BATO 150 Woensdag 28 Maart 1023 37e Jaargang Buitenland. TOT DEN DOOD BETROUW. RIJWIELEN Binnenland. Bit tie Provincie. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Op Goeden Vrijdag zal ons Blad niet verschijnen. Een van U. Matth. 26:21. Zij kwamen in; zij lagen aan; zij baden, 't Geslachte lam» ée wijn, 't gebroken brood, al zinnebeeld van 's Meesters offerdood. Toen sprak Hij: „Eén van u zal mij ver raden!" Ben ii in staat U, Heiland, te verraden? Breng i k U voor wat zilver in den dood Maak i 3k U kenbaar door omhelzing snood, U sluipend te gemoet langs duistre paden" 0, neen, niet ik!... 'tis Judas, die gaat plegen hot gruw'lijk feit, in alle eeuw gevloekt; 'tis Judas, dien de Booze zoo verzoekt, dat hij der, voet zet op verraders wegen; 't is JudasHeer, hoe vreemd ziet Gij mij aan! Genade, Heer! Ik heb Uw blik verstaan! NELLIE Uit „Stamelingen" Uit het Ruhrgebied. De Franscbe krijgsraad sprak weer maar eens enkele zware straffen uit en veroordeelde o.a. den drukkerspatroon Baube wegens het drukken van bladen voor de Duitscliers, tot vijf jaar gevan genisstraf en 10 millioen mark boete en zijn broeder, die als zetter bij hem werk te, tot twee jaar en vijf millioen mark. Een beambte der Schupo, die niet op lijd was vertrokken en een valsclien pas had, werd tot drie jaar gevangenisstraf en vijf millioen mark boete veroordeeld. Een arbeider, die Duitsche vlugschriften had aangeplakt, tol twee jaar en vijf mil lioen enz. enz. In Bochum is de toestand nog steeds gespannen. De Franscbe civiele commandant heeft den zakenlieden aldaar, die sedert vier weken als protest tegen de requisities der Franschen hun winkels gesloten had den, thans den cisch - gesteld, uiterlijk op 1 April de zaken weer te openen, daar de Franschen anders den verkoop zelf ter hand zullen nemen en de za kenlieden tot gevangenisstraf van ten min ste een jaar zullen veroordeelen. De Franschen hadden de winkels te Boehum zelf gesloten, daar de winkeliers weigerden den Franschen iets te leve ren. Toen daarop voor ca. 14 dagen de blokkade door de Franschen werd op geheven, hieven de winkeliers weigeren hun iets 'te verlcoopen en gaven "zij er de voorkeur aan vrijwillig te sluiten. Een nieuw Duitsch voorstel. De Duitsche minister Rosenberg heeft in da Commissie voor buitenlandscho za ken een nieuw Duitsch schadevergoe dingsplan ontwikkeld, waaruit alweer blijkt, dat er vair onwil aan Duitschen kant geen sprake is. De Duitsche rogeering is bereid met de internationale kapitaalmarkt over een leening te onderhandelen en elke door bet leeningsconsortium noodig geoordeel de waarborg te geven. De opbrengst zou onmiddellijk aan Frankrijk of de gealli eerden in contanten worden overgedra gen. id Het oogrnei'k. dat de Roomöchen toen maals hadden met de geloavigen of, -zooals zij het noemden, ongeloovigen en ketters te vervolgen, was om "het licht der Waarheid uit te dooiven. Gods Woord zegt ons waarom somlmige mtenschen de duisternis, liefhebben, en het zegt ook waarom sommigen het licht haten. De Waldenzen zeiden, dat de godsdienst van den paus en de monniken niet de godsdienst van den Bijbel was. Zijl beweer den, dat de Roomschen den Zaligmaker van zijn verdiensten beroofden, door za ligheid te stellen in de voorspraak van heiligen, aan een vagevuur te gelooven, door eigen werken of door een vorm van woorden zich bij God en de heiligen ver dienstelijk te willen maken, door den doop voor een