taut 'kensslagerg Mo 119 Dinsdag ?0 Februari 19213 37e «laargang f 1.25 1.75; -1.35; 16000 mil., z.r. Fran- arina .Confers. inschrijving tt ij inschrijving üouwiarcd, Boomgaard, OOP: d als nieuwe VA6ENS met ntas. inschrijving mdsche Biggen lishoudsïer BINNEN IJZEREN MUREN A A cbö Eigeahei- eigenheimers tieimera f 1.50 f 2.10—2.70; Poters f 1 1.80; Bravo's) 4245reel v J. Kao^ers, lan, oad 9B j. 21 j. ca A. J. urge, oaA 29 j, Hagcman, d. Johannes, z.v. ers. BERICHT. en ochtend ;ld door ket De Kit. 3.2 te Sarna, m 20 Februari: tot zuidelijke ot haltbewolkt, ge tot strenge l tot zwaarbe- iratuur o*u liet BEKLAMTE welke een goed jetten in te leve- Maart 1923 ten Notaris J. C. JAT if, Langedelft lichtingen te ver- a k Armbestuur te voor 6 jaar, m. 's Heer Arends- 2,75, 0,33,00 en jacht geweest big Eversen en wijlen biljetten met op- vóór of op 25 den Voorzitter P. Heer Arendskorke. 500 a 2000 K.G., melk- of vracht- NGEBEIL, Kromme Iburg. aboomtrs, ergeteekende. bekomen en in- in te leveren ebruari 1923, bij dijk, Kruiningen. OOP: WOONHUIS, wdorp. Brieven onder letter E olad te Goes. 0 0 Pt fcnhuis en Erf. B>ij S. VAN DIS, weer arkensmarkt. OOP: nieuw Heeresi- Bsrïjwiei. DHUIJ, M'burg. OOP: sonen voor de Zetaardappels VAN OOSTEN Middelburg. >f in ruil i een éénpaards Eg, bij J. DE gedipl. Hoefsmid it Mei ■JE VOOGD, E 34 3 Drukkers-Exploitanten 00STERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 •eyt-kvi} ocwy-awa* um *v t «L«.-ao»a&T'arur.CT-raxg>a> '»>uu Stervend Rusland. Ontvangen van J. P. de J. te Brussel fl; A. W. te Wemeldinge fl; Je NV. te Wemeldinge fl; II. W. te Wemeldinge f 1; P. W. te Wemeldinge f 1. Totaal met 't vo rige f9,50. De bioscoop en de coalitie. De motic-Rutgers om qan gemeentebe sturen liet recht te geven om aan kinderen beneden achttien jaar het bezoeken van de z.g. amusem'entvoorstellingen in do bioscopen te verbieden is verworpen. Niet minder dan zestien Roounschen, onder welke de Leider der R.-K. Kamer club ,en de Vooirzitter der Kamer, werkten tot die smadelijke nederlaag der „coalitie" tegenover (Je heele linksche bent. (op me juffrouw Van Dorp na) mee. Het bioscoop-ontwerp, dat toch al een geesteskind met een lami handje was, is door deze beslissing gereduceerd tot een dood element, waarin geen leven meer te blazen is. Wij hopen dat onzo A.R. tractie dat onwerp zal afstemmen. Het is al meermalen gebeurd, dat dooi den afval der Roornsche fractie, en dan nog wel onder inspiratie van dr Nolens, bij gewichtige stemmingen aan de Chr Protestantsche partijen in de Kamer een voelbaar .„dementi" gegeven werd. Wij wenschen dit te onthouden. Er zal wel eens een Jijd komen, dat de Anti-Revolutionaire partij zich voor do vraag gesteld zietwat beter is, mee gaan met den vriend, die telkens kans biedt op tegenslag, of zich terug te trekken in minder verdrietelijk isolement. 'Straks bij de Stembus, zullen de kie zers zich teleurstellingen als die van 14 Februari herinneren. Daarom zouden wij 't betreuren wanneer bij de klacht over 't kwaad van de bioscoop zij tot onze mannen de vraag konden richten: maar waarom hebt gij (lan voor dit nietswaardig bioscoop-ontwerp gestemd; vrucht als bet is van een „compromis" tusscben dl No- lens en „Links"? Reeten tot verheugenis. Weinig sympathiek was bot oordcel der pers, toen Minister Ruys de Beerenbrouck de eerste maal optrad als Kabinetsforma teur en van bom niet werd verwacht een krachtig beleid. En wederom moest ten vorigen jare met leedwezen worden waargenomen, hoe men ter linkerzijde unaniem een her nieuwd optreden van den katholieken pre mier veroordeelde. Geheel dit verzet is door de feiten, als volkomen ongemotiveerd gebrandmerkt. Het was Minister Ruys, onder wiens krachtige leiding do regeering in de woe lige Novemberdagen van 1918 het