Kerknieuws. Staten-Gsneraal. üit is Provincie. Onderwijs. Weteiisfiap en lunst. Ingezonden Stukkeu. Gemengd Nieuws. rereeniging Schuttevaer, is benoemd tot commandeur in de kroonorde van België. Do candidatenlijst van den Vrijheids bond in den kieskring Tiel is ongeldig ver klaard. Tweede Kamer. Aangenomen is gisteren liet wetsont werp, dat aan de gemeentebesturen de be voegdheid verleent, aan onderwijzers en onderwijzeressen voor extra-werkzaam heden in de vier verstreken jaren een toelage uit de gemeentekas te verleenen. Het wetsontwerp houdt, verband met een ministeriecle toezegging, welke inder tijd werd gedaan bij de behandeling van een motie-Otto. Dié m'otie zelf is toen verworpen. De minister heeft zich daarna aan het werk gezet, maar op den voor grond gesteld (overeenkomstig den wensch tvan minister Die Geer) dat de Igansehe zaak het rijk niets mocht kosten. De gemeenten m ogen dus vergoeding yoor werkzaamheden buiten do schooluren in de vier verloopen jaren betalen, maar een verplichting hiervoor bestaat niet. Dhrn. Gerhard en Bulten wilden wat verder dan het wetje gaan, maar de minister bleef op zijn standpoint staan. Toen kwam de langverbeide Jacht wet ter tafel. De hoeren de Boer (Plat tel.), Hiemstra (S.D.A.P.), v. d. Heuvel (.AR.) en Duymaer v. Twist (A.R.) ver dedigden allen het wetje, al hadden som migen hunner nog wel wat verder willen gaan. Dhr. v. d. Heuvel betreurde het, dat men het ideëele standpunt heeft verla ten dat voorkoming van de schade had moeten worden beoogd. Dit had dooi de jachtschap'pen kunnen zijn bereikt. Overigens riep spr. de rogcering toe niet. uit. den weg te gaan voor het kabaal' dat gemaakt wordt olm de Jachtwet te verzwakken. Het baart, verwondering dat daarbij jacht en landbouw als gelijkwaar dige belangen werden voorgesteld. Die gedachte is totaal verwerpelijk. Het pri maire en verre overheerschende is het belang van den landbouw. Op cynische wijze wordt verder gesproken over de wildschade. De nijvere boeren moeten werkeloos en weerloos aanzien dat het wild de vruchten van jaren arbeid ver nielt. Ook dhr. Duvmaer van Twist voelde zelfs voor een matigen wildstand niets. Bij Kon. besluit is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht bij1 de infanterie tot reserve-kolonel de gepen sioneerde kolonel der infanterie J. L. v. d. Moer. En tot reserve-eerste-luitenant bij hun tegenwoordig korps de reserve tweede-luitenants H. J. H. v. Dijk en C. J. v. d. Berg van het Be regiment; G. J. v. Meurs, C. A. v. d. Velde, H. J. J. v. d. Made, C. J. de Rogt, J. Heggen, J. do Bruine en J. J. Dlominicus, allen van het "14e, J. Homines van het le, H. J. M. A. Lagaay van het 2e. Geslaagd voor het stuurliedenexa men 3e stuurman groote vaart te 's Gra- venhage de heer C. Swart, W. H. Snijders, P. W, v. Lent, J. Krab, L. Lams en G. A. de Rooy. Overbrugging Eendracht. Jaren lang hebben de gemoederen van Tholen zich bezig gehouden met het be komen van een overbrugging der Een dracht. Steeds leden de voorstellen schip breuk, nog de 'laatste maal, toen daar aan verbonden werd de totstandkoming van het locaalspoor in West-Brabant. Toen door de tijdsomstandigheden de voorstellen der lokaalspoorwegen voor West-Brabant zoowel door de Staten als Regeering onuitvoerbaar werden ver klaard, kwamen energieke personen bij een om thans op het oude thema van: 1912 te trachten meer succes te bereiken. Onder leiding van burgemeester Die penhorst zette men zich aan het werk, alles liep voorspoedig, mits de Raad van Tholen zelf ook blijk gaf van medewer king. Deze heeft woord gehouden, want in de vergadering van Dinsdag besloot de Raad het voorstel