BiüEenlaol Pit fe Provincie. Kerknieuws. Onderv iljS. stijging van de mark, Duitschland niet 7,00 arm was, als het zich voordeed." De heer Bergmann zwijgt even en glim lacht. Dan zegt hij„Ik zal u een geschie denis vertellen, om in de krant te zetten! Een man ging uit wandelen met zijn zoon en zijn ezel. Hij zette zich zelf op den, •zei. De voorbijgangers zeiden toen: „kijk dien man eens, die zelf op den ezel zit en zijn zoon laat loopen." De man liet daarop zijn zoon op den ezel zitten! Toen zei het publiek: „wat een schande, de jongen, die zit, en zijn vader naast zich laat loopen." De vader ging toen bij zijn zoon op den ezel zitten. De menschen op straat noemden dat dierenmishande ling. Beiden gingen loopen naast den ezel. Toen heetten zij twee dwazen, die een ezel hadden en dien niet gebruikten. Zoo gaat het met onze mark. Valt dq mark, dan doen wij het met boos opzeG Stijgt de mark, dan doen wij het ook met boos opzet. Niets vreezen do Franschen meer dan dat de mark in hot niet ver dwijnt. Trachten wij de mark aan den rand van don afgrond nog met zwakke krachten tegen te houden, dan is bewe zen, dat men ons terecht mishandelt. Wat moeten wij1 in vredes naami dan doen!" Korte berichten. De snellrein uit Nancy is dicht bij Port ii Binson in botsing gekomen met een rangoerende locomotief met goederen wagen. De schok is verschrikkelijk ge weest, daar de sneltrein met een vaart van 100 K.M. in het uur liep. De ran goerende locomotief werd verbrijzeld, de locomotief van den sneltrein van de rails geworpen. Er zijn 12 menschen gedood, onder wie een aantal soldaten en eenige vrouwen en kinderen. Dertig menschen zijn ernstig gekwetst. Rasin, de gewezen minister van financiën van Tsjecho-Slowakije, op wien «enigen tijd geleden een aanslag gepleegd werd. is Zondag overleden. Hij was 5G jaar oud en heeft door zijn lcraehtigen strijd tegen inflatie en verspilling groote verdiensten voor zijn land gehad. De re- gcering te Praag heeft besloten, dat do begrafenis morgen van staatswege plaats zal hebben. Zondag heeft te Woenen oen belon ging der monarchisten plaats gehad. Do bijeenkomst zelf had een kalm verloop1, maar na afloop had er een botsing plaats met socialisten. Er werd een socialist gedood en twee gewond. Eenige monar chisten worden in 'hechtenis genomen. De beurscommissaris Volgar te Boe dapest is wegens oplichling van zijn cliënten voor bijna 200 miliioen kronen in hechtenis genomen. Gistermorgen rond vijf uur heeft een ernstige brand in het staats-krank- zinnigengesticht van Manhattan (Ameri ka) gewoed. 22 patiënten en 3 verpleeg sters zijn in vlammen omgekomen. Ver schillende zieken kwamen in de dicht- bezette Cellen om. Anderen vluchtten over de sneeuwbedekte velden weg, doch kon den later weer opgevangen worden. De mijnwerkersstaking in Noord- Frankrijk is geëindigd, doordat den sta kers loonsverhooging is toegezegd. Tusschen Polen en Litauen is het tol botsingen gekomen bij de bezetting der respectievelijke plaatsen in de neu trale zone. Sommige berichten spreken van een „slag" tusschen Poolsche en Li- tausche troepen. In Noord- en Midden-Engeland heb ben Zaterdag en Zondag hevige sneeuw stormen gewoed. