BATO Zaterdag 24Maart 1023 37e Jaargang Tieten TARWENA „Sultan Onderwijs. delburg >uwsche oem s&Co. 3 848 :rt" ïfokkers. ar B 832 woonhuis, 147 Watervliet EERSTE BLAD. Staten-Generaal. RIJWIELEN Buitenland. Binnenland. DUPLO DUPLO DUPLO DUPLO Uit de Provincie. DUYVIS* h) tte murwe ;hilfers iker •kalk „Delft" eschmeel. - Middelburg, igst worden rondgeleid :rt" tg te koop en Koe, louder. Dit nummer bestaat uit twee bladen mtbjjt de e Groene Draak" BURG. a staat onder areau voor het jnsmiddelen te baaltje. e paarden van rikking. reulengeld 115. Bestuur der DE VLIEGER eid, doch staat ofstede Molem- e a f 3.50 dek- igeld. A. P. KOSTER. ngeld 110. :r gestationeerd an bevelend, IS, Krabbendijke. H V Walche- dat de hoog erkt aantal r is tegen f 40 worden aange- ngstenleider en Se, ooskerke, s gestald. ET BESTUUR. uburg, aan de B no 385, op te aanvaarden, eiken werkdag ten n te leve- n Notaris A. DE elburg, vóór of V Drukkers-Exploitanten OOSTCRBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Pestrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. dschen weg te 1.3260 Hectare, gebouwen uiter- al het overige "den verstrekt otaris STRUVE OP: keur uit drie, J. WOUTERSE, bij AN DRIES erke. OP: kening van haar f Legaf, Brigdamme. n hooge prijzen, aagd. LE, Kruiningen. rigiüg te Grijps- 1 April briefjes bij den Zij, die zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien da tum verschijnende nummers gratis. REDACTIE EN ADMINISTRATIE. Het gebeurt nog herhaaldelijk, dat de Eedactie wordt opgebeld (nr 11) over abonnements- of advertentieaangelegen heden. Daarvoor moet men echter (zie aan den kop van ons blad) het nr der Admi nistratie (nr 58) aanvragen. Dringend ver zoeken wij hiermede rekening te willen houden. GETHSEMANE. Jezus, den laatsten der nachten, Ging naar den hof der olijven, Liet zijn discipelen blijven Buiten de duistere gaard; Toen koos Hij drie uit hun midden, Met Hem te waken, to bidden, Maar door het bidden en Wachten Werden hunne oogen bezwaard. Kon da.n niet één met Hem waken? Eén in die smartelijke uren Met Hem de droefheid verduren Van Zijn verwerping, Zijn smaad? Moest Hij dien zw'artsten der nachten, Eenzaam den 'kruisdood verwachten, Eenzaam de bitterheid smaken \ran den triomf van het kwaad? 'kWil bij Uw droefheid verwijlen, In Uwe smarten verzinken, Gij, die don beker moost drinken, Die de verzoening ons bracht. Wie zal do angsten doorgronden Van deze nachtelijke stonden? Wie zal de duisternis peilen Van dezen duisteren nacht? Jacqueline E. v. d. Waals, Uit „Iris". Eerste Kamer. Na de wet op den Zomertijd in de afdeelingen te hebben onderzocht, be steedde deze Kamer haar laatsten werlc- middag vóór Paschen aan de alg. be schouwingen over dc Staatsbegrooting. Wij pikken er hier en daar Wat uit op. Prof. iSlotemaker de Bruine (c.-li.) sprak over de verhouding tusschen kerk en staat. Hij acht inmenging van den staat in de inwiendige organisatie van kerkge nootschappen iongewensoht. De besten diging van het gezantschap blij1 den paus is in het Vaticaan opgevat als een uit breiding van de macht van de Keik. Dit heeft hem pijn gedaan. Dhr Smeenge (V.