m E Mo 134 Vrijdag 9 Maart 1933 37e Jaargang Staten-Generaal. Uit de Provincie. pers IKSAAHWIJ2HS1928! ^j's Oprechte en. Hare prijscou- aar. srkstraat, Goes. merk /kmeisje \ARLEM 506 LCWKWJ0P7 1327 75" ct. per doosje, es bij Gebrs. Mulder, ij N.'V. C. A. Schulte in L. Jansete Vlls- izelaarte Kamperland Breskens bij J. J. Me- ■krijgbaar zijn. MER OLIEFABRIEK" JW DRUKWERK BIJ N LE COINTRE, 60ES. Drukkers-Exploitanten OOSTBRBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie 110. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg'. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Eere wien eere toekomt. Do laatste dagen wordt, vooral van sociaal-democratische zijde, met zekere ingenomenheid de naam genoemd van wij len het Kamerlid Helsdingen, als den gangmaker voor het ontwerp-Jachtwet, dat op het oogenblik bij de Tweede Kamer in behandeling is, en aanleiding geeft o. a. tot het wisselen van liefelijkheden tus- schen de voor- en tegenstanders van de vrije jacht. Inderdaad is 't zoo, dat deze sociaal democraat herhaaldelijk voor de afschaf fing van het heerlijk jachtrecht is op gekomen. Toch hebben lang vóór hem een drie tal liberale Kamerleden met minstens even groote energie het voor een gezonde regeling van het jachtrecht in 't belang; van den landbouw opgenomen. Omdat een dezer een Zeeuw, althans een geboren Ouddorper was, brengen wij huü namen, schoon zij reeds bijna ver geten zijn, nog eens naar voren. Het zijn de hoeren dr W. H. Idzerda, een Fries, Kamerlid voor Sneek, mr R. 01- denhuis Gratama, een Drent, volksver tegenwoordiger voor het kiesdristrict As sen, en J. J. van Kerkwijk, het bekende, lid uit Zierikzee. Onze ouderen zullen zich dit trio nog wel herinneren, van welke de beide laatst genoemden meermalen den moed toonden in te gaan tegen de algemeen gangbare gevoelens hunner partij; zoo ook op 't ge bied van de Jacht, in een tijd toen het beperkte kiesrecht aan meer nimrods in de beide Kamers, vooral in de Eerste Kamer, het aanzijn gaf dan tegenwoordig. Ernest Renan. Ouderen onder ons herinneren zich nog levendig hoe in hun jongelingsjaren, nu een halve eeuw geleden, zij werden opge schrikt door de verschijning van het boek van dezen geleerde „Het leven van Je zus", een vertaling van zijn „La vie de Jesus". De Renan-feesten der vorige maand in „het Babel onzer dagen" hebben de her innering aan dezen gevreesden vijand van den Christus weer eens verlevendigd. 't Was goed dat professor IIopp in „De Reformatie" hun herinnering te hulp kwam, en hun instemming wekken niet alleen met het beeld dat hij van dezen gevaarlijken man teokende, maar ook met de waardeering van het droeve standpunt dat hij in die dagen van het opkomend modernisme zoo afschrikwekkend bloot legde. Het slot van dr Hepp's zoo treffend' luiste teekening laten wij hieronder volgen Geen wonder, dat Renan ieder, die Christus liefhad als den Verlosser van zijn ziel, wondde. Dat zelfs modernen, die nog eerbied voor Jezus koesterden, hem hierom veroordeelden. De macht van Renan school niet al leen in zijn emotioneelen stijl, maar vooral ook in zijn aan brutaliteit gren zende openhartigheid. Het „hangslot" op zijn mond ver droeg hij niet. Deed hij eerst zijn geestverwanten schrikken, zijn geest werkte door. En nunu wordt hij in menig artikel om zijn verfijnde religieusitcit, .zijn diepe vroomheid verheerlijkt. Hij wordt opgenomen in de galerij va» religieuse naturen, waarin ten on zent ook de opstandelinge mevrouw Roland Holst een