No 109 Donderdag 8 Februari 1923 37e Jaargang Buitenland. FEUILLETON.' KINNEN IJZEREN MUREN Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES x Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De vrije school en de vrijheid. Het hoofd eener gereformeerde lafgero school zond aan den minister van onder wijs den rooster van lesuren zijner school, goedgekeurd door den inspecteur. Op pae- dagogisehe gronden is die rooster zoo ingericht, dat pas in de vierde klas aan de orde komen de vakken e en g Jva- Sdeilandsche geschiedenis en natuurkunde). Wat "is er nu verder gebeurd? Het ministerie van onderwijs heeft aan bedoeld schoolhoofd den rooster terugge zonden met een tamelijk hard schrijven (hot officioele is altijd tamelijk hard!) waarin gezegd wordt dat de rooster niet voldoet aan de eischen der wet, omdat niet ook in het derde leerjaar les wordt gegeven in genoemde vakken. Voorts wordt het schoolhoofd gedreigd, indien niet binnen een maand leerplan en roos ter in dien geest gewijzigd, wordt en, opnieuw door Iden inspecteur goedge keurd, den minister wordt toegezonden, het aan de school verleende voorschot zal worden onttrokken. Hot stuk is geteekend: De Minister van Onderwijs, enz. Namens dezen Foith. Er valt tegen deze Russische beschik king niet veel in te brengen. Slechts ver* oorloven wij ons de opmerking dat wüe nu nog meent dat de vrijheid onzer scholen door de wet op 'tL. O1. '1930 niet in ernstig gevaar is geraakt, lijder is aan geestelijke kleurenblindheid Ho financieelc gelijkstelling mag aan de vrije scholen gcs( honken zijn, indien 't zoo voortgaat, moet het mlct hare pae- dagogische vrijheid spaak loopen. Wjij gaan vooruit naar het Staats-so- cialisme en naar de opperheerschappij van 'den Staatspaedagoog mot ,zijn ideaal van de eenheidsscboolLeerplan en roos ter gelijk v£or alle scholen, Schiermon nikoog en Amsterdam; Dien (Haag en Brij- dorpe. Late* wij dit vooruitzicht wèl in het oog vatten. En inmiddels op een nieuweni nu paedagogischen ^schoolstrijd bc-i dacht zijn. Er is nog één .uitkomst mlogelijk, die hetemchap brengt. Wij moeten terug. Terug maar het ideaal van het Unierapport. Het mooiste volk van Europa. 'f Moge dan eenige Imoeite kasten zijn goed verstand het zwijgen op te leggen, menigeen slaagt er toch in de overblijfse len van zijn a n t i -Duitsche opvattingen nog weer uit te stallen en goed te pra ten do misdaad welke het Fransche volk begaat aan de Ruhr. „De Duitschers hebben lt geheel ver diend en er is geen mooier volk in Europa dan de ,Franschen,V dat is ,voar velen het einde van limine beschouwin gen. Andere overwegingen blijken geen in vloed op deze inzichten'te kunnen uitoefe- nen. Economisch besef is èf totaal af wezig of wordt met geweld gekrenkt. De „Beschaving" komt toch maar uit Frank rijk. De Fransche taal en modes ze zijn ecnig. De Fransche zeden in politiek en maatschappelijk opzicht zouden wellicht ook nog tot voorbeeld strekken aan andere' natiën! Even zien, hoe 'tmet die beschaving gesteld is. In 1911 telde Frankrijk .op de openbare tv Trtrirr-n-iriniBHii [M Een verhaal uit den Fransch- Ehiitschen oorlog. door ANNIE LUCAS. Uitgave Neerbosch' boekhandel. 