DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. BINKEN IJZEREN MUREN VAN ZATERDAG 3 FEBR. 1923. No. 105. Een eenheidsfront. Eien belangrijk onderwerp is door de Standaard aan de orde gesteld, n.l. de vraag' of voor de a,s. gemeen teraadsverkiezing een eenheidsfront giewenscht is. Hieromtrent schrijft ons hootd- orgaan o.m. In leen onzer provinciale hoofdste den verscheen onlangs een belangrijke brochure toet het oog op de a.s. ge meenteraadsverkiezing. Onder meer werd daarin ook' de vraag onder de ooigen gezien of, met het oog op den nijpenden financiëe- len toestand van de betrokken ge meente, het geen aanbeveling ver diende om bij de a.s. verkiezingen te komen niet een gemeen teprograto, waarop meerdere partijen zich zouden kunnen vereenigen. Fusie van partijen lag daarbij aller minst in de bedoeling. Integendeel, elke partij zou [blaar eigen fearaikter vrij en ongeschonden bewaren. Al leen zouden zij zich wederkeerig ver binden oan zich van agressief poli tiek optreden tegenover elkander te onthouden, wanneer allen dit gemeen schappelijk1 „reddingsprogram" zouden aanvaarden. In die gedachte is veel, dat laan trekt, De toestand der financiën Van onder scheidene gemeenten is van dien aard, dat zeer krachtig ingrijpen noodig zal zijn om.' weer tot een dragelijken toe stand te geraken. En de ervaring! leert, dat bij lang niet allen die overtuiging het wint van de Zucht om aan be paalde k'iezei'sgroepen welgevallig te zijn. Wil men 'kans van slagen hebben, dan moet men schouder aan schoudei gaan staan en ieder moet zijn rug toet gelijke bereidwilligheid gereed houden om de slagen op te vangen. Natuurlijk zijn er tegen het denk beeld ook wel bezwaren aan te voeren. Als men a,an de toepassing toekomt zal wel blijken, dat de zaak neerkomt op de vorming va,n een tijdelijk bur gerlijk blok tegenover S. A. P. en Communisten, versterkt misschien door de Vrijzinnig-Democraten. Of dat geraden is, valt niet z'oo in het algemeen te zieglgen. Te veel hangt daarbij af van de plaatselijke omstandigheden, toet name ook' van den ernst van den toestand. Uit de gegevens, in de bedoelde brochure ver sterkt, zouden wij afleiden, dat in de betrokken gemeente de toestand zoo ernstig is, dat er alleszins aanleiding voor bestaat om tot den aanbevolen stap over te gaan." Het blad schrijft dan verder: „De zorg, die wij móeten toonen voor de welvaart vati het huidig, maai' bovenal van het tomend geslacht, brengt mee, dat de huishouding van stad en land op bescheidener voet worde ingericht. Niemiand, ook' de arbeidende stand niet, wordt gebaat door het voeren van een staat, die boven ons kunnen uitgaat. We moeten dan maar leeren met eenvoudiger voorzieningen genoe gen te nemen. Nog geheel daargelaten het feit, dat dikwerf, als men de zaken toaar eens goed bekijkt, blijkt, dat men met. minder geld' toe kan, zonder dat de voorzieningen zelf er schade van lijden. Wij bevelen dan ook het geopperde denkbeeld ter overweging aan. Wij sluiten daarbij geenszins het oog voor de bezWlaren, die aan de toepassing! verbonden zijn, en zouden niet gaarne zien, dat men er regel van maken gmg- Maar als noodmaatregel, als red dingsplank, heeft het denkbeeld onz'e instemming, Een verhaal uit den Fransch- Duitschen oorlog. door ANNIE LUCAS. Uitgave Neerbosch' boekhandel. 