hoofd kool hield en trots revolutionaire actie bet gezag kloek wist te handhaven. Het was Minister Ruys, die in 1922 de weinig aanlokkelijke doch ondankbare laak aanvaardde om, uitsluitend tor- wille van het belang van land en volk onder het motto „bezuiniging" een Kabi net samen te stellen, dat op meer dan, één punt zou moeten terugnemen wat in een vorige periode was tot stand gebracht, en daarmee toonde dat hij het lands belang stelde boven persoonlijke eer. Het was Minister Ruys, die nu weer bij de behandeling van het. ontwerp-Bioscoop- wet den heer Dresselhuijs ferm te woord stond, op meesterlijke wijze de verdedi ging van het ontwerp voerde en aan libe ralisme en socialisme onomwonden te FEUILLETON/"" Een verbaal uit den Fransch- Duitschen oorlog. door ANNIE LUCAS. Uitgave Neerbosch' boekhandel. 80.) 't Is eene flauwte, zeide hij. Spreek tot baar, Leo, uwe stem zal haar mis schien nog opwekken. Ninal riep Leo, Nina! Zijne stem beefde van onuitsprekelijken angst; toch scheen zij tot hare ooren door te dringen, want de oogleden trilden en eene zwakke zucht ontsnapte aan hare borst. Nina? Mijne lieve Ninal herhaalde hij, en nu sloeg zij nogmaals de oogen op. Leo was op zijne knieën naast het bed neergezonken en boog zich over haar heen. Zij zag hem aan met een vol maakten vrede en fluisterde zacht: Kus mij, lieve Leo. Zijne tranen stroomden overvloedig, toen hij het herhaaldelijk deed. Het wa ren tranen van dankbare blijdschap; want van dat oogenblik wist hij, dat zijne Nina voor hem gespaard was. Zij dacht aan een laatst vaarwel, hij aan een verbond 7)e Zeeuw verstaan gaf, hoe hij zich als overheid een taak zag aangewezen tegen liet voort schrijdend zedelijk bederf. Daarom heeft deze Minister van Bin nenland schc Zaken recht op onzen krach- tigen steun. De A.-R. partij schaart zich gaarne aan do zijde van een, die het overheidsgezag schraagt, die verantwoordelijkheidsbesef blijkt te bezitten en de gevaren voor gods dienst en goede zeden zoekt te weren. Het feit, dat do heer Ruys eerste Minis ter werd, is dan ook voor ons een reden tot verheugenis. Merkwaardige kentering. Geruimen tijd hoeft opgeld gedaan de inslaande leuzen der S. D. A. P., die o. a. een aandachtig oor vond in do kringen der Vrijzinnig-Democratie, de leuze: „De Staat moet liet doen". 't Was toch zoo goed bedoeld I Het fron(maken voor het overheids bedrijf, waardoor de particuliere exploita tie stuk voor stuk werd teruggedrongen, had geen andere bedoeling dan de socia listische ideeën omtrent bedrijfsvoering via de gemeenteraden te verwezenlijken. Dat bij deze krachtige actie niet eerder ernstige teleurstelling werd ondervonden en niet dadelijk bittere ontgoocheling in trad, was slechts gevolg van de gunstige omstandigheid, dat de vóór-oorlogscho pe riode al te gemakkelijk, de schaduwzijden van het overheidsbedrijf kon verbergen. Dit werd thans anders. Met name door het stijgen der kosten van liet beheer werden de lasten zóó ge weldig verzwaard, dat hot eene bedrijf na het andere ontzagwekkende tekorten aanwees, welke de belastingbetalende bur gerij zich genoopt zag te dekken. Is liet wonder dat men hegeerde van liet met gejuich binnengehaalde arbeids- bedrijf zich los te maken en het particu lier bedrijf weer in eere werd hersteld, aan liet particulier initiatief het lang ont houden saluut werd gebracht.? Zie liet aan de Vrijzinnig-Democraten. De weg, in de negentiger jaren der vo rige eeuw door Treub en Gerritsen in de hoofdstad des Innds aangewezen, werd verlaten en blijkens een artikelenreeks in de „Vrijzinnig-Democraat" verklaart Prof. van Embden het openlijk, dat men van deze dwaling dient terug te komen. Niet anders gaat het de Sociaal-Demo cratie. En, wat voor de hand ligt, het gemakke lijkst is zij te hekeeren' daar, waar .de nood liet meest nijpt en de occonomische feiten het sterkst sproken, in Duitschland. In den gemeenteraad van Berlijn wordt met de hulp der sociaal-democraten en verdedigd door een socialistisch wethou der aangenomen een voorstel, om het ge meentelijk havenbedrijf voor een tijdperk van vijftig jaar te verpachten aan het ka pitaalkrachtig consortium Schucker Co. voor de beteekenende som van U/2 milli ard mark. De overweging dat. een belangrijk finan cieel voordeel voor de gemeentekas te stellen is boven misplaatste liefde voor een hinkend stokpaard, zal den doorslag gegeven hebben. Zulks pleit voor het gezond verstand der roode hoeren. En nu het eerste schaap over den dam is, mag de niet al te vermetele verwach ting uitgesproken, dat meerdere zullen volgen. tusschen twee lang gescheiden harten. Uitgeput sloot zij hare oogen en na ver loop van eenige oogenhlikken fluisterde de dokter Leo in: Zij slaapt; leg haar dus voorzichtig neer. Zij is gered. God zij gedankt I Ja, van dat oogenblik behoefden wij' niet meer te vreezen voor haar leven. De strijd was zeer zwaar geweest, de overwinning was met moeite behaald, maar de jeugd en het leven hadden over wonnen. Zij sliep eenige Uren achtereen en ontwaakte om het. geliefde gelaat weder met dankbare blijdschap over haar ge bogen te zien. Nu begreep zij alles vol komen, en een glimlach speelde om haar mond toen Leo zeide: Mijn Nina, God heeft ons voor elkander in het leven gespaard. Wij zullen hem samen danken en dienen. Zoodra zij weer ingeslapen was, zond de dokter ons beiden weg en beval ons naar bed te gaan, daar zij dezen nacht niets anders noodig had dan een onge- stoorden slaap. Hij zou zelf verder bij haar waken. Wij moesten zorgen er niet zoo bleek en afgetobd uit te zien, wan neer Nina, straks wakker werd. Wij gingen dus heen maar eerst naar August, om hem de blijde tijding te brengen en ons met hem in een dank-i gebed te vereenigen. Uit hel Ruhrgebied. Fransche persbureaux maken melding van eenige ontspanning, die in liet Ruin- gebied zou zijn ingetreden. Uit de ver schillende berichten zou men echter veel eer het tegendeel opmaken. Het heeft er alles van, dat de wel eens om hun rid- derlijkheid geprezen Franschen den ont wapenden en machteloozen vijand nog steeds meer willen sarren en prikkelen, om daardoor maar conflicten uit te lok ken. Zoo is de Duit.sc.he pers algemeen ver ontwaardigd over de vonnissen van den krijgsraad te Essen. De Vorwarts vraagt hoe de berechting van Duitsche burgers voor een Franschen krijgsraad tc rijmen is met de verzekering dat van een mili taire of politieke bezetting van liet Roer gebied geen sprake is. De soldaten zijn er immers alleen 0111 de ingenieurscommissie te vergezellen! Het blad gispt dan de schandelijke straffen, opgelegd aan ambte naren die slechts hun plicht deden en vraagt: wie kan zeggen of niet reeds morgen de guillotine in de plaats van den kerker treedt? Ook zijn in het Ruhrgebied 250 millioen mark, bestemd voor de stakende mijn werkers, t.e Trier in beslag genomen. To Gelsenkirchon, welks gemeentebestuur weigerde de boete van 100 millioen mark to betalen, zijn 110 millioen mark uit de gemeentekas in beslag genomen. Ten einde een eind t.c maken aan de houding van do winkeliers te Essen, die weigerden hun waren te verkoopen aan Franschen en Belgen, is de militaire over heid op de volgende wijze opgetreden. Een vrachtauto houdt stil voor een win kel; een militair stapt er af en gaat den winkel binnen. Wanneer de winkelier weigert tc verkoopen, wordt hij onmiddel lijk in den wagen geplaatst, die zijn Weg vervolgt. Generaal Degoutte heeft dr Grützner, den regeeringspresident van Dusseldorf, la ten arresteeren en uit het bezette gebied laten zetten. Severing, de Pruisische mi nister van binnenlandsche