*0 120 Woensdag 21 Februari 1023 DUPLO Pit de Prgïiicte. Buitenland. Binnenland. DUPLO DUPLO DUPLO Staten-Ceneraal. Drukkers-Exploitanten: JOSTERBAAN LE COiNTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 jvxo Stervend Rusland. Voor onze laatste inzameling voor Rus land ontvingen wij nog f 1 van A. T. te K. Gedenkpenningen zijn besteld. „EEN STAATSMAN NIET, EEN EVANGELIEBELI10ER". Ziedaar een levensspreuk van onzen ecnigen Mr Groen van Prinsterer. Wat. wilde Groen met deze levens spreuk! zeggen? Gaf hij daarmede te kennen, dat hij, in den grond der zaak', .afkeerigi was van politiek'? Volstrekt niet. Immers, het is Mr Groen van Prin sterer geweest, die rusteloos, geduren de geheel zijn leven, alle belijders van den Christus opriep om deei aan het politieke leven te nemen, hen her innerende aan hun roeping tegenover land en volle. Hij poogde op allerlei wijze hun duidelijk! te maken, dat de geloovige Christen zich niet „met. een boekje in een hoekje" mocht terugtrekken, maar dal hij verplicht was deel te nemen aan de behartiging van de publieke zaak. Zeggen sommigen, zelfs nog in on ze dagen: „Ik ben geen partijman", Mr Groen! van Prinsterer zei reeds in 1862: „Ik wèl. In den strijd der beginselen, die Europa en Nederland verdeelt, heb ik een keuze gedaan aan beginselen heb ik mijn leven ge wijd". Neen ,a.fkeerig van de politiek, dit is van de staatkunde, van de re gee- ring van land en volk, was onze Groen van Prinsterer allerminst. En wanneer Groen zeide, dat hij een „Evangeliebelijder was", dan be doelde hij daarmee, dat hij stond op den grondslag van bet Woord des Hoeren, dat 'hij het Woord beleed te zijn een regel 'en richtsnoer voor zijn gedrag op el Ik' gebied van het leven. Mr Groen van Prinsterer aanvaard de niet slechts een deel van hetf. Woord, en verwierp niet een belang rijk .stuk der Gods-openbaring. Neen, voor ge heel de H. Schrift, van het begin tol het einde, van Ge nesis tot de Openbaring, boog hij zich kinderlijk eenvoudig. Het aoei, wilde Groen zeggen, dat ik beoog, is niet om te schitteren als Staatsman. Neen, mijn levens doel is E vange 1 ieb e 1 ij der te zijn. Evangeliebelijder niet alleen in de Kiekk', maar op elk terrein van jiet leven. Ook' op dat van Staat en Maat schappij. Het gaat om de eere Gods. Om het gezag Van Zijn Woord op elk gebied. Aan dat doel moet alles dienstbaar worden gemaakt. Aan „politiek" doen velen. Maar vergeten wij toch nimmer ons ie toetsen aan het diepzinnig woord van onzen Groen„Een Staatsman niet, een Evangeliebelijder". Dit wil zeggen: onze actie, al onze arbeid moet voortkomen uit het, re oh- te beginsel. Ons „doen aan politiek" moet maar niet zijn het beoefenen van een soort sport, een jagen en draven alleen om: succes, om eere en aanzien bij de menscthen. Neen, wij ta'oeten als Mr Groen van Prinsterer voor .[alles zijn „Evangelie- belijders". Onvoorwaardelijk' behooren wij ons voor de Majesteit van ihet >u'd te buigen, opdat dit Woord geheel ons denken, spreken en han delen beheersche. Mr Groen van Prinsterer was steeds ewoon, Voor hij zich naar de zitting er Tweede (Hamer begaf, in het stille studeervertrek, te knielen voor zijn God. Daarin lag het groote geheim Van zijn kracht! Daardoor ontving hij sterkte en moed, om fier te staan tegenover al len, die de beginselen des ongeloofs aan ons volk zochten op te dringen. Ziet, zulke mannen des gebeds, ..Evangeliebelijders", in den vollen, diepen zin hebben wij noodig. Welaan, in de komende dagen van politieken strijd en stembusworstel!ng nog eens aan dit gevleugeld woord van Groen van Prinsterer elkander herinnerd. Een Staatsman niet, een Evangelie belijder, pok straks bij de verkiezin gen. Want voor en boven alles mbet de liefde voor het Evangelie ons bij al onzen arbeid bezielen. Liefde voor het oude en toch steeds nieuwe Evangelie, dat alom zijn heerlijke kracht heeft geopen baard, en niet het