wiedergeboorte te houden en hierdoor dus de Werking van den Hei ligen Geest loochenende, daar we toch door den Geest alleen wedergeboren kunnen worden. Voorts vermeenden zij en zulks terecht dat hun geheele gods dienst en zoogenaamde heiligheid zich bepaalden tot het bijwioitien van missen, terwijl het bleek, dat zij openbare zonden Do Duitsche regeering zou door doel treffende maatregelen, ook in wettelijken vorm, zorg dragen, dat de Duitsche eco nomische kringen hun krachten in dienst stelden van den Duitschen scliadevergoe- dingsplicht, teruggebracht tot zulk een omvang, dat deze kan worden vervuld. Do Duitsche regeering heeft de voor naamste bij het lot van Europa geint.eres- seerde, doch niet onmiddellijk bij het Ruhrconflict betrokken mogendheden met dit besluit in kennis gesteld, zonder even wel voorstellen te doen of wenschen uit te spreken. Tevens heeft zij daarbij ge wezen op de moeilijkheden van hot pro bleem, daar men van Duitsche zijde waar borgen wenscht, dat de buiten het, ver drag van "Versailles om bezette gebieden ontruimd worden en in het Rijnland een met dat verdrag in overeenstemming zijn de toestand wordt hersteld. De hongersnood. Naar het Russische Telegraaf-agent- schap bericht, heeft Winokurow in oen zitting van de commissie voor de honger bestrijding medegedeeld, dat do toestand in de door den honger geteisterde gebie- dfiS begint te verergeren. Aan de Wolga bevinden zich -4.5 milli oen menschen in een uiterst moeilijken toestand; zij zijn voor de eerstvolgende drie maanden slechts voor de helft van de noodige levensmiddelen voorzien. De commissie wil haar hulpactie tot aan den oogst krachtiger voeren. Deze offieiecle mededeclingen over den hongersnood in Rusland staan in lijnrech- te tegenspraak met de verklaringen der communistische pers, volgons welke de Russische grnanzendingen voor do Roer- bevolking afkomstig zouden zijn uit de overschotten van de sovjetregcering. Korte berichten. De Franschen gaan stelselmatig voort met de requisi'tie van nijverheids- producten. Zoo hebben ze in de Rhei- nische Metallwaren 'und Maschinenfabrik 150 spoorwagens en eenige stoomketels in beslag genomen en weggehaald. Het personeel der fabriek heeft in verband daarmee het werk gestaakt. Do Tigris heeft zijn linkeroever, 20 K M. ten N. van Bagdad overstroomd en honderd vierkante mijlen woestijnland rondom de stad in een groot meer ver anderd. Stammen en kudden vee vluch ten naar de stad. Het water is thans aan het zakken. De Franscho bezottingsautoriteiten hebben 15 spoorwegbeambten met hun gezinnen uit hun woningen gezet. Nadat reeds oen dag of tien gele den de domanial© wijngaarden aan de Moezel iu beslag wapen genomen heeft de Rijnlandcommissie thans ook het in beslagnemen van de wijingaar1- d o n in de Rieingau gelast. Ook! de. gebou wen en de wijn in de k'eldePs wordt in beslag genomen. Ook in Engeland worden hitte golven waargenomen. Te Londen was gisteren de temperatuur 68 gr. F. in de schaduw, een temperatuur, die in do laat ste 62 jaar in Maart maar éénmaal werd overtroffen. Tengevolge van een verkeerden wis selstand is bij' het verlaten van het sta tion van Wiesbaden een locomotief van een hoogte van 4 M. gevallen. Er zijn één doode en 2 gewonden. D1 e R,ussi s c h e monarchisten in Diuitschland zijn voornemens, binnen- toelieten, en iedere zonde kon afgekocht en vergeven worden, daar een gezant van den paus den prijte voor iedere misdaad vhad bekend gemaakt. Waar de Waldenzen ook tegen op moesten komen, was, dat de Roomschen zich beroemden op het doen van mirakelen, zoioals de Bijbel had voorzegd dat zij doen zouden, zeggende van den mensch der zonde„wiens toe komst is naar de werking des Satans, in alle kracht en teekenen en wonderen der leugen, en in alle onrechtvaardigheid". (2 Thess. 