plaats heeft bekomen. Maar wij, wij kunnen zijn nagedach tenis niet huldigen. Hoewel wij niet blind zijn voor zijn talent, kunnen we nooit vergeten, dat hij ons heeft gekrenkt in het teederste wat wij bezitten, in onzen Heiland en Zaligmaker. Wjj kunnen ons dan ook onmogelijk tot waardeering opschroeven. Wij blijven hem beschouwen als één, die den Zoon Gods andermaal heeft gekruist. Wanneer hij nog leefde, zouden we op hem toepassen de Johanneïsche ver maning: ontvangt hem niet in uw huis en zegt tot hem niet: wees gegroet. Zijn dood brengt daarin geen veran dering. Onze gansche ziel komt in opstand tegen het werk, dat hij naliet. Wij doen dan ook niet mede aan de mode van onzen tijd om zoo iemand merkwaardig en interessant te vinden. Onze verdraagzaamheid kan ons nooit ontnemen onzen weerzin tegen de» man, die onzen Heere en Meester zoo gruwelijk heeft beleedigd. In dit opzicht willen wij er niets van hooren, dat tijd slijt. Dit lezende, komt ons te binnen wat wij jaren geleden het was op een onzer Zendingsfeesten in de tachtiger jaren den lateren prof. Jonker, destijds predi kant te Rotterdam, in vvegsleopende taal hoorden prediken naar aanleiding van 's Heilands woord: „de poorten der hol zullen Mijne gemeente niet overweldigen". De spreker vertaalde het woord „hel" door „doodenrijk". Do mannen van de Kunst, van het Zwaard, van de Wetenschap, allen die in den loop der eeuwen den Christus en Zijn gemeente waren gram geweest de redenaar liet hen allen langs zijn hoor ders henengaan, als een reusachtig doo- den-defilé; en voor die allen klonk de vraag en het antwoord: Waar zijn ze ge bleven Naar het doodenrijk I Dit geldt ook van Renan en zijn ver blinde volgelingen. Zij zijn van dc aarde weggevaagd en wachten in het doodenrijk op het eind- gerichtEn de gemeente zal tot in eeuwigheid met haren Koning lieerschen, t.en spijt van al hare en Zijne vijanden. Uit het Ruhrgebied. Gisterochtend hebben de Franschen roet een sterke troepenmacht een actie tegen Dortmund ondernomen. Het cen traalstation, het raadhuis, het hoofdbu reau van politie en verschillende politie districten. zijn bezet. Op het station wer den de reizigers en het personeel ver wijderd. De politie werd, evenals dit te Bochum, Essen, Gelsenkirchen en de ove rige plaatsen van het Ruhrgebied is ge schied, ontwapend en met onbekende be stemming weggevoerd. Mot de bezetting van Dortmund is het voor het verkeer van on naar het onbezette Duitschland belangrijkste spoorwegknooppunt uitge schakeld. Terwijl de Franschen de meeste sta tions die zij overvallen betrekkelijk spoe dig weer ontruimen, richten ijij de hoofd stations te Essen en Bochum voor een langdurige bezetting in. Dat te Essen is zelfs tot een soort van vesting gemaakt; de lijnen zijn opgebroken, prikkeldraad versperringen zijn opgeworpen, enz. Ook hebben de Franschen liet zuidelijk gedeelte der havenwerken van Mannheim en de haven van Rheinau bezet. Deze is van alle moderne inrichtingen .voor zien en loopt langs een groot aantal fa brieken, o. a. de groote centrale „Mann heim", welke een groot deel van Baden van stroom voorziet. De nieuwste heldendaad der Belgen is, dat zij de melkzending uit Nederland naar het Ruhrgebied hebben stopgezet. Woens dagavond hebben zij te Rüdericli bij Wezel de voor Gelsenkirchen, Essen, Dortmund en Mülheim bestemde melk in beslag ge nomen. Daar de melk in verband met de groote schaarschte nog 'alleen aan kin deren en zieken wordt verstrekt, heerscht thans overal