zaken, is, on danks het verbod, naar liet bezette gebied geweest. Zaterdag heeft hij te Dortmund in een bijeenkomst van vertegenwoordi gers van nijverheid, vakvereenigingen en autoriteiten het woord gevoerd. Hij begaf zich daarna naar Solingen, waar hij met toestemming der Engelsche bezettings- autoriteiten in een groote openbare ver gadering het woord, voerde. Generaal Dggoutte „overweegt" de mo gelijkheid 0111 do steden in het Roer gebied, die voortaan nog door Duitsche ministers, togen het verbod, in, zullen be zocht worden, met een flinke boete te straffen. Nog andere sancties zijn in de maak. Zaterdagochtend verscheen op de mijn Prinz Regent bij Bochum een commando van vijf Franschen om hout op te laden.- De arbeiders verzetten zich tegen hun actie en sloten de poort. De Franschen gingen weg, maar keerden spoedig met versterkingen terug. De poort werd met machinegeweren in elkaar geschoten. Een jonge werkman werd door drie kogels ge troffen; hij overleed spoedig. Bovendien werd een arbeider gewond. De arbeiders gingen 's middags niet aan het werk. Zaterdagnacht is een der firmanten der chemische fabriek Goldschmidt, dr Theo- dor Goldschmidt, in zijn woning gevangen genomen. Ook de burgemeester van Bott rop, dr Bauer, werd gearresteerd, daar hij De eerstvolgende dagen was Nina nog te zwak om te spreken of zelfs te luiste ren. Zij sliep bijna onafgebroken, of lag stil naar Leo te kijken, met een uit drukking van innige tevredenheid op haar gelaat. Des daags verliet hij haar kamer niet. Geene verklaring werd gevraagd, of gegeven; de twee harten hadden elkan der gevonden, dat was genoeg. Nina's krachten keerden langzaam terug en Leo sterkte bij den dag aan. Wel kon de blijdschap over Nina's herstel de smart niet wegnemen over de ledige plaat sen in onzen kring, maar in weerwil van dat diepgevoeld gemis waren die dagen zeer liefelijk en vreedzaam, en toen zij eindelijk het bed met de canapé mocht verwisselen en wij met ons drieën spre ken konden over de gezegende waarheden, die ons in den afgeloopen winter ver troost en gesteund hadden, werden wij zelfs opgeruimd van geest. Dokter Vaud vond het wel niet goed, dat Nina's gedachten zich met het ver- ledene bezig hielden, maar zij sprak gaarne over moeder en Victor en Lili. Daarentegen duurde het geruimen tijd, voordat zij eenige zinspeling verdragen kon op alles wat Leo had ondervonden in die zes eindeloos lange maanden. Zoo dra het gesprek daarop kwam, verbleekte zij en. keek zoo bedroefd, dat wij wel geen kolen aan de bezettingsautoriteiten wilde leveren. Zoo schijnen de Franschen hun woede over het niet binnenkrijgen der gehoopte resultaten te koelen. De toestand op de spoorwegen blijft vrijwel stationair. Wel komen er telkens ongelukken voor. Zoo kwam te Crefeld-Linn een Bel gische militaire trein in botsing met een Franschen levensmiddelentrein. Een per soon werd gedood. Te Dalhausen kwam een Fransclie mi litaire trein in botsing met een trein uit enkel locomotieven bestaande. Twee per sonen werden gedood en elf gewond. De jongste dwangmaatregelen der be zetters zijn, naar het Ilbld. meldt: De Fransche krijgsraad veroordeelde den „Amtmann" Pauii te Mengede tot iwee maanden gevangenisstraf en 200.000 mark boete; een koopman uit Witten, die geweigerd had aan de Fransche troepen tc verkoopen lot 25.000 mark boete; een politicbeambte wegens verzet tegen Bel gische soldaten tot negen maanden ge vangenisstraf en den stationschef van Scharnhorst wegens het sturen van kolen- treinen naar het onbezette gebied tot 15 dagen gevangenisstraf. Te Dortmund requireerden de Fran schen voor liet inrichten van een offi cierscasino een bedrag van een millioen mark, daar de burgemeester de levering van meubelen daarvoor had geweigerd. In de haven „Matthias Stinnes" te