2:9 en 10.) Ook daartegen dat zij door hun gebeden, vasten en aal moezen zich die gedaante van Godza ligheid of uitwendige vertooning van "hei ligheid toeeigenden, van welke reeds de Apostel getuigde, toen hij' 'zeide„hebben de een gedaante van Godzaligheid, doch die de kracht derzelve verloochend heb ben. Hebt ook een afkeer van deze". (2 Tim. 35). De Christenen der valleien verfoeiden evenzeer de leerstellingen en uitvindingen van zulk een kerk, als zij voor de zielen, die tot dezelve behoorden, de grootste deernis en het oprechtste medelijden gevoelden. De Waldenzen Wa ren eeuwen te voren uit hun midden voortgekomen en hielden zich steeds een afgezonderd volk. Vele hunner voorva deren hadden het getuigenis der Waar heid, die naar de Godzaligheid is, met hun bloed bezegeld, en hunne nakome- kort een groot dagblad onder den naam „Rodina" („Het Vaderland") uit te geven. Een deel der geldmiddelen moeten zij ge kregen hebben van de moeder van den Tsaar, keizerin Maria Fcodorofna, die thans te Kopenhagen vertoeft. Naar uit Warschau gemeld wordt verklaarde de Poolsche minister van Jus titie in de Sejm, dat in bet district Wilna 250 personen .waren gearresteerd wegens het voorbereiden van een samenzwe ring tegmn de Poolsche regeering. Het donkore Brabant. In de raadsvergadering van de ge meente Rucphen c.a. van j.l. Donderdag avond werd o ju. behandeld een schrijven van den inspecteur der Volksgezondheid in de Prov. Noord-Brabant, behelzende het dringende verzoek in de gemeente R'ucphen ten spoedigste over te gaan tot benoeming van een gemeente-vrocdvroUw. De gemeente-geneesheer dr. Brems, die alleen staat voor een zeer uitgebreide practijk in deze volksrijké gemeente, vvelko bestaat uit de dorpen Schijf, Rucphen, Spitmdel, St. Willebrord en Zegge, had zich, toen zijn pogingen bij den raad om de aanstelling eener vroedvrouw ge daan te krijgen, faalden, tot den inspecteur gewend om van dezen hierin medewerking te ontvangen. De dokter wees erop, dat in 1922 276 verlossingen plaats vonden waarvan 232 zonder eenige hulp. Het was niet in cij fers uit te drukken doch menig sterfge val was hieraan te wijten. De voorzitter van den Rucphenschen raad, eerst kort in deze gemeente, drong met klem van woorden aan deze benoeming te doen plaats hebben en daarvoor uil te trekken Ï800. Het raadslid Schra'uwen ging er echter niet mede accoord. Voor vijftig jaar hoorde hij' nog niet eens van een vroedvrouw. Toen ging alles toch ook goed. N'u alweer zoo'n nieuwighoid die weer t'BOO kost. Een. ander raadslid, de heer Lancelots, meende, dat er toch ge noeg „bakers" waren, men had geen vroedvrouw van noode. Bij stemming werd het voorstel verworpen met 5—4 stem men De heer Wijnings van Willebrord ver klaarde het een schande en vond het allesbehalve een eer temidden van zulk een raad te moeten zitten. Toen het voor stel viel maakte de heer Schra'uwen de opmerking, dat zijns inziens een dokter van gemeentewege ook niet noodzakelijk is. Vroeger was die er ook niet. Zoo kon die post ook worden bezuinigd. Geen wonder, dat in Brabant en Lim