groote verontwaardiging. De mijnramp te Courcelles. Zooals wij reeds meldden heeft zich in put no, 8 van de kolenmijn ,Courcelles-< Nord (België) een verschrikkelijke ramp voorgedaan. Mijnwerkers, die op een diep te van 375 M. werkten, hebben n.l. eeri wand doorgekapt van een verlaten put, die geheel vol water stond. Het water maakte zich van het lager gelegen gedeelte, waar men aan het werk was, meester met een snelheid, die elke vlucht onmogelijk maakte. De lampen wer den door het water uitgedoofd, zoodat de duisternis de redding een tijd lang belem merde. Reeds werden 11 lijken bovengehaald, terwijl 11 zwaar gewonde mijnwerkers in de ziekenhuizen werden opgenomen. Men vreest dat er nog meer dooden zullen te betreuren zijn, want met het water is een groote hoeveelheid vergif tigde gassen meegekomen, die door de gewonden werden ingeademd. Gruwelpropaganda in België. Aan een particulieren brief uit Ant-' werpen ontleent „Het Vad." het vol gende „Een dezer dagen woonde ik toevallig een tooneelvoorstelling bij, waarin het graf van den onbekenden soldaat op het tooneel werd gebracht. Op zeker oogen blik gingen echter de deuren van het graf open en trad het lijk naar buiten i afgrijselijk verminkt, met bloed bedekt, in één woord, het type van een gesneu velde, die veel geleden heeft; de Belgi sche vlag in de hand. Dit wezen zong van zijn wedervaren op de slagvelden, en toen veranderde het tooneel en zag men een oorlogsterrein; men hoorde de kanonschoten, de soldaten vielen neer en het gekerm der gewonden was hartver scheurend. Daarna werd een brandend dorp voorgesteld, waarvan de bewoners op de vlucht sloegen, en zoo werd de herinnering aan al die gruwelen weer opgewekt. Het slot is een gesprek van het lijk met zijn moeder, die zijn graf bezoekt, en van wio hij verneemt, daf het land nog maar altijd gebukt gaat onder groote kommernis, door dc fout van den overwonnen vijand, zijn ver plichtingen na te komen. Als hij dit hoort valt hij neer, en terugkruipend in zijn graf zingt hij een allerdroevigst klaaglied, zoekt nog naar zijn wapenen, maar de deuren van het graf duwen hem naar *binnen, en uit do diepte van het gral hoort men hem kermen over dit onrecht." Korte berichten. Uit de ondergeloopen mijn te Cour celles (België) zijn reeds tien dooden en tie n zwaar gewonden, van wie de meesten in hopeloozen toestand, naar boven gebracht. Uit Madrid wordt gemeld: Volgens de bladen zijn te Malaga (Zuid-Spanje) twintig gevallen van builenpest ge signaleerd. In Boston (Amerika) heeft Woens dag een zware sneeuwstorm ge woed. Er viel 221/a c.M. sneeuw. In het vierjarig tijdperk, dat Harding president der Vereenigde Staten is, zijn ongeveer 100.000 ambtenaren ont slagen. Daar de jongste staking in België werk van communisten is, en tevens een complot tegen de veiligheid van den staat ontdekt is, zijn in Brussel, Antwer pen, Gent, Luik, enz. een veertig lei ders der c o m Wunisten a a n g e- houden. Een telegram uit Augsburg meldt, dat na een bijeenkomst der nationalisten een bloedige botsing tusschen nationa listen en communisten plaats had. Er zijn 20 gewonden, o. w. vier ernstig. De s t r ij d in I e r 1 a n d is weer hevig. Biji Cahersiveen streden de Vrij- staters tegen 400 rebellen. De laatsten hadden 21, de eersten 8 dooden. Jac htheeren in actie. „Het Volk" verhaalt do volgende ge schiedenis uit Renswoude: De heeren van Renswoude de baronnen Taets van Amerongen zijn van vader op zoon niet alleen heerscher over een