Donderdag 8 Maart 1U23 37e Jaargang So 133 Binnenland. A FEUILLETON. BINNEN IJZEREN MUREN A Drukkers-Exploitanten: OOSffMTBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11: Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg'. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.-— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie»: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et- Bij abonnement belangrijke kerëng. Niet Hitgeput. De bekende Bond tegen liet vloeken, die door krachtige actie in de pers en door intensieve propaganda reeds zoo veel deed om de ontheiliging van Gods Naam tegen te gaan, heeft zich tot do gemeenteraden gericht met het verzoek, om een strafbepaling tegen deze ingekan kerde volkszonde in het leven te roepen. Dit loffelijk pogen verdient de waar deering, waarop het recht heeft. Dank zij de geregelde propaganda heb ben ook tal van gemeentebesturen in ons gewest hun roeping erkend en op het godslasterlijke en zedeverruwende vloe ken straf gesteld. Toch zijn daar nog altijd vele gemeen ten, ook rcchtsche gemeenten, die ach ter bleven en, waar het hierbij gaat om de Majesteit Gods en het daarmee nauw verbonden gezag der overheid, Gods wa ter over Gods akker lieten loopen. Men versta toch de diepe beteekenis dezer zaak. Wie straffeloos laat gebeuren, dat de Oppermajesteit Gods wordt geschonden, ondergraaft daarmede het gezag der aard- sche overheid, die immers niet anders regeeTt dan bij de gratie Gods en Zijn dienaresse is. Dat deze zaak in den breeden kring onzer A.-R. partij belangstelling vindt, blijkt wel uit het feit, dat het Centraal Comité ingevolge de ter Deputatenverga- dering gedane toezegging een commissie tot nader onderzoek instelde. Zoolang echter niet gebleken is of het strafbaar stellen van het vloeken bij Rijkswet kan worden geregeld, dient de propaganda voor gemeentelijke strafbepa ling onvermoeid voortgezet. Dan hebben vele gemeentebesturen hier nog een taak, nog een roeping te ver-> vullen I Dan is onze actie nog lang niet uit geput! Dank zij of ondanks? Het initiatiefvoorstel-Braat,, dat met den •zomertijd breken wilde, vond bij een niet onbelangrijke meerderheid der Tweede Kameï bijval. Die sympathie betrof dan minder de weinig aantrekkelijke politieke figuur van den heer Braat dan wel de strekking van het ontwerp zelf, over welks inhoud de laatste jaren een geregelde strijd werd gevoerd. Voor de duidelijke uitspraak der Ka mer bestond gegronde reden. Al kan niet worden ontkend, dat in wetenschappelijke kringen reeds vóór 1914 van den zomertijd sprake was, zulks neemt niet weg, dat de zomertijd bij ons werd ingevoerd als gevolg van het nijpen van den crisisnood. Welnu, spreekt het dan niet vanzelf dat, waar we thans bezig zijn de laatste stutten van het wrakke crisisgebouw weg te nemen en in dezelfde week nog aan de Huurcommissiewet de hand werd ge slagen, ook het stuk crisiswetgeving, dat in den zomertijd vervat is, wordt ge liquideerd? Daarenboven bestonden bij een groot deel van ons volk, in den breeden kring onzer nijvere plattelandsbevolking, tegen dit instituut ernstige grieven. Eehte populariteit vermocht zich de zomertijd, althans niet ten plattelande, te verwerven. Ee« verhaal uit den Fransch- Diuitschen oorlog. door ANNIE LUCAS. Uitgave Neerbosch' boekhandel. 