Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. patronen uit jnfanteriegevveren. Vier nat.- soo. werden zwaar en twee licht gewond. In Zuid Wales (Engeland) hebben 17.000 mijnwerkers den arbeid neer- gelogd. In liet gebied van Rhondda hebben 50.000 mijnwerkers last gekre gen het werk te staken. De Belgische Senaat verwierp be halve de vervlaam selling van de Gentse he hoog esc hooi ook de totstandbrenging van een Vlaamsclie Universiteit elders en de splitsing van de bestaande Gentsche hoogeschool. De zitting moest door het rumoer geschorst worden, wat in geen 26 jaar was ge beurd. De Franschen trokken een nieu wen blokkadegordel om hetRuhr- gebied. Jhr. A. F. de Savornin L oh man. Naar het Ilbld. verneemt, is de ge zondheidstoestand van den Minister van Staat jhr. mr A. F. de Savornin Loh- man in de laatste dagen weder minder gunstig. E deB odegraven. De S t andaar d schrijft dat in 1894 de heer von Loben Seis het in Ede afloi tegen den heer Lohman, en in BiOt degraven tegen den heer Beelaerts. Dit is 'onjuist. Wel heeft de heer Lohman' in een der genoemde districten de candida- tuur-Reelaerls verdedigd, en is in beide genoemde districten de heer von Laben Seis gevallen; doch ook den lieer Bee laerts trof dit lot, Want in Ede werd Jhr. v. Borssele, liberaal tegenstander der wct-Tak, gekozen, en in Bodegraven de heer Knijff, een liberale twijfelaar. Tevens lei de heer Beelaerts 't oo'ld in fcijn eigen district af tegen; don liberalen voorstander Meesters. Plattelander sbond en Staat kundig Gereformeerden. Ds G H. Kersten deed aan de Rott. naar aanleiding van de mededeeling van den heer v. d. Hoven, als zou hij' het op een fusie van Chr. plattelandersbond en Staatk. Geref. partij' aangestuurd heb ben mede, dat door hom van do dagen der Kamerverkiezing af onomstotelijk is vastgesteld, dat van verceniging geen spra ke kan zijn. Toen vanwege de Staatk. Geref. partij alle verceniging van de hand Werd gewezen, verbond men van de zijde der rechtsche plattelanders toch de lijsten met de groep Braat. De heer v. d. Hoven logde de ver klaring af, dat hij' zich zou losmaken van den Chr. plattelandersbond en zich tot de Staatk. Geref. partij wenden. Men zat echter met de candidaten voor de a.s. verkiezingen. Van lijstenverbinding wilde Ds K. niets weten, ook niet al verklaar den allen, wat de heer v. d. Hoven betuigd bad. Van de zijde van den Chr. plattelandersbond Werd gevraagd of do heer v. d. Hoven bijv. niet als no. 3 zou 'kunnen worden geplaatst ap de lijst der St. Geref. partij. Die andere candidaten gaven hun plaats er dan ook wol aan. Ds K. gaf toen den raad den strijd uit te 'kampen en herhaalt thans dat hij ten volle zijn eerste bericht handhaaft, dat van eenige samensmelting noch vóór noch na de verkiezingen ook maar'sprake zijn kan. (Wij laten aan onze lezers over uit te maken of met bovenstaande al de door den heer v. d. Hoven genoemde feiten zijn Weerlegd. Red. Z.) De bezetting van het Roerge bied. De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Düitschland deelt mede, dat de intergeallieerde commissie te Goblenz bij circulaire een regeling getroffen heeft om tegemoet te kamen aan bezwaren van buitenlandsche afnemers van zen dingen, die door de uitbreiding van de bezetting onderweg werden overvallen en vastgehouden. Vrijgelaten zullen worden: le. alle zendingen, wtelke vóór 20 Ja nuari 1923 uit het bezette of onbezette gebied verzonden werden; 2e. alle goederen, tusschen 21 Januari en 1 Februari 1923 uit het onbezette gebied verzonden, mits ze door den bui- tenlandschen afnemer op het tijdstip van de verzending geheel of gedeeltelijk be taald waren; 