RHEUMATIEK Opzienbarende Genezing. Probeer mijne behandeling gratis. Binnenland. Uit die Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. IN VIER WEKEN GENEZEN. Alles vreeselijk pijnlijk en lichaam totaal verslapt. Mijn gratis aanbod. Hoe dit aanbod aan te nemen. Acht jaar aan bed of stoel geketend. 'Onmachtig te loopen. Een zoogenaamd ho peloos geval door nüj Zou men zich een ernstiger geval kun nen voorstellen dan dat van den heer E. J. BRANDTS, Marten van Rossum- straat 56, Arnhem Zestien jaar leed hij aan Ischias en Zenuw-rheumatiek. De laatste acht jaar zóó ernstig, dat hij' noch bed, noch stoel kon verlaten, en alle hoop had op'gegcven ooit Weder te kunnen loopen. Acht maanden in een Ziekenhuis doorgebracht, niets mocht hemi baten En nu? Is hij het onderwerp van elk gesprek in Arnhem. De geheele stad is er vol van. Hij, die zich niet verroeren kon, dien de menschen sedert acht jaar niet meer hadden gezien, loopt weder zoo goed door de slad, alsof hij nooit iets gemankeerd had Lees hetgeen, hij o m', schrijft: „Na uw behandeling gedurende een maand te hebben toegepast, ben ik vol komen genezen. Ik kan weder goted loo pen, hetgeen ik in geen acht jaar heb gekund. Alle hoop had ik opgegeven; hel scheen ongelooflijk ooit weder zoo ver te kunnen komen. En nu is het wer kelijkheid. Van mijn groot kruis, na zoo lange jaren en zoo vreeselijke pijnen te hebben geleden, ben ik nu, dank zij „Duo Formula", verlost.'" Laat ieder lijder, die dit leest, om een gratis 10 dagen voorraad dezer merkwaar dige behandeling schrijven. Het geval van den heer Brandts bewijst, dat er geen te ernstig is om door deze behandeling genezen te worden. De heer Arthur "Ri chards, in wiens privé-laboratorium zij gevonden werd, zegt: „Ik zal niet rusten, alvorens 'jk ieder lijder aan Rheuma tiek, Ischias, Jicht, Knobbeljicht af eenige andere Urinezuurziekte de gelegenheid ge geven heb, mijne behandeling gedurendei 10 dagen op mijn kosten te bepïoeven. Zendt noch geld, noch. postzegels. Zendt eenvoudig uw naam en adres met de .woorden: „Gratis voorraad", per 12Va 'cents briefkaart, waarna de 10 dagen 'Gratis Behandeling tezamen met verkla rende Brochure en de "beschrijving van Imeerdere wonderlijke genezingen, u per keerende post franco zal bereiken. Adresseer: Mr. Arthur Richards, Roam 978 Cromwell House, High Holborn, Lon den W. C. 1., Engeland. Porto naar EngelandBriefkaarten 12,Va' cent, brieven 20 cent. Weer 400.000 mark, bestemd voor de rentetrekkenden, gestolen. Volgens een Wolff-telegram uit Essen zouden de Franschen den doorvoer van kolentreinen voor Nederland via het sta tion Dorsten verboden hebben. Korte berichten. Zaterdag is in de tolhavcn van Mannheim de Nederlandsche sleepark Wijkdienst 12 van de Nieuwe Rijnvaart- Mij. door de Franschen bezet, ondanks de protesten van den kapitein die zich be riep op de Nederlandsche vlag en boven dien op de omstandigheid dat Mannheim niet tot het B. G. behoort. De ark kon echter niet worden weggesleept, daar de brug gesloten was. De Fransche bladen vernemen, dat binnenkort de verloving bekend zal wor den tusschen prinses Mafalda, de tweede dochter van den koning van Italië, en den Belgischen kroonprins. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft met 300 stemmen tegen 11 het wetsvoorstel aangenomen om 10.000 dollar terug te betalen van elk vermogen, dat, tijdens den oorlog van een onder daan van een vijandigen staat in beslag genomen, onder toezicht van den staats- beheerder was gesteld. Een bericht uit Berlijn meldt;- dat te Berlijn de huurders besloten hebben 'den lsten Maart in staking te gaan. President Harding stelde den Ame- rikaanschen senaat voor, dat Amerika zal toetreden tot het internationaal hof van justitie te 's-Gravenhage. De senaat heeft het voorstel naar de commissie voor bui- tenlandsche zaken verwezen. In Moscou komen tientallen gevallen van slaapziekte voor. Te Koblenz is weer een spoorweg ongeluk gebeurd. Twee goederentreinen freden op elkaar. De lijn is versperd. Zondagmorgen vroeg heeft zich op nieuw een hevige aardschok voorgedaan, blijkbaar op dezelfde plek in den Stillen Oceaan, waar op 3 Februari j.l. de ont zaglijke aardbeving plaats had. Engeland heeft bevel gegeven aan zijn te Smyrna vertoevende oorlogssche pen zich terug te trekken, behalve de kruiser „Calypso", als betuiging van vriendschap tegenover Turkije. Het graf van koning Tutankhamen is Zondag tot den herfst gesloten. Niet doorgegaan? J.l. Woensdagavond lazen wij in het „Vaderland" een bericht, waarin gemeld werd, dat, in een alloniemen brief aan de „Preangorbode", oen revolutie was aangekondigd, die den 25 Februari ge lijktijdig zou losbreken te Batavia, Ban doeng, Djokja, Somarang en Soerabaja. Die revolutie moest dus Zondag plaats hebben, maar wij hebben er geen berich ten over ontvangen. Zij zal dus wel af gelast zijn. Volkszang. Door de Jury van het Rotterdamsch Comité ter Behartiging van Nationale Be langen, voorzitter D'r .T. v. d. Valk, is voor den wedstrijd van Volksliederen, waar voor 54 inzendingen waren ontvangen, be kroond met den tweedon prijs: ,,'k Hou van Holland", terwijl de verzen „Konin ginnedag" en „Prinses Juliana" elk een derden prijs verwierven. Bij opening van de naambriefjes bleken deze 3 verzen van den heer L. C. Steenhuizon te Haar lem te zijn. Nu roept het comité compo nisten op tot een prijsvraag voor een com positie voor een oï meer dezer 3 be kroonde liederen. Hiervoor worden uitge loofd 3 prijzen elk van f 50. De jury hier voor bestaat uit de hoeren Bernard Dia mant, W. Landré en Henri Zagwijn, allen te Botterdam. Maansverduistering. Het jaar 1923 brengt twee zons- en twee maansverduisteringen. Bij ons is ech ter slechts één verduistering waar te ne men, n.l. de gedeeltelijke maansverduis tering, die in den nacht van den 2cn op den Sen Maart a.s. plaats vindt. De maan „verdwijnt" voor ongeveer een derde van zijn diameter in de kern schaduw van de aarde. De verduistering begint 's morgens om 2 uur 47,8 min.; zij bereikt haar mid den om, 3 uur 51.8 min.; zij eindigt om 4 uur 52,8 min. Motorwagens op de sp o o r 1 ijn. Over ecnigen tijd (waarschijnlijk vanaf Mei a.s.) zullen op de spoorlijn Zwolle- Kampen motorwagens van Duitsch fabri kaat worden in dienst gesteld, meldt de „Tel.". Daarna zullen alleen voor de goe derentreinen nog locomotieven worden ge bruikt en ook in gevallen van ongewoon druk reizigersverkeer. De ontslagaanvrage van bui'ge- mees ter Zimmerman n. Burgemeester Zimmermann heeft den volgenden br ief, gedagteekend Weenon, 21 Februari, aan den gemeenteraad van Rot terdam gericht „Ik heb de eer aan Uwe Vergadering mede te deelen, dat ik oordeel mijn arbeid te Weencn niet reeds op den len April a.s., het einde van het mij door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken verleen de verlof, te kunnen neerleggen zonder groote belangen te schaden en op inter nationaal gebied een moeilijken toestand in het leven te roepen. Ik heb dus