\o 145 Donderdag 22Maart 1)123 37e «laargang TOT DEN DOOD GETROUW. Staten-Generaal. Buitenland. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259; Zij, die zich met I April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien da tum verschijnende nummers gratis. PROEVE GEMEENTEPROGRAM. Artikel 1. Ambtsgebed. De gemeenteraad heeft, daar liij regeert, bij de gratie Gods en zijn Overheidsgezag ontleent aan God Almachtig, mitsdien te belijden Gods sou- vereiniteit, waarom hij zijn vergaderingen met gebed aanvangt en met. dankzegging sluit. Op gelijke wijze worden de vergaderin gen van Burgemeester en Wethouders, vertegenwoordigende den Raad in het Da- gelijksch Bestuur, geopend en gesloten. Art. 2. Zondagsrust. In het gemeente bestuur worde met alle middelen de Zondagsrust bevorderd en mitsdien Over heidsdiensten op den Zondag zooveel doenlijk beperkt. Op publiek terrein worde geweerd, wat met heiliging van den Zondag niet be staanbaar is. Art. 3. Vloekverbod. Tegen het in 'het openbaar misbruik maken van Gods Naam en het gebruiken van ruwe of onzedelijke taal, alsmede tegen het zich schuldig ma ken aan publieke Godslastering, worde met kracht opgetreden. Art. 4. Drankbestrijding. De drankzonde worde met alle ten dienste staande mid delen tegengegaan door geleidelijke be perking der gelegenheid tot gebruik van sterken drank en bestrijding van drank misbruik. Plaatselijke keuze worde ingevoerd, zoodra de wet dit toelaat. Art. 5. Publieke eerbaarheid. De pu blieke eerbaarheid worde gehandhaafd door bestrijding van ontucht en zedeloos heid. Geweerd worde de kermis, verbod geschiede van dansmuziek in herbergen. F,en nauwlettend toezicht worde gehou den op publieke vermakelijkheden en te gengegaan worde alles, wat tegen de goede zeden strijdt. Art. 6. Onderwijs. Met het beginsel van rechtsgelijkheid tusschen openbaar en bij zonder onderwijs worde rekening gehou den en dienovereenkomstig de Lagcr- Onderwijswet 1920 loyaal uitgevoerd. Het Nijverheidsonderwijs worde bevor derd door het in het leven roepen en steunen van plaatselijke cursussen, terwijl deelname daaraan ook aan on- en min vermogenden worde mogelijk gemaakt. Schoolvooding, schoolkleeding enz. blij- ve geweerd. Art. 7. Financiën. Op het stuk der finan ciën zij gepaste zuinigheid gebiedende eisch. Evenwel late de gemeentelijke Over heid zich nimmer weerhouden uitgaven te doen, die in het belang der gemeente noodzakelijk zijn en de financieele draag kracht der burgerij niet te boven gaan. De gemeente betoone zich een goed werkgeefster. Met name zij de bezoldi ging- van het personeel in dienst der ge meente zoodanig, dat hem als schepsel Gods een behoorlijk bestaan mogelijk zij. 7.) Zoo wist de moeder door den Gqdde- lijlcen zegen, zonder welken wij niets ver mogen, hem!, half opbeurende en half verwijlende, uit zijn neerslachtigheid op te Wekken, en hem onder het oog te .brengen, om liever dankbaar te wezen voor de grootte en veelvuldige zegeningen, die hij ontvangen had en die hem buiten dit verlies nog waren overgebleven, dan met den Heere te twisten, daar zonder twijfel door dit laatste duisternis over de ziel van des Heeren kind komen moet. De zwakke gezondheid van den vader kon echter wel een der oorzaken geweest zijn, waaróm hij in het verlies van zijn 'kind niet scheen te kunnen berusten; waarbij ongetwijfeld kwam, dat zijn ge moed zeer sterk getroffen werd dootr de mededeeling, dat, toen zijn kind het na- derend einde voelde aankomen, het om zijn vader gevraagd had. Ja, wij mogen aannemen, dat het een mlet het ander samenwerkte orn hem voor een korten tijd m zijn geloof te doen verflauwen, maar We (mochten het reeds zien: Op zijn tijd behaagde het den Heere zijn kinderen weer op te beuren uit hun smart en hen in him geloof te versterken. Toen hij dan ook weer zijn vorige kalmte en be- De belasting worde geheven naar draag kracht, waarbij rekening te houden is met hot. al of niet gehuwd zijn en mot de samenstelling van het gezin. Art. 8. Subsidies. Bij het. verleenen van subsidies worde soberheid betracht. Al leen daar worde geldelijke steun ver leend, waar het particulier initiatief te kort schiet, het gemeentelijk belang vol doende aanwijsbaar is en waarborgen be staan dat de beschikbaar te stellen gel den niet worden aangewend tot cenig doel, waaruit strijd zou kunnen ontstaan met, de A.