Uit k Provincie. kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Wetenschap m Kunst. nauwer contact te geraken tusschen den Gerei. Jongolingsbond en Patrimoniulmi. Na een broederlijke bsp'reking vcreenig- den allen zich toet de volgende conclusie 1. Die besturen der plaatselijke Jonge- lingsvereenigingen geven halfjaarlijks aan bet bestuur van Patrimonium) tor plaatse een lijst van oudere loden, die voor het lidmaatschap van Patrimonium in aanmerking komen. 2. De besturen der Afdeelingon van Patrimonium geven halfjaarlijks aan het bestuur der Gereformeerde Jangelingsver- eeniging ter plaatse een lijst van zonen van Gereformeerde Patri uranium-leden, die krachtens leeftijd in aanmerking ko men voor bet lidmaatschap der Gerefor meerde Jongelingsvereeniging. 3. In de rubriek „Uit het volle leven" wekt de redactie van het Gereformeerd Jongelingsblad van tijd tot tijd op, niet alleen tot sociale studio, maar ook het in practijk brengen van hetgeen in 1 en 2 is bedoeld. In dezelfde rubriek zal de leiding van Patrimonium gelegenheid ver krijgen om als stille medewerker liet va- renvermelde doel te bevorderen. Weder- keorig zal aan de leiding van den Gerefor meerden Jongelingsband die gelegenheid worden gegeven in het Verbandsorguan van Patrimonium. 4. Onder zelfstandige beooideeling van de betrokken besturen zal voor weder- ,-zijdsche lectuur, die daarvoor in aanmer king komt, de aandacht der loden warden gevraagd. Om dit te bevorderen, zullen de wederzijdsche sociale uitgaven ter uitwis seling aan de Bondsbureaux worden toe gezonden. Een nota over de herziening der Motor- en R ij w i e 1 w e t. Een nota van wijziging is verschenen betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet. Daarin wordt o. a. gezegd In verband met herhaaldelijk geopperde bezwaren togen de gestelde grens voor snelheidsbeperking, waardoor aan het ver keer zonder noodzaak ernstige belemme ringen in den weg kunnen worden gelogd, welke liet hooger toezicht niet altijd bij machte is tegen te gaarïy wordt verhoo ging van die grens ten aanzien van motor rijtuigen voorgesteld tot 20 K.M. per uur. Voorts bleek in verscheidene gemeen ten de behoefte te bestaan om voor slechts een enkele categorie van motor rijtuigen een maximum snelheid, dan wel voor onderscheidene categorieën van mo torrijtuigen verschillende maximumsnel heden te bepalen, tot welke voorzienin gen de gemeentebesturen tegenwoordig niet bevoegd zijn. Staat hot vast dat ten aanzien hiervan dringend herziening noo- dig is, er is verschil van meening moge lijk ten opzichte van de vraag, of de be voegdheid tot liet stellen van snelheids beperkingen voor het rijden binnen be bouwde kommen van gemeenten met zware motorrijtuigen aan de gemeente besturen dient te worden toegekend, dan wel aan de Kroon. Voor beide oplos singen zijn gronden aan te voeren. De Minister heeft gemeend aan de eerste voorziening de voorkeur te moeten geven. Geen fantaisie? „Het roofdier staat gereed met vurig oog, de pooten gekromd, zich lekkende den muil. De regeering en de reactionai ren, die haar steunen, kerven in de licha men der economisch zwakken en zullen het roofdier dra de brokken toewerpen. Dat zal der ongebreidelde vraatzucht een kostelijk maal opleveren. Het zal slechts worden verkregen ten koste van wie doodbloeden. Maar dat acht de reactie een zaak van minder belang". Dit is niet uit het Zweedscli vertaald, maar oorspronkelijk Hollandsclie lit teratuur. Hét is dus wel een volkomen logenstraffing van burgemeester deVlugt's uitspraak tegenover den Zweedschen mo narch. En dit van fantasie druipende