beslo ten mij ook na dien datum te blijven wij den aan de vervulling van de opdracht, welke de Raad van den Volkenbond mij heeft gegeven. Aangezien zulks mijn af treden als Burgemeester van Rotterdam noodig maakt, heb ik tot Hare Majesteit de Koningin het eerbiedige verzoek ge richt mij uit dat ambt eervol ontslag te willen verleenen met ingang van een door Iloogstdezelve te bepalen dag. Ik hoop in het begin van Maart te Rot terdam te komen en ik vlei mij alsdan het voorrecht te mogen hebben Uwe Ver gadering nog eenmaal te presideeren". Allerlei. Bij de Ilde en IVde divisie zullen dit jaar compagnies-, bataljons-, regiments- en divisieoefeningen worden gehouden met de voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komende lichtingen 1918 en 1920; voopts hij alle divisiën van het veld leger sectie-, compagnies- en bataljons oefeningen (vervolgoefeningen) met de 1ste ploeg van de lichting 1923, de 2de ploeg 1922 en kader 1922. De rechtbank en de poli tiek. Dat Zierikzee zich verzet tegen het voornemen om de rechtbank aldaar op te heffen, is begrijpelijk. Wanneer dan ook een Comité, samengesteld uit personen van diverse richting, was opgericht, zon dit geen verwondering gebaard hebben. Maar nu doet het malle geval zich voor, dat de Vrijheidsbond over deze zaak een politieke vergadering belegt met den heer Dresselhuijs als spreker. Is het misschien, dat de heeren om een reclame-middel verlegen zijn, omdat hun zaak er niet al te fleurig bij staat? Men zou 't gaan ge- looven. Bij K. B. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan A. Cornelissen te Woensdrecht, wegens het met levensgevaar redden van 'n drenke ling, en aan M. Verhage, agent van politie te Middelburg, wegens het met levensge vaar tot staan brengen van hollende paarden. Middelburg. Gisteren is aangehouden on naar het Huis van Bewaring overgebracht zekere W. G. D1., 32 jaar, loswerlkman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, ver dacht van verduistering van oen rijwiel te Vlissingon. (Zie ons Goesch© bericht van gisteren). Goes. Onder voorzitterschap van den tweeden voorzitter, den heer A. de Lange, werd gisterenavond in de melksalon- Bustraan een vergadering van den Chr. Besturenbond gehouden, waarin dhr. N. Steenblok sprak over het Tavlorstelsel. Spr. wees er op, na meegedeeld te hebben dat dit stelsel in zijn volledigen vorm al leen in Amerika toepassing vond, dat het doel van Taylor, den ingenieur aan do Betlehcrn Steel Cy, was: door vereen voudiging van beweging, door streng toe gepast systeem en door allerfijnste orga nisatie, de productie te verhoogen. Ver schillende proeven dienaangaande werden genoemd. Soms steeg de productie enorm, terwijl ook door den intensieven arbeid de werkman meer geld aan loon mee naar huis nam. Maarde mcnsch wordt zoo een verlengstuk der machine en het toch al niet aanlokkelijke fabrieks leven wordt tot eon hel. Alleen zijn spie ren doen dienst en zijn hersenen zijn nonactief. De leiding doet alles en het wemelt van chefs onder liet Taylor- stelsel. Het gevaar van overproductie en werkloosheid dreigt, terwijl de arbeidei afgebeuld wordl en spoedig niet meer kan werken. De solidariteit onder de ar beiders verzwakt er door, temeer, waar Taylor de vakorganisatie als zijn vijand beschouwt. Deze heeft echter geen be zwaar tegen productie -vermeerdering, maar wil voorwaarden. We moeten komen tot recht van medezeggenschap inzake de arbeidsvoorwaarden. Daarom een stevigo vakorganisatie en uitbouw