BAN K-ASSOCIATIE Mo m Zaterdag 17 Februari 1S13 37e Jaargang TARWENA "^üste BLAD. Buitenland. KANTOOR GOES CREDIETEM - EfFECTEH - COOpONS DEPOSITO - REKENING-COURANT VERZEKERINGEN Op ALLE GEBIED. Binnenland. Uit Je Provincie. PUYVIS' Oit nummer bestaat uit twee bladen A N A Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Teil n*o. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Liberaliteit. Van do hulp van niemand minder dan Minister Nelissen meende zich de liberale leider te moeten verzekeren om den aan val tegen het ontwcrp-Bioscoopwct te openen. Dit geschiedde dan met een beroep1 op een uitspraak van dit vroeger Departe mentshoofd van Justitie, voorkomende in de Memorie van Toelichting op een in 1.910 ingediend wetsontwerp en luidende: „De Staat zij nooit zedemeester, want de staal, is voor zedemeester ongeschikt". Eon bewering, die elk goed antirevo lutionair ten volle ka.n beamen, zonder daarom nog don heer Dresselhuijs bij te vallen. Inderdaad, de staat mag niet zijn mo ralist, mag niet tot een door hem aan genomen zedeleer dwingen, mag geen door hem aanvaarden g[odsdienst opleg gen. Toch is do overheid geen blanco-papier, mag zij niet hot standpunt innemen dat liet haar niet raakt, w'at op zedelijk ge bied zich voordoet. Naar luid der Calvinistische beginselen draagt de overheid het zwaard niet te vergeefs, heeft ze de zonde en het be derf buiten haar erf to sluiten en maatre gelen te nemen ter beteugeling. Niet anders bedoelde het Minister Ne lissen. Het beroep op de uitspraak van dezen vroegeren bewindsman is daarom' geheel en al misplaatst. De heer 'Dresselhuijs neme dan ook eigen standpunt, dat hij in de Kamer met zooveel sarcasme wist. voor te dragen, voor eigen rekening. Blijkbaar heeft de staat zijn hoogste roeping vervuld naar het inzicht van den liberalen leider, Wanneer hij zich in kwes ties van zedelijken aard kan vermeien in een zalig niots-doen. Zooals de liberaal in de maatschappij begeert het vrije spel der economische factoren, zoo moet op geestelijk en moreel gebied zich ongehinderd kunnen ont wikkelen alles, wat den godsdienst en de zeden raakt. Zoo beschouwd wordt hel: zeer begrij'- polijk dat doze Vrijheidsbonder, afg'ezïen van de kinderbescherming# van dit wets ontwerp moest getuigen, dat het elk idee van liberaliteit mist. Gemis aan zul k e liberaliteit is echter een voordeel Waarlijk-liberaal. Dij de behandeling van het wetsontwerp tot bestrijding van de zedelijke en maat schappelijke gevaren van de bioscoop gordde zich al dadelijk tot den strijd aan de lieer Dresselhuijs. Het ligt voor de hand dat wie gaarne don draak steekt met godsdienst en zede lijkheid, bij onderwerpen als het bioscoop vraagstuk ruimschoots gelegenheid vindt om aan het spel van zijn vernuft den vrijen teugel te vieren en met bijtende satire het zedelijkheidsapostolaat te geese- len. Do leider van den Vrijheidsbond ver klaa.roo zich dan ook een absoluut tegen stander van dit muilkorfontwerp, dat naar zijne meening in slechten zin was „een keurirgswet, een domperswet, een wet' die in dit belangrijk deel van haar inhoud elk idee van liberaliteit mist". „Nu behoelt", aldus de heer Dressel huijs, „slechts te volgen het tooneel, dan de litteratuur en eerlang de pers, en dan kunnen wij zeggen, dat wij van de dwaal wegen der vrijheid zijn gekomen en dat wij zijn een gekeurd en een gekuischt volk, dat niet doet aan de prikkelende vertooningen en grove scherts, zooals an- dere minder hoogstaande landen die ken nen, en dat kan zeggen: wij danken, dat wij niet zijn als dezen'.'