Dit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. dat alleen de kistjes gebanderolleerd zul len moeten worden en niet meer do losse •sigaren. C. M. E. v o n L b e n Seis. To Auerbach in Hessen is op 76-jarigcn leeftijd overleden de heer Constant Mau- rits Ernst von Löben Sols, oud-lid der Tweede en Eerste Kamer, gepensioneerd generaal-majoor der artillerie. Met hem gaat weer een der beken de oud-strijders heen, die reeds van voor het jaar van 't Volkspetitiorinemenl met zijne, eveneens reeds lang na hem ont slapen vrienden Jhr. J. L. de Jonge, Nonhebei, Littoaij en anderen in Zee land, aan de spitse stond in den poli1 tieken strijd voor het goed recht der vrije school en van de kleine luyden. Hij) wlas destijds luitenant bij de artillerie te Bergen op Zoom. Von Löben Seis was 3 Oct. 1846 te Zutphen geboren, ljczocht daar hot gym nasium en voltooide zijn studiën aan de Koninklijke Militaire Academie te Bre da. Achtereenvolgens diende hij als offi cier zijn vaderland in verschillende gar nizoensplaatsen, gelijk wij zeiden van 1877 tot 1880 te Bergen op Zoom. Van 1888 tot 1894 was hij lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Ede, doch verloor zijn zetel wegens zijn stem voor de Kieswet-Tak, bij- de Kamer-ont binding in laatstgenoemd jaar, aan den conservatieven-liberaal Van Borssele. Hij doorliep vervolgens bij het leger allo rangen: majoor (1895), kolonel, re gimentscommandant te Den Helder (1901), generaal-majoor (1906) als hoedanig hij in 1914 werd gepensioneerd. De Staten van Gelderland vaardigden hem 6 De cember 1905 af naar do Eerste Kamer ter vervanging van Graaf vair Limburg Stirum. Een ernstige krankheid, gepaard aan krachtinzinking naar lichaam en geest dwong hem in 1914 ontslag te nemen, waarop hij vervangen werd door den heer H. Colijn. In dezen toestand is da heer Löben Seis, men nnag derhalve Wel zeggen na een langdurig lijden, over leden. Hebben wij hem de laatste jaren uit het oog verloren, wij wenschen van hem de herinnering te bewaren als van een kloek strijder voor de anti-revolutionai re beginselen, een trouw vriend van ons christenvolk, een bezielend spreker in de vergaderingen onzer Kiesvereenigingen, een oprecht christen democraat die, ook financiëel, steeds warmen steun bood aan onze actie, en de antirevolutionaire per? en wie daaraan arbeidden, steeds steun de door hartelijk liefdebetoon. Zoo zal het beeld van generaal Von Löben Seis steeds voor ons staan. Het o n t w er p - B 6 o n. In het afdeelingsverslag in zake het wetsontwerp-Boon tot wijziging der Kies wet enz., verklaarden vele leden niet met deze gelegenheidswetgeving in te stem men, daar zij het ongewenscht achten in te grijpen in een loopende verkiezing. Anderen waren niet ongenegen uit over weging van ridderlijkheid allen partijen de haar toekomende kansen te geven. In zijn gelijkertijd verschenen Nota van Antwoord betoogt de voorsteller, dat bij niet-ingrijpen van den wetgever een tien duizend kiezers practisch hun stemplicht niet kunnen uitoefenen, noch (wegens don stemplicht) zich den gang naar de stem bus kunnen besparen. Voorts wijzigt hij zijn ontwerp aldus, dat reeds tot stand gebrachte verbindingen van lijsten in be doelden kieskring worden bevestigd en verbinding van nog in te dienen lijsten met andere wordt uitgesloten. Veilingsvereeniging Zuid- Be v e 1 a n d. In de alg. vergadering de zer vereeniging, Dinsdag a.s. te houden, zou de heer B. Gerritzen, rijkstuinbouw- consulent, verbonden aan de Ned. legatie te Londen, een lezing houden over ver pakken en sorteeren