van het collec tief contract, opdat de arbeider niet licha melijk en geestelijk te gronde ga. De ar beider is ook een schepsel Gods, met verstand gezegend, en vraagt een harmo nische ontwikkeling. Op dit referaat, dat van doge studie getuigde, volgde een leer zame en vrij algemeene bespreking. Belanghebbenden en belangstellen den zij verwezen naar de aankondiging in dit nr. van het optreden van den heer Vermeulen uit Den Haag over het gevaar dat den ambtenaar bedreigt met de voor genomen wijziging in de classificatie. Men zorge voor een goede opkomst. De zaak is het waard. Vlissingen. Gistermiddag is brand ont slaan in het bovenste gedeelte van de woning van mevrouw S., Boulevard de Ruyter. De brand was ontstaan door het omvallen van een petroleumtoestcl en de vlammen deelden zich weldra mede aan het behangselpapier, terwijl in een nabij gelegen kamer licht brandbaar materieel aanwezig was, nl. rolluiken. De politie, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, slaagde er gelukkig in den brand die zich ernstig liet aanzien, met enkele mi- nimaxen en met emmers water te blus- schen. De brandweer was wel uitgerukt, maar behoefde geen dienst te doen. Biezelinge. Zondagavond werd bij het uitgaan van de kerk alhier een vrouw zoodanig aangereden door een wielrijder uit Ierseke, dat heelkundige hulp moest verleend worden door dr Pfeifer. 's-Heerenhoek. In de laatstgehouden Raadsvergadering heeft de burgemeester wegens zijn benoeming te Tubbergen af scheid van den Raad genomen. De wet houder J. Martens sprak den scheiden den burgemeester dankbaar toe. Ook dhr. Westenveele bracht Z.Edelachtb. dank voor het vele, in 't belang van de gemeen te verricht. Ook voor het behartigen van de belangen van het kleine Protestantsche deel der bevolking. De burgemeester bracht dank voor deze sympathieke rode voeringen. BOrssele. In de gemocntcraadsVergade- Tin-g van 'Maandag was afwezig dhr De Regt Jz.; werd dhr Dekker beëedigd als lid: van den Raadtot wethouder bd- noemid dhr C. Rottier; tot lid van het Burg. Artnb. dhr A. v. Overboek; en tot lid der Commissie tot wering van School verzuim dhr A. Boone. Het kohier hon denbelasting werd vastgesteld op f207. Besloten werd, dat op beide einden van het Molenpad borden geplaatst worden, vermeldende, dat het verboden is met motorrijwielen dat pad te berijden on el ders in de gemeente ©en paar bordrtn met opgegeven maximum-snelheid voor automobielen (maximum-snelheid 20 K.M.) In de vergadering van „Het Groene Kruis" op Maandagavond, wijdde de vooi'z. eenige waardecrende woorden aan de nagedachtenis van den overleden penn. der vereen., dhr A. Duvokot. Tot afge vaardigde ter Alg. verg. der Prov. Ver- eeniging werd benoemd dhr C. Allaart en tot plaatsvervangend afgevaardigde ds Elenbaas. De rekening van den penn. over 1922 werd door de commissie na gezien ©n in orde bevonden. Do verg. ging accoord met hot voorstel van het bestuur om aan de wijkverpleging Bors- seleNieuwdorp f 35 af te staan. Tot bestuurslid werd gekozen dhr Immink. Voor bet zilveren ambtsjubileum van onze koningin werd besloten f 2.50 af te dragen. Het penningmeesterschap zal waargenomen worden door dhr Immink. 