Door kerkvoogden der Ned. Herv. gein. alhier is uit de vele sollicitanten roor de betrekking van ontvanger der kerkelijke fondsen, het volgende alpha- betisch viertal opgemaakt: C. Boudrcz, adj.-commies registratie; J. van Burg, ge- pens. adj.-administrateur; H. Franken, bu reelambtenaar Marine, en A. Mulder, adj.- comm. Rijksarchief, waaruit de volgende week de benoeming zal plaats hebben. (M. C.) Uit een groot aantal sollicitanten zijn benoemd tot concierge van het kan toor van het Agentschap^ der' Nedcrland- sche Bank alhier, dhi" J. R,oth en mej. Eoth-Karreman. De Veroeniging „Vooir die Kunst" alhier heeft ditmaal in het Kunstmuseum een zeer fraaici collectie schilderstukken bijeen gebracht van de schilders uit Bra bant, ten ecu's te van verschillende leden der familie Slager van O. t'F. Cardies,, van mej. A. A. Lewin, van Huib Lans, van Herman Moerkerk, van R,. Rijn©nburg| en van André Verhorst. Vooral in por tretten is eT zeer gioed werk, maar ook zagen wij- goede stadsgezichten. Een be- zoek is zeer aan te bevelen. De Commissaris van Politie waar schuwt tegen de praktijken van Jan Bek, slager te IJeinkenszand, een man van lange gestalte, met grijzend haar en een bril dragend. De man is gekleed in lan ge jas en met een gleufhoed op. Deze man meldt .zich aan woningen en vraagt Onder allerlei voorwendsels. Geeft men het niet, dan is de man zeer moeilijk weg te krijgen. Men doet het beste hem niet binnen te laten. Soes. Vrijdag had de heer Joosse, goud smid alhier, het ongeluk met zijn motor fiets onder 'sHeer Hendrikskinderen te vallen. Hij zelf ,kwam er met lichte kwetsuren af, maar zijn schoonvader, de heer Dronkers, die op de duo zat, werd tegen een boom geslingerd en was er ern stiger aan toe. Vermoedelijk is zijn schou derblad gebroken. Nog denzelfden avond is hij voor verdere heelkundige hulp naar Middelburg overgebracht. Vlissingen. De op die werf der Kon. Mij „De Schelde" gebouwde grooto onder zeeboot K. IX is zoover getPoodl, dat zij binnenkort aan het Departement van Ko loniën zal worden afgeleverd; de boot is namelijk voor Indië bestemd. (erseke. De oesterhandelaar W. Bo- Baards Sr. alhier had (wanneer?) het on geluk, bij een wandeling rondom den Burenpolder uit tc glijden en het been' juist boven den enkel te breken. 's-Heer Arendskerke. Het tweejarig jon getje van den schoenmaker D. v. d. M. 'had Zondag onder het spelen met andere kin deren het ongeluk te vallen, waardoor hij: een been brak. Dr v. Iwaarden ver leende heelkundige hulp. Rillantf-Batfi. Vrijdag vergaderde de Raad. Tegenwoordig alle leden, vooTzit- tor <Je Burgemeester. D© voorz'. opent die vergadering met gebed, waarna de no tulen onveranderd worden vastgesteld, na een kleine aanvulling op verzoek van wet houder Boot. De voorizi. deelt mede, dat door Ged. Staten de begroeting voor 1923 is goedgekeurd; dat M. Boonman zijn be noeming tot lid der Comm. van Toezicht op het Lager Onderwijs aannam en J. van de Sande, die van lid van het Burgerlijk Armbestuur. Op een circulaire van 5e Kamer van Koophandel zal worden be richt, dat door het gemeentepeBsoneel niet minder dan 48 uur wordt gewerkt. Ingekomen is een verzoek van Ph. Roosmalen, verlofhouder, om het tapver- bod in te trekken of te wijzigen, daar de vergunninghouders daarvan nadeel in hun bedrijf ondervinden. De voorz. deelt mede, dat het al van zieer weinig vastheid in beleid zou getuigen een besluit,, in oen Vorige vergadering genomen, in een vol gende in te trekken. Vooral zou dit af keuring verdienen, nu de politierappor ten reeds uitwijden, dat liet tap verbod zijn heilzamie werking doet gevoelen, ter wijl de klacht over schade in het bedrijf zoo weinig gegrond is, dat van belang hebbende zijde zelfs het tegendeel wordt getuigd. De heeren Van der Werff on Blok vinden het