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw tot 15 voet dik. Ongeveer GO dorpen zijn van de buitenwereld afgesne den, daar de wegen onbegaanbaar zijn. De storm nam nu en dan een snelheid van 60 mijlen per uur aan. In het Noorden der Engelsche bezet tingszone is een hoek, met den spoorweg Dueren Grevenbroich aan de Franschen overgedragen. In Washington werd te verstaan gegeven, dat zoolang definitieve verzeke ringen ontbraken, dat interventie van Amerika welkom zou zijn, de Vereenigde Staten geen stappen zullen doen ten aan zien van de Europeesche zaken. Tijd e 1 ijke b e pe rkin g van den in voer van schoenwerk. Een wetsontwerp ,is ingediend van bo vengemelde strekking, waaromtrent de Re geering zegt in haar memorie van toe lichting Reeds geruimen tijd heeft de regeering met bezorgdheid het feit gadegeslagen, dat de zeer ongelijke productievoorwaar- den in verschillende landen van Europa de concurrentie van binnenlandsch fabri kaat tegen goederen, uit het buitenland aangevoerd, niet alleen steeds moeilijker doch zelfs onmogelijk maken. In; 9 van de Memorie van Antwoord op hoofdst. I der Staatsbegrooting is vermeld, dat de Regeering tot het uit vaardigen van invoerverboden niet dan in do allerlaatste plaats behoort over te gaan. Het heeft den minister getroffen, dat de noodtoestand in de schoenindustrie dusdanige bedenkelijke afmetingen heeft aangenomen, dat ernstig dient te worden overwogen, op welke wijze hier tijdelijk zou kunnen worden gesteund. De invoer bedroeg in 1922 het 11- a 12-voudige van dien in 1913. In verband hiermede is de werkloosheid in die industrie tot een zorgwekkende hoogte gestegen. In de 57 der voornaamste schoenfabrieken is in één jaar tijds het aantal arbeiders met 42 pet. afgenomen. Bij een 32-tal der grootere fabrieken ontbreken 51 pet. der arbeiders. In sommige gemeenten is dit 75 pet. In Werkelijkheid is do productie echter nog veel geringer doordat vele fa brikanten moor personeel in dienst hou den, dan met do productie overeenstemt. Zoo bleek, dat in 11 groote fabrieken bij een normaal bedrijf met 25.000 arbei ders 51.000 paar schoenen werden gepro duceerd, terwijl nu met een aantal van 1350 arbeiders slechts 14.000 paar schoe nen werden vervaardigd. Uit de op dit oogenblik nog niet gepubliceerde cijfers over Januari blijkt, dat het ingevoerde paar schoenen gemiddeld op1 f3.20 komt, terwijl zulk; werk, in ons land vervaardigd, tot een verkoopsprijs komt van f7.50. Bovenstaandeoverwegingen, hebben den Minister .van Arbeid, Handel en Nijverheid ertoe geleid, dit wetsontwerp aanhangig te maken, dat booogt tot 1 Januari 1924 den invoer van schoenwerk te beperken. Hooger Onderwij s. Naar vernomen word! is deze week het Kon. Besluit te verwachten tot instelling cener Staatscommissie voor het Iloogcr Onderwijs, welke Commissie zich o. a. zal hebben bezig te houden met de regeling der positie van hot bizonder universitair bnderwijs. Als voorzitter der Commissie wordt genoemd do heer II. Colijn, lid der Tweede Kamer. Volksgezondbei d. Het bericht uit de „Tol.", dat het in do bedoeling van de regeering zou liggen noch hot wetsontwerp op de gezondheids diensten, noch de wijziging van de wet op de besmettelijke ziekten door de Ka- mors ie laten behandelen, maar dat zij wel ter behandeling in de Kamer zou brengen de wijziging van het vaccinatie- artikel, moet onjuist zijn. Het ligt absoluut niet in de bedoeling der regcering het vaccinatie-artikel uit do wet op de besmettelijke ziekten te lichten en afzonderlijk te doen behandelen, ïn- tusschen dient ter voorkoming van mis verstand opgemerkt, dat het wetsontwerp op de besmettelijke ziekten nog niet bij de Tweede Kamer is ingediend. Wel is de indiening ervan spoedig te verwachten. De Ruhr en onze ha v e n s Hel Was vooruit te zien, dat de bezet ting van de Ruhr door do Franschen voor Rotterdam en de andere Nedcrland- sche havens, die op het verkeer met den Rijn zijn aangewezen, zeer noadloltig zou zijin. Zoo vernamen wij heden, dat een groot aantal ertsimporten uit Zweden, voor Rotterdam bestemd, zijn afbesteld, en hun weg over do Diuitsche havens