mgmg 37e «laargang No Maandag 13 Februari 11133 Baitealand. Binnenland. .000 raalheid, worden vlug ge- den ver- Oooster- ke niet erhaling komen. fEBHUREN .sleven, door Vrij ,bewerkt. >rho(eve. zen ;wij met fat ,'n nitneJ st jftjn, waar» aen, en 'welkq ksgeluk jmoet d, toen tweo erden wegge- zeiven, door len kring der ze dagen van n loslwieeking ïaodig' ook in ike lectuur t;ej ichtband aan yerloving ca- oor Gods ge bet Christe- loen tor ver- schriftuurlijke noodzakelijke 'den, tusscnen udors en kin- J. N. Vaor- N. Voorhoeve, a hoogst aan vijl u, van zijn Jiiji u als 't Rebben niets ig'cn, die een Alpenreizigers len ,gaven. In- gstelling naar nt olmdat hij do wonderen met zijn Bij'bcl it de ervaring icnnis er nog iet in te vlech- id breekt. Bö.- erhaal van do rt de lezor(es) lorstellon kan, gegaan heeft, ing te wekken reis deed en ide krijgt de ekjo in Zwit- n rusttijd donr- chtbare', ge êl- löven van den Is om handen ■aehtband' met neeuwd® befg- a pracht-foto's :kigen mensch de technische aar1 don lezer1, ngename loes- hivisgezin niet mengt: „bij de ERMAN. ECTEIM, van Binnen- 100 plaatsen genomen. 1 bij Bhcuma- pit, Wonden, n Aambeien. Prljl- per pof. •f-, Elscht hand- CKER. Rotterdam. IANDEL nvoudige en modellen Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68 70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel', no. 259 *De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG A I) o n n e m e n t s p r ij s Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 P r ij s der Advert entiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. ZONDAGMIDDAGGEBRUL. Zoo ([ualifioeereri wij de geluiden, die de „edele" voetbalsport bij voor keur des Zondags, ook in onze Zeeuw- sclie steden, Vergezellen. Onze „Nieuwe Provinciale" deed er een boekje van open, waaruit wij het onderstaande afdrukken. Het was op een Zondagmiddag', dat ik, wandelende in een van onze groote steden, plotseling opgeschrikt werd door een van uit de verte plotseling opstijgend gebrul, dat als een storm vlaag' loeide, daarna even inzonk, om zich nog geweldiger te verheffen, om dan op eenmaal te vallen in eon stilte, die nieuwe stormvlaag deed verwach ten. Die dan odk kwgnr, geweldiger dan te voren. Wal; was hel toch, dat de stilte van dien Zondagmiddag Iklwawi verstoren? Een oogenblik latereen nog vree- seliiker brullen ik informeerde en vernaim, dat ik mij op ongeveer een kwartier afstands bevond van een voetbalwedstrijd Zoo heeft de miassa in Nero's dagen gebruld en gehuild hij de spelen der gladiatoren, als man tegen mam in uoodelijken kamp worstelde of toensclh! tegen dier. 'Zoo heeft het heidensche volk ge huild, als de verslagene neerlag, smee- k'end oml het leven, maar veroordeeld door de volkswoede en straks ook door den boozon duim v;a;n den im;- perator. Hier was het nog slechts om een welgeslaagden schop tegen den voet bal door den ©enen of anderen kwa jongen, wiens naam morgen in alle couranten :zou worden genoemd en prezen Maar het andere Kómt wel. Wij ste venen rechtuit aan op den ouden gru wel van het heidendom. En voor som migen, die zich als leiders der volke ren opwerpen, willens en wetens. IK behoef slechts de bökssport te noemen, of bet wreede Rugbyspel, waarvan de verslagenen in Amerika en fingeland vele zijn. Deze wilde sportoefening nemen wij over van het wereldrijk onzer dagen, van Engeland, zoo zelfs, dat, wij ons geen tijd gunnen onze eigen taal er op in te richten. Alleen hij de bofc's- sport wordt blijkbaar getracht in ele gante woorden, jaan onze taal ont leend, de treffendste schoonheden