68.) Haar heengaan was zeer zacht ©n kalm. Nadat zij- Zaterdag de meded'eeling van August had aangehoord en op dat punt zekerheid bekomen had, scheen haai" geest gesloten te zijn voor aardsche aangele genheden. Zij was metetal bewusteloos en somtijds was zij ijlende. Doch wannaeij wij haar opwekten om iets tö gebruiken, speelde weder een glimlach rondom haar bleek© lippen en zag zij ons aan met een uitdrukking van onuitsprekelijke lief de. Zij1 sprak weinig, ja, gedurende de laatste vier-en-twintig uren in het geheel niet meer. Zoo zacht ontsliep zij, dat geen van ons het juiste oog-enblik zou kunnen bepalen. i Gisteren voldoden wij' oanfs wensch en verzochten Vader Delille tot haar te ko men om haar het laatste oliesel toe te dienen. Hij1 verschelen, en deed wat van hem verlangd werd. Zij was volmaakt bij kennis ien ontving de heiliglo teeltenen In hoeverre m!en elders het voor beeld zou tonnen volgen, blijve aan locale autoriteiten ter beoordeeling overgelaten. Van beteekenis kan daar bij ook' zijn tof de gekozen gemeen teraadsleden, naar het volkswoord, van wanten weten. In ieder geval is de hier aanbevo len Imethode zeer veel heter dan wat wij van elders vernamten waar men er' over scheen te denken, zich met anderen op een gemeenschappelijke qandidatenlijst te vereenigen. Dat achten we onder alle omstandig heden onjuist gezien en getuigt van weinig ontwikkeld politiek besef". De hooge familie. De Belgische sociaal-democraat Van- dervelde, zoo schrijft de N. Pr. Gron. Crt., sprak in ons land over de ver houdingen tussohen België en ons land en trachtte ons wijs te maken, dat de sociaal-democraten' nimmer zouden hebben toegelaten, dat de annexionis- tische plannen tot uitvoering werden gebracht. De redacteur Van het „Han delsblad" de heer El out, heeft het aangedurfd dezien heer van bescheid te dienen. Ein raak' ook. Maar nu Imoet men „Het Volk1" eens hooren. Om te leeren, hoezteer den sociaal-democraten de broodkruimels beginnen te steken. Het blad zegt, dat de Belgische vrienden zich van het geval niets moeten aantrekken, Want de vlegelachtigheden tegen den oud-minister en leider eener groote partij hebben geen vat op ons volk. Men voelt hier de situatie. Iemand waagt een opmerking aan het adres van een sociaal-democraat. Aanstonds gaat de horst hoog en de voorname vraag klinktweet gij wel wie ik hen Oud-minister-leider éener grooter par tij Een gewoon mensclh Valt er natuur lijk van om. Het is geweldig zulk voor naam volk als die sociaal-democraten zijn. Zag men onder de bourgeoisie ooit grooter verwatenheid? Heeft de aristocratie ooit meer pretentie gehad? Och, och Nu, wij zullen er ons voortaan naar moeten gedragen. Want toet 'zulk hoog volk moet iemand voorzichtig zijn. De ergste vlegelachtigheden tegen 'konin gen en groot en der aarde zijn den sociaal-democraat geoorloofd. Men denke maar eens aan hetgeen zij aan durven tegenover onze koningin én on ze ministers. Maar als er een sociaal democraat nadert - hoeden af hee- ren, eerbiedige houding. Geen opmer kingen. Geen critiek. Een van de voor name famiie De nieuwe machthebbers. Een ver volg op de geschiedenis van de gelaarsde kat. De Ku-Klux-Klan. Reeds veel is geschreven over deze Amerikaansche organisatie, die, naar men zegt, vele misdaden op haar rekening heeft staan. Het is een «enigszins geheim zinnige vereeniging. De Tel. vertelt er nu het volgende van: Zeven jaar geleden werd door een groep •vjaji 34 mannen op den top van een! heuvel, vanwaar men een overzicht had over Atlanta in den staat Georgia, een' kruis opgericht. Zij