3. alle goederen tusschen 21 Januari en 21 Februari uit het onbezette gebied verzonden, mits voorzien van een Emser (Uitvoervergunning geteekend door dr May er; geheel onafhankelijk van de vraag Waar de Ausfuhrabgabe betaald is. Aangezien elk vervoer in het bezette gebied van Duitsche zijde belemmering on dervindt, heelt de Kamer met den rijks commissaris voor den in- en uitvoer te Berlijn overleg gepleegd en van dezen autoriteit de toezegging ontvangen, dat aan een uitvoer op grond van oude con senten verleend, krachtens de Duitsche voorschriften, waarover door de ge allieerden geen heffing geheven werd, in het belang van de buitenlandsche afne mers ook van Duitsche zijde geen moeilijk heden in den weg gelegd zouden worden. Op de J aarbeurs. Die berichten uit Utrecht zijn goed, inleidt het „Friesch Dagblad". Utrecht werd Leipzig gelukkig niet. Daar is de „messe" totaal mislukt, te Utrecht levert z-ij nog resultaten op, die de kenners niet hadden verwacht. Dat blijkt b.v. wel uit het volgende stuksken, 'twelk we opnemen uit het ,,Hbld": Het is nog altijd Jantje lacht op de beurs. De willige stemming houdt aan, voorjaar 1923 heeft zijn laatste voorgan gers al lang overtroffen. Het is merkwaardig genoeg. Ver scheiden exposanten zijn naai" Utrecht getrokken met het gevoel van; het zal niet veel geven. Maar .sinds den tweeden dag is de drukte bijzonder. Vrijdag was waarschijnlijk de beste dag van de vo rige week, maar gisteren was het nog aanzienlijk voller. Het is er nu, zooals 't wezen moet op een jaarmarkt: vol, roe zemoezig en opgewekt. En ook in do branches, die zeer zeker een moeilijken tijd doormaken het textiel- en tapijt vak bijvoorbeeld was de stemming niet slecht. Lage prijzen, nog steeds ge voelige concurrentie van buiten, zeer ze ker, maai* toch méér belangstelling dan vroeger. 'n Vleugje, óf het begin van een bete ren toestand? Voorspellen hebben we wel afgeleerd, de laatste jaren. Maar één ding is toch opmerkelijk; den vorigen keer, dat het „goed ging", najaar 1921, was er een schril contrast met de effectenbeurs. Die stond toen op stortn. Do Jaarbeurs was in die dagen, behalve veel grootoi*, nóg williger dan nuDat is toen wel een heel voorbijgaande opleving gebleken. Misschien, dat het kalmere optimisme van nu, in overeenstemming als het is met den toestand tel" Effectenbeurse en zekere andere verschijnselen toch in derdaad ook meer hoopgevend is. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Het voorstel inzake bebouwing van een deel der gronden aan den Noordsingel komt ten slotte hierop neer, dat P. J. Maljers grond wil koopen voor 3 wonin gen, J. J. Jansen een strook van 20 M. voor enkele koningen en P. J. Stute, C. J. Maat en P. Breel ieder grond voor een woning, alles te maken in open bebou wing. Burg. en Weth. stellen voor den prijs te bepalen op f 4 per vierk. M. Voor aanleg van wegen en paden met bijbe- hoorende trottoirs en riolen vragen Durg. en Welh. een crediet van f14000. Ook bijj dit voorstel betreurt de com missie van financien den korten tijd, voor het uitbrengen van haar advies gelaten. Toch merkt zij op, dat het hier geldt be bouwing van een deel der gemeente, waar reeds veel gebouwd is en zij meent dat dus het vraagstuk der rioleering van dit deel niet tegenstaande er zich technische moeilijkheden bij zullen voordoen, onder de oogen zal moeten worden gezien. Ook is niets opgenomen omtrent den aanleg van gas, water en electrische geleidingen die toch ook uitgaven zullen vereischen. Evenmin is vermeld welke soort woningen zijn bedoeld; de aanduiding burgerwoning is niet voldoende. Voor het bepalen van den verkoopprijs is het noodig