aan te duiden. Wij vernemen dus, da,t twee 'klom pen vleesclh nu eens hier dan daar met elkander gevochten hebben en de zware vuisten op elkander hebben laten spelen. Zij worden geschat op hun gewicht, en daarnaar ook be noemd. Er is zlwaar gewicht, bijv. 98 Kilo, dat met zwaargewicht, 86 kilo, veclht. Odlc' is er strijd tusscben mid del- en fusschen kleingewicht. Als die twee klompen vleesoh te gen elkander op-beuken, dan heet het, dat degene, die het 't zwaarst te' ver antwoorden heeft, veel krijgt te „in casseer en". Zijn 'tegenstander plaatst verschillende „linkschen" of „recht! schen", die den andere duizelen doet. Soms bezorgt (hij hem een „gesloten oog". Een van de spelers Krijgt zulle een opstopper, dat hij „voor negen tellen neergaat". Ifij staat echter juist op tijd weer opi en begint opnieuw. Weer wordt hij „naar de planken ge zonden". Maar nogmaals probeert hij het en wordt voor negen tellen „ge vloerd". Hij tracht weer op te kruipen, maar wordt opnieuw neergeslagen en blijft snakkende naar den adem tien tellen liggen en wordt half dood weg gedragen En onder da,t alles brult het pu bliek. IK vraag: is er nog veel noodig, om! den doodslag, als het meest he geerde einde te doen begroeten? Dan zijn wij weer zoover, als men m Nero's dagen was. Meen nu niet, dat dit spel gevolgd wordt door een Kleinen Kring. Neen heel de wereld, aooals m!en dan zegt, en niet ften onrechte, neemt er pan deel. Dezer dagen heeft een Nederlan der in Frankrijk een kampioen ver slagen. Hij haa eerst wel veel te in- casseeren, kreeg linkschen en recht- schen, maar gevloerd werd hij niét, en in een worsteling „corps a corps", wist hij zijn tegenstander een hand stuk te slaan. Toen had hij overwon nen. Thans is hij naar Nice op reis, om een anderen bokser voor tien tel len te vloeren en dan mag hij zich meten met den wereldkampioen, den neger, die den Franscben sportk'ami- pioen onlangs versloeg. En nu schrijft iemand in een van onze groote bladen, dat, deze over winning van den Nederlandschen boik- ser pardon do man heet pugi list voor ons land van zoo groote beteekcnis is. Zoo'n man demonstreert de kwaliteiten jvan ons ras. Dag in dag uit zullen de groote wereldbla den beschouwingen aan hem en aan ons volk wijden, dat eindelijk na lan ge evolutie als kroon op zijn ontwik keling zoo'n j,,zwaargewicht" van 96 kilo heeft ptunnen voortbrengen, die zijn tegenstander van 86 Kilo oen hand stukslaat. Het is een geweldige prestatie ik ben er van onder den indruk. Hoe zou. de naam Van ons volk en van ons land gebaat worden bij ver dere overwinningen van dezen Neder lander Hoe dwaas dus, dat men in onze groote steden de bokswedstrijden, de edele bewegingen van onze pugilisten verbiedt. Sovjet en Religie. De Engelsche „Times" vertelt ons den laatsten tijd hel een en ander van Het geen in Rusland plaats grijpt op 'het ter rein van den godsdienst. Eerst gaf zij een beschrijving van do wijze waarop men in Moskou den 7en Januari, don dag van het Griekscho Kerstfeest, zich vermaakt had. Hoe som mige persorganen zich er op verhoovaa.r- digd hadden, dat op dien gedenkwaardi- gen 7en Januari God de Heere voor liet eerst publiekelijk uitgedaagd was door do Moskousche jeugd. Daarna gewerd ons het, bericht dat allo godsdienstig onderricht, zelfs in de bui zen, op poene van langdurige gevangenis straf, verboden was geworden. En eindelijk meldt het blad in zijn num mer van 3 Februari, dat op den 27en Januari in het clubgebouw van het garni zoen van Moscou een door 5000 soldaten bijgewoonde voorstelling werd gegeven, die beschreven