frag ment werd nog wel doordroomd en in woorden gekristalliseerd binnen de mu ren van een Amsterdamsch gebouw. Het is namelijk de nachtmerrie, die de Volk-redactie heeft gehad na de aanne ming der wijziging van de huurwetten in de Tweede Kamer. Tegen versch brood op Zondag. Zondag is te Den Haag onder leiding van den Alg. Ned. Bond van Arbei derspers) in het Bakkersbedrijf een ac tie gevoerd tegen den verkoop van versch brood. Reeds te halfnegen waren eenige honderden gezellen op het Rijswijksche Plein om de orders in ontvangst te ne men. Alle broodwagens werden gevolgd door een aantal gezellen, voorzien van circulaires om het publiek te verzoeken geen versch brood te koopen. Aan de winkels werd gepost en het publiek in kennis gesteld met de verlangens der gezellen. De circulaire die aan liet pu bliek werd uitgereikt vermeldde tevens dat aan een fabriek jl. Zaterdag loons verlaging is ingevoerd, zonder dat dit merkbaar zal zijn in den broodprijs. Po litie per rijwiel volgde de wagens en be waakte de winkels. Incidenten deden zich niet voor. Deze actie zal worden voort gezet. Bezuiniging? Men meldt aan het Vad., dat men te Leiden bezig is zeer onzuinig met 's lands goederen om te springen. Het te Leiden aanwezige hospitaal met ruim 100 bedden wordt opgeheven, wat begrijpelijk is: om dat men voor een garnizoen van 600 man niet zulk een groot hospitaal van noode heeft. Het Rijk biedt nu voor geringen- prijs lakens en wollen dekens te koop aan, die men uitstekend voor het Ilaag- sclie of het Utrechtsche hospitaal zou kunnen gebruiken. Met de te koop aan geboden ledikanten is het een ander ge val; maar waarom bergt men die in de magazijnen te Delft niet zoo lang op? Men denkt immers nog altijd aan de oprich ting van een marine-hospitaal te Mid delburg? De w ij z i g i n g van de Huur- commissiewet. Mr. G. van den Bergh, secretaris van een der Amsterdamsche huurcommissies, schrijft aan liet Volk o. a. De wijziging van de huurcoimnissiewel is door de Tweede Kamer aangenomen en zal over enkele maanden iri werking tre den. Napleiten helpt niet meer. Maar go- tracht zal moeten worden de toepassing voor de breedc volksmassa zoo gunstig mogelijk te maken. En dan zal blijken, dat, indien de huurders, bijgestaan dooi sociaal voelende huurcommissies en kan tonrechters, op hun ,,qui-vive" zijn, de ongunsiige werking van do wet tot een minimum kan worden teruggebracht. Zoo is een amendement-Oud aangenomen, dat de huurcommissie bij oen aanhangige huuropzegging de bevoegdheid heeft den huurprijs lager te bepalen dan de ver huurder volgens de huurcommissiewei mag bedingen, indien de woning slecht onderhouden wordt. Zoodra de verhuur der herstellingen en verbeteringen heeft aangebracht, kan hij de huurcommissie verzoeken, den huurprijs te verhoogen. De gang van zaken zal nu in de prac tijk do volgende kunnen en moeten wof- den. Op een goeden dag, na het in wer king treden der wet, komt de huisbaas en zegt: „Juffrouw, van de volgende week af moejt u zóó en zóóveel moer betalen", rndion nu het onderhoud van de woning te wenschen overlaat, antwoordt de juf frouw prompt: „Ik denk er niet aan, zoo lang het onderhoud van de woning ver waarloosd wordt". En ze weigert heslist meer liuur te betalen, of de verhuurdei de oude huur weigert aan te nemen of niet. Een en ander brengt rechtskundig mèt zich, dat óf huuropzegging plaats heeft óf partijen niet tot overeenstem ming komen omtrent een nieuwe huur. In beide gevallen wendt nu de huurder zich tot do huurcommissie met liet ver zoek te mogen blijven wonen en tevens met het verzoek een billijken