BATObuv.ei.en %o 144 Woensdag Si Maart 37e Jaargang AND "'fêiï£ «fokkers. kater, 'TE/y, (vos) U B 650 «fokkers. ar B 832 EERSTE BLAD. n h Middelburg. Buitenland. Binnenland 3D LEERDAM, en rondgeleid dekgeld. te pachten en Bureau. en Koe, Henstbode, ienstbode Dit nummer bestaat uit twee bladen ding drngistea ng en worden a hengsten sulengeld f 10. ulengeld *10. ronde verkocht, itig beschoirvd. osland. H V Walche- 1, dat de hoog erkt aantal ir is tegen #40 i worden aange- ingstenleider en Ser ooskerke, is gestald. IET BESTUUR. •aaijert) endskerke. jaar b Gem. 94 R.) den Veerschen de hofstede tten in te leve- Maart 1923 ten lis A. DE NEE- ïrg, alwaar ver- ijn te verkrijgen. name sl BAURDOUX, OP: nieuw Lino- 4.88 M., een lïegel met ver- imentwerk, een -oon en een luten Tafel, it 260, Middel- OP: nd Paard of in ?E, Poelendale. in ruil Jen staat zijnde >sse Wielen met een als nieuwe d, Serooskerke. OP: en patrijs Leg- cent per stuk anten. IRHOÜD Chra •ekening, bij Vrouwepolder. ievr. BLITZ, Hoek 2e Swee- Mei AARNOUTSE, jk. Drukkers-Exploitanten 008TBRBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Reactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259: Zij, die zich met t April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien da tum verschijnende nummers gratis. NUMMERING DER LIJSTEN. Heden had te Middelburg de loting plaats Ier nummering van de candidaten- lijsten voor de Statenverkiezingen. De uitslag is als volgt: Nr 1 A.-R. Kieskring Vlissingen. 2 Lijst Plattelandersbond 3 Chr.-Hist. 4 Vrijheidsbond 5 A.-R. Kieskring Zierikzee 6 Socialistische partij 7 A.-R. Kieskringen Tholen en Sluis 8 Communistische partij 9 Stk. Geref. 10 R.-K. 11 Vrijz.-Dem. 12 A.-R. Kieskring Goes 13 A.-R. Kieskringen M'b'rg en Hulst 14 S. D. A. P. 15 Nat. Bond Bezuiniging 16 Lijst-v. Teijlingcn ONTROUWE WACHTERS. De S. D. A. P. poseert gaarne als de partij der echte democraten. Mr Troelstra schreef eenigcn tijd ge leden in de „Socialistische Gids": „Wie de democratie wil uitbouwen, kan de S. D. A. P. niet bestrijden of hij be strijdt zich zelf wie zijn neus schend^ schendt zijn aangezicht. Wie sociale her vormingen begeert, kan zich niet tegen het socialisme richten anti-socialisti sche actie beteekent voor alles: anti sociale actie". De sociaal-democraten de trouwe wach ters der democratie? Is dat zoo? Wachters, dat is mogelijk. Maar trouwe wachters? Toen mr Troelslra op Maandag 11 No vember 1918 in het Verkooplokaal te Rotterdam zijn beruchte redevoering hield, waarin hij de stichting van een oppersten raad van soldaten en arbeiders, met het hoogste gezag bekleed, aankondigde, was hij niet de trouwe wachter bij de demo cratie. Integendeel, hij verloochende de democratie. Toen hij, naar „De Rotterdammer" her innert, „schamperde over kiesrecht en parlement, toen hij hooghartig verzekerde -dat hij lachte om de kwantiteit dor kie zers, en slechts rekening hield met de kwaliteit der proletarische kiezers", werd al evenmin de wacht betrokken bij de democratie. Toen het Rotterdamschc ex-Kamerlid I-leykoop, optredende in datzelfde Ver kooplokaal op datzelfde uur verklaarde zijn verstand over boord te gooien, en den anarchisten de broederhand gaf, ont brak eveneens de wacht bij de democratie. Toen de sociaal-democratische Kamer leden mr Troelstra's beruchte Kamerrede van November 1918 zonder een woord van protest aanhoorden en hem na af loop onder jubelend applaus de hand drukten, waar was toen de zorg voor de democratie? En toen de sociaal-democratische lei der R. Kuyper in de „Socialistische