minsl in hel kleine Holland, zoo rijk door God bestraald met het lichl der Waarheid. Uit die liefde moet opkomen onze actie op elk terrein des levens, ook onze politieke actie. Alleen door die liefde voor bel Evangelie, kunnen we in 's Heeren kracht overwinnen. Engeland en Frankrijk. Het Engelsche lagerhuis heeft de de batten over de Fransche Roerpolitick en de houding van Engeland tegenover Frankrijk beëindigd. Bonar Law heeft opnieuw doen weten, dat de Engelsche troepen in Duitschland zullen blijven, zoolang als dit mogelijk is, in bet belang zoowel van de entente als van Duitschland. Een inmenging van Engeland zou door Frankrijk op dit oogenblik als een beslist vijandige daad beschouwd worden, meende bij. Veel kracht is er alzoo bij dit debat van Bonar Law niet uitgegaan en de verwachtingen, die velen van'hem had den, zijn misschien wel te hoog gespan nen geweest. Be houding- der Fransche 'regemxug tegenover do Fransch-Relgisch actie is wel ziecii' 'duidelijk in het licht g-steld. Het was niet een dei' oppositie-sprekers, maar Bonar Law zelf, die onomwonden verklaarde: de Fransche. onderneming lijkt ons verkeerd („bad"). Die Engelsche re geering echten" zal dit verkeerde niet be strijden. Ten einde moeilijkheden te voor komen zal ze de Franschen zelfs helpen. Men heeft nu i'eeds to Londen zeetr belang rijke concessies gedaan aan Lc Troqusr en men zal n>g wel verder op dien weg voiorltgeschoven worden. Ten slotte was het resultaat van het Lagerhuis-debat: Voor' de ïfegeering 305, tegen do re geering 196 stc-mmeo, zoodat de dingen in het Roergebied voo'rloopig blijven, zoo als ze waren. Uit het Ruhrgebied. De toestand in deze streek, zoo dicht bij onze grenzen, wordt steeds ernstiger. Het aantal dwangmaatregelen en arres taties neemt met den dag toe. Tc Essen zijn de Fransclien begonnen de lieden op straat te visiteeren om hun geld af te nemen. Het doorzoeken dei- banken te Gelsenkirchen bleef zonder re sultaat, daar men tijdig er voor gezorgd had alle geldmiddelen in veiligheid te brengen. De directeur van het telegraafkantoor te Mainz is gearresteerd. Het personeel heeft daarop het werk neergelegd. Ook te Gelsenkirchen hebben de be ambten van de Rijksbank het werk neer gelegd als protest tegen de arrestatie van hun directeur. Honderdon Duitsche amb tenaren zijn uilgewezen, o. a. de presi dent van de directie der Rijksbank te Trier en zijn plaatsvervanger. Ook zijn weder verscheidene burgemeesters in het Ruhrgebied gearresteerd, die weigerden de bevelen der Franschen op te volgen. De Franschen hebben te Gelsenkirchen getracht de winkeliers te dwingen hun goederen te verkoopen. De grootste win kel in de stad, van de firma Alsberg, is na weigering door de Franschen ge sloten, waarop alle andere winkeliers hun zaken eveneens hebben gesloten. De Ilbld.-correspondent heeft ook mo gen „genieten" van de Fransche hoffe lijkheid. In het bezit van een vergunning had hij filmopneniingen gedaan te Gelsen kirchen omtrent de volkomen onnoodig provoceerende houding der Fransche troe pen, die met de bajonet op het geweer in snellen pas onophoudelijk de rus tige bevolking voor zich uit dreven en de Duitschers met stooten in den rug voortduwden, zoodat het slechts aan de onbegrijpelijke kalmte der voorbijgangers te danken was, dat er geen incidenten voorvielen. Den volgenden dag werd hij echter ge arresteerd en zijn hebben en houden in beslag genomen, „omdat de vertooning zijner opnemingen een voor Frankrijk na- dcelige propaganda kon beteekenen". Hij werd 2i/a uur vastgehouden, maar zijn film, zijn Fransche papieren en zijn auto werden in beslag genomen. Te Vaals passeeren honderden auto mobielen de Nederlanclsche douane met families, die uit het bezette gebied weg trekken. De invoer van Duitsche artikelen is zoo overweldigend, dat het douane station wel op een marktplein gelijkt. De uitvoer van levensmiddelen naar het be