Onderwijs. Bit Se Provincie. Kerkflienws. baling in te voeren, als reeds bij de post wissels bestaan. Tegen voldoening van een recht als bij de postwissels wordt geheven bekomt men dan een deugdelijk bewijs, dat de chèque aan den rechthebbende is uit betaald. Beperking in bemoeienis. Dat wenscht „Patrimonium" aan de Ka mers van Koophandel* in haar nieuwen vorm toe. Die lichamen maken het naar de opvatting van ons Chr. Soc. Week blad al te gortig ia zake allerlei sociaal- economische en sociaal-politieke aange legenheden, waarvan de behartiging niet in de eerste plaats aan deze Kamer is opgedragen. Het blad zegt verder: Gewoonlijk ge ven zij over diverse quaesties de wijs heid ten beste, die men ook opdiepen kan uit de grootc en kleine liberale blfiden, meer speciaal uit de hoofdartikelen en de ingezonden stukken in de „Nieuwe Rott. Courrant". Sommige Kamers maken zich daar door zelfs min of meer belachelijk. In elk geval verhoogen zij hun prestige niet door liet debiteeren van algemeenheden en het stelselmatig opponeeren tegen sociale maatregelen. De heer Verkade, de voorzitter der Zaan- damsche Kamer, liet dan ook niet ten onrechte een woord van waarschuwing hooren. Blijkens het verslag in het „Hbld." zeide hij: „Daartegenover wees de voorzitter op het dreigende gevaar, dat de Kamers van Koophandel, in plaats van zich te bepalen tot het behartigen van plaatselijke be langen van handel en industrie, zich te veel gaan bewegen op het terrein der di verse werkgeversorganisaties. Het zou in derdaad wenschelijk zijn, meende de voor zitter, indien de Kamers zich te d'ezen op zichte wilden beperken." Aan de meening der oude Kamers van Koophandel kende men in vele plaatsen weinig waarde toe. Heel dikwijls muntten de leden en de debatten uit door onbe duidendheid en bekrompenheid. Het gevaar is niet geheel denkbeeldig, dat ook de gereorganiseerde Kamers al meer aan beteekenis zullen inboeten. Zij moeten zich beperken. Napraterij en debiteeren van oppervlak kige liberaal-economische wijsheid kun nen het prestige van deze lichamen slechts schaden. Geen Staatssubsidie. Onder dezen titel zal D. V. in Februari van de hand van het bondsbestuurslid Van den Nederlandschen Bond van Jonge- lingsvereenigingen op Gercf. Grondslag, de heer E. Visser, bij de N. V. Drukkerij „Do Motor" te Sneek, verschijnen een bro chure over het subsidie-vraagstuk. In liet eerste gedeelte zal worden behandeld de belangwekkende geschiedenis, die zich daaromtrent in Bond, Bestuur en blad afspeelde. In het tweede gedeelte zal do beginselkwestic nader worden besproken. Wijziging Registratiewet 1917. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Registratiewet 1917. Blijkens die Memorie van Toelichting meent de Minister van Financiën aan den van ver schillende zijden gcoefenden aandrang tot afschaffing van het registra tierecht op de veilingen van land- en tuinbouw -prod neten gevolg te kunnen geven, wanneer tegelij kertijd eenige lekken worden gestopt, Waardoor thans een aanmerkelijk bedrag .van het registratierecht wegens overdracht van onroerende goederen wegvloeit. Ilij [meent de afschaffing niet te moeten uit breiden tot het registratierecht op de vei lingen van alle roerende zaken, omdat, algezien nog van de vraag, of de thans naar plaatselijk gebruik te betalen onraads- penningen hierdoor wel steeds zouden verminderen, bij1 onderscheidene van die veilingen, o.a. bij die van koopmanschap pen en effecten, het registratierecht bo vendien een zóó onbeteekenende rol speelt, dat het weinig aanbeveling ver dient de vrij aanzienlijke bate, die niet temin de totaal-opbrengst jaarlijks voor de schatkist levert, prijs te geven. Voorgesteld wordt daarom, de af schaffing te beperken tot de veilingen van land- en tuin