Gids" schreef: „Wij hebben het beginsel der democratie altijd erkend, omdat wij het bewust of onbewust beschouwen als be vorderlijk voor de spoedige komst van het socialisme. Maar mocht het blijken dat op ondemocratische, wijze hot socia lisme beter zon kunnen worden gediend, dan: Weg met de democratie! In de ver anderde maatschappelijke verhoudingen kan het zedelijke tot onzedelijkheid, de weldaad tot plaag worden" "toen was ook bij dezen sociaal-democraat, ofschoon stellig een der meest zelfstandige on der de broederen, de waakzaamheid over democratie ver te zoeken. Het valt niet te ontkennen, dat de S. D. A. P. tot menige sociale verbetering den stoot heeft gegeven. Maar al wordt wij zeggen het „De Rotterdammer" na al wordt dit alles nog zoo hoog aangeslagen, doeltreffende sociale actie wordt door het socialisme niet bevorderd maar tegengewerkt. „De S. D. A. P. kan niet socialen hervor- niingsarbeid drijven, omdat haar predi- i king van 'den klassenstrijd haar verhin dert werkzaam te zijn voor een liarmo- nieuse verzorging van de belangen van gansch de „societas", van alle maatschap pelijke geledingen. Zij kan het niet omdat de prediking van den klassenstrijd, die 1ïe Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAt scheidt en verdeelt, ondermijnt het zede lijk besef, voor goede werking der sociale wetgeving onmisbaar." Arme Democratie, die zicli veilig waant onder de hoede van dergelijke wachters. Laten vooral onze Christen-Arbeiders zich sfeeds deze uitspraak van wijlen hun vriend den óud-ministcr-predikant A. S. Talma herinneren: „De Democratie zal alleen veilig zijn, ats zij zich laat bcheerschcn door den Christus. Aan ons de roeping, haar te toonen, dat haar idealen bij Hem veilig en verzekerd zijn". Alleen dit geloof kweekt „helden in volle wapenrusting". Eerste Kamer. De geheele zitting was gisteren ge moeid met een rede van den heer de Vos van Stecnwijk (C.-H.) en een halve rede van den heer v. Lanschot (R.-K.). De eerste was verblijd over den verkie zingsuitslag van het vorige jaar, maar, hoewel Christelijk-Historisch in merg en heen, is hij niet bereid alles goed te keu ren wat het kabinet doet en daarom keurt hij liet af, dat de Kroon verschillende Raadslieden heeft gehoord over liet aan blijven van het kabinet, voor dat dit zijn ontslag had ingediend. Dat is in strijd met de parlementaire gebruiken. Ook over het niet hooren van vertegenwoor digers der rechtsche fracties dor Eerste Kamer bij de crisis is hij zeer slecht te spreken. In Engeland is de practijk an ders, daar kent men ook aan het I-Iooger- huis politieke betcekenis toe. De inzichten van een Idenburg, een Verheycn, een de Gijsclaar moeten van beteekenis zijn voor een kabinetsforma teur en hen over te slaan is een poli tieke fout. Ook moest hij tot enkele min of meer onbeleefde Kamerleden eens een hartig woordje zeggen. Het heeft hem getrof fen, hoe sommige Kamerleden uit gemis aan opvoeding, beschaving, cultuur en goeden smaak een toon aanslaan tegen de raadslieden van de Kroon, die niet in overeenstemming is met de verhou ding van minderen jegens meerderen. Het is eenvoudig een schandaal. De toon dier leden is meer dan ongepast; ja zelfs ergerlijk. Ook de bezuiniging werd niet ver geten. Bezuiniging over de geheele linie is thans noodig, nadat wij eenige jaren hebben meegedaan aan een geldsmijterij zonder wederga. Wij hebben tc bezuinigen lop velerlei, waarop wij het onder hetere omstandigheden zorgvuldig zouden nala ten. Wij moeten bezuinigen op recht spraak, onderwijs, kunst, kortom op elk