-B.) en mevrouw Pot- lmis-Smit (S.D.A.P.) verdedigden ieder huil partij tegenover den hoer Die Vos van Steenwijk. Dhr. De Veer (A.R.) besprak de finan cieel© verhouding tusschen rijk en ge meente. Spr. betreurt liet, dat de regeering zich in Mem. v. Antwoord van deze kwestie vrijwel afmaakt. Ook het voorloopig advies der staatscommissie is voor de gemeen ten ongunstig. Spr. dringt aan voorloopig de volle 100 pet. aan de gemeenten te geven, zoolang de definitieve regeling niet is getroffen. Alinister R u ijs kwam nog even aan het woord. Volgens hem moet de Eerste Ka mer hof van revisie blijven en daarom zijn de leden niet geadviseerd inzake de oplossing der ministerscrisis. De Kamer ging daarna tot 10 April Uiteen. Tweede Kamer. De Kamer begon gisteren miaar direct aan. het SchoenenWetj'e en in bonte men geling kwamen voor- en tegenstanders aan het woord. O.a. waren de leden De Boer, v. Gijn, Gerritsen, mejt. v. Dorp en Marchant tegen en Feber, Gerretson en v. Rijckevorsel min of meer enthou siast voor. Toen minister Aalherse liet woord had gevoerd over dit wetje, werd door allen, op den heer Vliegen na, van repliek af gezien. Enkele amendementen- v. Rijze- wijk werden ingetrokken. Het wets- oniw erp werd aangenomen met 50 tegen 37 stemmen (van rechts alleen 'tegen dhr. Lovink). De Jachtwet is zonder hoofdelijke stemming aangeno men, waarna de Kamer met Paaschvacan- tie ging. De verijdelde Pulsch. Onder telegrammen meldden wij giste ren een en ander over de verijdeling van een voorgenomen omwenteling in Duitsch- land. Gelukkig, dat de Pruisische minister Severing actief is geweest, anders had den we een herhaling van den Kapp- Putsch gekregen. Het. gevolg zou mis schien een droevige burgeroorlog geweest zijn. Uit de in beslag genomen brieven en documenten blijkt, dat de Putschisten over zeer rijke geldmiddelen beschikken. Het polilie-onderzoek schijnt aan het licht ge bracht te hebben, dat 'de deutsc.hvölkisclie en nationaal-socialistische plaatselijke af deelingen naast hun officieeion burger lijken voorzitter nog niet officicele mili taire leiders hadden, bijna allen gewezen officieren, die hunnerzijds in elke afdee- ling een bepaald aantal personen aanwier ven, waaruit zij de stormtroepen vorm den, die bij het uitbreken van den Putsch de voorhoede zouden vormen. Natuurlijk trachten de Deutsclivölkischen de heele zaak als zeer onschuldig voor te stellen. Volgens dc verklaringen, welke zij in hun bladen publiceeren, spreken zo tegen, het voornomen tol. een Putsch ge had te hebben, en beweren ze slechts vol komen wettige doeleinden te hebben na gestreefd. Kans op onderhandelingen? De „Daily Mail", die vrijwel geregeld in lichtingen uit officieuze Fransche bron krijgt, meldt, dat Zaterdag op Zwitser- schen bodem een samenkomst heeft plaats gehad tusschen den Franschen bankier Dubois en den Duitschen staatssecretaris Bergmann. In deze bijeenkomst zou Berg- tnann een schots hebben gegeven der Duitsche plannen voor de schadevergoe ding, die Dubois aanstonds te Parijs aan Poincaré heeft voorgelegd. Het blad be weert dat gedurende het Paaschreces de Duitsche regeeringspartijen dit plan verder in bijzonderheden zullen uitwerken, waar bij de industrieelen aan de Ruhr als borg voor de uilvoering zouden optreden. De Duitsche sociaal-democraten zouden even eens bezig zijn met een eigen plan, waar van een ontwerp reeds vertrouwelijk bij de Fransche partijgenooten circuleert. Op grond van een en ander zou men binnen ten hoogste drie weken mogen rekenen op een begin der officieele besprekingen. Een en ander natuurlijk voor rekening van de „Daily Mail". Korte berichten. Tn de kas van het te Ems gevestigde in- en uitvoerkantoor bevindt zich ten