zette gebied neemt onrustbarend toe. Doordat het grootste deel der politie te Essen door de Franschen ontwapend is, maakt men zich daar ernstig ongerust. De communisten beginnen reeds zich militair te organiseeren. Zij vormen for maties van 10 en 100 man en er wordt beweerd dat zij b.v. in de gietstaaifabrie- ken van Krupp reeds een zeer sterke organisatie bobben doorgevoerd. Volgens andere berichten moeten de communisten in het geheim reeds een legerorganisatie gevormd hebben, die ook van wapenen is voorzien. Men vreest, dat dit tot een oproerige beweging zal kunnen leiden, waardoor het geheele Roergebied aangetast wordt. Ook gaan er vage geruchten over een algemecne staking, welke zou worden voorbereid en waartoe Berlijn op een welgekozen tijdstip het sein zou geven. Ernstige gebeurtenissen staan ons dus wellicht te wachten. Het Roer-avontuur. Men schrijft uit Essen aan „De Neder lander" Te Essen, in hot hotel Kaiserhof, waar thans het. electrische licht is afgesneden, zit, de ingenieurs-commissie, veertig man sterk en wachtWaarop? Op werk? Die veertig man kurmen niets, hoege naamd niets bereiken. Om het bedrijf van een mijnput aan den gang te houden zijn per „Schicht" minstens zes ingenieurs noodig en wel drie mijningenieurs en drie machineingèhieurs. Er worden drie „Schichten" per dag „ingereden", doch laat ons aannemen, dat twee ploegen in genieurs het werk kunnen doen, dan komt men per put op een minimum-bezetting van twaalf ingenieurs. Nu zijn er in het Rijnsch-Westfaalsche gebied 120 kolen- putten, dus zelfs, wanneer de arbeiders zouden blijven werken in Franschen dienst, zouden de Franschen moeten be schikken over een personeel van min stens 14 a 1500 ingenieurs. Zooveel heb ben ze er natuurlijk niet vrij en meeï dan ooit demonstreert zich de onbekookt- beid van het Fransche Roeravontuur. Korte berichten. Twintig wilde zwijnen hebben Vrij dagavond te Lillebonne (Normandië) een hoeve aangevallen. Na eerst in de moes tuinen .grootte verwoestingen te hebben aangericht, renden de dieren naar het erf der boerderij, waar zij door oen ar beider werden opgemerkt. Zeven zwij nen konden .wonden neergeschoten. De andere vluchten ten slotte weer de boe- schen in. In Januari van 'dit' jaar werd op verscheidene punten in het Noordelijk gedeelte van Indië, een groote vuurbol waargenomen, die bij haar val een ont ploffing veroorzaakte welke tot op verren afstand werd gehoord. Naar thans wordt gemeld, is de meteor nabij Quetta ge vonden, diep in den grqnd verborgen. Men schat het gewicht van dit lichaam op on geveer 5000 kilo en zijn volume opi 14 kub. meter. Te Moskou hebben groote straat- betoogingen plaats gehad om propaganda te maken voor de roode vloot. Automo bielen trokken door de straten, waarin matrozen, die aanspoorden tot vrijwillig in dienst treden bij de roode marine. Het succes zou vrij groot geweest zijn, vol gens de sowjet-pers. Volgens een bericht uit Londen meldt de Moskousche Prawda, dat ten gevolge van gebrek aan werkzaamheden het petroleumbedrijf te Bakoe onderbro ken is. De arbeiders krijgen hun loonen niet uitbetaald. Om aan het land een voorbeeld van zuinigheid te geven, hebben al de Belgi sche ministers, die uit den aard van hun functie over een door het rijk bekostigde auto beschikken, besloten, van dit voer tuig afstand te doen. Binnen korten tijcl zullen deze ten bate van het rijk worden verkocht. Tocb. salaris. De wethouders wan Voerendaal had den den Raad voorgesteld hun sala- rissen in te trekken. Ze zouden voor niets hun functie blijven waarnemen. De Raad ging met dit voorstel ao- coord, zooaat in den vervolge op de begrooting geen post voor de wethou derssalarissen wordt uitgetrokken. Maar de Raad wikt en het College van Ged. Staten beschikt. Want heeren gedeputeerden deden weten, dat zij niet accoord konden gaan met de be slissing van den Raad, maar wel met een salarisverminderjng van