72.) Gisteren legden wij het dierbaar oVer- schot van onze kleine Lili in haar moe ders graf. Men waarschuwde ons voor hol gevaar, daar reeds verscheidene bom men op het kerkhof gevallen zijn. Doch wat zou ons dat hinderen? Gevaar, ja, zelfs de dood is in de lucht, die wij in ademen^ Nog geen drie weken geleden stond zij1 met ons aan het graf van moe- der, en nu is zij met haar eigen moeder, met Leo en Victor in de tegenwoordig heid van Jezus. Wie van ons zal nu volgen en wan neer? God weet het, en o, God weet het en beeft medelijden met ons, zooals zij placht te zeggen. De gevaren vermenig vuldigen, de ellende neemt toe. Tot nog toe streden wij met hongersnood en ziekte en nu wordt het bombardement er aan toegevoegd. Wat ons de volgende dagen brengen zullen weten wij niet. Eén ding weten wij. God weet het en heeft mede lijdon miet ons. Het overige zullen wij aan Hem overlaten. scholen nog 4.900.000 leerlingen, (jhans nog 3.575.000; in enkele jaren tijds is door de „beschaving" jmt aantal school gaande kinderen "met een vierde afge nomen. Dezer dagen kwam in de Kamer het voorstel om 1G00 (onderwijzers te ont slaan! De kinderen ontbreken ervoor, om dat ze niet geboren zijn. Een statistiek uit /zekere streek van Frankrjjks platteland niet uit de ste den, daar is 't nog bedroevender gaf aan hoe in die streek van de 109 zuige lingen er '36 in 't eerste levensjaar stierven. Vóór den oorlog (1914) had Frank rijk onder de soldaten een tiende gedeelte, dat niet lezen iof schrijven kon. Hoe liet nu is weet .niemand precies, maar alge meen neemt men aan, dat 'tveel erger is geworden, 't Wordt .na maar niet meer genoteerd. In het beschaafde Frankrijk wordt een man door de rechtbank vrijgesproken. Zijn eigen vrouw; is .aanklaagster, hij' heeft haar geranseld. Die Rechtbank oordeelt, (dat dc man de orde in het gezin moet handhaven, en als het niet goedschiks gaat, dan maar kwaadschiks. 'I Gebeurt in Parijs, de Jichtstad, waar do eerctroon is opgericht voor de vrouw. Waar men handelt .over de gelijkstelling van de vrouw met den imjan, uit eerbied vioor do vrouw, vanwege (ie beschaving', de verlichting. Onmillekeurig denken wij' aan den Griekschen treurspeldichter Euripides, die in de „Medea" een vrouw laat zoggen, dat ze liever twee (rrmal in den oorlog gaat vechten, dan eenmaal .moeder wordt. In dien tijd dat Euripedes leefde on geveer vijfde eeuw voor onze jaartelling! spraken vooruitstrevende menschen ook over gelijkstelling .van (man en vrouw. Het beeld van do samenleving toen echter, men denke aan de slavernij', ver toonde menige zieke .plek in weerwil van, de verlichtings- en beschavingsgolven. Slechts eon jfevolutie jn het denken van het Fransche volk, een totale omme keer, een zich wenden paar God en Zijn Woord kan Frankrijk redden van den .on dergang en een [mooi volk doen blijven en daders helpt niets meer. Voor Nederland geldt het: ,Wie zich aan een ander 'spiegelt,, (Spiegelt zich zacht. Het mooiste volk van Europa kan ons slechts ten afschrikwekkend voorbeeld dienen. De Internationale. Neen maar, dat is toch een toestand. „Millioenen proletaren Weldra zal de zegepraal Kronen de onbevlekte Waap'nen Van ons heerlijk ideaal!". Het ideaal is er, en de zegepraal liet op zich 'wachten! „Makkers ten laatste (male Tot den strijd ons geschaard En d'Internationale Zal morgen heerschen opi aard." Morgen krijgt ge hier een borrel voor niets, zoo was op zeker uithangbord van een kroeg te lezen. Prettig vooruitzicht j evenwel, morgenbleef miorgen./ Zoo .ook met de Internationale. Alsof het werk 'was aangenomen; notoit meer oorlog in alle landen en groote betoogingen in dien trant en daarqp het HOOFDSTUK XXV. Het eind. Na Lili's begrafenis hob ik niet meer in mijn dagboek geschreveln. Ik nam de pen weer fcör hand op dein dag, toen, Parijs vernam, dat al het lijden tever geefs geleden, 'dat al dat bloed