No 125 Dinsdag 27 Februari 1923 37e Jaargang GEMARTELD DOOR JEUK. Buitenland. FEUILLETONS. BINNEN IJZEREN MUREN Drukkers-Exploitanten OOSTHRBAAN LE COINTRE GOES Bureau»: Lange. Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg*. Tel. no. 250 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 8.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Stervend Rusland. On vangen f2 van L. S. te Goes; f3 van gez. Van V. te G., fl van R. B. v. d. B. te G. en f4.30 van A. Pi. te Goes. Wie een gedenkpenning verlangt tegen een bijdrage van minstens f 1 kaji >er biji ons eea in ontvangst nemen. PARTIJWEZEN. De Rotterdammer schreef dezer dagen deze juiste woorden„Op onzen vaderlandschen bodem heeft het politieke partijwezen nimmer bijster gefloreerd. Laat kwam het tot ontwikkeling; door lei dende staatslieden werd zijn opkomst eer tegengewerkt dan bevorderd." Het is wel opmerkelijk dat het juist de geestelijke vader der liberale partij is geweest, die zich het meest positief tegen het partijwezen verklaard heeft. Die gees telijke vader is Thorhecke, en zijn gees telijke zonen Olivier, Fruin en tot op ze kere hoogte ook Cort van der Linden hebben zich met zijn uitspraken ver- eenigd. En dat dit verzet tegen partijen geen gril was van den grooten liberaal, dien wij het eerst noemden, toont „De Rotter dammer" met een paar aanhalingen uit diens jeugd, lateren leeftijd en ouder dom aan „Geeft hij in zijn jeugdwerk in de Aanteekening o.p de grondwet, op de vraag: „Wat zal een goeden kiezer, die zijn bevoegdheid niet met die van van den Vertegenwoordiger verwart, bij de keuze leiden?" het antwoord: „Niet wat de man, dien hij in 't oog heeft over deze of gene punten denkt; hetgeen men ook, met name in gewone tijden, zonder innig onderzoek van den persoon doorgaans niet kan weten. De vraag zal zijn, of hem het karakter en de bekwaam heid onderscheiden, tot waarneming niet eenor bepaalde, maar der Landszaak in A algemeen bevorderd", in zijn Narede (zijn politiek testament) wordt bij dit be scheid volhard. Hij blijft volharden bij zijn ideaal van het parlement: „Vrij geko zen vertegenwoordiging, zelf standig, naar eigen inzigt en oordeel besluitende, zonder eenigen band met de kiezers". Nog duidelijker dan in dit stroeve woord sprak hij zich uit toen in de Tweede Kamer tegenover de verdediging van het partijwezen de waarschuwing klonk: „De natie zal dan werkelijk gaan gelooven dat er partijen zijn en een ieder, die op heit politiek tooneel verschijnt, afvragen welke kleur hij draagt. Wij zullen worden ge oordeeld, niet naar hetgeen wij denken, zeggen en doen, maar volgens het partij- begrip waarin men ons zal willen rang schikken." Mr W. Olivier, die na Thorbecke's dood een met groote piëteit geschreven studie over zijn geliefden meester in ~het licht gaf, volgde dezen ook in diens verzet tegen politieke partijvorming. Schrijnend was in die dagen zijn oordeel over de Kiesvereeniging, de „in alle opzigt ver keerde en slecht werkende instelling, die ons publieke leven met onze parlemen taire instellingen bederft, den kiezer' ver hindert, den man zijner keuze, eerlijk en bekwaam, van vaste politieke beginselen, als vrij en onafhankelijk afgevaardigde naar 's lands vergaderzaal te zenden en hem daarvoor opdringt een man, die met verkrachting van art. 86 der Grondwet, zijn zelfstandigheid prijsgeeft in de be aming eener door zijne kiezers of liever door een politieke club in bijzonderheden vastgesteld program." En niet minder fel was prof. Fruin, Een verhaal uit den Fransch- Duitschen oorlog. door ANNIE LUCAS. Uitgave