Land- en Tninbouw. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Allerlei. Leestafel. Briefwisseling. Posterijen en Telegrafie. Binnen twee weken volgt de stemming voor de Prov. Staten on daarna die voor den gemeenteraad. Nu aijn eir in onze kringen wel men schen, die nog al goed fouten weten te ontdekken en aanmerkingen te maken. Een vriend, dio n» ij m ij n f e i 1 e n toont, heeft op mijn hart eon groot, vermogen. Zoo dient het te zijn en men dient steeds te beginnen met te gelooven, dat oprechte liefde de drijf veer" is. Toch dienen die vrienden wel to bedenken, dat hot spreekwoord zegt: de beste stuurlui staan aan wal. Laat men ziolf eens trachten een flink gemeenteprogram te ontwerpen ef te be palen, „wie op een lijst bovenaan moet staan en waarom, dan zal men do klippen in het vaarwater wel ontdekken en mis schien zelfs moedeloos do riemen in de boot werpen. En dat mag niet. We moe- ton ook in onze Btfov. Staten on in de gemeenteraden vooruit. In de e.v. vergadering van hel Hoofd bestuur van do Z. L, M. komt o.a. aan de orde: Benoeming van een bestuurslid van het Kon, Ned. Landb. Comité, wegens perio dieke aftreding van den Iieer Mr P. Dielemau Wijziging Reglement voor liet Bureau voor LnndbouwbookhoudenWijziging Reglement en Algemeeno Pachtvoorvvaarden van het Centraal Zeouwsch Pachtbureau en goedkeuring van bet huishoudelijk reglement van dit bureau Rapport Onderling Brandverzekoringswezen in Zeeland. Dit rapport is samengesteld naar aanleiding van een desbetreffende vraag van den Heer A. C. de Oude. Gebleken is, dat de wijze van werken van do bestaande vcrceni- gingen op dit gebied zoo verschillend is, dat onderlinge samenwerking waarschijnlijk moeilijk tot stand zal zijn te brengen; Rapport van de Commissie tot bestudecring van den verkorten arbeidstijd; Velgbreedte wielen voer tuigen. Dit punt is op verzoek van den Kring Walcheren nogmaals op de agenda geplaatst. Ongelukken. Maandagmiddag is in een onbewaakt oogenblik een kindje van 11 maanden van den beer J. B. te Loosduinen uit don kinderstoel gevallen en met het hoofdje tusschen den stoel en de tafel blijven hangen. Het arme wicht werd geslikt gevonden. Door aanvaring van twee. motorbooten in do Iloimanswetering, kreeg het zoontje van do heer V. KI te Woubrugge een zoodanige slag i van oen helmstok tegen zijn lijf, dat opname in het ziekenhuis noodig bleek. Aan do ge volgen is do knaap spoedig overleden. Te Schinnen is oen kindje der echtelieden IT. in een waterput gevallen en verdronken. Te Zwolle is gisteren een paard, voor een aardappelwagen gespannen, op hol gegaan, en kwam terecht in een spiegelruit met zoo veel1 kracht, dat een stuk uit den muur sloeg, waar-door een vier-jarig knaapje tusschen den muur en den wagen bekneld raakte en dood gedrukt werd. Gisteren is op liet IJ bij Amsterdam een vlet d-oor een motorboot over varen. De vlet sloeg om, do beide inzittenden werden geruimen tijd later levenloos opgehaald. Aan boord van een te Rotterdam in do Sclüehaven liggend stoomschip is een matroos uit den mast gevallen en met een gebroken wervel iin het Sint Franciscusgasthuis opge nomen. Te Wiormerveer is een 6-jarig knaapje door een auto overreden en gedood. Bedreiging tegen 't leven! Een chauffeur der firma Pander reed met don auto dier firma, omstreeks 't eindi gen van den werktijd voor de werkwil ligen door de Wagenstraat te Den Haag toen blijkbaar eenige stalkers het hem moeilijk wilden maken. De chauffeur trok de revolver om vrees aan te jagen! en de staker trok af. Om inmiddels zijn beklag in te dienen bij de politie, die den chauffeur eens onder handen zou nemen wegens het