van B. en W. om een derde in de kosten der overbrugging bij te dragen, goed te keuren. Door aanneming met alg. stemmen op réén na, mag men beschouwen, dat de totstandkoming van de brug thans ver zekerd is, daar de Regeering toezegde eveneens tot gelijk bedrag deel te nemen welke toezegging ook door Ged. Staten van Zeeland is gedaan. De brug zal worden gebouwd naar het ontwerp des heeren Ir. G. Kuypers. De brug zal uit een bog van beton bestaan, terwijl de bepalingen door den Minister van Waterstaat gesteld omtrent de draag kracht voor later te leggen lokaalspoor moeten in acht genomen worden. Wij wenschen het Gemeentebestuur van Tholen geluk met dit besluit en drukken er den wensch bij uit, dat 'spoedig dit grootsche werk zal worden begonnen en voleind, opdat aan den maar al te lang geduurd hebbenden middeleeuwschen toe stand een einde kome. (Zoom.) B ato-r ij w iel en Wij ontvingen den fraai uitgevoerden prijscourant der N.V. Nationale Rij wiel fabriek „Rato" te Tiel. Als verblijdend nieuws voor de a.s. koopers wordt medegedeeld, dat de prij zen wederom zijn verlaagd. Aan de hand van tal van afbeeldingen worden vele bijzonderheden omtrent de fabricage en afwerking der onderdeelen meegedeeld. Het blijkt, dat alles solide en nauwkeurig wordt vervaardigd. Verder tal van mo dellen van fietsen met beschrijving en prijsopgaaf'. Men kan maar uitzoeken! Middelburg. Met hef. oog op het groot aantal Duitsche meisjes, dat ook hier ter stede in dienstbetrekking is, heeft zich een damescomité gevormd, bestaande uit de dames Dronkers-Lucasse, Peter- meijer-Dönzelmann en M. Kahrati, die de meisjes op hun uitgangsavond in een gezellig samenzijn bijeen brengen en hun op Duitsche wzeij afleiding bezorgen wil. Op de tot nu toe gehouden avonden zijn 30 meisjes bijeen gekomen en dit zijn nog niet allen die hier dienen. Het schijnt dat men meent, dat aan de bijeenkomsten een bepaalde godsdienstige richting wordt gegeven, wat juist beslist vermeden wordt. Het doel is uitsluitend, de meisjes die hier geen bekenden hebben en die toch eens eenige uren „uit" willen, een voor hen aangename en gepaste afleiding te geven. Dat dit door haar die reeds kwa men gewaardeerd wordt, bleek reeds her haaldelijk, o. a. toen een barer woorden van dank bracht aan de dames voor de moeite die zij zich getroosten. De politie alhier heeft p'roces-vorbaal opgemaakt tegen do 15-jarige J. de V. uit Souburg, die verschillende winkeliers al hier oplichtte voor gouden ringen, welke zij ten deele verkocht en ten deele weg wierp. In hoeverre hierbij1 ook van heling sprake is, zal de justitie moeten beoor- deelen. In de gisterenavond gehouden ver gadering van Kerkvoogden der Ned. Ilerv. gem. is benoemd tot Kerkelijk ontvanger tevens secretaris, do lieer A. Mulder, ad junct-commies 'Rijksarchief met 3 stem men tegen 1 stem op den heer C. Bour- trez en 1 slem blanco. Vlissingeri. Donderdagmiddag had hier een droeve plechtigheid plaats, namelijk de teraardebestelling van bet stoffelijk overschot van twee agenten van politie, de heeren J. van Weole en A. J. Vilijn, die beiden na een langdurig lijden op resp. 47 en 32-jarigen leeftijd aan hun familie en het politiekorps zijn ontvallen. Naast iede- ren lijkwagen gingen 8 agenten van politie en een brigadier. Deze politicmannen droegen op de begraafplaats hun over leden collega's grafwaarts. Het hoofdstemburcau voor de Pro vinciale Statenverkiezing in den kieskring Vlissingen heeft de candidatenlijsten goed gekeurd en de daarop voorkomende can didaten gehandhaafd. Gisterenavond trad voor de afdeeling Vlissingen van den Christ. Metaalbewer- kersbond als spreker op de heer