huurprijs voor do woning in verband met den slechten onderhoud stoes tand vast te stellen. Indien de huurcommissie haar grooto sociale taak goed begrijpt, zal zij stellig den prijs beneden de 50 pet. vaststellen', zoolang de noodige herstellingen niet ver richt zijn en zoodra dat .gebeurd is, zal zij hij do huurhepaling met dat feit reke ning houden. Met andere woorden: indien de huur commissies, resp. de kantonrechters, liun socialen plicht vervullen, zal de zaak zij het langs een omweg ^nagenoeg blijven zooals ze was. S chij n en Wezen. Er schijnt weer oen aardig staaltje van schijn-democratie in de sociaal-democra tische gelederen aan het liclit gekomen te zijn; en nog wel in Den Haag, het cen trum van de actie voor de echte demo cratie: het volk de baasl Het sociaal democratische gemeenteraadslid de heer Cramer had eenigen tijd geleden aan het Haagsche gemeentebestuur zijn bemidde ling verleend om gedaan te krijgen dat de Maatschappij Zuiderbosch te Den Haag op haar terrein met gemeentesteun zeven honderd arbeiderswoningen zou doen bou wen. Het gemeentebestuur trok zich ech ter terug, omdat 't eenig gevaar voor ge schillen in de toekomst duchtte, van de zen bouw op particulieren grond. Het plan ging derhalve niet door. Doch de heer Cramer had nu eenmaal /ijn be middeling aangeboden en had derhalve gehandeld in strijd met de sociaal-demo cratische inzichten, die geen bebouwing van een par tien lier terrein toelaten. Doch de heer Cramer, die geen theore ticus schijnt te zijn, kwam op practische gronden hiertegen op. Ware zoo rede neerde hij; wij citeeren hier uit „Het Vaderland" ware het plan tot stand gekomen, dan zouden daarmede heel wat werkloozen aan arbeid en 700 arbeiders gezinnen aan een behoorlijk onderdak zijn geholpen. Zou de gemeente de werkloo- zenuitkeering voor de door te werk te stellen menschen hebben gekapitaliseerd, dan zou deze bouw aan de gemeente geen cent hebben gekost en het immoreele van steun aan werkloozen zijn weggeno men. Doch bovendien: hij moest nog het eerste woord van afkeuring van de frac tie in den gemeenteraad, waarvan hij lid is, vernemen over zijn handelwijze. De heer Harms, voorzitter dier fractie, er kende dit en verklaarde, dat de heer Cramer niets gedaan had wat de fractie aanleiding zou kunnen geven om hem er op te wijzen, dat hij niet als een goed- democratisch raadslid zou gehandeld hebben. Het bestuur der Afdeeling II der Fe deratie den Haag van de S. D. A. P. zijn beschuldiger meende echter den heer Cramer te moeten straffen door hem en een paar andere raadsleden niet meer te plaatsen op de lijst van candidaten voor den gemeenteraad. Volgens mede- deeling van den heer Cramer aan „Het Vaderland" heeft 't daarbij „zoodanig ge manoeuvreerd, dat het den leden onmo gelijk werd gemaakt namen van voorloo- pige candidaten tijdig vóór de afdeelings- vergadering op te geven en toen die ma noeuvre was geslaagd, bleek op de af- deelingsvergadering dat de namen van den heer Cramer en enkele andere soci aal-democratische raadsleden geheel wa ren weggewerkt en vervangen door af- deelingbestuurders die over hun eigen candidaatstelling moesten beslissen en waarbij er één is die persoonlijk met een lijst voor haar heeft loopen colporteeren bij partijgenooten. Zij hebben op de voor- loopige lijst zich zelf een zoo goede plaats gegeven, dat van enkelen hunner de ver kiezing tamelijk verzekerd kan geacht worden, behoudens de uitspraak van het referendum. Dit gebeurt allemaal zonder dat de partij als zoodanig er iets van af weet, want toen oen maand geleden een verantwoordingsvergadering werd