werd als: de terechtstel; ling van God. Een Ikoon, de heilige Drie eenheid voorstellend, was in de bank der beschuldigden geplaatst. Communistische agenten fungeerden als getuigen voor de verdediging. En dit alles in de tegenwoordigheid van Trotzki, een der leidende figuren in het Russische communisme. Gelukkig zijn er ook teekenen dat liet volk zich tegen deze gruwelen begint te verzetten. In hetzelfde bericht toch aan de „Ti mes" wordt melding gemaakt van de gramschap van het volk tegen verkoopers van de „Bezbojnik" (Atheïst), een blad dat heiligschennende artikelen en illustra ties bevatte. Hun pak met bladen werd ten vure gedoemd, Dit moet men toegeven, aan consekwen- ten zin ontbreekt het den communisten in Rusland niet. En ook elders niet. Gelijk in Hongarije reeds eerder bleek. Voor niets deinzen ze terug. En de wereld ziet toe. En lacht en vermaakt zich. En coquetteert met den geest uit den af grond. (Standaard.) Van de Roer. De Fransche en Belgische regeeringen zijn het volstrekt eens over de maat-1 regelen die in het bezette Duitsche ge bied getroffen moeten worden. Er wor den nieuwe pogingen aangewend om de opbrengst van het vervoer te vermeerde ren. Er zijn maatregelen genomen ter be scherming der spoorwegen. In verband met de gevolgen, welke de reis van den Duitschen Rijkskanselier dr Cuno door het Roergebied gemaakt heeft, is besloten van nu af aan hem jen aan alle ministers van de Duitsche staten, den toegang tot het PRoergebied te ont zeggen. Inmiddels schreef het arbeidersblad te Bochum „De wil van de arbeiders om voor de Fransche bajonetten niet te bukken is vast en onwrikbaar. Het Roergebied is het economische hart van Duitschland. In dien de Fransche imperialisten en kapita listen daarover de beschikking krijgen, zal de ellende van het Duitsche volk steeds grooter worden, zullen er millioe- nen werkloos worden, ziekte en dood zul len een grooteren oogst binnenhalen dan nu reeds onder onze ondervoede bevol king. De Fransch sociale politiek is ach terlijker dan de Duitsche. De Fransche mijnwerkers werken drie kwartier langer per dag dan de Duitsche. Alle reden heb ben wij dus om te blijven bij ons vastj beraden verweer." Meer en meer maakt de stad Reckling hausen den indruk van een legerkamp. Militaire patrouilles, bestaande uit zwaar gewapende kleurlingen, trekken door de stad. De mijnwerkerstaking in bet Saargebied heoft een rustig verloop. Fransche sol daten lossen de kolen. De Fransche mijn- diroctie heeft aan de mijnwerkers mede gedeeld dat, voor het geval het werk' niet wordt hervat, de arbeiders militair zullen gedwongen worden aan het werk te gaan. Men vreest, dat de staat van' beleg zal worden afgekondigd. De toestand der staking in de mijnen van Lotharingen schijnt onveranderd te zijn. De onderhandelingen te Forbach moeten van daag afloopen. De toestand in het spoorwegdistrict Mainz is nog steeds dezelfde. De hoofd lijnen blijven door de Franschen bezet, die de Duitsche ambtenaren en arbeiders beletten de stations on de sporen te na- doren. Verschillende spoorwegarbeiders, die er zich toch aan waagden, zijn jn' hechtenis genomen. De bezettingsover heid legde beslag op een bedrag van 61 millioen mark, dat bij de bank gedepo neerd was ter uitbetaling aan tie be ambten. In het spoorwegdistrict Keulen laten do controleposten geen enkelen wagon, die geschikt is voor het vervoer van kolen, wat ook de lading zij, meer naar het on bezette gebied terug. Zaterdag verscheen in de werkkamer van den opperburgemeester van Oberhau- sen een majoor, vergezeld van eenigqi