Onderwijs. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Ingezouten Stukken. Allerlei. 6 nen denken: dat is een zwakheid van het vleeschmaar dit is God geklaagd 1" „Ja" was het antwoord, „voor mijn part mogen ze hem aan den eersten lan taarnpaal den besten ophangen". KarakteristiekI Moest bij zoo'n verkan kerden toestand niet met vaste hand het mes worden gehanteerd? En mag. een arts zich daarvan laten weerhouden door de vrees soms zichzelven daarbij te be- zeeren? En de uitwerking? Deze was natuurlijk verschillend. Enkelen heb ik sedert niet meer onder mijn gehoor gehad. Wat de Gemeente in haar geheel be treft, heeft die schok doel getroffen. Ik meende te bemerken dat verscheidenen meer onderscheid gingen maken tusschen het wezen des Christendoms en meer on verschillige punten; dieper doordrongen werden van de heerlijkheid van het Evan gelie en do roeping van den Christen. Voor mijzelven heb ik van achteren die handeling nooit betreurd; wel er God voor gedankt. Den volgenden morgen ging ik in ge wone burgerklecding de Gemeente in. En wat wil het geval? In de hoofdstraat van Rhenen zie ik Ds Budding, van Goes; natuurlijk met steek en korte broek; deze heeft hij behouden tot het eind van zijn leven. Hij was juist dien ochtend in de stad gekomen en had van het Rhenensche nieuws reeds gehoord. Hij kwam naar mij met. de vraag, luide uitgesproken:. „Hebt gij dat met God ge daan?" „Naar mijn innerlijke overtuiging: ja!" was mijn antwoord. „Broeder", zei hij, „heb er dan zegen op!" Het ambtskostuum hadden wij, Rhe nensche predikanten, afgelegd; maar wij preekten niet in toga; in gewone deftige kleeding. We zouden allicht den schijn op ons hebben geladen, voor het oude een nieuwer ambtskosiuum te hebben verkoren; dit moest vermeden worden. Later kwam ik te Goes. Daar was het oude kostuum reeds geruimen tijd ver vallen en de toga in gebruik. Ik gevoelde mij daarheen geroepen om tegen stroom op te zeilen. Hierbij zou ongunstig heb ben gewerkt een verschil in kleeding op te werpen. Wat doet op zichzelf het uitwendig gewaad er toe! Daar preekte ik dus in toga, al was mij dit in den beginne wel wat lastig. Toen ik voor het eerst op een van de dorpen buiten Goes een preekbeurt zou vervullen, deelde een moderne collega mij mee dat hij, op het platteland pree- kende, altijd nog een steek opzette ter wille van het volk; en mij sterk aan raadde dat ook te doen om het vertrou wen niet te verliezen. Dien raad, met hoeveel welwillendheid ook gegeven, mocht ik natuurlijk niet op volgen. Nimmer echter heeft men op éénig dorp van Zuid-Beveland mij aan gevallen over mijn kleederdracht. Daar voor was er te veel honger naar het brood des levens. De Hernhutters in S u r i - name. In sommige gemeenten heeft zende ling Bielke in alle eenvoudigheid van den arbeid der Hernhutters in Suriname ver teld. Dat is inderdaad een groot en mooi werk en verdient wel een kleine bespre king. Het geschiedt zoo in de verborgen heid, dat het misschien wel wat te weinig aan het licht treedt. Wie denkt er eigen lijk aan de West? En nu is dit mooie werk, zonder den steun van Nederland tot den ondergang gedoemd, omdat Hernhut, dat de zendelingen zond en jaarlijks 100.000 Mark gaf, toen een waarde van 60.000, thans met dit bedrag een f 5 over maakt. De Hernhutters zullen weldra 200 jaar in Suriname zijn. Ze hebben er Christen gemeenten gesticht, welke thans op zijn minst 27.000 zielen tellen; zij hebben er scholen met 3000 leerlingen; kinder tehuizen, ziekenhuizen, opvoedingsgestich ten, 26 geordende zendelingen van blank ras en 8 van gekleurd ras, maar vooral ze hebben er hun Bethesda, waarin eenige zusters één reeds 25 jaar hun leven offeren aan de verschrikkelijk ste en meest hopelooze van alle ziekten: de melaatschen. Zij hebben er ook hun handelshuis, de firma Kersten, dat zijn winsten alweer geeft aan het zendings werk. Ze hebben er hun werkverschaffing, ja wat hebben ze er niet, wat