bouwproducten, w.o. ook boter en eieren zijn te rangschikken, en tot de daarmee op1 één lijn te stellen verknopingen van visch, mits al deze veilingen voldoen aan de vereischten, om schreven i n art. 103, lid 3, der Registratie- Wet 1917. Aangenomen mag worden, dat voor deze afschaffing de schatkist in nor male jaren een offer brengt van plnr. f 600.000. In de eerste en voornaamste plaats komt als compensatie voor dit offer in aanmerking het voorstel öm te doen ver vallen de vermindering welke naar de bestaande wet het recht van registratie wegens overdracht van onroerend goed ondergaat bij herhaalde overdrachten bin nen 1 tot 3 jaar. Een juiste raming van de opbrengst dezer afschaffing is vrijwel onmogelijk; vertrouwd mag echter Worden, dat een bedrag van 31/2 ton in de toekomst in elk geval zal worden bereikt. Voorts wordt voorgesteld om bet ar tikel, dat een vrijstelling en vermindering van de verkrijgingen van geringe waarde bevat, te doen vervallen, hetgeen vooral look om practische redenen hoogst aanbe velenswaardig is. Naar de gegevens van 1921 zou door deze afschaffing de schat kist met een bedrag van pl.mi. f77.000 worden gebaat. Met betrekking tot een wijziging van art. 27 wijst de Minister er op; dat in de practijk dikwijls z.g. voorloopige koop akten voorkomen, waarbij partijen de koop-overeenkomst constateercn met de bedoeling om den kooper hot recht te geven over dejgekochte zaak te beschik ken en haar aan anderen over te dra gen en waarbij de verkooper zich uitdruk kelijk of stilzwijgend verbindt om te zij ner tijd, indien een verdere kooper hot goed op zijn naam wil zien gebracht, dit goed bij notarieele akte aan den uit eindelijken kooper over te dragen. Het laatste lid van art. 27, voor zoover het rechtsvorderingen tot het leveren van on roerende zaken aan hot registratierecht onderwerpt, bedoelt deze voorloopige koopakten te treffen. Amnestie aan gevangenen? Naar een van de Haagsche correspon denten van „De Telegraaf" vernam, zou de Koningin voornemens zijn ter gelegen heid van haar regeeringsjubileum amnes tie te verteeinten aan verschillende ge vangenen. De secretaris van de Koningin, baron Van Geen, tot wien de correspon dent zich om inlichtingen wendde, wensch- te evenwel het bericht niet te bevestigen noch tegen te spreken. Een absoluut onjuist bericht. We gaven dezer dagen een bericht, dat tegen den Minister van Builcnlandscho Zaken wegens een auto-overtreding in Duitsehlaind een vonnis igewezen zou zijn. Dit bericht is een mystificatie: de Minis ter is nooit in de bewuste omgeving ge weest, aldus meldt de „Tel." Ondermijnd vertrouwen. Over de ineenstorting der Algemeeno Maatschappij van Levensverzekering schrijft de R.-K. „Gelderlander": De „Algemeene" had aan kapitaal nooit meer dan een onnoozele f 200.000, een peulschil in vergelijking met het ontzet tende verlies van 23,5 millioen gulden. De zaak komt hierop neer, dat de gi'ooba heeren met de schitterendste namen een zoo klein mogelijk bedrag uit eigen zak hebben bijeengebracht om het bedrijf op gang te brengen; dat zij daarna, met de gelden der verzekerden van de wedu wen en weezen derhalve het Russische en andere avonturen zijn begonnen. Geschiedenissen als met de „Algemee ne" zijn afgespeeld, ondermijnen het ver trouwen in het verantwoordelijkheids gevoel der leidende kringen. Inderdaad, het is soms meer dan ergerlijk, hoe door sommige zakenlui met 't geld van an deren woreft gespeeld. Beduidende ver scherping der strafwetten tegen personen die in bankzaken of als directeuren en commissarissen, van N. V. het geld van anderen lichtzinnig wagen, zou zeer wen schelijk zijn. Het zou het vertrouwen zoo wel in die kringen kils in onze rechts- wetgeving, versterken. Nieuwerwetsciie bakers Diaarover scihrijft bet ,,C'hr. Volks blad": De gezellige, gemoedelijke, ouder- wetsche baker is' aan het 'verdwijnen. In blaar plaats is getreden de gediplo meerde kraamverpleegster of kraam verzorgster. Ongetwijfeld is het een vooruitgang, dat de verpleging van de kraamvrouw en de pasgeboren kleine Meer en meer wordt toevertrouwd aan iemand, die zoowel theoretisch als Sractisch is opgeleid voor haar taak', tfschoon we niet gaarne iets op de vele voortreffelijke kwaliteiten der ouderwetsche baker zouden willen af dingen, zoo kon toch haar totaal ge mis laan theoretische ontwikkeling lang niet altijd vergoed worden door haa.r practiscjie ervaring. Men [moge daarom aan een kraam verpleegster of kraamverzorgster in het algemeen de voorkeur geven, voor kraamvrouwen uit den kleinen bur gerstand en uit den arbeidersstand zijn zij Imieestal te duur. Men heeft hier op wel iets gevonden. Er zijn „ambu lante" la-aam verpleegsters te krijgeip dat zijn verpleegsters, die een- of twee- Maal per dag komen om moeder en kind te verzorgen en dan weer ver dwijnen. Men voelt dadelijk welke groote be zwaren dit heeft en hoe het gezin bij deze regeling onverzorgd blijft. Prof. Kouwer, die onlangs deze kwestie in het openbaar besprak, verwacht da,n ook niet veel goeds van dit ambulan- tisme. Hij wilde daarom een nieuw gilde in 'het leven roepen, n.l. dat van goede nieuwerwetsche bakers. Het moeten eenvoudige, niet te jonge vrou wen uit denzelfden maatschappelijken stand der kraamvrouw zijn, die in bakercursussen zijn opgeleid en die, naast de kraamverpleging ook het huishonden kunnen verzorgen, en dag en nacht in het gezin moeten blijven. Slechts op die wijze krijgt de kraam vrouw lichamelijke en geestelijke rust. Ook voor de verzorging van de 011- en minvermogende kraamvrouw schijnt dit de juiste weg. Mogen de nieuwerwetsche' goed-onderlegde ba kers niet te lang meer op zich. laten wachten. Zij kunnen in het maatschap pelijk leven een prachtige functie ver vullen, daar het toch onmogelijk zou zijn om voor iedere kraamvrouw een gediplomeerde huishoudster beschik baar te hebben, gesteld al dat dit het ideaal Ware. Naar we meenen te weten is men reeds van Roomsche zijde begonnen met de opleiding dezer nieuwerwet sche bakers. Bij de te Bergen op Zoom gehouden tentoonstelling uitgaande van de R. K. Pluimveevereeniging, behaalde in de af- deeling kippen de lieer R. A. Bastiaanse te Middelburg één eersten prijs. In de af- deeling duiven behaalde de heer W. N. Jobse te Souburg 6 eerste en 2 twee de, één 4den en één Gden prijs; de heer J. Noordt te Tholen en do heer A. A. de Vos te Goes behaalden ieder één 7den prijs. Bij' Kon. Besluit is van 1 Mei 1923 tot 1 Jan. 1924, benoemd tot assistent aan de Landbouwhoogeschool A. K. Zwee- de, Breda. Middelburg. Gisterenavond werd het Rusthuis voor Ouden van dagen der Ge reformeerde Kerk te Middelburg op het Noordholwerk alhier officieel geopend en de vader en moeder geïnstalleerd. We ho pen 'morgen hierop nader terug te ko men. f Gisterenavond gaf de muziekverecn. „Hosanna" een uitvoering ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. De cere-voor zit tel', ds Jonker, opende otp de gebruikelijke wijze, memoreerde in enkele woorden op richting 4m loop der vereenigipg en wekte alle aanwezigen op, deze te steunen, door zoo mogelijk zich als lid aan te sluiten.' Spr. toont met enkele voorbeelden het nut van den zang aan, waarna hij1 de 'ju- bilcercnde vereeniging namens alle aan wezigen gelukwenscht. Als hoofdnummer voor dezen jubileum- avond, was ingestudeerd het „Lobgc- sang", cantate van MendelssohnBar- tholdy. Solisten waren de dames Ger ritsen, sopraanzangeres en Noest, mezzo- sopvaanzaugeres, heiden te Nijmegen en do heer Niok van Wensen, Tenorzanger te Utrecht. De machtige koren, die