dragen van wape nen of erger nog.Bij 't verhoor bekende de chauffeur zijn misdrijf tegen 't leven gericht en toonde het oorpus delicti; Een vernuftige imitatie-browning: het patronenmagaziju w'as een sigaretten- étui door het overtrekken van den haan ging een electrisch lichtje aanl Tableau! (Vad.) Een erfeniskwestie. Door de politie te Delft is aangehouden de kost ganger van de 68-jarige vrouw v. d. K„ een aeketrte v. d. C., wonende aan de Gast huislaan. Mej. v. di. K. was de vorige •week Donderdag -gestorven. Toen zeide do kostganger, dat het geheele vermogen zijner hospita, f1000, aan hem was ver maakt. Bij het openen van het testament bleek diit ook waar te izijn. De familieleden vonden dit niet erg prettig en vertrouwden het aaakje ook niet. Ze spTaken het ver moeden uit, dat de vrouw, vergiftigd was. Het lijk is thans ter schouwing naar .Dien j Haag vervoerd, terwijl v. d. C. in het huis van bewaring eveneens in Den Haag is opgesloten. Nader wordt gemeld, dat geen vergiftigingsverschijnselen bij de Wouw Mijn gevonden. De „profeten" te Gorssel. ïn vele bladen kwam een bericht voor, lovergenomen uit het „Dev. Dagblad", over fien kolonie in het Bosch te Gorssel. De daarin gedane sensatie-wekkende inede- deelingen zijn zeer overdreven meldt „Het Volk" Het is waar, dat deze menschen daal huizen in planken woningen, die zeer eenvoudig ingericht zijn. Alles ziet er evenwel helder uit. Er zijn nette ledi kanten met behoorlijk beddegoed, reine keukengereedschappen enz. Weliswaar is de vloer van een der hutten met denno Baalden bestrooid, doch de andere wo ningen zijn van planken vloeren voorzien. Het ïjj» van die koepels, zooals er velen daar staan van menschen uit de omlig gende sleden, die hun vrijen lijd hief komen doorbrengen. Dus van leven in plaggenhutten of in den grond is geen sprake. De gewezen ambtenaar woont daar roods jaren, eveneens de dame en nog een persoon hier uit de streek. Nu zijn er don laatsten lijd een paar „kolonisten" bijgekomen, maar gevaar voor de streek leveren zij niet op. De menschen, die zich broeders en zusters noemen, leven in alles zedelijk on eenvoudig en zijn niemand tot last. Van onveiligheid is geen sprake. Geen enkel Gorsselsch ingezetene of vreemdeling heeft ooit last van hen ge had. Ze hielden een enkele maal een spreekbeurt op straat, doch de bevol king schonk er weinig aandacht aan. leder leende broeder R. en den kleinen Johan nes en stoorde zich verder aan deze men schen niet. De „raven" zijn enkele men schen, die hen nogal eens wat brachten, doch doordat 11. pensioen, de dame eenig inkomen hoeft en de kleine Johannes er met werken bijverdient, kunnen zij leven. Bliksem ingeslagen. Tijdens een zwaar onweder is Maandag de bliksem inge slagen in de woning van den heer M. Maas, Kruisstraat te Roosendaal. De bliksem drong door den muur en vernielde verschillende moubolen. Een klein kind bekwam ernstige brandwonden aan den arm. Een zigeuners bende langs de Limburgscbc grens. Een zeer sterke zigounei-sbende is onder Kerkrade gesigna leerd. Ze beeft reeds herhaaldelijk getracht over do grens te komen. De bende is 'ruim 50 man sterk, beschikt over 14 wagens en voert circa 25 beren mede. In partijen trokken zij over de Nieuwstraat, richting Herzogenrath- Merkstein, waar zij tijdelijk kampeerden. Daar- werden zij nog tussohen Kolscheid en Aken gesignaleerdDe verscherpte grenscontrole in de 'laatste dagen hecfl, volgens do Tel., bier- mede verband gehouden. Sportief kloppartijtje. Te Maas tricht moest de wedstrijd voor de Zuidelijke derde klas competitie van den N. V. B. ge slaakt werden, wegens.... een vechtpartij1 onder de