*o 116 Vrijdag 16 Februari 1913 37e Jaargang Buitenland. Staten-Generaal. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Te).: Redactie no. tl; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000, Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG ANTIREVOLUTIONAIRE GEMEENTE POLITIEK. IJ. Flauwheid in den strijd en in getuigen is den onzen nimmer geoorloofd. Daar is geen enkele reden vóAr aan te voeren en vrijwel alles tegen. Flauwheid bij de voormannen in onze raden leidt tot. mat heid in eigen gelederen en brengt de te genstanders der christelijke levensbe schouwing lot liet besef van een machts positie. Zij treden brutaler op en toonen metterdaad geen notitie meer te nemen van de vertrouwensmannen der groepen, die alleen wcnschen te staan op den bo dem van het woord Gods. Bovendien is het met waar geloof, meï echte godsvrucht niet te vereenigen, dat men de plaats door God den menschen gegeven niet inneemt met die geestdrift met die energie die daarbij passend is. Talenten, al is het er slechts een, laten zich niet straffeloos wegbergen en wan neer eenmaal hot zelfverwijt gaat knagen aan de zielekamer, dan is het te laat. On herstelbaar zijn d'an de geleden verliezen. Daarom moet er bezieling zijn en be zieling uitgaan van hem, die als ver tegenwoordiger van ons volk, ook in de raden, is geplaatst. Anderen bezielen met geestdrift voor het eeuwige, de hoogste schoonheid, is zegen verspreiden om zich heen. En ook liet opkomend geslacht lot op de gedragingen van de vertegenwoor digers; de handelingen van onze mannen laten, indien onberispelijk, sporen bij de jongeren achter. Trilling van den strijd doorwemele liet gansche kamp tot samen- binding en versterking alsmede verhoo ging der veerkracht ook op ander terrein, waar zich het christelijk leven openbaart. En dan moeten er blijven opgeheven handen bij hen, die afvaardigden, de kie zers, ons volksdeel om voor verzoeking bewaard te blijven en het schild onbezoe deld te doen hanteeren. Is .de groep klein nog en bijna niet in tel, men herinnere zich de antirevolutio naire Kamerclub in de zeventiger jaren; wat was deze toen klein, en wat stond deze op de bres! Maar meer nog: Onze raadsleden heb ben elkander in vergaderingen als het om beginselen gaat niet tegen te spreken, doch door oen vooraf overwogen houding •en door weloverdachte en goedgekozen woorden te steunen. Is er verschil van inzicht, dit dient te voren grondig te worden onderzocht en naar een oplossing gestreefd, die zonder bedenkingen als de meest gunstige kan worden aanvaard. Geen strijd in den Raad over toepassing onzer beginselen, opbou wend worde gearbeid aan de versterking van de grondslagen der christelijke le vensbeschouwing. Men mag niet, verzuimen te bedenken, dat het naar buiten een vreemden indruk zal geven indien aanmerkelijke geschillen naar voren treden bij de toepassing van beginselen en de tegenpartij zal niet zon der reden zich later met 'vrucht op die verschillen beroepen. Een der belangrijkste dingen welke niet zonder gevaar uit het oog' mag worden verloren is en blijft voldoende ken nis van onze raadsleden te eischen van de hoofdlijnen waarlangs zich ons staats recht beweegt en van de beginselen van «ons Kederlandsch gemeenterecht. Wan neer dit niet geschiedt dan loopen zij toch aan den leiband van anderen en ont- leenen zij hun eigen opvattingen aan het inzicht van anderen, mogelijk wel van te genstanders. Hierdoor gemis aan vol doende kennis verkeeren zulke raads leden in de volstrekte onmogelijkheid om zelfstandig een oordeel te vellen; zelf standig een behoorlijk geformuleerd voor stel te doen. Aanwending van eigen ini tiatief bijvoorbeeld in het