't Zand. Maandagavond vergaderde al hier de afd. tot 'Obr1. verzorging van Krankzinnigen in de consistoriekamer dei Herv. kerk. Uit het jaarverslag van den Secretaris bleek, dat door de actie van het bestuur het ledental is geklommen van 32 leden en! 1 begunstiger tot 156 leden en 7 begunstigers. Als bestuursleden wer- der met meerderheid van stemmen her kozen dhm H. Dekker en C. Popps. Als afgevaardigden naar de Alg. verg. war den benoemd H. Dekker en Jac. Joziasse. Besloten werd omi in het vervolg week een spreker te doen optreden. Arnemuiden. Vervolg Raadsverslag. Dhr Schuit wil wachten met het straatwerk en met het geld der boamen den H.O. verminderen. Dhr. Fransse zegt, dat spoed betracht zal worden en dat de werkloo- zen van hier er aan kunnen werken. Aldus besloten. Op zijn verzoek werd aan den heer H. Kraamer eervol ont slag verleend als omroeper en gemieente- lijkdienaar. Daar hiervoor slechts één sol licitant was, is benoemd dhr. F. Bliek. Op een vraag van den heer Schuit zegt de voorzitter, dat de lijkdienaar noodig is voor het begraven der armen. Bij de rondvraag deelt dhr. Fransse mede, dat B. en W. gedacht hebben, om palen op de kaai te plaatsen en wel spoorbiels, waarvan er 6 stuks zullen geplaatst worden; doch zij meenden goed te doen een gedeelte der kaai vriji te laten voor bet laden van boomen. Die oude begraafplaats zal met graszaad worden bezaaid. Dhr. I. Boone vraagt om meer politietoezicht, want de boomen opi de markt worden door de jeugd geheel ver woest. Ook dhr. v. d. Bijl klaagt over de jeugd die zelfs in de tuinen van par ticulieren alles vernielt. Ook is het erger lijk hoe des Zondagsavonds voorbijgangers last hebben van de straatjeugd langs den Rijksweg. D© voorzitter zegt hierop de politie attent te zullen maken. Dhr. Pau- wer vroeg hoe het stond met de werk verschaffing. Zal in besloten zitting wor den behandeld. Op vragen van den heer v. d. Bijl zegt de voorzitter dat ten aanzien van den weg naar de oude haven Burg. en Weth. zullen trachten ver betering te krijgen door liet aanbrengen van een gemakkelijker te openen hek of wel de vergunning tot het hebben daaivoor in te trekken terwijl ten aanzien van den weg naar Veere met de bevoegd© Rijksauloriteiten zal onderhandeld wor den, dat de wachtpost aan den Sloedam vervalt. Dhr. Schuit vroeg af door B. en Wmet den Minister gecorrespondeerd was omtrent steun verstrekken aan schip pers en enkele oude visschers, welke door den Chr. Zeeliedenbond niet worden geholpen. De voorzitter zegt dat dit enkel door B. en \V. is gebeurd doch niet na- .mens den raad. Verder vroeg dhr. Schuit, om het te verbieden dat ruilhandel voor speelgoed plaats heeft, daar dit weer is voorgevallen, en de kinderen er zelfs de goede kleeren thuis voor wegnemen. Wordt toegezegd. Ook maakt dhr Schuit bezwaar togen' het vertoon van ©en Jan Klaassanspol als in strijd met do goede zeden. Den voorz. is dit laatste niet bekend. Op voorstel van dhr Schuit wordt in openbare ver gadering gesproken over het crediet voor werkverschaffing. Ingekomen is een adres van den Chr. Zeeliedenbond, om steun voor eenige visschers, w.o. een viertal matrozen .van 60 jaar, die niet meer uit een werkloozenkas kunnen trekken. B. en W. stellen voor, gelijke bijdrage te ver leenen als voor elk der georganiseerde,n wordt gegeven, m'ifcs de Chr'. Z.