Leestafel. Gemengd Nieuws. Telegraiisiess. Ingezonden Stukken. MarklerlcMen. Burgerlijke Stand. Geachte Redactie, eelen zin het eigendom' van hen, die le ven uit Gods Wootrd. Er is alzoo principi eel verband tusschen het Geref. volk en de V. U. De laatste is een der vruchten van de herleving van het Calvinisme, waar van de Afscheiding het eerste symptoon was. Voor Luther was het centrum; van zijn gansche beschouwing: hoe krijg ik vergeving van zonden? Maar Calvijn •zette de Souvereiniteit Gods op den voor grond. Daarom moet op alle terrein voor Hem gebogen worden. Ook alle weten schap zij Gode gewijd en is daarom door Calvijn in cere hersteld. Een prins Wil- jemi I schonk! aan Leiden ©en Universiteit on liet verjongde, herleefde Calvinisme aan den druk van het liberalism© pnt- woTsteld, volgde deze historisch© principi- oelo lijn en stichtte oen Geref. Ilooge- school. In dat principieelo ligt ook de oorzaak, dat de V. U. zooveel haat en tegenkanting heeft te verduren gehad. Maar de V. U. is in den druk gegroeid en ze is tot op dezen dag staande gebleven. Haar beteekenis voor ons Gerei', volksleven is nog altijd groot. Wij zijn dankbaar voor al den weten- schappelijken arbeid, door baar in de vcrloopen 40 jaar geleverd. Ze is tol, groeten zegen geweest. Voor Kerk, Chris telijke actie, ja voor heel ons volksleven heeft zij1 veel gedaan. Daarom hebben wij ook dankbaarlicidsplichten 'jegens de V. U. Onze tijd is zoo ernstig. De dwalin gen komen ook nu nog altijd van boven .af en pas later komt do massa in be weging. Da afval begint altijd aan do hoogescholen. Het rationalisme en mo- domisme zijn daar eerst gepropageerd. Daarom is een Geref. hoogeschool van zoo rijke beteekenis. Daar worden gevormd onze predikan ten, juristen, litteratoren, zij dus, die in het volksleven vooraanstaan. Daarom heb ben wij tot plicht voor die V. U. te bid den, zooals in de dagen, toen ze werd opgericht. We moeten haar geven: liefde, steun en gaven. Ze moet zoo g'Qed als geheel uit eigen financieele kracht leven. Ze Imoet gesteund worden door die Geref. volksgroep, die toch 'al zooveel offert, Ze worstelt telkens met groote tekorten, vandaar dat ze versterking van inkomsten zoo dringend noodig heeft. Met een gloedvolle peroratie eindigt Spr. zijn onder stille aandacht aange boorde réde. Nadat nog gezongen is uit het Berijmde Gebed des Heeren vs, 3 eindigt dr Dijk met dankgebed. Do heer C. van Veel en, hoofd der Chr. School te Alinkerk, is 1 April D.V. 25 jaar hool'd eener Christelijke school. Eerst was hij 9 jaar hoofd te Hoek, daarna 16 jaar te Alinkerk. -- Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school te Hei- en Boeicop L. de Vries te Zicrikzee. Middelburg. Hedennacht is op 64-ja.rigen leeftijd alhier overleden de lieer P. C. Gilde, sedert meer dan 40 jaar werkzaam aan de Rijksleerschool alhier, waarvan sedert een paar jaar als hoofd. De over ledene, die ook verbonden was aan de Rijksnormaallessen te Vlissingen heeft zich onder superieuren, collega's en leer lingen vele vrienden gemaakt. Vlissingen. Op de voordracht voor on derwijzer aan school C ,zijn geplaatst J. do Jonge te 's Heelr Arendskorke, J. v. Gtaafeiland te Vlissingen en A. Louwerse te Vlissingen. VERBETERING. hi, onze boekbeoordeeling van het ver haal „De roos van den Libanon" in ons vorig no staat: Wij vonden in dit verhaal verscheidene volzinnen met een n. Dit moet zijn mot een n te veel, (den voor „de" was bedoeld). „Verdieping en Belijning", geschriften voor de, praktijk, van het Christelijk