ontwerpen van verordeningen heeft niet plaats, wanneer men met geen mogelijkheid weet te bepa len of zulk een verordening in strijd is met wet of algemeen belang. Onze partij heeft ten dezen een roeping te vervullen: Leiding meer dan tot nu toe hieraan te geven. Niet zoo spoedig is men «op de hoogte van de eerste vereischten voor het raadslidmaatschap. Al is nu in gesteld het adviesbureau in het Kuyper- huiB een niet genoeg te loven instelling er moet wekelijksche voorlichting ko men in populairen vorm, waarbij de bron nenopgave voor dieper gaande studie niet wordt weggelaten. Diep moeten onze mannen, moeten de kiesvereenigingen bedenken, dat de ver antwoordelijkheid voor het doen en laten in den gemeenteraad blijft, ook al wordt deze niet aanvaard. Historiekennis kan ons terdege inzicht verschaffen aangaande de gevolgen van ondeugdelijke handel wijzen. Toen in de eerste helft van de vorige eeuw zich de naweeën van den oorlog met België o. a. deden gevoelen in drukkende «belastingen en achteruitgang van de maat schappelijke welvaart, die de lagere stan den zelfs tof algeheele verarming bracht, waarbij in 1845 de aardappelziekte kwam en de veepest, toen was de kommer en de zorg zoo groot geworden, dat velen ern stig overwogen uitkomst te zoeken door naar andere landen te verhuizen. En daaraan is in 1846 door de over heid spersonen meegewerkt. Velen van de kleine luiden behoorden tot de af gescheidenen. Behalve door de rampspoe den van den tijd hadden zij veel geleden door vervolgingen. In 1846 werden op nieuw vervolgingen ingesteld tegen do ge zelschappen der afgescheidenen. Daarbij moet nog worden gevoegd het verbod om christelijke scholen op te richten, waar door de ouders verhinderd werden hun kinderen op te voeden en te doen onder wijzen overeenkomstig do doopbelofte en den eisch hunner consciëntie. Zoo is het vele afgescheidenen te eng geworden in een land waar heilige rechten werden ge kort en gekrenkt. Zoo zijn door de schuld van de overheid vele van de trouwste en vroomste kinderen onzes volks gedwon gen naar Amerika te trekken. Zoo trok ken door toedoen van de overheid ook van de .gemeentelijke geen gewone landverhuizers doch bannelingen om der religie wil liet. vaderland uit naar den vreemde. Het is voorgekomen, dat men den kapitein van een schip met banne lingen vraagde wat hij aan boord had en dat het antwoord luidde: „Ahalsclie munt, in Nederland niet meer gangbaar". Zoo vertolkten zich de gevoelens jegens die menschen, die niets liever wenschten dan God te dienen en een gerust, werkzaam leven te leiden. Onder den bedriegelijken schijn van neutraliteit wordt in onze Raden zoo me nigmaal binnengebracht wat daar geens zins behoort.. Men is niet neutraal en kan dit, nimmer zijn. Het woord neutraal is te dikwerf echter gebruikt om daar eigen stelselmatige partijdigheid achter te ver bergen om dit niet te zien. Waar men de neutraliteitsgedachte wil naar voren bren gen, wil men niets anders dan felle, vij andige partijdigheid. Een ander punt, dat,in onze dagen ons niet wil loslaten is de drang uit het ar beidersvolk om de behartiging hunner be langen. Toegegeven is, dat in de tweede helft der vorige eeuw in naam van het algemeen belang te zeer de arbeidersbe langen zijn verwaarloosd. Want ook deze zijn thans in meerdere of mindere mate in iederen gemeenteraad te behartigen. De opvatting, die hen de arbeidersbevol king beschouwde als geschapen om te werken en ondergeschikt te zijn en zoo mogelijk belasting te betalen, is verouderd en was goddeloos. Voorop sta de ge dachte, dat het werkmansvolk evenzeer als andere groepen, waaruit onze samen leving gevormd is, in zich om draagt een onsterfelijke