verbod nogal sterk en zonden b.v. bier willen uitzonderen; dhr iBriiijnzeel uit zich in denzielfdon geest on Zegt er tegen te blijven. Wethouder Boot ondersteunt het voorstel van den voorz. om niet op oen pasgenomen besluit terug te komen on een behoorlijken tijd af te wachten, teneinde te zien hoe het tap- verbod' werkt. D'hr Reijnhout is dezelfde meening toegedaan, en zegt. dat, al mo gen er personen zijn, die het verbod te straf vinden, er oen ander deel is, dat er mede ingenomen is. Die voorz. zegt, dat uitzondering van enkele mot name genoemde dranken het kwaad slechts zou Verplaatsen, terwijl dat bovendien met het stelsel der Drankwet in strijd zou zijn. W ie in dezen het goede wil, moet zich terwille van den zwakkere een kleine op offering getroosten. Hoofdzaak is thans echter, dat het niet aangaat op een pas genomen besluit terug to komen. Dit voor stel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen en op het verzoek afwijzend beschikt. Op een adres van een aantal inwoners te Bath om eenige straten te rioloeren en eenige lantaarns extra te doen bran den wordt, na toelichting doctf den voorz. en weth. Reijnhout besloten te berichten, dat verzoeken om aansluiting aan de rioleering langs den gewonen weg door belanghebbenden hij B. en W. kunnen' worden ingediend. Het verzoek om uit breiding der straatverlichting kan niet worden ingewilligd, daar geen enkel deel der gemeente zooveel brandende lantaarns heeft als Bath, percentsgewijs. De Oudercommissie te Rilland verzoekt, daar vernomen werd, dat plannen bestaan om een tweetal lokalen der O. L. School af te staan voor een Chr. School, een lokaal bij' de openbare school te bouwen. In antwoord hierop besluit de raad, op voorstel van B. en W. aan de Oudere comm. tc berichten, dat de taak deC oud er- commissies door de Lagerpnderwijswot is beperkt tot het vieTstorken van den band tusschen school en huis, zoadat het in dienen van dergelijke adressen niet ge acht kan worden tot hare bevoegdheid' te behooren. Ingekomen is het verslag der Comm. tot wering van schoolverzuim over 1922, dat van sterke vermeerdering van werk zaamheden, vooral voor den secr. gewaagt. Door den raad wordt machtiging verstrekt aan B. en W. tot verkoop van hot hak hout op de begraafplaats. Met alg. stemm. wordt de verordening van de brand weer zoodanig gewijzigd, dat daaruit de loting vervalt, doch de dienstplichtigen zullen worden aangewezen dooT B. en W. In verband met den gunstigen financi- eelen toestand der gemeente wordt op voorstel van B. en W. besloten, het ver men igvuldigingscijfei' der plaatselijke in komstenbelasting voor 19231924 vast te stellen op 0.6 (vorig jaar 1.2), zoodat voor hetzelfde inkomen de belasting tot de helft wordt verlaagd, hetgeen bij' het teruggaan de inkomens wel voor de' mees- ten oen verlaging, tot minder dan do hafft zal beteekencn. De voorz. doet daarop mjededeoling van een besluit van den Minister van Onder wijs, waarbij diens beslissing op het Raadsbesluit, dat gelden toestond voorden bouw c-ener Chr. School is opgeschort, terwijl tegelijkertijd Van dienzelfden Min. een verzoek inkwam om den Raad voor te stellen, twee lokalen der O. L. school voor dat doel af te staan. De voorz. to-ont aan, hoe dit een bezuinigingsvoorstel is en als zoodanig moet worden beschouwd. Reeds in de vorige vergadering gaf hij den Raadsleden in overweging met da mogelijkheid dezer oplossing rekening ta houden, die niet bijster aannemelijk is. Be Inspecteur, die de school opnam, meen de terstond, dat afstaan van lokalen mo gelijk was. Dhr Deurioo is van meening, dat bij' afstaan van lokalen de kosten wellicht niet minder zijn dan bij nieuw bouw, daar er heel wat aan vastzit. De heeren Van dar Werff en Blok ontvingen gegevens, die uitwijzen, dat bij deze op lossing