. Was het wonder, dat een toonaangevend liberaal orgaan sprak van de waarlijk- liberale redevoering van dezen afge vaardigde? Dan is waarlijk- liberaal blijkbaar dit, dat men ecne zich haar roeping be wuste overheid, die de zonde van haar terrein wenscht te weren, voor schijn heilig houdt. Dan moet waarlijk-liberaal ook dit. zijn, dat men aan zijne zoogenaamde waardeering voor den godsdienst, waarvan gaarne zoo hoog wordt opgegeven, op geen hetere wijze weet uiting te geven dan door schandelijke profanie in het aan halen van bijbelteksten. Maar zeker, waarl ij k-liberaal is het! En de heer Dresselhuijs heeft weer eens afdoende weten aan te toonen, dat hij als leider van den Vrijheidsbond wel de liberale haren, inaar niet de liberale streken verloor. Uit het Ruhrgebied. De Franschen hebben het Ruhrgebied nu reeds oenige weken bezet en maakt men de balans over die weken eens op, dan mag de „Petit Parisien" bluffen: „AV'ij hebben liet geheele Rijnland, zoo wel dat aan den linkeroever als dat aan den rechter, waar de Roer ligt, omringd met 'een cordon van Fransch-Belgische douane posten; binnen deze douane.afslui. ting nemen wij de spoorwegen in de hand en wij zullen alle Duitsche spoorwegman nen, die ons beslag niet aanvaarden, ont slaan; wij hebben den uitvoer van kolen naar hei overige Duitschland verboden; wij laten de voor hot buitenland bestemde produkten van de streek slechts uitvoeren na heffing van uitvoerrechten; en wij zul len bepaald© pordukten niet naar het overige Duitschland uitvoeren dan tegen vergunningen, waarvoor een belasting be taald zal moeten worden." Maar dat alles is toch niet hot doel, dat Frankrijk zich gesteld heeft. Wat de geheime, geniepige drijfveer der Franschen is geweest met de bezetting van het Ruhrgebied, och, daarover zal ieder, die den loop der gebeurtenissen aandachtig hooft gevolgd, wol zijn mooning hebben gevormd. Maar van dc als van de daken gepredikte bedoeling (het lot de laatste cent cri de laatste K.G. hout en kolen d,oor Duitschland doen betalen der schadeloosstelling) raakt men toch steeds verder af. Wat een achterstand in leverin gen en betalingen is er door de bezetting al niet ontstaan De „Vorwarts" (soc.-dem.) waarschuwt dan ook de arbeiders aan de Roer, zich niet door de uittartende houding en de gcwcldmaatregelen der Franschen tot iets anders dan lijdelijk verzet te laten prikke len. Het is den Franschen stellig te doen om het Roergebied te houden en de ar beiders te dwingen voor hen te werken. Dat doel kunnen zij het best bereiken door met, militair geweld het verzet te breken, maar daar ze thans geen vat op de arbeiders hebben, trachten ze hen tot daden van wanhoop te drijven, om dan de traditioneele Fransche methoden van stakingsbrekerij toe te passen. De we reld moet weten, zegt, het blad, dat dc Franschen thans naar het aanrichten van oen bloedbad aan de Roer streven, met alle geraffineerdheid waarover ze beschik ken. Dat blijkt wel, uit hetgeen nu weer to Essen is gebeurd. Daar staat do geheele politiedienst slil tengevolge van de maatregelen die de Franschen wegens een bloedige botsing tusschen troepen en schupo hebben ge troffen. Donderdagavond drong een troep Fransche en Belgische soldaten een her berg binnen en bestelden het een en ander. Toen het lïun geweigerd werd na men zij het bestelde met geweld weg. Even later legden zij hun revolvers aan op twee binnentredende politie-agenten en ten slotte ontstond een schietpartij waarbij een Schupo-agent licht en 2 Franschen en 2 Belgen zoo zwaar gewond werden dat. zij naar het ziekenhuis gebracht moes ten worden. Wegens dit voorval heeft do Fransche bevelhebber alle kwartieren der Schupo laten ontruimen en de wapens der politie in beslag genomen. Bovendien is het hoofdbureau" van politie bezet en alle ambtenaren en beambten zijn gedwon gen het te verlaten. Daarmee is feitelijk de geheele politiedienst te Essen onmo gelijk geworden. Nu de Fransche pogingen om het Duit sche spoorwegpersoneel met beloften van zeer hooge loonen te bewegen het werk te hervatten, mislukt zijn, hebben zij1 het gelast op de bcmililariseerde trajecten aan het werk te gaan. De spoorwegmannen die blijven weigeren moeten binnen 24 ■uur hun dienstwoning verlaten, meldt de „N. R. Ct." Dezer dagen verschenen 's avonds onge veer veertig officieren in