Neerbosch' boekhandel. S3.) Terwpï ik naar zijn varhaal luisterde, begon ik te vermoeden, dat de trouwe verzorgster van dien armien Conrad geen andere kon zijn' dan Léonie St Hilaire. En zoo whs het ook. Karei was dierp getroffen over dien samenloop van omstandigheden waardoor haar hand Conrads werk had vol- eindigd Wat waren wij diep bewogen over haar droevig lot, toen Karei ons haar verdere lotgevallen had verteld. Na dien ontzettende® dag, waarop zij van haar huis, dat in brand geschoten werd, en van haar oude, trouwe dienstbode, die dook een kogel in het hoofd,' doodelijk getrof fen neerviel, beroofd werd, had zij haar even aan anderen gewij'd. Nu, was haar Kracht uitgeput en zou zij' mot Karei naar iVLunchen gaan, waar Thekla haar ver- wachtte. Ik deel deze treurige geschiede- toen hij in 1864 Groen van Prinsterer in naam der politieke moraliteit ter verant woording riep om zijn advies geen can- didaten te stellen, die zich niet beslist voor de herziening der wet op het lager onderwijs verklaarden. Hetzelfde geldt, vari de Dagbladpartij vóór en na 1866, die onder aanvoering van den hoogst "bekwamen Lion in de Pers, en van mr Wintgens in de Kamer met name de antirevolutionaire partij her haaldelijk aanviel, omdat zij de vrijmoe digheid genomen had zich als zoodanig in de Kamer en in den lande aan te dienen. En ook weer hetzelfde geldt van Cort van der Linden, een der beste volge lingen van zijn vader den Lands Advo caat, die een der knapste discipelen van Thorhecke was. Tijdens zijn minister schap, bij het algemeen begrootingsdebat van het zittingsjaar 19131914 toch ont wikkelde Mr Cor! v. d. Linden tot ver dediging van het optreden van zijn Ka binet eqn theorie, die het parlementaire stelsel doodelijk bedreigt. Hij gaf een toe- komst-beeld van „zelfstandige kabinetten, los van de partijen, onmiddellijk steu nende op de natie zelf" en hij verdedigde dit lievelingsdenkbeeld van een extra parlementair kabinet, dat maling heeft aan, althans niet steunt op partijen, in een rede, waarin o. a. deze door „De Rotter dammer" nog eens afgedrukte woorden: „Tot hiertoe berustte het parlementaire stelsel op een strenge organisatie van par tijen bmlen het parlement, die in uitge breide programs haar inzichten vertolkten. Die schakel tusschen kiezersvolk en par lement had bestaansrecht toen het volk slechts over enkele algemeene politieke beginselen een oordeel had, maar zijn gedachten niet wijdde aan bijzondere maatregelen van staatsbeleid. Geleidelijk evenwel is het volk tot grooter rijpheid gekomen en heeft zich ook omtrent con crete vraagstukken van staatsbestuur een oordeel gevormd. Daardoor werd de mo gelijkheid geopend dat het parlement wel een afspiegeling gaf van de georgani seerde partijen, niet van de kiezers zelve. Immers een fictie is het dat „wanneer er een punt aan de orde is, dat deel uit maakt van het program van een der par tijen, de kiezers door die partij aan het roer te brengen, over dat speciale punt uitspraak zouden hebben gedaan". Is een volk tot zulk een staat van politieke rijp heid geraakt, dan heeft, een niet-parle- mentaire regeering recht op 'te treden en maatregelen aan de orde te stellen met een beroep op de kiezers zelve. Door daarbij de partijen met haar programs te verwaarloozen, wordt de waarheid in de volksvertegenwoordiging gesteld boven de fictie, het wezen boven den schijn." Niemand kan ontkennen dat in dit plei dooi van den liberalen staatsman een kern van waarheid schuilt. Niemand zal tegenspreken dat in de laatste jaren de macht, de zeggenschap meer en meel is gaan berusten bij de