Staten-Beneraal. Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel. Telegrammen Markthericbtei. m I'M OTIIIW UJw^>WMUnHMaMMVKklH «l.l«il«llinBU»llillMIJ «ier deed verslag van het afg'eloopen boek jaar, waaruit bleek, dat de bank nog steeds in bloei toeneemt. Het ledental Was met 12 vooruitgegaan. Uit het verslag ontleenen we het volgende. Ontvangen spaargelden bedroegen f84122.99, terwijl de terugbet. voorschotten een bedrag aan wees van f 14520. Ontvangen was in ioo- pende rekening f 85877.76. Uitgegeven was -aan spaargelden f58008.72 en voorschot ten f 7920. De uitgaven in loopende reke ning bedroegen T 11.8667.23. De bank had op 31 Dec. aan spaargelden een schuld van f98377.95 en in loopende rekening f 4687.78. Aan voorschotten w'as te vorderen f 31800 en in loopende reke ning f 68602.12, w'.o. oen bedrag van f55760.47 van de Centrale Bank. Beslo ten werd den kassier een verhooging te geven van f50. zoomede aan het bestuur en Raad van Toezicht presentiegeld toe te kennen. Insgelijks werd besloten om het maximum aan spaargelden en deposito's te verhoogen va nf 100.000 tot f 200.000. De voorzitter deelde mede, dat de Bank het zegelgeld voor haar rekening neemt en gaf naar aanleiding van verschillende vragen inlichtingen over de rentevoet en het aanvangsuur der Alg. Verg. Die aftre dende bestuursleden Werden allen her kozen, alsook het lid van den Raad van .Toezicht, J. Lampert. Na een op wekkend woord 'van den voorzitter sloot deze de vergadering. Eerste Kamer. Voordat de Eerste Kamer met de be handeling van de Indische begr'ooting aanving sprak de voorzitter een woord van hulde tot den heelt1 v. d. Does de Willebois naar aanleiding van de feiten dat deze onlangs zijn SOston verjaardag heeft gevierd en den 28sten dezer maand zijn 25-jarig lidmaatschap der Eerste Ka mer1 zal herdenken. De jubelaris was daarna de eerste spr over de Indische begrooting, om weer de belangen van de zending, speciaal van dc Roomsche missie, te bepleiten. De R.K. heer v. Lanschot becritiseerde vervolgens niet malsch de belastingpólitiek van min. De Graaf. Onder zijn rede zat de minister druk aanteekeningen te maken. Zijn ant woord zal dus wellicht niet mis zijn. Do heer Mendels, die den heer v. Kol als Indische specialiteit der S.D'.A.P. in de Eerste Kamer schijnt te moeten ver vangen, hield een langdurige, felle rede over alles en nog wat. Natuurlijk speelde de socialistische inlandschc beweging, die hij onschuldig als een lammetje voorstel de, daarin de hoofdrol. De fout, dat het niet goed ging, lag niet bij de socialisti sche leiders, maar bij de Riegeering en de bestuursambtenaren, die do inlandsche men taliteit niet goed begrijpen. Be heer Idenburg diende al vast den voi'igen spreker op sommige punten raak van antwoord. Hij toonde b.v. aan, dat de bewering, als zou de Koninklijke in 1920 maar eventjes 350 miljoen winst hebben gemaakt, waarvan slechts 25 miljoen voor belasting afging, onwaar was. En ook zei de heer Idenburg, het eens krachtig, dat zonder het door de sociaal-deimocraten zoo gehate kapitaal-Indië niet zou kun nen bestaan. Vandaag zet deze spreker zijn rede voort en zoo boomt de Eerste Kamer nog een poosje over begrootingen die eigenlijk geen begrootingen meer zijn, omdat we schrijven 15 Maart reeds een flink bedrag er van daadwerkelijk in uitgaven is omgezet. Tweede Kamer. Alweer een jachtwelmiddag. Het bericht schijnt wel waar te zijn, dat de Tweede Kamer niet veel