dertigtal boer derijen en haar opwonenden, doch ook burgemeester der gemeente Renswoude. Nu is de baron de slechtste niet. Toert in de oorlogsjaren bijna iedere grond eigenaar de pachten verhoogde, deed hij 't niet of slechts onbeduidend. Een boer, die stroopt, gaat echter on verbiddelijk van de plaats. Heeft hij een knecht, die zich aan 't. zelfde euvel waagt, dan kan zijn baas geen hout of gras van den baron koopen voordat de mis dadiger van de boerderij verwijderd is. Katten en losloopende honden worden natuurlijk doodgeschoten. Nu komt de wijziging van de jachtwet aan de orde. Veel zullen de boeren ej) niet mee opschieten, maar toch voelt de baron, dat er getornd zal worden aan z'n heilige rechten. Hij doet dus mee aan 't petitionnement hij, met al zijn lijf eigenen en hofhoorigen. Do boeren durven niet te weigeren het adres te teekenen, waarin de nieuwe jachtwet bestreden wordt. Ze weten, dat' pachtopzegging hun lot zou zijn. En ze teekenen allemaal. Doch niet zij alleen, ook de keukenmeid en de kamenier, de huisknecht en de koet sier, de timmerman en de slager, zelfs de schoolmeesters! En de vrouwen, als de man niet thuis is. Wie weigert valt in on genade. Geen platanen. Ged. Staten der provincie Zuid-Holland hebben, in verband met berichten uit de bladen, die propaganda maakten voor het aanplanten van platanen in verband met de iepensterfte, vooral wat betreft de stadsbeplanting, de aandacht van B. en W. der gemeenten in deze provincie ge vestigd op hetgeen het dagelijksch bestuur van de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, deswege om inlichtingen gevraagd, over dit onderwerp schrijft: „Het is "bekend, dat sommige platanen, en wel juist het soort dat in. ons land het best groeit (plantanus Orien- talis) op de jonge bladeren talrijke, fijne puntige haartjes dragen. Bij de ontplooi ing der bladeren vallen deze haartjes af en worden door de lucht meegevoerd. Zij schijnen een sterk prikkelende wer king op de ademhalingsorganen uit te oefenen en nies- en hoestbuien te kun nen opwekken." Genoemde Vereeniging concludeert, dat deze boomen op stads pleinen, straten en speelplaatsen last en nadeel, vooral voor longlijders, veroor zaken en zij concludeert dus tot vermij ding van aanplant ervan in de steden. Straks geen premi ën voor w o- ningbouw meer. In zijn memorie van antwoord op de algemeene beschouwingen van de Staats- bègrooting voor 1923, deelt de minister het volgende omtrent den woningbouw^ mede: Beperking van de voorschotten voor wöningbouiwl is noodzakelijk. Het streven der regeering om den woningbouw aan het particulier initiatief over te la ten, is dan ook volkomen in overeenstem ming niet dc bedoeling van den wetge ver. De regeering houdt slechts in zoo ver vast aan het stelsel van premiën, dat ziji dit jaar nog promiën toekent voor het bouwen van eenvoudige arbeiders woningen. Zoodra het daarvoor uitge trokken bedrag van f9 millioen zal zijn uitgeput, en in ieder geval met liet einde van liet loopende jaar, zal het verleenen van premiën gestaakt worden. Hypotheek wordt niet meer gegeven. Van 1905 tot het einde van 1922 zijn krachtens de Woningwet bouwVoorschotten toegekend tot een bedrag van rond f673.004.050. Premieverlaging Onge vallenwet. Zooals bekend, is bij K. B. d.d. 10 Fe bruari 1923 voor alle bij do R.V.B. aan gesloten werkgevers een tariefverlaging ingevoerd met ingang van 1 Januari 1923. Vanaf dien datum zal de premie p!er één gulden loom zooveel maal 0.0008 gul den