Kiesvereenigin- gen. In 1894 is dit zeer bijzonder aan 't licht gekomen. Dit is echter niet de schuld van 't partijwezen, maar deels van de partijleiding, hetzij deze bij de leiders dan wel bij de geleiden zeiven berust, deels van de eenzijdig doorgevoerde of geëvolveerde democratiseering dei- partijen. Provinciale Staten-Verkiezing. Bij de heden gehouden verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Zee land. zijn de volgende lijsten van candi- daten ingeleverd. nis hier kort made, maar de namen van Conrad van Edelstein en Léonie St Hilaire zijn met onuitwischbare letters in ons hart geschreven. Karei had slechts weinig tijd, doch hij had niet willen heengaan zonder ons nog eens ta zien en ons te danken voor de hem bewezen vriendschap. August ver gezelde hem hij' zdjn vertrek! tot aan de poort, opdat hij. niet ten tweede male een onaangename ontmoeting zou hebben, want het volk was nog allesbehalve beleefd voor vreemdelingen. Arme "Karei. Ik) dacht weder aan het verhaal van David en Jo nathan. Die schilderij was naar het leven, met dit onderscheid, dat in dit geval Da vid was gevallen. .Zoodra Karei vertrokken was, overreed de ik' Nina om een korte poos rust te ne men en toen wij: daarna weder bijt elkan der zaten en nog eens rustig al het ge beurde bespraken, zeide Nina opeens tot onze niet geringe verbazing: Renée, gij behoeft .mijt niet meer te ontzien wanneer gij' spreken wilt over den tijd, toen wij dachten dat Leo verloren was, en Leo; ik! zou Zoo grtaag willen, dat gijl mij' van avond alles wat giji ondervonden hebt uit voerig verteldet. Toen Karei over het ge duld en de onderwerping sprak, waap- fafede die arme Léonie St Hilaire haar vele beproevingen gedragen heeft; gev-oel- In alle 7 kieskringen: Door de Chr.-Hist. partij: Mr H. F. Lantsheer, F. L. Hensei, beiden aftr.Mi ll. M. van Dusseldorp, A. D. F. van der Wart, M. W. Koster, J. .T. Wallien, G. Bolier Gz., C. I. Boogerd, C. de Jonge Cz„ W. de Ridder, W. L. Huson, P. de Koeijer, W. P. Calliber, W. J. Talsma, Iz. Cap- pon, A. de Feijter, Mr TL van der Beke Callenfels, II. A. Enkelaar, C. B. Kool haas en I. Wessel. Door de Geref. Staatspartij: D. Jozi- asse, D. Kodde, C. Hartoog, aftr., F. Dek ker, aftr., .T. de Kok, P. J. Lamoré, A. Mackenzie, P. van Cadzand, A. Dekker, J. de Visser en J. de Feijter. Door de Comm. partij: A. II. Witte en Mevr. M. de NoQijer-Moerland. Verder in den kieskring Middel- bur g Door de S. D. A. P.: L. Onderdijk, G. F. Lindeijer, A. M. Overhoff, allen aftr.; A. C. de Pauw, W. P. Cornelissc ,en J. P. van Riel. Door de Vrijz.-Dem.: Jac. Welleman, .1. G. van Niftrik, Mr J. Adriaanse, allen aftr.; Mevr. E. Bergsma-Bergsma, D. N. van Gelderen, J. de Groote, P. de Bree, Mevr. van den Ilamme, J. C. Peeman en Dr A. Staverman. Door den Vrijheidsbond: Mr F. J. Spren- ger, aftr., K. van Schouwen, A. Kloeke, J. N. Pattist, Mr J. J. Heijse, J. H. Dei- bel, M. Q. Buijs Ballot, A. D. Kaan, L. A. Stofkoper en Mevr. C. D. van der Kamp-Buteux. Door den Nat. Bond voor Bezuiniging: A. Jeronimus en J. L. van der Harst.' Door de R.-K.: J. L. Buijsing, J. H. Idoler en L. J. Mes. Door de Anti-Rev.Mr A. A. de Veer, aftr., S. Brandsma, J. H. Geschiere, aftr., L. J. van Voorthuijsen, W. A. den Hol lander, J. A. Vertregt, R. van der Welle, A. D. Littooij, J. W. van 't Hoff en P. Melis Wz. In den kieskring V1 i s s i n g e n Door de Soc. Partij: L. F. van Oor schot en J. Post. Door de S. D. A. P.: G. F. Lindeijer, L. Onderdijk, A. M. Overhoff, A. 'C. de Pauw, A. C. de Baare, H. Duijm, A. König, P. A. Plompen, L. E. Sanders en J. Sinke. Door de Vrijz.