Duisburg hebben de Franschen gister alle schepen in beslag genomen, na de be manningen te hebben verdreven. Generaal Degoutte heeft den autoritei ten van Essen twee verordeningen over handigd. Ingevolge de eerste zal ieder een, die handelingen pleegt welke feitelijk op verraad tegen Duitschland neerkomen, door de Franschen tegen Duitsche straf maatregelen worden beschermd. De twee de behelst het verbod van uitvoer van metalen en vele artikelen. De burgerij van Essen werd gisteroch tend door een nieuwe Fransche verrassing gewekt. Even voor 7 uur suisden 20 pant serauto's door de stad, naar de voorstad Segeroth, waar het hoofdkwartier van de veiligheidspolitie in barakken was gehuis vest. De barakken werden door de in- tusschen aangerukte Fransche infanterie omsingeld, alle politiebeambten moesten aantreden en werden daarna ontwapend. Zij moesten de barakken onmiddellijk ver laten. die daarna door de Franschen be zet werden. Ook de gehuwde politie beambten moesten met hun gezinnen hun woningen verlaten. Het is zeer waarschijn lijk, dat de gehcclc veiligheidspolitie, die nu dakloos is, Essen zal verlaten. Zij is ongeveer 1000 man sterk. Niet zonder beteekenis is het bericht, dat de bekende Bolsjewiek Radok met een aantal bolsjewieksche agenten in Dussel dorf is aangekomen. De bezettingsautori teiten nemen strenge maatregelen om elke communistische propaganda te voor komen. Met zeker leedvermaak wordt van Duit sche zijde medegedeeld, dat van de 70 millioen mark, die de Franschen in Gel- senkirchcn in beslag hebben genomen, 50 millioen bestonden uit gemeentelijk nood geld, dat reeds was ingetrokken. Bij de rijksbank en den postchèquedienst heb ben de Franschen 21 millioen mark in beslag genomen. Engeland en Frankrijk. Het Engelsche voorstel inzake het Ruhr gebied is nog steeds in onderzoek bij de Fransche regeering. Het Britsche aanbod aan de Franschen dadelijk van onderwerp verwisselen moes ten. Op geen enkele wijze hoegenaamd ook zinspeelde zij op Leo's verminking, hoe wel ik in het eerst bevreesd geweest was voor de uitwerking, die het op haar zou kunnen hebben; m|aar de eenige wijze wiaarop zij haar gevoel toonde, was haar teedere bezo-rgheid voor hem, en de vrees, dat hij! te voel vergen zou van zijn nog zwakke krachten. Het was aandoenlijk di© beiden te zien. Zij waren zoo verbazend veranderd. Nina, miet haar smal gezichtje; geleek meer op ©en lelie dan op een roos, en de kort af geknipte lokken, die in kleine krullen het voorhoofd ©mlustten, giavon haar gelaat een uitdrukking van kinderlijke onschuld. Leo's schoon gelaat, van diepe lijhen door groefd, dc kreupele gang en het gemis van zijn arm, deden, helaas maar al te zeer blijken wat hij al had moeten onder gaan. Maar wa,t zij aan uiterlijk schoon verloren hadden, hadden zij1 aan innerlijk! schoon gewonnen. Mijn oogen vulden zich dikwijls met dankbar© tranen, wanneer ik hen gadesloeg, en August zeide, dat het hem ©venzoo ging. HOOFDSTUK XXVIII. Verscheurd© banden, j ,W|at gebeurde intussehen in de buiten- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, ,f 3. Losse nummers H f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. 0111 zes mijlen spoorlijn tusschen Neuss en Dtiren voor het verkeer van kolen- treinen vrij t,c geven, werd wel door de Fransclie ministers verwelkomd, maar er waren toch bezwaren. Daarom zal Poincaré trachten, vooraleer Bonar Law een definitief aannemend of Verwerpend antwoord vraagt, een nieuw» gedachtcnwisseling tusschen hem en de Britsche regeering uit tc lokken. Inmiddels is in het Engelsche Lager huis de zaak ook ter sprake gekomen, maar veel wijzer is men er niet geworden. Aan Bonar Law werden vragen gesteld betreffende de jongste onderhandelingen tusschen Engeland en Frankrijk (inzake liet Ruhrgebied). Hij