bedragen, als het gevarencijfer eenhe den bevat. Het volgend voorbeeld ter toelichting.' Aanvang verzekeringsplicht 1 April 1922. Loon, over het tijdvak 1 Jan.1 Juli 1923: f1500. Gevarencijfer: 5. Premie be draagt 1500 maal 5 maal f 0.0008 is f 6. Een premieverlaging dus van 20 pbt. Bovendien is bij K. B. d.d. 1 Februari 1923, no. 39, bepaald, dat voor de werk- gevers, die op 31 Dec. 1921 voor risico der rijksverzekeringsbank waren verze kerd, het tarief van liet kalenderjaar 1923 met 25 pet. extra wordt verlaagd. Voorbeeld Aanvang verzekeringsplicht: 1 Januari 1912. Was altijd bij de rijksverzekerings bank aangesloten. Gevarencijfer 5. Loon over het tijdvak 1 Jan.1 Juli 1923 f 1500. Premie1500 nuaal 5 |maal f 0.0008 is .f 6, verminderd met 25 pet. is f 4.50. Deze extra-verlaging is dus niet toe passelijk op de werkgevers, wier bedrijven in den lootp van 1922 door de wetswijzi ging vcrzekeringsplichtig zijn geworden. De extra verlaging' is echter wel van toepassing voior den opvolger in een be drijf, indien dit bedrijf op 31 .Dlec. 1921 bij de Rijksverzekeringsbank was aangeslo ten. Voorbeeld: Aanvang bedrijf van den tegenwoordigen werkgever: 1 Oct. 1922. Voorganger was tot 1 Jan. 1922 aange sloten pij de „Centrale". Loon tijdvak 1 Jan.1 Julif 15O0. Gevarencijfer5. Pre mie 1500 maal 5 maal f 0.0008 is f 6 (dus geen 25 pet. extra-verlaging), i VoorbeeldAanvang bedrijf 1 'Oot. 1922. Voorganger was op 31 Deo. 1921 aange sloten bijt de Rijksverzekeringsbank. Loon tijdvak 1 Jan.1 Juli 1923: f1500. Ge varencijfer: 5. Premie: 1500 maal 5 maal f0.0008 is f6. Extra-verlaging: 25 pet. Premie f4.50. Ten slotte nog het volgende: "Werkgever was 31 Dec. 1921 aange sloten bij de Rijksverzekeringsbank. Daarna is de verzekering overgedragen aan een particuliere instelling. Met ingang van 1 Juli 1923 wordt ontheffing van risicooverdracht gevraagd en verleend, zoodat over het 2e halfjaar 1923 weder premie aan de Rijksverzekeringsbank m.oet worden betaald. Die premie over dit tijdvak miaet dus met de extra-vermindering van 25 pet. berekend .worden. Voorbeeld: Werkgever was op 31 D'ec. 1921 bij de Rijksverzekeringsbank aange sloten. Is met ingang van 1 Jan. 1922 overgegaan naar een andere instelling. Vraagt met ingang van 1 Juli 1923 onthef fing en moet dus over het tijldvak 1 Juli 19231 Jan. 1924 premie betalen aan de Rijksverzekeringsbank. Loom gedurende dit tijdvak f 1500. Gevarencijfer 5. Pre mie 1500 miaal 5 imaal f 0.0008 is f 6 verminderd met 25 pet. is f4.50. Allerle i. De Jaarvergadering van den Chr. Boe ren- en Tuinclersbond zalf 5 en 6 Juni te Haarlemmermeer worden gehouden. De beslissing van Gcdep. Staten, van Gelderland in zake de R. Kj. Universiteit is verdaagd. Overleden is prof. dr J. D!. v. d. Waals, oud-hoogleeraar in de Avis- en natuur kunde te Amsterdam. Het Hoofdstembureau in den Kieskring Leiden heeft de lijst van de Plattelands partij (links), waarop' als candidaten voor komen de namen Rraat c.s., ongeldig verklaard, wegens het drie dagen te laat indienen dezer lijst. DE EINDELOOZE TAAK VAN VROUWEN Gemiddeld werkt een huisvrouw langer dan ieder ander. De rust, die zij kan, nemen, is slechts een onderbreking van haar nooit, eindigende taak. Dit is te betreuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan vertoonen zich urinestoornissen, zenuw achtigheid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in den rug of in do lendenen en zijden, loomheid, moedeloos heid, bloedarmoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ont