van fruit, enz. Naar echter een advertentie in dit nr meedeelt, is de heer Gerritzen wegens droeve hui selijke omstandigheden verhinderd aan dit voornemen uitvoering te geven. Ge m ee nteraadsver kie zing. Wij herinneren onze kiesvereenigin gen, dat krachtens artikel 7 van de Ge meentewet de candidaatstelling voor de verkiezing van leden van den gemeente raad moet plaats hebben op Dinsdag 10 April 1923. Op dien dag kunnen, van des voormid dags negen uur tot des namiddags vier uur ter secretarie van iedere gemeente worden ingeleverd lijsten van candidaten als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Men vrage vooraf ter secretarie inlich tingen omtrent het aantal handteekenin- gen van kiezers, dat noodig is. Dezelfde kiezer mag niet meer dan 'één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volg orde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één lijst. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Kon. Besluit van 12 December 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iede- ren daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aangewezen. De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoor dig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring, hierboven ver meld, zijn ter secretarie van iedere ge meente verkrijgbaar. Met ingang van 21 dezer is de com- mies-dienstgeleider der directe belastin gen, enz., de heer A. C. Tramper, over geplaatst van Zoutelande^naar Domburg. Voor het Belgische loodswezen te Vlissingen is een stoomloodsboot in dienst gesteld, voor den loodsdienst op de Schel de ten Zuiden van het Engelsche kanaal. Hierdoor wordt de concurrentie voor 't Nederlandsche loodswezen weer zwaar der. i Ptrov. Statenverkiezingen. In de opgave van de A.R. candidatenlijst in den kieskring Zierikzce is oen foutje ingeslopen. Die laatste candidaat is niet v .d. Bijl maar L, Quant. M o e i 1 ij k e t ij de n. Men schrijft van de Vlaamsche grens aan het Hbld. De winkelstand in Zeeuwsch-Vlaa ndaren West. deel beleeft moeilijke tijden. Bijna alle bewoneris van de grensplaatsen doen hun inkoopen in België, zelfs brood on kruidenierswaren wonden daar gekocht. Niet, dat het alles in België zooveel good- kooper is, maar men heeft nu eenmaal den loop daarheen. Vooral des Zaterdags wanneer er markt in Brugge is, gaan hon derden per boot of trein hun inkoopen doen. Er loopt zelfs een extra-trein van Breskens naar Sluis om aansluiting te geven aan don eeife'ten trein naar Brugge; ook de Belgische Maatschappij laat extra treinen loopen. Voor onze winkels is het een droeve tijd. Er zijn dagen, dat som migen voor geen gulden verkoopon. Aan de andere zijde is het voor menigeen een dure les da,t men de prijzen gedurende den oorlog niet handhaven kan, gelijk getracht wordt. Het vleesch b.v. is in België goedkooper dan hier, terwijl de Brugsche slagers het meeste vee van do beste kwaliteit juist hier koopen. Van het verschil kan dan nog ruimschoots de accijns betaald worden. D>e uitvoer van vleesch en boter is evenwel in België verboden; men hoopt, dat meer artikelen zullen volgen. Mot ingang van 1 April a.s. zijn tijdelijk benoemd tot adjunct-inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen o.a. de surnumerairs dier mid delen: C. van Willegen, S. v. d. Berg, G. Bi. Balkcnstoin, A. Mertens, B. Fa- berij de Jonge en J. Tichelman. Middelburg. De A.