School leven in den nieuwen tijd. Onder redac tie van Wouters en Van de Hulst. ifiet minder dan 2G nummers zijn het, die deee brochuren-reeks vormen. We ontvingen bet laatste zevental. Daar is zorg noch moeite ontzien, om waarlijk te geven „verdieping en belijning". Herhaaldelijk reeds hebben we er op gewezen. Voor de lezers van d i t blad zijn wellicht deze laatste zeven nummers niet het minst van belang. Hier zijn ze Rekenen en Wiskunde, door K. ter Beeke. Nuttige en Fraaie Handwerken, door W. Veg- ter. Beschouwingen over enkele moderne op voedkundige denkbeelden, door prof. Buiten dijk. Orde en tucht, beloonen en straffen, door P. Oosterlee, Toezicht, examens en bevoegdheden, door F. Eringa. Staat, Ge meenten, Besturen en Gebouwen, door Jansen Kan Jansen. Samenvatting en Slotwoord, door Wouters en Van de Hulst. Men kieze hier uit, wat meest aantrekkelijk is I Het laatstgenoemde bevat als 't meest zakelijke een paar uitgewerkte voorbeelden van Lessenroosters, voor twee-mansscholen, voor drie-mansscholen en voor volledig uit gegroeide scholen. Hoofden van kleine scholen kunnen hier werkelijk goede hulp vinden! Het laatste nummer op één na geeft voor lichting aan die besturen, die van plan zijn te gaan bouwenI Mooie teekeningen geven moderne schoolgebouwen en niet minder mo derne inrichting der scholen te zien. Onderwijzeressen moeten het boekje van mej. Vegter maar eens lezen. Een beetje overdreven somsmaar goed bedoeld. En wie meent in zjn school- en opvoedings praktijk reeds het ware te hebben gegrepen, leze de werkjes van Oosterlee en van prof. Buytendjk. Dat kan terugbrengen van zelf genoegzaamheid! Ook een goed ding dat teruggebracht worden namelijk. Maar men beslclle en leze. Bij de firma P. Noordlioff te Groningen is de heele serie, zoowel als afzonderlijke nummers, verkrijgbaar. On g e 1 u k k e n. Th Amsterdam heeft een vree-edijk tramongeluk plants gehad. Twee meisjes van vijf en zeven jaar, die in de drukte van bet verlener in de war raakten, worden doer d© tram overreden. Het een© kind overleed dadelijk, het an dere na aankomst in het ziekenhuis. Een inspecteur van politie deelde het vreese- lijke bericht aan de moeder mede. Een reis van Bontekoe. J. G. uil Silvohle, maakte een uitstapje per rijwiel naar Bocliolt. Voorbij Dinx- perio werd hij aangerand door drie per sonen, die hem zijn rijwiel, bovcnklee- ding en hoed ontnamen. Hij. keerde nu naar ons land terug, doch werd aan de grens aangehouden, daar de politie meendo, dat hij een ontvluchte inbreker was, omdat hij1 ongekleed werd aangetrof fen. Na zijln onschuld te hebben bewezen, werd hij vrijgelaten, doch geraakte nu nu weer op weg naar Silvoldo iu een diepe slool, waaruit hij' met levensge vaar is gered. Di o o r schrik gedood. Te Stelc- kerda waren twee schoolkinderen aan het vuurtje stoken op! het eigendom van boer T. D1. Deze gaf den eenen jongen een gevoelige afstraffing, waarvan diens ka meraad zoo hevig schrikte, dat hij1 dood neerviel. Botsing tusschen auto en tra m Gisterenmiddag vond te Monniken dam een ernstig ongeluk plaats, dat even wel bijzonder goed afliep. De tram welke om 2.45 uur vandaar naar Amsterdam vertrekt, reed tegen een uil; Amsterdam! komende vrachtauto van don heer Tuyp1 van Volcndam. De auto werd achter de zit plaats van den chauffeur door de machine gegrepen en in elkander gedrukt. Behou dens een paar sneden over de hand van den heer Tuyp', kwamen de andere passagiers van de auto met den schrik vrij. De locomotief der tram kwam naast de rails te