ziel; hieruit vloeit, voort het besef, dat voor God allen gelijk zijn, zoodat bet. begrip minderwaardig op de lagere geledingen onzer samenleving aller minst toe te passen is. Zeker, er zijn stroomingen in ons volks bestaan të onderkennen, die allen zonder onderscheid dezelfde voorrechten willen doen genieten, zoodat iemand, die groote sommen bijdraagt in de belastingen geen grooteren invloed op1 den gang van zaken niagi uitoefenen dan een gebrekkig arbeids man; iemand met grootte geestkracht zou geen «overheerschenden invloed mogen doen gelden op de medeburgers van zijn land! Krachtig hebben onze antirevolutio naire afgevaardigden op« te komen voor de onderscheidingen dotor den Schepper zelf. in de menschenwereld vastgelegd. Dit sluit geenszins uit een afslijpen van scherpten, een opheffen van tegenstel lingen, en daartoe kunnen en moeten onze mannen meewerken. Zij hebben er op te wijzen, hoe de maatschappijivormi er toe heeft meegewerkt, dat sommigen zeer vermogend zijn, maar dat deze vermoi- genden ooic schuldenaars zijn. Rijken moe ten «op hunne zedelijke verplichtingen ge wezen worden, zich het lot der armeren onmachtig om hunne positie te verbeteren aan te trekken. Wanneer uit werkmans- kringlen dan ook de billijke vraag klinkt om vertegenwoordiging, die ten volle re kening houdt met de omstandigheden en behoeften, welke zich daar voordoen, blij- ve men daarvoor niet doof. Zij zijn en blijven onze medeschepselen en voor zoover zij in onze kringen thuis belmo ren onze broeders. Natuurlijk blijft daar het gevaar van strevingen naar ongewenschte populari teit, doch wij zien niet in, dat dit ten aanzien van middenstandsgxoepen of boe ren niet voorkomt of voorkomen kan. .„Wanneer inderdaad eigen eere wordt nagejaagd dan is dit een geduchte hin derpaal in den strijd om het even of die eigen eere bevrediging vindt in de toe juiching van arbeiderszijde dan wel uit de kringen van fabrikanten en andere volks groepen. Demonische stroomingen in ons volks leven behooren krachtig te worden bestre den en wanneer in onze partij ieder zijn roeping verstaat van welke positie en rang hij1 ook zijl, de partij zelve zal nog meer ten zegen zijn dan tot na toe.. Overtuigd als wij zijn, dat de Christe lijke levensbeschouwing de beste is en alle andere verre overtreft, omdat deze onberekenbare waarde bevat, hebben wij moedig te slaan naar de eere Gods op heel het levensterrein voorzoover dat in onze gemeenteraden betreden moet wor den, zonder verkeerde begjnselcn te ont zien. De opperhoogheid welke ten grond slag ligt aan het onfeilbaar getuigenis, dat grondslag is van ons handelen in openbare colleges, doet de aanhangers daarvan niet schuilevinkje spelen, doch open en rond uitkomen; do betooning van gehoorzaamheid aan dat Woord verheft de samenleving en verhoogt de levens energie. Grijpt men zelve naar het hou vast, dat dit Woord biedt, anderen laten zich ertoe brengen eveneens de hand ujt te steken. Zwaar kan die arbeid wel zijn en moei lijk. «De vaste overtuiging, dat de zegepraal onzer beginselen onvervreemdbaar is doet hij' de dagolijksche ervaring van Gods ge nade, ondanks den nood der tijden, een hc- melsche lichtglans over het leven heen- werpen, met «opgerichte hoofde heenschrij- den naar de toekomst, waarin geen klagen en geen pijn meer zal worden gehoofd of beleefd, maar allen als overwinnaars zul len worden gekroond, die in dankbare en blijmoedige gehoorzaamheid aan Godde lijke èn menschelijke wetten z'ich als be genadigde volgelingen van den gekruiste hier hp aarde deden kennen. De Rijksmiddelen. Het maandelijkschc staatje over de op^ brengst der rijksmiddelen is weer ver schenen en hoewel wij het