zeer veel van de krachten der vereen, vergden, werden goed ten gehoore gebracht; uit 't geheel bleek dege studie en goede voor bereiding. De nummers na de pauze wer den door de solisten v.n.l. gezongen. Uit het stormachtig applaus der aanwezigen bleek, dat men over de uitvoering zeer voldaan was. Ds. Jonker was aller tolk toen hij de vereeniging dank bracht, voor hetgeen zij dezen avond gegeven had. Tijdens de pauze werd den directeur, dhr Batten, een bloemenhulde gebracht. Dhr J. R. Pieterse, voorzitter der vereeniging complimenteerde hem. namens do leden en bracht hem dank voor hetgeen hij' voor de vereeniging als directeur dqet en reeds gedaan heeft. Oudela'ndp. Betreffende het z.g.n. auto ongeluk, waaromtrent we een tegenspraak opnamen, wordt door den correspondent der „Goesche Crt." aan zijn blad nu weer gemold: Mocht de heer Krijger daaraan nog twijfelen welnu, dan wil ik hem des- gewenscht gaarne mededeelen in het open baar: le. de plaats waar de aanrijding heeft plaats gehad; 2o. wie de wagen- voerder der kolen was; 3e. wie de per sonen waren, die dadelijk met de aanrij ding zijn bekend gemaakt; 4e. hoe de chauffeur over het herstellen van het slikbord dacht en waar hij het meende te laten herstellen en 5e. wat de wagen- voerder eergisteren (Dinsdag) meende te doen, zoo hij den heer Krijger in Goes ware tegengekomen. Driewegen. Door de Gereformeerde Meisjesvereen. „Wees een Zegen" zullen een tweetal Evangelisatie-avonden met lichtbeelden e.11 zang worden belegd. Als spreker voor deze samenkomsten hoopt op te treden dhr. A. M. Wessels van Goes, die zal behandelen het onderwerp: „Uit een Heilig Verleden". Deze lezing, die in twee avonden zal worden gehouden in de Geref. Kerk alhier zal worden ge ïllustreerd door ruim 200 fraaie gekleurde lichtbeelden met schilderstukken en etsen enz. van de schilders aller eeuwen. Op den eersten avond, die half Februari wordt gehouden, spreekt dhr. Wessels over „de oude bedeeliug", op den twee den, die D.V. een maand later zal plaats hebben over „de nieuwe bedeeling". De balen dezer samenkomsten komen ten voordeele der Zending te Magalang, terwijl de leiding berust in handen van Ds II. Brouwer. Men raadplege de advertentie, omtrent datum en uur, in een der eerst volgende nummers. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr. Th. Fossen werd gisteren de jaarvergade ring gehouden van de Chr. schoolvereeni- ging alhier. De secretaris bracht jaarver slag uit en memoreerde de voornaamste bijzonderheden in 1922. De penningmees ter deed rekening en verantwoording over gehouden beheer. Het «hoofd der School dhr J. Potjewijd, bracht verslag uit. Het aantal leerlingen bedraagt ruim 120. Het aftredende bestuurslid Joz. de Jager werd herkozen. I11 de vacature's A. Ganseman en Jb. Zegers werden gekozen de heeren Q. van de Vrie en W. Boogaards. Besla ten werd een Ouderavond te houden. De directeur-boekhouder van de -Veilingsvereeniging K.B.0. alhier, de heer J. van Liere Gz., heeft tegen 1 Mei a.s„ eervol ontslag aangevraagd. De Maandag gehouden vrijwillige oefening der afd. Zeeland van het Vrijw. Landstormkorps en Moitordienst was een' groot succes voor deze afd. Een 70-tal leden waren met hun auto's en motors opgekomen naar Kapelle, w.o. deelnemers uit (Schouwen die reeds om 4 uur 's mor gens zich op weg hadden moeten bege ven eveneens die van Tholen, eere ook aan de leden van Z.