staan. Die koppelstang tus schen machine en personenrijtuig Werd verbroken. Uit Amsterdam werd spoedig por extra tram personeel en gereedschap gezonden om de baan weer vrij te maken, wat na een uur ook gelukte. Teeken des tij!d s Waren er vroeger tij'd een 500 wagens in reparatie aan de Wagen werkplaatsen der H. S. M. te Amersfoort, dan regende het drin gende verzoeken voor spoedig aflevering van herstelde wagens. Thans is dit getal 500 zeer verre overschreden maar spoed 1 spoedWordt niet vernpmen op het oogen- blik. De gezellige passagier. De veekoopman J. J. A. wionende te Hil- ügersberg, begaf zich Dinsdagmiddag met paard en wagen van Rotterdam naar z'n Woonplaats. Onderweg vroeg een per sonage op den bok mede te mogen rijden. Dit Werd hem toegestaan. Op den Bern- Weg ging de passagier, die tot dan toe gezellig had zitten 'keuvelen, plotseling tot handtastelijkheden over. Hij mishan delde den handelaar, die door den onver- wachten aanval ietwat versuft, slechts geringen weerstand bood en niet kon verhinderen dat de kerel uit z'n borstzak een portefeuille met vier honderd gulden roofde. Hiermede sprong de man van den .wagen en verdween met z'n buit. De po litie is er nog niet in geslaagd, hem op het spoqr te komen. Kampioenschap machine- schrijven. Miss Millicent Woodward heelt onlangs het Europeesche kampioen schap voor machineschrij'ven gewonnen. Zfj haalt 239 woorden in de minuut; en geblinddoekt brengt zij het nog tot 160 woorden per minuut zander eenige fout. Zij! heeft dan ook haar vaardige vlotte vingertjes voor 5000 p.st. laten verzekeren! Toen men haar vroeg, hoe zij het tot een zoo groote snelheid gebracht had, was haar antwoord, dat iedere ty piste het zoo ver brengen kon, als zij haar machine maai' door en door kende, heel losse, slappe vingers had, volmaakt zeker was van de spelling enbe lang stelde in haar werk. Maar 'tis juist deze laatste eigenschap', die nogal eens ontbreekt I Een echte wolf. Do wolf, die reeds eenigen tijd in verschillende dorpen r ondom A rnhem was gesignaleerd, heeft zich Zondag in het Schaarberger- bosch vertoond. Een landbouwer werd door zijn kinderen, die voor het raam zaten, erop1 opmerkzaam gemaakt, toen ze hem riepen: „Vader kijk eens wat een groote hond". Toen de landbouwer z'n geweer ging halen, was het dier verdwenen. De verschillende boschwachters wer den gewaarschuwd en een ervan, een zeer betrouwd persoon, heeft het dier gezien, schijnbaar geheel vermagerd en uitgehongerd. Hij heeft het- helaas niet onder schot 'kunnen krijgen. Op het oogenblik wordt een algemeene jacht op het dier gemaakt. Een voetbalveldslag. Te Schiedam is een voetbal-wedstrijd gehou den tusschen de clubs Ilermes en Xer xes, welke het respect voor onze voet balsport nu juist niet zal doen toenemen. Het was geen wedstrijd, het was een veldslag, welke reeds direct door Hermes werd ingezet. Een der leden ging tot handtastelijkheden over, waarop een Xer- xes-lid op dezelfde wijze ageerde. De stem ming tusschen de spelers onderling werd met de minuut slechter, zoodat het geheel nu en dan meer op een stierengevecht dan op een voetbal-wedstrijd geleek. Toen Xerxes, spelende (met tien man, na verloop van een half uur, de leiding nam, begon het publiek een woordje mee te spreken. Uitdrukkingen als„na afloop' steken we je aan het mes", „trap hem dood",, „schopt z'n been kapot" en dergelijke waren niet van de lucht. Het meest er gerlijke was wel dat als dames en hee ren ge'kleede tribunebezoekers daarbij de hoofdschuldigen waren. De