C. Wet- selaar, districtsbestuurder, met het onder werp: „Worstelend omhoog". Spreker wees er op, dat er in dezen donkoren tijd, nu de economische ellende al nij pender wordt, moed toe behoort om een blik in de toekomst te werpen. Vooral ook op het gebied der vakorganisatie is zooveel veranderd, en niet ten goede. Toen spr. hier voor enkele jaren optrad, be stond er een bloeiende afdeeling van meer dan 300 metaalbewerkers, nu is zij tot op éénderde verminderd. Juist in dezen tijd, nu een krachtige organisatie zoo nood zakelijk is, keoren velen haar den rug toe en spelen daarmede in de kaart der reactionaire werkgevers, die de ongunst der tijden te baat nemen om de onder Gods zegen verkregen rechten der arbei ders zooveel mogelijk ongedaan te maken. Onder de groote liberale werkgevers valt een krachtig streven waar te nemen om zooveel in hun vermogen is de sociale wetgeving krachteloos te maken. Zij wil len weer terug naar het bandelooze be drijfsleven van voorheen met al de ellende voor de arbeiders daaraan verbonden. Lu- ten toch vooral de Chr. arbeiders alles in het werk stellen om de sociale wetge ving intact te houden. Spr. wees op de zegenrijke werking der sociale wetten en het is te betreuren, dat onze arbeiders dit nog zoo weinig inzien en er zoo koud en gevoelloos vaak tegenover staan. Alleen door de inwerkingtreding der art. 99 en 100 van de Invaliditeitswet worden in ons land op het oogenblik 5500 mannen en vrouwen verpleegd in ziekenhuizen en sanatoria, en deze menschen zijn vol dank baarheid voor Talma's wetgeving. Spr. betreurt het, dat mede door de houding der moderne vakbeweging de uitvoering- der Ziektewet nog steeds op zich laat wachten. Spr. besprak vervolgens het nut en de noodzakelijkheid van een sterke Chr. vak beweging in de naaste toekomst. Kloetinge. Gisteren vergaderde de Boe renleenbank. Van de 74 leden waren 51 tegenwoordig. Uit de rekening bleek, dat aan spaargelden was ingelegd in 1922 f65024,71, totaal bedrag f 128967,40. Er werd terugbetaald f28996,21. Aan voor schotten werd verstrekt f6400 en terug- I betaald f275, totaal uitstaande voorschot ten f 11725. Bij de Centr. Bank was een te goed van f63614.36 en aan de leden f40020.24, terwijl er een schuld is aan de leden van f 16473,64. De gemaakte winst zal in het reservefonds gestort wor den. Tot bestuurslid werd gekozen C. van Liere Wz., lid van den Raad van Toezicht. Het aftr. lid C. G. van Liere wenschte niet meer in aanmerking te komen. Tot lid van den Raad van Toezicht werd herkozen J. Oele Az. en gekozen M. Kole Cz. Tot plaatsvervangende bestuursleden werd herkozen H. M. Bruijnzeel en ge kozen J. Oele Az. De rentevoet werd gewijzigd en bedraagt voor spaargelden 3)4 pet. en voor voorschotten 4% pet. Goes. Met ingang van 1 Maart is be noemd tot monteur 2e klasse bij den Telegraafdienst de aspirant-monteur J. de Kramer, alhier. Krulnlngen. Woensdagavond vergaderde de vereeniging tot aankoop van steen- j kolen en aanverwante artikelen „Uit Voor- zorg". De vergadering was slechts door 48 leden bezocht. Uit 't jaarverslag bleek, dat in 1922 waren aangevoerd 472 Va ton brandstof tegenover 410 ton in 1921. Waar alleen goede soorten brandstof worden aangekocht, is over (je qualiteit nooit to klagen. De rekening van den penning meester bedroeg in ontvangst en uitgaaf f 15891,66V2, met een winstcijfer van f318,56. Deze rekening werd door de ver gadering goedgekeurd, gezien 't rapport der commissie, die belast was met 't, na zien dezer rekening, hetgeen enkele dagen tevoren reeds was geschied. Bij de gehou den bestuursverkiezing werd hot aftre dende lid, de hoor A. le Clercq, met bijna algemecne