-B. aan dezen minstens ©en gelijk bijdrage uit keert. Doch voor die vier visschers een en ander nog onder uitdrukkelijke bepa ling, dat deze regeling alleen geldt voor die 60-jarigen, welke zoo oud waren bij het tot stand komen der vakorganisatie. Aldus wordt besloten. VoOi" werkverschaf. fing vragen B. en W. nog ©enig crediet tot het laten verrichten van ecnig delf- werk, mits uit te voeren in stuk'wcinkl wat wordt verleend. Dhr Schuit vraagt «F B. en Wl. niet mleer werk in 't zicht hebben. Dhr Franss© zegt, dat B. en W. geen werk meer weten, behalve het ver der effenen der oude begraafplaats. Dit wordt bestreden door dlirn Pauw er en Schuit. Dihi' Schuit heeft gehoord, dat B. on W. voor een weridooze niet hebben willen plakken. Dhr Franss© zegt, dat dit absoluut onwaar is. Dhr Schuit zegt dan verkeerd te zijn ingelicht. Dhr Fransse betreurt hot, dat er eenige raadsleden', tegen 'twerk op die oude begraafplaats! waren. Spr is bij' de werkzaamheden op 't kerkhof geweest en nooit heeft spr1 iemand ontmoet, die aanmerkingen maakte omtrent 't schaden der graven. Alleen dhr Pouwer blijft er tegen. Het hiervoor! benoodigde crediet wordt verhoogd tot f700. (Bekort. Red.) St. Maartensdijk. In de Vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering werd een ver zoek van het bestuur van den kring Tho- len der Z. L. M. om een subsidie teni behoeve van de landbouwtentoonstelling door verschillende leden bestreden en het desbetreffend voorstel van B. en W. tot het toestaan van f 25 verworpen met 5 tegen 1 stem, die van weth. Groenewege. Een aanbod om tegen matigen prijs een beker en een bord ten geschenke te ge ven aan de schoolkinderen ter herinne ring aan de 25-jarige regeering onzer Ko ningin, werd aangehouden, maar een ge lijk aanbod van een geschilderd portret met lijst van H. M. werd met alg. stem men van de hand gewezen. Naar aanlei ding der exploitatierekening van de auto busonderneming, waarvan enkele cijfers werden aangevochten als van verdachten aard, werd voorgesteld de bepaling van het subsidie op f250 vast te stellen, doch aangehouden, opdat B. en W. elders nog nader omtrent die cijfers zullen kunnen informeeren. Ged. Staten hebben bericht op de nog niet goedgekeurde begrooting voor 1923 een bedrag van f 250 in uitgaaf te hebben gebracht wegens restauratie van een vier de deel der schilderijen en verzochten den Raad de middelen aan te wijzen waaruit dit bedrag kan worden geput. Een voor stel van den voorzitter om den post van onvoorziene uitgaven daarvoor aan te wij zen werd verworpen met 4 tegen 2 stem men, die der heeren Koopman en Groene wege. Ter voorziening in de werkloosheid werd goedgevonden een 5 a 600 kub. M. zand of zooveel meer als elders nog zal kunnen worden gebruikt, te doen aan voeren a f 1.50 per kub. M. ter verbete ring van de kleine kaai en mogelijke ver dere werken. De voorzitter werd gemachtigd om op een te Zierikzee te houden' vergadering van burgemeesters, mede namens den Raad deel te nemen aan de te voeren actie tegen de voorgenomen opheffing der arrondissements-rechtbank aldaar. Voor de in-orde-making van do straat aan de haven die was opgebroken bij den bouw van den kaaimuur, zal van het restant der aannemingssom ad f 250 zooveel wor den verbruikt als voor dit werk zal noodig zijn, tenzij de aannemer het werk zelve nog doet uitvoeren. (Te laat ontvangen. Red.). Sint Maartensdijk. Onze beschouwing omtrent de winst- en verlies-, en verhou- dingscijfcrs bij de verkiezingen van 1922 in ons nommer van 19 dezer was on juist, wijl de stemmcncijfers foutief wa ren. De heer P. te 11. meldde ze ons anders. A.-R. 356, C.-H. 110, C.-D. 24, S.-G. 260, R. PI. 7, L. Pi. 116, Vr-B. 65, S.-D. 173, V.