waren gekleed in witte mantels en punthoeden; hun gelaat Was geheel bedekt, alleen waren twee gaten vpor hun oogen opengelaten. Zij zwoeren bij dat kruis dure eeden en het was aldus, dat Ku Klux Klan werd her boren. Leider van de beweging was zekere Willam J. Simmons, „kolonel Simmons", zooals men hem beleefdheidshalve noem de. Hij was een voormalig methodist. Zijn aanhangers benoemden hem tot „Keizer lijk Toovenaar". Kolonel Simmons was een aanhanger van de leerstelling„Goed. heid door kracht". Met veel energie begon hij zijn taak, den opbouw zijner organisatie. Binnen een week had hij voor haar de wettelijke goedkeuring verkregen. Naar hij zeide, had zijn organisatie ten doel, de heilig® be ginselen der ridderlijkheid weer in te voe- zoo kalm en vredig, dat hij er dieip door getroffen was. Hij verzieikeirde ons, dat- een zoo reine ©n geloovige ziel niet lang in het vagevuur zou behoeven te blijven. Als hö alles wist, zou hij haar een af vallige noemen. Het zij zoo. Zij is veilig in Jezus' armen. Zij stierf uiterlijk in gemeenschap met de oude kerk; maar haar geloof en hoop waren alleen ge vestigd op het reddingswerk van Christus. Oom Louis moest ons gisterenavond ver laten. Hij hoopt morgen weder te komen. Ik duirf niet denken aan morgen of aan de volgende dagen. 21 December. Gisteren legden wij on ze dierbare afgestorvene inaast Lili's moe der op het kerkhof van den Mont Par- nasse. Van haar tenminste blijft ons nog ©en griaf; dat is een aangename, ofschoon droevige igedaohte. Maar o, ik dank1 God, voor. de zekerheid, dat geen droefheidj en Ijjden haar ooit meer bereiken kun nen. Terwijl wij bij haar graf stonden, werd onophoudelijk van de forten gieticho'nen, en itoen wij h!et kerkhof verlieten, voer-i de de wind ons verschillende geluiden over, waaruit wij maar al te goed be grepen, dat er een scherp artillerie-ge vecht plaats greep. Rondom] de winkels verdrongen zich scharen van arme 'lieden, bevend en rillend van koude, bleek en m'ager door langdurig gebrek. Ook ont moetten wiji talrijke procössieën op weg ren, liet karakter der menschën tot ont wikkeling te brengen, de kuischheid der vrouwen te beschermen en het patriot tisme te bevorderen en de „witte opper heerschappij" te handhaven. Van een actie voor de alleenheerschappij van het Pro testantisme werd toen nog niet gerept. Dat zou eerst later gebeuren, In de Zuidelijke Staten maakte de be weging al spoedig vele aanhangers. Zij scheen zich uitsluitend bezig te houden met het bestraffen van misdrijven tegen de goede zeden, vooral door negers be gaan.- Allengs kreeg de organisatie ook een anti-Roomsch-Katholieke tendenz. De leden der organisatie beweerden, dat zij de actie der verschillend®' Roomsch- Katholieke vereenigingen beschouwden als een poging, om de Vereenigde Staten on der heerschappij van het Vaticaan te brengen. Nu twee jaar geleden begonnen een aantal mannen, gekleed in de karakteris tieke dracht van Ku Klux Klan, hun mis daden in de staten Texas en Louisiana. Mannen en vrouwen, wier reputatie op zedelijk gebied wel een en ander te wen- schen overliet, werden in het holst van den nacht uit hun huizen opgelicht. Zelfs wanneer men de bedrijvers dezer misdaden al eens een enkele maal wisf te pakken, was het nog onmogelijk, de jury te bewegen het schuldig over hen uit te spreken, zoozeer was de bevolking bevreesd voor de „dienaren van het on zichtbare keizerrijk". Al deze ongestrafte