nu slechts vluchtig kunnen «overzien, geeft het ons toch wel aanleiding to;t eenige opmer kingen. In totaal hebben de middelen over Januari een kleine f4V2 miljoen m'eer opgeleverd dan over dezelfde maand van het vorige jaar. Maarvan die meer dere opbrengst kamt ruimt 2 miljoen op rekening van den 'tabaksaccijns, die er verleden jaar niet was. Het gunstige ver schil wordt alzoo op een kleine 2% mil joen teruggebracht. Tot die 2,5 miljoen heeft de inkomsten belasting alleen reeds meer dan 2 'miljoen bijgedragen. In dit velband herinneren wij aan hetgeen wijl de vorige maand schre ven „De meerdere ontvangst van ,persa heele-, inkomsten- en vermogensbelasting', is alleen vrucht van niet-bestendige facto ren Hier spreekt no«g de invloed na .van de inkomens van 1920 en 1.921, naai welke de belasting nu no«g gold." De grondbelasting daalde ook nu weel een weinig;. Personeel ging Va miljoten o'ml- hoog Dividend- en tantième-belasting (beeld van de malaise in handel en nij verheid en voorbode van mindere op brengst inkomstenbelasting straks) liep weer plm. V2 miljoen omlaag en bedroog nog maar 6 ton 'meer. Vermogensbelasting was .ook minder. Accijns op suiker be droeg bijha 1 miljoen minder, op ge distilleerd 7 ton minder. Zegel- as registratierecht bleven onge. veer gelijk. Successierechten, altijd een onbetrouwbare factor, bracht 1,5 miljoen meer in het. laadje. Invoerrechten bleven maar weinig onder het bedrag van Ja nuari 1922. De loodsgelden liepen wel op in vergelijking met Januari 1922, maai konden zich toch niet op het bedrag van de vorige maand handhaven. De oorlogs winstbelasting bracht ruim 9 ton op (vo rige maand 3 ton). Uit het Ruhrgebied. Hoe gaarne de Franschen ook de be schikking zouden willen hebben over den spoorweg, die door het Engelsch-bezette gebied loopt, ze krijgen hun zin nog niet. Omtrent de Britsche Kabinetszitting wordt nl. gemeld, dat de Britsche regeering inzake de Roerbezetting beslaten heeft in geen geval de strook gronds op den linkeroever van den Rijn, welke door Frankrijk verlangd wordt voor het spoor wegverkeer, aan Frankrijk af te staan. De Britsche troepen zullen blijven waar zij zijn. Men kan Engeland geen ongelijk geven. De moeilijkheden zouden ongetwij feld al spoedig volgen. Ook had gisteren een conferentie plaats tusschen Bonar Law, Curzan, den Fran schen minister Le Trocquer en Fransche spoorwegdeskundigen. Vandaag zal een nieuwe bijeenkomst warden gehouden. Van beide zijden werd geweigerd mede- deelingen te doen over de conferentie. In het Ruhrgebied stijgt echter de nood. Al is er nu een contract met Nederland voor melklevering afgesloten, toch krijgen de kinderen beneden de twee jaar slechts :i/i L. melk per dag. Ook hebben do Franschen bovendien een voor Darmen bestemden melktrein in beslag genomen. Te Essen gaat het gerucht, dat op do gemilitariseerde spoorlijn DüsseldorfEs sen gisterenmiddag een groot spoorweg ongeluk heeft plaats gevonden. Sinds gisterenmiddag is de telefonische verbinding tusschen Düsseldorf en de plaatsen van het industriegebied verbro ken. Men vermoedt, dat door de Fransoho bezettingsaUloriteiten liet telefoonverkeer te Düsseldorf verbroken is, om het bekend worden van het spoorwegongeluk te be letten. Het heet, dat in de buurt, van Düs seldorf op het door de Fransche spoor wegmannen bediende traject een transport trein ontspoord en van het talud gevallen is. Daarbij zou een groot aantal perso nen gedood zijn. Duitschers veroordeeld. De krijgsraad to Amicus heeft bij ver stek drie Duitscho oud-militairen, sergeant loosch, kapitein Schmitz en den soldaat Warth, die zich hadden schuldig gemaakt aan misdrijven in Frankrijk gedurende