de wachtkamer 2de klasse van het station te Essen. Zij ontruimden, wild met hun rijzweepen in het rond slaand, de groote voorhal van het station. Daarna stelden zij rondom het station wachtposten op met de bajonet op het geweer. Iri de wachtkamer legden zij hun revolvers ostentatief op tafel, sloegen met hun rijzweepen op de tafels en ver langden bediend te worden, daar hun in hotel Handelshof geen avondeten was ver strekt. Het personeel week voor het geweld en bracht de gewenschte spijzen. Zoodra echter de officieren de wachtkamer had den verlaten, legden alle kellners en het overige persqneel het werk neer, en tot he den toe blijft de wachtkamer gesloten. WER7HE8K5 SOtWEKiTZ 1834 Eftl CRESHETWEREEK5GSINIS 1853. GROOTE K3ARKT 24 TEL. INTERC. Wo. 41 en 227 Verschillende cafe's en kleine hotels dee- len mede, dat Fransche officieren en sol daten in h'un keukens zijn binnengedron gen, vaak ook in de wijnkelders een be zoek hebben gebracht, spijzen en flesschen meenamen waar ze zin in had den, on als ze weggingen maar een paar biljetten van duizend mark op de tafel gooiden. Het toppunt van Fransche eigenwaan is wel hetgeen de correspondent van de „Daily Mail" Uit Parijs meldt,. Hij kan uit voortreffelijke bron mededcelen, dat de Fransche regeering elke officieele po ging tot het aanbieden van bemiddeling, of van een compromis, tusschen Frank rijk en Duitschland als een onvriende lijke daad zal beschouwen. Korte berichten. De Franschen hebben te Mainz een Nederlandsche vraohtstoamboot aangehou den. Die lading mocht niet warden ge lost omdat de nieuwe douanevoorschriften niet waren nagekomen. De bladen hooren dat de Nederlandsche consul-generaal Marckx naar den Haag is vertrokken ter bespreking van den toe stand. Die toestand van de voedselvoorzie ning in het gouvernement Twer (Rusland) geeft aanleiding tot ernstige bezorgdheid. De oogst is zoo slecht geweest, dat er hongersnood dreigt. De bevolking van deze provincie bedraagt bijna 2 miljoen zielen. Vier arbeidersleden van het Engel- sche Lagerhuis, Stephen, Maxton, Kirk- wood en Wheatley zullen dezer dagen naar het. Ruhrgebied vertrekken. Toen de Parijsche trein met de Indische mail eerg'isterochtend in de gare de Lyon te Parijs aankwam, bemerkten do postbeambten, dat do mailzakken ge opend waren. Ongeveer dertig zakken zijn geplunderd met stukken voor Frankrijk, Engeland en Amerika bestemd. De beide Kamers. De Eerste Kamer nam gisteren in behandeling bet wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de bepaling van het Burgerlijk W etboek omtrent de Erfopvolging. Verschillende sprekers voerden hel woord. Minister Heemskerk zei nog, dat. wat de regeling van het, erfrecht van den tweeden echtgenoot betreft, de Tweede Kamer, in te eenzijdige stem ming heeft .verkeerd. De eenvoudig ste weg om de inwerkingtreding van de wet te verschuiven,is, niet te veel haast te maken met plaatsing in het Staatsblad. Het wetje werd daar na aangenomen en de Kamer ging tot nadere bijeenroeping uiteen. De Tweede Kamer begon aan de ar tikelen der Bioscoopwet. Vooraf vroeg dhr. v. Ravesteijn verlof om eenige vragen tot de regeering te mogen rich ten betreffende de onderhandelingen met de regeering te Angora in verband met de opueffing der zoogenaamde oa- itulaties. Over dit verzoek zal Dins- ag a.s. Worden beslist. De rumoerige Donderdagmiddag bad nog een naspel. Mej. Van Dorp (L.) vroeg n.l. |het woord voor een per soonlijk feit, de haar door den heer Van der .Waerden aangedane beleedi- ging. Op de zaak zelf zal zij wel nader terugkomen, doch waar de heer Van der Waerden haar voorwaardelijk zijn verontschuldigingen heeft aangeboden, wenscht zij reeds thans te verklaren, dat zij geen andere dan onvoorwaarde lijke verontschuldigingen, wenscht te aanvaarden. Na eenige discussie werd daarna] met 4628 st. aangenomen een amen dement van de heeren H. Colijn, Smeen'k, c.s., bedoelende de centrale (rijks) keuring van films