misdaden begon nen echter pen nationaal schandaal te worden. Toen in clen zomer van 1922 te Mer Rouge in Louisiana twee mannen werden opgelicht, weggevoerd en later dood werden teruggevonden, stelde de re geering te Washington een onderzoek naaf het gebeurde in. Dit onderzoek duurt nog steeds voort. De lijken der beide slacht offers weiden ontdekt in de nabijheid van een meer, met staaldraad vastgebonden aan wagenwielen. Waarschijnlijk telt de Ku Klux Klan or ganisatie ongeveer een millioen leden, van wie drie kwart in de Zuidelijke Staten wonen. Naar men zegt, zijn ook 160 le den vian het Congres aanhangers dezer organisatie. Men gelooft niet, dat daden van geweld ten behoeve van de door voering der beginselen door de meerder heid van de organisatie worden goedge keurd. Wat te Mer Rouge is geschied, is eein uitvloeisel van het algemeen gecon stateerde feit, dat de partij verder is ge- glaan dan door de oprichters oorspronke lijk werd bedoeld. De oorspronkelijke Ku Klux Klan be weging dateert nog uit de tijden der sla vernij, toen alle negers, die na zons ondergang, zonder van een schriftelijk® toestemming te zijn voorzien, op den weg werden aangetroffen, werden getuchtigd. Na den burgeroorlog kwamen een aantal officieren van het confederate leger bij een en stichtten de organisatie met het doel, de negers in bedwang te houden. A|an daden van geweld werd toen nog niet gedacht. De eigenaardige kleeder- dra.cht ein de fantastische terminologie dienden alleen om den bijgieloovigen ne gers vrees in te bo'ezemen. Ten slotte trad de organisatie evenwel brutaler op, zoodat aanvallen en moor den aan de orde van den dag waren. Zoo moet het niet. De Christelijke Kantoor- en Handelsbe- diendenvereeniging verzond, naar Patri monium meldt, een schrijven aan de beide Jongelingsbonden inzake de salarisregeling Van het personeel, dat op de Bureaux werkzaam is. 'Zij wilde komen tot een Collectieve Arbeidsovereenkomst. Het Nederl. Jongel. Verbond antwoordde na eenige maanden: heb ik de eer U thans mede te deelen, dat naar de meening van ons Bondsbestuur een philantropische in stelling als de onze niet geacht kan worden te behooren tot de instellingen door U bedoeld, zoodat wij op Uw ge waardeerde voorstellen meenjen niet te moeten ingaan. Inmiddels met gevoelens van de meeste hoogachting", enz. n'aar de plaats, waar aardsche hoop en laardsche liefde ter ruste worden gelegd. Op 'het gezicht van al die ellende moch ten en konden wij- ons verheugen, dat vooir haar de vrede geteekend was. Al de verschrikkingen van den oorlog ellende, honger, angst ©n smart vermenigvuldigen zich op ons pad. Gis teren verliet oom Louis ons om tot zijn post terug te kee'ren. Hij was neergebo gen door droefheid ovelr het verlies van moeder en Victor. Wiji, overgeblevenen, Nina, Lili, Arnold en ik, schaarden ons rondom August om de woorden des Lielvens vian zijn lippen «te hooren. Gods wegen zijn waarlijk door het water en door het vuur wie zou zo kunnen door gronden? Heerlijk heeft Hij het licht doen opgaan voor August. God zegene mijn lieven brooder. 