burg de kindersterfte zoo groot is. Uitzetten van zalm'. De Br'usselsche „Standaard" schrijft, dat door toedoen en samenwerking der Bel gische en Bollandische regeeringen dezer dagen 6 millioen jonge zalmen uitgezet wa'rden op de kleine zoetwaterbeekjes var. het Noorden der provincie Luik en Zuid- Hollandsch Limburg. Deze twee streken .zijn do eenige go- schikte voor het neerzetten der jongs vischjes, die de eerste weken lichtstroo mend zoet water vragen. Zij zijn immers lingen Waren bereid hetzelfde te doen, liever dan zicli te voegen bij degenen, die zich aan zulke valsche grondbeginse len vasthielden, en zoo dwazelij'k handel den, door niet aan den Schepper alleen, gnaar ook aan 't schepsel Goddelijke eer te bewijzen; want aan schepselen, dat is aan de heiligen, boden zij de vereering van geloof, hoop, waken, gebeden, bedevaart gangen en aalmoezen, altaargaven en of feranden van grooten prijs, hen op on derscheidene wijzen vereerende en aanbid dende door lofzangen, aansprekingen en plechtigheden, het vieren van feestdagen, hopende daardoor die genade te verwer ven, die in God alleen is, en die alleen 'kan verkregen worden door het geloof in Christus, hetwelk alleen door den Hei< lgien Geest in de ziel kan en moet ge- Werkt worden. Terwijl de Christenen der valleien de leer van het pausdom moesten verfoeien, Waren zij echter ook gewillig openlijk hun eigen gevoelens te belijden, Gods Ge tuigenis aanwijzende als den Proefsteen voor iedere leerstelling, welke zij voor stonden. Met betrekking tot. de afgoderij van den paus en de monniken, die tot de heiligen baden en om derzelver tusschen- komst tot hun behoudenis smieekten, ver klaarden de Christenen der valleien, dat zij alleen in den Iieere Jezus hope had- doofzaaid met bronnen, dit' deze beekjes vorhien. Deze jonge zalmen groeien iedere maand 3 c.M. en in December, als zij 16 c.M. lang zullen zijn, Zullen z'j langs Gulp, Geul en Maas, den weg dea' wijde Noordzee kiezen, waar Ze dooi" onze koene visschers, na een paar jaar als buit van 20_ kilo zullen opgevangen worden. Deze jonge zalmen z!ijn niet alle in de Belgische of Hollandsche kweekefijen uit gebroed. Visé en Mocrssen leverden gf 30.000. De andere zijn aangekocht in Amerika, Zweden, Denemarken en Frank rijk. D>t' J. G. Scheur er. Dr J. G. Scheurer heeft in de Ge'ref. Ziekenverpleging te Amsterdam een ern stige operatie ondergaan. De toestand van den patiënt is bevredigend. V1 issingen en Gothenburg. Hollanders hebben indertijd geholpen om Gothenburg aan to leggen; Gothenburg zal nu Vlissingen met zijn havenplannen helpen. In Göteborgs Handels- och Sjö- farts-T'idning vinden we melding gemaakt van het verblijf van den heer Van Wocl- cleren, burgemeester, en den heer Boom, directeur van de haven van Vlissingen. Ze waren in Gothenburg om te zien hoe daar de iiaven is ingericht en daarmee hun voordeel te doen voor Vlissingen. Ze namen de gelegenheid waar om tegen over een verslaggever van het blad uit te pakken over de groote voordeden die Vlissingen als haven biedt. Men kan dat alles in G. H. o. S. T. van 22 dezer vinden. In het no. van 23 dezer spreken do Vlissingsche heeren hun bewondering uit voor de jubileumtentoonstelling te Go thenburg en beloven ze er in ons land propaganda voor te maken. Er schijnt sprake van te zijn, er een bizonderen bootdienst van Rotterdam en Amsterdam naar Gothenburg voor in te richten. Te Amsterdam is overleden in den