alle kos ten te kennen. Dat reeds sedert geruimen tijd met belanghebbenden besprekingen zijn gevoerd omtrent bebouwing volgens een ontworpen plan, dat zelfs niet aan den raad en dus zeker niet algemeen be kend was, i. p. v. vaststelling van een dergelijk bebouwingsplan door den raad aan beschikbaarstelling van grond te doen voorafgaan, zal mogelijk niet algemeen gunstig beoordeeld worden. De wethouder zal de commissie in den raad beantwoorden en ook wacht men daar het mondeling rapport van dc com missie van fabricage. Ten slotte wordt ter goedkeuring aan geboden een wijziging in de bcgrooting 1922, waaruit o. a. blijkt dat de volgende sommen zijn bezuinigd: kleeding bodes stadhuis f170, schrijf- en andere kantoor behoeften f290; drukwerken, enz. f1000; bevolkingsregisters en nummering der hui zen f110; militie f200. Voor het hoofd politie: drukwerk f400; jaarwedden in specteurs en agenten f3600; kleeding, be wapening en rijwielen f 1000. Verder on derhoud van openbare gebouwen, torens, klokken, uur- en speelwerken f430; on derhoud van straten, pleinen, markten, enz. f1300; onderhoud wegen en voet paden f2200; idem haven- en kanaalwer- ken f970; idem riolen, enz. f750; idem fonteinen, wandelplaatsen, enz. f700; idem begraafplaats f690; totaal f 13.180, waarvan alleen op de politie f 5000. De commissie van financien merkt in haar rapport o. a. op, dat mindere uit gaven op bestrating geen bezuiniging mag worden genoemd, daar sommige stads gedeelten nog in desolaten toestand ver hoeren. Zomertijd. Meldden wij ©enigen tijd' geleden, dat in landbouwkringen hand- teekeningen welden verzameld op een adtres voor afschaffing van den zomer tijd, thans wondt ons gemeld, dat er nog gedurende n k e 1 e dagen gelegenheid be staat, een adres te teekenen voor behoud van den Zomertijd. Ten kantore der firma A. S. J. Dekker te Goes kan men zich schriftelijk in dien gee it uitspr eken. Men kan ook zijn kaartje daar zenden of aart het Goanité te Amsterdam. (In Krasna- polsky.) Te Loosduinen is overleden, 62 jaar oud, de heer A. Knaap, directeur van het post- en telegraafkantoor aldaar. De heer Knaap was geboren te Zierikzee. Ged. Staten hebben geadviseerd tot ongegrondverklaring van het beroep van A. J. Lansu, onderwijzer aan de R.-K. bijz. school te Clinge tegen hun besluit, waarbij aan Lansu de vrijstelling, bedoeld in art. 97, 2e lid sub b der L.O.-wet 1920 is geweigerd voor het waarnemen der betrekking van kassier bij de Boe renleenbank te Clinge. Voorts hebben Ged. Staten geadviseerd tot ongegrondverkla ring van het beroep van P. A. de Maat, onderwijzer aan de bijz. lagere school te Bosclikapelle, tegen hun besluit, waar hij De Maat de vrijstelling is geweigerd voor het waarnemen der betrekking van kassier der Coöp. Boerenleenbank aldaar. Middelburg. Zooals destijds gemeld, ont stond bij de firma Belderok en van Roo alhier op 12 Maart een conflict toen de werknemers werd aangezegd dat het loon met 10 pet. was verminderd. De werk lieden spraken van ontslag, de werkge vers van oen staking. Verleden week is niet gewerkt, maar de vraag rees of de patroons niet aansprakelijk konden wor den gesteld bij eventueel gerechtelijk on derzoek, als werd uitgemaakt dat zij zon der opzeggingstermijn het dienstverband opzegden, al is een tweede vraag of dat niet geëindigd was door het eindigen van het collectief contract. Nu zijn Maandag do werkzaamheden weder aangevangen op het oude loon, maar is do werklieden aangezegd, dat a.s. Maandag het loon toch met 10 pet. wordt verminderd. Hun antwoord of zij daarvoor blijven werken, wordt nu nog afgewacht. Vlissingen. Burg. en Weth. stollen den raad