22 December. Hoe is het mogelijk, dat de regeering die verantwoordelijkheid op zich durft nemen, nog meer bloed te doen vergieten en nog meer kostbarei levens in de waagschaal te stellen voor een denkbeeldig iets, want hoop mag men het niet meer noemen. August zegt,, dat |al onze officieren overtuigd zijn van de volkomen nutteloosheid onzelr uitvallen. Doch het volk eischt ze. Gisteren deed men nog een uitval telgen Le BouPget, met het gewone gevolg Pruisische re- servetroepen sloegen ons terug miet on weerstaanbare kracht, de strijd was kort Also! een „philantropische instelling" het personeel niet behoorlijk moet sala- rieeren! En alsof er in elk geval geen overleg kon plaats hebben I Het Bestuur van den Bond van Jonge- lingsvereenigingen op Gereformeerden grondslag antwoordde „In onze Bestuursvergadering van gisteren is Uw schrijven dd. 14 Juni 1922 ter tafel gebracht. Met algemeene stemmen is besloten U te melden, dat wij met alle waardeering voor de goecle bedoeling, toch van Uw aanbieding geen gebruik zullen maken. De aard van ons bureel laat geen vergelijking toe met handelskantoren e. d. en dege nen, die aan een bureel als het onze werkzaam zijn, zijn daar voor een ander deel toch feitelijk weer in opleiding. Met de beste wenschen voor uw ar beid, hebben wij de eer te zijn," enz. Het is heel vriendelijk. Maar men wilde niet in overleg treden. Bij dat overleg had men natuurlijk de quaestie onder de oogen kunnen zien, in hoeverre de eigen aardige werkzaamheden afwijking van de algemeene regeling motiveerden. Overi gens zijn aan het Bondsbureau ook ge huwde personen werkzaam, die niet meer „in opleiding" zijn. Bovendien valt bij een collectief contract met de jeugdige personen te rekenen. Dat een dergelijk besluit door het Bondsbestuur met „alge meene stemmen" werd genomen, wekt in hooge mate verwondering. Een hooge meneer schijnt de Directeur der Boazbank in Amsterdam te zijn. Op het schrijven der Christelijke Vakvereeni- ging inzake de salarieering der bedienden werd geantwoord: ,,'t Bevreemdt ons een verzoek van !u te ontvangen als vermeld in uw schre ven van gisteren, daar wij een onder werp als door u bedoeld gewoon zijn met andere colleges te bespreken dan met het uwe. „Wij willen niet onbeleefd zijn en antwoorden u ditmaal; doch mocht u weder een verzoek tot ons richten, geen verband houdende met ons bedrijf, dan gelieve u een postzegel voor antwoord in te sluiten". Met „andere colleges" dan met de Vak- vereeniging, waarin de bedienden zijn ge organiseerd. Welke die ander© college's zijn? Vermoedelijk de Raad van Toezicht, de directie der Centrale Bank, enz. Maar de directeur, die zoo uit de hoogte ant-, woordt, begrijpt blijkbaar niet, dat er ook met „de andere partij" valt te rekenen. Het is wel droevig, dat de Christe lijke Vakorganisatie door instellingen, waarvan men een andere houding mocht verwachten, zóó wordt behandeld. Na tuurlijk wordt daardoor ook de samen werking op allerlei gebied, waaraan wij zoo groote behoefte hebben, niet bevor derd, zoo concludeert Patrimonium. Waarom het Chr. Nat. Vakver bond niet mee doet. Naar men weet, is in Den Haag ge houden het congres van vier vakcentralen, tot demonstreering voor een betere rege ling der werkloosheids-verzekering. Het initiatief was uitgegaan van het R.-K. vakbureau, hetwelk ook het C. N. V. had uitgenoodigd. Het Dagel. Bestuur van het C. N. V. heeft echter gemeend zich van mede werking te moeten onthouden. Dit besluit grondt zich op een uitspraak van het Algemeen Bestuur, dat in een vergadering in Februari gehouden, tot de conclusie kwam, dat deelname aan gemeenschappe lijke demonstratieve congressen niet wen- schelijk is. Een gemeenschappelijk con gres met principieele tegenstanders wordt zoo gemakkelijk een offerfeest van be ginselen. En hieraan doet het C. N. V. liever niet mee. Echter, er zijn meer redenen. Van het optreden van den heer Slenhuis, den voor zitter van het N. V. V., is men te weinig gediend, om samen te demonstreeren. Ook met den opzet van de actie ging het C. N. V. niet accoord. Wel heeft het C. N. V.