spelers. Do lucht in. De pleiziervluchten, welke do K. L. M. tijdens de Jaarbeurs te Utrecht op Soesterberg gehouden heeft, zijn een groot succes geweest. Er zijn 536' personen geweest, die een. luchtreis boven Utrecht ondernomen hebben. Telegram-formulieren. De be kende bakjes met formulieren voor telegrammen (of zo altóós voor dat doel dienden is aan twijfel onderhevig) gaan verdwijnen. Bij wijze van proef worden de distributeurs voor de tolegrambladcn uit de wachtkamers der post kantoren verwijderd. De verstrekking van bla den aan het publiek, dat ten kantore een telegram wenscht te schrijven, zal uitsluitend geschieden aan de loketten. Brutale aanranding Tusschen 's-ITeeronberg en Emmerik is de vrouw van het schoolhoofd op haar fiets door opge schoten jongens, die in een boscb schuilden, van haar rijwiel getrokken en aangerand. Ze werd van haar tasch met een geldbeurs, paspoort en huissleutels beroofd. De inbraak te Ste en w ij k. De justitie te Heerenveen heeft geen aanleiding gevonden, de twee personen, die als verdacht van de inbraak in het postkantoor te Steen- wijk bij Roozendaaï, aan de Belgische grens, waai- zij- postzegels benedon de waarde ver kochten, gearresteerd werden, langer in voor- Toopige hechtenis te houden. Op verzoek van den hoofdcommissaris van politie te Rotter dam, zijn ze naar Rotterdam getransporteerd, in verband met aldaar gepleegde diefstallen van postzegels. Een nieuwe Rembrandt? Over liet paneel van 90 bij 75 cM„ voorstellende den doop van Jezus in den Jordaan, dat de timmerman Callewaert van een Pariisch uit drager voor een appel en een ei kocht en waarop de Antwcrpsche deskundige Gockx de ten deele uitgewischto handleekeniiig van Rembrandt ontdekte evenals het jaartal 1640, verneemt het „Journal" uit Brussel, dat het vermoedelijk afkomstig is uit een verzameling van een Engelschen rijkaard, die het ongeveer een halve eeuw geloden moest verkoopen om speelschulden af te doen. De waarde wordt op twee millioen geschat. De weduwe van hertog Georg II van Saksen Meiningcn, den vorst, die zooveel over heeft gehad voor zijn hofschouwburg, waarin de eens zoo beroemde „Meiningers" speelden, is op 89-jarigen leeftijd overleden. Zij heette Helene Franz, was actrice en werd vóór haar morganatisch huwelijk met den vorst barones von Heldburg. Vreeselijke misdaad te Ant werpen. Maandagmiddag heeft een ver schrikkelijke misdaad plaats gehad in een huis aan de Lange Nieuwstraat te Antwerpen, waar sinds een jaar de wisselagent Frans Peeters is gevestigd. Deze heeft tot hulp in het bureau 'zijne zuster. Beiden zijn nog 'altoos bij hunne ouders in de Vaaxtstraat 4 woonachtig en hebben enkel daar hun bureel met twee vitrienen als uitstalling. Beiden zijn door revolverschoten vermoord. Volgens de magistraten, moet de misdaad als volgt hebben plaats gehad. De kerel heeft het oogenblik afgewacht, dat niemand in het bureel was. Hij1 is alsdan tot voor den winkel gekomen en zonder een oogenblik te dralen, heeft hij door het geopende winket met vooruit gestoken arm, het wapen eerst op M. Peeters gericht, die den tijd nog niet heeft gehad van op te staan en in zijnen stoel gedood werd. Op de losbrandingen is de zuster opge sprongen en moet de armen in de hoogte gehad hebben, toen de booswicht twee schoten op haar afvuurde. Dit is opgemaakt geworden uit de kogelwonden van het slachtoffer. .Wanneer beiden onschadelijk waren gemaakt is de schurk langs de deur in het bureel gesprongen en heeft met koortsachtige haast allo schuiven doorwoeld en zonder twüfel' zich van vele waarden meester gemaakt. Tot nu toe is do misdadiger nog niet gearresteerd. Poging