stommen herkozen. In do vacature, die ontstaan was door vertrok van dhr. Hoenkamp, werd voorzien door benoeming van dhr. Jobs. Poleij, die zich deze benoeming liet welgevallen. Het los- loon werd nog onveranderd gebiten, ter wijl het ver-voerloon eenigszins werd ge minderd, gezien de daling der vracht- rijdersloonen. Na nog eenige vragen van diverse leden te hebben beantwoord, sloot de voorzitter de vergadering. Dhr. C. H. A. Felius, assistent voor den stationsdienst bij de Nederl. Spoor wegen aan hel station KruiningenIer- scke, slaagde Woensdag 7 dezer to Utrecht voor hel examen van stations ambtenaar bij de Nederl. Spoorwegen. Serooskerke. (W.) Gister hield do Boe renleenbank haar zesde jaarvergadering. Het bestuurslid Iz. de Buck en de com missaris W. Jobse werden herkozen. Het salaris van don boekhouder werd verhoogd van f350f400. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten bedroegen aan spaar gelden f 108588,43. In rekening courant f 107695,73. Aan rente van voorschotten f 3561,73. Van de Centr. Bank f2160,08. In rekening f 139787,14. Aan rente spaargelden betaald f5249,09. Eindcijfer f238578,83. De balans in actief aan uit staande voorschotten f64220, in loopende rekening f 104613,69. Het passief saldo spaargelden f 143133,74, in loopende re kening f31659,25. Eindcijfer f 175037,04. Rente voor dit jaar vastgesteld op 4 pet. voor deposito, 5 pet. voor leeningen. Met een woord van dank aan den boekhou der sloot de voorzitter. Souburg. Woensdagavond liad onder leiding van den burgemeester een ver gadering plaats om tot oprichting te ko men van een comité met het oog op het jubileum der Koningin, liet comité werd als volgt samengesteld: P. S. Buteux, cere- voorzitter; A. Melis, voorzitter; ds Gra ves van Willcnswaard, J. de Bruijn, J. J. van der Meulen, A. van Veen, J. van Eijckeren, M. Arend se Mz., A. Wisse, se cretaris-penningmeester. Tholen. I11 de laatst gehouden Raads vergadering was aan de orde de over brugging van de Eendracht. De totale kos ten zijn begroot op f 572.180. B. en W. stelden voor om de regeering en Prov. Staten ieder een derde als renteloos voorschot te vragen met 66 annuïteiten on vergunning om voor een te bouwen brug bruggeld te mogen heffen en dit te bepalen op 10 cent per persoon. Voor vrachtauto's zouden de bruggelden ook dienen verhoogd. Weihouder Goossen achtte het zeer noodig, dat we hier verlost worden van den middeleeuwschen toestand, die het veer ons bezorgt, en aclit den bouw van een brug zeer noodig. Maar de an dere gemeenten in ons eiland hebben hier ook zeer veel belang bij, waardoor het mooi geweest zou zijn, indien we een gemeenschapsbrug zouden hebben. Doch nu is dit voorstel er en zal indien Tholen steun krijgt een leening van f 200.000 aan moeten gaa nvoor zijn deel. We blijven dan baas in eigen huis. In stemming gebracht wordt met op één na alg. stemmen besloten over te gaan tot den bouw van een brug over do Eendracht, mits onder toestem ming van tolgcldheffing en financieelen steun voor een derde van Rijk en Pro vincie ieder. (Zie verder het andere be richt in dit no.) 1 Oostburg. Alhier is een Chr.-Histori sche kiesvereeniging opgericht met aan vankelijk 15 leden. Voorzitter is de heer J. H. Boeltjes en secr.