gevolge van den boycot door Duitsche firma's in het bezette gebied zulk een gebrek aan geld, dat het. personeel niet eens het loon over Februari kon worden uitbetaald. Te Schurnhout. aangekomen reizi gers werden in den trein door de Fran schen alle couranten afgenomen, welke daarop verbrand werden. Te Hoog-Emmerik is sedert eenige dagen de haven der firma Krupp door de Belgen afgesloten. De daar lig gende schepen mogen niet geladen of ge lost worden. De buitenlandsche schepen, waaronder ook Nedcrlandsche, hebben hiertegen geprotesteerd. De staking der 17.000 mijnwerkers in Engeland is geëindigd. De mijn werkers hebben Donderdag het werk hervat. Door aanplakking is bekend ge maakt, dat door de Franschen in het be zette gedeelte van Emmerick de staat van beleg is afgekondigd en dat zich aldaar geen politieagent noch douane beambte mag ophouden. Het toeval wil, dat juist in dat gedeelte der stad het stadhuis, het politiebureau en alle douane kantoren liggen. In de zitting van den Duitschen Rijksdag zal de minister van landbouw, dr Luther, de opheffing van de ge dwongen gr aanlevering voor het komende oogstjaar aankondigen. Ook de sociaal-democraten zien thans in, dat de verplichting van de boeren om een deel van den oogst tegen een vooraf bepaalden prijs af te leveren, in het belang van de productie thans niet kan worden gehand haafd. Hollander gearresteerd. De Dordtenaar Remans, bestuurder van den Centraion Bond van Transportarbei ders, die in het Roergebied vertoefde, in verband met het organisecren van zet- sehippers, 'is te lluhrort In een café door een Belgisch rechercheur gearresteerd. Van den Duitschen transporlarbeidersbond is bericht ontvangen, dat voor de zaken van'den heer R. is gezorgd. Den Holland- schon consul is verzocht pogingen aan to wenden om den heer R. weer vrij te krij gen. Omtrent de reden van de arrestatie is 'niets met zekerheid bekend. Allerlei. Naar het „Vad." verneemt, is de oud- Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr mr A. P. C. van Karnebeek, lid van het bestuur der Carnegie-stichting, ernstig on gesteld .Met het oog op zijn lioogen leef tijd jhr. v. Karnebeek is 87 jaar baart dit zorg. Volgens de Res. bode zc(i (met ingang vain 1 Januari 1.924 een algemeene loons verlaging van 10 petbij de Nedcrlandsche Spoorwtegen worden ingevoerd. Is v. «OSSEIN'S beale CURACAO Is lichtte Pruim- en Rooktabak. Is ongesausd en geurig van nature. is verkrijgbaar a 12 ct per l/2 ons. Opgericht is een Provinciaal Comité in Zeeland tot leniging van den nood in Duitschland, dat zal trachten in alle declen der provincie correspondenten te krijgen, die behulpzaam willen zijn om gelden bijeen te brengen, die in Duitsch land voor velen een uitkomst zullen zijn. De Commissaris der Koningin heeft het beschermheerschap aanvaard. Als voorzit ter treedt op de heer G. J. Sprenger, als secr.-penningmeester de heer Henri Pronkers, en verder zijn lid van liet comité Imevr. Den Bouwmeester, mej. Ermerins en de hoeren Dhuiji, Meertens, Urchard, Troll, Boeien en Mes. Te Goes verklaarde notaris Pilaar, te Vlissingen burgemeester Van' Woelderen zich bereid het comité te hel pen. Waar de nood in Dutischland groot is en veel stille armoede wordt geleden meenen wij tot steun aan het comité te mogen opwekken. De 'Minister van Arbeid heeft goed gevonden dat vroeger toegekende bijdra gen voor woningbouw zullen worden uit gekeerd aan de gemeenten: Goes, ten