spanning buitenshuis. Voorkom zoodoende dc ontwikkeling van rheuinatiek, water zucht, steenvorming, graveel, of nier- en blaasontsteking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet tot de vermoeide nieren uitgeput zijn. Neem een verstan dige leefwijze aan en vertrouw het her stellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1.75 per doos. (27) Tweede Kamer. Het chronisch gebrek aan plaatsruimte noodzaakt ons ook nu weer kort te zyn. Eerst werden gisteren eenige gemeenten samengevoegd (o. a. Renlcum en Door- werth) en vervolgens was de Jachtwet weer aan de orde. Vele sprekers van rechts en links hebben er over georeerd, maar van een scherpe tegenstelling tus schen jager en boer bleek in de Kamer tot heden nog niet veel, al werd gisteren na al de critiök ook door den heer Kolk man nog wel een goed woordje over de jacht gezegd. De jachtwet zal er Wel met vlag en wimpel doorkomen, al zal er eerst over belangrijke amendementen nog wel beslist moeten Worden. Over ar tikel 4, dat den grondgebruiker het jacht recht toekent, terwijl dit tot nog toe bij den eigenaar berustte, werd nog eenige critiek vernomen, maar overigens liep het wel los. Zonder het instituut der jachtschap- pen waaraan de Regeering helaas niet gelooven wilde heeft de bepaling, dat de grondgebruiker het jachtrecht zal be zitten geen practische waarde, omdat hij1, voorzoover hij niet tevens eigenaar is, van zijn recht, met of zander dwang, Wel in veruit de meeste gevallen afstand zal doen ten behoeve van den eigenaar. Toch kan er door deze wet wel eenige verbetering komen, want voor het dooden van „schadelijk gedierte" is geen acte vereischt. Dat mag de grondgebruiker zan der meer van zijn erf weren. Als alle grondgebruikers van dat recht nu ook maar gebruik durven miaken! Bij schade lijk gedierte is, behalve het konijn, ook do fazant ondergebracht, waarmee allen het niet eens waren. Apotheken. A.s. Zondag zijn de volgende 'apotheken geopend: te Goes die van L. la Parte; te Middelburg die van Nonhebei; te Vlissingen die van S. J. Engering. De Minister van Arbeid heeft goed gevonden dat vroeger toegekende bijdra gen voor woningbouw1 zullen worden uit gekeerd aan de gemeenten: Biggekerke voor G. 'Polderman, f565; Schore, voor A. Bierens, f 520. Dioor den Commissaris der Koningin is aan! den heer J. A. de Graaff, landbou wer te Scherpenisse, eervol ontslag ver leend als lid der gezondheidscommissie, zetel Tholen. Bij koninklijk besluit is met 1 April a.s. aan G. J. Verhage, commies der te-' legrafie, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. I i i Bij koninklijk besluit is met 1 April a.s. benoemd tot technisch ambtenaar bf! de arbeidsinspectie A. J. de Bliek, bui tengewoon opzichter bij den Rijks Water staat, te Middelburg. VHssingen. Na een recle van den heer Feiji pit Middelburg gaven zich nog twee personen op! als lid der Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. 'Een voorloopig be stuur werd gekozen, Waarin zitting namen de heeren P. Brasser, G. Gillissen, P. J. Kruijsse, en I. Sinlce. De afdeeling telt thans 12 leden, Krulningen. Donderdag hield de „Krui- ningsche Burgerwacht" haar algemeene jaarvergadering. Uit verschillende versla gen kan worden ontleend dat deze ver eeniging op gebied van schietwedstrijden niet de minste is. Immers toch werden in 1922 gewonnen 10 medailles en 1 wisselbeker. Het ledental blijft vrijwel op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1