tot m o or (1. To Delft werd als verdacht van poging tot moord gearres teerd iemand, die bij' een twist met zijn verlóófde deze in do gracht aan den Ververs- dijk had geworpen, zonder naar haar om te zien. Het meiisje werd door voorbijgangers gered. In do „Winschoter Courant" adverteerde gisteren, de heer Speelman (e Ganzedijk -. „Puike bravo aardappelen voor 't Weghalen" I Een „prins" voor den rechter. Een lange, donkerhuidige jongeman, keurig gekleed in jaquet en gestreepte pantalon en met een lioogen hoed op, verscheen voor het. politiogerecht van Marlboroughstvect. Hij noem de zich Mohamcd Saide Kareho, prins van Koordistan. De „prins" was beschuldigd, de do directie van het 'Hyde Park Hotel' te hebben opgelicht voor een bedrag van 23 p. st. 18 sh, 7 pence. Hij had liet laten voorkomen, of hjj onnoemelijk rijk Jwas en of zijn secretaris met zijn bagage met een volgende boot zou arriveeren. Deze verklaringen vonden geloof en men gaf! hem crediet, lot hij eindelijk zonder zijn rekening te betalen, er vandoor ging. Do hoteldirecteur zeide, dat hij den „prins" 20 pond sterling had voorgeschoten on een rekening voor auto-huur had betaald. Do zaak werd verdaagd tol, nadere inlichtingen omtrent, den persoon van den beklaagde be kend zouden zijn. China betaalt niet. Die finan- eieele ongeregeldheden, waarvan China go durende ettelijke maanden reeds den last ondervindt, schijnt ook in den diploim'a- tieen dienst beroeringen te hebben ver wekt, althans volgens een bericht uit Pe king, hebben ver'sch-eidione gezanten in het buitenland wegens ni-et-uitbetaling van salaris hun ontslag 'ingediend. Sommige gezanten hebben sinds tien maanden gben m'tkeering ontvangen. Een luchtspiegeling. Door dien er Zondagmorgen een zware mist bo ven het Kanaal hing, terwijl het boven het land schitterend zonnig weer was, had er bij- de Goodwin-zandbank een luchtspiegeling plaats. Gezien vanaf het strand had het verschijnsel den vorm' van een groot schip, dat scheen gestrand te zijn. Eenige reddingbooten gingen naar de zandbank om hulp te vcrieenen, maar toen zij daar kwamen bleek), dat alles j slechts zinsbedrog was geweest. DELFT. V.D. In een gisteren gehouden bijeenkomst is door de hoeren mr J. A. de Wilde en J.. Siebesma uit Den Haag en Van Schuppen van hier gesproken over een nieuw plaatsel. Ohr. dagbl. Tijdens de pauze wèird verspreid het eerste num mer van „Onzie Prinsenstad" (uitgave van de „Nieuwe Haagseh© Clrt"). PARIJS. V. D. In de fin. commissie uit de Kamer erkende Poincaré dat do economische resultaten van de bezetting van het Ruhrgebied niet belangrijk zijn. Slechts een langdurige bezetting zal een goede exploitatie mogelijk maken. Do bezette gebieden zullen slechts worden ontruimd naarmate Duitschland zijn ver plichtingen nakomt, terwijl Essen eerst ontruimd zal worden nadat de schade vergoeding definitief is geregeld. Frank rijk zal slechts rechtstreeksche voorstel len van Duitschland in behandeling ne men. De commissie stond de gevraagde credieten toe. DOETINCHEM. V. D. De burgemeester va nEmmerik is gearresteerd en naar Cre- feld overgebracht. In Emmerik en Wezel is de staat van beleg afgekondigd. uoo»»»»——«i—wwvi m««-» iiirnmiMin ■«•uUP-amraLfj ui fii GOES. Die candidutenlijs1' van den Vrij heidsbond bevat de volgende namen: lo El. Dl v. d. Bout, 2e J. de Looff, 3c J. v^'in Bommel van Vloten, 4e C. J'. Labrijn. D'e overige zijn plaatsvervangers, wier namen later Allien bekend gemaakt wor den. Wisselkoersen. Amsterdam, 28 Maart 1.45 uur. Berlijn 1.20V»-1.21 Va per 10.000. Brussel 14.50—14.60. Parijs 16.80-16.85. Londen 11.88®11.89. Dollar 2.53V2—2.533A. Weenen 