voor, de heeren W. L. Iluson, J. J. Krijger, J. Loois Az. en G. van de Putte opnieuw en wel voor het tijdvak 1 Mei 1919 tot 1 Mei 1923 aan te bevelen voor de benoeming tot lid dor schattingscom- missie voor de inkomstenbelasting. Voor gesteld wordt een perceel bouwland nabij de keersluis weder voor 7 jaar te ver pachten aan B. Hoogestegcr te Souburg voor f 50 por jaar. Verder wordt voorgesteld 201.25 II.A. grond aan de Van de Manderestraat te verkodpen aan den heer J. Post c. s. te gen f 7 per vierk. M., dus voor f 1408,75. Daar do heer J. J. Blankert dool', 1 Oc tober 1921 ontslag te nomen als onder wijzer in plaats van bijv. 1 December 1921, zich op zijn pensioen een schade heeft toegebracht van f 112 per jaar, om dat hij niet kon voorzien dat bij wijziging van de pensioenwet zulks zou worden veroorzaakt, stellen B. en W. voor alsnog den datum van ontslag te wijzigen in 1 December 1921. Kloetinne. Gisteren vergaderde de ge meenteraad voltallig. Do voorzitter opent de vergadering en verwelkomt in 't bij zonder weth. Trimpe, die na een ziekte van vier maanden weer de vergadering bijwoont. (Applaus.) De notulen worden na een opmerking van dhr 'Hoogstrate goed gekeurd. Ingekomen een verslag van den correspondent der Arbeidsbemiddeling, dlvr P. J. de Wijs. Ingeschreven werden in totaal 18 personen. Allen vonden na. kor ter of langer tijd werk. Dooi' den corres pondent werd geen hunner geplaatst bij' eonig werk. Ook kwam in een schrijven van den directeur der waterleiding, mel dende, dat het noodig is, de brand kranen na te zien. Behalve buitengewone repa raties zullen de kosten f 5 a f 6 pier kraan bedragen. Do voorz. zegt, dat, daar in dertijd op een schrijven van de Water leiding-Mij door de gemeente Kloetinge niet is geantwoord, de gemeente de ver plichting stilzwijgend hoeft aanvaard, be- bedoeldo herstellingskosten te betalen. Dhr v. d. Voort zegt, dat het nazien der kranen inderdaad dringend noodig is gebleken. Dhr Straub is nog niet van de noodzakelijkheid overtuigd ©n vreest, dat de kosten wel moer dan f5 zullen bedragen. De voorz. zegt, dat er in Kloe tinge 35 brandkranen zijn gelogen. D'hrn Lenshoek en Eversdijk waarschuwen er tegen, dat de zuinigheid de wijsheid zou bedriegen. Besloten wordt tot reparatie. De voorz. zegt ,dat B. en W. naar aanleiding van een kennisgeving van het leggen van een telefoonkabel Roosendaal Vlissingen hebben geprotesteerd tegen het leggen van dien kabel door 'den Ach terweg en verzocht hebben daarvoor den rijksweg te kiezen. Dit hoeft echter niet gebaat. Behalve enkele andere voorwaar den is nu bedongen dat de kabel niet middendoor, maar langs den kant van den Achterweg gelegd wordt. Een spoe- lingput zal niet in den Achterweg worden gelogd. De gemeentebegrooting 1923 is door Ged. (Staten goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den Rijkswaterstaat, dat het gedeelte Rijksweg, waarover is geschreven, niet in slechter toestand ver keert, dan het overig deel van den rijks weg in Zuid-Bcveland en op de gewone wijze wordt onderhouden. Dhr Lenshoek is hiermede niet tevreden en wil, dat B. en W. desnoods hierover naar Don Haag schrijven. Het Rijk is onderhoudplichtig. al komt ei* in de naaste, toekomst ook een nieuwe rijksweg. B. on W. zeggen toe, hieraan verder aandacht te zullen schen ken. Een staat van oninbare belastingpos- ten over 1921 wordt vastgesteld tot een bedrag van f 1102.10V2. Daarna volgt opnieuw stemming over het voorstel van B. en W. tot toekenning van een subsidie groot f 20, aan de plaatselijke Gymnastiek- vereeniging. Zonder dat besloten is de discussie te heropenen, verdedigt dhr v. d. Voort uit voerig