scheldwoor den welke deze individuen Xerxesbestuur- deren met hun dames toevoegden, waren even liederlijk als schunnig. Na de hervatting Werd een Ilermesspe- ler naar het kleedlokaal gezonden, wijl hij moedwillig een Xerxesspeler trapte. Ambachtsheer contra bur gemeester. In de Raadsvergadering van Woubrugge deelde de voorzitter mede, dat op order van den ambachtsheer van Hoogmade, de heer Dir Baron E. B. F. F. Wittert van Hoogland, aldaar aan den weg een bord was geplaatst, aangevende het maximum-gewicht der voertuigen, dat zou worden toegestaan, over de wegen in onderhoud bij! do Heerlijkheid Hoogmade. Genoemd bord was op last van den burge meester verwijderd, waarop: een sommatie bi) deurwaarders-exploit, van de zijde van den ambachtsheer tot herplaatsing van liet bord, w'as gevolgd. Volgens rechtskundig advies, zou een kostbaar proces voor de gemeente het gevolg zijn, al Werd de gemeente in hel gelijk gesteld, zoodat het oordeel van den raad was, liet bord maar weder te plaatsen, wat dan oolc geschiedde. Vader Cats schreef: „Wie doet er oyt een malle greep, Die niet en heeft haar nagesleep." W eer brand in een Rotter- sclie school. Gistermorgen vroeg ont dekte een surveilleerend politieagent brand in de openbare school no. 55 aan den Parallelweg te Rotterdam, hoofd de heer Goudswaard. De brandweer rukte met veel klein materiaal uit, doch kon niet verhinderen, dat van het op do eerste verdieping gelegen lokaal, waarin de brand was ontstaan, de vloer en het staande schotwerk verbrandden. Het vuur viel .door den slukgebranden vloer op een kast met leermiddelen in een onder gelegen lokaal. De kast, staande schotten en vloer van dit lokaal brandden eveneens uit. Die brand was ontstaan, doordat do werkster het rooster van een nog bran dende kachel had#omgekeerd en de asch- la buiten de kachel ha.d (gezet. Het zink onder de kachel was daardoor gaan gloei en ©n de vloer in brand geraakt. Het on derwijs ondervond natuurlijk eenige stag natie. Dinsdagochtend heeft een vreeselijlke gebeurtenis de stad Aalst (België) in op schudding gebracht. In het huis waar broeder en zuster De Vos, beiden zoowat 70 jaar oud, samenwonen, op1 den Oent- schen steenweg, heeft men op den zolder het lichaam verhangen gevonden van den broeder. In een slaapkamer lag de zus ter De Vos te bed, zwiaar gewond door messteken. Onmiddellijk werd de oude vrouw naar het ziekenhuis overgebracht, waar haar toestand zeer bedenkelijk werd geoordeeld. Of men te doen heeft met een moord en zelfmoord, of met een moord w'aarvan de beide oudjes het slachtoffer zijn geworden, kon gisterochtend nog niet worden uitgemaakt. Uit andere bron wordt nog gemeld, dat, door het feit dat gister ochtend de luiken van den groentenw'in- kel, die door broeder en zuster werd opengehouden, geslotetn bleef, de gebo ren argwaan gingen koesteren. Toen men aanklopte, werd geen antwoord ontvangen. Ze waarschuwden alsdan de politie, die met geweld het huis binnendrong en het gruwelijke tooneel vaststelde. Vrouw De Vos zou door hamerslagen zijn gedood. Haar broeder Gustaaf De Vos gaf sedert eenigen tijd teekenen van zinsverbijstering, zoodat men blijkbaar te doen heeft met de daad van een waanzinnige. Ondeugende telefonisten. Toen Koning Gustaaf Amsterdam bezocht, was er een rijks-telefonistctjo, dat op den Dam naai de aankomst stond te kijken, haar tijd vergat en te laat in de 'zaal verscheen. Zij' trachtte zich te verontschuldigen door te zeggen, dat zij: verlaat was, doordat zij ton gevolge van de politieafzetting het