-R. beginselen. Art. 9. Arme nzor g. Regel zij, dat diaco nieën, kerkelijke armbesturen en particu liere instellingen van weldadigheid zorg dragen voor de eigen armen, zoodat do burgerlijke armbesturen hun zorg slechts uitstrekken tot hen, die vallen buiten de kerkelijke en particuliere weldadigheid. Dubbele bedeeling worde zooveel doen lijk voorkomen. Art. 10. Klein grondbezit. De verkrijging van onroerend goed door landarbeiders worde bevorderd door loyale uitvoering dor Landarbeiderswei, desnoods langs den weg van onteigening. Waar de gemeente zelf gronden voor dit doel beschikbaar heeft, geve zij deze tegen matigen prijs in pacht uit, waarbij evenwel het belang der gemeente niet worde uit het oog verloren. Art. 11. Volkshuisvesting. Is slechts te gen hooge prijzen of in niet voldoende mate bouwgrond verkrijgbaar, dan verze- kere de gemeente zich tijdig van den eigendom dier terreinen, wier verwerving in het belang eener goede volkshuisves ting noodzakelijk is. Do gemeente stelle deze gronden in perceelen tegen redelij ken prijs voor woningbouw beschikbaar. Bij gebleken woningnood worde van gemeentewege de woningbouw bevorderd door het. verleenen van voorschot aan die Bouwvereenigingen, welke voldoen aan art. 30 der Woningwet, of neme de gc- meepte zelf den woningbouw ter hand. Regel zij daarbij, dat de exploitatiekosten door de huren worden gedekt. Art. 12. Werkloosheidsverzekering. Erkennend de woorden van het systeem van eigen hulp, dat aan de werkloosheids verzekering ten grondslag ligt, trede de gemeente toe tot de regeling, neergelegd in het, Werkloosheidsbesluit 1917. Een nauwgezette controle over de uitkeeringen voorkome misbruiken. Art. 13. Werkver schaffing. Het gemeen tebestuur drage zorg dat die gemeente werken, welke zich daartoe leenen, als middel tot. werkverschaffing worden ver richt in het tijdperk der seizoenwerkloos heid. Proeve Gemeente-Program. In de laatst gehouden vergadering der Centrale in den Kieskring Goes werd door enkele deputaten gevraagd om een con cept Gemeente-Program, met het oog op de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen. Op verzoek verklaarde de heer P. A- Schwartz, van Krabbendijke, burgemees- daardheid van geest terugkreeg, Was zijn taal die der grootste onderwerping, en betuigde hij aan den Heere zijn dankbaar heid, dat Hij' hem Huibert en Louise nog had doen overblijven. „En," zeide hij!, „ofschoon de Heere ■mijn geliefden Anton heeft weggenomen, heeft Hij; toch zijn beminde moeder in het leven gespaard;" en zij;n geliefde jongste kind omhelzende en kussende, sprak hiji: „Ja, God heeft miji toch veel geschonken en nog veel gelaten." Alzoo gevoelde de vrome 'man, ofschoon niet onverschillig onder de bezoekingen Gods, den zwaren slag, doch tegelijker tijd zijn afhankelijkheid en geringheid, in te genstelling van de grootheid en overvloe dige barmhartigheid Gods, en mocht hij! er genadiglijk voor worden bewaard om door troastelooze droefheid Hem te ver zoeken. D'oor genade mocht hij stille wor den en zich bukken onder Gods machtige hand, geloovende dat die alles door zijn wijsheid zóó bestuurt, dat ook dit verlies strekken moest tot geluk zoowel van de •ouders als van het kind. En gelijk David bij den dood van zijn zoon, zóo was ook Edmond thans in staat ami geloovig en onderworpen te kunnen zeggen: „Ik zal wel tot hem gaan, maar hij zal tot mijl niet wederkeeren." HOOFDSTUK IV. De Gemeente der Waldenzen. Edmond's broeder was door de broe- ter van Rilland-Bath, zich bereid een dergelijk concept saam te stellen. Men vindt dit concept hierboven op de plaats van het hoofdartikel. Do samensteller heeft wijselijk het con cept gemeente-program vooral ingericht met 't oog op de plattelandsgemeenten. Die hebben 't het hardst noodig; Goes heeft 't niet noodig, want daar heeft de