be hoeve van 11. Schrijver, f300; Vlissingen, ten behoeve van M. Maas, f600. B i e t e rrr o o i e r. Eindelijk is dan uitgebracht het rapport van den lang ge leden in den Wilhelminapolder beproefden bietenrooier. In het „Z. Lb.blad" lezen we o.m,. dat het vraagstuk van het machi naal bietenrooien door deze machine niet nader tot hare oplossing is gebracht. Ge tracht zal worden op de tentoonstelling te Tholen een Duitsche machine tentoon gesteld te krijgen en deze in het najaar te doen demonstreeren. Aan verschillende instellingen zal in verband hiermede om linantieelen steun verzocht worden. De Kamer van Koophandel voor de ZeeUwsche eilanden heeft zich met één stem meerderheid vóór den zomertijd 'uit gesproken. Voor kennisgeving werd aangenomen een verzoek van de firma A. S. J. Dek ker te Goes om de kerkorgelfabricage tegen valuta-concurrentie te beschermen. C. - II. Unie. Wij vestigen de aan dacht op de advertentie in dit nr., waarin het optreden van den heer Krijger te We- jneldinge en Kruiningen wordt aangekon digd. Goes. A.s. Donderdagmiddag vergadert de Raad ter behandeling van: Notulen. Ingekomen stukken. Wijziging begrooting Grondbedrijf 1922. Ruiling van grond met de voreeniging „Help U Zeiven". Verzoek van E. Verbeem om aan hem te verkoo- pen een deel van het terrein van het Schuttershof. Treffen eener nieuwe rege ling inzake de administratieve hulp van den gemeente-ontvanger. Voorstel tot het richten van een verzoek tot II. M. de Koningin om wijziging te brengen in het tarief der sas- en havengelden. Verzoek van dhr. A. A. Bromhacher om eervol ont slag als lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim en voorziening in de hierdoor ontstaande vacature. Verzoek van de R.-K. Propagandaclub „Pius X" en de R.-K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" om het daarheen te leiden, dat het Voor pudding, vla's en algemeen gebruik in de keuken neme men Niets kan tarwe als grondstof overtreffen. voortaan niet meer mogelijk zal zijn on gestraft reclame te maken voor verkie zingen op voorwerpen der gemeente en c.v. verhuring van aanplakborden tijdig ter openbare kennis te brongen. Wijziging gemeente-begrooting 1922. Voorstel tot bij plaatsing van een straatlantaarn op den hoek van de L. P. v. d. Spiegelstraat en de Boudewijn de Wittestraat. Wijzi ging verordening openbare bewaarschool. Herziening regeling huisvesting van een tweetal stokers van het gemeentegasbe drijf. Vaststelling primitief kohier Hon denbelasting. Verzoeken om teruggaaf van te veel betaalden hoofdelijken omslag in gevolge het bepaalde hij art. 2, 4e lid der wet van 20 Mei 1922. Vaststelling pensioensgrondslagen van eenige ge- ineente-ambtenaren. Verzoek van het be stuur der afdeeling Goes van de Geref. Vereen, voor Drankbestr. om het alsnog daarheen te leiden, dat voor het Schut tershof geen vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein wordt verleend. Vaststelling 3e navorderingsko- liier Hoofdelijken Omslag 19211922. Op de nieuwe kiezerslijst komên voor de Tweede Kamer 4190, voor de Prov. Staten 4093 en voor den Gemeente raad 3901 kiezers voor. Goes. Met dank dool* zustor Visser ont vangen voiol* verleende hulp een gift v'an f 10, van f 3 en een van f 25, waarvan f 10 voor versnaperingen ©na. voor d© airtóe zieken. Door de R.-K. Prop. Club en R.