postkantoor niet tijdig had kunnen bereiken. Dit malle excuusje werd niet aanvaard, zoodat er op de gebruike lijke wijze rapport werd opgemaakt. Voor de aardigheid zei ze tegen haar collega's, dat ze den Zweedschen Koning zou opbellen. De daad bij het woord voegende, riep ze het paleis op, maar ervoer, dat het nummer veranderd was. Een dor andere meisjes aan de tafel riep echter, dat ze een kennisgeving had gelezen, waarin het nieuwe nummer stond aangegeven. Zo verklaarde, dat z ij dan wel zou opbellen. En ze deed het. Uit nieuwsgierigheid schakelde een derde telefoniste zicli op het gesprek in, benieuwd om te liooren wat koning Gus taaf zou zeggen. Er gebeurde echter niets do meisjes giechelden een beetje en achtten het toen maar raadzaam de verbinding te verbreken. En nu komt het booze: de gemeenteteliefoon had in die dagen opdracht alle gesprekken met het paleis te beluisteren, zoodat ook deze verbinding ter barer kennisse kwam. Zij zag de zaak buitengewoon ernstig in en oogenblikkelijk werd de chef der rijkstelefoon gewaarschuwd. Ook deze dame vond de zaak verschrikkelijk. Zij liet de deuren sluiten en verklaarde, dat niemand vertrekken mocht, alvorens de schuldigen zich bekend hadden gemaakt. De daderessen traden met leeuwenmoed voor, waarna haar namen den directeur wer den bekend gemaakt. Aanvankelijk beschouwde deze het geval als een „kwajongensstreek", doch later is hij blijkbaar van gedachten ver anderd. Want ongeveer een week na het gebeurde werden de beide meisjes, die het paleis hadden opgebeld, met „buitengewoon" verlof (zonder salaris) gestuurd, in afwachting van ontslag. Dit komt dus neer op schorsing. Nummer drie, dje had meegeluisterd, werd gestraft met honderd gulden boete en over plaatsing naar een kleiner kantoor. De heide eersten zijn in hooger beroep gegaan; de derde durfde dat niet, uit vrees eveneens ontslagen te worden. (Tel.) Ze leer en het nooit. Herhaal delijk komen in de couranten berichten voor over doodelijke ongevallen met elcc- triciteit, hetzij door ongeluk, of eigen schuld. Toch zijn er nog steeds menschen die zich geen rekenschap schijnen te ge ven van het gevaar, dat aan een onvoor zichtige of onoordeelkundige aanraking met clectrische geleidraden verbonden is. In het avondblad van de Msb. van Dins dag werd er melding van gemaakt, dat aan den Kreekvveg de clectrische kabels van het G. E. B. gedeeltelijk waren stuk gesneden, vermoedelijk met liet doel de stukken te stelen. Dinsdagmorgen te 4 uur bemerkte men aan den Linker Maasoever te Rotterdam dat er verschillende electriciteitsstoringen plaats vonden. O. m. zat aan den Varken- oordschedijk de fabriek van Burgerhout zonder stroom. Het ingestelde onderzoek door een inge nieur van het G. E. 13. bracht de vernie ling van do drie ondergrondsche kabels, die voor reparatie open lagen, aan het licht. Deze deskundige sprak er zijn ver wondering over uit, dat de daders er niet bet leven bij ingeschoten hadden. Toen dezen gistermorgen werden aange houden, bekenden ze bij' hun verhoor, dat ze tijdens het karwei, waarvoor zo hamers en een beitel gebruikten, meters ver weg waren geslingerd. Ze beweerden echter geen diefstal op hol. oog te heb ben gehad. Het zijn de loswerklieden L. N. en O. D. Beiden wonen zo in de om geving. DEN BOSCH. V. D. Heden werd voor de Rechtbank alhier behandeld de zaak van den moordaanslag op Desmet. Tegen Kerssemaker werd geëischt 15 jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger vroeg een onderzoek naar beklaagdes geestvermogens te