gehou den en de Raadsfractie aan critick onder worpen werd, is er over don heer Cramer geen woord gesproken, waaruit dus mag worden afgeleid, dat er bij de leden als zoodanig tegen hem geen bezwaren waren." De heer Cramer heeft hierop ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Indien alles waar is, wat hierboven gerapporteerd staat, dan is hier weer eens een echt staaltje vertoond van ondemo cratisch gekonkel, en clericale partijtiran nie, erger nog: negeering oftewel aan-de- laars-lapperij van den „volkswil". De macht moge in schijn berusten bij het volk, hier huisde zij in werkelijkheid bij de leiders. En dat noemt zich nog wol sociaal-democraten! Allerlei. De zetel van den heer Loop uit in het Partijbestuur der S.D>.A.P. wordt ingeno men door mr D'. A. van Eek, uit Leiden. Officier-machinist 2e kl. W. M. Zietso wordt 16 dezer geplaatst aan boord van H. M.'s „Gruno". Bij koninklijk besluit is aan do ge meente Oud-Vosseineer een voorschot tot een maximum van f3605 uit 's Rijks kas verleend ter verstrekking aan de in die gemeente opgerichte stichting, uitsluitend werkzaam ter bevordering van de ver krijging van onroerend goed door land arbeiders, der uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Door het losschieten van een staal draad is een hijschblok in de stijfsol- fabriek te Sas van Gent gewankeld. Een paal kwam naar beneden en trof den Belgischen arbeider Vermandei zoodanig, dat de dood onmiddellijk intrad. Middelburg. Hoe de uitslag der raads verkiezingen zal zijn, valt niet te voor spellen. Zooveel is echter zeker, dat er heel wat nieuwe leden in dit college zul len komen. Drie leden hebben feeds be dankt, n.l. dhm Van der Harst, Boude- wijnse en Maljaaxs. Verder vertrekt dhr Van Schouwen naar Amsterdam en mr Adriaanse heeft domicilie te Oostkapelle. Dit zijn allen leden; die tot do linkerzijde behooren. Goes. Zooals een advertentie in dit blad meedeelt, hoopt op Woensdag 21 Maart dir K. D'ijk van Don Ilaag in het „Schuttershof" te spreken over de be- teekenis der vrije Universiteit voor ons volk. 't Is natuurlijk overbodig tot bij woning dezer spreekbeurt op te wekken. Wie dr Dijk uit zijn geschriften en pers artikelen kent, wil hem ook persoonlijk gaarne hoeren, temeer, waar hij een zóó bekend redenaar is. Men houde dan ook dozen avond vrij, om eT lveen te gaan. De toegang is vrij. Vlissingen. De sergeant-ziekenverpleger der Marine J. HeTwijer wordt 3 April overgeplaatst van het wachtschip alhier naar het Binnengasthuis te Amsterdam. Hansweerf. Verplaatst de commies bij 's Rijks belasting 2e klas, dhr. F. Meu- lenberg naar Gorinchcm. Door -do werkloosheid zijn een 30- tal personen van hiett! naar Amsterdam gaan werken, ofschoon er van het ver diende loon niet veel overgehouden kan worden voor Vrouw en kinderen. Schore. Maandagavond had alhier de laatste les van de landbouwcursus in de O. L. school plaats. Aanwezig waren de Rijkslandb-ouw-consulent, dhr Stevens uit Go-es, als vertegenwoordiger van het Rijk en het voltallige bestuur d»er dorpsland- bouwvere-eniging. DihTn W. Lepoetcr, W. v. Koeveringe, Chr. v. Koev-cringe, C. Zoeteweij, J. J. v. Koeveringe, C. Zuijd- weg, P. Philipse, J. Zu'ijdweg, F. Zoebe- weij en A. v. d. Guchte, werden in het bezit gesteld van ©en keurig gccaligTa- feerd diploma. Dhrn Stevens en de bur gemeester voerden liet woord en spraken de jongelui toe, hen aanmanende het ge leerde in goede toepassing te brengen. De leerling J. J. v. Koeveringe bedankte dhr v. Geijtenbeek, leider van den cursus, voor de goede lessen aan hen gegeven, terwijl W. Lepoeter hem als bewijs van waardeering een met zilver gemonteerd sigarenstel overhandigde. Oostkapelle. Maandagavond kwam de plaatselijke afd. van de Rijz. Vrijwillige Landstorm in vergadering bijeen. Mede was aanwezig dhi' Laernoes, secr.