meer zal uitvoeren, om geen gevaar te loopen, het straks voor de nieuwe Eerste Kamer nog eens te moeten overdoen. Artikel 15 stelt den prijs van de ver schillende jachlacfen vast: een groote jachtacte tot alle geoorloofd jachtbedrijf kost f 30een dito met uitzondering van lange jacht en valkenjacht f 15, een logeer- acte f 10 en een kleine jachtacte voor de vangst van Waterwild met netten, waarvan het gebruik geoorloofd is, even eens f 10. Vele amendementen waren op dit artikel ingediend. Succes hadden slechts de hee- ren Bakker en Hiemstra. Eerstgenoemde bereikte, dat de lange jacht (volgens en kele deskundigen een builengewoon wree- den vorm van jachtbedrijf, waarbij wordt gebruik gemaakt van „lange honden", die •het wild afmatten en ten slotte overmees teren) ter dood veroordeeld is, tot groote vreugde van mej. Groeneweg, die dit soort jacht een kwelling vond voor de haas en die trouwens de geheele jacht iets minderwaardigs vindt. De heer Hiemstra zag een amendement overgenomen omi den prijs van een kleine jachtacte op f 5 te stellen. Aldus gewijzigd is artikel 15 goedgekeurd. Voor het „genot" van de jacht moet ei- dus nog altijd flink worden betaald. Over een verbod van konijinenstrikken werd wel veel gesproken, maar nog niet 'gestemd. Dhr. W eitkamp Was van zulk een verbod niet gediend. Welke boer zou dat ook zijn? Mevr. Bakker-Nort was er nota bene voor uit het oogpunt van dierenbe scherming. (jok hebben 4 anti-revolutio nairen, 4 chr.-hist. en 2 roomsch-katho- lieken voorgesteld het opsporen, bemach tigen, of dooden van schadelijk gedierte op Zondagen te verbieden. In de behandeling van deze amende menten serie is de Kamer blijven steken. De Minister gevoelde blijkbaar alleen voor een schietverbod op Zondag, alle middelen om schadelijk gedierte te be machtigen op Zondag te verbieden, ging den bewindsman te ver. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Bloemendaal B. ter Haar Romeny te Ginneken. Bedankt voor miss. pred. op Midden- Celebes door P. J. Steenbeek te Bergam bacht; voor Garderen door B. N. B. Bouthoorn te Wapenveld. Geref. Kerken. Beroepen te Nijcmiwium C. v. d. Woude, cand. te Sneek; te Onderdendam W. Doorenhos, cand. te Groningen. Geschorst. Van de kansels der Geref. Kerken te Utrecht is afgekondigd het eenparig genomen besluit van den Utrechtscben en den Biltsclien kerkeraad, om Ds G., .predikant aldaar, te schorsen lot de vergadering van de classis Utrecht in Juni een definitief besluit in deze zaak zal hebben genomen. Generale Synode. De Kerke raad der Gerof. Kerk van Utrecht heeft besloten de Generale Synode saam te roepen op 21 Augustus a.s.; Ds J. D.. v. d. Munnik, em.-pred. te Zeist, voorz. der laatst gehouden Generale Synode, uit te noodigen voor te gaan in den bidstond, 20 Aug. te houden; en Ds J. Rullmann, pred. te Utrecht, uit te noodigen de Sy node te openen. Geslaagd te Rotterdam voor da nuttige handwerken, de dames G. W. Verrrjzer en A. C. H. Kallmann, bei den te Goes. E;n te 's-Gnavenhage 'voor het (stuurlieden-examen groote vaart derde 'stuurman de heer E. v. d. Ein de, I. A. Prins, M. Zeylemaker, Chr. Zeeders, en P. Cupido. De Middelaar Gods en der menschen, door dr A. Kuyper Junior. Kampen, j. H. Kok. Een artikelenreeks uit „Dc Heraut", met belangstelling door velen gevolgd, thans in één lijvig boekdeel vereenigd, met ingenomen heid ontvangen. De schrijver geeft in dit boek, aan de hand van de Schrift, de Kerk