doen in stellen. MAASSLUIS. V.D. Hedennacht is een surveilleerend politieagent herhaaldelijk dooi" een man met ©en mes aangevallen. De agent wilde h©m arresteeren, maar nvoest ten laatste van zijn vuur'wapen ge bruik maken. De agent kreeg oen snede over do rechterhand en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Die dader is later gearresteerd!. Ook hij was verwond. GENEVE. V.D. Tengevolge van een ver keerden wisselstand is een trein in de richting Walhusen -van de helling gere den. De conducteur wlerd gedood en velo passagiers van den eersten wagon wer den imin of meer ernstig gewond. ROME. V.D1. In do kringen van het congres d.er Int. Kamer van Koophandel loopt het gerucht, dat de Amerikaansche delegatie Vrijdag een ontwerp zal aan bieden, voor een definitieve oplossing van de schadevergoedingskwestie en de geallieerde schulden, mede in verband met het Fransch-Duitsche conflict. Wisselkoersen. Amsterdam!, 22 Mrt. 1.45 u. Berlijin 1.211.22V2 Brussel 14.9515. Parijls 16.90—17. Londen 11.883A11.89V4 Dollar 2.53Vs—2.535/s. Weenen 0.35—0.36. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie, In no. 143 van „De Zeeuw" d.d. 20 Maart 1.1. komt voor een verslag van den (gemeenteraad te Ellewouts- dij'k!. Ik tref in dat verslag' aan, dat dé C omtol. van Onderzoek in het ge schil tusschen gemeente en kolenfonds een rapport heeft uitgebracht. Ik lees dan: „De Commissie erkent de juist heid van hetgeen steeds van gemeen teweg© is beweerd, maar ze kan haar onderzoek niet beëindigen, omdat de secretaris der kolenvereen. weigert zijn administratie over te leggen. Ze kan, enz." Uw verslag wekt hier den schijn dat in het rapport der Comtoiissie wordt medegedeeld, dat de secretaris weigert zijn administratie over te leg gen. In genoemd rapport komt niets van dien aard voor; er wordt zelfs niet eens zijdelings op gezinspeeld. Het kan ook niét beweerd worden, want de geheele administratie der k'olonveree- niging met alle bescheiden heeft steeds ter beschikking der colmmissie ge staan. Hoe zou het ook kunnen, dat de Commissie niet zou kunnen door werken, door ontbreken der beschei den der kolenvereeni'g'ing Stel eens even, dat ik werkelijk zoo dom zou zijn, deze bescheiden der ver. achter té houden, dan zou toch één woord van den voorzitter im'ij reeds tot af geven kunnen noodzaken. En zou de Commissie dat niet weten? Ik stel er prijs op, te verklaren, dat niet alleen alle bescheiden der kolenyereeniging voor de Commissie beschikbaar zijn geweest, maar dat ik de Commissie ook aanbood, wat in mijn particu lier bezit is en de Commissie tevens opgaf, waar ze noig meer bescheiden kon krijgen. Dat de kolenvereeniging niet kan geven, wat ze niet heeft, zal toch niet als onwil worden aan genomen? Stukken, welke tot do ad ministratie der Brandstoffencommissie behooren, zijn niet in 't bezit der Ido- lenvereeniging. Dus tot, besluit de ver klaring, dat, de Commissie niets werd cweigerd. Wat ik de Commissie niet on aanbieden als secr. der ko len ver., maar waarvan ik aan teeke ningen of afschriften in mijn particu lier bezit had, heb ik de Comlmissie ter inzage afgestaan en tevens nog aangegeven, waar de Commissie de bewijzen kon bekomen, dat mijn inlich tingen juist zijn. Dus geen wonder, dat in (liet besluit der Commissie niets Van weigeren voorkomt. Met. de mieeste (hoogachting, De Secr.