BATOr %o 138 Woensdag 14 Maart 1913 FEUILLETOM. TOT DEN DOOD GETROUW. 37p «faargangr Buitenland. Binnenland. J WIELEN Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Te!.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259' Stervend Rusland. Voor verkochte heririneringsmedailles: I\l. te O. f 1.50. Jll ■Hl—<1 II li l>—lllllW■»lll—l"«l llll II III I 11 M III I «I I I ll H ANTI-REVOLUTIONAIRE GEMEENTE POLITIEK. IV. De Raadsverkiezingen zijn daarom zoo belangrijk, wijl zij ook grootendeels zich richten op de richting welke het ge meentebestuur in de eerste jaren zal in slaan. In de Grondwet wordt in hoofdstuk IV afd. 2 de Raad geplaatst aan liet hoofd der gemeente en aan den gewonen wetgever overgelaten de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeente besturen nader te regelen. In de gemeentewet zien we drie be stuursmachten optreden. De Raad, het college van burgemeester en wethouders en de burgemeester; elk dezer drie heeft 'n zeker deel van het bestuur der ge meente voor z'n rekening. Een college van Burgemeester en Wet houders bestaat uit den burgemeester als voorzitter en, in verband met het zielen tal der burgerij, uit 26 wethouders. Op het gebied van de gemeentehuis houding zijn in de wet aan Burgemeester en Wethouders vele bevoegdheden en ver plichtingen toegekend; zij oefenen invloed uit op voordrachten voor onderwijzend personeel, gemeente-secretaris, gemeente ontvanger, ambtenaren van den burger lijken stand en vinden voorts hun taak' nader omschreven in de artt. 179182 der gemeentewet. Allereerst het uitvoeren der verorde ningen van den Raad, waaronder allo besluiten van den Raad verstaan moeten worden. Hebben Burgemeester en Wet houders bv. een crediet voor armenzorg, werkverschaffing, de uitvoering van een of ander werk, men begrijpt, dat de poli tieke samenstelling van het college van invloed is op de uitvoering van de Raads besluiten. Natuurlijk kunnen B. en W. min of meer beperkte opdracht hebben doordat de Raad zich uitdrukkelijk min dere of meerdere bevoegdheid heeft voor behouden. Een belangrijke functie is voorts het dienen van bericht en raad over alle zaken, de gemeente betreffende, aan de Departementen van Algemeen Bestuur; de Commissarissen der Koningin; de Staten der Provincie en de Gedeputeerde Staten. Het vaststellen der plans en voorwaar den van aanbesteding der werken en le- verantiën ten behoeve der gemeente te doen voor zoover de Raad dit niet aan zich hield, is aan het college van B. en W. opgedragen. Hier kunnen rijkelijk wor den toegepast de beginselen van Zon dagsrust en -heiliging, drank- en vloek - verbod; immers in de voorwaarden van aanbesteding van werken kunnen bepa lingen worden opgenomen van op dit punt ver-gaande strekking. Het toezicht op den publieken gezond heidsdienst is aan Burgemeester en Wet houders bij de wet opgedragen en hier ligt een belangrijke taak voor het college in opgesloten, aangezien van hun zorg met betrekking tot reinheid, zedelijkheid, volksgeluk zooveel afhangt. B. en W. benoemen en ontslaan wijk en brandmeesters, ambtenaren en be dienden bij de plaatselijke secretarie. Drin kers en vloekers en die een ergerlijk leven leiden, kunnen door een verantwoordelijk heid beseffend college worden buiten gesloten van even vermelde functiën. HOOFDSTUK II. Karei als soldaat, en hoe hij zijn soldatenleven besteedde. Kare], ofechoon zoon van een teeraar der valleien, moest op zekeren dag de zijnen verlaten, om soldaat te woirdein. Dit was een dier daden van wreedheid en verdrukking, aan welke de vrede), lievende bewoners dier afgelegen land streken somtijds waren blootgesteld en waartegen z!ij niets konden inbrengen., noch er zich aan onttrekken. Onder de vei'wijtingen en lasteringen, waarmede de Waldenzen .overladen werden, behoorden ook die van weerzin en ongehoorzaamheid jegens de vorsten, onder welken zij leefden. Eien der oorzaken dezer lastering was hun afkeer van den oorlog, hun tegenzin in den wapenhandel, en hun aan houdende weigering, voor zoover het mogelijk was, om in het leger van den Staat te dienen. Het was evenwel niet altijd voor de jonge lieden mogelijk, om de lichtingen, die door de regeering in de Provinciën bevolen werden, te ont- De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Verder