dienstig kan wezen, om van de Negerbevolking Christenen entrouwe Nederlandsche onderdanen te maken. Toen na de afschaf fing der slavernij veel vreemde werk krachten (Chineesche, Javaanscho, Mo- hammedaansche) in het land kwamen, hebben zij zich ook aan het kerstenen van deze heidenen gezet. De begrooting nu voor 1923 bedraagt f 400.000men heeft haar, ook met groote offers van de zijde der Christen-kleur lingen, tot op f 120.000 sluitend gemaakt. Schuchter, o zoo bescheiden, haast verontschuldigend is de heer Bielke ny komen vragen, of wij' misschien dit of fer voor deze kolonie zouden over heb ben. Is het niet beschamend als Ne derlander zoo iets te moeten aanhooren? De oud-gouverneur van Suriname, de heer Staal steunt deze zaak krachtig. Hij vertelde, dat de zendelingen, de zendeling leerlingen, hun laalsten cent offerden voor het sluitend maken der begrooting; dat elk jaar nog, sinds hun vestiging, de Hernhutters een hunner aan het moor dend klimaat hadden verloren; dat hjj in Bethesda tranen van medelijden en bewondering had gestort- dat de Hernhut ters, Duitschers, van Suriname een zoo echt Nederlandsche kolonie hadden ge maakt, dat men het land zóó als een provincie aan Nederland zon kunnen vast plakken. Een Nederlandsch-spïekend Ja vaan is en blijft, zei hij', een Javaan die Nederlandsch spreekt; een Neder- Jandsch-sprekonde Surinamer-neger is een Nederlander. En aan de andere rassen, die na de afschaffing der slavernij in Suri, name kwamen, zijn de Hernhutters bezig hetzelfde wonder te voltrekken. Met vernietiging van een besluit van Ged. Stalen van Zeeland, is aan W. H. Zin'kistok, hoofd eener Christe lijke school te Ovezande, Lot weder opzegging toe de vrijstelling verteend, bedoeld in art. 97, 2e 'lid b, van de (Lager Onderwijswet 1920, voor zooi- ver betreft de 'bekleeding van de be trekking van baissier van de Boeren leenbank te Ovezande. Uit den slaat van de scholen met den Bijbel, in het 44ste jaarver- steg! dei- Unie „Een School mot den Bijbel" blijkt, dat het g'etal schalen in Jan. j.l. bedroeg 1485 (vorig jaar 1380) waarvan aangesloten bij de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs 454; bij hel. Gereform. .Schoolverband 324; hij de Ver. voor Christ. Volksonderwijs 296; bij den Schoolraad 1205, waaronder 15 kweekscholen. Het aantal hoofden en onderwijzersfessen) bedroeg 15 Jan. 7477 (v. i. 7100). In 1922 verkregen 328 kweeKelingen de acte va,n onder wijzeres) (v. j. 428). Op 15 Jan. j.l. bedroeg het aantal k'weekelingen '2671 (v. j. 1916). Het aantal vacaturen be droeg 15 Jan. 152 (v. ;j. 168). Hot getal leerlingen op 15 Jan.'was '225.392 (v. j. (210.821). Er zijn 20 'kweekscho len en 40 normaallessen. Ouderblad. Het „Onderblad", dat in den Gelderschen Achterhoek verschijnt, heeft nu al tien jaar bo- Oceaan waarschijnlijk over boord gesla gen en verdronken is. Hij1 Werd 's mor gens, nadat hij 's nachts nachldienst had gehad, vermist. Te Ossendrecht is oen kind van 14 maanden in een tobbe water gevallen en verdronken. Een 26-jarige arbeider uit IJselmonde liep te Rotterdam voorbij een in aanbouw zijnd pand. Hij kreeg plotseling een blok hout op z'n hoofd en bekwam een ernstige hersenschudding. In de haven te Bot terdam is een 20-jarige bankwerker in het ruim van een schip gevallen. Hij bekwam een schedelbreuk en overleed kort daarna. Verzonnen. Het 16 jarige meisje M. v. L, te Haarlem, dat aangifte heeft gedaan, per automobiel ontvoerd te zijn, waarbij de ontvoerders haar het haar hadden afgeknipt, blijkt het verhaal ver zonnen te hebben. Er heeft zich een schoolvriendin aangemeld, die haar op den lijd, dat zij in den auto zou hebben gezeten, heeft zien Wandelen op den Wa genweg, waar het afgeknipte haar gevon den is. Eenzelfmoarde naar. Zekere Archie Andrews was leidekker in Was hington. Onder den naam „Howard Young" kwam hij als film-acteur te New- York, waar hij1 spoedig een enorme popu lariteit genoot, omdat