Vrijdajj SS Maart IHS3 37 e Jaargang %'o 146 Staten-Qeneraal. Binnenland. it de Provincie. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUU, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAtt Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien da tum verschijnende nummers gratis. DE SAMENSTELLING DER EERSTE KAMER. Dat wij in zake de verkiezingen een bijzonder belangrijk jaar doorleven, begin nen wij nu wel te begrijpen. Wij hebben nu gehad de candidaat- slelling voor de Staten. Nu krijgen wij (in Zeeland tenminste) de stemming voor leden der Staten, op 11. April. Daarvóór hebben wij dan eerst nog op 10 April de candidaatstelling voor de ge meenteraden (2e Dinsdag in April, volgens artikel 7 der Gemeentewet. En dan volgt Mei, de stemming voor do ge meenteraden. Deze geschiedt, in alle ge meenten op den dag, daartoe door Bur gemeester en Wethouders bepaald, vol gens artikel 9 der Gemeentewet. De loden der Provinciale Staten die 11 April a.s. zullen gekozen worden, ko men op 10 Juli daaraanvolgende bijeen om de leden van de Eerste Kamer te kiezen. Deze verkiezing geschiedt, gelijk de Grondwet voorschrijft, op den grondslag Van evenredige vertegenwoordiging. Nu zou, om dit stelsel gezond te doen Werken, het noodig zijn dat tegelijk inet de Staten ook de Eerste Kamer ontbon den werd. Met andore woorden dat niet alleen alle leden der Provinciale Staten, maar ook alle leden der Eerste Kamer aftreden. En ook dat, de zittingsduur van de loden der Eerste Kamer saamviel met den zittingsduur van de leden dor Pro vinciale Staten. Maar dit is nu niet zoo. De leden der Eerste Kamer treden af in twee gedeelten, en wel om de drie jaren de helft. Want do leden der Eerste Kamer hebben zes jaren zitting. Terwijl de leden der Provinciale Staten allen te gelijk aftreden, en slechts vier jaar zit ting hebben. Straks, op 10 Juli, moeten derhalve alle leden van de Eerste Kamer zich aan een herkiezing onderwerpen, en zulks op den grondslag van evenredige vertegen woordiging. De regeering hoeft daarom voorgesteld -een verdeeling van liet land in twee ge deelten, elk van ongeveer gelijk aantal inwoners. De cene helft der Staten kiest dan 25 leden der Eerste Kamer, die in 1926 voor het eerst aftreden; de andere helft der Staten kiest 25 leden, die in 1929 aftreden. Maar nu moest er ook rekening mee ge houden dat de Eerste Kamer een ander karakter draagt dan de Tweede Kamer. Het zuiver politiek karakter moet getem perd worden door een streven naar meer organische vertegenwoordiging, krachtens het verband tusschen Provinciale Staten en Eerste Kamer. Daarom deelde de regeering deze beide Statengroepen, die immers de Kiescolleges voor de Eerste Kamer zijn, nogmaals in tweeën, zoodat wij krijgen vier Staten groepen, die geheel zelfstandig haar Eer ste Kamerleden zullen afvaardigen. Name lijk: Zuid-Holland, dat 12 leden kiest; Noord-Holland met Friesland die saam ook 12 leden kiezen; Groningen, Drenthe, Overrjsel en Gelderland die saam 13 leden kiezen; en Utrecht, Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg, die ook samen 13 le den kiezen; zulks in dien zin dat elk Slatencollege apart stemt en het proces verbaal opzendt naar bet Centraal Stem bureau te 's-Gravenhage, dat den totaal- uitslag vaststelt op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging, gelijk dit voor de Tweede Kamer geschiedt. Zoo kunnen derhalve 25 leden in de Eerste Kamer voor de aftreding over 3 jaar; en 25 leden voor de aftreding ovet 6 jaar worden aangewezen. Bijvoorbeeld Zuid-Holland, Utrecht en de drie Zuide lijke provinciën saam 25; en de overige saam ook 25. De Statenleden stemmen in eigen col lege volgens het lijstenstelsel, met het recht van voorkeur door het nummeren der candidaten. Wij kunnen met deze voorgestelde rege ling wel genoegen nemen. Er zijn nog wel enkele andere aan de hand gedaan, doch deze is verreweg de eenvoudigste, en be antwoordt zooveel mogelijk aan de eischen E- V aftreding van de helft, en bewaring van 't provinciaal verband tusschen de Eerste Kamer en haar afvaardigers. 