Kiesvereeniging een zoodanig program, zij 't ook in eenigszins anderen, minder pun- tigen, en daardoor minder pakkenden stijl. i Waar wij den heer Schwartz dank zeg gen voor de genomen moeite, en voor de uitnemende samenstelling van 't concept, daar voegen wij er den wensch bij, dat alle Kiesvereenigingen van dit concept zullen kennis nemen, en er een prac tised gebruik van zullen maken. Het komt ons voor een uitnemende leiddraad te zijn hij het in elkander zetten van een voor hun gemeente passend gemeente- Tirogram. Dat zij 't derhalve nu niet be graven in de kast van den secretaris der Kiesvereeniging, maar 't zullen bespreken en vaststellen, en de candidaten voor den gemeenteraad aan dit program zullen bin den; opdat onze gemeenteraden en -bestu ren steeds meer mogen bezig worden in de door dit program aangegeven richting. Naar onze overtuiging is de heer Schwartz in zijn poging om alzoo onze Kiesvereenigingen op de rechte wijze te dienen, volkomen geslaagd. Eerste Kamer. De .Eerste Kaïnier zal Vrijdag in de afdeelinig'ear toet wetje-Braat tot af schaffing! van den zomertijd onderzoe ken. Vóór Pjasctoen zal dus toet 'lot daar van wel zijn toeslist. Daarna, ging' men verder imiet de alig,. beschouwingen. Dhr. v. Lansdhot (R.-K.) bracht hulde aan de directie,der Ned. Bank voor haar gezonde goudpotitiefc en wenscih- te aflossing van de oorlogssctould op kinigleren termijn. Over de aflossing der bonwvoorscto'otlen en over do nooduilkeerinigen aan gem'eenten, vroeg hij nadere inlichtingen. Dhr v. d. Lande (R.-K.) achtte het noodig, dat ide directe belastingen met 50 pet. worden verlaagd, wait verkre gen kan worden door verhóoging der indirecte belastingen. Het nationaal in- komlen wordt nu vernietigd en er komt armoede onder pile istanden. In België is het leven goedkooper door een be ter belastingstelsel. Het brood is er 10 cent. per K.G. goedkooper dan hier. De wetten zijn hier te diep-in'g'rijpend. Ook de hboge jsuccessie-rechten wer ken funest en tot minder snelle aflos sing: van de crisisschtild Imjoet, het Jto- mien. De toestand is nu onrustbarend: ondernemingen liquideeren, de faillis sementen stijgen, de inkomens dalen. Ook was deze spreker voor verhoo ging van invoerrechten. Als de hoer v. d. Lande dus zijn zin kreeg, zou er spoedig geen greintje volkswelvaart meer bestaan en zouden alleen de bezitters van een kapitaal van een half millioen of meer nog eenigen tijd op hun vet kunnen teren. Maar ook zij zouden spoedig aan hun. geld niet veel meer hebben en men zou hier loe ders en zusters van de Gemeente der vallei Belleville beroepen, om. zijnen vader als leeraar zijner geliefde kudde in de bediening op te volgen. De kerken der valleien hadden nu gedurende vele jaren, met geringe uitzondering, rust van de wreede en hevige vervolgingen, en zij bloeiden thans zoo in getal als in eer biedwaardigheid, maar boven alles door kennis en ware Godsvrucht. De oude predikant had langen tijd voor zijnen dood zijn vleeschelijke oogen geslo ten voor den uitwendigen bloei zijner kerk gemeente, want hij werd blind, doch voor de oogen zijns geloofs blonk zij schoon, gelijk de palmboom, als een plante der Godsvrucht, door den Heere zeiven ge plant. Menigen zaadkorrel had hij in zijnen tijd gestrooid, waarvan hij de vruchten had mogen zien en die hij alleen toe schreef aan de verdiensten van den Mid delaar. Zijn eenvoudige levenswijze, zijn vurige liefde voor zijnen Verlosser en zijn standvastige en werkzame ijver in zijn bediening hadden hem de grootste achting bij zijn Gemeente doen verwer ven, terwijl zijn toegenegenheid en harte lijke verkleefdheid haar zichtbaar was door zijn voorbeeldeloozen wandel en zijn levendige begeerte, om hun Christus Je zus den Heere en dien gekruist te pre diken, en bet hen aan te zeggen, dat er b'uiten Hem geen leven is, maar wel een eeuwig zielsverderf. Den jongen lieden der Gemeente gaf hij gezond en grondig standen krijgen als bijvoorbeeld in Duitschland en Oostenrijk, waar 't geld geen waarde meer beeft. Ook de heer Blomjous (R.