88.) Misschien moet ik toch een uitzonde ring maken. Het valt ons gemakkelijk met droefgeestige blijdschap aan onze lieve moedor te denken, die na langdurig lichaamslijden eindelijk rust heeft gevon- ïdien in de tegenwoordigheid van Hem, tot Wien haar hart zich vertrouwend' keer de to midden van de nevelen, waarmede jhaar pad op aarde ontgeven was. Onze engelachtige Lili scheen mij1 altijd Imlecu* van den hemel, dan wel van de narde te Zijn. Maar Victor, onze Victor. Onze vxoolijke, onbezorgde, rijkbagaafde Victor! Dood en graf in verbinding mat Vic tor's naam! W&nneer ik mij da sierlijkheid zijnen ranke gestalte, het schitteren zijner don kera oogen, de vroolijke tonen zijner hei tere stam weder voor den geest haal, dan valt het mlij Zeer moeilijk te zeggen: Uw, wil geschiede. Het leven had hem Zoo wordt dan zijn heengaan door ons niet betreurd. Zoo begroeten we het, Kamervotum met instemming. Vermoedelijk was de meerderheid nog wel grooter geweest, als niet de heer Braat de man was, die zich met een handig gauwigheidje van het vaderschap over het initiatiefvoorstel verzekerde. Terecht merkte de heer Schaper op: „Wanneer ik stem vóór dit wets voorstel, stem ik niet vóór Braat, maar stem ik vóór het wetsvoorstel, dat hij nu eenmaal heeft ingediend. Het is misschien jammer, dat de heer Braat zich van deze zaak meester heeft ge maakt, want zijn verdediging, b.v. met zijn ongelukkige becijferingen, en zijn politieke figuur, die uitgaat van de meest platte materialistische belangen van den boer, zijn wel het minst ge schikt om hier een dergelijk voorstel te doen aannemen. Intusschen, hij is nu eenmaal anderen vóór geweest, het wetsvoorstel ligt er nu en wij hebben onpartijdig de zaak ts bezien. Daarom zal ik er wel vóór siemmen." Inderdaad, de dwaze berekeningen en het dilettantisch cijfergegoochel in de Memorie van Antwoord vestigde den niet weg te nemen indruk, dat het edele platte- landerspaar Braat en de Boer meer uit muntte door overmoedigen durf dan door gedegen kennis van zaken. Dat het voorstel ten slotte werd aan genomen, was dan ook niet zoozeer dank z ij dan wel ondanks den heer Braat. Uit het Ruhrgebied. De bezetting van het Roergebied wordt nog steeds uitgebreid. Gisteren is Lan- gendreer bezet, een belangrijk station aan de lijn Duisburg-Dortmund. Ook Weitmar en het westelijk deel van Remscheid is bezet, evenals Maxan, in Baden. De mijnen in het Roergebied hebben van generaal Degoutte bevel ontvangen vóór 10 Maart de steenkoolbelasting, die 40 pet. van den door het kolensyndicaat vastgestelden prijs bedraagt, aan de Fra.n- sche bezettingsoverheid af te dragen. In geval dit bevel niet wordt opgevolgd dreigt de generaal met gevangenneming van be drijfsleiders der mijnen en met andere strafmaatregelen. Ook tegen de spoorwegmannen gaan de Franschen weer strenger optreden. Dinsdagavond hebben zij bet. spoorweg personeel van het traject Kehl-Legeshurst uit zijn dienstwoningen verdreven. Te Buer hebben zij den spoorwegmannen aan het gemilitariseerde Noorder-traject een ultimatum gesteld. Indien binnen 24 uur het werk niet wordt hervat, zullen zij uit hun woningen worden gezet. Te Bottrop hebben de Franschen hun drei gementen reeds waar gemaakt. Ook uit de Palts komen 1300 gezinnen van spoor wegmannen naar Mannheim, die hun wo ningen uiterlijk op 8 Maart moesten ont ruimen. De Ruhr-kwestie is in. het Engelsche Lagerhuis weer eens besproken. Bonar Law zeide er o.a. van: „Tot dusver heb ben de Franschen met hun bezetting niets gewonnen. Hun pandenpolitiek heeft hun nog zooveel te geven, Zij'n