-K. lviesvereen. zijn adressen gezonden inzake liet beplakken van telefoon- en telegraaf palen en hoornen en het beschilderen van straten voor verkiezingsdoeleinden. Wij komen hierop nader terug en melden alleen, dat het Bestuur der A.-R. Kies vereeniging hieraan adhaesie betuigde. 's-Gravenpolder. Donderdagavond had in de consistoriekamer der Ned. Ilerv. Ge meente te Kloetinge de algemeene ver gadering plaats van de vereeniging voor Wijkverpleging in de gemeenten Kloetinge, 's Gravenpolder, 'slleer Abtskerke. Uit het verslag van de wijkzuster bleek, dat in totaal door de wijkzuster 2308 bezoeken waren afgelegd benevens 2 transporten en een keer was lïulp verleend bij een ont smetting. De rekening 1922 werd goed gekeurd mét een ontvangst, van f 2123,2IV2 en een 'uitgaaf van f 1876,94x/2, alzoo met een batig saldo van f246,27. De begroo- ting 1923 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 12061,24 met een post van onvoorziene van f 136,88. Tot be stuurslid in de vacature van dhr. Wagtho werd benoemd dhr. C. Zandee. (G. Crt.) Op de kiezerslijst voor deze: gemeente komen voor, voor Staten en Kamer 553 en Gemeenteraad 540 kiezers. lerseke. Door 32 van de 75 pachters van landerijen toebehoorende aan 't Burg. of Aligem. Armbestuur, aan de Diaconie en aan Kerkvoogdij der Ned. Ilerv. Gem. is aan die colleges een verzoek om pacht- vermindering gericht. In een gecombi neerde vergadering is door de 3 colleges na ernstig beraad in beginsel en later door elk college afzonderlijk definitief be sloten 't verzoek ter zijde te leggen met verwijzing naar de gevolgen van wan betaling (voor 1923) volgens 'tpachtcon- tract, welke gevolgen zijn pachlbrc'uk en ontzegging van het recht van mededin ging bij herverpachting. (I. Crt.) Baarland. Door B. en W. is de stem ming voor den gemeenteraad bepaald op Woensdag 16 Mei 1923. SChore. Door B. en W. is de stemming voor den gemeenteraad bepaald op Vrij dag 18 Mei e.k. Wemeldinge. De arbeider B. stiet dezer dagen (wanneer?) bij 't delven met zijn trof fel op 'n hard voorwerp, 'twelk bij onder zoek een geladen granaat bleek te zijn. Het gevaarlijke ding werd 'door de politie in beslag genomen. Souburg. Vrijdag vergaderde de raad. De voorzitter spreekt eenige wlaorden ter nagedachtenis van den heer IDaniëlse. Het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim Wiordt voor kennisgeving aangenomen. Thans komt. aan de otrde een circulaire van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Naam. De voorz. stelt voor deze zaak in handen te stellen van R. en W. om later (met een voorstel te komen. Dit voor stel wordt aangenomen. Verder wordt medegedeeld, dat de rekening over 1921 door Ged. Staten is goedgekeurd. Op nieuw wordt vastgesteld een verordening betreffende het verbieden van den ver koop van melk op Zondag. Op de aan-, vragen van de besturen der bijzondere scholen »m de gemeentelijke vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920 en verzoeken om een voorschot op die vergoeding, wiordt gunstig! be schikt. Voor de verkiezing van leden van den Raad wordt de gemeente in drie stemdistricten verdeeld. I Wijken A en E; II wijk B; 111 wijk C en D. De aftre dende leden van de schattingscominissic, dhrn. Burgemeester, Arendse en Pieterse worden herkozen, gekozen wordt dhr. Ilolthuijzen. Tot lid van het hoofdstembureau wórdt in plaats van den heer Daniëlse hij' lo ting gekozen dhr N. Cij'souw). Dhrn. Wij - souw en Holthuijzen hadden elk 5 stem men. Behandeld werd een verzoek van de diaconie der