-K.) voer in hetzelfde schuitje. Verdubbel de invoerrechten, riep: hij de regeering toe, en de zaak is gezand, leder Nederlander betaalt dan per hoofd 1' 5.85 per jaar meer en van malaise zal geen spoor overblijven; de welvaart is dan gewaarborgd. Jawel, maar zoo een voudig is 't niet. Dhr. iWibaut (Si.Dl.A.R) hield een kalme, zakelijke rede en waarschuwde tegen een verafgoden van don gulden. Laat men voor productieve werken maar leenen. Dat brengt nooit .anlwnchling1 van het geld wezen. Deze spreker kwam ook nog op tegen het afschuiven der bezuiniging van rijk op Igemeenten, gelijk zooveel geschiedt. Tweede Kamer. Morgen gaat de Kamer al met vacantie waarschijnlijk tot 17 April. Om de leden nog tot het laatste bij' elkaar1 te houden, zal de eindstemming over dc Jachtwet morgen aan 't slot der zitting plaats heb- fcen. D'c intdrpellatio-v. d. Tempel werd toegestaan op „nader te bepalen dag". Al lereerst nam' die Kamer in behandeling het wetje-Boon, tot wijziging der Kieswet, zulks om de lijsten van den Vrijheidsbond te Tiel nog weer geldig te maken. Dhrn Tiroolslra en Van Ravensteiijn en Schok king voelden weinig voor deao gelegen heidswetgeving, ©n de Kamer verwierp het met 55 tegen 16 st. (voor Vrijheids bond, vrijiz. dem., mej. v. Dorp, dhrn v. Sasse, Bï'aat en Die Boier.) Onder de discussies over dit wetje had nog een tamelijk scherp incident plaats, doordat dhrn Van Rappart en J. ter Laan een woorden wisseling hadden .waarbij de laatste den eerste voor „schoft" en „vlegel" uitschold. De heer J. ter Laan zei daarna, dat de heer van Rappard straks zeide, dat spr.'s partij geen ridderlijkheid kende. Daarover was spr. zeer gegriefd. Het spijt hem dat hij daarbij het woord schoft heeft gebruikt. Hij wil ridderlijk dit woord te rugnemen. De heer van Rappard zei, dat hij ridderlijk wil verklaren dat hij niet de partij van den heer ter Laan heeft willen beleedigen. Daarna werd (zeker tot groote vreugde van onze tuinbouwers) het ontwerp tot afschaffing der registratie rechten op land- en tuinbouw veilingen aangenomen, maar nadat" een amendement-Oud met 36—34 st. was aangenomen, waardoor de com pensaties, die de minister zei noodig te hebben, voor 't grootste deel worden weg genomen. Het amendement (waarvoor van rechts de heeren v. Schaik, Fruijtier, Kersten, Gerretson en Schouten stemden) houdt in, dat alleen hij werkelijke overdracht van onroerend goed registratie recht wordt geheven. Hierdoor gaat waar schijnlijk f 300.000 per jaar voor de schat kist verloren. Men begon nog even, met een rede van den heer Fleskens, aan het schoenen- wetje. Dit ontwerp had hij „met gem'engde ge voelens" ontvangen. Het huldigde een juiste gedachte maar het kWaml te laat en was te beperkt van strekking. Het goede ooigenblik Was reeds voorbij; de Brabantsche schoenindustrie wias „voor 't grootste gedeelte al ondergegaan", het ontwerp werkte de speculatie nu maar in onderricht in de leer der Waarheid, die naar de Godzaligheid is. 'Met ernst ver maande hij hen steeds om zich toch te wachten voor de verleiding. Allen was hij ten raadsman in benauwdheid en hun vriend in voor- en tegenspoed; en aan het ziekbed of in het Uur des doods was hij altijd bereid, om den treurenden of neergebogenen van geest, onder beding van genade, die vertroostingen- Uit Gods dierbaar Getuigenis voor te houden, waar van hijzelf de kracht zoo dikwijls had ondervonden. Op zijn eigen sterfbed liet hij zijn Gemeente een getuigenis na van de getrouwheid zijns Meesters, dien hij gediend had, zeggende, gelijk Mozes: „Niet één ding heeft ontbroken van hetgeen de Heere beloofd had; alles is geschied." Alzoo ontsliep hij' in hoog en ouderdom en werd verzameld bij' zijn vaderen. Edmond had, zoo door den verren af stand zijner woonplaats als door den oor log, zijn broeder in vele jaren niet gezien. H'un ontmoeting was teeder en aandoenlijk, en vele herinneringen uit de genoegelijke dagen hunner kindsheid en aan de smarte lijke gebeurtenissen uit hun lateren leeftijd maakten, toen zij' elkander zagen, het on derwerp hunner gesprekken uit. Toen Ka- rel zijn broeder voor de eerste maal in zijin bediening