0.35V20.36. - (r— J>© vergeetachtige man. Een vergeetachtige man 'kwam op een keer thuis Ina een hevige regenbui. „Ik be)n door water nat", zei hij tot zijn vrouw, „ik had mijln parapluie vergeten". Zijln vrouw, verwonderd, dat hij zich her innerde, dat hij| iets vergeten had, vroeg hem, hoe hi.ji daaraan gedacht had. „Wel, heel eenvoudig", zei de man met voldoening, „toen 't ophield met regenen wou ik m'n parapluie dichtdoen en merkte ik, dat ik er geen had". zamenlijk in staat blijken niet minder dan 5400 kilogrammen te torsen. De kleur is niet zonder invloed. Bruine haren blijken regelmatig sterker dan blonde. Niemand behoeft zich deswege misdeeld te achten. Want terwijl de bruine haren stuk voor stuk meer dragon ikünnen, zijn de blonde dunner en talrijker. Het gezamenlijk draag vermogen bljj'ft hierdoor gelijk. Dat mensclienliaar zeer sterk is, heeft men reeds in do oudheid geweten. Do Romeinen maakten do koorden hunner catapulten van gedraaide slavenharen, en naar luid van de legende, zouden do dames van Chartago aan hour vaderland de haren hebben geofferd om de oorlogswerktuigen van spankoorden te voorzien. (Hand.). „Het geloof aan God in de twintigste ■eeuw", door dr J. R. Slotemaker de Bruine. Utrecht, G. J. A. Ruijs. Het is een vorrassend leeken, dat dit boek in betrekkelijk korten tijd zijn vierden druk beleeft. Wjjl zeggen „betrekkelijk korten tijd", omdat van 1910—1923, een tijdperk van twaalf en een half jaar, menig hoek van gelijke qualitcit niet op zoodanige ont vangst hogen kan." Dit is dan ook op zich zelf at een aanbeveling. Doch liet motief van do aanbeveling ligt dieper: de hoog- leoraar doet in dit werk een poging om, met vaststelling van het droeve feit, dat do wetenschap en do macht van den menscli hel geloof aan God verdrongen hebben, te be wijzen uit de feiten, dat do twintigste eeuw met dat geloof haar optimisme heelt weg geworpen en nu, pessimistisch, religie zoekt, en zoodoendo haar groote voorgangers Darwin Marx, ICautsky, en anderen, verloochent. Toch blijven de moeilijkheden. Het dualisme, schijn baar in God, in werkelijkheid in de Schrift, doet twijfel ontstaan. Meer dan één deed een oplossing aan de hand. Swedenborg, Chantopie, Kuyper, ook die van dezen laatste verwerpt Sclir. op 't bepaalde punt: God en liet Kwaad. Hier laanvaairdt hüi do „ethische" uitlegging. Logisch is 's Schrijvers redenee ring, treffend zijn slótsomRust is er in den persoonlijkon God, te kennen in Jezus Christus, docht „ten deele", g-oly'k Paulus, zegt, ofschoon hij! ook 'gewaagt van den geest, die „onderzoekt ook do dieplen Gods". Doch volkomen, wanneer straks God zal zijn alles in allen. „Evangelisatie-Bibliotheek 1923", uitga ven van J. N. Voorhoeve, Den Haag. Het doel van do Evangelisatie-Bibliotheek, die de eerste zending van den nieuwen (den achtsten) jaargang ons deed toekomen, is nu wel alom bekend. Voor wie liet nog mei weet, herhalen we, dal 'zü goede evangelisatie; lectuur (traktaatjes, boeken voor ouden en jongen, brochures, tekstkaarten, enz.) beschik baar willen stellen. Als boek werd ons thans gezondenDe Knecht, door K. Boy, do schrijfster van „Zonneland", een werkelijk boeiend verhaal met uitnemende strekking. Het houdt den lezefl vast en doet iets verstaan van den rijkdom van Gods genade, de kracht van- het Christelijk voorbeeld en den zegen van don Evangelisatie-arbeid, gelijk die te Hradova in Hongarije, Met dit boek medo kwamen 40 van de 120 geïllustreerde Iractatcn, die in dozen jaargang zullen verschijnen en 6 Evangoliowerkjes van 8 tot 16 bladzijden, niet tot lezen lokkende opschriften. Bij ge talen zijn deze uitgaafjes 'spotgoedkoop. Boven