-penningmeesteresse mej. G. Aalbregtse. Axel. In de laatstgehouden Raadsver gadering had stemming plaats over het voorstel-Baert om het besluit tot afschaf fing der kermis in te trekken. Het werd verworpen métj 6 tqgen 4 stemmen. Voor de heeren van Dixhoorn, De Kraker, Baert en v. d. Bilt (Vrijheidsb. en Kath.); tegen de heeren Oggel, Weijns, Dekker, Dieleman, de Feijter en Koster (rechts). De afdeeling Middelburg van de S. D. A. P. heeft een voorstel van het be stuur, oru gezamenlijk met den Middel- burgschen Bestuurdersbond over te gaan tot aankoop van het volksgebouw „Voor uit", thans eigendom van de coöperatie, met algemeene stemmen goedgekeurd. (VI. Crt.) aarg^^trEtT^MaaxiMiiiiiiiwiiwH 1 wamjni Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hagestein en te Montfoort: W, Deur te Zegveldte St. AnnalandJ. Bus te Ouddorp. Geref. Kerken. Beroepen te Batck-WijckelJ. J. Hettinga, cand. te Apeldoorn. Bedankt voor Spijk door W. van Gelder te Langeslag. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Rotterdam (2e pred.pl.): A. H. Hilbers te Enschedé en H. Visser te Leeuwar den te Lutten-De KrimR. E. Sluiter ;te Assen en W. Vos te Draohten. Ds G. E. Meloen, Ned. Ilerv. predikant van Kloetinge, hoopt 20 Mei a.s. to herden ken, dat hij vóór 40 jaren te Kortonhoef zijn herderlijke loopbaan begon. ïn 1887 werd genoemde plaats met Colijnsplaat verwisseld, in October 1890 hield Z.Eerw. zijn intrede te Kloetinge. Sinds 1894 is Ds Meloen scriba- quaostor van het Classicaal Bestuur van Goes cn door zijn veeljarige ervaring in Kerkelijke aangelegenheden aller vraagbaak. Met zal den a.s. jubilaris zonder twijfel niet aan belang stelling ontbreken. Overleden, 48.jaar oud, ds II. G. v. d. Flier, sinds 12 Febr. 1901 predikant te Colmschate. Do heer P. J. S. de Klerk, Theol'. docts., is weer in ons land van zijn reis naar Engeland terug, en is weer bereid des Zondags do Geref. Kerken te dienen. Zijn adres isM. II. Trompstraat 351, Amsterdam. VEERE. Benoemd tot hoofd der O. L. School do heer W. Heit te Westkapelle en tot onder wijzer de heer G. J. IloUhuijzen te Middelburg. Lesrooster voor de Lagere School. Door den heer Gerhard wareu aan den Minister van Onderwijs, K. en W. eenige vragen gesteld betreffende een schrijven van den Minister in zake eten lesrooster eener lagere school en de regeling van don aanvang van het onderwijs in eenig leervak in een bepaald leerjaar. De Minister van Onderwijs heeft daarop het volgende geantwoord: Een schrijven, ais in de vraag bedoeld, is inder daad aan hot bestuur eener bijz. lagere school toegezonden. Voor het gewoon l.o. bevat de wol geen bepalingen betreffende het leerjaar, waarin met het onderwijs in eenig vak een aanvang nvoet worden gemaakt. De Onderwijs raad heeft zich verleden jaar, in een uitge bracht advies uitgesproken in dezen zin, „dat in de lagere klassen van een school voor gowoon lager onderwijs hel wekelijksch aantal uren onderwijs in de vakken a tot en met j heneden 22 mag dalen; hierbij word in den regel gedacht aan het eerste en tweede leer jaar". Aangezien in dit advies niet alleen van het aantal lesuren sprake is, maar ook van de volgens art. 3, tweede lid, der Lager Onderwijswet verplichte leervakken, is aan vankelijk de meening van don Onderwijsraad aldus verstaan, dat, te beginnen inet het 3de leerjaar onderwijs moet worden gegeven in de vakken a tot j. Dienovereenkomstig werd toen het in de eerste vraag bedoelde school bestuur aangeschreven. Nader is evenwel ge bleken, dat op dit punt de zienswijze der afdeeling van den Onderwijsraad is misver staan en dat deze integendeel van meenhig is, dat do wet in dit opzicht geen bindende voorschriften geeft. De bovenbedoelde aan schrijving is dus niet juist geweest, waarvan 't schoolbestuur in kennis is gesteld. Hoofdakte-examens 1922. Uit het „Bijv. Ned. Staatscrt" van 6 Maartblijkt, dat zich voor hot examen voor de hoofdakte bobben aangemeld de getallen tusschen geven de aantallen vrouwen aan in totaal 2661 (690) candidaten, van wie er 1338 (393) slaagden. In 