Uit ie Provincie. Kerknieuws. ^redikbearteü. Osderwüs. Cercengd Nieaws. Land- en Tuinbouw. Ingezonden Stokken. brigadier en brigadier-majoor); stoker van stoomketels en van gasfabrieken; genees heer directeur, directrice: adjunct-direc trice, verplegenden met inbegrip van hoofdverplegenden van of in een zieken huis of krankzinnigengesticht; gezagvoer der, matroos aan boord van een stoom- loodstransport vaartuig voor den alge- meenen dienst van bet loodswezen, enz.; Joodsschipper, loods, kweekeling, liulpi- loods, kwartiermeester, roeier, matroos, matroos-kok en matroos-motordrijver van den loodsdienst voor zeeschepen; inge nieur der le en 2e klasse en technisch ambtenaar bij het toezicht op het stoom wezen, opzichter der mijnen die met het toezicht op den ondergrondschen arbeid is belast; agent van politie (odlc in den rang van brigadier, brigadier-titulair of chef-majoor); commandant van- en brand meester, brandwacht of 'kraandraaier hij een beroepsbrandweer; havenloods; straatmaker werkzaam bij een steenbestra ling; gasstoker-ploegbaasbestuurder van een electrische tramwagen; vroedvrouw. Wielerbaan de Raayberg. Wij vestigen de aandacht op de annonce in dit nr betreffende de wielerbaan de Raayberg bij Bergen op Zoom, die dit jaar wederom geëxploiteerd wordt door den bekenden sportman Jac. Smout. Na de vergrooting, welke deze baan gedu rende haar winterslaap heeft ondergaan, zal alles wel veel aanlokkelijker en groot- schor zijn. Het programma is samenge steld uit zeer bekend staande renners. Zoowol voor professionals als voor ama teurs. Het zal dan ook aan belangstelling op Paasch-Maandag wederom niet ont breken in de Scheldestad. Dioor den minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw (piomie- bouw) toegekend aan de gemeenten: Kloelinge f 600 voor 2 woningen vim P. C. Oele, f 300 voor een woning van 'J. Pieters; Oostburg f 600 voor 2 wonin gen van J. P. Dustc; O. en W. Souburg f 300 voor een woning van A. BuijsWis- senkerkc f 300 voor een woning van C. Verburg. Candidatenlij sten voor den Gemeenteraad. Tholen. (Vrijz.-Dem.)1. J. B. Dek ker; 2- A. Singerling (aftr.)3. mevr. Lu- nonburg; 4. M. van Duivendijke; 5. L. W. Blaas. (Chr.-Hist.)J. Geluk J.Lz., H. 'G. Dcur- loo, Jac. Quist Clirz., A. C. van Luijk Mz., W. J. Geluk Jz., M. P. van der Slikke, A. M. Geluk, I. van 't Hof. (Dom. partij): Mr J. A. de Jong, H. Russcber, J. A. Timmers, J. C. Geldèr- blom en mevr. J. M. de Jong-Paarde- kooper Overman. (R.-K.): Th. Aertsen (aftr.), Tb. Sonke en P. de Wit. SI. Maarten sdjjk. (Vrijheidsbond) A. J. Hage (aftr.), J. A. van Sas, J. M. Bazen, J. Lindhout, Z. de Ruiter en M. J. Mol. (A.-R.): M. P. Groenewege (aftr.), W. M. Kloet, J. van den Hoek Antbz. en J. J. Nebsse Nz. (A.-R. 2e lijst): M. L. Koopman (aftr.) en C. Priem. Arb.-Kiesver.)Anth. Vroegop, A. C. de Graaf (beiden aftr.), J. de Wit, N. de 'Viet en A. Bout. (Th. Crt.) I etrae k e. (A.R. lijst): J. Sinke, aftr., Ph. Biom, H. Vendeville, P. Bustraan, L. Stoel, Chr. Evers© Pzn. (Staatk. Geref. lijst): C. Hartog, (aftr.), M. ,Mol Azn, C. Hirdes, E. Rheynhoudt, 0. de Witte. Middelburg. Ambachtsschool Bij de mededeeling der bevordering der leer lingen van do Ambachtsschool beeft de voorzitter der onderwijscommissie, de heer dr H. Japikse er Donderdag op gewezen, dat de school bezocht, werd door 177 leerlingen van wie 100 uit Mid delburg zelve. Tot de eerste klasse wer den vele toegelaten, maar andere moesten worden