zijn B. en W. gedwongen voort durend en nauwlettend toezicht te houden op alles wat de gemeente betreft en om is voorziening noodig aan den Raad ter zake de vereischte voorstellen te doen. Hieruit vloeit voort, dat het college verplicht is ten allen tijde een open óóg voor de belangen 'der gemeente te hebben, aangezien bij nalatigheid krachtens art. 183 gemeentewet R. en W. aan den Raad verantwoording schuldig zijn waar zij ver plicht zijn alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Bijna geen wet, provinciale verorde ning, algemeenen maatregel van bestuur of deze vraagt de medewerking van Bur gemeester en Wethouders. Ook in dit opzicht is de arbeid van het college een zeer belangrijke. Wij noemden terloops het invloed uitoefenen op voordrachten voor onderwijzend personeel, doch de onder wijswet 'draagt bovendien nog tal- van andere voorname handelingen aan B. en W. op, In verband waarmede evenmin onverschillig is of een college rechtsche beginselen is toegedaan dan wel de vrij zinnige levensbeschouwing voorstaat. De taak van B. en W. ten aanzien van de armenwet bergt mede in zich zeer be langrijke bezigheden; evenzoo de hinder wet, de woningwet en vooral niet te ver geten de drankwet. In de verschillende vormen van optre den van Burgemeester en Wethouders kan zooveel liggen besloten, dat voor de zedelijke en godsdienstige verheffing der burgerij van ongemeen belang is. Daarom vestigen wij al is het dan ook slechts met aan te stippen -in deze dagen hierop de aandacht, nu onze kiesvereeni- gingen zich hebben te beraden wie hun nerzijds naar den gemeenteraad worden afgezonden en wie hunnerzijds een maal als raadslid gekozen aan de ver kiezing van wethouders zal meedoen. Trouw naleven en doen naleven van de bepalingen in de genoemde de voor naamste en tal van andere wetten neergelegd, maken het wethouderschap al lerminst tot een „baantje". Er is heel veel toe noodig, voordat zij zich een zelfstandige meening omtrent heel veel vraagstukken van gemeentebeleid kunnen vormen. Wethouders moeten allerminst zijn 'n „stel kerels die met den burge-. meester meegaan"; zij hebben zich zelf standig van de te nemen beslissingen rekenschap te geven en is een of zijn; beide of meerdere wethouders mannen, die rekenen met de christelijke levens beginselen te zamen met den burgemees ter, des te beter, doch dit ontslaat geens zins van de verplichting om steeds zich rekenschap te geven van'wat men doet; is de voorzitter van het college uiteraard voorstander van vrijzinnige opvattingen, dan verzwaart dit de taak van een wet houder niet weinig. Degelijk hebben de kiesvereenigingen in deze dagen van voorbereiding zich hiervan rekenschap te geven en wij meen den nog eens op deze dingen den na» druk te moeten leggen. rwniji .n De Eerste Kamer. Niet genoeg kan door onze huisbezoe kers aan de weifelende kiezers worden duidelijk gemaakt dat vooral thans tegen over de opdringende macht van de uiterst linksche partijen ook in onze provincie een aaneengesloten optreden der anti revolutionaire kiezers in onze provincie noodzakelijk is. De Eefste Kamer wordt gekozen door W»i.L»".iilWmi I—III—IWHWBWBBMK3.W» 1 gaan, en het was bij oen dringende nood zakelijkheid, waardoor het dorp zich ge dwongen zag zijn aandeel te leveren, dat het lot op Karei viel, die met een gewond hart zich zag inschrijven onder het leger des konings, want ten dien tijde behoor den de valleien aan Frankrijk, en de soldaat diende dus niet zijn Vaderland, maar den vreemdeling. Karel's vader droeg .dezen zwaren slag, welken hij; in dien tijd als een groote ramp aanmerkte, met onderwerping; doch zijn zoon, eigen leed vergetende, ver troostte hem, door te zeggen, dat hij' zelf hem, toen hij- nog een kind was, dikwijls gewezen had op Cornelius, den GodvTee- zenden hoofdman; en dat hij, over den Romeinsehen soldaat predikende, die bij het kruis van Christus een getuige nis van diens Goddelijkheid gaf, weikei Overpriesters en Schriftgeleerden Hem weigerden, gezegd had, dat men God zoo wel in het leger en in de kazerne als in de binnenkamer kon dienen, en ook, dat het Gode welbehagelijk is, om aan alles, wat tegen onzen wil is, maar waar toe men van Overheidswege gedwongen wordt, zich