toekomst was schoon, en nu nu heeft het graf dat lalles verslonden! Neen, zoo moogt gij niet spreken, gij: kleingeloovig hart. Niet alles, niet den onsterfelijke® geest. Neen, ons geloof is vast, dat Hij, die het kleine niet versmaadt ook onze Victor in Zij'n veilige hoede heeft genomen. Wij vraten niets van zlijn laatste ©ogenblikken; maar wij gelooven, dat hij vertrouwend heeft opgezien tot Hem, die gezegd beeft: Wendt u naar Mij toe, en wordt behouden gij all© einden der aarde. Voo)r dit vertrouwen wijkt onZe smart. Zijn jeugdig hoofd moge dan al niet ge kroond worden met aardschen roem, net zal de kroon der heerlijkheid dragen, niet oom! eigen verdienste maar uit vrije genade. Ik ben niet do eenige, die zoo denkt. Die anderen kunnen ook niet over hem spreken, Zondier dat hun stemi beeft en hun tranen rijkelijk vloeien. Ik eindig mijn verhaal niet in de ouder wets gemeubelde kamer van de hofstede, waar ik het oarst de pen opvatte. Neen, Ik ben nu in een nieuw tehuis. Beu nieuw ten toch oud. De kamer toch, waarin ik gezeten ben, was eens moeders boudoir, en de tuin, waarop mijn raam uitzicht heeft, is dezelfde, waarin ik als kind zoo vroolijfc speelde. Leo heeft Zijn vaderlijk erfdeel terug gekregen. Het is wel wonderbaar. Beni ge weken, nadat wij! onzen intrek op de (hofstede genomen hadden, bracht een ontzaglijke verliezen bezorgd, waarvan, zoo zij voort blijft duren, het einde on mogelijk voorspeld kan worden. Duitsch- land's keelader werd doorgesneden, wat voor dat land rampzalig moet worden. Het is helaas waar, dat wij op dit oogenblik onmogelijk in staat zijn een remedie voor dit alles aan te bieden., Het is misschien wel mogelijk, dat de af wezigheid van eenige vaste politiek te genover de Roeraclie slecht is, maar een politiek te hebben, welke niet practiscb uitgevoerd kan worden noch slagen kan en welke in zichzelve slecht is, kan niet anders dan nog erger zijn." Dit alles wil dus zooveel zeggen als: we weten, dat het naar den ondergang van Duitschland gaat, maar wij vermo gen daartegen niets, 't Is wel in-droevig! Deze treurige lijd achten sommige op ruiers in Duitschland natuurlijk voor hen gunstig. Vandaar dat vooral in München de toestand weer dreigend is. Daar is een complot tot een gewelddadige wijzi ging der Beiersche grondwet eenige da gen geleden door de autoriteiten ontdekt en verijdeld. Tot dusver zijn 15 personen gearres teerd, waarvan zeven ter beschikking der justitie zijn gesteld; de overigen zijn weer ontslagen. Een Putsch (omwente ling) was 'reeds geruimen tijd voorbe reid en zou half Maart worden uitge voerd. Er schijnt ook hierbij een groep in het spel te zijn die, als indertijd werd gemeld, in Zuid-Beieren de monarchie zou proclameeren en het tot de kern van een nieuw groot Duitschland zou maken, waarbij zich dan het overige Duitsch land mettertijd zou aansluiten. Korte berichten. In de Pyreneeën heeft het zoo g e- s n e e u w d, dat, in het arrondissement Prades het verkeer geheel gestremd is. Twee treinen zijn door ploegen arbei ders uitgegraven moeten worden. Het standbeeld van keizer Jo zef II te Ostrau in Moravië is op last van de overheid v e r w ij d e r d. De politie te Praag heeft in den kel der van een oud politiebureau een ge heime stapelplaats van wapens ontdekt, waar zij 2 machinegeweren, 5 geweren, 3000 patronen en 45 handgra naten aantrof. Te Trier, Mainz en Neuss hebben de Franschen een groot aantal unifor men van