den oorlog, veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid voor de beide oerstgenoem- den en tot de doodstraf voor laatstge noemde. loosch doodde in 1917 te Plomion een man en verwondde een vrouw. Schmitz, die bij het 48e regiment artillerie diende, pleegde inbraak in een woning, terwijl Warth verschillende civiele gevangenen in het fort, van Ilisson zoodanig mishandelde, dat twee hunner aan de gevolgen over leden. Een ander werd aan een hand ver minkt, terwijl een vierde van de onder gane behandeling krankzinnig werd. Noodweer in Amerika. Een vroeselijke storm, die zoowel te land als te water groote schade aanricht, woedt over het geheele Amerikaansche vasteland. Verscheiden schepen zijn ge strand of verkeeren in nood. Het houten schip „Nika" staat in brand bij Kaap Flattery. Een tweede schip, dat te hulp snelde, strandde. Het Italiaansche stoom schip „Monccnsio" verkeert 15 mijl ten Oosten van Kaap Lenny in Virginia in zinkenden toestand. In tal van deelen des lands woeden hevige sneeuwstormen, waardoor het trein- en ander verkeer gestremd wordt. Te Pittsburg zijn verscheiden huizen om gewaaid. Er wordt melding gemaakt van een aantal dooden. Er heerscht strenge koude. Korte berichten. De buitenlandscbe vraag op de ko- lenmarkt van Newcastle is sterker dan ooit. Duitschland is een groot afnemer evenals België en Nederland. Er is ook veel vraag van Fransche zijde. Eerste Kamer. De Eerste Kamer begon gistermorgen elf uur weer al aan de L. O.-wet. De heer De Waal Malefijt (A.-R.) was overtuigd van de wenschelijkheid van zoo veel mogelijk onderwijzers en zoo kleine klassen als mogelijk in te stellen. Echter moest de minister ook bukken voor de noodzakelijkheid van bezuiniging. Hij vindt zelfs dat de minister nog te optimistisch is tegenover deze zaak. De wijziging, die nu wordt aangebracht, zal wel blijken, van blijvenden aard te moeten zijn. De heer v. d. Hoeven (C.-H.) miste voor dit ontwerp de noodige geestdrift. Hij ge looft wel, dat het Rijk ontlast zal worden, doch dat de gemeenten het gelag zullen moeten betalen. Ook weersprak hij een aantal argumen ten van mevr. Pothuis-Smit, die o. a. ge zegd heeft: Spreek mij niet van de veilig stelling van den gulden. Dit doet spr. denken aan 'n kind, tot hetwelk wordt ge zegd, dat zijn grootmoeder dood is, en antwoordt: Grootmoeder mag niet dood zijn. i Deze spreker kwam ook op voor het Fransch op de Lagere School en voor ruimer gelegenheid voor Nijverheids onderwijs (ambachtsscholen). Er is een sterke drang naar nijverheidsonderwijs (spr. noemde zelfs het woord gruwelijke nood), omdat de kantoorwereld nu geen vooruitzichten biedt, zoodat de minister hier moet helpen. Ook wilde deze spre ker de leerverplichting handhaven voor de categorie van kinderen die bij het be reiken van de grens van den leerplich tigen leeftijd de zesde klasse nog niet of niet met gunstig gevolg hebben door- loopen. Dhr. v. Lanschot pleitte voor hét doof- stommenonderwij s. A li o n n e m e n t s p r ij s Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers I 0.06 P r ij s der Advert sfl tien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. DE WERKELIJKE OORZAAK VAN PIJNLIJKE GEWRICHTEN Rheumatiek is de bekende naam voor pjjn in de gewrichten, den rug, de lede maten en vrijwel alle lichaamsdeelen. De als rheumatiek bekende pijn is in werkelijkheid te wijten aan overtollig urinezuur in het bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten in de spie ren, gewrichten en zenuwen, en langs de wanden der aderen. Bij beweging van een spier of zenuw, waarin zicli urine- zuurkristallen hebben afgezet, ondervindt men scherpe, lievige, verschietende pijn. Na verloop