-pemn. van het provinciaal Comité voor Zeeland, dhr Lo-urette, de Burg. ©n dhr Geldof, on derwijzer, beide laatsten als voorzitter en lidi van het Comité alhier. De bUTg. heette allen welkom, en gaf hot woord aan dhr Laernoes, die op de hem eigen wijze kort en goed opnieuw doel, streven en arbeid van den Bijz. Vrijw. LandstoTm uiteen zette, en hoopte dat voortaan ieder jaar een verg. kan worden gehouden met een feestelijk karakter als nu, daar zulk een verg. toch saambinding geeft, wat voor het samenwerken zoo noodig is. Hij1 wekte ver-der op tot het ijverig aanwerven van leden, op de schietoefeningen het hoogst aantal punten te halen, bovenal om, zoo er eenmaal, wat God verhoede, een aan slag dreigde op 't wettige Gezag, in dat geval pal te staan voor de regeering, voor onze Koningin, en voor het wettig gezag. De avond werd verder gezellig doorge bracht: de kopjes melk en sigaren ont braken niet. i Grljpskerke. Voor do Gerof. Jong. Ver. alhier zal a.s. Zondagavond prof. dr. H. H. Kuyper, hoog leem ar aan de Vrije Universiteit, spreken over: „Het lied van Mozes". Voor een rede van zulk oen spr is toch zeker e-e.n aanbevelend woord over bodig. Ongetwijfeld zal -er ©en groote- op komst zijn. Ritthem. Alhier weWdi een afdeeling van de Z.L.M. opgericht, tot wolk© inmiddels een 40-tal personen als lid zijn toege treden. Zierikzee. In de Vrijdagavond 1.1. gc<- houden vergadering van de A.R. Kies vereniging alhier, werd do hieronder vol gende candidatenlijst voor de komende rgemeenteraadsverkiezingen vastgest ld: I. A. Timmerman Gz. (aftr1.); 2. W. den Boer (aftr.); 3. L. Quant; 4. J. M. Uijl; 5. J'. v. Keulen; 6. M. Storm; 7. G. M- bij' -de Vaate -en 8. J. Diavidse. (Nsb.) Nleuwerkerk. Vo-o-r ©enige weken heeft mr Dusseld-orp, burgemeester van Wcst- kapelle een redevoering gehouden over de Chr. Historische beginselen. Als ge volg daarvan is hier opgericht een Chr. I-list. Kiesvereniging met aanvankelijk 14 leden. Voorzitter is ds P. v. d. Linden, secr. -dhr J. Boogerd en penningmeester de heer J. de Boer. OOstblirg. In de Maandag voltallig ge houden vergadering van den gemeente raad werd besloten naar aanleiding van de ingekomen rekening van do vereen. „Die Ambachtschool" over 1921 de voor die school verschuldigde kosten, alsmede voor de avondteekensch-o-ol, o-p grond van de Nijverheids-onderwijswet te voldoen de somma van f 5259.995, na vermindering met een som van f1597.765, overeen komende met 30 pet van het muleelig saldo van 1.920, hetgeen nog in de ro- kening van 1921 voorkwam. Ten spoe digste zullen de omliggende- gemeenten uit welke in 1921 leerlingen de Ambacht en Avondteekenschool bezochten, in ken nis worden gesteld met het verschuldigde aandeel voor hen in de kosten. Op voor stel van B. en W. werd- bedo-tem langs de meest bebouwd© zlijde van den Groeten Dam een macadampa-d te leggen. Do jaar wedde van den marktmeester werd ver hoogd van f60 o-p f100, wegens het meerdere werk tengevolge van do vee markt. Op vo-oïstel van dhr Die Puyt wer-d- besloten aan de leden van do stem- bureaux een presentiegeld uit te keeren van 40 cent per uur'. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede-, -dat B. en W. de stemming voor den Gemeenteraad heb ben bepaald- op Donderdag 17 Mei a.s. Zaamslag. Aan de reeks van diefstallen welke aanhoudend in onze gemeente p-l-aats hebben, kan weer worden toegevoegd een ontvreemding van -een 30-tal kippen, welke heeft plaats gehad in den nacht van 9 op 10 Maart 1.1., bij den landbouwer P. O., nabij de buurtschap Kwakkel. Door middel van een valsehem sleutel kreeg men toegang tot het hok. Na een dor laatste diefstallen werd bij den werkman J. H. geconstateerd, dat bij het wegnemen v-an diens kippen, na sorteering waren achter gelaten twee zioke dienen en dö haan. Bij J. H. kondigden -do dieven hun tegen woordigheid aan, door enkele, malen do deurbel in werking te brengen, wat niet anders kan worden opgeviat, dan om de bewoners buitenshuis te lokken. Waar' de bende zich eenmaal vertoont, kent haaf brutaliteit geen 'grenzen meer, terwijl zij zich met alle gerustheid begeeft van liet eene ©rf naar het andere, evenals een koopman, erf op, en erf af. („Tem. Oft") Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haastrecht: J. Wi. Roobol te Berkhout; te Birdaard: H. W>. M. Ilupkes te Zandeweer. Bedankt voor Oostcrwierum door D. Tromp, cand. te Utrecht, die aangenomen hoeft naar Lemele (toez.)voor Dordrecht door F. Wi. J. Briimmer te Hoorn op Texel. Geref. Kerken. Beroepen te Oostkapelle: C. v. d. Wonde, cand. te Sneek. Bedankt voor Zuid-Boijerland door dr II. W. v. d. Vaart Smit te 's-Gravelandvoor Boskoop door J. G. Fernhout te Sint Pancras; voor Brouwershaven door J. E. Westerhuis te Oud-Loosdrecht. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Noordeloos door H. Vel'ema te Kampen; voor Passayic (N.-Am.) door P. de Groot te Rotterdam. De heer J. S. Kijnen, die deze maand als zendeling-onderwijzer naar Nieuw-Guinoa hoopt te gaan, zal Zondag a.s. te Oegstgeest door Prof. Cramer, voorzitter der Utrechtsche Zendingsvereeniging worden afgevaardigd. Op: lijsten tot behoud der Rijksnor maallessen te Tholen hebben ongeveer 32 menschen hun handtee'kening gezet. Het schriftelijk examen voor de exa mens volgens art. 77 a der L. O.-wet zal 4 April a.s. aanvangen, en de mondelinge op' 12 April. Voorzitter der commissie tg Middelburg is J. J. 'tHart, inspecteur van het lager onderwijs Dordrecht, te Dordrecht, Stationsweg. Aangifte vóór 23 Maart met: overlegging van geboorteacte ,en getuigschrift. Geslaagd te Utrecht vqor hel candi- daatseamen wis- en natuurkunde E de heer H. do Lange. Geslaagd aan do V. U. voor zijn doctoraal examen theologie de heer C. v. d. Wonde, beroepen predikant, o.a. Ie Ileinkenazand. Portretten Hendrik do Cock on Mevrouw Zeelt. In Ds ltultmann's werk „De Afscheiding" bevindt zioh o.m. een afbeelding van den „man van 1834", Ds H. de Cock te Ulrum. Do „vader der Afscheiding" had nimmer een portret van zich laten maken. Naar een gedenkplaat, door een zijner vrienden vervaardigd, is de reproductie ge nomen. In het „Handboek" van Do Cointre, 1905, was door Dr Wagenaar oen portret op genomen naar oen afbeelding in liet „Jaar boekje" dor Chr. Gerof. Kerk voor 1876, ook naar de gedenkplaat weergegeven. Do familie heeft dit portret als onecht; gewraakt, zegt Ds Rullmann. Maar nu deelt Ds 'Gunst in de „Rijnl. Korkb." iets mee, dat Ds R. versterken mag in zijn vrijmoedigheid om het portret in zijn werk op te nemen. In do „Johannes-Stichfcing" te Nieuwvoen bevindt zich een verpleegde, die in haar 98ste. levensjaar .s. Zij is oen degelijke Christin, en in het frissclie hozit -van al haar geest vermogens, niet het minst van haar geheugen. Zij' heeft den vader der Afscheiding goed gekend en heeft hem dikwijls hooien prediken. Ds Gunst toonde haar het portret van Ds de Cock. Zij zei onmiddellijk: Dat is Ds do Cock. Hij vroeg, of het nogal geleek. Zij zeidoo, ja I Van „do edele mevrouw