Duitsch spoorwegpersoneel i n beslag genomen. Naar het heet zullen ze hun eigen spoorwegmannen in deze kleeren steken om het publiek en het Duitsche spoorwegpersoneel in den waan te brengen, dat ze er in geslaagd zijn vol doende Duitsche werkkrachten aan te werven. Te Frankfort is men ook bang voor een a.s. bezetting. Tal van ingezetenen hebben bij voorbaat goederen van waarde in veiligheid gebracht. Een militair vliegtuig is niet ver van New York gevallen. Van de zes lieden, die er in zaten is er één omge komen; een majoor werd niet ernstig ge kwetst en vier anderen zijn zwaar ge blesseerd. Poincaré zal Maandag naar Brussel komen om er met de regee ring over de bezetting van de Roer te beraadslagen. rechtsgeleerde uit Riou'aan Leo het on verwachte bericht, dat de exentrieke, kin- derlooize oude man, die jaren geleden ons goed gekocht had, overleden was en alles bij testamentair e beschikking aan Leo ver maakt had. Ik herinner mij nog zeer goed hoe onbeschaamd en nieuwsgierig wij dien ouden man vonden bij bet sluiten van den koop. i Leo had 'hem daarna nog meermalen ont moet, en ontdekt, dat onder zijn zonder linge manieren een goed en edelmoedig h'art schuilde. Wij begrepen echter niet, wat hem tot dat geschenk bewogen had, mlaar het testament maakte ons alles dui delijk. Daarin zeide hij, dat hij het land goed in geen betere handen wist te ge ven, 'dan in die van den rechtmatigen erfgenaam, als ©en bewijs van waardee ring voor de ©dele zelfverloochening, die hem Zijn eigenbelang had doen opofferen voior dat van zijn familie. Het landgoed kwam1 duis weed in zijn bezit, niet grooter van omvang, maar wel in waarde gerezen. De grond was be mest geworden en het water behoorlijk afgeleid in greppels en slooten, bet kas teel, de boerenhofsteden ©n arbeidswo- ningen waren terdege opgeknapt. Meteen hort vervuld van dankbaarheid jegens den Gever aller goede gaven, bracht Leo Zijn lieve Nina in het huis Zijner voorouders en Zag hij1 zich in staat gasteld zijn dank baarheid te toonen aan zijn vriendelijke redders Frenois, die, zooals ik reeds ge- De Fransclie Senaat heeft met een meerderheid van 85 stemmen het wets ontwerp aangenomen, waarbij de in i 1 i- taire diensttijd op 18 maanden wordt vastgesteld. Poincaré had de kwes tie van vertrouwen gesteld. Rebellen hebben een bom ge plaatst in de deur van het belasting kantoor te Dublin. Een Vrijstaatsche de tective, die de deur opende, werd dooi de ontploffende bom gedood. Het kantoor is verwoest. Te Duisburg zijn in verband met den snellen was van den Rijn maatregelen getroffen om de havenwijk en de oude stad voor overstrooming te behoeden. Te Nantes en Angers is de toestand kritiek tengevolge van het voortdurende wassen van de Loire. De Garonne is ook buiten liaar oevers getreden, de kaden overstroomend. Te Parijs worden maatregelen genomen om aan een bui tengewone stijging van de Seine het hoofd te bieden. Het aantal werfclo azen in Engeland bedroeg iöp 26 'Febr. 1.328.000 of 12.260 minder dan in de voorafgaande week en 157.878 'minder dan op 1 Januari. Rijkspresident Ebert heeft zich per vliegtuig naar Le i p z i g begeven, om daar de nieuwe vlieghaven in te wijden. In vijf vliegtuigen gingen 10 ver tegenwoordigers van de overheid en 10 van de pers mee. In Januari steeg het aantal werkloazen in Duitschland van 85.000 tot 144.000. Het aantal steuntrek- kenden is van 105.000 tot 183.000 toe genomen. 