van tijd. vormen zich ontsto ken zwellingen. Rheumalische pijnen in de dijstreek noemt men ischias, in de rugspieren spit, enz. Zoodra gij rheumatische pijn bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt van urine- kwalen, is het verstandig met het ge bruik van Foster's Nieren Pillen te he- ginnen. Dit geneesmiddel helpt de nie ren om uit hot bloed do vergiften ai te voeren, die rheumatiek, ischias, ze nuwpijnen, waterzuchtige zwellingen, rug pijn, niergruis, enz. veroorzaken. Reeds meer dan 50 jaren worden Foster's Pil len met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken c\ f 1.75 per doos. (38) De Vrijheidsbondsche eenling, dhr. Smeengc, was voorstander van leerplicht voor het herhalingsondcrwijs en van liet Fransch op de L. S. en had natuurlijk te gen het ontwerp groote bezwaren. De speech van den heer Verkouteren (C.-H.) gaf aanleiding tot groote vroolijk- heid mede door de grappige interrupties. In vroeger tijd, toen de klassen grooter wa ren, aldus •dhr V., had men heel wat meer knappe menschen en heel wat minder ze nuwlijders. (Gelach). De onderwijzer moet niet denken, dat 'tkind een flesch is, die men volgiet. Het kind is een akker, waar op gezaaid wordt. De onderwijzer speelt de rol van ruiter, terwijl hij ros moest zijn. (Gelachy. De menschen, die het minst geleerd hebben, komen het meest vooruit. Men denke slechts aan Edison, Lincoln, Gonfiold en Lloyd George. De lieer Wibaut (s.-d.): Poincaré! De lieer Verkouteren: Poincaré heeft gestudeerd. De gebroeders De Witt heb ben nimmer een examen gedaan! De heer Do Vries (a.-r.): Maar die zijn dan ook vermoord. (Uitbundige vroolijk- heid). Do voorzitter: Ik verzoek den heeren, den spreker niet te interrumpeeren. Van de rede van den minister valt uiteraard weinig nieuws te zeggen. Hij achtte de zaak van het onderwijs aan doofstommen en blinden urgent en hoopt' op een spoedige oplossing ten goede van' dit onderwijs. Wat de vraag van den heer Van der Hoeven betreft omtrent het twee maal doorloopen van het zesde leerjaar door minder vlugge kinderen, kan de mi nister de verzekering geven, dat dit ac- tueele denkbeeld stellig zijn aandacht zal hebben. Van het Fransch op de Lagere School wil de minister geen voorstander worden. Het is hard noodig, dat onze kinderen- het Nederlandsch goed leeren schrij ven. Van de 50 dienstboden kunnen er geen 45 een behoorlijk briefje schrijven. De minister eindigde zijn beschouwingen met er aan te herinneren, dat hij voor een tweesprong heeft gestaan, n.l. le. ver mindering van de onderwijzerssalarissen, die het budget met 90 millioen belasten; 2e. beperking van het aantal onderwijzers. Met het oog op de gezindheid der Tweede Kamer heeft hij den laatsten weg inge slagen. Het wetsontwerp werd hierna aangeno men met 27 tegen 8 stemmen. Tegen: de vrijzinnig-democraten, de sociaal-democra ten en de heer Smeenge (v.b.). Tweede Kamer. De replieken over het bioscoopwetje duurden gisteren akelig lang. Zoo maakte anen zicli druk over een ongelukkige uit lating van mej. v .Dorp (op gezag van een ander gebezigd), dat er te Haarlem geen eerlijke loopjongens meer zijn van wege het bioscoop-bederf. Dhr. v. d. Waer- den (S.D.A.P.) vond dit een „ploertige" bewering, welke 'uitdrukking de voorzit ter niet mocht laten passeeren. Interes sant was wel het steekspel tusschen den Vrijheidsbond en de van Houten-parlij1, die elkander het monopolie der „vrijheid" be twistten. Ook het theologisch dispuut tus schen David Kleerekoper en Goliath v. d. Molen was niet onvermakelijk. De heele Kamer had schik in deze „zending onder de Joden". Het ging n.l. om enkele uit-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1