zullen nemen. Maar bovendien zijn thans ook een groot aantal transporten van Engclscho kolen, voor den Bovcnrijin be stemd in hot bezette gebied aangehouden met den eisch, dat daarvoor tien pet. invoerrecht aan de Franschen zullen wor den, betaald. Als het onze regeering niet gelukt waarbij: zeer zeker ook Engeland een woordje zal hebben mee te spreken dan staat het te vreezen, dat ook voor dit vervoer Nederland noodgedrongen moet worden uitgeschakeld, en dit over de Duitsche havens moet worden geleid. Intusschen mag men verwachten, dat dit niet zoo zal doorgaan, omdat ver schillende maatregelen door de bezettings troepen genomen, in flagranten strijd zijn met de Rij'nvaartakte, bij welker naleving zeker ook de Franschen zelf thans belang hebben. (Hbld.) -0'ntbinding Rechtbanken. Ingediend is een wetsontwerp tot ont binding der rechtbank te Zierikzee en die te Heerenveen. Hoewel het door de daar voor ingestelde commissie overgelegd plan nog bij de regeering in onderzoek is, wordt dit wetsontwerp reeds ingediend, aangezien er thans eenige vacatures in de rechterlijke macht zijn en de genoemde, rechtbanken met het oog op het aantal jaarlijks behandelde zaken, toch bij elk plan voor ontbinding in aanmerking ko men. Van het arrondissement Zierikzee wordt het kanton Zierikzee ingedeeld hij1 het arrondissement Middelburg, terwijl het kanton Tholen meer op Breda is aan gewezen. Allerlei. Ingediend is een wetsontwerp tot aan vulling der L. O.-wet, als gevolg van het door den Minister van Onderwijs aan de Kamer medegedeelde voornemen, ter verbetering van een fout in par. 2 dei- slot- en overgangsbepalingen van het oor spronkelijke wetsontwerp. Ged. Staten van Limburg hebben het besluit van den gemeenteraad te Roer mond |Cvn| 5 pet. pensioenpremie te korten op de salarissen der ambtenaren, niet goedgekeurd. (Rijksambtenaren ml o e t e n dus pensioenpremie betalen, van ge meenteambtenaren mag ze niet gelieven worden.) Tot kommies 2e klasse te Roosen daal is benoemd dhr O', v. d. Vijver te Oostburg. De voordracht voor waterbouwkun dig ambtenaar van den calamiteuzen pol der Burgh en Westland bestaat uit de heeren H. v. Rooijen, Rotterdam; J. C. de Looff, Goes, en N. M. Steur, Kerk- werve. (Z. Nsb.) Het loodswezen op He Schelde. De Msb.-redacteur te Brussel seint: Enkele dagen geleden hebben wij melding gemaakt van een bericht uit de „Soir", volgens het welk tusschen de Nederlandsche en Belgische regeeringen in zake het loodswezen op de Schelde een rege ling zou zijn getroffen, volgens het welk; de Belgische 60 pet. en de Ne derlandsche loodsen 40 pet. der sche pen zouden loodsen, die zich naar Antwerpen 'begeven. Dit bericht is naar wij vernemen in zooverre onjuist, dat de 'kwestie nog niet door genoem de regeeringen is besproken gewor den en zij alleen ma,a,r het voorwerp is van een studie van de zijde van het Belgische departement van ma- rine. Van een definitieve regeling lis dus geen sprake. Middelburg. Gisteravond vergaderde de commissie voor de in Mei te houden tentoonstelling van Handel en Industrie wederom. De aanvragen qm1 stands zijn zoo groot, dat do .groote zal geheel, de kleine zaal bijna en de rookkamer geheel zijn verhuurd. In de Kolfbaan, die verleden Week herschapen is in een flink tentoonstellingslokaal, aan alle kan- ten met bout afgesloten, zijn reeds enkele j stands verhuurd, wat ook het geval is met verschillende der stands in de veranda's hij zaal en kolfbaan. In den tuin zullen i wijl zien verrijzen „Oud Middelburg" met geveltjes uit verschillende doelen der stad in vroeger eeuwen, in de huisjes komen winkeltjes; poorters en poorteres- sen uit den tijd, toen Middelburg des nachts de vreemdelingen nog huiten zijn poorten sloot, zullen daar moderne arti- j kelen verkoapen, Waarschijnlijk wel be- i licht door het eveneens moderne olectri- sehe licht. Goes. Naar wij vernemen, heeft do heer mr. J. W. Goedhloed, die voor kwam op de lijst van Candida ten der A.