twee onderwijzers in één klas zou den komen te staan, wat niet ge- wenscht is. De eerste meent, dat wanneer er onteigend moet worden, dit ontzettend duur zal zijn. Voor onteigening is dhr Briiijnzeel niet bang, die bij ervaring weet, dat men lang niet krijgt wat men gaarne hebben wil. Wel acht hij een beslissing moeilijk, daar bij gebrek aan cijfers ver gelijking uiteraard moeilijk is. De heer Butijn is van meening, dat het wol kan. Wel zullen in verschillende klassen tweo leerjaren komen, doch dat is minder, het Hoofd te Bath staat er wel voor drie. Nu is het gemakkelijk om thans de lo kalen af te staan, doch deze zijn inge sloten, zoodat er ruimte moet worden ge maakt en hoe moet het, wanneer dit tegen valt? D'e Inspecteur zweeg van deze moei lijkheden, wat natuurlijk erg verstandig is. De voorz. meent, dat do grootste moeilijkheid niet bestaat in hot afstaan der lokalen, maar in het toegankelijk ma ken van het achterste deel der school. Hier zou mioeten aangekocht of onteigend worden, waarvan de kosten thans moei lijk te overzien zijn. Aangezien het school bestuur bij deze zaak nauw betrokken is, zou het wenschelijk zijn in overleg met het schoolbestuur onderhandelingen aan te knoopen omtrent mogelijken aankoop van grond en in een volgende vergadering de resultaten mede te doelen, daar alsdan betere beoordoeling mogelijk zal zijn en vergelijking van kosten zal kunnen wor den gemaakt. Hiermede vcfleenigden zich alle leden. Naai' aanleiding van het feit, dat dhr1 Van der Werff in een vorige vergade ring in overweging gaf, een brand kast aan te koopen, met welke gedachten B. en W. geheel accoord gaan, wenscht do Voorz., alsvoTen B. en W. met kans op succes maatregelen te treffan, van den Raad te vernemen, of deze met de zaak sympathiseert. Het geld is er voor. Dhr Butijn is er niet tegen en de financiën laten het toe. Besloten wordt zonder hoof- delijke stemming aan B. ©n W. voor aan koop van een brandkast een crediet te verleenen van ten hoogste drie honderd gulden. Daarna sluiting met dankzegging. Wemeldinge. Vrijdagavond hield de Oranjevereeniging onder voorzitterschap van dr. Gnirrep ledenvergadering. De voorzitter deelde mede, dat het ledental tot 150 geklommen was en dat in de kas een goed slot was van f249.54. Bij punt 3, plannen voor het a.s. jubileum van H. M. de Koningin, memoreert de voorzitter eerst nog het heerlijke feit, dat ons vaderland voor de rampen van den oorlog, mede door het vorstelijke beleid van H. M*de Koningin, is ge spaard gebleven. Tenslotte kwam spr. tot het punt, waarvoor men was samen ge komen, n.m. of er feest gevierd zal wor den ja of neen. Eenparig kwam men tot het besluit om dien dag feest te vieren. Het bestuur der Oranjevereeniging dat 25 jaar geleden, bij de kroning, het gemeentebestuur Ier plaatse een Wilhcl- minaboom had aangeboden, kan thans niet tot eenzelfde aanbieding overgaan. Do bespreking over het oprichten v;>n oen gedenkmiald leverde evenmin resultaat op, zpodat zij thans niets beters wisten dan de vergadering voor te stellen, in- plaats van 1 boeftn de nieuwe Gasstraat van 25 lindeboamen te voorzien, zulks als .variant op het 25-jarig regceringstijd- perk, temeer daar ook do Dorpsstraat hare lindenrij'eu bezet. Na ampel© bespre king werd dit vootrslel aangenomen. De ingekomen circulaire van het L. H. C. voor uitnoodiging bctooging September a. s. werd in bespreking gebracht en daaropl besloten, hoewel teil zeerste daarmede svmpathiseerend, oml bizomdere redenen niet aan de betooging deel te nemen, doch wel financieel steun te verleenen. De uitgedachte regeling tot feestviering op een nader vast te stellen datum lokte nogal bespreking uit. Het programma, reeds ten deele opgesteld, werd nog door •verscheidene artikelen aangevuld, zoodat de uitgesproken wenschen