-Dem.: Jac. Welleman, J. G. van Niftrik, Mr J. Adriaanse, Mevr. Bergsma-Bergsma, D. N. v. Gelderen, J. de Groote, F. L. rP. Tismeer, A. P. Smit, W. H. Appel, Dr A. Staverman. Door den Vrijheidsbond: M. Laernoes, Mevr. J.- C. van Maanen-Götte, Mevr. Holthuijzen-de Wolff, T. II. Siemelink, W. B. K. Boom, J. C. Paap, S. J. Hillinga, Mevr. J. .T. Wagenaar-Loos, IT. J. L. Mus- keijn, J. F. Op den Zieke. Door de R.-K.: J. L. Buijsing, J. H. lflplpi' .T Door de A.-R.:G. v. d. Putte, aftr. P. Mevckens, P. G. Laernoes, C. Boone, L. Simonse, B. de Buck, J. Marijs en C. Polderman. In den kieskring Goes: Door de S. D. A. P.: A. M. Overhoff, G. F. Lindeijer, L. Onderdijk, A. C. de Pauw, J. Catshoek en J. A. Hubregtse. Door de Vrijz.-Dem.Jac. Welleman, J. G. van Niftrik, Mr J. Adriaanse, Mevr. Bergsma-Bergsma, D. N. van Gelderen, J. de Groote, M. Kole Jz„ J. J. Lunen- berg, W. Karelse en Dr A. Staverman. Door den Vrijheidsbond: W. Kakebeeke, aftr., J. G. van Nieuwenhuijzen, aftr., D. D. van den Bout, A. van der Have, D. W. Lindenbergh Pz., Mevr. A. G. van der Have-Lucieer, J. L. Richel, P. Bruggeman, M. P. de Looff, J. Lindenbergh, P. A. Lin de ik mij diep beschaamd over mijn zelfJ zuchtige zwakheid. Vertel mij dus alles, Leo. Zou het u niet te veel zijn? Ik: kan alles hooren, als ik u naast mij [heb. O Leo, wat is God1 voor ons geweest. Ja, wel hadden wij stof tot danken, dat God hem bewaard had te midden van zoo veel gevaren. Tot onze groote vreugde hebben wij later vernomen, dat de goede lieden Frenois zijn verblijd geworden door de terugkomst van hun eenigen zoon, en daar zij door den oorlog have 'en goed verloren hadden, heeft Leo later het ge noegen mogen smaken hun zijn dankbaar heid op meer handtastelijke wijze te be- toonen 'doch daar zal ik nog later op terugkomen. Toen ik op den dag na Kanels bezoek 's Avonds de vestibule doorging om wcer nlaar boven te gaan, werd er gescheld. Wlaarom ontstelde ik? W,ie kan die on verklaarbare voorgevoelens ontleden? Een jongen, ©en poosje geleden door August medegebracht, daar zijn ouders en vrien den gestorven waren, en die nu Justine en Laurens met het werk hielp, deed de deur open. Ik ging zoo lang in de biblio theek. Een oujd heer kwam binnen zonder iets te zeggen, en daar het reeds donker Was kon ik zijn gestalte niet goedi onder scheiden. Doch nauwelijks hoorde ik een denbergh Bz., M. Kloosterman, W. Dek ker Pz. en 0. J. Snouck. Door de R.-K.P. Boonman, J. W. Vie- nings, aftr., M. P. Ooms, aftr., Mr J. H. M. Stieger, aftr., J. B. Timmerman. Door de A.-R.C. P. Vogelaar, aftr., •T. A. Dominicus, P. Oosterbaan, J. J. de Jager, L. W. B. A. Mulder, P. A. Schwartz, C. Haverhoek, B. C. Sliggers, P. de Putter en F. Wabeke. In den kieskring T h o 1 e n Door de S. D. A. P.: G. F. Lindeijer, L. Onderdijk, A. M. Overhoff, A. C. de Pauw, A. C. de Baare, H. Duijm, A. König, P. A. Plempen, L. E. Sanders en J. Sinke. Door de Vrijz.-Dem.: Jac. Welleman, J. G. van Niftrik, Mr J. Adriaanse, Mevr. Bergsma-Bergsma, D. N. van Gelderen, J. de Groote, G. Heijboer, P. J. Blaas, _G- A. Huvers en Dr A. Staverman. Door den Vrijheidsbond: W. Moelker, aftr. C. G. ITage, C. N. van der Heijde, VV. L. Klos, C. Dieleman, C. W. Snijder, J. W. F. H. Buijze. Door de R.-K.: P. Boonman, J. W. Vie- nings, M. P. Ooms. Mr J. H. M. Stieger en B. Timmerman. Door de A.-R.: C. J. Sonke, J. v. Dis, J. Stelwagen, C. A. Gunst, aftr.. Th. A. Boudeling, P. Vogelaar, W. v. d. Berg, H. K. Krijger en W. F. Coumou. In den kieskring Z i e r i k z e e Door de S. D. A. P.: A. M. Overhoff, G. F. Lindeijer, L. Onderdijk, A. C. de Pauw, J. Catshoek en J. A. Hubregtse.'