-D. 20, rest kleine partijtjes. Geldige stemmen 1200, aantal kiezers on geveer 1400, derhalve opkomst kiezers 85 procent. www -■« n u rjunw Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eethen-Drongelen D. van Luttervelt te Blaauwkapel; te Dor drecht F. W. J. Brummer te Hoorn op Texel. Geref. Kerken. Beroepen te Hazerswoude C. v. d. Woudc, cand. te Snoek. Aangenomen naar Heerde door A. Doorn te Apeldoorn; naar Smilde door F. H. van Loon te Bergum; naar Oosterzon door C. v. d. Woude, cand. te Sneek. Bedankt voor Twijzel door J. A. Ver hoog te Willemstad; voor Heerenveen door D. van Dijk te Groningen; voor Nederhorst don Berg, Hazerswoude en Gorredijk door C. v. d. Wonde, cand. te Snoek. Chr. Oer. Kerk. Bedank! voor Den Helder door H. Biesma te Groningen. Geref. Gemeenten. Tweetal te Rilland-Bath II. Kieviet, te Veenend'aal en H. A. Mindertnan te Dirks- land. Beroepen te Süedrecht B. van Neerbos te Ter Neuzen. Bedankt voor Lissc door H. A. Minder- man te Dirksland. De heer A. Wijngaarden, cand. te Dokkum, zal na 1 April gaarne een be roep hij de Geref. Kerken in overweging nemen. Bid u u r. De classis 's-Gravenhage dei- Geref. Kerken besloot, dat er een biduur zal gehouden worden voor den nood der tijden. Onder „Korte Berichten" hebben wij gisteren gemeld dat oen Roomsch geeste lijke, Prins Ilohenlohe, lcapittelproost te Hermannstadt, Protestantsch (bedoeld was evangelisch-lulhersch) geworden was. Uit een bericht blijkt dat hij een huwelijk wenschte aan te gaan, waartoe natuurlijk, schoon gevraagd, door den Paus geen verlof kon worden verleend. Zijn aan staande vrouw: Lili Gaspar is (en blijft?) Katholiek. Te Velp is, 89 jaar oud, overleden mevrouw H. II. Mensonides, weduwe van wijlen ds F. P. L. C. van Lingen, laatst docent bij de Chr. Ger. Kerk. Zij laat na vijf dochters, van welke vier gehuwd zijn met predikanten (G. Boekenoogen te Sint Annaparochie, A. Boekenoogen te Tienlioven, II. R. Nieborg te Heerjansdam, en R. H. Pel te Schraard) en een zoon: ds W. F. S. van Lingen te Gerkesklooster. Dr. D. II. Th. Vollenhoven. De Kerljeraad der Geref. Kerk van Den Haag deelt omtrent den toestand van haar kranken leeraar, die nog steeds te Amster dam verpleegd wordt, mede, dat er in de vorige week geen verandering kwam. Tij den van rust en onrust wisselen elkander af, de geest is nog dikwijls zeer verward. De lichaamstoestand is gelukkig normaal, behalve dat de zoo zenuwstillende slaap nog dikwijls wordt gemist. Toch moeten deze perioden van stilstand niet al te zeer ontmoedigen, wijl dergelijke ziekten toch uiterst langzaam genezen. Catechisaties. In de „Zeeuw- sche Kerkbode", waarin eerst door Ds P. van Dijk, van Zaamslag, meegedeeld werd dat vele jongelieden slechts 10 uur ca techisatie per jaar krijgen, wordt nu de volgende rectificatie aangetroffen: Wanneer hij evenwol goneraliseerend schrijft: „doch met het onderwijs op onze dorpen is het al heel treurig gesteld", mag geconstateerd worden, dat dit in zijn alge meenheid gelukkig onjuist is. In vele dorpskerken van Walcheren althans du ren de catechisaties veel langer dan van Dankdag te Biddag. Daar zijn er, waar ze gemiddeld gedurende 25 weken per jaar gehouden worden en van den beginne af getrouw worden bezocht. Hoewei ook daar verbetering noodig blijkt, mag het goede, dat aanvankelijk verkregen werd, niet worden miskend en het goede re sultaat daar bereikt, moge ook andere dorpskerken overtuigen dat verbetering in dit opzicht zeer wel mogelijk is. Kapelle. Dhr. M. van Liere bedankte voor zijn benoeming tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier. Terneuzen. Naaf we vernemen is het beroep van den gemeenteraad van Ter-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2