gebied. Het budget air evenwicht m o e t worden hersteld. De vrijheidsbond, sociaal- en vrijzinnig democraten kregen ook wat mee. Van de laatsten zei de spreker: Veel geschreeuw en weinig groen, Dat is een mager hoen. Het Jcakelt op den stok, Doch legt niets in het hok. Nog één stap en ze staan in één gelid met de lieden van de löuze: geen man en geen cent. Van de rede van den heer v. Lanschot hopen wij morgen wat te zeggen. Tweede Kamer. Dhr v. d. Tempel vroeg gisteren om maar weer eens tc mogen interpelleeren over de werkloosheid. Donderdag hebben we ook een socialistische interpellatie te wachten en wel van den heer Brautigam. Daarna kwam mi nister van Swaay aan het woord om de verschillende sprekers over de postbegrooting te beantwoorden. Z. Exc. besprak allereerst de tarieven. Vermindering van de ta rieven b.v. met 25 pet, brengt stellig niet een aanzienlijke vermeerdering, die liet verlies opheft. Als dat niet het geval is, dalen de inkomsten van het bedrijf. Wanneer het briefport 2i/2 cent werd verlaagd en hel vervoer bleef hetzelfde, dan zouden de in komsten met 9 millioen verminderen. Wanneer het vervoer met 10 h 20 pet vermeerderde, dan daalde het bedrag tot 6y2 millioen. In het allergunstigste geval, dat men zich kan denken, bedroeg de vermindering ruim 5 millioen. De minister is dus huiverig voor verlaging en hij is altijd nog bezig te over wegen wat gedaan kan worden. Een voorstel is al gedaan aan den Minister van Financiën. Verder ontkende hij, dat er vrees behoeft te bestaan, dat alle kleine kantoren worden opgeheven. Men is nog steeds bezig stuk voor stuk de opheffing te overwegen. Eveneens wordt met omzichtigheid te werk gegaan bü het vervangen van groote kantoren door kleine. Voor streeknetten voelt de Minister veel, maar de streek moet niet te groot worden, gelijk de heer Weitkamp wil, want op die manier wordt Nederland één streek. Over de kwestie van de gehuwde ambte naren wil de Minister niet veel zeggen, omdat dit een punt is van algemeen regeeringsbeleid. Tweemaal salaris in één gezin verdient eerder inkorting, dan hel salaris van het hoofd van oen gezin. Ook zei de Minister nog, dat de mogelijk heid van het inleggen van een trein Vlissingen ArnhemBenthoim wegens de Rnhrgeschie- denis in onderzoek is-. Bij de replieken liep het voornamelijk over een motie-Beumer, luidende „De Kamer, van oordeel, dat hij de afvloeiing van personeel van den dienst der posterijen, telegrafie en telefonie als regel allereerst de gehuwde vrouwelijke ambienaren voor ontslag in aanmerking dienen te komen, gaat over [ot de orde van den dag Verschillende sprekers, ook sociaal- en vrij zinnig democraten, waren liet eens met den heer Smecnk, die gezegd hadAls een post ambtenaar getrouwd is met een vrouwe lijke postambtenaar, dan dient die vrouwelijke postambtenaar bij ontslag voor te gaan bij' een mannelijkcn collega, maar om zoover tc gaan als de motie-Beumer (de gehuwde ambtenares in 't algemeen eerst ontslaan, dus niet alleen, als ze met een collega gehuwd is), daarvoor voelden velen niets. De motie werd dan ook verworpen met 48 tegen 20 stemmen. Tegen stemte de gansche linkerzijde, het .mee ren deel der katho lieken en het drie vierde deel der (vier!) aanwezige christelijk-historisclien (n.l. mej. Katz en de hooren Lovink en Gerretson). De c.