de beide wethouders. Het woord is thans weer aan den Raad. Leve de gemeentelijke autonomie Een goede maatregel. In de steunregeling voor werkloo- zen te Etten wordt cafébezoek aan ondersteunden verboden. Een tweetal werkloozen, te werk gesteld aan de gemeentelijke werkverschaffing is we gens overtreding van deze bepaling ontslag aangezegd zoodat zij dus zon der eenige verdiensten kómen. Een krasse, maar toch ook goede maat regel. Hoe sommige sprekers spreken. In een beschouwing over de steno grafie in ons parlement sclireef de „Tel." eenigen tijd geleden ook iets over de sprekers zelf, en vertelde, dat er maar weinig welverzorgde re devoeringen meer gehoord worden. Trouwens, de Veelal straffe rantsoe neering van den spreektijd la.at. wei nig gelegenheid meer tot het uitspre ken van een monumentale rede. „Par- lomaniakken". die een hagelbui van woorden op bun omgeving doen neer kletteren wier razende dolle blaast van spreken den toehoorder zelfs het ma ken van behoorlijke aanteekeningen belet. Ook zijn er tal Van sprekers, die keuvelen, alsof zij thuis zaten bij een kop koffie. Zij beginnen volzinnen, die zij vergeten te voltooien herhalen ze, verwarren zich in bun woorden, of kiezen een onjuiste uitdrukking voor een gedachte. Zoo hebben wij uit den mond van redenaars opgeteekend dat sprekers voorganger den spij ker op den verkeerden kop; had ge slagen; dat een winkelier niet kan worden aangesloten op een köokgjaameter; dat de suikerbiet de reddende engel is, waarop de landbouw drijft; dat les wordt gegeven in een lokaal met veel gerij; dat pachters last van mond- en klauwzeer hebben dat een sleeperswagen er (h'et bijl tje bij bad neergelegd; dat hoornen lijden aan vernielzucht; dat men bij een dergelijke aanbie ding met beide banden 'moest toe happen dat, men zich blij maakt met een doode. musch, die inen eerst heeft opgeblazen dat in het debat oud zeer was op- tewarmd at in de verstopte riolen met den sterken arm moet worden ingegrepen; dat de S. D. A. P. haax voornaam ste geboorte niet in Engeland heeft gehad ongeacht de talrijke gezegden, die voor een dubbelzinnige uitlegging vat baar zijn en daardoor dikwijls tot groote verwondering van den spre ker groole hilariteit verwekten. Premievrij pensioen van Gcmeente-n mbtonarsn. In een rondschrijven aan gemeentebe sturen gericht, wijst die regeering er op, dat het geven van ©en pïemievrij pensi oen aan gemeenteambtenaren niet kan worden bestendigd, zoolang van 'regea- ringswege steun aan betrokken gemeenten wordt verleend. De koning van Zweden. Naar men verneemt zal de koning van Zweden, die Vrijdag. 2 Maart in ons land komt, te Oldenzaal, Deventer, Apeldoorn en Amersfoort aan de stations worden begroet. De koning komt te Deventer met den koninklijken trein te 8.15 uur aan, waar vijf minuten gestopt wordt. Het plan bestaat, dat liet Deventer Mannenkoor den koning het Zweedsche volkslied zal toe zingen. Te Amsterdam zal een eere- en paleis wacht worden ingesteld, die door mari niers en matrozen gezamenlijk tot een getal van 100 zal worden betrokken. Het staf muziekkorps der marine zal van 13 Maart mede te .Amsterdam tegenwoor dig zijn. Op 3 (Maart zal Z. M. te 10 u. 45 aan het Maasstation te Rotterdam aankomen,, waarbij eveneens een eerewacht, be staande uit 100 mariniers, tamboers en pijpers zal worden opgesteld, waarna Z. M. zich aan boord van de stoomboot „Stad Rotterdam" zal inschepen. De ko ning zal met den trein van 1 11. 