ouderdom van 65 jaar de heer M. Mieras, leeraar aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzeressen en onderwijzers al daar. Vergissen wij ons niet dan begon de lieer Mieras zijn onderwijzersloopbaan te Wolphaartsdijk, en was o.a. hoofd eener o. 1. s. te Beesd. Hij, genoot de algomeene achting. De gemeenteraad van Warder hij, Edam verleende na veertig jaren trouwen dienst eervol ontslag aan de gemeente- verloskundige mevrouw Weststrate gebo ren Van Westen en bood haar de ge meentewoning voor levenslang ter gratis bewoning aan. Bij koninklijk besluit is mr. A. B. Sorrier, oud-substituut griffier bij: het kan. tongerecht te Rotterdam benoemd tot grif fier bij; het kantongerecht, te Goes; zijn herbenoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Zierikzee mr. H. E. Beelacrts van Emmichoven en in het kanton Middelburg mr. J. J. H'eyse; is benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Zierikzee ter standplaats de ge meente Renesse, J. C. Dalebout, candidaat- notaris aldaar; en tot rechter in de ar- rondissemcnts-rechtbank te Groningen mr. B. P. Enklaar, thans rechter in de ar- rondissements-rechtbank te Middelburg. Verg eefsche reis. De heer G- F. Lindeijer van Vlissingen, die Maan den. Christus alleen", zeiden zij, „bezit de macht, en het recht, en is gewillig om tusschenbeide te treden voor zijn schuldig volk. Hij alleen is de eenige Middelaar tusschen God en de menschen, de Pleitbezorger en Voorspraak bij den Vader voor zijn in zichzelf arme en ellen dige discipelen en discipelinnen. Nie mand komt tot den Vader dan door Hem." De Waldenzen onderwezen hun kinde ren ook in het leerstuk des Bijbels, dat Jezus Christus de Zoon des Vaders is; dat iu Hem al de volheid der Godheid woont, en dat wij, door Hem alleen den Vader kennen, zijnde er geen andere Naam onder den Hemel gegeven, door welken wij kunnen zalig worden. Op ge lijke wijze beweerde dit. gelukkige volk tegen de Katholieken, en leerde dit hun •kinderen, dat zij geloofden in den Hei ligen Geest als den Trooster, door wïenp invloed hun geleerd werd te bidden, waardoor zij wedergeboren werden tot goede werken, van Hem ontvangende de kennis der Waarheid. Om het belijden van zulle een geloof was het dat de bewoners der valleien van Piëmont van eeuw tot eeuw eu van ge slacht tot geslacht bij grootere of kleinere tusschenpoozen door den paus en de priesters werden vervolgd en blootgesteld aan iedere lastering, die nijd, boosheid of valschheid kon uitvinden, en werden dagavond te Westkapello zou spreken, in verband met de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten, moest huiswaarts keeren, aangezien er geen bezoekers ter verga dering waren opgekomen. Hetzelfde over kwam den heer Overhoff te 's-Heer Arendskerke. Middelburg. De zangvoreeniging „Tot Oefening en Uitspanning" alhier heeft Dinsdagavond een buitengewone uitvoe ring gegeven, waarin die „Matthaüs-Pas- sion" van Bacil ten gehoolrte werd gebracht Het koor, dat onder leiding stond van dhr Joh. Oaro, was voor deze uitvoering zeer versterkt, terwijl de muzikale bege leiding was toevertrouwd aan de leden der vereoniging voor Instrumentale mu ziek en leden der Arnhemscho Orkest- vereeniging. Zoowel de uitvoering als de groote re petitie, welke Maandag plaats had, had den plaats voor- een mooi* dan volle zaal, en onder de bezoekers waren er ook vele, van buiten Middelburg, ja ook van buiten Walcheren. De solopartijen waren