alleen te handhaven voor voorstellingen be- treffende wetenschap, nijverheid, land bouw en handel. Het 'ligt natuurlijk in de bedoeling alle andere soorten 'films dan gemeentelijk te laten keuren. A 1 Ier 1 e*i. De bezetting van Wezel en Emmerik' oefenen tot nu toe geen invloed uit op het spoorwegverkeer uit Duitschland naar ons land. De treinen rijden vol gens de dienstregeling. Z. K. H. Prins Hendrik vertrekt .Zondagmiddag voor enkele dagen van 's-Gravenliage naar Mecklenburg. Binnenkort is een wetsontwerp te verwachten tot (hot uitvaardigen van oen beperkt invoerverbod van schoe nen. De conferentie tusschen Vertegen woordigers van werkgevers en werk nemers in do kledingindustrie, heeft feen verandering in den toestand go- raeht. Overeenstem'ming over de ar beidsvoorwaarden is niet bereikt, doch de onderhandelingen zijn niet afgebro ken. De Minister van Arbeid heeft goed gevonden dat vroeger toegekende bijdra gen voor woningbouw zullen worden uit gekeerd aan de gemeenten: Axel voor A. van 't Iioff, f2290; Stoppeldijk voor E. Kindt, f 600. Middelburg. Woensdagmiddag vergadert de Raad ter behandelingi van; Notulen; Ingekomen stukken; Eervol ontslag Markt meester; Benoeming directeur gemeente werken; idem: Havenmeester; idem tijde lijk Marktmeester en 4 leden schattings- eomhiissie .Rijksinkomstenbolasting; Regcw ling gebruik Vleeschhal en bouw nieuwe bergplaats spuit E; Vaststelling bedrijfs- verordening voor don Vee- en Vloesch- keuringsdienstVerleening subsidie over 1923 voor zuigelingenbcscherming; Toe kenning extra-vergoeding voor schoonhoud den der Vesten over 1922; Crediet voor installatie tot verwerking van ammoniak- water Gasfabriek in eigen beheer en voor verbetering gashuizennet; Vaststelling ver ordening inzake verhaal pensioensbijdra gen personeel Gymnasium; Idem perso neel Avondschool voor Nijverheidsonder wijs; Idem personeel ppenbare lagere scholen; Verhuring gebouw Eigenhaard- straat aan Vee- en Vleeschkeuringsdienst Middelburg. B. en W. stellen den raad voor een aantal plaatsen aan te Wijzen, zooiwei op gemeente- als particuliere gebouwen, ■waarop met de a.s. verkiezingen mag wor den geplakt ook buiten de aanplakborden, zulks om in het tekort aan ruimte, dat verleden jaar bleek, te voorzien, maar tevens in de overtuiging, dat het plakken op andere plaatsen dan zal worden na gelaten. Voorgesteld wordt gerekend te zijn inge gaan met 1 Sept. 1922 eervol ontslag te verleenen aan H. F. Staal als marktmees ter en tot 1 Febr. 1924 tijdelijk te be noemen dhr. C. G. Tellier. Verder stel len B. en W. voor de heeren J. Baljeu, W. R. J. Ceulen, A. Loois on J. A. Ver- tregt opnieuw te benoemen tot lid der schattin gscomlmissie voor de inkomsten belasting. In verband met de voorwaarde, ver bonden aan het rijkssubsidie voor het gymnasium stellen B. en W. voor, de regeling der bijdragon voor eigen en we duwen- en weezenpensioen voor de leer aren van het gymnasium in overeenstem ming te brengen met de reg'eling, die geldt voor het personeel der R. I-I. B. Scholen. Dit betreft dus 3 pet. voor eigen- en 5,5 pet. voor w'eduwenpensioen. Een an der voorstel betreft een zelfde regeling voor het personeel van de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Het volgend voorstel in de stukken is dat om de geheele voormalige vleeschhal in het stadhuis met inbegrip van het brandspuithuisje te verhuren aan de coö peratieve veilingsvereeniging (Walcheren! A b o n n e m e n t s p r ij s Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertontiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Vocur pudding, vla'o en algemeen gebruik in de keuken neme men a 1) Smakelijk, WoesSxaarai en voordeelig 1 iBLMnkwJiiijjuuiiBK.jWMnH5yaMWKMwwrai»^TanBw»BCc ■JTI—i WIIIIJI mrriMnmmm en in do Helm een nieuwi brandspuit huisje te doen bauwen op kosten dijer vereeniging. Teneinde eventuecle verstoppingen in de gasbuizen tijdig en voordat de ver bruikers over slechte