afgewezen, ten deele omdat zij bij het gehouden toelatingsexamen niet voldeden, maar inzonderheid candidaat- bankwerkersleerlingen, omdat er te wei nig plaatsruimte was. Het deed sp'r. daar om genoegen te kunnen mededeelen, dat dank zij rijkssteun een paralel eerste klasse batikwerken kan worden ingericht, terwijl tevens door dezen steun een ma chinistencursus kan worden geopend voor toekomstige machinisten van alle lijnen. Alhier zal de Nationale Bond voor Bezuiniging candidaat stellen voor den gemeenteraad de heer A. Jeronimus. De heer H. den Engelsman, die 9 Februari 1922 in Den Haag ten paleize voor H. M. de Koningin zijn gedichten heeft voorgedragen en nu eenigen tijd ge leden enkele zijner gedichten opdroeg aan Z. M. Koning Albert en H. M. Koningin Elisabeth van België, mocht daarvoor van beide souvereinen dezer dagen hun ge ëncadreerd portret ontvangen, met een loffelijk schrijven. Vlissingen. Alhier wordt door de Nat. Bondi voor Bezuiniging candidaat gesteld voor den gemeenteraad dhr J. L. v. d. Harst, notaris aldaar. Kloetlnge. Donderdagavond is in de ge- gemeenteherberg een vergadering gehou den van de Protestantsch (rechtsche kie zers. ter bespreking van (le candidaat- stelling voor de a.s. [Raadsverkiezing. De opkomst was alleszins bevredigend en al gemeen was men het 'er over eens, dat men mannen naar den gemeenteraad be hoort af te vaardigen, die de Chr. begin selen belijden en die look aanvaarden als richtsnoer bij de behartiging van de ge meentebelangen. Eo volgende candidatenlijst werd op gemaakt: 1. M. Eyersdijk, taftr., 2. Q. Tlrimpc, aftr., 3. D. (Sinke, 4. C. Zweedijk, 5. H. Sparenberg, 6. J. 'Mieras) en 7. Adv. do Schipper. Biezelinge. De Chr. Ilist Kiesvorcen. te Biezelinge stelde als candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing do hoe ren: J. Zuidweg (aftr.), E Dees, A. v. d. Velde Az.„ IC de Koeijier en Jac. Gle- rum. Kapelle. Donderdagavond werd de eind- lcs gehouden van de Tuinbouwcursus. Gedoceerd was door de onderwijzers M. N. v. d Linde te Rilland en v. d. Werfl' te Wemeldinge. Twee jaren waren de lessen trouw gevolgd; diploma werd uitgereikt aan de heeren A. Duivewaarde, E. Zegers, P. v. d. Kreeke, M. Evers- dijk, J. Hoogs Ir ate, L. Hoogstrate en J. Spruit allen te ICapello en W. Slabbe- kevorn Az. te Biezelinge. Aanwezig waren bij deze gelegenheid Burgom. Bierens, weth. Zegers, de Seer. v. d. commissie van toezicht, dhr. J. Q. C- Lenshoek, de voorzitter van de vereen, van Oud leerlingen dhr. W. Glas, alsmede de Rij'kstuinb.leeraar dhr. Bloemsma. Vcr- scbillende toespraken volgden, de oudste dei' leerlingen, dhr. A. Duivewaarde, over handigde beide leeraren een blijvend aan denken. Pogingen zullen aangewend wor den om de a.s. winter een cursus te Biezelinge te openen. Eervol ontslag is gegeven aan mcj. M. de Jonge, tclefoonhoudster. Nieuwdorp. Door de A.R, jKiésvereen. alhier' zijn candidaat gesteld voor de ge meenteraadsverkiezingen te 's Heer A'rends kerke ,dio hoeren: 1. U. J. de Jager, 2. P. de Putter, 3. Joh. Sandee, 4. J. Val kier, allen aftr., 5. Chr. Minderhoud, 6. Chr. Zandoe, 7. J. iSnoodijk, 8. M. v. d. Guchte. Helnkenszand. De verkiezing van leden voor don gemeenteraad alhier zal plaats hebben op Woensdag 23 Mei. Kruiningen. Vrijz. dem. lijst voor dep gemeenteraad: M. Kole Jz., B. J. Elsman, .1. Sinke, A. v. d. Straaten (allen aftr.) P. Wisse en Jac. Paauwe. 's-H. Arendskerke. Officieel wordt me degedeeld, dat de heeren D. W. Lin- denbergh, J. Notcboam en J. Smit no. 1. 