toevertrouwd aan de dames Mar'tine Dhont uit Utrecht, so praan; Meta Ricidel uit Amsterdam, alt en de hoeren Louis van Tulder uit 'sGra- venhagc, tenor; Max Kloos uit Hilversum, bas en dr II. v. d. Kamp uit Middelburg, bariton. Deze solisten bleken alle uitstekend' vooT hun taak berekend en vooral de Jezus- partij werd uitstekend gezongen. Koor, solisten en orkest gaven ©en heer lijk geheel te, hotffon, terw'ijl ook niet vergeten mogen worden mevrouw Non- hebel-Faro, die aan het klavier had plaats genomen en dhr A. van Ös, die het orgel bespeelde. Hot waken twee avonden van groot kunstgenot en stille wijding. Dhr F. Petri, hoofdagent van po litie alhier, hoeft niet zooals aanvanke lijk werd gemeld tegen 1 'Juni, doch reeds tegen 1 Mei eervol ontslag aangevraagd uit den dienst. De commissaris van politie verzoekt de ingezetenen er op attent te maken, dat hij aan personen, die zeggen door bon non en boekenverkoop gelden te verza melen vooi' de vrij© evangelisatie te Mep- pel, geweigerd heeft to colporteeren. In het algemeen moet worden aangeraden geen gelden te geven aan personen of het een of het andet van hen te koopen, als zij niet voorzien zlijh van ©en van het politiestempel vookzien vergunnings bewijs. De afd. der S. D. A. P. heeft voor de gemeenteraadsverkiezing eandidaat ge steld: 1. J. Onderdijk, 2. W. P. Cornelisse, 3. 'P. Pli. Paul, 4. C. van der Weel, 5. Mevr. "P. CornéMaljaars, 6. J. J. Korenhof: 7. Mevr. P. BosschaartHen- drikse, 8. J. Eiff, 9. M. J. Schroevers, 10. E. de Priester. Naar aanleiding van een opmer king in een der vorige raadsvergaderin gen over het verkeersgevaar in het Dom- burgsch Schuitvlot, zijn nu een drietal bordjes geplaatst, die aangeven, dat men rechts moet liouden, langzaam moet rij den en op de tram moet letten. Goes. „Het Zeeuw'sch© Volk", het or gaan der S.D'.A.Pi. in Zeeland, dat do redactie van „De Zeeuw" voor krank zinnig houdt en toch nog van haar om trent de ideeën van Ma.rx een antwoord vraagt, is zoo bescheiden om het vol gende stukje te schrijven: „Naar ©ns medegedeeld werd, worden de trappen, noodig voor den woningbouw zij alzoo hatelijk gemaakt in de oogen eener al te lichtgele avige w'ereld. Tot vermeerdering van hun ongeluk, had look hun plaatselijke ligging hen door een gedurige opvolging van oorlogen en onderhandelingen aan een voortdurende verandering van opperhoofden onderwor pen gemaakt, want, somtijds waren zij onderdanen van Frankrijk, dan Weer van Sardinië, en op andere tijden behoorden zij wederom aan de hertogen van Savoye. Zij ondervonden veel gestrengheid van de verschillende opvolgende regeeringen, en uitgezonderd Frans I (15151547), die met de wispelturigheid, der wreedheid eigen, top den eenen tijd zijn landvoogden bestrafte over de gestrengheid der midde len, die zij tegen de Waldenzen bezigden, en op andere tijden zelf bevel gaf pm hen uit te r oeien,. betoonden zich vele Fransche koningen hun niet ongenegen. De Hertogen van "Savoye evenwel behan delden hen over het algemeen met een bijzondere mate van vriendelijkheid. De eenvoudigheid hunner levenswijze en de blijmoedige gehoorzaamheid aan hun over heden, zoofang deze hunnen gódsdienst onaangerand lieten, vernemende, heeft het huis van Savoye gedurende het aanmer kelijke tijdvak vait driehonderd jaren, on der het bestuur der Goddelijke Voorzie nigheid, de Waldenzen bemind en be schermd. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1