weigerde echter mee- deelingen te doen en beperkte zich tot de Verklaring: Wij hebben aan de Fransche regeering bepaalde voorstellen gedaan. Wij hebben totnogtoe daarop geen antwoord ontvangen en zoolang wij dit niet hebben gekregen, zouden wij er de voorkeur aan geven, de zaak niet te bespreken. Lloyd .George zeide, dat het noodza kelijk jVas dat de democratieën van Frank rijk en Groot-Britannië samengingen en gezamenlijk handelden tot zoover zij dit kondoni, |dach dat de vriendschap met Frankrijk niet boteekende, dat Engeland zijn goedkeuring moest hechten aan elke daad van elk Fransch ministerie, die den wereldvrede in gevaar stelde. Er was in de jongste acties van Frankrijk iets, dat met de schadevergoedingen niets te maken had, dat onrust baarde. Met scherpte wees hij op de verschil lende voorstellen, die Poincaré geweigerd had. In verband met hot feit, dat Duitsch land wat de kolenlevei'ingen betreft, slechts 10 pet. te weinig had geleverd, Was het moeilijk aan te nemen, dat do schadevergoedingen het eenige doel vorm den van de bezetting van de Ruhr. Hij deed een beroep oip de regeering om handelend op te treden en gaf der regeering in overweging, zich tot de Ver- eenigde Staten te Wond en en zich daarna samen met laatstgenoemd land tot Frank rijk. Waarom stijgt de Mark? Uit den Haag wordt aan de N. R. Ct. verteld: Een dezer dagen bij het mooie Februariweer, wandelde ik in het Haag- sche bosch. De lanen liggen eenzaam, daar velen het beetje sneeuwjacht als hin derlijk schijnen te beschouwen. Eén enkele wandelaar kom ik tegen. Tot mijn verbazing herken ik Dr Bergmann, den Duitschen staatssecretaris, die, zooals bekend is, in zijn vrijen tijd Ilaagsch burger en belastingbetaler is. „U hier?" „Waar dacht ge dan, dat ik was?" „Aan het onderhandelen na tuurlijk;" „Ge ziet, men heeft mijn diensten op het oogenblik niet noodig." Spoedige verandering is dus niet op til, dat men u met vacantie laat gaan." „Het schijnt zool" „Overigens dacht ik, dat u het toch wel druk zou hebben te Berlijn." „Waar mede?" „Met het omhooghijschen van de mark; dat moet toch geducht trekken zijn." Die heer 'Bergmann lacht: „Die stijging van de mark gaat geheel van zelf." „Dat geloof ik onmiddellijk." „Het is toch duidelijk genoeg. Het inter nationale publiek gelooft rotsvast, dat wij het winnen; het vindt onze positie prachtig." „Zoo zal het wel &ijn." „Ik verzeker u, dat wij nog niets van ons goud hebben opgeofferd; het gaat alles natuurlijk toe." „Des te knapper! De Temps heeft dus wel gelijk, te beweren, dat blijkens de Wereld? Heit liet ons vrij1 onverschillig-. Leo en August waren het eens over de uitkomst van de onderhandelingen. Het wtas immers niet waarschijnlijk, dat da overwinnende vijand minder veeleischend zou zijn, nu de prijs eindelijk gewonnen was. Frankrijk was in zijh macht; niets bleef ons over dan ons te buigen onder het juk. Leo beschouwde het als een groo te fout, dat de vrede niet gesloten was na den slag bij Sedan. Die koning van Plruisen had toch verklaard, dat hij geen krijg voerde tegen het Fransche volk, maar tegen hun keizer, en toen was gebleken., dat de strijdmachten schrikwekkend on gelijk waren. Maar ik wil niet schrijven over wat had kunnen en had moeten zijn, hoewel Parijs in die dagen over niet3 anders sprak. Inplaats van het gebeurde aan te nemen als een harde, maar goede les en er zoo veel mogelijk voordeel uit te trekken, zocht het volk van Frankrijk als gewoonlijk naar ©en zondebok en vond er zelfs meer dan één. Tweedracht in den Raad, afgunst, wraak en eenzijdigheid bij onze regee- ringsleden, ontevredenheid, oproerigheid, en wrok bij het volk, verwekten angst en zorg bijl de nadenkenden, die van htm wachttorens het geheel overzagen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1