-B. Kiesvcreeniging „Nederland en Oranje" hield gisteren avond haar vergadering in hot Tehuis voor Militairen. Na afdoening der gewone huishoudelijke zaken leidde de heer Mr A. A. de Veer het onderwerp in: Gemeen tepolitiek. Na in 't licht te hebben ge steld het nut van de behandeling van een dergelijk onderwerp, maakte spr. eenige algemeene opmerkingen, de ge meentepolitiek rakende, om daarna in liet kort de revue te laten passeeren de be langrijkste onderwerpen, die de laatste vier jaren ter gemeenteraadstafel zijn ge bracht. Hij wil daartoe uitschakelen die onderwerpen, welke op de Kiesvereeni- ging reeds werden besproken. Om te be- oordeelen, wat van Antirevolutionaire zij de in den Raad werd gedaan, moet wel in 't oog worden gebonden, dat deze partij is een beginselpartij, waardoor het mogelijk is voor de vertegenwoordigers dier partij ten opzichte van sommige za ken een verschillend standpunt in te ne men, wat een gevolg is van de meerdere vrijheid, die hij haar bestaat. Dat bij de Antirevolutionaire leden niet steeds een stemmigheid ten opzichte van bepaalde zaken bestaat, wordt de partij vaak door de S. D. A. P. verweten. Waar de beslui ten van den gemeenteraad een onmiddel- lijken invloed uitoefenen op de ingezete nen, is men vaak tot kritiek geneigd, een kritiek, vaak onrechtvaardig, omdat men niet altijd de noodige gegevens heeft om een zaak goed te kunnen beschouwen. Spr. wil niet beweren, dat er geen recht vaardige aanmerkingen te maken zijn op den arbeid van den Raad en dien van B. en W., integendeel, kritiek moet er zijn, als ze maar opbouwend is, en niet eene om „het ze nu eens lekker te zeg gen". De Raad heeft de belangen der geheele gemeente te behartigen en niet die eener bepaalde groep. Vormend in den Raad een zeer kleine minderheid, kan b.v. het voor den dag komen met „Zon dagsheiliging" of „ambtsgebed" niet veel meer zijn dan een „getuigen". Wel kan worden medegeholpen om te trachten te verhinderen, dat besluiten genomen wor den, die tegen onze beginselen ingaan. Komend tot het georganiseerd overleg, acht spr. dit, zooals liet hier is gere geld, niet juist. De jas voor het georga niseerd overleg is z. i. veel te groot voor het lichaam, dat personeel heet. Duidelijk toont spr. aan, hoe de gemeente speci aal ten opzichte van liet lager-, nijver heids-, handels- en hooger onderwijs ge bonden is aan de Wet en de Regeering, hetgeen ook aan de gemcentefinanciën zware eischen stelt. De bezuinigingspoli- tiek behandelend, wijst spr. op den tegen stand, die elke poging van deze of gene zijde ontmoet, een verschijnsel dat we in de landsregeering evenzoo ontmoeten. Ten slotte behandelt spr. in grove trekken de voornaamste zaken, die gedurende de laatste jaren aan de orde werden ge steld. Achtereenvolgens staat hij stil bij de salarisregeling van het gemeenteperso- neel, het onderwijs, de volksgezondheid, den woningbouw, de werkloosheid, de ge meentelijke bedrijven en de belastingen. Een aangename discussie volgt op deze interessante rede, waarna de voorzitter de heer Mr P. Dieleman de vergadering sluit en de heer Brandsma in dankgebed voorgaat. De hoofdagent van politie F. Petri© heeft tegen 1 Juni a.s. oen-vol ontslag uit den politiedienst aangevraagd, mot het verzoek, hem invaliditeits-pensioen toe te kennen. Goes. Bevolking gedurende de le helft der maand Maart 1923. Ingekomen: J. Polderman, slagersknecht van Kruiningen, Korte Kerkstraat 7. W. J. Schouten, koopman van 's-Gravenha- ge, St.-Jacobstraat 22; A. A. Fourdrain© koopman van 's-Gravenhagc, St.