7 dien dag van het station D. P. vertrekken, waarbij de eerewacht weder zal zijn op gesteld. Waarschuwing. De centrale recherche in Den Haag geeft in overweging, alvorens handelsrelaties aan te knoopen met A. G. Achet, vroe ger woonachtig Fred. Hendrikplein in Den Haag, en tegen wien reeds eerder gewaarschuwd is, inlichtingen in te win nen aan haar bureau. Ach.et zou thans betrokken zijn in een pas in Den Haag opgerichte vereeniging of handelscorpo ratie, genaamd U. V. A. (Uitkomst voor Allen) en gevestigd in de Anna Paulowna- straat. De vereeniging heet tot doel te hebben het oprichten van warenhuizen. VERSCHIJNT ELKEN WERKDA* Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers 9<05 Prijs del AuVêrtentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting Is y. ROSS EM'S beste CURACAO Is lichte Pruim- en Raokiab&k. Is ongesaustil en geurig van nature. is verkrijgbaar a 12 ct per '/i ons. D! e Jachtwet. In de gister gehouden vergadering der Tweede Kamer deelde de voorzitter mede, dat omtrent het wetsontwerp inzake be palingen betreffende de jacht, nader over leg hangende is tusschen de regeering en de commissie van rapporteurs, waar door nieuwe wijzigingen in het ontwerp te verwachten zijn. Wat een getob friet die Jachtwet. Vooraf komt nog Braat's wetje tot zomertijd-afschaffing aan de orde. Tweede Kamer. Alweer een heele zitting aan de Bios coopwet besteed. Meerendeels waren het redactiewijzigingen, die werden aange bracht. De voruecling van den buit, dien do wet mogelijk maakt, zal als volgt geschieden: 1/8 voor het rijk en 2/s voor de gemeenten. De halve middag ging heen met de behandeling van art. 14, dat de instelling der Centraio Keuringscommissie inhield! Een viertal amendementen werden inge diend, doch drie van de vier werden, ingetrokken en het vierde verworpen. Wcj zullen ze maar niet noemen, alleen werd gepoogd van A. R. en C. H. zijde de gemeentelijke keuring nogmaals een kans te geven, maar 'tkwam er niet van. Dhr Tilanus kondigde echter aan, dat hij', bij art. 16, zou trachten Om althans de gemeentelijke keuring naast de centrale nog te verzekeren. Art. 10 Werd met 10 stemmen tegen aangenomen. Bij art. 15 werd de verve lende geschiedenis van de oneerlijke Ilaar- lemscho loopjongens weer dunnetjes gere peteerd. Veel heeft men dus gistermiddag niet uitgevoerd. Luitenant ter zee J. A. L. Mulder is met intrekking van zijn plaats aan boord van de Gelderland, geplaatst aan H. M.'s wachtschip te Vlissingen. Middelburg. Gisteren bood een onbe kend, ongeveer 20-jarig meisje in de Langedelft haar hulp aan een klein meisje aan, die een zware boodschaptasch droeg. Toen het kind de tasch terug kreeg, was de portemonnaie er uit verdwenen en tevens f2.17. Laag! Goes. Bevolking gedurende de le helft der maand Februari 1923. Ingekomen: J. H. M. Quist, zonder beroep van Amsterdam, Lange Kerkstraat 46; M. F. M. J. Hout, inspecteur Raad1 van Arbeid, van Amsterdam, Singelstraat 5; J. H. Smit, drukker, van Apeldoorn, Oostsingel 26; R. Husen, gasfitter, van Haarlem, Lange Vorststraat 18a; J.. Pie- ters, wegwerker S.S., van Kloetinge, Korte Vorststraat 28; W. van de Visse, letter zettor, van Zierikzee, Oostwal 11; Wed. J. J. van den Broeke, zonder beroep, van O. en W. Souburg, Wilhelminastr. 46; K. Helder, reiziger, van Heerhugowaard, Westsingel 101. Vertrokken: J. C. A. M. van Dijck, bankdirecteur, naar Leiden; M. de Dreu, los werkman, naar Ede (Gld.); S. A. Reij- erse, onderwijzer, naar Klundert; C. Bruijnzeel, slagersknecht, naar Kruinin- gen; J. D. Braber, monteur telegrafie, naar Sommelsdijk; Wed, J. Snoep, zonder beroep, naar Schiedam; J. A. L. Bom, opzichter, naar Delft; M. Joziasse, land bouwersknecht, naar Middelburg. Maandagavond kwam de Vereen. „Handelsbelangen" in jaarvergadering bij een. De verschillende jaarverslagen wer den uitgebracht. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek een batig saldo van circa f 700. Uit het verslag van de afdeeling „Spaar kas" bleek, dat deze haar arbeid onver zwakt voortzet. De resultaten waren be vredigend. De afdeeling „Onderlinge Glasverzeke ring" bleek in goeden doen te verkee- ren. In beginsel werd besloten het regle ment voor deze afdeeling zoo te wijzi gen, dat de verzekerden, na betaling van een zeker aantal jaarpremiën, van ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1