1882 slaagden 169 van de 509 candidaten in 1892 524 van de 1342; in 1902 549 van de 1317; in 1912 '660 van de 1550; in 1922 1338 van de 2661. Hot aantal studeerenden voor de hoofdakte is 'dus belangrijk toege nomen. Zwendelarij? In <lc „Haagsche Bost" schrijft dhr Van 0(ss), de redacteu, van dat blad, die tear plaatse, te Luxor, aanwezig was, het vol gende omtrent de geschiedenis van het graf van Toett-ank-Amen. „Nu ik uit do Hollandsche bladen zie, dat de zotte Toet-ank-Amen-sensatïe ook naar ons land is overgeslagen, wil ik u even melden, dat deze geheele zaak eigen lijk weinig om het lijf heeft, en in elk geval geweldig wordt opgeblazen. Wel is het ontsluiten van dit nieuwe Konings graf voor Egyptologen niet zonder be- teekenis, zoodat da belangstelling Van prof Thierry uit Leiden ©n Prof. Obbink uil Utrecht, die gisteren naar Palestina af reisden, zeker wel gerechtvaardigd is. Maar dat neemt niet weg, dat voor het groote publiek de zaak een handig op touw gezette en geweldig overdreven sen satie zal blijveu, die geen andere bedoe ling had en heeft, dan voor het seizoen vreemden hierheen te lokken, die, met het oog op ï'uim twintig „moorden op Engelsche beambten, waarvan de dadera onbekend bleven, en met het oog op den hier heerscbenden algemeenen vreemde lingenhaat, misschien zouden zijn wegge bleven. Reeds meer dan drie maanden lang ia men aan den gang mot deze propaganda, waarbij men zich heeft verzekerd van de hulp der „Times". Het publiek wordt van dag tot dag geprikkeld met nieuws, dat met mondjesmaat komt en allerlei vage verwachtingen wekt. Maar betrouwbare lieden ter plaatse verzekeren mij, dat alles slechts „bunkum" is rondom een kern van waarheid en dat in het museum to Cairo vele dingen uit den tijd deT Pharo's te zien zijn, die al hetgeen dit wijd en zijd geadverteerde koningsgraf bevat, of nog zal blijken te bevatten, vermoedelijk verre zullen blijven overtreffen. Dit neemt echter niet weg, dat de truc uitnemend is geslaagd. Egypte, en vooral Luxor, zijn vol vreemde dingen, meestal Ame rikanen". Het graf is thans gesloten, doch tegen het volgend reisseizoen zal men hetzelf de kunstje vermoedelijk opnieuw probee- ren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hooggeachte Redactie, Afgezien van het feit, dat de bespreking van het orgaan „Ons Leger" in Uw geacht blad, door ons op zeer hoogen pris wordt gesteld, mag ik U wellicht oen kleine op merking maken betreffende de bespreking, voor komende in Uw nummer van 6 .dezer. Daarin toch hoeft U mij goproinoroord tot „kapitein", een titel, waarop ik geen aan spraak maak. Ik heb n.l. nooit 's konings rok gedragen, ben dus gewoon borger en dioo den arbeid voor het belang onzor krijgs macht geheel belangloos in mijn quaftUil van secretaris onzer Vereeniging. Ik vermeende mij verplicht U bovenstaand onder Uwe welwillende aandacht te moeten brengen. Inmiddels inet hoogachting, UEd. dw. J. VAN DE T|ALL. Rotterdam, 7 Maait 1923. Ongelukken. Het 2-jarig zoontje van H. v. d. H. te Castricum, dat tegen een brandende kachel was gevallen, waardoor het oen pan met heeto melk over hel tichaam kroeg, is aan de gevolgen overleden. Bij Ter Apel (Gr.) is do 30-jarige dochter van don hoor P., die zich te dicht bij de kachel bevond, in brand geraakt, 's Avonds is zij aan de gevolgen overleden. Doordat de trein BaarnUtrecht bij oen bocht wat over helde, kwam in do gang van een ooupó dr II. zóó te vallen, dat zijn rechterhand door een ruit stiel en de slagader werd doorge sneden. Zijn toestand is vrij goed. Bü het passeeren van een boerekar, die niet voldoende ontweek, is onder Zall-Bommel een autobus met 14 passagiers