-Jacob straat 22; W. L. B. J. Dekker, inspect tour Raad van Arbeid van Schiedam, Oostsingel 72; C. L. Mol, onderwijze res van Dinteloord, Oastsingel 98; H. de Wilde, gepensionneerdc van Batavia, Julianastraat 1; If. J. P. Visser, druk ker van Schiedam, Oostsingel 14. Vertrokken: A. Littoaij1, winkelier naar Middelburg; A. Th. van der Hoek, zon der beroep naar New-York; M. F. M. J. Hout, inspecteur Raad van Arbeid naar Kloetinge; K. D. Zandee, huishoudster naar Domburg; W. Meulnneester, visscher naar Arnemuiden; J. de Nooijër, visscher naar Arnemuiden; Wed. A. E. Janssen, zonder beroep naar Delft; J. Plieger, ass. opzichter naar Utrecht; C. Rejack, filiaalhouder naar Middelburg. Tot tijdelijk conciërge-amanuensis bij den Keuringsdienst van Waren alhier, is benoemd de heer A. Meeuwse te 's-H. Abtskerkc. Rilland-Bath. Zooals men weet werden dezen winter vanwege do vakschool voor meisjes te Goes, alhier cursussen gehou den, in costuumnaaien en verstellen. Daar deze cursussen thans ten ©inde zijn, werd gisteravond in een paar lokalen der 0. L. school, een tentoonstelling gehouden van de gemaakte goederen. Een zeer talrijk publiek was hierbij tegenwoordig. De burgemeester opende do samenkomst, en wees op het gtroote belang der cursussen en toonde aan, dat liet nu de tijd was van oogsten. De vruchten waren te zien in de lokalen, waar alles, wat dezen winter is gemaakt, netjes is uitgestald en waar'uit blijkt, dat de cursussen hier vasten grond hebben gekregen. Spr bracht een woord van dank aan de wethouders en 'leden van den raad, die door "het "geven van subsidie de cursussen mogelijk' m'aakten. De directrice der vakschool, Mej. Zim- mermann, dankte den burgemeester voor zijn hartelijke woorden, en de medewer king hiel" ondervonden. Door twee leer lingen word toen aan de onderwijzeressen een prachtig bloemstuk overhandigd. Hierop werd gelegenheid gegeven do gemaakte goederen te bezichtigen, waar van een druk gebruik werd gemaakt e n waaruit bleek het grootc nut der cursus sen. Van de gelegenheid om zich op te geven voor hot a.s. najaar, werd! dan ook een zeer druk gebruik gemaakt. Door den burgemeester werd nog de blijde me- dedeeling gedaan, dat dit jaar gesteund zal worden met rijkssubsidie. lerseke. Alhier is gisteren opgericht on der leiding van dhr. Meijer, hoofd eener R.-K. school te Hansweert, een R.-K. Kiesvereeniging, Aanvankelijk telt ze 52 leden. Bestuursleden zijn de heeren Jer. Vette, C. B. de Blieck, C. de Koster, A. Nolet en Jacs. Vermue. A.s. Zondag zal de zaak nader geregeld worden. Heden zijn van „Centraal Oestcr- b'ureau" per motorschip „Mars" met be stemming naar Denemarken geladen ruim 2 millioen zaaioesters van 30 K.G. De prijs is nog niet vastgesteld, maar zal niet teleurstellen. De candidatenlijst voor de gemeente raad der vrij'z. dem. kiesvereeniging is als volgt samengesteld: 1. J. L. Bom (aftr.), 2. J. Hubrechtse (aftr.), 3. J. Bips- ma, 4. J. C. G. Kosters, 4. J- J. de Jager, 6. J. Ossewaarde. D'hr P. J. Pole ij (aftr.) wenscht niet meer in aanmerking te ko men. Heinkenszand. De oudste inwoner J. v. d. Ende alhier, is overleden op 92-jarige n leeftijd. St. Laurens. In een Dinsdagavond ge houden, druk bezochte vergadering van de A.R,. Kiesvereeniging werd de vol gende candidatenlijst voor den gemeente raad opgemaakt. 1. M. C. Marinissen (aftr) 2. J. W. van 'tHoff (aftr.), 3. P. Boon Jr (aftr.), 4. S. Simonse (aftr.),"5. P. Gil de, 6. Joh. Marinissen, 7. C. Willemse, 8. M. Blok, 9. P. Passenieri De voorzit ter deelde nog mede, dat het voornemen bestaat om kort vooir de stemming ©en openbare vergadering te houden, waarin dhr J. W. van 'tHoff een lezing hoopt te houden over „De a.s. Gemeenteraads verkiezing". Veere. Door de Vrijz. kiesvereeniging „Eendracht" zijn als candidaat voor den gemeenteraad gesteld de heeren P. L. Bolier, A. Verstraate, P. Dekker, J. Kasse, W. Rouw en If. de Zeeuw. (M. Ct.) Veere. Alhier trad Vrijdagavond jl. voor een goed bezochte vergadering op de heer Mr R. M. van Dusseldorp, van West- kapelle, welke de beginselen besprak van de Chr.