nit de verga dering om het feest op 2 dagen te 'houden wel eenige waarborg vond. De voorzitter merkte op dat, wil nfen 2 dagen feesten, natuurlijk de twee dagen gevuld moeten zijn, dit nu zal afhangen van liet initia tief der leden. Kruiningen. Vrijdagavond kwamen do leden der Chr. schoolvereen. en de oudere der leerlingen bijeen tot hot houden van een ouderavond en ledenvergadering. Dhr. Koolhaas opent deze vergadering en herdenkt in zijn openingswoord met dankbaarheid den houw van de nieuwe school. Na notulen en jaarverslag spreekt ds den Boeft een enkel woord. De druk king der melk brengt boter voort. De korenaar wordt door den molensteen ge drukt en fijin gemalen om) tot meel te worden. Wij warden langs donkeren weg tot God gebracht. D'e zwarigheden wor den op den weg van het bestuur hoog opgestapeld, maar die tegenheden zijn juist de prikkel geweest om in Gods kracht te 'overwinnen. Thans is er voor spoed. Voorspoed maakt zoo licht wer keloos. Het geestelijk leven der scliool- vereeniging zal dan odlc nu moeilijker worden. Dat er een vasthouden mag zijn aan God in den voorspoedigen weg. De penningmeester brengt verslag uit betreffende de finantiën. Ontvangsten f 32361.42, uitgaven f326621.14. Aldus een nadeelig slot van f259.72. Tot be stuursleden werden herkozen de aftre dende leden J. Blok on C. Minnaar. Dhr. Hollestelle spreekt over „Samenwerking" en wijst daarbij op de macht van het ideinc wanneer er een ^goede samen werking is. Dhr. Kopipejan bespreekt het onderwerp „Herziening"'. S'pk. behandelt allereerst de Technische herziening der L.O.-wet om daarna over te gaan tot de herziening der leerstof. Dhr. Ver- lare draagt voor het vers „Prentjes K_ijL ken" van II. J. Schimlmiel. Mej. Fokke sp'reekt over f,Onze Klein tjes'" en spreekt hierbij' van het practisch werkzaam zijn in de laagste klassen der school. Eenige oud-leerlingen dragen ook nog enkele verzen voor. Dhr. Lavooij1 brengt een woord van dank aan den voorzitter dhr. Koolhaas voor zijn ar beid der laatste jaren verricht, waarna de vergadering wordt gesloten door het zingen van den Avondzang en met dank gebed. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Jonge dames zorg den voor versnapering;. Baarland. Vrijdag hield de afd. tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeland haar gewone jaarvergadering an der voorzitterschap van H. Schout. De Penningmeester deed daarna rekening en verantwoording. De inkomsten bedroegen, f42.89, de uitgaven f42.32. De 'heer J. de Jager bracht verslag uit als afge vaardigde naar de eerste steenlegging der nieuwe kerk op „Vrederust". Daarna bracht dhr. H. Schout verslag uit als afgevaardigde der in Sept. '22 gehouden jaarvergadering op „Vrederust". De af tredende bestuursleden werden herkozen. Tot afgevaardigde naar de te openen of ingebruikname der nieuwe kerk "op „Vre derust" werd J. Traas Cz. tot primus, en A. W. Spruit tot secundus gekozen. Naar de a.s. jaarvergadering werden de heeren J. de Rijk en Joz. Elenbaas tot primus en secundus afgevaardigd. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr. I. Lindenbergh kwam de Chr. Werklieden Organisatie in vergadering bijeen. De voorz. deelde mee, dat de Chr. 'Land- arbeidersbond verzoekt als vereen, toe te treden. Besloten werd niet toe te treden. De voorz. wijst op de organisatie, die uitstekend werkt. Door gemeenschappelijk overleg met de werkgevers zijn goede re sultaten bereikt. Het loon staat hier aan merkelijk hooger in dezen winter dan in de naburige gemeenten. Betreurd wordt, dat niet meerderen toetreden en hun eigen belang voorbij zien. De penningm. C. Ossewaarde, deed verantwoording over gehouden beheer. De inkomsten bedroe gen f 96,48, de uitgaven f 37,80, aldus een batig slot van f58,68. De vereen, telt thans 38 leden, drie