-R. Partij voor de Prov. Staten, me- dogedeeld, niet voor plaatsing opi deze lijst in aanmerking te wil len komen. Door de Provinciale Kicsver- eeniging in den Kieskring „Zuid-Beve- land' 'van den Vrijheidsbond zijn als can- i didaten voor do Prov. Staten gesteld: 1. W. Kakcbeeke, Goes; 2. J. G. van Nieuwenhuijzen, .Schore; 3. D. D'. van den Bout, Go.es; 4. A. v. d. Have, Kapelle; 5. Di. W. Lindenbergh Pzn., 's H'. Arends- I kerke; 6. Mevr. A. P. van der Ilave-geb. Lucieër, Kapelle; 7. J. L. Richel, Bors- solc; 8. P. Bruggeman, Baarland; 9. M. P de JLooiff, Goes; 10. J. Lindenbergh, Wol- fortsdijk; 11. P. A. Lindenbergh Ezn., Wemcldinge; 12, AL Kloosterman Czn., Wolf aartsdijk; 13. W. Dekker Pzn., We mcldinge en 14. C. J. Snouek, Goes. Naar wij vernemen hoeft de hoer D. A. Constandse, die op de lijst van candidaten voor de Prov. Slaton voor den kieskring Goes van don Vrijheidsbond voorkwam, voor deze candidatuur bedankt. Ook voor een ,evontueelo candidatuur voor den ge meenteraad wenscht de heer Constandse niet .meer in aanmerking te komen. (Cr. Ct.) Vlissingen. Naar aanleiding van het ingekomen adres van de Kamer van Koophandel ,en Fabrieken voor do Zoeuw- sche eilanden te Middelburg, waarin ver zocht wordt de 45-urige werkweek in een 48-urige werkweek te veranderen, laten B. en W. de staatsrechtelijke vraag in hot midden, of de Kamer van Koophandel wel bevoegd is om ;ian den gemeenteraad to petitioneeren over een mogelijke verlen ging van werktijden van het personeel verbonden aan gemeentebedrijven en van het personeel in gemeentedienst, en wen- schen zich, wat de kern dezer 'zaak betreft te refereoren aan hun bijt de behandeling der gemeentebegrooling ingenomen stand punt, ten aanzien van de regeling der bezoldiging van het gemeenteporsoneel, dus dat die onveranderd moet blijven. B. en ,'VV. zeggen, dat deze aangelegenheid, in haren gcheelcn omvang, hun volle aandacht heeft en dat zij tot den raad zullen lcomon met afgeronde voorstellen, zoodra hen daartoe de tijd gekomen schijnt. B. en W. stellen verder voor in de verordening op de plaatselijke belasting op liet inkomen weduwnaars, weduwen en gescheidenon van echt, die oen zelfstan dige huishouding voeren, inzake den af trek voor levensonderhoud gelijk te stellen, met gehuwde belastingplichtigen. Inzake navordering van in vorige jaren te weinig betaalde belasting, wenschen B.. en W. nader te bepalen, dat deze navordering met het viervoud daarvan wordt verhoogd, tenzij blijkt, dat slechts over één belastingjaar te weinig belas ting is geheven. In geval van navordering over meer dan één belastingjaar wordt de verhooging slechts toegepast op één der bedragen, die van den belastingplich tige te weinig zijn geheven, bijl verschil op het grootste. Ten slotte stellen zij voor de vervaldagen van de inkomstenbelasting te omschrijven als voor de rijksinkomsten- belasting geldt. Vervolgens stellen B. en W. voor in sa menwerking met Middelburg een plaats vervangend keuringsveearts aan te stellen en wel dhr. S. J. Hoogstra te Mid delburg, tegen een belooning berekend naar een jaarwedde van f 5090 per jaar, (minimum-salaris 'keuringsveearts) of wiel' van f 13.70 voor eiken dag, dat door hem als zoodanig zal worden dienst gedaan. Ten slotte stellen B. en W. voor de bijslag op het pensioen van gepensioneer de gemeenteambtenaren