3 en 6 van de vrijzinnige lijst voor de verkiezing van den gemeenteraad, zich hebben teruggetrokken. (G. Ct.) Borssele. Do A.R. Kiesvereeniging stelde voor den Raad der gemeente de volgende candidaten: 1. M. 'de Riegt Jz., 2. M. de Regt 'Nz., 3. M. do Meij, 4. N- de Regt. lerseke. Bij den hakker P. Dekker, Schuttershof alhier, werden gisterenavond door een ruziezoekend buurvrouw oen paar ruiten ingeworpen. Een juist den winkel verlatend persoon kon do kwaadwillige herkennen en als getuige optreden. De politie heeft de zaak in handen. Schore. Bij beschikking van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw zjjn benoemd voor de landbouw- statistiek alhier do hoeren: M. in 't Anker, C. Boonman, H. Glerum en C. de Vrieze, allen landbouwer. Domburg. Voor de a.s. gemeenteraads verkiezing door de Staatk. (Goref. partij alhier zijn candidaat gesteld: 'A. Labruy- ère, Jan Minderhoud Nz., lW. Roelse en P. Wisse, aftr. Door de Neutrale kiesvereeniging „Gemeentebelang" zijn candidaat gesteld de heeren: P. J. (Elout, aftr., B. J. Wes tenburger, aftr., P. van iSluijs, aftr., J. v. d. Hage, aftr'., W. Vrekc, M. Huijsse. Arnemuiden. Voor deze gemeente zijn benoemd in de commissie (van bijstand inzake do landbouwstatistick, de heeren C. Franse, J. Pouwcr ten M. Vader. Op de candidatenlijst der arbeiders partij' alhier voor de a.s. gemeenteraads verkiezing komen voor: 1. Jan van Bcl- zen ICz., en 2. ÜV1. Meulmeestcr. Veere. De A. R. Kiesvereeniging stelde do volgende candidaten voor don gemeen teraad: A. P. Wouters, L. C. Douw, P. Simonsc, Chr. Volkers Jz., Adr. Volkers, C. Dekker, D. ICasse Cz., J. Baaijens. St. Laurens. Donderdagavond hield de Woningbouwvereniging „Huis en Hof" haar jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter, dhr P. Vader, kon met ge noegen constatoeren, dat het 'jaar 1922 voor de vereoniging gunstig 'was geweest Tot lid van het bestuur werd dhr S. J. Maas herkozen en tot lid van den Riaad van commissarissen Ds J. H. van 'tHoff. 0. en W. Souburg Dhr C. Ebert, R.K. die gekozen is verklaard 'tot lid van den gemeenteraad in de plaats van wijlen dhr Daniëlse, die tot den [Vrijheidsbond be hoorde, van welke partij' 'de lijst was uit geput, heeft voor het lidmaatschap be dankt. N. en St. Joosland. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de belang rijke vergadering, die hier Donderdag a.s. staat gehouden te worden. Niet minder dan twee Kamerleden (één lid der le en één lid der 2e Kamer) zullen het woord voeren. N. «M St. Joosland. Door de vrijz. kies vereeniging zijn tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld 1. F. P. Polder dijk; v2. L. Wattel; 3. R. Goedhart; 4. N. J. Nelisse; 5 P. Dingemanse Az.; 6. Jan Polderdijk; 7. M. J Verhulst. Door de vereeniging „Gemeentebelang"1. O. Rooze, 2. J. Poppe, 3 M. Joosse, 4. C. A. Walraven, 5 H. Luilwieler Sr., 6. J. J Mesu, 7. W,. J. Boone. (M. Ct.) Zierikzee. Chr. Hist candidatenlijst voor dejn raad: 1. I. de Broekert (aftr.), 2. A. J. van Sehelyen, 3. mr. P. van der Eist, 4. G. van Duin, 5. J. J. Matthysse; 6. Wi. ton Haai Jzn., 7. P. Kloet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Koudekerks E. Raams te Hoek bij Terneuzen; te Everdingen II. E'. A. Schlemper, cand. te Utrecht; te Gaastmeer O. Hokvvorda te Yteus; te Nieuw-Venncp H. W. J. C. Han selaar te Ileerjansdam. Bedankt voor Sint Annaland door 7. Bus te Ouddorp; voor Nijega door J. F. Th. v. d. Linde te Wissenkerke; voor Birdaard door II. W. M. Hupkes te Zandeweer. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Alphen aan den Rijn (2e maal) J. D. Barth te Werkendam. Het Gerei, leven in D ui t s ch- land. Naar wij vernemen is een voor- loopig comité tot stand gekomen, dat zich ten doel stolt, hier te lande eenheid en organisatie te brengen in de beweging tot steun van het Gercf. leven in Duitschland. Zoodra dit comité definitief zal zijn ge constitueerd en zich een bestuur zal heb ben gekozen, hoopt het zich per circulaire tot liet Gerof. volksdeel in Nederland te wenden, zijn plan en organisatie te pu- bliceeren en een beroep te doen op de offervaardigheid. Tot het comité zijn be reids toegetreden de heeren Prof. Dr G. Ch. Aalders, hoogleeraar V. U. te Hil versum, Prof. Dr H. Bouwman, lioog- leeraar Th. Sch. te Kampen, II. Colijn, lid van de Tweede Kamer S.-G., te Leer- sum, Ds P. Deddens, prod, der Geref. Kerk te Brielle, Ds II. M. Dethmers, id. te Sneek, Mr A. van der Deurc, te Ben- nekom, Ds G. O. Donner, pred. der Geref. Kerk to Emmen, Ds D. van Dijk, id. te Groningen, Ds P. van Dijk, id. te Zaamslag, A. W. F. Idenburg, lid van de Eerste Kamer S.-G., te 's-Graven- hage, Dr G. Keizer, pred. dor Geref. Kerk te Tiol, Ds F. C. Meyster, id. te Rotterdam, Ds G. Renting, id. te Win terswijk, Ds J. C- Rullmann, id. te Utrecht, Ds C. L. F. van Schelven, id. te Wageningen, en Ds J. de Vries, id. te Tilburg. Zondag 1 en Maandag 2 April. Ned. Herv. Kerk. Goes, v.m. ds Steinz, nam. geen dienst, av. ds Homburg. Maandag, v.m. ds De Vries. Wilhelminadorp, v.m. ds Homburg, n.in. dis Do Vries. SeToosKerke (W.), 9.30 en Maandag 9.30 •dr Gunning. Tholen, 9.30 u. ds Dvatema, 2 u. ds W. J. Keiler uit Scherponissö. Maandag 9.30 u. ds Datema. Kruiningen, v.m. ds Diicderilcs, n.m. ds Waardenburg. Rilland, v.m. ds Visser, 2 u. dhr Reyn- houdt van Oegstgeest. Geref. Kerken. Gapinge v.m. leeskerk, n.m. ds. Telkamp (op. hel.) Oostkapclle 9 en 2 u. en Maandag 9 u. cand. P. v. d. Spek van Voorburg. Serooskerke van. en n.m. ds. Faber. Maandag v.m. ds. Telkamp. Wemeldinge van. en n.m. leeskerk, av. 5.30 u. ds. A. Scheele. Geslaagd te 's-Gravenhage voor hot stuurliedenexamen derde stuurman grooto vaart de heeren C. G. Kooyman, A. Wieg man, Doorenbos, J. M. Elshout, H. Bruin en J. A. Ilellenaar. Te Utrecht is bevor derd tot arts de heer E. Smits. Ongelukken. Te Tilburg is een werkman in een drijfriemenfabriek door de riem, die hij over de schijf trachtte te werpen, gegrepen en meegesleurd, en zoodanig gekneusd dat hij terstond dood was. Te Oud-Gastel (N.-B.) geraakte het vijfjarig zoontje van D. onder een wagen van de stoomtram. De dood trad onmiddellijk in. Te Zwolle geraakte een 8-jarig meisje onder een wagen der gemeente-reniging. Haar toestand is zorg wekkend. De zoele voorjaarsdagen. De betrekkelijk hooge temperatuur in het Zuid-Oosten van ons land Maandag en Dinsdag stond de thermometer boven de 70 gr. Fahr. heeft vooral gunstig gewerkt op de weilanden. Er is bij Nij megen reeds zooveel gras, dat verschil lende boeren reeds hun vee in de wei den hebben gedaan. Vroege pruimen, per ziken en abrikozen staan reeds in bloei en als het zachte weer nog wat aan houdt, zullen met de Paaschdagen de kersenboomgaarden in de Betuwe wel hun bloesempracht vertoonen. Valsche bankbiljetten. Er zijn valsche bankbiljetten van f 100 in omloop. Tot onderkenning van deze bil jetten van de echte kunnen