Fransche officieren. Zij eischten levering van een hoeveelheid hooi en stroo. Do burgemeester weigerde. Hij werd in hech tenis genomen. Onmiddellijk gingen de stadsambtenaren en arbeiders tot een pro teststaking over. ïe Koblenz is de plaatsvervangende re- geeringspresident Vrijdagavond aangehou den en in de richting Limburg wegge voerd. Vrijdag verschenen bij de mijn Bismarck te Buer een Fransche officier en tien A twaalf soldaten, om driehonderd cente naars kolen op te vorderen voor dc be zettingstroepen. De leden van den be- drijfsraad verklaarden daarop, dat zij het werk onmiddellijk zouden neerleggen, in dien de Franschen zich door geweld ook maar van een enkelen centenaar wilden meester maken. Er hebben zich in het Roergebied de laatste dagen een groot aantal Fransche vliegtuigen vertoond, welker bemanning van geringe hoogte fotografische opnamen maakte yan de mijnen en schachten, waar men aan vertegenwoordigers der Fran sche ingenieurscommissie den toegang had geweigerd. Deze vliegtuigen werden te vens gebruikt tot het verspreiden van pro pagandabil i et j es. Uit Dusseldorp wordt bericht dat de Franschen de douanekantoren te Dussel- dorp-Oost hebben bezet. Tot dus ver zijn ongeveer 10.000 Fran sche spoorwegarbeiders in het bezette ge bied aangekomen. Stinnes op den Balkan. Draadloos uit Boekarest: Zooals bekend is heeft Stinnes door aankoop van aandeelen of stichting van nieuwe ondernemingen zich meester ge maakt van een belangrijk deel van liet economisch leven op den Balkan. In Boe karest is een naamlooze vennootschap opgelicht voor don verkoop van produc ten der Stinnes-ondernemingen, waaraan de Alpine Mij. en de Ferro-Mij. deelnemen. In Sofia is onder leiding der vroegere agenten van de Anglo-Hongaarschc Bank, Feher en Co., een dergelijke verkoops organisatie opgericht, die in Konstantino- pel en Smyrna eigen filialen zal hebben. In Belgrado hebben onderhandelingen plaats tusscben Stinnes en het ijzer syndicaat. Een boodschap van Borms. In de Ploeg, van Antwerpen, vinden we een roerende boodschap van August Borms: „aan mijn dierbaar volk, van uit mijn kerker". In deze ure van den strijd om de Vlaam- sche hoogesehool moet hij, het koste wat het wil, zich uit zijn gevangenschap tot zijn volk wenden. Hij herinnert aan de, houding der „durvende aktivisten" in den oorlog „Met de leus: „Noch Fransch, noch Duitsch, maar Vlaamsch!" trokken wij clan ook ten strijde, innig overtuigd dat een be sliste Duitsche overwinning voor Vlaan deren eveneens noodlottig zou zijn, daar enkel een vrede door overleg ons volk, en overigens heel de menschheid, heil kon brengen. Daarheen gingen dan ook al onze betrachtingen en heel onze poli tiek steunde er op: de Vredesconferentie voor 't voltrokken feit van „een Vlaamsch Vlaanderen in een volledig onafhankelijk België" te plaatsen. Een hoeksteen dier zelfstandigheid was de Vlaamsche Hoogesehool te Gent; geen Duitsche Hoogesehool, franskiljonsche leugenaars, maar een zuiver Vlaamsch, zoowel van taal als van ziel. En hicn dient er op gewezen, dat de franskiljons ze enkel zoo haatten, omdat zij zoo Vlaamsch was, hetgeen zoowel tot uiting kwam toen een dier nobele hceren, welke weigerde les te geven aan do Vlaamsche Universiteit, maar evenals de meeste zij ner collega's niettemin zijn jaarwedde bleef opstrijken, aan mijn broeder ver klaarde: „Dat men hier oen Duitsche Hoo gesehool opricht te Gent, dat zou ik kun-t nen begrijpen". Reeds in 1915 bestond bij de Duit- -oopi oipsjuoQ op dioMjuo jaq s.ioqos gescbool terug te doen opengaan, evenals die te Rijssel