-h. heer Tilanua stemde met de anti-revolutio nairen en 8 Roonischen, vóór. Uit het Ruhrgebied. Indien niet alle teekenen bedriegen, zal reeds dezer dagen de strijd in het Ruhrgebied zijn hoogtepunt bereiken, meldt het Hbld. De Franschcn hebben n.l. aangekondigd, dat zij: binnenkort hun pogingen om eindelijk de kalenmassa's aan de mijnen weg te voeren, met groote kracht zullen voortzetten en eventueel alle mijnen zullen bezetten. Men kan aan nemen, dat in dit geval op geen enkele mijn zal worden doorgewerkt. Aan Fran sche zijde schijnt men nog op| eigen trans- porlarbeiders te wachten. Na afloop van zij'n reis in het Ruhr gebied heeft minister Le Trocquer ver klaard De voorraden, die wij' alleen in het noordelijk deel van 't Ruhrgebied heb ben gevormd, bedragen op het «ogen blik een millioen ton kalen en 450.000 ton cokes. Wij zijn thans in het tijdperk van de exploitatie cn de wegvoering dezer voorraden getreden. Dieze verrich tingen zullen steeds intensiever worden. Zonder al te optimistisch te zijn, kan ik wel zeggen, dat het doel van gene raal Degoutto en de technische missie zal zijn elke w'eek de hoeveelheid cokes met een duizend ton te vermeerderen. Zoo zullen wij zoo spoedig mogelijk tot de normale hoeveelheden geraken, Wel ke Duitschland verplicht Was ons doar het vredesverdrag te leveren. Inmiddels heeft de Duitsche regeering baar zaakgelastigde te Parijs de Fransche regeering twee nota's doen overhandigen. In de eerste protesteert zij tegen de ar restaties te Essen en de bloedige inci denten te Essen en Buer. Zij stelt voor een internationale commissie van onder zoek te benoemen ter opheldering van het gebeurde, overeenkomstig de Haag- sche conventie van 1907. De tweede nota protesteert tegen het •stelsel der gijzelaars, de collectieve straf fen en tegen de gedwongen dienstver richting tegen het eigen vaderland. Jammer is, dat de Duitschers het onder elkaar oneens beginnen te worden. Verte genwoordigers der rijksregeering en der nijverheid onderhandelen n.l. thans over de betaling der salarissen en loonen van de beambten en arbeiders der industrie. De eigenaars van de metaalfabrieken en verwante bedrijven in het B. G. hebben verklaard, dat zij na. 1 April niet in staat zijn hun personeel op den huidigen voet aan het werk te houden, daar tengevolge van de bezetting het B. G. van het onbe zette Duitschland is gescheiden en de be stellingen, ook Uit het buitenland, ten zeerste zijn afgenomen. Van den kant der regeering is voorgesteld, dat de on dernemingen 1/3 van de salarissen en loo nen zal betalen en de regeering De in- d'ustrieelen hebben dit van de hand ge wezen, op grond dat hun financieele toe stand een zoo groote uitgave niet gedoogt en zij liever hun bedrijven geheel zullen stopzetten. De besprekingen duren nog voort. Belangrijke arrestatie in Ierland. Naar berichten uit Dublin melden, heb ben troepen van den vrijstaat een belang rijke arrestatie uitgevoerd door de ge vangenneming van James O'Donovan, een zeer invloedrijken leider der rebellen. O'Donovan was bekend als „directeur van de afdeelirig chemicaliën" en reeds eeni gcn tijd geleden gearresteerd in verband met het smokkelen van ontploffingssloffen uit Engeland. Hij was echter uit de Four Courts weten te ontsnappen. Voorts hebben de vrijstaat-soldalon oen aantal bommen ontdekt in een lïuis, dat door de soldaten was onderzocht. De hom men zijn alle van eenzelfde model en zijn, naar men meent, speciaal bestemd voor de vernieling van brievenbussen. Tenslotte maken de telegrammen mel ding van een drietal schermutselingen tus- schen dc vrijs taai-soldaten en de opstan delingen. Te Windgap werden biji een 'gevecht tusschen de soldaten en een ge wapende bende een soldaat en, naar ver luidt, drie van de andere groep gedood. Bij een tweede „ontmoeting" in