te blijven betalen tot de rijksregeling ten hunnen opzichte definitief bekend is, zullcs bij wijze van voorschot. Maandagavond had alhier ten stad- huize de eerste vergadering plaats van het comité, opgericht tot herdenking van het 25-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De vergadering stond onder leiding van den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen, die mededeelde, dat in overleg met het Prov. Comité Wal cheren verdeeld is in drie districten, nl. Middelburg, Vlissingen en als derde dis trict de plattelandsgemeenten. Het plaatse lijk comité voor het district Vlissingen zal nu eerstdaags aan alle vereenigingen, die daarvoor in aanmerking komen, me dewerking verzoeken deel te nemen aan de eventueele huldebetooging bij de komst van H. M. de Koningin te Middelburg. Ook voor de huklchelooging der Zeeuwen te Amsterdam kunnen de vereenigingen zich opgeven, al zal de deelname daar aan uit den aard der zaak beperkt moe ten zijn. Do reiskosten voor het bijwonen der bctooging te Middelburg en Amster dam komen voor rekening der vereenigin gen. Zeer waarschijnlijk zullen de Neder landsche Spoorwegen een belangrijke re ductie aan de deelnemers te Amsterdam verleenen. Als uiterste termijn van op gave tot deelneming werd vastgesteld 15 April. Als correspondeercnd lid van het district Vlissingen werd benoemd de heer C. Dommisse Tzn., en tot penningmeester de heer A. van de Sande. Wat de plaat selijke feestviering betreft, hiertoe zal do Vliss. Oranjebond de voorbereidende werkzaamheden ter hand nemen en zich met de buurtcolnmissies verstaan. Door de politie alhier is een ambte naar der posterijen aangehouden verdacht van het plegen van ontoelaatbare hande lingen met aan zijn zorg toevertrouwde brieven. Borssele. Wij verwijzen onze lezers te Borssele en omgeving naar de samen komst, die Donderdagavond in de Herv. Kerk wordt gehouden in 't, belang der Chr. Geheelonthouding, üs do Voogd zal hierover het woord voeren en het zang koor der Goesche afdeeling, dat een goe den naam heeft, zal eenige liederen zin gen. Wij wekken dan ook gaarne tot een druk bezoek op. Riliand-Bath. Daar 't vaarwater in de Schelde to Bath ondieper schijnt tc wor den, gebeurt het den laatsten lijd vaak, dat geladen booten met laag water blijven vaslziltcn en dan moeten wachten op den vloed alvorens de reis kart worden voort gezet. Zondagvoormiddag liep een zeeboot op een zandplaat. Mei, den vloed en be hulp van 3 sleepbooten kwam zij weer vrij, waarhij oen gasboei werd beschadigd en geen licht meer gaf. Ondanks het ruwe koude weer was er veel belangstel lend publiek op den zeedijk. Wemeldinge. Zaterdag vergaderde de Raad voltallig. Do voorzitter opent deze eerste vergadering van het jaar 1923 met een toespraak, Mededeeling wordt gedaan o. a. van de goedkeuring van diverse raadsbesluiten. Ingekomen zijn do versla gen van de Commissie tol wering van Schoolverzuim en van het Verplegings-i comité. Een verzoek van het bestuur der Oranjeverccniging oin voor het insludce- ron eener cantate gebruik te mogen ma ken van het gebouw der voormalige be waarschool wordt ingewilligd. De water leidingmaatschappij „Zuid-Beveland" zal opdracht worden gegeven de voorgestelde werkzaamheden aan do brandkranen uit te voeren. Aan hel bestuur dor Burgerwacht wordt op het daartoe strekkend verzoek voor 1923 een subsidie van f 60 toege zegd. Goedgekeurd wordt de rekening van de kosten van eerste inrichting van den keuringsdienst voor vee en vleescli. Een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur dat het voornemens is een verpleeghuis te stichten, wordt voor kennisgeving aange nomen. De