haar werking voortzette, en de franskiljonsche hooglceraars von den daar geen graten in en zouden on middellijk aan 't doceeren gegaan zijn. jHadden ze immers allen de loyauteits- verldaring niet onderteekend, die de be zettende macht van hen eischte? Niet von Bissing, niet het Duitsche Ge- neraal-goevernement to Brussel, dat in dien tijd heel en al met de franskiljons samenspande, maar wel wij, Vlaamsche aktivisten, hebben daar een stokje voor gestoken en de heropening van den Fran schen foyer" verijdeld. Niettegenstaande een reusachtige tegenwerking van Duitsch- Franskiljonsche zijde, veroverden wij Gent, en in October 1916 was heel dat Fran sche bolwerk door de Vlamingen bezet" Verderop schrijft dr Borms: „Landverraad? Zouden er wel rrien- schen zijn die hun land Vlaanderen natuurlijk hartstochtelijker hebben be mind dan de aktivisten? Handlangers van den Duitsch? Maar hebben wij den 22 December '17 de zelf standigheid van Vlaanderen niet uitge roepen tegen den wil van den bezetter? Straetmans, de advokaat-generaal, die de doodstraf tegen ons eischte, heeft dat zelf moeten bekennen." En hij besluit: „Vlaamsche Broeders en Zusters, dit zou wel de laatste keer kunnen zijn, dat .ik zelfs onrechtstreeks tot u kan spreken. Daarom nog één woord: gij, die het voor recht hebt, zooals ik, in een Vader te mo gen gelooven, die in de hemelen is, bidt opdat ik de kracht behoude om tot het einde toe te volharden. Vergeet ook mijn diopbeproofd gezin niet; ik vertrouw het u toe. Dank uitterharte aan het Marte laarsfonds, aan mijn vrienden uit Merxem, aan de broeders en zusters in Nederland, en al dezen die reeds steunden en nog willen helpen. Van uil. de diepte, waarin ik gekerkerd zit, reik ik u, mijn dierbaar volk, de trou we hand en roep u toe: Leve Vlaande ren!" Uit Ierland. Donderdag hebben rebellen zich te Du blin meester gemaakt van een der auto's ter beschikking van Mulcahy, den minis ter van Verdediging, en den staf van hel hoofdkwartier, en den wagen vernield- De ah to, die door een soldaat werd be stuurd, hield in de morgenuren stil voor de woning van een zekere mis 0,Reilly, een particulier secretaresse, aan den stai verbonden, om haar naar kantoor te rij den. Even nadat zij in de auto had plaats genomen en deze zich weer in beweging nad gesteld, hielden drie gewapende man nen de auto tegen. Zij bevalen miss O'Reilly den wagen te verlaten en dwon gen den bestuurder, hem in een zijstraat te rijden. Daar voegden zich nog twaalf mannen en een jonge vrouw bij de drie rebellen. Aan elk der beide uitgangen van de straat vatten zes man post; de overi gen begoten de auto met petroleum eït staken haar in brand. De rebellen maak ten zich daarna uit, de voeten. Rusland's economische politiek. Naar te Antwerpen uit Rusland terug gekeerde Amerikaansche ingenieurs me dedeelden, heeft eindelijk de Sovjetregee- ring begrepen, dat de tegenwoordige ver brokkeling van het; staatsmonopolie voor den binnenlandschen handel in Rusland een nieuwe regeling dringend noodig heeft gemaakt. Er is een nieuw stelsel inge voerd, zoodat er eerlang .een omvangrijke handelsbeweging met Rusland tot stand zal komen De industrie van landbouw machines is op groote schaal herleefde De Sovjet-regeering stelt nu reusachtige pogingen in het werk om den liandels- en industrieelen toestand weer normaal te maken. De Fransche regeering zal binnenkort Geestelijke en lichamelijke kracht vol gen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, verschaft normale werking der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepas sen. Prijs