. Door de Vrijz.-Dem.Jac. Welleman, J. G. van Niftrik, Mr J. Adriaanse, Mevr. Bergsma-Bergsma, D. N. van Gelderen, J. de Groote, G. J. Lunenberg, J. Hooger- land, J. Bongertman en Dr A. Staverman. Door den Vrijheidsbond: A. v. d. Weijde, aftr. J. W. van Oeveren, aftr., V. M. Kre- pel, L. Doeleman, J. M. v. d. Bout, Mevr. M. J. Kooiman-Tissing, C. Blom, N. W. van Putte, J. Enzlin, A. C. van der Have. Door de R.-K.J. L. Buijsing, J. H. Ideler en L. J. Mes. Door de Anti-Rev.A. Timmerman, W. den Boer, W. v. d. Berg Dz., D. A. de Bruin, J. C. Vis, A. Flikweert, J. A. de, Bruijn, W. S. van Waveren en J. A. v. d. Bijl Jaczn. Kieskring Huls t Door de S. D. A. P.: A. C. de Pauw, G. F. Lindeijer, L. Onderdijk, A. M. Over hoff, N. A. Hamelink, B. 't Gilde. Door de Vrijz.-Dem.: Jac. Welleman, J. G. van Niftrik, Mr J. Adriaanse, Mevr. Bergsma-Bergsma, D. N. v. Gelderen, J. de Groote, A. C. M. Poppe, P. Kaan, M. Kole Jz. en Dr A. Staverman. Door den Vrijheidsbond: R. G. E. Nol- son, Ph. J. van Dixhoorn, beiden aftr.; L. Stolk, L. J'. Geelhoedt, J. van der Peijl, A. Meertens en A. Marquinie. Door de R.-K.: P. F. Fruytier, E. B. Dumoleijn, F. M. L. van Waesberghe, J. A. van Rompu, allen aftr.; 'B. C. Puijlaert, J. W. Vienings, E. Th. Lockefeer en L. van Waesberghe. Door de A.-R.: Mr P. Dieleman, aftr., D. Scheele Az., J. J. de Jager, S. van Hoeve en J. M. Oggel. In den kieskring Sluis: Door de S. D. A. P.: G. F. Lindeijer, A. M. Overhoff, L. Onderdijk, A. C. de Pauw, J. Catshoek. Door de Vrijz.-Dem.: Jac. Welleman, J. G. van Niftrik, Mr J. Adriaanse, Mevr. Bergsma-Bergsma, D. N. v. Gelderen, J. de Groote, F. H. Odink, L. J. de Hullu, P. Kaan en Dr A. Staverman. Door den Vrijheidsbond: P. Erasmus, D. H. van Zuijen, beiden aftr., M. A. Blei- ker, P. M. Dikkenberg, A. I. Leenhouts, J. B. Been, W. P. Verplanke, C. van Bix- welbekende stem vragen; Waar is juffrouw Rcnée, jongen? of ik kwam spoedig toe schieten en vloog in de armen van oom Louis. Dankbaar gestemd' zaten wij dien avond bijeen. Oom vond' ons 'allen terug, zooals hij ons verlaten had, en al was de plaats Van onze kleine Lili ledig, blijdschap over Leo's terugkeer en Nina's herstel, deed het .heden in schitterende kleuren uit komen tegen de sombere tinten van het verleden, en verzachtte ook' de smart over Leo's verminking, hoewel het voor oom een zeer harde slag was. Hij' was altijd zoo trotsch geweest op Leo's krijgshaf tige houding. En nu, juist nu Frankrijk hem] zoo noodig had, moest züjn militaire loopbaan eon einde nemen. Die arme oom. IHiji Was wel tien jaar verouderd in dien ©enen winter. Zijn hoofd was gebogen, zijn stap niet moer zoo vast, maar zijn h'airt klopte nog warm en hoopvol voon het vaderland. Hoe diep hij' ook den val en de vernedering van Frankrijk betreur de, zijn geJoof in ©en roemrijke toekomst- bleef ©ven onwankelbaar als weleer. Zijn gevangenschap was bami niet zoo zwaar gevallen als wij in onze bekom- imiering haddon gevreesd. Hij sprak met waardeering en dankbaarheid over de be- beleiefdheid, waarmede de Duitschers hun gevangene® behandelen, en steunde toe, GIJ kunt niet ophouden met krabben en wrijven gij wordt door jeuk zoo geplaagd, dat gij last zoudt gevoelen de brao- dende huid van Uw vleesch te scheuren. Tenslotte kunt ge het niet meer volhoudenhet gaat boven Uw kracht nogmaals die ontzettende uren vol kwelling, die verschrikkelijke nachten zonder slaap door te maken. Maar luisterl: uitkomst is daar Enkele droppets slechts van het nieuwe vloeibare middel tegen huidziekte genaamd D.D.D. hebben een verrassende uitwerking. Van geluk weet ge niet in welke wereld gij zijt, ieuk en prikkeling zijn als door ooverslag verdwenen, en ein delijk krijgt gij weer eens rust. Een flacon reeds Is voldoende om dit aan te toonen. Het D.D.D.