gemeentebegrooling 1923; te rug ontvangen met o. a. het verzoek om den post uitgetrokken voor een te houden volksfeest ad f 200, te doen vervallen, zal weder worden ingediend mot de mededee ling, dat de Raad zich houdt aan zijn; oorspronkelijk besluit. Tot leden van de slembureaux voor de verkiezing van de Prov. Staten en den Gemeenteraad wor den benoemd dhrn P. Lindenbergh Az. en Jac. de Boürgraaf en als plaatsvervan gende leden dhrn A. Dominicus en M. Hoogestegor. Als stemlokaal wordt aan gewezen liet gebouw der voormalige be waarschool. Aan het bestuur der Bijzon dere School wordt een voorschot verleend van f 1892,05, welk bedrag kwartaals- gewijze zal worden uitgekeerd. Aan P. Zandee wordt 1 maand ontheffing van II. O. verleend. Do begrooting 1922 wordt gewijzigd overeenkomstig een door B. en W opgemaakt ontwerp-besluit. Daarbij wordt besloten aan den Rijksveldwachter van Koeveringe een gratificatie van f 25 voor bewezen politie-diensten te verlee nen. Aan dhrn M. van der Vliet en Chr. van Hoorn wordt op hun mondeling ver zoek eervol ontslag verleend als keur meester. Bij voorkomende zaken geeft dhr J. A. Dominicus in overweging de hoornen bij het arrestantenlokaal te doen snoeien en informeert wat B. en W. voornemens zijn den Raad voor te stellen omtrent het gebruik der voormalige bewaarschool. Be sloten wordt hiervoor aan te wijzen een commissie, bestaande uit dhrn P. Linden bergh Az., M. Iloogesteger en J. A. Domi nicus, die den Raad hieromtrent rapport zal uitbrengen. Dhr M. Iloogesteger be spreekt den tot dusver bestendigden toe stand ter zake van het hulp-secretarie- personeel. B. en W. zeggen nader over weging van dit onderwerp toe. Dhr P. A. Lindenbergh vestigt de aandacht op de slecht gekozen plaats voor het stellen van een telefoonpaal op het schoolplein en informeert naar de rooilijn van het perceel van Joh. Wisse. Hierna sluiting. lerseke. De vrouw van M. N., oes terhandelaar, Emma straat alhier, had Dinsdagmorgen het ongeluk met haar kleeren tegen een brandende kachel te loopen. Iiaar 'kleederen vatten vlam en hulproepend snelde zij naar buiten. IJlings te hulp geschoten buren wisten de vlammen met een emmer water te dooven en de kleeren af te trekken. Zoodat bijna zonder brandwonden deze ernstig dreigende zaak is afge- loopen. Westkapelle. Bij de afdèeling der C.-H. Unie kw'am in een voorstel van de A.-R. Kicsvereeniging om bij de a.s. gemeen teraadsverkiezing gecombineerd mot een candidatcnlijst pit te komen. Dit Werd echter met algemecne stemmen verwor pen. Na bespreking van hot gemoentepro- gram werden op de candidatenlijst ge plaatst de hoeren: 1. H. do Kaïn, 2. K, Boogaard, .3. A. Roclse; 4. L. A. van Sighem; 5. P. Westerbeke; 6. B. P. Baaij1 De lieer W. Flipse, die ook als zoodanig werd gekozen, bedankte. (Ned.) Axel. Bij de Vrijdag j.l. gehouden open bare verkopping van dekhengsten uit dep stal van dhr. Dixhoo.rn, was do be langstelling wel groot, maar do koop lust miniem. Geen enkel bod werd gedaan. Do galden tijd voor do fokkers is voorbij1, naar liet schijnt. (N. Z. Ct.) Ncd. 4Icrvr. Kerk. Beroepen te Aalst: J. Kraajj te Gorinchem. Geref. Kerken. Beroepen to Spijk: W. van Gelder to Langeslag. Bedankt voor Niouw-Dordrecht door J. A. Verhoog te Willemstad. D r D. II. 