Zeelt" komt. in tiet werk geen portret voor. Misschien kou Ds R. er geen van haar machtig worden, 't Is niet onmogelijk, dat Ds G. de eenige js, die van haar oen afbeelding bezit. Deze moedor in Israël (do mevrouw Baars uit één van El'ise van Cal car's werken) verdient een plaatsje in geschriften over de Scheiding. Dr D. II. T h. Vollen hove n. Do hoop op herstel' van Dr D. II. Th, Vollen- hoven, Gerof. pred. te Den Haag, is in do laatste weck weer levendiger geworden. De toestand is vooruitgegaan, de rust keert lang zaam weer, zijn belangstelling voor gezin en arbeid komt terug. Een staaltje van vreemde opvatting dor openbare belijdenis van jeugdige lidmaten der Herv. Kerk, lazen wij in „Het Vaderland". Zondag zijn te Rijswijk door den modernen predikant, G. Hulsman, voorganger I>ü den Protestantenbond te Den Haag in het Herv. kerkgebouw eonigo moderne (in het bericht staat „vrijzinnige", welke naam steeds meer de oude naam modern en liberaal vervangt) jongelui uit Den Haag, welker toelating tot do openbare hol'ijdenis door den Ilaagschen korkeraad geweigerd was, „bevestigd" en daarna, let wel'; daarna zijn er drie der „bevestigden" door genoemden voorganger ge doopt. Deze week zoo eindigt het bericht in genoemd Haagsch blad „worden do namen der goweigerden in het lidmatenboek van do Ned. Herv, Gem, te Den Haag ingeschreven. Mogen zij ijverige strijders worden Toor meer echt geestelijke ruimte in liet -oude, oerwaarde instituut der vaderen". Geref. Kerken. (Biddag). Goes, 9.30 en 6 u. ds R. J. v. «t. Veen», cm,-rjcqqn»/ -•»:>, au iwuwo-a tma i nfci- ni av ar vnxi Beleg en ontzet van Bergen op Zoom. In verband met 'tin ho tvorig no. an der Feuilleton opgenomen ficluas uit „Hot Vaderland" omtrent het beleg en ontziet van Bergen op Zoom, dient nog te wor den herinnerd, dat zoodra Bergen op Zoom door Maurits ontzet was, de Staat- schen onder genoemden Morgan on Do Famars, Steenbergen hebben heroverd. Deze hoer De Famafs, voluit Philip do Levin, beer van Famiafs, gehoeten, was kapitein-kolonel van het regiment Walen, en te voren gouverneur van Heusdem ge weest. Hij was in 1611 gehuwd mot Louis© van Marnix, dochter uit het 2e huwelijk van Philips van Marnix, heel* v. St Alde- gonde, dus een halfzuster van Morgan's vrouw. Morgan komt dan ook als getuige voor bij1 den do-op van e-en zoontje van zijn zwager to Bergen op Zoom. Van Morgan's vrouw is te Delft een fraaie tombe in de Groote kerk. Een andere heer De Famars, jaagero broer van Philip, Willem de Levin, was ook officier binnen Bergen en bekleedde later het kolonelschap over de Walen. Heer Philip hoeft zich tijde-ns het beleg nog verdienstelijk gemaakt, doordat op zijn initiatief alle materialen, die de Span jaarden had-den opgestapeld tot demping der grachten, door een keurtroep dor on zen werden buitgemaakt en binnen de stad gebracht. In latere oorlogen, o.a. met do Fran- schen tijdens den Stadhouder Willem 'III, heeft men ook nog getracht deze vesting te veroveren doch steeds zonder succes. De bekend© v-estingbouwkindige Menno baron van Coehoorn had haar n.l. geducht doen versterken. Eerst in 1747 is het den Franschen gelukt haar na een langdurig belog door een bestorming te n-e-men hetgeen de eer ste maal in onze historie was, dat zulks geschiedde. Bij den vrede van Ak-en werd do stad echter wederom teruggegeven. In 1795 hebben de Franschen, die toen zooals welbekend' op verzoek der Patri otten in ons land kwamen, haar wederom vermeestert- en bezet gehouden tot 1813, toen zij met do stille trom zijn afgetrok ken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2