17 Italiaansche arbeiders vergezeld van een geestelijke, die door Duitschland reisden om zich naar België te begeven, konden in bet station Rosenheim niet uit den trein stappen. De menigte, die be weerde, dat zij naar het Ruhrgebied wer den gezonden, beleedigde hen en sloeg ze met stokken. Het invoerverbod van schoen werk. Het Hbld. heeft in parlementaire kringen eens geinformeerd naar de houding van de Tweede Kamer tegenover het wetsont werp tot beperking van den invoer van schoenwerk. Men verzekerde daarbij1, dat dit wetsontwerp een even groote kans van verwerping heeft als de Bioscoopwet. D:e verwachting is, dat de R. K1. allen' zul len voorstemmen, de anti-revolutionairen waarschijnlijk ook, al is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er een enkel lid der laatstgenoemde fractie tegen is. De Chr.- Hist. fractie zal stellig verdeeld zijn. Er zij'n wel leden, die vóór het ontwerp zijn, maar er zijii er oOk verscheidenen, die het krachtig zullen bestrijden. De soc.- dem. waren aanvankelijk verdeeld, maar zijn na ernstig beraad tot overeenstem ming gekomen, n.l. om tegen te Stemimen. De fractie van den V. B. is' in haar geheel tegen, het ontwerp; wat de vrij'z.- dem. zullen doen, is alleen nog niet bekend. Zoo zal het dus weer van de opkomst der fracties en van het aantal Chr.- zegd heb, door1 den oorlog alles verloren ihiadden. Niemand verblijdde zich evenwel meer dan de goede, oude boerenlieden te St Claude. Nina's oogen hebben hun ouden glans herkregen en de rozen bloeien weer op (haar wangen. Haar vrooüjkheid en op geruimdheid verspreiden Zonneschijn rondom haar, ©venals voor het losbreken van den stoirm, waaronder zij' bijna be zweken was. doch de vroolijkheid is ge temperd geworden, de opgeruimdheid ge heiligd, en geen grilligheid, of eigenzin nigheid verstoort den huiselijlcen vrede. [Haar gelaat draagt het merkteeken, dat rij' ©en volgeling is van onzen zachtmoedigen (Heer©. Ook Leo is veranderd. Die blos der ge- iztondheid is op zijn gelaat wedergekeerd, de diepe lijnen op het voorhoofd verhoogen slechts den ernst van Zij'n edel gelaat. Zijn stap heeft de oude veerkracht her wonnen, en de doktoren geven ons hoop, dat de nog mlin of meer kreupele gang eenmaal geheel hersteld Zal Zijn. Indien hij Zijn rechterarm nog had, zou, hij dien zeker in Zijn Meesters dienst wenschen, te gebruiken, en de verdediging van Zijn vaderland Zou wellicht daarmede verbon den kunnen worden. Hoe het zij, het zwaard waarmede hij nu wenscht te Strijden ien hoopt te overwinnen, kan hij' hanteenen ook zonder lichamelijken arm. Hij Zal overvloed van werk! vinden onder de onwetende bevolking in den omtrek. Hist., die tegen zijn, afhangen, hoe de stemming zal veiloopen. Het wetsontwerp is in de afdeelingc* aan veel critiek onderwarpen, ook va* de zijde van leden van rechts. De tegen standers ontwikkelden voornamelijk het argument, dat er op het oogenblik in ons land bij! de Nederlandsche schoenfabri kanten nog zao'n groote voorraad schoe nen ligt, dat dit wetsontwerp alleen maar den fabrikanten de gelegenheid zou ge ven, dien voorraad op te ruimen, zonder dat men er zeker van kon zijn, dat zij ook de werkloozen weer aan den arbeid zullen brengen. 