vaders, Calvijn en anderen, alles wat de gemeente omtrent haar Middelaar behoort te weten, Zijn Namen, Ambten, Naturen, Staten en Weldaden. Duidelijk en •klaar, voor den eenvoudigste verstaanbaar, en degelijke konnis aanbrengende. Catechisanten en leden onzer Jongelingsvereenigingen, die aangaande een en ander onderwijs ontvangen en elkander hebben voor te lichten, zullen wèl doen er dit boek bii te bestudeeren. Het zal hun een aangenanio studio zijn en tot leerrijke besprekingen aanleiding geven. (Wat de geleerde schrijver aangaande de Geslachtslijsten van Matth. 1 en Lukas 3 zegt (wij herinneren ons dit nog uit „De Heraut" van 19 Juni 1921) heeft ons niet bevredigd. Het klinke niet verwaand, wanneer wij zeggen het meer mei Calvijn eens te zijn, „dat beide geslachtsregisters van Jozef zijn, en dat van Maria in dat van Jozef be grepen is". Doch diL zegt weinig en doet ook niets af van de waarde dezer uitgaaf, voor welke wij- Schrijver en Uitgever dankbaar zijn. Dagen van goede boodschap. De Paaschmorgen (met Goede Vrijdag), door (wijlen) dr A. Kuyper. Kampen, J. II. Kok. De uitgever Kok gaat voort met de volks uitgave te herdrukken van deze reeks; keurigjo meditaties van voor 1888 (reeds, maar dio gelijk onze „oude schrijvers" de eeuwen ver- j duren zullen. Mogen zij ook het opkomend geslacht ten zegen zijn; gelijk zij een voorgaand geslacht uitermate gesticht hebben, en door den Heiligen Geest gebruikt zijn om te be schamen of te vertroosten al naarmate de lezer(es) 't noodig had. Korte Verklaring der Heilige Schrift, met nieuwe vertaling Hebreen, door (prof.) dr F. W. Grosheide. Kampen, J. H. Kok. De Brief aan de Hebreen; een der belangrijk ste, omdat er de Schaduwen van het Oude Testament zoo schoon in worden verklaard en de openbaring Gods aan de gemeente in haar- toespitsing in den Zoon, met als gevolg daarvan de reeks vermaningen zoo ernstig spreekt tot de consciëntie. Prof. Grosheide behandelt in zijn inleiding allereerst de vraag: den schrijver, de lezers, den tijd waarin geschreven, doel en vorm, enz. en gaat dan over tot de exegese van den (nieuw vertaalden) tekst. Natuurlijk klinkt die nieuwe tekst wel wat vreemd; maar 't moot toegegeven: de nieuwe voelt hier en daar beter aan, schijnt beter de bedoeling van den grondtekst weer te geven. Wij laten als „leeken" dat in 't midden; maar moeten bereids er tegen op komen, dat men uit de opvatting van den (schrijver, dat deze Brief niet van Paulud lis, concludeere, gelijk dit in een apologie in de N. R. C. van 23 Juni 1920 geschied is, dat naar de" letter der Belijdenis hierin tegen spraak met dc Belijdenis izo-u gelegen zijn. I Gelijk van de vorige reeds uitgegevene geldt, van dit: een schat van kennis ligt er in; 1 en wat 't uitwendige aangaat: in zijn slappen j artistieken band, zeer gemakkelijk te hanteeren. daartoe uitgenoodigd door hel Comité voor C hr istelijke Win terlezing en. Spr. begon met in het licht te stel len, dat dc loer van Boeddha voor don Boeddhist heerlijk is in het begin, in het midden en in het einde, heerlijk naar den letter en naar den geest. Toen Boeddha ook vrouwen in zijn orde op nam, profeteerde hij; dat zijn leer maar 500 jaar duren zou. Het is echter gebleken, dat hij oen slecht profeet was, zijn leer heeft een triomftocht gemaakt door de wereld. Naar de laatste schattingen is het aantal Christenen op dc wereld 400 miljoen, dat der Mohammedanen 230 mil joen, dat der Joden 15 miljoen, dat der Boeddhisten meer dan 500 miljoen. Om het Boeddhisme cenigszins te leeren ken nen, is het noodig, zich in die vesting te begeven. 