hij! als een vlieg langs de gevels der huizen wist te loopen. „Young do vlieg" heeft echter van zijn halsbrekende toeren niet voel plezier beleefd. Voor eenige dagen was zijn „kleefkrac-ht" te klein en viel bij! vanaf een veertiende verdieping mors-dcod. Eieren uil, Duitschland. Tengevolge van de groote vraag naar eie ren voor de Hollandsclie steden, worden groote partijen eieren uit Duitschland in Westervvolde (Grom) aangeboden tegen 3 cent, of 240 Mark per stuk. Smokkelcn. Het smokkelen van paarden uit Duitschland naar onze grens- in de zaal gebracht, waar hij zijn veroor- deeling tot IV2 jaar tuchthuisstraf kon vernemen Als tie communisten daden doen... Vrijdagmorgen werd te Amsleïdam een jonge man betrapt, die in de vestibule van Cinema „De Munt" een fotografie van don muur rukte. Hij; Werd overgebracht naar hot bureau Singel, alwaar by verklaarde, dat hij door zijn daad wilde getuigen van het feit, dat j,het proletariaat niet gediend was van deze film". Hiermede was bedoeld de film, getiteld„De keten des doods", <lie> dien Vrijdag voor het eerst werd opgevoerd cn waarin de mentaliteit van de Russische volkscommissarissen in het licht wordt ge steld. .Men vroeg hom, of hij zelf in Rusland was geweest, waarop do .arrestant antwoordde, dat hij' tot die overtuiging was gekomen na liet eerste deel van liet hoek van Roland Holst gelezen te hebben. Er werd proces-verhaal opgemaakt wegens zaakbeschadiging en de dader werd op vrije voeten gesteld. Do eerste avonden, waarop deze film ge draaid werd, gingen 111 de Cinema „De Munt" rustig voorbij. Maandagmorgen echter kwam een werkman do hal binnen en gaf aan een werkster oen pakje, met hot verzoek, dit aan do directie te doen toekomen. Het pakketje bleek paardenhaar te bevatten, af komstig van een der zittingen van een theal^r- stoel. Een brief van den volgenden inhoud was er hij gevoegd: „Mijnheer. Hiermede stuur 'ik dit. pakje aan Uwe en laat met eens zien, clal er in Holland en voorat in Amsterdam ook nog Revelitieneire Arbeiders zijn, die den moed bobben gehad door dezo daad uwe ressiese geheel cn el to vernietigen. Als u na dit schrijven niet bcreit hen om uwe film te doen verdwijne zult U enorme schade daarvan hebben en dan zullen wij D laten zien, dat er binnen dezen week geyn bioscoop van Do Munt meer bestaat. Hoopende dat U ide verstandigste staan, en wenscM zich. nog fneer uit te breiden en daarbij ook de ouders en onderwijzers in andere provinciën, te dienen. Het blad staat onder re dactie van den bekwamen schrijver N. jW. vian Diemen de Jel te Win terswijk!, en wordt gesteund door de medewerking van de Winterswijksche predikanten Oskaimp (Herv.) eii Rela ting (Gerei.). 'Penningmeester is bur gemeester Monnik te Aalten. Wie ken nismaking verlangt wende zich tot de zen heer, en wie de ouders zijner leerlingen op goedkoop© wijze lectuur wil verschaffen, op 't terrein der chris telijke opvoeding die kan bij den uit gever terecht. Ongelukken. In de Amsterdam- sche haven schooit bij de lossing van het stoomschip „Vondel" een pak jutevezels ter zwaarte van ongeveer 250 K.G. los en kwam terecht op 3 arbeiders. Een hunner de R., werd gedood, terwijl zekere H. met een beenfraktuur in het Gasthuis werd opgenomen. Het Duitsche dienst meisje, dat sedert -eenige weken werd ver mist en in betrekking was hij' den heer de B. te Gorinchem, is in de haven aldaar opgevischt. Een driejarig kind van het echtpaar de W. te Apeldoorn geraakte al spelende op het erf van een buurman in de mestvaalt, Waar het door verstikking om het leven kwam. Levenloos werd het kind door een paar mannen opgenomen. De koopman W. van D., van Kampen, is Maandag onder St. Ja- cobi Parochi (Fr.) door de duisternis te water geraakt en verdronken. De wed. S. te 's Gravendeel ontving Zaterdag het droeve bericht, dat haar zoon, op de terugreis naar het vaderland in den Atl. plaatsen is totaal opgehouden. Het gaat nu andersom, want 5 h 