o. a. de vol gende kenmerken leiden: le. de serie- letters A Q; 2e. fletse kleur; 3e. de data 10 April 1917 en 9 Januari 1917; 4e. het ontbreken van een watermerk in die van 10 April 1917 en het voorkomen in die van 9 Januari 1917 van een zwak en onvolledig namaak watermerk, dat blijkbaar in de biljetten geperst is; 5e. de gravure is minder sprekend, daar de lijnen op alle valsche biljetten vager en waziger zijn. Op het veld om 100 is dit vooral goed op te merken. Op de echte biljetten zijn allo lijnen scherp onder scheiden en gemakkelijk te volgen; 6e. do biljetten gedateerd 10 April 1917 zijn zeer slecht afgewerkt, de schepranden ont broken, terwijl de papiersoort minder waardig is. Kunstpaling oftewel haai. Door vischverkoopers wordt in den laat- sten lijd in sommige steden gevent met z.g. zeepaling tegen een prijs, die hoewel niet buitengewoon laag, toch wel zooveel beneden don normalen prijs van paling ligt, dat menig liefhebber van deze even smakelijke als dure vischsoort tot koo- pen wordt verlokt.' Aan de deur wordt deze paling niet anders dan in gevilden toestand ver kocht, in de winkels wordt zij ook wel als paling in gelei aan den man gebracht en wel verpakt in keurige fieschjos, waar van de inhoud èn door de buitengewone helderheid der gelei èn door de fleurige kleuren van een enkele Spaansche peper èn een laurierblad een werkelijk zeer sma kelijker! indruk maakt. Onderzoekt men dit artikel echter wat nader, dan blijkt het met paling alleen in uiterlijk eenige overeenkomst te heb ben: in werkelijkheid is het heelemaal geen paling, noch zee-, noch rivierpaling, doch niet anders dan haai en wel veelal jonge exemplaren van de zoogenaamde dorenhaai. Deze wordt, op onze Noord zeekust gevangen, te IJmuiden aange voerd, alclaar ontdaan van kop, staart, vinnen en andere compromitteorendo lichaamsdeelen en eindelijk door wegsnij den van den buikwand in een paling- achtigen vorm gebracht. De langgerekte lichaamsvorm van dezen haai, waarvan do achterste helft haast volrond is, leent zich voor deze camouflage bijzonder goed. Aldus gemetamorphoseerd wordt onze haai verzonden aan de vischvcnters in de grooto steden on als zoepaling aan rlen man gebracht. Ook de in mootcn, in zure gelatine ingelegde haai wordt door do fabrikanten veelal als zeepaling in gelei aan de dotailverkoopors ver kocht. Het artikel is niet slecht voor de con sumptie, maar de prijs die er voor ge vraagd wordt is te hoog. Steuntrekkers. Op liet politie bureau in den Oppert te Rotterdam is namens de directie van den gemeente lijken dienst voor maatschappelijk hulp betoon alhier, tegen tientallen van stcun- trekkenden een klacht ingediend wegens oplichting. Het onderzoek van controlee- rendo ambtenaren heeft uitgemaakt, dat deze steuntrekkenden zelf of leden van hun gezinnen werkten, en de verdiensten verzwegen en niet ter kennis gebracht werden aan het bureau voor maatschap pelijk hulpbetoon, waartoe de voorschrif ten verplichtten. Tevens bleek, dat de gemeente door deze steuntrekkers is be nadeeld voor tal van bedragen, loopende van f 50 tot f 300. Meerendeels werkten deze steuntrek kers of leden van hun gezin als straat- maker bij particulieren, betonwerker, sleenlosser, expeditieknecht, krantenloo- per, bedienaar lor begrafenis, .marktkoop man, boekbinder, groentevonter, fabrieks arbeider, kantoorlooper, fabrikant van lampekappen en kunstbloemen. De vrou wen van sommigen hunner werkten als naaister, zakkenstopster, werkvrouw