500 jaar vóór Christus trok door de landen van Voor-Indië de merk waardige Boeddha, predikend het lijden, den dood en de verlossing Uit het lijden, n.l. do verlossing dor dwaling, liet Boed dhisme zelf is de leer der verlossing van de dwaling. De oude Boeddha-legende, verdeeld in 12 doelen, waaruit Spr. verschillende ge deelten voorlas, verhaalt, hoe Boeddha de Boeddha-waardigheid bereikte. AÏ spoedig vond hij zijn eerste tweo leerlingen, twee kooplieden, die hem over halen, zijn leer te verkondigen. Boeddha begeelt zich dan naar verscheidene plaat sen, vooral bij kluizenaars, om het „rad der leer te laten wentelen". Door zijn prediking worden velen „be keerd". Als Boeddha zijn einde voelt na deren, spreekt hij nog lang met den apos tel, dien hij liefhad, Amanda, hem radend, de toevlucht tc nfernen tot zijn loer, opdat hij walging krijge aan eigen gedachten en aan de wereld. In de leer van Boeddha is de grootscho poging gewaagd, om zichzelf te verlossen en dat, zonder God. Het Boeddhisme kent geen God, is dus geen godsdienst. De leer is van* één smaak doortrokken, die dor verlossing van de wedergeboorte en het lijden. Zo houdt zich hoofdzakelijk bezig met het lijden, het ontstaan daarvan, de ophef fing en den weg tot opheffing. Volgens Boeddha ligt aan alle bestaan van het leven hel lijden ton grondslag. Dc on kunde der menschen is de oorsprong. Niets bestaal, de mensch zelf niet, het mensche- lijke ik niet. Door het opvolgen der „10 geboden", waarvan de eerste is: „Gij zult niet dooden", komt men in de „zalig heid". De ware Boeddhist heeft de verlossing reeds in dit leven, na den dood betreedt hij het „Nirwana". Wat dit is? Boeddha zelf beschrijft het niet. Ten slotte behandelt spr. de vraag, hoe wïji tegenover het oude Boeddhisme staan. De oude leer van het Boeddhisme hield zich niet staande. Veler Boeddhisme ging op in toovenarij en bijgeloof. Kende het oude Boeddhisme geen God, dus ook geen godsdienst, thans worden godsdienstoefe ningen gehouden. Men hield langzamer hand Boeddha zelf voor een God. Het zuivere Boeddhisme vindt men nog op Ceijlon. De tijd, waarin wij leven, is er een, waarin we den invloed zien der Boeddhistische propaganda der vorige eeuw; Zoo ontleenden de tegenwoordige Theosophen veel aan liet oude Boeddhis me. Ook de nieuwere schrijvers gevoelden vaak veel voor die opvattingen. Ons tijd perk van decadentie grijpt naar nieuWe godsdiensten. Als kenmerk van het oude Boeddhisme noemt spr. de zelfzucht, Waar het enkel gaat om de verlossing uit de ellende en het lijden van zichzelf, de v ij andigever houding tegen alle cultuur en wetenschap. Wijsgeerig neemt het een agnostisch standpunt in. Het is een atheïstische godsdienst, een soort moraal-philosophio. Die moraal zelve is het passieve, het alleen zijn, het zijn verre van Se men schen. Als spr. tegenover elkander stelt Boed dha en Jezus Christus, dan merkt hij van den eersten op, dat hij wil de yerlossing van de dwaling, Christus die der zonde, liet goede is alleen goed als middel om het doel te hereiken, de Jezuietenmio- raal, de Christen noemt iets goed, omdat God het goed noelmt. Is het ideaal van den Boeddhist den eeuwigen dood, voor den Christen is dat het eeuwige leven. Wil de eerste wereldontvluchting, do Christen jaagt naar wereldoverwinning. Hoeveel schoons