dien, wie liefde gevoelt voor dozen Evangeli satic-arbeid zal gaarne dezen willen steunen met een bestelling of een bijdrage. Zoowel het boek als de kleinere werkjes en de trak taten zijn in één woord uitnemend geschikt. Zegene God dezen arbeid, die met de Zé hulpmiddelen gedaan wordt. Catechismus of onderwijzinge, door J. ter Borg. Breukelen, IA Mobach. De volledige titel van dit handige boekske luidt: Catechismus of onderwij zing in de politieke en sociale beginse len voor oerstbeginnenden en eenigszins gevorderden. De bedoeling is duidelijk: de schrijver koos dezen vorm van vragen en antwoorden om 't den kiezers, vooral den vrouwen zoo gemakkelijk mogelijk te maken om vertrouwd te worden met het geen een kiezer, die belang stelt en mee leeft van de staatkundige en maatschappe lijke beginselen moet weten en kennen. Hot is een uitgaaf van Filippus, dit is ook een aanbeveling. En er staat veel in. In een tiental artikelen (Politiek ge zag. FTansche Revolutie. Politieke begin selen. Antithese en Staatspartijen. Regee- ringsvorm en Kiesrecht. Vrijzinnigheid. So cialisme en Communisme. Socialistisch- Communistische Praktijk. Socialisme en Chr. Religie. De Antirevolutionaire rich ting) geeft hij de lijnen aan voor verdere kennismaking. Het boekje is voor slechts enkele centen in eiken boekhandel ver krijgbaar. Berichten omtrent aantal kiezers op de kiezerslijst worden niet meer geplaatst. W.el opgaaf datum Raadsverkiezing en gestelde candidaten door de verschillende partijen. i„O n d e r w ij z e r". Wanneer wij van daar bericht ontvangen, zullen wij het gaarne plaatsen. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen van 11 tot en met 24 Maart 1923. Brieven, binnenland G. Rnijgrdk, AmsterdamComman dant 'Poli tietroepen, Dien Haag). Briefkaarten, Binnenland Mej. Aleiila Luijten, Leiden; schip per A. v. ld. Linde, Leeuwarden, schip per J. Lutte, Zierik'zee. N. B. Den afzenders wordt aanbevo len op ,,alle te verzenden poststukken hun jiaaimi en volledig adres te ver nielden, opdat, 'deze bij onbestelbaar- heid aan heri kunnen Worden terug gegeven. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg \Vervolg.) Het laatste voorstel was dat om niet aan te nemen liet voorstel van den heer. Jeronimus in de vorige vergadering ge daan, om het reglement van orde zoo te wijzigen, dat hot. bureau worde uitgebreid en de secretaris geen dool meer daarvan uitmaakt. De voorzitter zegt dat hij meent, in verband met. dit. voorstel aan de kamer mededeeling te moeten doen van een brief ingekomen van het lid der kamer, den heer Jeronimus, waarvan het slot luidt: Men zou zonder verwijl behaoren over te gaan: a. tot inkrimping van tal van bemoeiingen, b. tot hot onmiddellijk stop zotten van uitvoeringgeven aan pas inge voerde w'otten (Warenwet, Vleeschkeu- ringswet e.d.). In het jaarverslag moot m.i. beslist worden gewezen op de volmaakte over bodigheid van de kamer van koophandel in zijn tegenwoordigen vorm en worden aangedrongen op overbrenging van het handelsregister naar de Arrondissements- Rechtbanken. Terwijl do kamers van koop handel alsdan geen afzonderlijk bureau behoeven te hebben, zou het secretariaat, kunnen worden gereduceerd tot een bij baantje gelijk het vroeger was. Da voorzitter zegt, dat uit dit schrijven blijkt dat de heer J. togen het Handels register en de kamer is. Het komt spr- voor, dat de heer J. dan beter geen lid had kunnen worden. De kiezers hebben niet geweten, dat de heer J. in do kamer zou komen om den boel af te breken. De adviezen van hem zijn dan ook voor het bureau zeer in waarde gedaald. De lieer Jeronimus heeft het handels