tever geefs .gestort on bet einde werkelijk ge komen was. Toch bleief de hoop op een mogelijke uitredding of overwinning tot op het laatste oogenblik bij het volk: levendig. Die regeering wist reeds lang to voren, dat het toppunt van onze volks rampen wel verschoven, maar niet afge wend worden kon. W'ij' wisten het ookf. Die geschiedboeken zullen de droeve gebeurtenissen dier VTeeselijke laatste we ken aan bet nageslacht mededeelen; doch mijn aanteebcningen zouden niet volledig zijn zonder ©en korte schets van die diagen. Het bombardement, waarvan een der eerste bommen ons zooveel leed ver oorzaakt had, nam toe in hevigheid en vervulde allo harten miet verontwaardi ging en bitteren wrevel. Begonnen zonder de gebruikelijke waarschuwing, alsof de staat van vernedering, waarin wij ver- beerden, ons beneden de gewone oorlogs- gebruiken plaatste, werd 't een maand lang voortgezet. Een maand lang viel een re gen van vuur op hulpelooze vrouwen en kinderen, op gewonden en stervenden, Door een wonderlijk toeval viel een grt>ot deel der bommen op de hospitalen en do openbare .inrichtingen. Nadenkende en Haagsche congres met de .resolutie. Ja, waarom geen resolutie? Een resolutie met inhoudnooit ïnecr veelden voor het kapitaal en alle zuiver kapitalistische regeeringshandelingen te genwerken door staken. Telegrammen -worden verzonden, ver gaderingen van de bestuurders van het Internationaal Vakverbond belegd en de zegepraal blijft uit tot morgen! Zie de Fransche arbeiders en de Belgi sche nu eens rustig meewerken aan do regeeringsmaatregelen tegen honderddui zenden duitsche arbeiders en vrouwen en kinderen, ten spijt van dc redevoering' vaij Vandervelde. 't Is een toestand I En precies als 't vroe ger was. leder neemt wat hij' krijgen kan. Het „wij zijn het mee naar andrer wil televen; Broeders hoort hoe gelijkheid smeekt: Geen recht, waar plicht is opgeheven, Geen plicht leert zij waar recht ontbreekt" is oen vroom dog'mia, waaraan de zangers, niet veel hebben; 'de praktijk leert het! De Ku Klux Klan. Onder dit hoofd namen ,we een bericht over uit de Telegraaf in ons bijblad van 1.1. Zaterdag. Ons is niet bekend uit welke bron de Telegraaf hare berichten ten dezen ontvangen heeft, doch iwiji (meenden steeds, dat de ku klux klan in 1866 is opgericht door een groepje jongelui in een dorp van Tennessee tot louter vermaak en dat deze vereeniging nog wel twee jaren het 'karakter van een grapi bewaarde om' daarna een machtig en gevaarlijk instru ment in politieken zin te worden. Zeer wel houden de leden hier en daar nog gebruiken in eere, die aan kluchtige grappenmakerij doen denken; meer en meer verbreidt zich de organi satie van district tot district, va*» staat tot staat en tegelijk neemt Zijl een ernsti|g politiek karakter aan. Dc leuze is het volk van het Zuiden te beschermen tegen onrecht en de grond) Wet der Unie te verdedigen. Is het werk dezer vereeniging, dikwijHg) moord en geweld, WoodroW! Wjlson ver haalt van den strijd der regeering ertegen, waarin gaandeweg de regeering de baas wordt. De Vereeniging blijft zich beschouwen» als dienares van 'het publiek belang, als een zuiver staatkundige organisatie. De toestand. Twee onderwerpen vragen vandaag .een korte beschrijving, n.l. het conflict met de Turken en de bezetting van het Ruhr- gebied. Om rn'et het eerste jte beginnen, er Is inderdaad sprake van een conflict met de Turken. Onverwacht kwam«pJL van den Turkschen bevelhebber te Smyrna (het be richt aan de commandanten -der gealli eerde oorlogsschepen, dat