stil te onderwerpen. Karei was diensvolgens soldaat ge weest sedert zijn inlijving, die omtrent twee jaren, nadat hij gehuwd was, plaats had. Hij had in verscheidene landen ge streden en was na den afloop van iederen de Provinciale Staten, nu niet meer door 't oude, nu afgedane meerderheidsstelsel, maar door het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging. En in dit laatste ligt het zwaartepunt van den aanval door de verschillende partijen op de meerderheid der Eerste Kamer gericht. Natuurlijk mag de overmacht, die door omstandigheden buiten ons aan de recht sche partijen in de Eerste Kamer werd in den schoot geworpen, niet Worden be stendigd. Maar de meerderheid, die ten vorigen jare hij de verkiezingen voor de Tweede Kamer werd behaald, moet aan de' Èerste Kamer verzekerd blijven. Sloeg de meerderheid in de Eerste Kamer in een minderheid om, dan zou het rechtsche kabinet in zijn poging om de wetgeving en het landsbestuur in de Christelijke richting te houden, worden gedwarsboomd, ja zelfs gestuit; en reeds bij het eerste treffen in de Eerste Kamer, wanneer het op een principieele verde diging van zijn standpunt aankwam, zou het worden uiteengeslagen en tot aftre den kunnen worden gedwongen. Men zou clan den ongelukkigen toe stand terugkrijgen van 1888: een rechtsch kabinet met een rechtsche meerderheid in de Tweede-, en. een linksche meerder heid in de Eerste Kamer. Een positie, door den val van nu wijlen onzen Keuche- nius in 1890 op zoo droef voelbaar dui delijke wijze geïllustreerd. Of een toestand gelijk liet was in 1901, toen een rechtsch kabinet eveneens met een Tweede Kamer aan zijn zijde en een Eerste Kamer die hem gram was, de volksbelangen had te verzorgen, en de Hooger-Onderwijswet, van dr Kuyper door de liberale meerderheid onder leiding van Professor Van Boneval Faure werd af gestemd, een daad De Rotterdammer heeft het dezer dagen nog zoo terecht herinnerd welke nog pas door een liberaal werd betiteld als do grootst mo gelijke zottigheid. Nu 't nieuwe kiesstelsel straks ook voor voor de Eerste Kamer zal gaan werken, is 't gevaar van herhaling van dergelijke jammeren niet gering. Door persoonlijke voorlichting en aan eengesloten opkomst onzer mannen en vrouwen hij de Staten-stembus van 11 April kan dit gevaar worden bezworen. Dat men dit toch wel bedenke, en er werkzaam mee zij tot aan den stemdag! Uit het Ruhrgebied. Nog steeds maakt men zich druk over den moord op de beide Franschen te Buer, waarvan de daders nog niet be kend zijn. De Fransclie militaire overheid verwerpt de uitkomst van het Duitsche onderzoek (behelzend dat Fransche sol daten de misdaad zouden hebben bedre ven) omdat de moord, blijkens de in de lijken gevonden kogels, gepleegd is met parabellum pistolen, wapens van Duitsch maaksel. Van Duitschen kant wordt hier omtrent opgemerkt dat sedert de ontwa pening van de Schupo in tal van steden vele Fransche soldaten zulke pistolen hadden. veldslag, als zulks niet te veel bezwaar opleverde, voor een paar maanden naar zijn geboorteplaats wedergekeerd. Aletta, zijn sehoone en beminnelijke vrouw, was hem nooit naar het leger gevolgd, maar bleef tehuis ter opvoeding van haar1 kroost en ter verzorging van haren schoonvader, den bejaarden leeraar. De oude Edmond wafc de vader van een talrftk gezin, waaraan hij geen an dere erfenis kon nalaten, dan een voor beeld van uitstekende Godsvrucht, en een opvoeding, als waarop zich in die dagen, Zelfs in de hoogste standen, maar weinigen konden beroemen. Van deze vooTdeelen hadden zijn kinderen door 's Hoeren goed heid gelukkig partij mogen trekken; doch daar Belleville te arm was om meer dan één leeraar te onderhouden, hadden ziijn zonen van de ©en© vallei tot de andere rondgezworven en waren onderwijzers of kooplieden in andere plaatsen geworden. Slechts één scheen dezelfde roeping te hebben, en deae, evenals zijn vader, recht zinnig in de leer .en godvruchtig van wandel, hoedde na den dood van den ouden en diep betreurden man de schapen zijner geliefde gemeente. Door deze om standigheden had Karei, behalve zijn va der, toen hij nog thuis was, zelden iemand van zijn betrekkingen gezien. De oude Edmond was nu sedert eenigen tijd de weg van alle vleesch gegaan oan te jui- Aan de Duitsche dooden, die in groo- ter getale gevallen zijn, denkt men ech ter niet. 