register niet afgekeurd, maar wel in zijn tegenwoordigen vorm. Hij heeft steeds gevaar in do Kamer gezien en daarom wilde hij er bij zijn. Speciaal wijst hij op art. 14g der wet, waar o. a. tot taak der kamers wordt ge rekend statistische gegevens te verzame len. Een energieke secretaris zou ook op dit gebied de menschen heel wat last kunnen bezorgen. Spr. ziet nog steeds gevaar in de huidige organisatie; is dat gevaar voorbij, dan gaat. hij uit de kamer. Het is onwaar dat hij tegen dat register gekant is. Hij vraagt zelf overbrenging naar de rechtbank. Het kan veel goedkoo- per. Zijn eigen voorstel is tweeledig: uit breiding van het bureau en de secretaris geen lid meer. Wat het eerste betreft, spr. meent, dat er wellicht geen geschikte krachten genoeg daarvoor te vinden zou den zijn en trekt dat deel dan ook in. Spr. handhaaft het tweede deel; de se cretaris is bezoldigd ambtenaar, evengoed als een gemeente-secretaris of een grif fier der staten, en die hebben toch ook geen stem. De heer van Niftrik zegt dat het moei lijk valt een oordeel uit te spreken. Spr. betreurt de opheffing van de kamer te Vlissingen, maar is niet blind voor de voordeden van een districtskamer. Als men het handelsregister bij de kanton gerechten brengt, zal het werk daar ook niet voor niets geschieden en dan nog door menschen, die geen studie van de zaken maakten, die geen belang hebben bij handel en nijverheid. Zeker, de secre taris is bezoldigd ambtenaar, maar dit zijn ook de Commissaris der Koningin en de Burgemeesters en zij hebben toch ook stem in de dagelijksclie colleges. Die heer Jeronimus blijft het onlogisch noemen, dat de secretaris deel van het bureau uitmaakt. Dit arribt is heel wat anders als dat van Commissaris der Ko ningin of burgemeester. In stemming wordt gebracht het voorstel van het bu reau om geen wijziging te brengen in het reglement van orde, Het wordt aan genomen 'met 13 tegen één stem, die van den heer Jeronimus. Rondvraag. Dé heer Machgeels vraagt, hoe het bureau denkt over het Rijksinkoop'bureau en of het niet op den Weg der kamer ligt, er bij den minister op te wijzen hoe zij hierover denkt. Die voorzitter zegt dat het bureau deze zaak zal overwegen en er in de volgende ver gadering op terug zal komen. De heer Vos komt terug qp zijn woor den bij den aanvang der vergadering gesproken. Waarom heeft dhr Jeronimus voor de verkiezing als 'n dolle hond rondgeloopen om stemlmen te winnen. Die heer v. Niftrik zegt., de taak van de kamer is duidelijk omschreven en daartoe behoort niet het maken van wetten. De heer Jeronimus ontkent het woord „onnut" te hebben gebruikt. De heer Boudewijnse wijst er op, dat de heer J. gezegd heeft, dat de kamer niets was. Die heer Jeronimus zegt: Ik heb de kamer vergeleken met de oude en die was oqk niets. Die heer De kracht van een menschen- h a a r. Wanneer iemands leven „aan een haartje" hangt, wil men daarmede te kennen geven, dat het in groot gevaar verkeert. Ook het zwaard van Damokles verkeerde in deze precaire omstandigheden. Toch kunnen haren, in groote getallen ver- eenigd, zeer sterk zijn. Een menschenhaar van zes duim lengte vermag een gewicht van 180 grammen te dragen zonder te breken. Nu kan men het hoofdhaar eens menschen berekenen op ongeveer 30.000 stuks, die ge Vanwege het Ministerie van Marine werd gister te 's-Gravenhage aanbesteed het uit voeren van verf- en behangwerken, ten be hoeve van de opzichterswoning, 5 wactiIers- woningen en den daarbij staanden kustlicht toren c. a, te West-Schouwen. Laagste in schrijver was H. Deurloo te Oosterland voor f 3249.50.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3