er ook in het Boed dhisme te vinden is, toch wijzen wij, Christenen, het af, omdat het ons niet leidt naar den Christus, naar het eeuwige )even, naar de zaligheid. Boeddha groeten we eerbiedig, Jezus Christus vallen we te voet met het „mijn Heer en mijn God". Van de gelegenheid om den spreker vragen te stellen over deze „diepzinnige" lezing, werd door enkelen gebruik ge maakt, waarop uitvoerig van antwoord werd gediend. Het Boeddhisme en wij. Over bovenstaand onderwerp sprak gis terenavond in de Bogardzaal Dt Joh. do Groot, Ned. Herv. predikant te Den Haag, Ongelukken. In de verffabriek Rembrant te Tiel is Dinsdagmorgen de 14- jarige v. R., vermoedelijk spelenderwijze, met zijn hoofd in de touwen van een takel verward geraakt. Toen men hem opmerkte, kon geneeskundige hulp niet meer baten. Vacantie! Te Assen rende Maan- dagavond een hond door de straten. Men dacht dat 't beest dol was. Het liep een school binnen, waar een werkvrouw aan den arbeid w'as. Deze viel van schrik flauw. Massa's nieuwsgierigen snelden toe. 't W as een heele consternatie. De bewus- telooze vrouw werd naar huilen gehol pen, politie verscheen, 't bleek, dat do hond in een hoek was gekropen, 't Dier reageerde nergens op, zelfs niet op 't geroep van zijn baas. Men sloot de school. Dinsdagmorgen hadden de kin deren vacantie. De inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst te Groningen was telephonisch gewaarschuwd. De grooto man arriveerde miet den trein, oen groot 'hek voor zich uithoudend, na derden nu eenige dappere mannen den hond. 't Beestje lag, vriendelijk kwispelend, voor het verwarmingsapparaat dor school, 't Mankeerde niets. De Asser schooljeugd vlast op meer dergelijke 'honden. Een zwerfster. Ruim een weck geleden werd bij de politie te Utrecht aangifte gedaan van vermissing van een 15-jarig meisje. Het kind was linnen- meisje in het Diakonessenhuis en daar was het opgevallen, dat het zeer roman tische neigingen had en graag eens wat meer van de w'ereld wilde zien. Plolse- ling was het meisje uit haar betrekking verdwenen, zonder een spoor na tc laten. Toevallig vertrok juist op dien dag een trein met Ilongaarsche kinderen, wier tijdelijk verblijf hier te lande was geëin digd, weer naar Hongarije, en, in verband mot het feil, dat het kind in het Diako nessenhuis hel dikwijls over Ooslenrijk en Hongarije had gehad, vatte bij' de politie autoriteiten het vermoeden "post, dat het zich gemengd had onder do kinderen, die naai' hun geboorteland terug reisden. Onmiddellijk werden toen maatregelen ge nomen om aan alle grensplaatsen door politie en douane den trein te doen onder zoeken, maar alle moeite w'as vergeefsch, Toon nu Dinsdag te dier stedei Weer een trein met Ilongaarsche kinderen arriveer de, werd een rechercheur uitgezonden om te probeeren, of hijl eventueel een Spoor van hol vermiste meisje kon ont dekken. Gewapend met een portret en oen (Signalement ondervroeg de politieman den treincommandant en verschillende Ilon gaarsche begeleiders van de kinderen. En inderdaad, zijn onderzoek had succes. Een van de leiders herkende het meisje en wist mede te deelon, dat hot zich bevindt in een weeshuis te Boedapest, waar het zich had aangemeld, voorge vende, reeds tw'ee jaar wees te zijn en aan hel zwerven te zijn geraakt. Er is thans naar Boedapest geschreven, zoodal verwacht mag wordeu, dat het kind weer spoedig in de ouderlijk*! woning zal zijn teruggekeerd. (U. Dl.) Ameri k a a