in de kerk zag, werd hijl door diens uiterlijk voorkomen zeer ge troffen. Zijn houding was edel en gebie dend, en het eenvoudige kleed van een leeraar der valleien gaf aan zijn persoon, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. de hand, daar de Minister im'mers altijd eerst nog het advies van oen commissie moet vragen, en het w'as nog slechts een „schijnbeweging" daar het niet langer dan tot Jan. '24 werkt en het land inmiddels al volgestopt is met schoenen. Ongeregeldheden Ie Stettin. Maandag en Dinsdag hebben te Stet tin ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Na een vergadering van werkloozen was Maandag oen troep naar de woning van den opperburgemeester getrokken, waar de vensterruiten en meubels vernield wer den, terwijl een andere troep naar de binnenstad trok om de koffiehuizen te bestormen. De politie stond tegenover de menigte machteloos. Nadat een café ge plunderd was, begaf de menigte zich naar het stadhuis, waar zij' door een sterke politiemacht in toom werd gehouden. Een deputatie, die naar het raadhuis werd gezonden om te onderhandelen, Werd ge arresteerd, waarop de menigte werd uit eengejaagd. Een groot aantal personen werd in hechtenis genomen. Dinsdag herhaalden zich do ongeregeld heden. Op verschillende punten van de stad hadden samenscholingen plaats en er werden opruiende redevoeringen gehou den. Ten slotte trad de menigte zoo bru taal op, dat de politie van de wapens gebruik moest maken, waardoor een groot aantal personen meer of minder ernstig gewond werd. Eerst tegen den avond slaagde de politie er in de rust eenigszins te herstellen. Korte berichten. De Fransche vlieger Marnier is Maandag in vier uur van Par ij s naar Brussel en terug gevlogen en heeft te Brussel nog tijd gevonden om er rustig koffie te drinken. Prins Friedrich Wilhelm von Lippe, die eenigen tijd geleden tot 7 millioen mark boete is veroordeeld omdat hij een ploertendooder bij zich h a d, is thans in vrijheid gesteld. Hij was in hechtenis genomen omdat hij weigerde te betalen. Ook zijn familie weigerde de boete voor hem te storten. De Zoologischer Garten te B e r 1 ij n, die wegens gebrek aan geld geruimen tijd gesloten is geweest, zal Zondag worden heropend. De inzameling heeft zooveel opgebracht, dat de exploi tatie kan worden voortgezet. Een door Franschen bestuurde trein is op een kolenwagen bij de gasfabriek te Ludwigshafen geloopen, waarbij1 een groot aantal wagons werden vernield, -doch geen menschenlevens verloren gingen. De „Lok. Anz." meldt uit Essen, dat de Franschen nog eenige bankdirec teuren als g ij z e 1 a a r s hebben gearres teerd. Het centraal comité der Russische vakvereenigingen heeft vijf millioen poed graan ter beschikking gesteld voor de arbeiders in het Ruhrgebied. Dit graan zal over Reval naar zijn be stemming worden gezonden. Te Immenstadt. in Beieren is het tot ernstige botsingen gekomen tusschen nat.-soc. en soc.-dem. Hundert- schaften. De laatsten schoten met scherpe en ontleende wederkeerig van hem, ze kere eigenaardige waardigheid. Zijn hoofd was schoon, gelijk aan dat zijns vaders, en zijn gelaatstrekken waren indrukwek kend; zijn haren, die met groote, zwarte lokken op zijn kleed nedergolfden, gaven hem het aanzien van een der Aartsvaders of der Apostelen en Discipelen onzes Hee ren, zooals de kunst ons die afmaalt. Zijn oogen waren doordringend en zijn stem niet te beschrijven in liefelijkheid, kracht en rijkdom van uitdrukking. Op deze wijze stond de predikant voor het oog van zijn geliefden broeder; en wanneer hij: van den gezegenden Ver losser sprak, dan was het alsof een He- melsch licht hem omstraalde, terwijl de trekken van zijn gelaat het levendigste ge voel van eerbied en liefde voor dien Redder van doemwaardige zondaren aan toonden; welk gevoel somwijlen bij, het Uitspreken van den Naam des beminne- lijken Zaligmakers tot verrukking overging. Dan dacht zijn Gemeente aan Mozes, wiens aangezicht blonk nadat dezelfde God tot hem gesproken had, die door Zijn Zoon tot ons gesproken heeft. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1