leden traden toe. De contributie van f 1 per jaar werd ge handhaafd. In de ontstane vacature C. J. Louwerse werd gekozen dhr. L. W. Schip per. Dhr. C. Ossewaarde besprak de be langen van den arbeider bij de Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet. Een geanimeer de bespreking volgde. Beproefd zal wor den om zooveel mogelijk anderen op te wekken lid te worden van deze orga nisatie. Zaterdagavond kon de goederen trein van 9 mtr niet vertrekken; geseind werd met rood licht. Bij ondaracek bleek, dat één van de remmtfe opgesloten was, de deursluiting was stuk. Door een ope ning te zagen in de wagon kon de mlan eerst uit zijn netelige positie verlost wor den. Na belangrijke vertraging kon do Dein weer vertrekken. Helnkenszand. Zaterdag 1.1. wei"d alhier de jaarvergadering gehouden van aan deelhouders in de Weegbrug' „Do Ver-, wachting". De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Uit de rekening van den secr.-pcnn. bleek, dat in 1922 8.700.470 K.G. diverse artikelen waren gewogen. De ontvangsten bedroegen 1'1915.26 en de uitgaven 1299.08, alzoo goed slot van f616.18. Bestlotcn werd f9 per aan deel, of 36 pet dividend uit te koeren. Als bestuurslid werd bij acclamatie her kozen J. van Hekke te 's Heer Arends kerke. Het salaris van de weegster werd opnieuw geregeld. Driewegen. De coop. Boerenleenbank al hier hield Zaterdag 3 Maart haar jaar- lijksche alg. verg. Uit het veTslag van den kassier bleek, dat het saldo detrf spaargelden in 1922 steeg Van f 117.000 tot f157.000, dat der deposito's van f 36.000 tot f 51.000. Het totaal der op genomen gelden vermeerderde dus van f 153.000 tot f208.000. Het saldo der voorschotten vermeerderde van f 63.000 tot f 65.000, dat der in loiopende rekening uitgegeven gelden verminderde van f30.000 tot I29.0Ü0, in tafaal was aan de leden dus uitgegeven op hat ein de van het jaar f94.000 tegen f93.000 het vorig jaar. D'e bjj: do Centrale Bank geplaatste gelden vermeerderden van f51.000 tot f107.000, terw'ijl in het jaar 1922 aan rente ontvangen is van voor schotten f3327.49, van leden in loopen- de rekening f 1385.54; van de Centrale Bank f4270.99; totaal f8984.02 en uitge geven rente aan spaarders f5875.71; aan leden in loopende rekening f 1703.74, to taal f 7579.45. De gemaakte winst be droeg; £790.23, welke in heit (Pesortva- fonds gestort zal worden, waardoor dit stijgt tot f 1325.22. Als lid van .het bestuur word herkozen E, Bakker en als lid van don Raad van Toezicht C. van Striem Colijnsplaat. In de Vrijdagmiddag ge houden raadsvergadering was de heer Dees met kennisgeving afwezig'. Ingeko men was van Ged. Staten de mededee- lin.g dat het veerbootje tot 5.45 u. zal wachten op de autobus van 5.10 hit Goes naar het Wolfaartsdij'ksche veer. Het door de Ver. Geref. Schoolonderwijs ge vraagde voorschot van f 1800 werd na toe lichting op voorstel van B. en W. voor 1923 bepaald opl f 1000. Tot leden stem- bureaux gemeenteraad werden benoemd, ledistrict, met. den voorzitter, de heeren Flipse en Ilaringman en 2e district de heeren Ridder (voorzitter), I. P. van Bre da en A. Verburg'. Als leden der schal- tingscommissie Inkomstenbelasting wer den herbenoemd de heeren A. J. Ridder, N. M. Tazelaar, W|. de Regt en M. J. Contant. Vervolgens licht de voorzitter nader toe het voorstel van B. en W. tot onttrekking aan den openbaren dienst van gedeelten openbare straat ten behoeve van de kermis, waaruit bleek, dat in ver band met de vacature van marktmeester die voorheen de staanplaatsen aanwees, B. en W. Jiet tijdstip gunstig oordeelcn in 't vervolg dp standplaatsen voor ker misvermakelijkheden aan den hoogsten inschrijver te gunnen, waardoor zooals uit aanbiedingen reeds was gebleken, deze bron van inkomsten beteekenend zou stij gen. Do heeren P. v. d. Weele en