het toekennen van subsidie, daar de gymnastiek van groot belang is voor de lichamelijke ontwikkeling. Dhr Iloog- strate zal, gezien de prestatie bij' de jong ste uitvoering, nu vóór stemmen. Dhr Straub wil aan de jongste veraeniging in deze gemeente enkel voor ontspanning geen subsidie geven. D'hr Lenshoek zal, ook voor stemmen, omdat de vereeniging zich in de belangstelling van de geheele burgerij mag verheugen. Dhr Trimpe vindt dat een eigenaardig standpunt, daar mis schien wel al de veneanigingen in onze gemeente dat doen. Dio gemeente moet op de financien letten, we staan voor ©en grooten tegenvaller en daarom zal hij tegen stemmen. Dhr Lenshoek wijst er op, dat de gymnastiek vele jongens van de straat afhoudt. Dhr Straub blijft er bij, dat het recht van alle vereenigingen dan daar is, om subsidie te krijgen, als de gymnastiek het krijgt. Dhr Trimpe zegtals ieder lid 1 cent contributie per week moer betaalt, dan komt men al aan het gev'raagd bedrag. Het voorstel wordt daarna aangenomen met 5—2 st. (Voor dhrn Eversdijk, v. d. Voort, Hoogstrate, v. Liere en Lenshoek; tegen dhrn Trimpe en Straub.) Dia bcgroo ting 1923 wordt gewijzigd. Hierna reclames hondenbelasting. Die aanslagen van A. Hoogstrate en J. Pair- dekooper blijven gehandhaafd. B. en W. stellen voor, den tuin achter het gemeentehuis weer aan dhr Meulen- dijlc te verhuren vow f20, vorig jaar 1' 10. Dhr Lenshoek wil liever voor drie jaar verhuren. Dhr v. Liere vindt den huurprijs te hoog. D'hr Trimpe deelt die meening niet en klaagt over het slechte onderhoud. Do voorz. stolt voor te ver huren met gelegenheid tot stilzwijgende verlenging van huur. Dhr Straub stelt vooir een huur van f 15 en als termijn van eventueel© opzegging 1 November te nemien. Het voorstel van B'. en W. (f20 per jaar en stilzwijgende verlenging wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem. (tegen dhr Straub.) Tot schatters voor de rijksinkomsten belasting worden herbenoemd dhrn M. Eversdijk, Q. Trimpe, C. v. Liere Wz. en G. G. v. Liere. Rondvraag. De voorz. deelt mede, dat B. en W. de Raadsverkiezingen op Woensdag 16 Mei hebben bepaald. Dhr Straub dringt aan op aflossing van de leden der stembureaux, opdat er tijd voor eten zij. Dhr Straub maakt bezwaar tegen 't doen plaatsen van woonwagens op Noord- dijk. Spr vreest spoedig klachten over het loopen van paarden op bezaaid land. De voorz. ,zegt voorziening toe. Daarna sluiting. Kapelle. Alhier worden pogingen aan gewend om een Ohl". Zangvereeniging op do richten ,dio geien kerkelijk karakter draagt. Ook pndor niet-leden "der Herv. Kerk bestaat lust om zich te oefenen in den zang. Reeds hebben .zich 15 per sonen aangemeld om als lid to© to treden. Het plan is een gemengd koor, de direc teur zal alhier gevonden worden. - De afd. van den Vrijheidsbond al hier stelde als candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing no 1, O. D. Ve reelte (aftr.), 2, A. v. d. Havo, 3, II. Blok, 4, 11. Eversdijk, 5, Mevr. A. G. v. id. Have-Lucieer, 6, A. J. v. Liere, 7, W. K. C. Schrier, 8. P. Nijsse, 9. M. Wil- loboer. Do V. D. Kiesvar&eniging stelde no. 1. H. P. Ganseman, (aftr,), 2. B. de Jonge, 3. J. F. Meeuse, 4. A. A. van Maris, 5. A. Di. Snoep, 6. Johs Schipper, 7. J. L. de Jonge. Zoutelande. Op verzoek van de Chr- Hist. Unie trad Woensdagavond in de school als spreker op dhr. Mr. Van Dus- seldorp, burgemeester te Westkapelle. Op zeer duidelijke wijze zette spreker de Chr.-llist. beginselen 'nileen, hierbij ver schillende andere richtingen aanhalende. Spreker liet duidelijk uitkomen hoe do Chr.-llist. Uriie en de scheiding met de A.