deze pchepen uit de haven van LSmyrna zouden wor den teruggenomen. Ook heeft de Turksche regeermg- van Angora door- haar verte genwoordiger in Konstantinopel aan (de geallieerde Hooge Commissarissen laten mededeelen, dat alle geallieerde (Oorlogs schepen binnen 24 pur ide haven van verstandige mannen stemden toe, dat dit niet bet .gevolg kon zijn van opzettelijke barbaarsche wreedheid, maar van den grooten afstand, die het moeilijk maakte de 'huizen tc onderscheiden. Het volk sprak echter anders. Het was dikwijls vroeselijk de uitbarstingen van hairtstoch- telijken baat en afkeer aan te hoeren, waarmede mannen en vrouwen in die da gen over den vijand spraken. Nadat de eerste schok voorbij' was, hervatte men weder het gewone leven. Do menschen liepen weer op straat en bleven togen het uitdrukkelijk verbod drir1 regeering op de meest gevaarlijke plaat sen naar -bet neerkomen der doodaan- brengende bommen staan kijken, alsof het gewoon vuurwerk was. Do straatjongens wierpen zich dade lijk na de ontploffing op de nog gloei ende stukken en ventten ze rand door de straten. Het vuur bereikte slechts den linkeroever der Seine. Ons huis stond dus binnen de vuurlinie. Maar na die| eerste bom» die zulke vreeselijke gevol gen voior ons bad, werd het niet meed getroffen. In de benedenverdieping van een steenen huis behoefde men geen ge vaar te vreezen; dit deed ons besluiten om te blijven waar wij waren. Vele arme huisgezinnen van Montrougo, Point de Jour en andere buitenwijken trokken haas tig de rivier over. Verreweg het grootste deel der bommen viel op de groote plei nen en in de tuinen en breede straten, waar zij niet veel onheil stichtten, maar Smyrna moesten verlaten, bp gebreke waaraan de Turksche batterijen het vuur zouden openen. De Hooge Commissarissen hebben ,efch- ter een krachtig .protest Ingediend tegen den Turkschen eisch aangaande do oor logsschepen. Zij waarschuwen de regec- ring van Angora voor (d° ernstige gevol gen, die een poging der Turken, om de goallieerde oorlogsschepen met geweld' (el verwijderen, hebben zou. De Turksche militaire hevelhebber i^o Konstantinopel heeft order gegeven pan allo reserve-officieren, om direct jn dienslti tc treden, onder bedreiging piet straffen/ Dat ziel er dus ernstig uit. Het is alzoo niet onwaarschijnlijk, dat het mis- lukken der conferentie van .Lausanne spoe dig gevolgd wordt door ,een hernieuwden oorlog. Wat het Kuhrgebied betreft, uit alles blijkt, dat de bezetting van Elberfela, Barmen en llamm binnenkort te eerwach ten js. Fransche troepen .omsluiten het Wupperdal. Of ook het gebied van Rem- scheid bezet zal worden, is nog niet bekend. De opperburgemeester van Duisburg heeft mcdegedteld, dat hij' zijn functie weer zal hervatten. Daarom, werd hij, dom' Belgische onderofficieren in een auto nam een onbekende bestemming weggevoerd. Die Fransche minister Le Troqucr heeft bij: Kij,n terugkeer uit het Rhurgebied bij zonderheden meegedeeld omtrent do vrij willige stelselmatige desorganisatie en sabotage op de spoorwegen, Op bevel der Duitsche ï'egeeiring. Dp seintoestellen wor den in het ongercode gebracht. Die minister br'acht huid© aan de Fran sche spoorwegmannen, die ondanks alles, den flïenst geneel verzekerte-n. Hij voegde ei' aan toe, dat de internationale treinen- dienst en de dienst van allo militaire trei nen thans verzekerd is. Wij' wijden thans al onze aandacht, zoo ging hij voort, aan het transport van brandstoffen. Dirio ko- lentreinen passeerden gisteren Aken. Zes treinen zullen