Haring man gaan met dit voorstel accoord, de heer Verburg verklaart zich uit beginsel tegen het voorstel, terwijl wethouder Pot- appiel verklaart, gaarne te zullen njfide- werken tot afschaffing der kermis doch in de gegeven omstandigheden de voor gestelde regeling de beste acht. In stem ming gebracht, wordt het voorstel aange nomen mlet 4 tegen 2 stemmen, die der heeren Verburg en Flipse. Het hcffingspercentage plaatselijke in komstenbelasting 1923'24 werd na eeni ge bespreking vastgesteld op 1,5 pet. en het geschatte belastbaar inkomen op f 500.000 tegen respectievelijk 0,5 pet., en f 57500!) voor het loopende dienstjaar. Ingekomen was een verzoek van de weegbrugvereeniging „Landbouwbelang", om de keibestrating der Westelijke ha venstraat te verbroeden. B. en W. stel len voor dit adres tot nader onderzoek aan te houdende heer Flipse verklaart zich vooir i nwilliging van hef verzoek, indien de benoodigde keien uit de Wes telijke Achterstraat worden betrokken en aldaar klinkerbestrating gelegd; de voor zitter zegt dat bij de kostenberekening met deze opmerking zal worden reke ning worden gehouden. De naar aanlei ding van de adressen van A. Verburg en C. Wirtz overgelegde kostenberekening tot uitbreiding der rioleering, geeft tot uitvoerige bespreking aanleiding, waaruit bleek, dat voor de rioleering der Weste lijke Havenstraat geen voldoende termen werden aanwezig geacht, terwijl tegen het ontwerp tot rioleering der Oostelijke en Westelijke Kruisstraat eenige technische bezwaren werden geopperd, welke B. en W. nader zullen onderzoeken. Tot keu ringsveearts hoofd van dienst, werd met ingang van 1 April a.s. benoemd de heer Brouwer te Kartgene, op een jaar wedde van f1000. Zoutelande. Vrijdagmiddag was de zoon van den landbouwer F. de W. alhier even met paard en wagen op het dorp geweest. Bij het terugkeeren, even buiten de kom van het dorp, raakte het paard op hol, waardoor de wagen tegen een telefoonpaal terecht kwam. Door den hevigen schok hiervan, viel de bestuurder van den wa gen en kwam terecht onder de wielen, welke hem over het hoofd gingen. Met een zeer diepe wond aan het voorhoofd, alsmede een gat in zijn achterhoofd, wist de ongelukkige bij een naastbijzij»*!© wo ning te geraken, waar men hei» voor- loopig verbond. Onmiddellijk werd de dok ter van Koudekerk© ontboden, <Jie dan ook spoedig ter plaatse kwam eau de wonde verder schoonmaakte cn verbond. Het, paard rende in volle vaart de rich ting naar de hofstede toe. Onderweg wa ren reeds twee wielen en meer vim den wagen afgebroken. Dicht bii de hofstede werd het dier tot staan gebracht. De wa gen was totaal verbrijzeld. Naar men ons later mededeelde, is de toestand van den zoon vrij wel. Koudekerke. Vrijdagavond hield de Schoolvereeniging op Geref. grondslag haar 32e jaarvergadering onder leiding van dhr. D. van Sparrcntak, die liet zin gen Psalm 951 en voorlas Efeze G. De secretaris gaf een breedvoerig en keurig gesteld overzicht van de werkzaamheden van het bestuur in het afgeloopen jaar en deelde mede, dat het ledental met ruim 50 pet. is vermeerderd. Volgens het verslag van den penningmeester is ont vangen f30.976,19 en uitgegeven een. be drag van f29.928,94, aldus een goed slot van f 1047,25. De aftredende bestuurs leden J. Simonse, C. Wiolemaker en F. de Rijke werden herkozen. Bij de rondvraag werd breedvoerig gesproken over de ge meentelijke vergooding ('t bedrag over 1922 was f 10,34 per leerling.) Enkelen waren van meening, lettende op de uit spraken van den burgemeester in open bare vergadering, inzake de kosten van het openbaar onderwijs, dat dit bedrag ie laag was, en drongen aan op een behan deling overeenkomstig de wet en gaven het bestuur in overweging, op te komen voor hej, recht, der verecniging. Het be stuur doolde mede, reeds in deze rich ting werkzaam te zijn geweest, maar dat ook rekening moet worden gelioudo» niet alleen met, recht, maar ook met billijkheid en zuinigheid. Nadat nog enkele huishou delijke zaken waren besproken, eindigde ds Heij met dankgebed. Grijpskerke. Vrijdag vergaderde de a.