1 r III ■IT'-III» II ui ill 111 I I IWMW I Liberaal zedemeesterschap. Bij de behandeling der Bioscoopwet werd van liberale en socialistische zijde herhaaldelijk de opmerking gemaakt, dat zoodanig oaitWerp niet anders kon zijn dan het minderw'aaxdig product van be nepen geesten en enge domperszielen, ■die beschaafd Nederland gaarne in een nauwsluitend keurslijf van zedelijke en op voedkundige rogels zouden wringen. Op waarlijk palhetischen toon en in lyrische ontboezemingen gaf de heer D'res- sellmys aan, hoe de ware Overheid in don ideaalstaat (en dat was de liberale I) niet optreedt als zedemoosteresse, als op voedster, die tot bepaalde zedelijke in zichten of paedagogische voorschriften dwingt. Een juiste opmerking, al waren daar mede allerminst de motieven voor het indienen van het ontworp-Bioscoopwet blootgelegd. Neem n u echter waar don liberalen zin voor logica in de waardeering van den zomertijd. In een pas enkele dagen geleden gehou den vergadering van den Vrijheidsbond te Amsterdam, waar dezelfde heer Dres- selhuys optrad, drong een der aanwezi gen er op aan dat de heer Smeenge, de laatste Vrijheidsbondige Mohikaan in de .Eerste Kamer, als feon leeuw' zou strij den voor het behoud van don zomertijd, waarmee een daverend applaus geoogst werd. Het zoogenaamde Kras-Cauité, dat op bekende namen uit de Amsterdamsche handelswereld kan bogen, zet mot onver- moeiden ijver zijn verzamelarbeid voort, om ton het zijn aanstonds de Eer ste Kamer voor de talloozo adhaosiebe- tuigïngen voor behoud van den zomertijd tc doen bezwijken. Vooral in liberale 'kringen schij'nt deze actie voor het zedemeesterschap der Overheid te worden gevoed. Leest, men do adressen, clan is de zomertijd nuttig om u te doen genie ten van de verfrisschende buitenlucht, am u den morgenstond te doen waardee- ren, om u niet te zeer bloat te stel len aan de avondlucht, om u tijdig ter raste te doen gaan. Prijzenswaardig is ongetwijfeld deze tee- dere zorg der Overheid voor de vervulling van 's menschen behoefte aan licht en lucht, zon en rast. Wie Weet of, waar ze thans reeds zich met de zorgen voor onzen bedtijd inlaat, ze ons niet eens nog naar bed brengt ook l'n el'lc geval zal voor zulk pogen steun zijn te vinden in liberale leringen! Geen zedemeesterschap, geen paeda- gogiek bij de Bioscoopwet! Maar bij' den zomertijd wèl! A Eerste Kamer, Om te beginnen èen korte discussie over de regeling der werkzaamheden. Dhr. Westerdijk (V.-ü.) wilde het wetje-Braat tot afschaffing van den zomertijd, in plaats van hedenmiddag reeds hedenmorgen in de afdeelingen behandelen. Dit werd goed gevonden, Maar toen enkele heeren zoo wel gisteravond als in de Paaschweek wilden vergaderen, kwam bij uitzondering minister Ruys tussclieilbeiden en zei, dat de regeering, speciaal de minister van financiën, daartegen bezwaar had, omdat hij liet gesprokene rustig wil overwegen. Een voorstel-de Vos van Steenwijk om dan 9 April weer bijeen te komen, werd aangenomen. Na enkele financieele beschouwingen van den heer De Gijselaar (C.-H.) kwam dhr. v. Embden (V.-D-.) aan het woord, die voornamelijk tegen de militaire Uit gaven opkwam. Hij diende een motie in, waarin de regeering wordt Uitgenoodigd, een staatscommissie te benoemen met de opdracht, te onderzoeken, welk geheel van rniiitaire middelen kan worden verkregen met. 30 millioen gulden. De motie wordt natuurlijk verworpen. Dhr. Idenburg vroeg den heer v. Emb den dan ook leukweg: „waarom kiest u precies 30 miljoen?", waarop dhr. v. Embden naar Denemarken verwees. Maai de heer Idenburg was er terstond bij om aan te toonen, dat deze vergelijking niet houdbaar is, daar Nederland in een geheel andere strategische positie verkeert dan onze Noordelijke buur. De heer Idenburg trad voorts in zijn hegrootingsrede op als een warm verde diger van de Regeering en bracht ook nog enkele anti-revolutionaire programpunten naar voren, waarvoor hij de aandacht der Regeering vroeg o.a. afschaffing dei- Staatsloterij, verbod van lijkverbranding, afschaffing van den stemplicht en invoe ring van de doodstraf. Professor Diepenhorst hield een aca demisch betoog voor protectie, waarmee hij echter niet wilde