-Hist. Unie. Een Kiesvereeniging werd opgericht met 35 leden, waaruit als bestuursleden werden gekozen de heeren L. Cornelisse, F. J. Castel, J. Mesu, A. de Rijke en G. M. Poppe. (Eerst heden morgen ontvangen. Red.) Grijpskerice. Dinsdagavond vergaderde de A.R. propaganda-club. Behandeld werd door J. Vlieger art. 4 van het A.R.-pro gram, waarop door verschillende perso nen van gedachte werd gewisseld. Hier op schetste J. Wisse ons op breedvoerige en duidelijke wjjzie het leven en de soci ale werken van wijlen den oud-minister Ds Talma. Doof het bedanken wegens vertrek naar elders van A. J. Huysman werd J. Wisse als bestuurslid gekozen. Aan het einde d<r vergadering bracht de voorzitter allen dank voor de flinke mede werking in den afgeloopen winter en hoop te, dat na de zomermaanden, in de Vol gende werkperiode weer allen tot het verder opbloeien der vereeniging kun nen werkzaam zijn. Ned. Ilorv. Kerk. Bei-oppen to Oudenbosch (toez.)A. Daran to Sint Oedenrode. Geref. Kerken. Tweetal te ArumJ. de Koning te Vries en J. Tonkens te Lutjegast. Beroepen te BlokzijlG. van Heijningen, cand. te Gouda; te Nieuw-Buinen,T. Het- tinga, cand. te Apeldoornte TwijzolJ. A. Schep, cand. te Utrecht; te Sliedrecht: P. A. Zoilstra le Nieuwvcen. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Schiedam door A. M. Berk hof! te Utrecht; -i- voor Ulrum door II. Velema te Kampen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Meliskcrke en Sliedrecht door B. van Neerbos te Terneuzen; voor Pater- son (N. Yerscy, N.-Amerika) door M. Hofman te Rijsscn. Gebrekkige leermiddelen. Te Hoogwoud werd in de laatste raads vergadering heftige critie'k uitgeoefend op den toestand, waarin do schoollokalen verkooren alsmede de leermiddelen. Een staaltje daarvan teekent den toestand. Voor aardrijkskunde was niet aanwezig een kaart van Noord-Halland, geen van Nederland, geen van de Werelddeelen. Hoogwoud ligt midden in het verlich te Noord-Holland. Aan don heer J. G. Talen, leeraar in het Duitsch aan bet Gymnasium te Zwolle (voorheen aan de II. B. S. te Goes) is wegens vergevorderden leeftijd eervol ontslag verleend. Kapalle. Als nr l op de voordracht ter benoeming tot hoiofd der O. L. School te Dielll is geplaatst de heer A. C. Abrai hamse, hoofd der 0. L. School alhier. R ij k s n o r m a a 11 e s s e n. Op de vragen van den heer Kotelaar betref fende de voorgenomen opheffing van 25 rijsnormallessen, antwoordde do Minister van Onderwijs enz., dat hij inderdaad heeft besloten, dat met 1 Mei a.s. 25 rijksnormaallessen door opheffing zullen verdwijnen. De 'gedragslijn, bij do aanwijzing van die inrichtingen 'gevolgd, is in .hoofdzaak be paald door de noodzakelijkheid om door opheffing van een aantal opleidingsin richtingen, van w'elke, in verband met de kosten van instandhouding, geen bevre digende resultaten waren te verwachten, tot bezuiniging te geraken. Dat ook eenige normaalscholen zul len verdwijnen, ten aanzien waarvan bo vengenoemde maatstaf niet geacht kan worden te gelden, vindt grond in do omstandigheid, dat door samensmelting van inrichtingen op voor het Rijk meer economische wijze partij kan warden ge trokken van de in stand blijvende in richtingen. Maatregelen zijn getroffen om de in opleiding zijnde kweekelingen, die daar aan behoefte hebben, met rijikssteun in staat te stellen aan naburige Rij'ksop- leidingsinrichtingen hun studie voort te zetten. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Naar aanleiding van de voorgestelde instructie voor den gemeente-ontvanger heeft de commissie van financien enkele opmerkingen gemaakt, welke dooi' B, en W. worden beantwoord: B. en W. achten het noodig, dat erVan gesproken wordt, dat de ontvanger staat „onder de bevelen" van hun college, om hen in de gelegenheid te stellen in geval len, waarin niet is voorzien bij de door hen gegeven voorschriften dadelijk te kunnen ingrijpen. Ook kunnen zij zich niet indenken, dat de woorden in strijd zouden zijn met de betrekking van ge meente-ontvanger, zooals zij in de ge meentewet is gedacht. Die woorden, die o.a. ook in de geraadpleegde instructie te Apeldoorn voorkomen, zijn voorts to beschouwen als ©en ©enigszins krachtiger uitdrukking dan „votorschriften" alleen, doch hebben voor hot overige eenzelfde strekking. B. en W. achten het niet noo dig behalve voor den ontvanger b.v. ook voor diens echtgenoote ©en verbodsbepa ling in te voeren voor het uitoefenen van een nering of bedrijf. B. en W. hadden voorgesteld te be palen, dat de ambtenaar die onder den ontvanger zal werken, wordt benoemd door JJ. en W. op voordracht van den ontvanger. Een aanbeveling, zooals de commissie wil, achten zij minder ge- wenscht, maar zij willen spreken van een voordracht van ten minste 2 benoembaren. Ook achten B. en W. het niet gewonscht in bijzonderheden do grenzen der gelde lijke verantwoordelijkheid van den ont vanger voor handelingen van zijn per soneel te regelen, daar in voorkomende gevallen met de omstandigheden zal moe ten worden rekening gehouden. Uit de opneming van het voorschrift, dat de ambtenaar zekerheid moet stelle*, blijkt, dat met betrekking tot handelingen van dien ambtenaar de mede verantwoordelijk heid van den ontvanger afhangt van do door hem uitgeoefende control©. Wanneer daaraan niets ontbroken heeft, Ril het rechtsgevoel richtsnoer moeten zijn voor liet bepalen dor verantwoordelijkheid. Nog zij gemeld., dat B. en W. ©eJi dag- staat bepaald noodzakelijk achten voor dagelijksehe controle. Daardoor zal mede mogelijk uitstel van boekingen worden voorkomen, terwijl de staat door den ontvanger een middel is om toezicht te houden op de handelingen van hot onder hem werkzame personeel. Een nauwkeu irige lijst van nalatigen in de betaling van erfpachten, cijnsen, retributiën, pach ten, huircii, enz. aan hun over te leggen vergezeld van consideration nopens do oorzaak der achterlijkheid en do meerde re of mindere termen van vervolging, ach ten B. en W. wcnschelijk ter voorkoming van nalatigheid in de invordering, welke voor de gemeente belangrijke geldelijke offers kan meebrengen, speciaal ten aan zien van betalingen, welke voortvloeien uit overeenkomsten en op vaste' tijdstippen moeten worden gedaan. Voorgesteld wordt vervolgens aan N. F. Dikkenberg een strook grond langs diens woning, Noordsingel S '157, te ver knopen vooir f3 per vierk. M., deze strook is ongeveer 10 vierk. M. groot en moet dienen, om bij de bebouwing van den grond naast die woning het niet noodig te maken, de lichtramen aan die zijde der woning weg te maken. De commissi® van fabricage acht den prijs laag, d.e Van financiën meent dat de kosten van af scheiding voor1 rekening van den kooper „moeten komen, wat B. en W. overnemen. Ingevolge de wijziging van do L. 0.