-r. kiesveroeniging. Na eenige bespreking aangaande een paar ingekomen stukken behelzende propaganda-aanbiedingen te gen de a.s. verkiezingen werd besloten dat aan het bestuur ter verdere behan deling over te laten. Hierna werd door C. Louwerse oen onderworp behandeld, getiteld „Groen van Prinstcrer", wiens leven en vooral beginselvastheid breed voerig en duidelijk werd geteekend. liet concept gemeenteprogram werd be sproken en na een kleine bijvoeging vast gesteld. Besloten word verder nog met alg. stemmen op 3 onthoudingen na, om personen die geen lid zijn van de a.-r. kiesvereeniging, niet op de candidaten- lijst voor den gemeenteraad te .plaateen. Veere. Vrijdagavond werd gesloten da cursus voor volwassenen in BiMÏrijfscon- trole alhier. Hoofd dhr VV. de Wolf. Da cursus was met 26 deelnemers begonnen en geëindigd mot 25. Een dor cuïhiston was op nog jeugdigen leeftijd juist den vorigen dag overleden. Nadat hot hoofd zijn werk geëindigd had, nam dhr Stevens Rijksland'bouwconsulent voor Zeeland, het Woord, om' de aanwezigen nog eens te wijzen op de hoog© noodzakelijkheid van boekhouding in het bedrijf, vooral, waar de naaste jaren alle energie (Van deni landbouw vergen zullen, om 't hoofd bo ven water te houden. Dhr W. Ronw be dankte den leider voor do gegeven les sen, terwijl met ©en enkel 'woofd gef-, sproken, eerst door dhr A. Volkers Jz. en daarna door dhr Jacs Kasse, beidei lodien van de Commissie van Toetricht, de werkzaamheden van dozen avond be slaten werden. St. Laurens. De A.-R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier heeft haar 20-jarig bestaan Vrijdagavond feestelijk herdacht. Aan alle leden waren uitnoo- digingen verzonden om met hun echt- genoote of een der huisgenootcn dit fees telijk samenzijn bij te wonen. Bijna allen hadden aan die uitnoodiging gevolg, ge geven, want meer dan honderd personen waren in de .gezellig ingerichte Ger. kerk tesamen gekomen, waaronder zich ook bevonden afgevaardigden van den ker- keraad der Gereformeerde kerk en van do beide Chr. Jongelingsvereenigingen. Dat ook mr. A. A. de Veer, de voorzitter van de Centrale kiesvereeniging, aanwe zig was, verhoogde zeker de feestvreugde. Na het zingen van Psalm 103 vers 1 opende de voorzitter, de heer P. Boon, de bijeen komst met gebed en het lezen van een gedeelte uit Gods Woord en sprak een inleidend woord over „Ernstige tijden en feestvieren?" Herinnerende aan de feesten in Israël, door God zelf gebo den, toonde hij aan, dat we ook in de donkere tijden, welke we thans beleven feest mogen vieren, wanneer we het doen voor de eere Gods. Daarna kregen we de historische verslagen van secretaris en penningmeester, felicitaties van de reeds genoemde afgevaardigden, terwijl ieder der bestuursleden en de lieer Si monse iets ten beste gaf. Mr de Veer betuigde zijn ingenomenheid dat hij was uilgenoodigd; hij gaf daar gaarne gevolg aan, ook omdat St. Laurens, waar hij een deel zijner jeugd heeft doorgebracht, hem nog altijd trekt. Van deze gelegen heid maakte hij tevens gebruik om in het kort te wijzen op de belangen, welke bij de a.s. Statenverkiezingen op het spel staan, omdat de Staten de leden van de Eerste Kamer kiezen en dat, wil de re geering krachtig staan, zij ook moet kun nen steunen op een rechtsche meerder heid in die Eerste Kamer. Voorts wees hij nog op den invloed, dien de Staten in de provincie hebben door het kiezen van de leden van Gedeputeerde Staten, wel ker macht zeer groot is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2