hot graaf schap Kerry werd een rebel dop (lelijk gewond. Bij een raid op oen h'uis in het graafschap Mavo werd de leidende officier neergeslagen. Do bewoner werd daarop door de binnendringende soldaten dood geschoten. De Vlaamsche Hoogeschool. Het weinigje goeds, dat de wet tot ver- vlaamsching der Gentsehe hoogeschool den Vlamingen beloofde, was den Bel gischen Senaat nog te veel en met 7G tegen 58 stemmen verwierp deze gis te ken na een rumoerig debat bij een stem ming, die onder doodsche stilte, plaats had, het ontwerp. Onze Vlaamsche broeders hebben dus weer een nieuwen tegenslag te boeken en de strijd voor hun hoogeschool moet weer van voren af aan beginnen. Wan neer zal de Vlaamsche beweging recht geschieden Sneeuwstorm. In bijna het heele Westen en Noord- Westen der Vereenigde Staten heeft een sneeuwstorm gewoed, zooals er sinds den historischen storm van het jaar 1888 nog geen is voorgekomen. Verscheidene personen zijn door de koude omgekomen in Colorado, waar, evenals in Nebraska, Wyoming, Wiscon sin en Iowa de sneeuw tot groote hoogte ligt opgetast. De treinendienst is gedesorganiseerd. Slechts de helft der treinen loopen nog, elk met twee locomotieven. Verscheidene treinen zijn in de sneeuw blijven steken. Midden in den sneeuwstorm zijn er branden uitgebroken in Chicago en Oma ha. In eerstgenoemde stad werd een blok huizen geheel vernield. Veertig gezinnen waren genoodzaakt, na den vuurgloed ont vlucht te zijn, den kouden storm te trot- seeren. Verschillende schepen kwamen met 36 uur vertraging te New-York aan. Zij rap porteeren ijsbergen en ijsvelden, waar van sommige wel honderden mijlen in omtrek, te zijn gepasseerd. Korte berichten. De in Duitschland studeerende Chi- neesche studenten hebben 12,7 millioen mark pan het fonds voor de bevolking van het Roergebied geschon ken. Bovendien organiseeren zij in hun vaderland een collecte ten gunste van deze bevolking. De danseres Adorée Villany, die door haar kleeding of beter gezegd ont kleeding, de verontwaardiging van een deel van het publiek gewekt had, werd dezer dagen bij haar optreden in een der Weensche theaters op zoogenaamde stink bommen onthaald. Tengevolge van een vulkanische uit barsting is er den 2den Maart op 10 gr. 0' 20" N.B. en 180 gr. 59' 5" Ó.L. van den meridiaan van Greenwich een eil and je verrezen met een middel lijn van 400 Meter en 35 M. boven den zeespiegel. Om 2 uur Maandagmorgen is op het stationsemplacement in Dublin een mijn ontploft onder een seinhuis. Het huis werd geheel vernield. In Engeland blijven ontploffin gen in vulkachels aan de orde van den dag. Zondagavond is er weer een 'uit elkaar gesprongen in de eetkamer van den advokaat Roscoe te Londen. Hij zelf werd aan het been gewond en in de kamer werd veel schade aangericht. De advocaat kreeg den indruk a.ls van het springen van een bom bij een lucht bombardement, zei hij. Het lijdelijk verzet van het post-, telegraaf- en telefoonpersoneel in Oostenrijk is gister krachtiger geworden, wat zich, vooral nu de jaarbeurs begonnen is, sterk doet gevoelen. De voorz. der Ka- Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.0S Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. mor heeft zijn bemiddeling aangeboden, over welk aanbod nog niet is beslist. Het Noorsdie Odelsting heeft met 59 tegen 53 stemmen liet regeeringsvoor- stel om het invoerverbod van wijn met oen gehalte van meer dan 14 pet. alcohol in te trekken, goedgekeurd. Volgens een telegram uit Boedapest zou de regeering aldaar zijn overgegaan lot de sluiting van alle leergangen