-middel brengt ge nezing doordat het in de poriön derhtild doordringt,en de ziekte veroorzakende kiemen vernie tigt. Exzeem. schurft, zweren, etterbuilen, korsten, en alle andere ziekten der huid moeten het spoedig tegen dit kalmee- rende, zuiverende middel af leggen. Koopt nog heden een flesch f 2.50 (proefflesch 10.75) ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Vraagt oók de ge neeskrachtige D.D.D.-zeep f 1.— voor Huidaandoeningen. hoorn, J. de Hullu en M. E. Pruissen. Door de R.-K.: A. Hendrikse, aftr., A. H. de Milliano, E. Maertens, A. Aernoudts, B. Thomaes en A. van Waes. Door de A.-R.: H. van Mazijk, A. I. Catsman, J. H. van Cruijningen en J. Scheele. Uit het Ruhrgebied. Wijl moeten ter wille van de plaats ruimte ditmaal kort zijn en melden dus alleen het voornaamste. Uit het ganse he Ruhrgebied' worden be richten ontvangen, dat de Franschen thans op groote schaal hoeveelheden kolen in beslag trachten te nemen en wieg te voeren; met nam© te Witten, Oberhausen, en Wanne zijn groote ladingen in beslag genomen. Op vele punten hebben de Fran schen de straat opgebrqken, om het ver keer beter te kunnen oontroleeren. Te Djortmund hebben de Franschen in ^verscheidene straten greppels gegraven om de voertuigen aan te kunnen houden en te doorzoeken. Zondagmorgen bezetten de Franschen Jbiji verrassing nogmaals het station Wanne, waar zij! 11 locomotieven, ca. 200 goe derenwagons, waarvan 125 geladen met levensmiddelen voor het Ruhrgebied, en 67 personenwagons in beslag namen. Te Bochum is het geheele centrum der stad volkomen afgesloten. Niemand mag er in of uit, het verkeer is stop gezet. Dte tram mag slechts ledig: pas- seeren. De zaken en café's' zijn gesloten. De beurt om gearresteerd en uitgezet te wórden schijnt nu ook aan. de leeraars te zij® gekomen. Te Bochurn zijn het ge meenteraadslid Stumpf, een schoolopzie ner, en nog: drie gemeenteraadsleden, die leeraar zijn, gearresteerd en uitgezet. Te Essen zij® weer op vier verschillen de plaatsen in de stad Duitsche bur gers door Fransche soldaten overvallen en beroofd. Ook hebben de Franschen te Essen dat zij onrechtvaardig en onverdiend be schuldigd werden van .on mens c he 1 ij kb e id jegens hun gevangenen. Dat in het be gin van den oorlog sommigen ontzettend veel geleden hebben, was ongetwijfeld 'wiaar, maar dit was onvermijdelijk, en licht verklaarbaar wanneer men bedenkt, dat biji sommige gelegendheden vele dui zenden tegelijk in hunne handen vielen. Oom was in Frankfort zeer ziek geweest door droefheid en ontbering, koude en honger, maar was met welwillendheid en zórg verpleegd geworden. Twee dingen echter kon hu den Dliit- schers niet vergeven en hij' kon er niet 'over spreken zonder hevige verontwaar diging. Dit waren het bombardement en 'de intocht in de stad. De onmenschelijk- heicf en barbaarschheid van het bombar dement en de onedelmoedige vernedering ons door den intocht aangedaan, griefden hem zeer. Het meerendeel zijner vrien den dacht er eveneens over. Ein toch sprak elke Franschm'an bij het begin van den oorlog over een dergelijken intocht in Berlijn als het glanspunt van den strijd. Ula, zeide men, maar dat was heel iets anders. Ik moet bekennen, dat ik nooit het verschil heb kunnen zien; misschien omdat ik niet genoeg staatkundig of pa triottisch ben. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1