en fabrieksarbeidster. Er waren er bij, die f25 per week in een hotel verdienden. Reeds is tegen een dertigtal van deze steuntrekkers proces-verbaal opgemaakt, en dagelijks worden de verhooren voort gezet. Ook is proces-verbaal opgemaakt legen een aannemer, die onjuiste gege vens heeft verstrekt' van door hem uit betaald loon aan steuntrekkenden. Een mooie erfenis. Onlangs gaf het „Hbld." het volgende beeld „uit het leven": Iemand had geërfd, een nalatenschap welke voornamelijk bestond uit aandee- len van één naamlooze vennootschap. Deze aandeden stonden in de prijs courant, op last van den Minister van Financiën uitgegeven, in de week van het overlijden genoteerd op 70 pet. De koers daalde met groote sprongen en de aandeelen waren na enkele maanden waardeloos. Welken invloed had dit nu op het ver schuldigde successierecht? Geen enkele. De erfgenaam, die ten slotte f 100.000 erfde, moest aan successierechten be talen.£178,070! De successiewet laat geen andere mogelijkheid open. De bo- genoemde prijscourant, in de week van het overlijden is en blijft de maatstaf voor de waarde van de nalatenschap! Ook hier bedenke men: dit is geen theo retisch geval, maar harde werkelijkheid! De Kruge r-m i 11 i o e n e n. On langs is gemeld, dat een soldaat, een ze kere Pritchard, aan de autoriteiten van Johannesburg had medegedeeld, dat door hem de „schat van Kruger" was ont dekt. De soldaat ging zelfs zoover in zijn beweringen, dat hij verklaarde dat elk der 70 gouden staven de initialen Z. A. R. droeg. Zijn achteraf gebleken leugens hebben intusschen naar de „Matin" meldt, vijf menschen tot slachtoffer gemaakt. Gelijk vele anderen, aldus het blad, waren deze vijf ongelukkige manschappen der be reden politie een veertien dagen ge leden dwars door de woestijn getrokken, om de Kruger-millioenen te zoeken met geen andere gegevens dan de verklarin gen van Pritchard, die als gids was me- degegaan. Gedurende een week deed de oxpedilie koortsachtige naspeuringen. Drie barer leden kwamen van dorst en koorts om. Twee anderen wisten met Pritchard, die beweerde elk spoor te zijn kwijtge raakt, Johannesburg te bereiken, wgar zij nu ernstig ziek liggen. Zaterdag j.l. is een proces tegen den oud-soldaat, aangeklaagd van meineed voor do rechtbank van Johannesburg, met een veroordceling van 6 maanden ge vangenisstraf geëindigd. Het is niet de eerste maal, dat de millioenen van Kruger slachtoffers hebben geöischt. Volgens uit Johannesburg ontvangen telegrammen is de geschiedenis aldus, zegt het blad: Van de zeven blanken zes bereden politieagenten en een jonge Boer-soldaat die den schat in 1900 begraven hadden en de republikeinsche regeering, die hun had bevolen de door de Engelsclie bedreigde millioenen van Pretoria naar Pietersburg over te bren gen, verrieden, is er nog een in leven, gelooft men. De Kaffers, die waren mee gegaan om de schatten over te brengen, waren door de blanken vermoord. Terug gekeerd le Lijdensburg sneuvelden vier van hen al spoedig in de gevechten tus- schen Boeren en Engelschen. Het ge heim was nog slechts bekend aan Schwartz, van Niokerk en den jongen Boer, wiens naam men niet kent, maar aanduidt met 'den naam van den „ze vende". Toen de burgeroorlog een weinig was bedaard, besloten van Niekerk en Schwartz den schat op te graven zonder den jon gen Boor ervan in kennis te stollen. Schwartz doodde echter van Niekerk, teneinde de millioenen niet met hem be hoeven te