aan de 'universiteit in verband met de her haalde vechtpart ij e 11, die den laatsten tijd hebben plaats gehad. Uit Moskou wordt gemeld, dat we gens spionnagc twee Estlanders en een Rus ter dood z ij n veroordeeld. Twee andere beklaagden werden tot zes en tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De beklaagden hadden geen verdedigers. Te Edinburgh zijn acht sterfgovallen tengevolge van de slaapziekte voor gekomen. Verschillende zieken worden in een der ziekenhuizen te Edinburgh nog in obseiwatie gehouden. De brand van den schouwburg te Wiesbaden is waarschijnlijk het gevolg1 van een misdadigen a a n s 1 a g. Al les wijst er op, dat er brand gesticht of 'n bom neergelegd is. Men hoeft vastgesteld, dat de brand op vier plaatsen tegelijk! uitbrak. De politie zet haar onder,zoek voort, echter tot dusver zonder eenig spoor te vinden. Die aangerichte schade wordt op acht milliard geschat. Het onderzoek in den moordaan slag op den Rijnlander Smeets heeft nog geen resultaat opgeleverd'. Twee ge arresteerde personen moesten na confron tatie met do getuigen weer worden ont slagen. Bü het ontkleeden van het lijk van Kaiser werd nog een patroonhuls gevonden. Do dader beeft dus vijf scho ten gelost. In d'en toestand van Smeets is tot dusver geen verandering ingetre den. De onderhandelingen tusscben werk gevers en -nemers in de Engelsche bouw vakken zijn mislukt ingevolge den uit slag van het referendum der arbeiders, dat zich met 42.506 tegen 140.952 stom men tegen een aanvaarding van de voor stellen der werkgevers beeft uitgespro ken. Te Heede (a.d. Eeims), in Oost-Fries land, zijn Maandag twee Fransche sol daten in buFgerkleeding in hechtenis ge nomen. Zü wilden over Nieuweschans naar Nederland. Een barbier te Einden biedt per ad vertentie aan, dat hij twee dagen in de week de armoede 1 ij d e n d c rente niers gratis zal bedienen. Een audiëntie geweigerd. De minister van Waterstaat heeft, ook na herhaald aandringen, geweigerd een audiëntie te verleenen aan het bestuur van den Centralen Bond van post-, tele graaf- en telefoonpersoneel, ter bespre king van de aangebrachte verslechterin gen in de dienstvoorwaarden op grond van de overweging', dat de wijzigingen vóór de totstandkoming zijn bespraken in de daarvoor aangewezen commissie van overleg. De zomertijd. Het N. v. d. D. bevat de volgende berijmde verzuchting tegen den zomer tijd van mevr. G. StrijkerMolenaar te Winkel (N.-H.) 0. sted'ling met uw' zomertijd Kweek in Uw land geen haat of nijd, Wil liever op de zon gaan letten, En telkens niet de klok verzetten. Gij die lang slaapt, en graag geniet, Stoor and'ren in hun arbeid niet. Gij' hebt van boeren geen verstand, Kent niet de zorg van 't platteland, Spot licht'lijk met den boer, en koeien; Gij moest er U niet m!ee bemoeien. Ge blikt op buitenmenschen neer, Vraagt offers van hen keer op keer, En zij't helaas alweer vergeten, Wie off'ren moesten voor Uw, eten. Bedenk, dat in de crisisjaren, De boeren Uwe redders waren. Dat rijk en arm toch profiteerden, Van 'tgeen de boeren toen presteerden. Doe zelf Uw' plicht, slaapt niet te lang, Weest voor dat opstaan niet zoo bang. En wil den buitenman waardeeren, Zijn Werkkracht en zijn arbeid eeren. Voel iets voor onderlingen vrede, En leef een weinig met ons mede. De landbouw bij ons is en blijft, D,e kurk wiaar Nederland op drijft. Een wijziging def Tabakswet. Naar „Het Huisgezin" verneemt, over weegt de regeering ernstig, een wijziging te brengen in de Tabakswet, in dien zin,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1