'f h. V o 11 e n li o v o n. Van wege den Kerkoraad der Geref. Kerk ran Don Haag wordt omtrent haar kratiken predikant meegedeeld, dal; het geduld wel beproefd wordt, Docli vergelijkt men den aard der berichten van vóór 8 dagen niet die van lieden, dan is er toch, zonder al to groot optimismo, rerbele- ring to bespeuren. De lichaamstoestand is althans veel beter, en do tijden van rust en helderheid worden meer en grooter. De zending onder do Pa poea's. Gisterenmiddag vereènigden zich in de daartoe door den Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford-Mulert tot de Leemcule welwillend beschikbaar gestelde salons van hun wo ning in de Abdij, een aantal dames en heeren, uitgenoodigd door den heer ds H. Jonker, om tegenwoordig te zijn hij een rede van den zendeling, den heer Bout, over het zendingswerk onder de Papoea's in Nieuw-Guinea. Ds Jonker opende de bijeenkomst met woorden van grooten dank aan den heer en mevrouw Quarles van Ufford voor hun gastvrijheid en aan den heer Bout, dio bij zijn drukke werk zaamheden nog tijd heeft gevonden hier heen te komen om enkele mededeelingen 1c doen betreffende het belangrijke werk der zending. De heer Bout deelde o. a. mode, ge durende 9 jaar in de betrokken streek te hebben gearbeid; in dien tijd maakte hij GO reizen, die van G lot GO dagen duur den. Die reizen zijn een geweldige arbeid in het land, dat met recht genoemd wordt het land van hergen en moerassen. Een der moeilijkheden van de taal is, dat men er rekent met het twee- en het vijftallig stelsel. Het werk "der zending kan dan ook niet met groote sprongen geschieden. Zoo heeft een van sprekers voorgangers or 35 jaar gewerkt en in dien tijd slechts 7 menschen kunnen doopen. Deze zen deling zag er G' kinderen ten grave bren gen, zijn zevende kind was idioot en zijn vrouw werd van dit alles krankzin nig, maar hij zelf bleef op zijn post. Met verschillende voorbeelden toonde spr. aan hoe wreed de heidensche bevol king daar is, maar door hot brenge# van hel Evangelie zijn deze toestanden veel verbeterd; o. a. ging spr. tot gevangenen, die na hun weder vrij zijn hom naar hun dorpen riepen om het Evangelie te ver kondigen, waarbij echter de moeilijke taal groote bezwaren met zich brengt. Spr. gaf nu voorbeelden hoe dn zending ook werkt in het belang van verbetering der hy giënische toestanden, voor beter onder wijs cn ook voor sociale toestanden, o. a. door het oprichten van een coöperatieve instelling, waarvan de leden zich toeleg gen op landbouw, kleeren maken, timme ren, enz. Van de opbrengsten komt 10 pet. voor het werken tor cere Gods, 40 pet. voor do zaak zelf en 50 pet. voor du werkenden. Toen men vertelde va» den nood in Woenen, boden enkele weduwen aan te zorgen dat do kosten van kerk dienst enz. door hen zelf zouden worden betaald, omdat Europa zoo hard zelf het geld noodig heeft. Na nog eenige mededeelingen werd ge pauzeerd. In do pauze werd door de gastvrouw on gastheer thee met versnape ringen aangeboden, terwijl gelegonheid was op een kaart na te gaan in welk ge bied de heer Bout heeft gearbeid en oen album mot keurige foto's te doorbladeren, waaruit hot leven zoowel van de inboor lingen cils van de zendelingen nader wordt gedemonstreerd. Na de pauze wer den door don heer Bout, nog eenige schrif telijke en mondelinge vragen beantwoord. Hierbij wees spr. er o. a. op, dat de vrees, die den papoea vroeger kenmerkte,, is vervangen door een gevoel van rust, dank zij het Evangelie. In het door spr. besproken gebied wa ren tot nu toe 5 zendelingen werkzaam, terwijl dit gebied G maal zoo uitgestrekt is als Nederland. Spr. keert binnenkort terug, vergezeld van 6 nieuwe zendelin gen, die reeds gevonden zijn, evenals het geld voor de uitzending. Ds Jonker sloot de bijeenkomst met dank aan den gast heer en de gastvrouw, aan den spreker en aan de aanwezigen voor de betoonde belangstelling in het werken der zending. „E f f a t b a". De algemeene verga dering van Effatha zal op 8 Maart e.k.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2