verdoelen, maar een weinig later werd hij op getuigenis van een Kaffer, die den moord had gezien, ter dood veroordeeld en opgehangen. De geheimzinnige „zevende" zou nog in leven zijn. Men weet echter natuurlijk niet, waai' hij zich ophoudt. Houd rekening met de bijen. De aandacht der krnisbessentelers wórdt er1 hierbij op gevestigd, dat de z.g. bos- senbladwesp sedert eenige dagen versche nen is en dat in de vele kr'uisbessen-aan- plantingen door dit insect roods eitjes aan de achterzijde dor bladeren zijn ge legd. Uit deze eitjes zullen binnenkort de jonge bastaardrupsjes verschijnen, die beginnen wat kleine ronde gaatjes in de bladeren te vreten, maar die weldra de bladeren geheel zullen opeten. Het is go- wensclit waakzaam te zijn, opdat deze vreterij, die zeer snel in omvang kan toenemen, tijdig tegengegaan kan worden. Het gewone bestrijdingsmiddel tegen de larven van de bessenbladwosp is Parijsch groen, met een hoeveelheid van 1 ons op 100 Ij. water, waaraan ongeveer 1 K.G. verscho kalk wordt toegevoegd, worat aangewend. Een lichte besproeiing van de bladeren is voldoende, om de larven te dooden. Men dient echter thans bij de aanwen ding van dit middel groote voorzichtig heid' te betrachten. Zeker is het van be lang, dat de bovenbedoelde larven wor den gedood, maar bespuiting van kruis- bessenstruiken even voor of tijdens den bloei, kan tot gevolg hebben, dat de bijen die de bloemen bevliegen, vergiftigd wor den. Het i s noodzakelijk dit te voorkomen, aangezien uit* talrijke proeven is geble ken, dat bijen voor oen goede vruchtzet ting der krui&besscnbloieim'en noodig zijn. Dioor de bijen te Vergiftigen, wat reeds meermalen is voorgekomen, vermindert men de kans op bevruchting der bloomen en als ten gevolge der geloden schade de bijenboeren hot volgend jaar in het geheel niet meel* aanvoeren, bestaat er groot ge vaar, dat men wegens onvoldoende be vruchting een groot aantal holle, spoedig afvallende vruchtjes krijgt. Men zij dus, zooals hierboven aangera den werd, waakzaam'. De jonge larfjes die straks uit het ei komen, kunnen door ongunstige weersgesteldheid in grooten getale omkomen. Is dit het geval, dan is bespuiting van de struiken niet noodig, komen zij niet om door weersomstandig heden, dan moeten er bestrijdingsmaatre gelen uitgevoerd worden. Maar daarbij mag hot belang, dat men heeft bij' do aan wezigheid van bijen niet uit het oog ver loren worden. Daarom moot even voo'r of tijdens den bloei der kruisbessenstruikcn niet met Parijsch groen gespoten wor den, maar doet men heter als eerste maat regel tegen de bastaardrups te stuiven met Amcrikaansch inscctenpoeder. Zoodra de bloei jifgeloopen is, kan men dan met Parijsch groen bespuiten. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen werkzame ambtenaren van dien Dienst. Over dit onderwerp plaatsten wij' reeds een artikel van dhr S. A. de Visser te Kruiningen. Dhr De V. 'raadt te spuiten 'met 2Y2 a 3 pet chloorbarium of burium- chloTide. Men meldt ons 'echter later, dat deze oplossing voel te 'sterk is ©n blad verbranding geeft. Een oplossing Tan 1 Va pet is voldoende, doodt i&e rupsen en geeft geen bladvcrbranding. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Kamperland, MaJart 1923. Mijnheel" de Redacteur, Mag ik beleefd eenige plaatsruimte van u verzoeken in verband met: le het in gezonden stuk van J. C. de Muijnck in „De Zeeuw" van 13 Maart; 2o do gun-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2