n s c he d r a nkro o- v o r s. Aan de Oostkust der Vereenigde Staten schijnen langzamerhand toestanden te ontstaan, die levendig doen denken aan het zeerooversbedrijf, zooals men dat in de zestiende en zeventiende eeuw kende. Hel is thans zoover gekomen, dat ook de schepen der groote geregelde lijnen niet langer veilig zijn voor de roovers, die het voornamelijk voorzien hebben op de whisky en anderen sterken drank, welke zich aan boord bevindt. Naar de „Chicago Tribune" uit New York ver neemt, is er Vrijdag j.I. door zeeroovers een aanval gedaan op het stoomschip „Orbita" van de Royal Mail Steam Packet Company. Elf personen, allen zwaar ge wapend, klommen aan boord van het groote schip, dat op weg was naar zijn ligplaats in de haven van New York. Terwijl eenigen hunner de uit tweehon derdvijftig koppen bestaande bemanning in bedwang hielden, drongen de anderen door in de bergplaats van sterken drank. Toen zij ongeveer de helft van den aan wezigen voorraad naar hun eigen boot hadden overgebracht, achtten zij het raad zaam, zich uit de voeten te maken. Dit alles geschiedde in een tijdsverloop van slechts weinige minuten, en bijna vlak onder de oogen Van eenige honder den personen, die zich op een op korten afstand gelegen pont bevonden. De passagiers- aan boord van de „Or bita" maakten het den zeeroovers niet moeilijk; integendeel, het scheen alsof ve len hunner het voorval verbazend aardig vonden. Onmiddellijk, nadat de roovers waren verdwenen, maakten de officieren van het schip, die nauwelijks van lmn verrassing waren hekomen, alarm. Eenige politiesloe- pen en een vroegere torpedojager, thans in dienst van de drankwetbeambten, be gonnen de achtervolging. Er bestond ech ter slechts weinig kans, de roovers te pakken te krijgen, daar deze een prach-f tige gelegenheid hadden, in de tallooze havens van New York spoorloos te ver dwijnen. Inderdaad is men er niet in geslaagd hen te achterhalen. Dit is de eerste maal, dat een pas sagiersschip der geregelde diensten door de drankroovers is overvallen. De sche pen, welke zij tevoren hadden bestolen, hadden vermoedelijk zelf ook voorraden drank aan boord, die voor smokkelarij bestemd waren. Openbare Verknopingen en Ver pachtingen. Mrt. 16 Maart. Middelburg, inboedel, Ittmann. 16 West-Souburg, huis, bouwland, Paap. 16 Ovezande, boereninspan, Pilaar. 16 Kamperland, spoorbiels en wissel houten, Heijboer. 16 Middelburg, inboedel, Ittmann. 17 Goes, verpachten van 't Schuttershof,, B. en W. 17 O. en W.-Souburg, houtwaren, Rosier en Vervaat. 20 Goes, hoefje, bouwland, Pilaar. 20 Westkapelle, bouwland, huis, tuin, ga rage, Loeff. 20 Goes, bouwland, hoefje, Pilaar. 20 Souburg, inboedel, Rosier en Vervaat. 21 Heinkenszand, bouw- en weiland, v. Cleef en v. Dissel. 21 Kruiningen, huis, schuur, boomgaard, Schram. 21 Poortvliet, boereninspan, v. d. Velde. 21 Koudekerke, huizen, bouwterrein, in boedel, winkelopstand, Loeff. 21 Wissenkerke, inspan, Heijboer. 22 Middelburg, kantoorgebouw, huis, bouwterrein, Blaupot ten Cate. 22 Middelburg, winkelhuis en huis, Struve. 23 Goes, kapitale boereninspan, Pilaar. 23 Goes, landbouwers- en vrachtrijders- inspan, Pilaar. 24 Wissenkerke, 2 inboedels, Heijboer. 26 Wcmeldingc, verpachting Stelhoeve, de Zeeuw. 28 West-Souburg, winkelhuis, werk plaats, tuin, tuingrond, Blaupot ten Gate. 29 Middelburg, liofsteetje en woonhuis, Blaupot ten Cate. Wissenkerke, inspan, inboedels, Heij boer. April 5 Ovezande, huis, erf en tuin en in boedel, Beth. 6 Baarland, huis, bouwland en inboe del, Beth. 18 Middelburg, landerijen, Ittmann. 