vandaag volgen. Het vervoer te water wordt eveneens dooi' de Duitschers gesab oteerd. Alle maak regelen zijn genomen voor het in gebruik nemen dor Rjjnvloot. Dank Zijl da hulp der Fransche matrozen kunnen de Bel gische en Hollandscho bemanningen stteds talrijker dienst nemen. De toestand wordt met den dag beter, zoo zei de Franscho minister. Een gelukkig land. De Londensche briefschrijver van 't Vad. raadt eenigszins goedlachs de menschen, die 't wereldgewoel onzer dagen moe wor den, aan, zich te vestigen op een der vier eilanden boven St. Malo, na-aan de Fran sche kust, maar onder Engelsche vlag sinds bijna het jaar duizend: Jersey, Guernsey, Aldernev en Sark. Deze groep ligt langs de Fransche kust van Cotentin en wordt in den zomer door lallooze toeristen uit Engeland en Frank rijk bezocht. In den winter valt de thermo meter er zelden lager dan 42 graden Fah renheit en in de meest zomersche maand Augustus is de gemiddelde temperatuur 63. De bevolking spreekt een Normandisch dialect, maar de officieele taal is Fransch, al loeren de kinderen ook Engolsch in de scholen. En wat onderscheidt nu deze gezegende eilanden met hun zacht klimaat en schil derachtige kustlijn van Engeland, zoowel toch nog altijd genoeg. De geschiedenis zal verhalen, hoe openbare gebouwen, kerken en torens beschadigd werden; maar zij zal zwijgen oveir de treurig© voorval len, die oen schaduw zullen werpen over vele toekomstige jurien. Wie zal de kin deren tellen die in de wieg, of in de armen hunner moeder verpletterd wer den, de zieken in hun bed gedood, do arm© vrouwen, die rillend van koude on der het wachten op haar karig rantsoen doodelijk gewond werden? Doch wat ik verhaalde is reeds voldoende voor deze bladzijden. Het aantal bommen, dat in do tuinen van het Luxemboriirg neerviel, maakte de verplaatsing van Nina"s ambulance dringend noodzakelijk. Doch er was werk genoeg voor alle gewillige handen. Vooral 'de middenstand leed veel. Weldra had den wij geen geld meer, doch door -Jus- tines goede zorgen drong do nood ons huis niet binnen. Want ofschoon ons voedsel bestond uit beschuit en vreemd soortig gezouten vlcesch, zoo was dit toch beter dan het afschuwelijke voedsel, dat onder dein naam' van brood uitgedeeld werd. Het was zwart en kle verig en samengesteld uit alles, behalve uit meel. Toch was dit, bene re ns een kleine portie paaxdenvleesch, weken lang bet eenige voedsel voor de groote massa en om het to verkrijgen moesten de ramp zaligen uren lang staan wachten in kou de en regen en doodsgevaar. Meermalen gebeurde het, dat men de VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf D.05 Prijs der Advertentlën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 oL Bij abonnement belangrijke korting. als van Frankrijk? Zijn er geen kranten, is er geen depressie in den handel, voelt men er den polsslag niet van het heilloos wereldgebeuren van Europa? Men heeft er kranten; om den andere* dag legt er een stoomboot van Southamp ton aan en naar ik meen ook een va» Weymouth. Er is kustvaart en connectie met Fransche havens. De groenten, de aardappelen van Jersey, de visch, me* krijgt ze in Covent Garden en Billingsgate zoo goed als in de Halles; de kleine Jer sey-koeien, geel om de oogen en in de oorschelp, zijn uitnemende melkgevers en de boeren toeren rond in weelderige auto mobielen en houden hun keurige wonin gen netjes in de verf, een zeker teeken van welvaart. Hoe is dat mogelijk? Voelen zij don in vloed dan niet van de malaise, zijn ze niet als de rest van Europa