- wet, wet, en om te voorkomen, dat de gemeente meer dan door liet rijk ver goede onderwijskracht'ai moet aanstellen, waarop dan ook de Chr. scholen recht zouden hebben, stellen B. en W. voor school I op te heffen, daar nu geen enkele school het bij de wet vastgestelde minimum aantal leerlingen haalt en die opheffing geen nadeel aan liet onderwijs zal doen. Het overtollig personeel zal dan op wachtgeld moeten worden gesteld, waarvan het rijk de kosten draagt. B. en W. zouden dit voorstel in de verga dering van 26 Maart willen behandelen. Do commissie van financien vindt het zeer onaangenaam, dat 3 belangrijke voor stellen haar kort voor de vergadering be reikten, zoodat zij geen behoorlijk schrif telijk rapport kon uitbrengen, terwijl zij tegen mondelinge rapporten bezwaar beeft. Zij kan dan ook over dit voorstel geen rapport uitbrengen en mocht het worden aangehouden tot (le volgende ver gadering, dan zou zij alsnog daartoe gaarne in de gelegenheid worden ge steld. Voor de credieten ad f3000 en f2700, toegestaan voor werken als werkverschaf fing, zijn al deze werken uitgevoerd en bovendien nog schoonmaken van ver schillende riolen, verharding van de pa den door het plantsoentje op den Dam, idem van de voetpaden aan de Loskade en op het Molenwater, benevens aanleg gen van fietspaden langs de Heerengraclit en den Dampoortsingcl. Voortgezet wordt nog de egaliseering van de weilanden aan de dreef van Arne- stein, welk werk binnenkort gereed zal komen en waarvoor de raad destijds een afzonderlijk crecliet van f15000 voteerde. Waar de werkloosheid in de bouwvak kon nog zeer groot is en wekelijks be langrijke bedragen worden uitgegeven voor steun, achten Burg. en Weth. voort zetting der werkverschaffing geboden en vragen zij een nieuw crediet van f 2500 voor wegverbeteringen en stellen zij voor in eigen beheer nog enkele rioolwerken uit te voeren, waarvoor f 6700 wordt ge raamd, die voorloopig uit een tijdelijke leening kunnen worden betaald, tot een definitieve wordt aangegaan. Nog deelcn zij mede, dat de minister een rijksbij drage toezegde van 20 pet. over het tijd vak van 3 tot 31 Dec. 1922 en van 10 pet. over het tijdvak van 1 Jan. tot 15 April, zulks voor eenige met name ge noemde werken. De commissie van financien zegt, dat de termijn, gesteld voor het onderzoek, haar slechts gelegenheid gaf tot een vluch tige behandeling. Toch merkt zij op, dat voor een deel van het werk slechts een globale berekening wordt overgelegd en voor een ander deel een gespecificeerde berekening. Ook meent zij dat de 15 pet. voor aannemerswinst kan vervallen uit de in eigen beheer uit te voeren werken. De wethouder zal hierop in de raads vergadering antwoorden, terwijl Burg. en Weth. vertrouwen, dat de commissie van fabricage, wier rapport nog niet inkwam, wel mondeling rapport zal wille* uit brengen. Ten slotte wordt in de tot nu toe ver schenen gedrukte stukken een aanvang gemaakt met een voorstel dat behelst het verfcoopen van gronden aan den Noord singel tusschen de woning van den heer Dikkenberg en het Brigdamsche padje aan verschillende personen, voor het daarop doen bouwen van een aantal woningen. Wij komen op dat voorstel nader terug. Ongelukken. Onder Amstelveen is een 8-jarig zoontje van den wegwerker L, v. Schagen door den trein aangereden. Zijn toestand is zorgelijk. Het treinpersoneel heeft het ongeluk niet bemerkt. Te Nieuw-Roden is een kind Tan M. K. in een waschtobbe met water gevallen en verdronken. Te Schip luiden is de 49-jarige timmermansknecht K. van B., die de vorige week in de werkplaats

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2