24 Meliskerke, landbouwersinspan, Da Neeling. 25 Oost-Souburg, inspan, Blaupot ten Cate. ^anhestefSiïigen. Mrt. 17 Kruiningen, afbreken bergplaats en bouwpn gebouw noodslachting, B. en W. 17 Kamperland, vergrooten der Chr. school, G. H. Vortregt to Middelburg. 21 Middelburg, aanbrengen en inwalsen deklaag van steenslag op den weg langs Oostz. kanaal Z.-Beveland enz. Raming f 15.000. 21 Goes in hot leeszaaltje door het tech nisch advies- en architectenbureau, Laan van Meerdorvoort 560, het bou wen van 30 woningen Scholdestraat te Goes. Aanwijzing 16 Maart 1 uur. 23 Wissenkerke, werken tot uitbreiding van strand- en oijververdediging aan den Onrustpolder. 26 Rilland, verzwaren en verhoogen zeedijk en maken steenglooiingswer- ken Cal. Zimmermanpolder. 27 Burgb, herstel, enz. der werken aan den Burgh en Wcstlandpolder. April 6 Cadzand, herstel enz. der werken van het Waterschap Tienhonderd en Zwarte. Scheepsramp. VLISS1NGEN. Ilct Engelsche stoom schip Nerville, op weg naar Gent, komen de van Goole, is bij Steenbank gezonken. Twaalf leden der bemanning z ij n verdronken. Slechts twee schip breukelingen zijn door een Noorsch stoom schip, dat naar Antwerpen voer, gered. Aardbeving. DE BILT. V.D. Hedenmorgen te 5 u. 43 is door het Kon. Ned. Meteorologisch instituut een vrij sterke aardbeving opgc- teekend op een afstand van 1300 K.M., waarvan de oorsprong waarschijnlijk in- of nabij Noordelijk Joego Slavic is gelegen. AMSTERDAM. V.D. In de laatste twee maanden zijn een grooter aantal typhus- gevallen voorgekomen dan in dezelfde maanden van het vorige jaar. Hoewel hier tegen nog geen bijzondere maatregelen genomen zijn, wordt het publiek toch ge waarschuwd tegen het drinken van on gekookte melk. BERLIJN. V.D. In de mijnen Westerholt en Bergmann's Glück is de arbeid neer- gelogd, daar de Franschen trachtten de kolen te laten wegvoeren. BERLIJN. V.D. Te Gothenburg is het station met omliggende gebouwen afge brand. De schade bedraagt meer dan 1 miljoen Zweedsche kronen. DEN HAAG. V.D. Het Dep. van Bui- tenlandsche zaken maakt bekend, dat vol gons ontvangen berichten door de be trokken regeeringen in beginsel besloten is, dat door de beaottingsautoritedton het uitvoerrecht van 10 pet niet geheven aal wor'den van goederen uit het bezette ge bied, mits de contracten gesloten zijn vóór het inwerkingtreden dcize regeling. Mede is bericht, dat de 90.000 ton steen kolen, door Duitschland volgens verdrag te leveren, zonder belastingheffing naar Nederland mag worden uitgevoerd. i, nuuuuiltdfÜHPii, BDZ. MIDDELBURG. Door het Polderbestuur van Walcheren werd hedenmiddag aanbesteed: het vervoeren van 330.000 nieuwe straatklinkers naar do wegen van den polder. Inschrijvers: P. Ingelse, Middelburg f 808J. Lorier, Middel burg f612; A. Barendsen Lz„ Middelburg f 598J. Sinke, Serooskerke f 597 en. W|. Barendsen Lz., Middelburg f560. MIDDELBURG, 15 Maart 1923. Boter f 1.05, part. f 1.15. Eeieren f 0.05, part, f 0.06. Veiling Kipeieren f5.10f5.50; Eendeieren f5.60f6.30; Ganseieren f0.12f 0.22 p. gt Ter Graanmarkt was de aanvoer gering. Tarwe f 10.75f 11.25Witte Boenen f 20 f27; Ronde Bruine Boenen f 12f 18; Lange Bruine Roonen f 12f 16Kroonerwten 19— f21.50. OOSTBURG. Tarwe f 10—f 11.25, Gerst Chevalier f 9—f 9.25, Zomergersfc

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2