-Ontv. van "E. M. M." SPRINGVLOED. Ellewoutedijk, 21 Maart 1923. Beleefd vraag ik een plaatsje voor het, volgende. Bij voorbaat dank. Het ingezonden stuk van den heer Nonhebei te Middelburg „Een Opwek king" in Uw blad van 15 dezer, tot het hij wonen der uitvoering van Bach's MattheusPassion, bevat hoe goed zeer zeker bedoeld toch' enkele onnauwkeurigheden, welke verbete ring vragen. Deze (heeft niet tol, doel hiel; opwek kend woerd krachteloos te maken in tegendeel! Het eischt te veel plaats in uw blad min of meer duistere plaatsen in het stuk van den (heer N. voorkomend, te belichtenanders zou uitvoeriger gewezen dienen te worden op het feit, dat do Mat theus - Pas si on iets méér is dan „het. mleest e rustige, jeligieuse Oratorium!". Meer in Wet hijzonder wenschte ik te wijzen op de onjuiste voorstelling, die gewekt wordt door ide bewering, in den laatsten zin van genoemde „Op wek'kiugpvervat „God deed in de ziel van Bach die wonderschoon© koralen en melodiën geboren worden". Het koraal „Wenn. ich ein'mal soil. Scheiden", door den jheer N. aange haald, is het 9e couplet van 'het, lied „O [Haupt voll Blut und Wunden", wel ke Lijaenszan'g gedicht werd door Bernhard van Clairveaux f 1153. De eerste vertaling van dit Middeleeuw- scho lied is van Paul Gerhardt 1656 en de melodie werd in 1601 gemaakt door Hans Easier op het wereldsche lied: „Micin G'mlith ist mir verwirret,, diajs miarht ein Junjgfrau zart". Hjet ligt alzoo voor ide hand, dait, Bach 1.6851750 melodie én lied gebruikte: niet dichtte, noch componeerde. Met de koralen„Erkenne rnich, mein Hü- ter"; „lc,h will hier hei dir stehen'J is het dus evenzoo. „Herzliebster Jesu, was bast du ver- brochen" is van den dichter Heerman 1630, de melodie ,van Crüger 1640; „Was imiein Gott wil", is een Fransch© melodie uit 1529; „Wer h]at diclh so geschlagen" werd gedicht door Paul Gerharat 1656; de melodie is uil; 1490, van Hl IisiaaiC, op het wereldsche lied Innsbrück ich muss dich lassen". Men zietBach! nairn alleen de koralen op in zijn Oratorium1; wèl harmo niseerde hij ze en dat; op zijne meesterlijke wijze: vóór hem in be ginsel door mlannen als Scheidt, Schei- demiann, Btixschude enz. reeds toege past, door (hem evenwel tot een hoog te een .schoonheid opgevoerd, dio niet pileer overtroffen werd. Zelfs de mlachtige koraalbewerking aan [hlet slot van het eerste deel der M. P. heeft als componist der melodie: ('wij ze Psalmi 36 en 68), den Straatsbur ger monnik Mattheus Greiter! Het zal duidelijk zijn dat deze his torische toelichting allerminst aan de waarde noch aan de schoonheid van het meesterwerk' van den grooten Bach afbreuk doet, evenmin de „Op wekking" van den (heer N. bestrijdt. Goes. H. VISSERS, Middelburg, 22 Maart 1923. Op de graanmarkt was de aanvoer ge ring wegens drukke werkzaamheden op het land. Tarwe f 11.50f 1.2, Witte boonen f20 f28, Ronde bruine boonen f 11f17, Lange bruine boonen f 12f 16, Kroon- erwten f 19f 21.50. Boter f 1.071/2, part. f 1.171/2, Eieren f 5, part. f 6. Veilingsvereeniging: Kipeieren f5.20 .f5.40, eendeieren f6.40, ganseieren 15 25 cent per stuk. KAPELLE-BIEZELINGE, 21 Maart 1923. Groote veiling: Eieren f 5.30 per 100 stuks. Kleine veiling'Goudreinetten f 10 f 13.50, Zure Bellefleur f 6.10 f 7.50, Reine d'Or f 7.20, Gieser Wil deman f 13, Kleiperen 11, alles per 100 K.G. OOSTBURG. Tarwe f 11—f 11.75, Gerst Chevalier f 10, Win tergerst f 9.25 f9.50, Haver f9.50f9.75, Kroon- erwten f20f 20.50, Bruine Boonen f 10—f 16. GOES. Gehuwd: 22, Pieter van der Klooster, 26 j. jm. te R otterdam! en Sara Apollonia Willeboer, 25 j. j'd. Geboren: Hendrik z.v. Pieter Schrier en Jannetje Bolle.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3