van een 15 M. hoogon dijk getuimeld. Allo passagiers werden verwond, maar gelukkig bleef het bij gebroken vingers en blessuren. Een reuzen-krentenbrood. Niet alleen in Overijsel houdt men de usantie van 't gebruik van rouzen-brooden hoog, ook in Holland verstaat men de kunst dergelijke broe den te bakken. Zoo ontving dezer dagen de bakker A. Bachman te Smitshoek bij Baron- drecht een bestelling, om een krentenbrood te bakken, waarvan hel gewicht 50 halve KG. en de lengte 1.70 M. bedroeg. Verschei den gasten konden zich aan dit „broodje" te goed doen. Hullebroeck. Naar wjj verne men is de Vlaamsche licdcrzanger-compo- nist Emiel Hullebroeck aangezocht 0111 een tournee door Amerika te maken, waarheen hij 4 April zal vertrekken. De dienstmeisjes in de dak goot. In de afgeloopen week zou te Enschede een familie, welke een villa bewoont, van een reis tcrugkeeren. Aan de politie was verzocht, tijdens de af wezigheid een oogje in het zeil te hou den. Nu werd vroeg in den morgen door twee agenten bevonden, dat do achter deur der villa openstond. Een der agen ten ging binnen en verzocht door de telefoon assistentie, ter afzetting ran de omgeving, ten einde ontvluchting van eventueole inbrekers te beletten. Spoedig waren eenige agenten ter plaat se en werd met doorzoeken der villa be gonnen. Men hoorde gestommel. Boven op de gang gekomen, troffen de agenten een der vrouwelijke leden van liet dienst personeel in nachtgewaad aan, die dacht, dat haar laatste uur geslagen had. Van de hooger gelegen verdieping klonk evenwel een vrecselijk gegil en het onder zoek werd met toenemende spanning voortgezet. Op de kamer der dienstboden werd niemand aangetroffen. Het angst geschreeuw klonk nu buiten, waar de dienstmeisjes in do dakgoot zate». Toen de achtervolgers door een raam keken, werkte dit, waar het politieagenten ble ken te zijn, slechts weinig kalmeerend op de gemoedsrust der dienstmeisjes. In- tusschen waren door liet gegil der meis jes de buren wakker geworden on werd van die zijde de politie telefonisch op nieuw van de inbraak in kennis gesteld. Ten slotte, toon de zenuwen der vrou wen eenigszins tot. bedaren waren geko men en er met haar te praten viel, bleek dat er van inbraak geen sprake was. De familie had het dienstpersoneel verzocht, daags voor haar terugkeer aanwezig te willen zijn. Zoo was gebeurd, doch daar één meisje 's avonds nog niet terugge komen was, had men de achterdeur voor haar open laten staan. En zoodoende speelde zich in het nachtelijk uur af het bovenvermelde tragi-comische nummer: „De dienstmeisjes in de dakgoot". (Tel.) Ingestort. Te Em'men is een in aanbouw zijnd sigarenfabriekjo van den heer S., waarop reeds de pannen gelegd waren, ingestort. Tot den grond toe is alles uit elkaar gerukt. De arbei ders, die binnen aan het werk waren, konden door een nog glasloos raam juist op tijd het gebouwtje verlaten. Een gemeenteraad gefopt. Dezer dagen kreeg de Duitsche gemeente Marzhausen in het YVesterwald bezoek van een heer, .die eén conferentie ver zocht met het gemeentebestuur. Hij ver klaarde, dat belangrijke wijzigingen moes ten worden aaiigebracht in de electrici- teitsgeleiding. De gemeente mioest er pp rekenen, een etmaal zonder licht te zijn, daar te dunne geleidingen vervangen moesten warden. De raad gaf zijn toestem ming. Den volgenden dag verschenen eenige monteurs, die het geheele net in het dorp afnamen en met behulp1 ran eenige inwoners het koperdraad op een wagen laadden en naar 't station brachten. Eenige dagen verliepen, tot ten slotte den raad, die in het donker zit, een licht op1-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2