per flacon van vijftig versui-f kerde pillen f 0.65; in apotheken en dro gistzaken. (11) nm w wniwiji ham mm mmma overgaan tot, de officieele erkenning der Sovjetregeering. Korte berichten. - De Duitsche rijksregeering heeft door do Rijksbank 33 drukkerijen en 12 pa pierfabrieken in werking gesteld, ter ver vaardiging van betalingsmiddelen. Dc da- gelijksche productie bedraagt tot heden 35 milliard papieren marken; deze zal op het einde van Februari tot 125 milliard verhoogd worden. Bij de mijnramp, die heeft plaats ge had nabij Cumberland in Britscli Colum bia, zijn 29 slachtoffers van de ontplof fing opgehaald en nog 10 lijken in de mijn aanwezig. Eenige slachtoffers waren dadelijk dood, andere zijn langzaam ge stikt. Van de slachtoffers waren 20 blan ken, de overige Chineezen. Ter vermijding van een reis per spoor naar Duitschland, die thans onbe hagelijk en ongeregeld is, is een amateuï rugby club, die spelen moest tegen een elftal van het leger aan den Rijn, mei twee vliegtuigen uit Engeland naar Keu len gevlogen. i Koningin Elisabeth van België is met prins Leopold uil; Brussel naar Brin- disi vertrokken, waar zij zich zal insche pen naar Egypte om een bezoek te bren gen aan het graf van Toetenchamon. (De ontdekker der Roentgenstralen, de geheime raad von Roentgen, is te Munchen gestorven in den ouderdom van 78 jaren. (W. K. Roentgen, geboren te Lennep bij Dusseldorp 27 Maart 1845, in 1876 profes sor te Straatsburg, 1879 te Giessen, 1888 te Würzburg en sedert 1899 te Munchen, ontdekte in 1896 de naar hem genoemde Roentgenstralen. In 1901 werd hem de Nobelprijs voor natuurkunde toegewezen.) De Franschen trachten zich in den laatsten tijd op bedriegelijke wijze meester te maken van de Duitsche douanerechten. In het douanekantoor te Dusseldorp heb ben zij met dit doel Duitschsprekende douane-ambtenaren en burgers onderge bracht. Op de doorreis had Ismet Pasja een onderhoud met een Zuid-Slavischen mi nister. Hij verklaarde niets te weten van het Turksche ultimatum betreffende de oorlogsschepen te Smyrna. Hij bevestigde de vreedzame oogmerken van Turkije. Von Erckert, de Duitsche gezant in Chili, heeft op een tocht in de Cordilleras een doodelijkcn val gedaan. Volgens een uit Sofia ontvangen be richt is het Bulgaarsche ministerie afge treden. De toestand moet zeer ernstig zijn. De Finsche volksvertegenwoordiging heeft het voorstel verworpen om door middel van een volksstemming te beslis sen of het algemeen drankverbod zal wor den bestendigd of niet. Op Martinique (Fort de France) is een ernstige staking onder de suikerriet- snijders uitgebroken. De stakers drongen in de plantages en staken de suikerriet velden in brand. Bij Sassignac vuurden de gendarmen op de stakers. Er vielen verscheidene dooden en gewonden. Te Londen ziet men den toestand in het Naburige Oosten wat beter in en rekent men er op, dat Ismet Pasja spoedig de bespreking met de Geallieerden zal hervatten en tot onderteekening zal over gaan. De Turken hebben nieuwe mijnen gestrooid voor den ingang der haven van Smyrna. Wij25iging Lyceum-ontwerp. Gemeld wordt, dat dezer dagen, van den Minister van Onderwijs, K. en W., een nadere nota van wijziging is te verwachten van de bij' de Tweede Kamer aanhangige Middelbaar Onderwijswet en wel ter zake van het daarin bepaalde, betreffende het Lyceum-onderwijs. Vastenavond. Dat is de vooravond van de vasten. Die dagen, die dus aan de eigenlijke vas ten voorafgaan, Zondag Quinquagesima en de daaropvolgende (twee) dagen totAsch- I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1