hoedanigheid van het gas klachten uiten te kunnen doen verdwijnen, heeft een regelmatige controle van den gasdruk in het buizennet plaats Bij die controle is gebleken, dat het buizennet over hot. algemeen van vol doende capaciteit is. Niettemin zijn ci toch enkele stadsgedeelten, voor welke de toevoer bepaald te gering moet Worden geacht. De kosten welke voor verbete ring noodig zijn in do Schuitvlotstraat, de Korte en Lange Rrcestraat en de Langa Singelstraat worden geraamd op f 3085.84. B. en W. stellen voor af te stappen van de in 1920 aangenomen regeling om het ammoniakwater van de gasfabriek aan de Centrale Ammoniakfnfcriok te veTkoopsn daar is gebleken, dat dit groote verlie zen oplevert on ov;<r to gaan tot het Zelf verwerken van het water tot am- moniulmsulfaat, en daarvoor eon inrich ting te maken, die f 15000 zal kosten. Do commissie voor de fabricage vereenigt zich met het voorstel, al heeft zij' niet de overtuiging, dat dit oein voortdurend rendement zal opleveren. Do commissie) van financien brengt oen zectT uitvoerig rapport uit, waarvan do conclusie is, dat net wellicht eerder do voorkeur verdient het water in do riolen te laten wegloopen dan verder verlies mogelijk to maken. Zij wijët er op, dat dit voorstal juist hot tegenovergestelde is dan dat van 2 jaar geleden en waarschuwt tegen op pervlakkigheid bij de behandeling. B. en W. handhaven hun voorstel en zeggen dat weg laten loopen van het water in de riolen niet raadziaam is, daar het niet vast staat, dat de riolen geheel zand ad lekken zijn en dit ook zullen blijven. E'aar de onderwijzers ook worden be schouwd1 als rijksambtenaren, stellen B. en W. een verordening voor, waarbij ook op het onderwijzend personeel der lagere scholen de reeds eerder vermelde pensi oenaftrek van 3 en öi/2 pet. toegepast wordt. B. en W. stellen voor, ook Voor 1923 f350 subsidie te verleenen aan de Vsr1- eeniging tot bescherming van Zuigelingen. B'e commissie voor de financien is even als een groot jaar geleden togen de sub sidie. B. en W. stellen voor een extra be drag van f 100 toe te kennen aan C. Ingelse voor het schoonmaken der vos ten pver 1922. Het laatste voorstel is dat om de kos ten van f 1345.47 voor verbouwing van het gebouw der koepokinenting in do Eiigenhaardstraat tot kantoor van den keuringsdienst, vooir rekening der ge meente te nemen, en het) pand voor f 700 per jaaf laan dien dienst te verfbureri. Goes. Naar aanleiding van de adverten tie van heden vestigen wij de aandacht op den cursus voor opleiding voor Water bouwkundig Opzichter te Goes. Deze cur sus, die in korten tijd van zijn bestaan reeds nuttig werk heeft verricht, wordt uitgebreid met een voorbereidenden cur sus, welke later overgaat in den gewonen twee-jarigen cursus tot opleiding voor di ploma Zeeland en Rijkswaterstaat. Goes. De A.-R. Kicsvereeniging komt Woensdagavond reeds weer in ledenver gadering bijeen. Behalve enkele huishou delijke zaken komen in bespreking: de circulaire van den partijleider, den heer H. Colijn, het adres dor Geref. Vereen, voor Drankbestrijding en als vanzelf de Regeling der verkiezingsactie voor de Prov. Staten. Voorzeker een belangrijke agenda. De trouwe leden zullen dan ook zeker op (hun post zijn, maar ook de lauwen dienen hun plicht, te begrijpen en ter vergadering te komen. Dat het lokaal van de Melk- salon daarom Woensdagavond-vol zijl Vlissingen. B. en W. stellen voor over te gaan tot opheffing van een der open bare lagere scholen namelijk school F., daar het vereischte minimum van gemid- öeld lfc#> per school gevaar loopt op sommige schalen in. 1923 niet te wor den bereikt, en verder af te wachten tot 1923 at" het dan noodig zal zijn nog! een school opi te heffen om 211' per school, het wettelijk minimum, te bereiken. B. en W. stellen voor overeenkomstig diens verzoek aan dhr. A. P. J. Holle- brands met ingang van 1 April eervol e

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1