zeggen, dat men hem als dogmatisch protectionist moet beschouwen. Zijn rede werd met belang stelling aangehoord. Tweede Kamer. Gisteren Was het interpellatie over het Ruhrgebied, Waarover dhr. Brautigam (S. D'.A.P.) het woord voterde. Deze vroeg o.a. of de minister kan mededeelcn, ctf veranderingen te wachten zijn, die kunnen leiden tot opheffing van do moeilijkheden, dan wel tot verscherping van maatregelen; of de minister pogingen heeft gedaan of zal doen om de opheffing van de be lemmeringen van in- en uitvoer te ver krijgen van de Fransche en de Belgische regeering en of de aandacht van deze regeeringen is gevestigd op de verplich tingen, voortgekomen uit haar toetreding tot de herziene Rijnvaartacle. Heel veel wijzer is men inet het ant woord van den Minister niet geworden. Dial moest later dhr H. Colijn toegeven. De minister is aanstonds opgekomen voor hei handhaven van de Rijnvaartacle en voorts, in elk concreet geval, voor het daarbij betrokken particuliere belang. Dat hij daarmee slechts een betrekkelijk suc ces heeft gehad, ligt zeker niet aan hem1,, maar aan de omstandigheiddat er oigem.ji: 'nog altijd oorlog is tusschen Frankrijk en Diuitschland en dat oorlog voerenden zich maar matig aan do rechten en belangen van „neutralen" plegen te si oi en ïr-iukrijk althans heeft zich maar wei nig om de Rijnvaar lacte bekommerd. E e n i g e verbetering is dus w'cl bereikt, maar niet wat we wenschten. liet is eenvoudig een m a c li t s kwestie. Dit weten we echter, dat minister v. Kar- nebeek op z'n post is cn doet, wat hij kan. Over liet schoenwctjc voerde gisteren slechts dhr. Vliegen liet woord, die tegen stander bleek. Nog vele sprekers staan voor dit wetje ingeschreven, zoodat de Kamer, die vandaag klaar moet kotnon, al om 11 uur bijeenkomt. Korte berichten. Prins Henry, de derde zoon van don Engelschen koning, heeft Dinsdag bij proefrijden in de rijschool te Wappenliam, door een val van zijn paard een lichte hersenschudding bekomen. Volgens de „Malin" dreigt te Barce lona de burgeroorlog opnieuw to ontbranden. Sedert den moord op den rooden syndicalist Scgui is de bevolking uiterst opgewonden. Twee arbeiders moe ten reeds vermoord zijn. De autoriteiten zijn niet bij machte om de bevolking te kalmeeren. Te Berlijn werd dezer dagen een koopman uit Hannover, Hell genaamd, wegens oen licht misdrijf in hechtenis genói'nêrt. Toen men echter een onderzoek naar 's mans antecedenten instelde, bleek spoedig, dat de politie een goeden slag geslagen bad en bijna ongemerkt een der gevaarlijkste museumdie- ven van Duitschland in banden had ge kregen. Te zijnen laste komen b.v. ook do diefstallen in liet nationale Goetho-muse- um te Weimar, waar hij o.m. Goetlies gouden tabaksdoos, gouden horloge cn gouden ring gestolen heeft. Het „Berliner Tageblatt" verneemt luit Stuttgart, dat een der medeplichtigen van den diefstal van zilver uit hot paleis Babenha'usen van de koningin- weduwe van Wurtemberg gepakt is. Het is een student in de sociologie. Bij het districtsbestuur van Neu- lcoelln is een bedrog ontdekt, dat in de miljoenen loopt. Een hoofdinspec teur van liet stedelijk kantoor voor sociale aangelegenheden te Neukoelln is in hech tenis genomen en heeft bekend al sinds maanden cheques vervalscht te hebben. De persoon, die van den m oord- aanslag op Smeets wordt verdacht, is wex-ktuigkundige van beroep. Hij moet afkomstig zijn uit de buurt van Kassei. Alle maatregelen om hem te vatten zijn getroffen. Venizelos is te Londen aangekomen op Uitnoodiging der Britsche regeering ten einde zich beschikbaar te stellen om te worden geraadpleegd over aangelegen heden, welke speciaal Griekenland in de Turksche tegenvoorstellen betreffen. Volgens een bericht uit Moskou ge looft men, dat de toestand van Le nin geheel hopeloos is en dat men elk oogenblik een noodlottigen afloop ver wachten kan. Officieel wordt aangekondigd, dat de zomertijd in Engeland, welke thans wettelijk is vastgesteld, den 22en April om twee uur 's ochtends begint en den 16en September eindigt. Jhr Mr A. F. de Savornin L o h m a n Naar aanleiding van de berichten in sommige