'Bezuiniging bij' de post. Naar aanleiding van de tot het personeel gerichte uitnoodiging om Wede te werken aan mogelijk geachte bezuiniging op do exploitatie der pósterijjen, telegrafie e» telefonie, zijn 2873 voorstellen, betrekking hebbend op ruim 700 onderwerpen, ont vangen. De directeur-generaal heeft een commissie ingesteld, om deze voorstellen aan een nauwkeurig onderzoek te on derwerpen. Er zijn reeds circa 80 meer of minder belangrijke wijzigingen ingevoerd. Ter nagedachtenis. Ter nagedachtenis aan den te Dten Haag overleden hoffnoeopathischen geneesheer dr N. A. J. Voorhoeve wordt teen bedrag van f 15.000 bijeengebracht, teneinde daar uit de stichting van een vrijbed-Voorhoeve in het Hom. Ziekenhuis te Utrecht moge lijk te maken. Het Kamerlid Smeenk. Volgens het Hbld. zal waarschijnlijk de heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer, wonende te Arnhem, een andere woo»- plaats kiezen, zoodat hij zich voor de» gemeenteraad niet meer beschikbaar zou stellen. Dr. Lovink burgemeester van Alphen aan den Rijn. De St.Crt. van gisteravond bevatte de benoeming van het Tweede Kamerlid, den heer dr II. J. Lovink, tot burgemeester van Alphen aan den _Rijn. Een Oostenrijksche vloot van Hollandsche schepen. De correspondent van de Londensche „Daily Herald" te Weenen schrijft: Invloedrijke Hollandsche reeders heb ben een plan uitgewerkt, waardoor een groot deel der Hollandsche handelsvloot onder de Oostenrijksche vlag gebracht zou worden. Het plan zou, indien verwezen lijkt, een hevigen slag toebrengen aan de Hollandsche zeelieden-organisaties. Het plan bestaat in het overbrengen van Hol landsche schepen ngar een nieuwe Oos tenrijksche reederij, die Oostenrijksche zeelieden en bootwerkers zou bezigen en hun loonen in Oostenrijksche munt zou uitbetalen. Daar het Oostenrijksche loon peil veel lager is dan het Hollandsche, zou deze methode natuurlijk de winsten der reeders verhoogen. Voorgesteld wordt, dat de voornaamste haven voor de „Oostenrijksche" reederij Triëst zou zijn, thans een Italiaansche stad. Oostenrijk heeft geen zeekust. Ten einde de Weener regeering en de Oosten rijksche kooplieden gunstig voor de zaak te stemmen, zouden de Hollandsche ree ders bereid zijn, Oostenrijks overzeeschea in- en uitvoer te vergemakkelijken. Allerlei. Mr. H. Smeenge, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de schippers- Oom1 Louis is in Parijs. De verschrikke lijke bedrijven der Commune drukten hem diep terneder. Tóch vatte hij spoedig weer moed voor Frankrijk. Zijn geestkracht her leefde, en (hoe dieper het vaderland zonk, des te stouter werden züj'n verwachtingen. Nu is gelukkig het ergste geleden. Frank rijk zal als een feniks uit zijn asch herleven, en tot een nieuw en beter leven herboren worden. Dat hopen en gelooven wij. August is weder tot ons gekomen. Van hem hoorden wö vele bijzonderheden be treffende de gebeurtenissen van deze treu rige Meimaand. Eén voorval moet ik hier kort mededeelen. Marie Fournier, de vroo lijke, lieve Marie, heeft deelgenomen aan de schrikwekkende daden dei" Commune. Wjj weten niet hoe, of wanneer ztoi er toe gebracht is. Zij en haar man zijn nog gevangen te Satory. August zag haar toevallig, toen zij gewond (en met bloed bevlekt temidden van verscheidene andere gevangenen daarheen werd gebracht door den ruwen markies van Gallifet Later zocht en verkreeg hij' een onderhoud met haar; maar iziij was geheel versuft, hetzij' door droefheid, schrik of schaamte. Hij kon er niet achter komen, welk gevoel de bovenhand had, en het eenige, dat hij voor haar doen kon, was haar eenige kleine benoodigdheden te verschaffen. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1