Ned. Ilerv. gemeente om| huurverhooging bewaarschool. Zij! ver zoekt met ingang van 1 Januari 1923 een jaarl. huur van f300. Het Dag. Be stuur acht dit bedrag billijk, maar wenscht er aan toe te voegen, dat uit een hy giënisch oogpunt de zindelijkheid beter in acht genomen behoort te worden. Het lokaal wordt na afloop dor vergaderingen niet voldoende gelucht en de vloer niet genoegzaam gereinigd. Er komien klachten van bet hoofd der bewaarschool over het stof, dat overal te vinden is. D'e Raad gaat hiermede geheel accoord. Rilthem. Door de Chr.-Hist. Kiesver eeniging is voor de a.s. gemeenteraads verkiezing de volgende candidatenlijst vastgesteld: 1. J. Meliefsle (aftr.), 2. W. Boogaard, 3. P. J. de Pagter (aftr.), 4. W. Cevaal Pz. (aftr.), 5. J. Lijnse, 6. M. Hoogesteger, 7. J. de Pagter Pz., 8. Jac. Barentsen, 9. J. A. de Visser, 10. Joh. de Visser. Veere. De Chr.-Hist. Kiesvereen. „Eben- ITaezer" stelde de volgende candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing: 1. F. J. Castel, 2. Jac. Poippe Gzn., 3. Joos Mesu, 4. L. Cornelisse. Oostkapelle. Onder groate belangstel ling werd Vrijdagmiddag begraven het stoffelijk overschat van wijlen den heer A. de Pagter, geb. 11 Janj.l 1487, pverleden,' 19 Maart 1923, in leven hoofd der open bare school van 1 Dec. 1872 tot 1 Juni 1.916. Voordien was hij: onderwijzer te Korf gene en te Veere. Aan de eenvoudige dorpsche gewoonte van begraven getrouw, w'erd het lijk gedragen door kerkvoogden en notabelen der Ned. Ilerv. Kerk. Bij' do groeve sprak eerst de Edelachtbare lieer Jhr W. Z. v. Teijlingen, burgemeester al hier, die hulde bracht aan hem, die zop braaf was, die bijlna 44 jaren hier hoofd der openbare school is geweest, die zijii arbeid zoo nauwgezet verrichtte, nu nog omringd w'erd door zooveel oud-leerlingen en vrienden en vriendinnen. In zijn ge zin als man en vader geliefd, daarbuiten gewaardeerd in groote mate. D'it was nu iemand zonder vijanden zeide de burg., maar geacht als aangenaam', hulp vaardig en belangstellend man. Dankbaar voor zijn arbeid, Ook hierom, dat hij zoo zijn 'best deed om zieke en achterlijke kin deren vooruit te helpen. Als financieel beheerder der Herv. 'kerk steeds getrouw, alsmede voor de vereen. „Ziekenzorg" en eveneens als ambtenaar in den dis- tributietijd. Moge hijl door zijn voorbeeld veel vol gelingen hebben. Dan sprak dhr. v. d. Putte, hoofd der openb. school te Domburg, als vriend en namens de vroegere vereen, van. hoofden der openbare scholen van Wal cheren. Het laatste sprak Dis Gijsman, pred. der Herv. Kerk. Namens Kerkvoogden en Notabelen herdacht hij' den overledene bovenal als Christen. Hoewel aller vriend, gold toch niet van hem-, het wioord van Jezus: „Wee u! indien alle menschen w'èl van u sprekenAls getrouw rentmeester, ontvange hij' nu het loon eens getrouw'en dienstknechts. Nog bezorgd voor de aardsche belangen in zijn zieke dagen, was hij toqh bereid gevonden voor den dood. Op 't laatste mocht hijl nog heerlijk getuigen„Ik ga als door een donkere tunnel, maar één ding weet ik, het gaat omhoog en het is licht en Jezus staat aan de overzijde". D|hr. Tappers, uit Middelburg, neef van den overledene, dankte voor het w'oord der sprekers en voor de belangstelling. Aan de V. U. te Amsterdam promoveerde op proefschrift: „Plaats en methoden van de ambtelijke vakken" ds Jan Waterink, pred. te Zutphen. ■MM

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1