bladen over den gezondheids toestand van onzen oud-hoofdredacteur, jhr mr A. F. de Savornin Lohiman, kun nen wij mededeelen, dat. Z.Ex. do laat ste weken lij'donde was aan bronchitis, die aanvankelijk verergerde, doch waarin thans een gunstige keer gekomen is. Wel moet de patiënt nog het bed houden, maar Ihet hoesten is reeds veel minder en de dokter kon reeds thans in uitzicht stellen, dat de patiënt tegen het, einde der week weer een uurtje liet bed zou mogen verlaten. Aldus Dl e Nederlander. Wij. verne men dit inet genoegen. Het incident in de Kamer. In ons Kameroverzicht van gisteren maakten wij reeds molding van een in cident in de Kamerzitting van Woensdag, waarbij dhr. .1. ter Laan den heer v> Rappard de w'oorden schoft, en vlegel toevoegde. „Het Valk" meldt hiervan nog: Do president hamert luid. De leden staan eenigen tijd tegen elkaar te schreeu wen. Met rumoer houdt aan. Dan, roept Jan DluijsIk hond meer van Tielsche ker sen dan van. Tielsche wetsontwerpen! (daverend gelach.) Na de sluiting van het incident, riep Du ij's tegen v. Rappard: Ik beklaag de patiënten, die bij jou vo.ar de rechtbank komen! (gelach). De heer v. Rappard: Het spijt mij', dat jij er niet voor komt (daverende vroo- lijkheid). Later wees dhr. D'resselhuys op de weinig ridderlijke houding van Jan ter Laan, die een ongeoorloofd woord terug trok met de opmerking, dat het althans in de Kamer niet op zijn plaats was. (Inderdaad, dit is oen teekenonde uit drukking. Op een andere plaats zou die onbetamelijke uitlating wel op haar plaats zijnl Overigens verhoogt een dergelijk in cident het prestige van de Tweede Kamer onder ons volk niet. De heeren moeten hun f5000 maar op degelijker wijze zien le verdienen. Red. Z.) D1 e Z o m e r t ij d De laatste drie dagen zijn nog ruim 13C03 nieuwe adhaesie-betuigingen bij het comité va.n actie, voor behoud van don Zomertijd binnengekomen. Het cdmité stelt zich voor zijn adres aan de Eerste Ka mer op a.s. Woensdag to verzenden. Tot Dinsdagmiddag 12 uur Worden nog bewij zen van instemming in ontvangst geno men. Het comité heeft, zooala reeds is gemeld, ook veel adhaesiebctuigingen uit de bloembollenstreek ontvangen. Een bol- lenkweeker, 'die met 100 arbeiders werkt, schrijft onder meer: „Do argu'mlenten togen de Invoering van den zomertijd zijn schromelijk overdreven en houden geefl steek. Ook do landarbeider geniet van den langen avond." Een andere firma schrijft: „Wij hebben in ons tuinbouwbedrijf met in den zomer '200 a 300 werkkrachten, nimmer êenig nadeelig gevolg van den zomertijd onder vonden, integendeel, de ervaring heeft ons geleerd, dat deze ook absoluut geen rtadeeligen invloed heeft gehad op de arbeidsprestaties van het personeel." De Ministei' van Binnenlandsche Zaken heeft op1 de vraag van den heer De Veer betreffende verkorting van den duur van den zomertijd, geantwoord: Gelijk reeds in het antwoord aan den heer De Vos van Steenwijk is opgemerkt, pleegt de keuze van de data voor den zomertijd nauw verband te houden met de eischen van het internationaal verkeer. Nu die eischen nog niet vaststaan, moet de Minister zich reeds uit dezen hoofde van een antwoord op de gestelde vraag onthouden. De Kiezerslijst. 22 Maart is de door de Kieswet be paalde datum, Waarop telken jare de Kie zerslijst door de gemeentebesturen .op nieuw wordt vastgesteld. Van lieden af tot en met 21 April ligt die lijist op de secretarie van elke gemeente voor een ieder ter inzage. Men heeft dus gelegenheid zich te overtuigen of zijn naam er op voorkomt. M e n m a k e hiervan gebruik! De besturen dër Kiesvereenigingen en de kiezeressen en kiezers zielf mogen een controle niet achterwege laten, daar het, vooral bij de groote uitgebreidheid die de lijisten 'de laatste jaren gekregen heb ben, niet buitengesloten is dat er vergis singen of weglatingen in voorkomen. De Wet nu bepaalt dat tot en met den 15en een ieder bevoegd is bijl het gemeente bestuur verbetering van de Kiezerslijst aan te vragen op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoor lijk voorkomt. De Kiezerslijst, zooals die thans wordt vastgesteld, is van