-bestuur bezwaar tegen de rege ling voor 1923, doch geconstateerd mag worden, dat de meeste van de bij bet C. N. V. aangesloten kassen buiten de regeling van 1923 kunnen blijven en dus meer vrijheid van beweging blijven hou den. en niet dan mlet weieirzin verlieten onze troepen het bloedige slagveld. Het is voor vrouwen zeer moeilijk stil te zitten en te wiachten; hoeveel te meer dus voor mannen. 24 December. Hoe) stil is het in ons huis, hoe drukt mijl de eenzaamheid en verlatenheidLedige kamers, waar de be kende voetstappen en de geliefde, vroo- lijto stemmen niet meer gehoord zullen worden. Zelfs Arnold schijnt allen le venslust verloren te hebben. Het verlies van Leo werd geem werkelijkheid voor hem, daar de onzekerheid zoo lang duur de. Victors dood was zijn eerste droefheid. Hij verloor in hem te gelijker tijd zijn held en zijn speelmakker. En nu moeder iook weg. Zijn .eerstel uitbundige droef heid heeft plaats gdmaakt voor een groo te lusteloosheid, die droevig is om aan te zien. Arme jongdn. Om zijnentwil en om Lili heb ik mij' deze dagem van werk loosheid getroost. Morgen zal ik welder mijn werk moeten hervatten en alles doen 'wat ik kan om! het algemeen© lijden te helpen verzachten. 25 December. Kerstdag. Een dag, voor ons niet van zooveel beiteekenis als vooir de Duitscbefs en voor Lili; m!aar toch voor ons, wier huizen 'en woonsteden verwoest zijn geworden, vol van treurige herinneringen. Die lieve, kleine Lili. Haar zachte blauwe oogen vulden zich mat tra nen, toen zij: ons vertelde van het pret- Ook tegen het nivelleerings-standpunt in het advies van den Werkloosheidsraad d.d. 31-8-'22, op uitvoering waarvan het gemeenschappelijk congres zou aandrin gen, bestaan bezwaren. In overeenstemming met, wat de heer Smeenk zeide bij de interpellatie-Van den Tempel, acht het C. N. V.-bestuur het noodzakelijk, dat de werkloosheids-ver zekering intact zal blijven, al moeten mis bruiken worden tegengegaan en zal scherpe controle noodig zijn. (Stand.) De moraal van „Het Volk". Geknipt uit ecu artikel in „Het Volk" over de stichting van een landhuis aan het Uddelermeer: „Zij, die het monopolie van de zede lijkheid hebben dat zijn er velen in ons land! zullen weder stof vin den tot dank aan een Oranjevorstin, die zorgt voor een badhuis. Wel zullen daar gemengde baden zijn, maar de zwemmers moeten zich natuurlijk steken in een bad pak van hals tot enkels en aldus zullen hopelijk de begeerten des vleesches niet al te gereê den zondaar storten in vuige wellust. Men zal voortaan een kaartje moeten hebben om te baden in het Udde lermeer." En toch beweren de roode sprekers straks met een stalen gezicht weer in de verkiezingsvergaderingen, dat Chris tendom en Socialisme best kunnen sa mengaan. Een incident in den Raad van Maassluis. In den raad van Maassluis heeft de heer Uitdenbogaardt. de houding van den burgemeester in de zitting van de buiten gewone raadscommissie welke de kwestie van het ontslag van den inspecteur van po litie behandelde, scherp gecritiseerd onder bijval der andere leden. Hij diende een motie in welke afkeuring uitsprak over de houding van den burgemeester in