-R. tot stand was gekomen. Op het eind van zijn lezing gaf spreker gelegen heid lot het stellen van vragen, waarvan door twee der aanwezigen gebruik werd gemaakt. Op duidelijke wijze werden de vragen door spreker beantwoord. Door den voorzitter der Chr.-Hist. Kiesver. dhr. J. Stroo Pz. werd dank aan den spreker gebracht voor zijn gloedvolle rede. Souburg. Dihsdagavond trad in „Reho- both" op Dr Hoorweg, van Middelburg, om te spreken over „de strijd tegen de tuberculose", opgehelderd met lichtbeel den. Dr Plugge leidde, als voorzitter van „Het Groene Kruis", den spreker in en bracht hem aan het slot een woord van dank voor dezen leerzamen avond. Hoe meer kennis verspreid wordt over T.b.c., aldus Dr Hoorweg, hoe beter. Er is nog veel te doen. Een ander stadium van den strijd zijn we ingetreden nu de Re- geering voor een paar jaar een inspectie voor de Tuberculosebestrijding heeft in gesteld. Deze inspectie heeft een plan aan den Minister voorgesteld. Hoofdzaak daarvan is het Consultatiebureau. Aangetoond word nu eerst, dat de tu berculose een vreeselijko ziekte is. Er is geen ziekte, die zooveel geestelijke en stoffelijke ellende veroorzaakt. Vroeger waren er pest en cholera, epidemieën, die in korten tijd veel men schen deden ster ven; de tuberculose is altijd bezig slacht offers te maken en het aantal is grooter dan door welke epidemie of door welke oorlog of andere ramp ook. Zoo zijn er in ons land pl. m. 8000 sterfgevallen per jaar aan t.b.c.; in Zeeland in 1920 277, d. i. ongeveer 5 per week. De tuberkelbacil is de oorzaak. Deze is in 1882 door A. Koch ontdekt. Men meende nu de ziekte goed te kunnen be strijden, maar niet alléén de tuberkelbacil beslist over het ziek worden. Het gestel, de weerstand van het individu speelt ook een groote rol. De besmettelijkheid voor kinderen is zéér groot, voor volwassenen minder. Wij moeten trachten de besmetting zooveel mogelijk te beperken en te voorkomen. Niet bang zijn en voorzichtigheid is de eisch. De lijder zelf moet weten wat hij te doen heeft. Er zijn gesloten en open t.b.c.-lijders. Gesloten lijders zijn in 't ge heel niet gevaarlijk, maar kunnen, zonder dat zij het zelf weten, overgaan in open tuberculose, die wel gevaarlijk zijn kan. Vernietigen van de smetstof, verhoogen van den weerstand voor gezonden en zieken is eisch. Niet spuwen op den grond; hoesten met afgewend gelaat; voorzichtig zijn mol onbedekt staand voedsel in het ziekenvertrek, en reinheid zijn onze plichten. Kinderen beneden de 14 jaar zijn bijna allen besmet. In drie vierden van de ge vallen worden de kinderen echter niet eens ziek. Dat geeft moed. Uitwendige omstandigheden als frissc.be lucht, goede voeding, goede kleeding zijn allo van bepaalden invloed. Borstvoeding is van groote betcekenis voor de kinderen en doelmatige voeding voor de ouderen, even als veel frisschc lucht en niet te bang van tocht; geen alcohol; verzorging van de huid. Voor alle kinderen die vatbaar zijn, zijn noodig buitenscholen, vacantiekolo- nios, enz. Men denke ook aan verbetering van de woning, lucht en licht; geen stof. Voor zieken moet er zijn buitenverple- ging, sanatoria, enz. Daarom is het sana torium Zeeland van groot belang. Er is een tekort aan sanatoriumruimte. Op 15 Febr. waren er van de 1379 beschikbare bedden 89 onbezet en wachtten er 153 patiënten op plaatsing. Wij moeten weten wat er aan tuberculose is. Op de Consul- tatiebureaux moeten al die gevallen ko men. Ze worden daar onderzocht, zoo noodig in observatie genomen en een Röntgenfoto gemaakt, alles gratis. Zoo wordt uitgemaakt of ze tuberculose heb ben en wat er voor hen te doen valt.i Overleg wordt gepleegd met allerlei or ganisaties, diaconieën, armbesturen, enz. om te helpen waar noodig is. Gold heeft het Bureau niet. Alles gaat in overleg met den huisarts. Er is gó én geval van t.b.c., zegt spr., dat niet onder bepaalde omstandig heden genezen kan. Het Bureau te Mid delburg is één- of tweemaal per week geopend. Samenwerking van allen is noo dig. Dan zullen wij ons doel bereiken. Westkapelle. Door de afdeeling van de Chr.