kracht van 15 Mei 1923 tot. 15 Mei 1924. Op die lijlst moeten geplaatst Worden de inwoners, die de voor de kiesbevoegdheid gevorderde vereisch- ten bezaten op den len Februari j.l.; Hoedt U bijtijds. Kou, tocht, griep, koorts, cuz. veroor zaken tal van nieraandoeningen. De nie ren moeten dan den bijstand missen van de andere bloedreinigende organen; de huidporiën, longen en ingewanden. Bij de dubbele inspanning en vaak ver waarloosd, is het geen wonder, dat do nieren liet afleggen. Dan is het tijd om een niorgeneesmiddel te gebruiken om de nieren op te wekken en te verster ken. Spoedig gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, nierzand, nierwaterzucht, nierstoen voor komen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spieren, en zorg voor een goede bloedsomloop. Leef op verstandige wijze. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Zij Werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken A fl.75 per doos. 20 1 11 u'. 11 1 11 1 ia alleen den lecflijd van 25 jaren moet men hebben bereikt vóór of op den 15cn Mei a.s. Men bedenke hierbij dat voor de a.s. Provinciale Statenverkiezingen deze lijst niet van kracht is; daarvoor geldt de op 15 Mei 1922 opgemaakte. Wel echter zal de nieuwe kiezerslijst gebruikt worden voor de kamende gemeenteraadsverkiezin gen, voor zoover deze althans na 15 Mei plaats vinden. W aarschuwing. De comirrtissaris van politie, toegevoegd voor den justitieelen dienst aan het hoofd bureau van politie te Amsterdam1, Waar schuwt belanghebbenden, alvorens in han delsrelatie te treden met de firma's Man chester Provisions Ltd., Tibs Ltd. en S. Marles Co. Ltd., alle drie gevestigd te Manchester (Engeland), zich tot het be komen van inlichtingen te vervoegen aan zijn 'bureau. Allerlei. Gasteren is te Boskoop de nieuwbenoem de burgemeester, de heer 'P. A. Colijn, gto installeerd. Dit is de achtste burgemeester in de laatste 20 jaar. De dag van de candidaatstelling voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen is bepaald op Dinsdag 10 April en die voor de verldezing van leden van de Eerste Kamer op Dinsdag 10 Juli a.s, Volgens de „N. R. C." overweegt de regeering, bij het toenemende motorboot- Verkeef de mogelijkheid, de jaagpaden langs de trekvaarten te laten vervalleh. Eerlang is, naar de „N. R. Ct." mede deelt, te verwachten de instelling van een algemeene rijkscommissie voor het verkeer, die zich zal hebben bezig te houden met de béstudeerirtg vatl het ver* 'keersvraagstuk in den ruimsten zin van het woord. Tot voorzitter 'van deze com missie is bestemd de heer H. „Colijn. Apotheken. A.s. Zondag zij'n de volgende apotheken geopendte Goes die van L. la Porte, te Middelburg die van M. J. v. Pienbroek, en te VI is- singen die van Wed. A. J. v. Ocken- burg. Bij den Raad van State was be roep ingekomen van C. Mattelé en an deren te Overslag tegen de weigering door den burgemeester van Koewacht van ver lof tot verplaatsing van een lijk op R.-K. begraafplaats te Koewacht. Ged. Staten waren van oordeel, dat de door den bur gemeester aangevoerde redenen niet vol doende zijn voor het motiveeren van zijn beschikking, terwijl er Uit sanitair oogpunt geen bezwaar bestaat om het verlof te verleenen. Z,ij geven dan ook in overwe ging het besl'uit van den burgemeester te vernietigen en het gevraagde verlof voorwaardelijk te verleenen. Middelburg. Voor (de Stik;. Geref. Par tij trad gisterenavond in de geheel unlet belangstellenden gevulde groote zaal Van [Eet Schuttershof pp ds G. Hj. Kersten met 't onderwerp „Wat is er van den nacht". Spr. achtte dit pro fetenwoord, al is het reeds voor 2600 jaar gesproken, ook op deze tijden van toepassing. Vooral op geestelijk ge bied zijn de Menschen gezonken. Men gelooft' niet meer taan den levenden God, tollen rekent niet Imeer met hemel en (hel. Zie |de Zomdagsontheiliging', de volle bioscopen en schouwburgen, terwijl de kerken isteeds lediger wor den. Ook op politiek terrein is men te ver van de waarheid afgedwaald. Besprekende de kwestie van veree- nigbaarheid van het predikambt en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1