deze zaak en dank bracht aan den inspecteur voor de gewichtige diensten- door dezen verricht vóór en tijdens de commissaris- vacature. De burgemeester weigerde deze motie in bespreking te brengen, waarop de hh. Uit denbogaardt, Van Maris, Van den Bos, Stolk en Markwet, als protest de verga dering verlieten. En do hh. v. L'uipen en Gribiing legden de verklaring af, dat zij, hoewel zij niet heengingen, toch sterk de weigering van den voorzitter om de zaak verder te hespreken, afkeurden. Groente en FruitnaarAmerika. Het Centraal Bureau der Groenteveilin gen in Nederland had in 1921 de heeren C. v. d. Graaf en F. V. Valstar naar. Amerika gezonden om de mogelijkheid te onderzoeken van den uitvoer van fruit en groente derwaarts. Een .rapport hierom trent is uitgebracht en blijkens hetgeen de Tel daaraan ontleent, zijn de uitkomsten niet in alle opzichten bevredigend. In 1922 werden op proef naar Amerika gezonden: komkommers, tomaten, bloem kool, druiven en kleine partijtjes peen en spruiten. Die proefzendingen met komkom mers waren niet bemoedigend; de markt- vaardigheid van het product liet veel te wenschen, wlat voor een deel veroorzaakt werd door de gebrekkige koelruimte waar over de Holland-Amerika-lijn beschikt. Bo vendien was de aanvoer van inlandsche komkomtaers qpi de Amerikaansche markt buitengewoon groot, zoodat bij nor maler jaren en bij een goede oplossing van het vraagstuk der koelruimte met meer kans op succes naar Amierika kan worden gezonden. Tomaten werden 8 miaal gezonden. De verpakking geschiedde met de meeste zorg in de bekende tomatenkistjes, terwijl iedere tomaat afzonderlijk werd. ingewik keld. Die zendingen hadden een zeer on gunstig verloop. De resultaten met bloemkool waren veel gunstiger. In Mei werden de eerste 70 kratten (inhoudende ruim 4000 kas- kool) verzonden, welke in goede conditie aankwamen. Iedere krat hield circa 60 stuks kool in. De opbrengst was gemid deld f33.15 per krat. Ook de overige zendingen kwamen in goeden toestand aan en de opbrengst was bevredigend. Hiermede is dus aangetoond, dat oip de Amerikaansche 'markt geruimen tijd bloeml kool van hier kan worden aangevoerd. De druivenzendingen zijn minder gun- tige Keirstfeelst da.t zij thuis had. Wat zouden wij toch gedaan hobbön zondeid onze kleine troosteres? Wij bezochten heden verscheidene huis gezinnen en vonden bijna overal ellende. Woonden helpen zoo weinig ©n verder hebben wij zoo weinig tel gaven. Onae voorraad van levensmiddelen, welke die ook zijn mogen, wordt door Justine be waard. Het eenige wat wij kunnen doen is wiarine kleedingstukkiem uitdeden. Wij1 kunnen ze missen, want eir is zooveel bij dat nooit meer gebruikt zal kunnen wor den, en het is nu geen tijd om] zoo iets zelfzuchtig te bewaren. Velen spraken toornig eta bitter over onze vijanden, de bewerkers van al ons leed. Mijn hart; evenwel bloedt zelfs voor hen, die zoo ver verwijderd zijn van hun gezin waar ditmaal zeker geen Kerstboom gereed igiemlaakt 'zal worden. Ik word al tijd za.cht gestemd, wanneer ik aan die Diuitsche huisgezinnen denk. Waar zou Karei Erhardt nu wel zijn? Ik denk dik wijls laan hem! en aan zijn vurige liefde voor dien vriend, aan wien zijn ziel ver bonden is miet 'een innigheid, zooals men niet dikwijls in dit leven ziet. Die vriend schap doet m'ij altijd denken aan de schoon© bijbelscbe geschiedenis van Da vid en Jonathan. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 5