6-jarige Nederland sche paarden worden met graagte door üuilsche handelaren gekocht voor 5 A 6 millioen Mark. -Het buitengewoon gezonde wede r, gelijk de Engelsche bladen het noemen, hoeft het aantal sterfgevallen in Engeland doen dalen tot het laagste cij fer, dat ooit in het winterseizoen werd opgeteekend. In de afgeioopen drie maan den deden er zich in Londen slechts 13.055 sterfgevallen voor. In de overeen komstige periode van het vorig jaar be droeg dit aantal 22.848. Voor al de groote 'steden samen zijn de cijfers voor dit jaar 61.440, verleden jaar 86.400. Er deden zich in Londen 100.000 en in Engeland en Wales 500,000 minder ziek tegevallen voor dan in de overeenkom stige periode van het vorig jaar. Dienstijver. Eergisteren ver scheen voor den rechter te Belfa'st een netgekleed paartje, aan hetwelk onbehoor lijk gedrag was ten laste gelegd. De agent, die het tweetal had gearresteerd, ver klaarde dat zij elkander den vorigen dag op den openbaren weg hadden gekust. Wegens dit misdrijf hadden zij een nacht ieder in oen cel opgesloten gezeten. De rechter liet hen gaan met de vermaning dat zij zich moesten schamen. In zijn hemd. Een potsierlijke geschiedenis speelde zich dezer dagen voor de rechtbank te Potsdam af. Toen de arbeider Thiele wegens zwaren dief stal voor 't tribunaal zou gebracht wor den, schreeuwde hij: Alleen in mijn hemd kom ik voor de rechters. Toen rukte hij zich de kleeren van het lijf. Alleen in pantalon en hemd gekleed werd hij naar de rechtzaal gevoerd, aan de deur waar van hij zich ook van zijn pantalon wist te ontdoen. Hij werd dan ook in zijn hemd vvo<; zult kiezen en de film „Koeren des Doods" zult verdwijnen want de Hollandse commu nisten en revulietunaeren arbeiders zijn klein maar hun daden zijn groot. Hoogachtend een communist van de daad". Een ander briefje vermeldde: „Hierbij zenl ik U de stukken van de sloot waar ik gisterenavond op heb gezeten voor do prijs van een gulden terug. Het was mijn wel' JO guide waart iedere avond kom ik terug zoolang u deze film geeft". Maandagavond bleek het, dat. er weer sloelen waren stukgesneden. Hel. paardenhaar had men laten zitten. Ditmaal belroffen het sloelen op goedkoope rangen. Daar vermoed wordt, dat nog meer wan daden zullen volgen en dat dezelfde onaange naamheden zullen ontstaan, als tijdens do vertooning van de filin „Sovjet Rusland" in liet Rialto-theater aan de Ceintuurhaan, wordt de Munt (lag en nacht door politic bewaakt. Voorts hoeft de commissaris van het bureau Singel, de heer Harrebomée, een aantal re chercheurs gedurende de voorstellingen 'in (le zaal geplaatst. ..Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnbeer de Redacteur, Naar aanleiding van uw verslag van de vergadering op Dinsdag j.l. in liet „'Schuttershof" la,lhier, breng ik! 'be leefd onder (uwe aandacht, dat, hetgeen ik van de werklieden gezegd heli', be trekking (heeft uitsluitend op de distributiejaren toen wij óók 3 werlct lieden voor onze rekening hadden. Sedert de grossiers de werklieden geheel voor hunne rekening heh ►en genomen, hebben wij, met een enkele uitzondering, geen reden tot klagen. Ook om deze reden verzet ten wij ons met kracht tegen de plan- tien van de grossiers, daar wij be(- vreesd zijn den toestand van boven genoemde jaren terug te krijgen. Hoogachtend, F. SM1TZ. Goes, 15 Maart 1923. Waf. de heer Smitz be doe] d heeft, laten wij in het midden. Maar hij heeft het niet zóó gezegd, als hij 1111 schrijft. Trouwens uit zijn vrees, dat dezelfde toestand weer zou terugk'eeren, zou geconcludeerd kunnen worden, dat bij de werklieden nu nog niet veel beter acht dan enkele jaren terug. Anders had zijn vrees geen grond. (Red.) Ontrouwe postdirecteur. Voor het Bossche Hof heeft Maandag nog terecht gestaan BI. F. B., postdirecteur te Steenbergen, beklaagd, dat -hij als di recteur van liet piost- en telegraafkantoor te .Steenbergen op1 verschillende dagen gedurende het tijdsverloop