terneer gedrukt onder het gewicht van belastingen? Nu zijn we eindelijk aangeland aan het punt, waar we wezen moeten. De belas tingen, daar zit het groote verschil. De Normandiscbe eilanden vormen geen onderdeel van Groot-Brittanie; ze leven onder een privilege, dat geen Britsche re- gecring hun ontnemen kan, ze zweren zelfs geen trouw aan den Koning van Engeland, maar aan den hertog van Nor- mandië, hun rechthebbenden heer. Deze eilanden maakten deel uit van de bezittingen van Willémj I in 1066, vóór hij •„de Veroveraar" werd en zijn als zoodanig bij Engeland gekomen, maar zij zijn een afzonderlijk kroonbezit gebleven en staan buiten jurisdictie van het Britsche Parle ment. De Gedeputeerde Staten van Jersey en het rechtsgebied van don baljuw van Guernsey (waaronder Sark en nog eenige kleine speldeknop-eilandjes als Herin en Jethou ressorteeren) houden voeling met het Britsche Parlement door den Gehei men Raad. Britsche wetten worden eerst van kracht als zij zijn geregistreerd op de rol van het Koninklijke Hof en deze re gistratie kan worden opgeschort totdat de Staten hebben beraadslaagd of deze wet ten niet altemet de privileges aantasten of dreigen aan te tasten. En dat doen onge lukkig alle wetten die met belastingen te maken hebben, zoodat die onveranderd worden opgehouden en teruggezonden, als de regeering de vergeefsche moeite doet, ze aan te bieden voor registratie. Hot gevolg is, dat op deze gebenedijde eilanden de belasting per hoofd veel minder is dan in de rest van Engeland. Terwijl in Engeland en Sch'otland ruim 17 pond per hoofd moet worden opge bracht, betaalt de Jersey-man maar 3 pond' 7 shillings en die van Guernsey 3 pond 8. De Britsche nationale schuld is ruw geschat 180 pond per hoofd, die van Guernsey en van Jersey 12 pond. Aan inkomstenbelasting betaalt men in Engeland 7 pond 14 shillings per hoofd, in Guernsey bijna 17 shillings en in Jersey niets Dat is het groote verschil en dat geeft mij reden te zeggen, dat als werkelijk in West-Europa nog een streek is waar de bevolking onbekommerd voor den dag van morgen het hoofd te ruste leggen kan, het is op de gezegende Normandische eilan den, waar druiven, perziken, sinaasappe len en vijgen in de tuinen rijpen en de magnolia uitgroeit tot een boom. Maar nu komt er een heel klein kinkje in den kabel. Dezer dagen heeft n.l. de Britsche re- iaatstgekamenen möt leeg© handen moest wegzenden. De zieken en hulpbehoevenden waren wel het meest te beklagen. Het brandhout was nog schaaxschef dan het voedsel en voor da armen onmogelijk te bekomen ©n dat in ten buitengewoon strengen winter! De arme soldaten aan do voorposten: leden ook ontzettend veel. Slecht gevoed en dun gekleed werden dagelijks velen stervend en bevroren naar de hospitalen, gebracht. Niettegenstaande dit alles bleef men hoop koesteren. Het gerucht dïong tot ons door1, dat het Noorderlegte var slagen was. Toch bleef mien hopen. Her haaldelijk deed meta ©en uitval, die tel kens eindigde in dood en verderf. Toch. hoopte bet volk op een goed einde! Op den twee-en-twintigsten verzamelde het volk zich voor het stadhuis om te pro testeeren tegen de overgave. Er werden eenige schoten gelost en men had het verlies van enkel© menschenlevens te be treuren. Dit was evenwel het eenige bloed dat tijdens bet beleg in burgeroorlog ver goten werd. In zoover had de Duitsche Kanselier zioh dus misrekend daar hij van de öjnwendige verdeeldheid veel. verwacht had voor ©en spoedige over gave. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1