-Iiist. Unie zijn voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing candidaat gesteld de heeren: H. de Kam (aftr.), Rog. Boo gaard, Andrs. Roelsc, L. A. van Sighem, P. Westerbcke Jcsz., en B. P. Baaij. (M. C.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen le Leeuwarden G. IJ. Stoijn te Wintcrsdijk*; te Polsbroek J. H. Gunning te Vuursche. Bedankt voor Linschaten door N. War- molts te Wezep. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Driebergen H. Biesma te Groningen; te Maarssen A. H. Hilbers te Enschedé. De toestand van dr Vollenhoven, Geref. predikant te 's-Gravenhage, is de laatste dagen niet zoo goed als daarvoor. Goes. V ir ij e universiteit. Giste renavond sprak dr K. Düjk uit 'sGm- venhage op uitnoodiging van het Comité van Actie in het belang del* Vrij© Uni versiteit te Amsterdam. De voorzitter, mr J. W. Goedbloed, liet zingen Pk. 89:8, ging voor in gebed en sprak ©on kort inleidend woord, waarna dr K. Diijk het woord verkreeg. Di© spreker wcos ©r eerst op ,dat onze Vrije Universiteit in het algemeen gedragen wordt door de sym pathie der „kleine luyden". Over dat ver band- tusschen het Geref. volk ©n de Vrije Universiteit wil spr liet hebben en daartoe wil hij eerst ©en blik' slaan .n haar geschiedenis. Spr beschreef de eerste samenkomst van onze groote Christen voorgangers, waar het eerst het stichtings plan besproken werd. Het ging daar tegen dc ontkerstening van ons volksleven door de ongeloovige wetenschap. Zo wilden ons Hooger Onderwijs vrijmaken ©n deden daartoe een beroep op de „Gereformeer den in den lande". Het ideaal van een eigen Geref. Universiteit was niet nieuw. Dl* Kuyper had er 'reeds lang, in 's lands Raadszaal en in vriendenkring voor gei- pleit. De vrienden achtten het ideaal te hoog en de vijanden bespotten het. Ook ons Geref. volk beleefde toen donkere tijden. Groen stierf, Kuyper's gezondheid was geschokt, maar in eens ging het leven waartoe Kappeine's scherpe resolutie niet weinig bijdroeg. Men streed voor het vrije lager onderwijs, maar ging ook denkon aan het hoogei* onderwijs. Wat de «ren- schen ten kwade dachten, wertl door God ten goed© beschikt. D© handen werden ineengeslagen. D© vereeniging werd gesticht. Men wenschte niet alleen theologie, maar algemeen hoo ger onderwijs op Geref. grondslag. Er werd door het Geref. volk geofferd. Het ge loof deed ook hier de muren van Jericho vallen en reeds in 1880 werd de Vrije Universiteit geopend met een magistrale wijdingsrede van dr A. Kuyper. D© stichting de.r V. U. ging dus aller minst buiten ons Geref. volk om. pat verband', heeft zich tot nu toe .gehand haafd, principieel gefundeerd als het ig. E©* V. U. is toch principiëel onderscheiden van de moderne wetenschap, want zie re kent miet God, uit Wien alle wijsheid is en Die de Bron is, waaruit alle weten schap opwelt. De modern© wetenschap geeft ons wel vele schatten te zien, maar zij heeft niet kunnen vormen het waar achtige levens ©n wereldbeeld, zooals God dat in Zijn Woord teekent. De Christelijke wetenschap daarentegen vermag alleen de werkelijke waarheid te vinden, want zü wordt beheerscht door bet machtige: „Daar staat geschreven". Die waarachtige wetenschap is in id©-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2