't Is evenwel een Engelsch blad, de Times, dat het volgende doodenjijstje geeft. Zaterdag werden doodgeschoten: Een man der Essener brandweer door een Fransch soldaat, die hot daarna op een loopen zette. Een leider der vakorga nisatie van liet spoorwegpersoneel te Lötringhausen. Hij werd doodgeschoten door een Franschen schildwacht. De Fransche wacht voor liet politie bureau heeft in de menigte geschoten, Waarbij een man, die op de tram stond te wachten, getroffen werd. De kogel ging hem door de long. Een jonge arbeider van Frankfort is bij de grens van het bezette gebierl door een Marokkaan dood geschoten. Zondag zijn er zeven Duitschers te Buer doodgeschoten. Dienzelfden dag had er oen bloedig incident plaats bij Dortmund. Fransche soldaten werden woedend, om dat men hun brandewijn weigerde. Er ontstond twist. De Duitsche commissaris van politie kwam tusschenbeide en slaag de er aanvankelijk in de twistenden tot bedaren te brengen. Buiten de herberg waren er echter eenige nieuwsgierigen blijven staan. Toen de Fransche soldaten buiten kwamen werden zij weer woedend. De Fransche revolvers kwamen voor den dag: een doode, .verscheiden gewonden. 's Maandags werd de machinist van een mijn bij Buer doodgeschoten. Dat alles gebeurt nu tijdens een bezet ting in „vredestijd". Min of meer onrustbarend is nog het bericht omtrent het sterker worden der communisten-actie. Zondag hebben ze weer een vergadering te Essen gehad. Dé besprekingen hadden in hoofdzaak be trekking op een in scène zetten van een algemeene staking. Terwijl eenige spre kers een algemeene staking tot het Roer gebied beperkt wilden zien, verklaarden anderen er zich voor, haar over het ge- heele rijk uit. te breiden. De Fransche communisten verklaarden zich onmiddel lijk tot ondersteuning van de Duitsche communisten ,boreid, wanneer de Duit sche sovjet-republiek zou zijn uitgeroe pen. Ten slotte kwam men tot het besluit, voorbereidingen voor een algemeene sta king te treffen. Merkwaardig is, dat dit congres met verlof van de bezettings autoriteiten werd gehouden. Geweldige orkaan. Een geweldige cycloon uit Zuid-Weste lijke richting heeft over tal van steden in Amerika dood en verwoesting ge bracht. Een groot aantal verbindingen zijn verbroken "en verscheiden plaatsen zijn geheel geïsoleerd. Gemeld wordt, dat te Pinson in Tennessee twintig personen gedood en vijf en zeventig gewond wer den. Vijftig huizon zijn met den grond gelijk gemaakt. Een goederentrein werd uit de rails geslagen. Te Portsmouth (Ohio) is het dak van een school afge rukt; talrijke kinderen werden gedood of gewond. Er zijn ongeveer 40 dooden, honderden gewonden, terwijl er voor millioenen dol lars schade werd aangericht door den ge weldigen storm. Tenessee werd het he vigst, door het noodweer getroffen, maar ook deelen van Virginia, Kentucky, Illi nois, Messissippi, Arkansas, Wiscon sin en Indiana hadden veel te lijden en, talrijke slachtoffers te betreuren, terwijl ook daar de materieele schade zeer groot was. De orkaan ging vergezeld van sneeuwstormen en slagregens. chen voor den tlroon des Lams, en Karei zou een zijner broeders diens plaats nu zien vervullen; want daal* de oorlog ge ëindigd was en 'de voed© tusschen dö ver schillende Staten gesloten was, werden de legers ontbonden. Karei echter, die een rang boven gemeen soldaat en in den laatsten veldslag een wond bekomen had, keerde met nog eenige andere zieken, vóór de overige troepen, naar zijn ge liefde vallei terug. Het was op een schoonen avond na een heeten dag, dat hij:, gedeeltelijk van zijn wond genezen, doch nog zwak en afgemat, met eenige zijner kameraden te Napels ingescheept werd, om aldus naar Marseille te stevenen, een havenplaats in het Zuiden van Frankrijk', waar nog he den ten dage onze Oost-Indische schepen aanleggen. 'Na zonsondergang werden de touwen losgemaakt, en gingen zij' onder zeil. Het was heerlijk weder, en Karei, die uit den ongezonden dampkring van een bedompt hospitaal kwam, herleefde en gevoelde zich verfrischt, toen hij de zachtheid van een zoeten wind inademde, welke den liefelijken geur van bosschen en tuinen, die aan den bevalligen oever ge legen waren, in 'trond verspreidde. Hij zat tot in den nacht op het dek, met aandacht den vlammenden berg beschou wende, die als ©en reusachtige toorts het schip uit de baai scheen voor te lichten. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Korte berichten. Volgens een telegram uit Riga zijn twee Duitsche artsen Förster en Mi- nowski, naar Moskou ontboden om Le nin te behandelen. Hij heeft een beroerte gekregen. Zijn toestand is ernstig. Bij den aanvang van een arbeiders- meeting te Barcelona kwam het tot een bots i n g tusschen de politie en de syndicalisten. Er werden meer dan hon derd revolverschoten gewisseld. Er zijn een tiental gewonden, o. w. drie agenten, Gisteren hebben to Dublin weder nieuwe terechtstellingen plaats gehad, waarmede het getal tot 63 is ge stegen sinds de regeering van den vrijstaat het di'agen van verboden wapenen, het deelnemen aan samenzweringen en het plegen van gewapende aanslagen als hals misdaden is gaan beschouwen. Gedurende de laatste twee maanden hebben boeren van de Somme-vallei bij het omploegen van hun velden 306 lij ken van Engelsche soldaten ont dekt en opgegraven. Deze zijn in den oor log gesneuveld en begraven, waar zg vielen. Weer een blad verkocht. Het Volk meldt, dat het Amsterdamsche blad „Het Nieuws van den Dag" met huid en haar, met man en muis is verkocht. Drukkerij, redactie en administratie, alles zal op een nader te bepalen dag in an dere handen overgaan. In welke handen is vooralsnog onbekend. De naam van Hol- dert wordt genoemd, maar niemand weet iets definitiefs. De heer Van 't San t directeur- generaal der poster ij en? Naar de „Avondpost" met zekerheid verneemt zal de Haagsche hoofdcommis saris van politie, de heer P. van 't Sant, dezer dagen worden benoemd tot direc teur-generaal der posterijen en telegrafie. Hoeveel kost de werkloozen- z o r g? De heer II. Colijn heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd om gegevens nopens de uitgaven ten behoeve van de werkloozenzorg. Hoeveel geven Rijk, gemeenten en even tueel provinciën per jaar, op de basis van den legenwoordigen omvang, in den vorm van: bijdragen aan werklozenkassen; steun ten behoeve van uitgetrokken werk- loozen; steun ten behoeve van dubbel uit getrokken werkloozen; wachtgeldregelin gen ten behoeve van arbeiders in particu liere bedrijven; en al dan niet productieve werkverschaffing Plattelandersbond en Staat k. Gereformeerden. Gelijk onze lezers zich zullen herinne ren plaatste Ds Kersten een tegenspraak in ons blad inzake mogelijke fusie van plattelandersbond en Staatk. Geref. partij. Een dergelijk samengaan noemde Ds K. onmogelijk, waarom een saamspreking tusschen die beide na de verkiezingen dan ook niet te wachten is. De heer A. van den Hoven te Alblas- serdam, de voorman van de rechtsche plattelanders, deelt nu omtrent die tegen spraak het volgende mede aan de Rot terdammer De rechtsche fractie van den platte landersbond heeft zich om principieele redenen van den Bond afgescheiden. Mij mniwiini iiMmjiJ— inii ■■■■urn ■■■mi i i —uii Do dunne wolken, die door de lucht zweefden, het uitspansel en het heir des hemels, dat als doör vuren verlicht was, weerkaatsten in *de diepte, terwijl het weu ter, idat om den voorsteven van het schip golfde, met duizend steuren be dekt schoen. Gedurende d© lange reis, want te dien tijde waren de Provincialen de ppujq ppiO-M. ro[ uazoxjuui epppep Karei den tijd door miet na te denken over de menigte zegeningen, die Hij van den Heen©, zijnen God, ontvangen had; doch inzonderheid dankte hij voor die groote weldaad, die Hij dool* den vrede aan de natiën had gelieven te scheu ken, zoodat hij' niet mieer zou worden op geroepen onr in de gelederen te dienon; tevens raas Zijn danktoon omhoog voor de blijde hoop, die hij nwest koesteren van eerlang Zijn geliefd huisgezin weder te zien en opnieuw in Zijn gewone bezig heden werkzaam te Zijn. Hij besteedde ook veel tijd aan het tezien van en na denken over het kostelijke Boek, het Boek der boeken, dat zijn geliefde en achtens waardige vader kf em bij sijn sterven als zijn grootste nalatenschap vermaakt had en dat hij boven alle andere goederen dezer wereld waardeerde. kmm yd tm m\ wnt EI:Irm (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1