van 28 Dec. 1921 tot 23 October 1922 zich opzettelijk van liet geld, hetwelk hijl in zijn hoeda nigheid voormeld onder zijn beheer had, telkens een hoeveelheid geld, gezamen lijk ten bedrage van f 9974.85, hetwelk toebehoorde aan den Staal', der Nederlan den, wederrechtelijk treeft toegeëigend. De rechtbank veroordeelde beklaagde tot 6 maanden gevangenisstraf. B. legde een volledige bekentenis af. Hij' had onge lukkige speculaties uitgevoerd. Die familie heeft de geheele schade vergoed. De inspecteur der posterijen, de heer J. den Heij'er, te Middelburg, die kasop name op het kantoor te Steenbergen had verricht in verband met loapendo geruch ten en het tekort geconstateerd had, ver klaarde gaarne een voorwaardelijke ver- oordeeling te zien. De advocaat-generaal verklaarde editor hel. feit daarvoor to ernstig te achten. Hij vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Groot, uit Bergen op Zoom, vioeg voorwaardelijke veroordeo- ling voor zijn cliënt, de meest mogelijke welwillendheid van het Ilof inroepende. De uitspraak werd bepaald op 26 Maart. Wij ontvingen gisteren (Woensdag)- avond weer drie verslagen, en. wel uit Domburg, Serooskerke en Meliskerke, van vergaderingen van Dinsdagavond- Wij zeggen het nogmaals: dat is te laai. Onze correspondenten hadden kunnen zorgen, dat bedoelde verslagen Woensdag morgen met de eerste post hun dorp verlieten. Dan hadden wij ze gisteren kunnen plaatsen. Nogmaals dringen we hij al onze cor respondenten o.p spoed aan. Te laat ont vangen verslagen kunnen door ons op zij worden gelegd of zoo zij inmiddels reeds in een ander blad zijn geplaatst, worden niet gehonoreerd. Red. Op een s c. hi 1 d e r ij e n-l c n- toon stelling. De een: „Al die kleine doekjes laten me vr.ij onverschillig". De andere: „Bent u kunst-criticus?" De eerste: „Neen, lijstenmaker". (Msb.) Klimop als baoniwurger. In een met mooie platen verlucht, artikel waarschuwt „Onze Tuinen'" tegen het on belemmerd laten groeien van klimop le gen onze hoornen, waardoor deze in den ongelijkcn strijd hel onderspit delven 011 op den duur sterven. Klimop, zegt de schrijver, is in den botanischen zin van het Woord geen woekerplant, geen echte parasiet, want in de groene bladeren voert hij1 het teelten van zijn zelfstandigheid. Maar tóch kan hjj voor boomen op den langen duur zeer fataal worden. De stengels van den! klimop zijn te zwak om zich hqoger dan 1 a 2 d.M. boven den grond te verheffen en zoo kruipt de jonge plant „op hoop van hoornen" over den boschgrond voorl, om het eerste steunscl het beste to beklim men .Tal van -hechtwortels dringen in de schors, verdikken zich iets aan hel uiteinde en leggen zoo de klimplant voor anker. Langzaam begint nu de strijd tus schen den boom en de liaan ,eai (wel op twee manieren. Een stam kan zóó in de boeien worden geslagen, dat schors en hout worden ge kneld en hel zoo noodzakelijk sapvervoer wordt gestremd. Maar meestal oimspiant do klimop de geheele kroon van clen boom', zoadat hier en daar een tak als door een venster naar huiten kijkt. Hoe meer jiu de klimop' zich uitbreidt, hoe minder de boom van het zoo onmisbare licht kan genieten. De bladeren missen de drijfkracht voör het belangrijke voedings proces, en langzamerhand begint de hoont te kwijnen. En nu mag het nog jaren duren voor de stam verdort, de lichtblok- kade voert vast en zeker tot het fatale eindpunt. Uitdunnen van de klimop en vooral het vrij snoeien van de takken zou nog redding kunnen brengen. Maar gebeurt dit niet, dan is do dood het onvermijde lijke gevolg. De afgebroken sparretakken worden soms nog door klimopranken zwe vende gehouden. Dan is het nog slechts j het wachten op een krachtigen storm-* wind en de geheele massa stort op den ,j grond. Een vergane boomtronk, nog geheel 1 oversponnen door zijn natuurlijken vijand, l is 'het laatste teelten van den uitgevochten I strijd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 6