-Vlaanderen. Ook Walcheren en Noord-Beveland waren me de tegenwoordig. Uit dit alles blijkt wel, hoe allen met hun Zuid-Bevelandsche broeders, die het talrijkst waren opge komen. wilden meewerken om een flinke dunk van de afd. te geven aan den Insp. der Vrijw. Landstorm Gen. ten Bosch en hun korps commandant Majoor Donk. Om half 11 stond de afd. onder leiding van den commandant Luit. Persant Snoep aangetreden. Tegen kwart voor elf kwam een auto van het station Vlake met de heeren: kap. van Schelven, de secr. van de L.S. commissie 1ste Luit. Boulogne, die namens den voorz. der Landst. Com. Overste Duytnaer van Twist de oefeningen kwamen bijwonen. Verder merkten we op Majoor Bretschneider, Com, v. h. Vr. L. Iv. Motordienst. De inspectie werd gehouden door den ge neraal. Don generaal deed het veel ge noegen dat de afd, uit zooveel betrouw bare mannen bestond. Aan het einde van de derde sectie merkte men op den Bfen- jamito der afd. de kleine Brami v. d- Weele uit Colijnsplaat. Om half twaalf stelde de afd. zich in marschcolonno op Ojm te defileeren voor den generaal en den korpscom. De oefening, die 12.30 begon had een goed verloop en eindigde 2.30 u„ waarna de generaal en de Korpscom. do leden der afd. toespraken. Na woorden van dank tot den afd.-commandant voor leiding en prestatie, vertrokken de heeren naar Den Haag, zeer tevreden over alles. (Ojml 5 uur kwamen allen samen voor ge meenschappelijke Maaltijd in de 'Prins v. Oranje te Goes, waar een gezellige toon heerschtc. Een telegram van hulde en trouw aan de regeering wérd aan II. M,< de Koningin gezonden en aan den voorz. van de Nat. Landstorm-Commissie, uit dank voor ondervonden steun. Verschillende toespraken werden gehou den. lOin 7 uur trok men naar de bioscoop waar de Leger en Viool-film vertoond werd. Wolfaartsdijk. Dinsdag vergaderde de anlirev. kiesvereeniging alhier. Een in gekomen stuk van onzen leider II. Coliju werd voorgelezen en besproken. Door hot bedanken van do heeren Nagelkerke, Bliek en Valhier werden tot nieuwe bestuursle den gekozen de hoeren N. Nagelkerke, J. jVcrschure en .1. Snoodijk. De penningmees ter bracht zijn jaarverslag uit. De gros lijst voor do Prov. Staten werd besproken en de rangorde der candidaten vastge steld. Tot candidaten voor de gemeente raadsverkiezing werden gesteld de hoeren 1. D. P. Goctheer (aftr.), 2. G. Hcijhsdijk Jr., 3. J. Remijnso, 4. P. Luikenaar, 5. F. Caan. Tot afgevaardigde naar de Cen- Irale .werden benoemd do heeren G. Hcijns- dijk Jr. en .1. Goethcer Jr. lerseke. Woensdagavond kwam onder voorzitterschap van dhr. A. Janse de antirev. kicsvereen. Ora et Labora in de Chr. school bijeen tot hot nummeren der candidaten voor de P'rqv. Staten. Te genwoordig Waren 17 leden. In de vaca ture dhr J. C. Cornelisse werd gekozen als bestuurslid 'dhr. J. Bicrling, die de ver gadering met dankzegging sloot. Arnemuicfen. Woensdagavond werd een ouderavond gehouden, georganiseerd door het bestuur der Chr. (school alhier. Na een inleidend woord van don voorzitter refe reerde de secretaris over „school en huisgezin", terwijl na de pauze het hoofd der school een onderworp inleidde over het „Liegen bij kinderen". In de pauze werd er ruimschoots gebruik gemaakt van do gelegenheid om het werk der leerlingen te bezichtigen. Souburg. Du antirev. kiesvereen., in ver gadering bijeen met het oog] op de a.s. Statenverkiezing, stelde tot candidaten de heeren v. d. Putto, Melis, Merckens, Laar- noes, Boone, Marijs, Simonse en Polder man. St. Maartensdijk. Dinsdag hield de ver eeniging „het Groene Kruis" haar alge meene jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. Dieleman, riep de aanwezigen, een 60-tal, een welkom toe. De secretaris bracht het jaarverslag uit, waarin een overzicht werd gegeven van de jgebruikte artikelen en van de wijkverpleging, waar in ruim 2500 bezoeken werden afgelegd en even zoovele malen hulp op verschil lend gebied werd verleend, ook ten op zichte der tuberculose-bestrijding. Te dien aanzien was bovendien nog een patiënt verpleegd in het Sanatorium te Oostka- pelle en financieel® hulp verleend in de huishouding van een lijder-es. Tevens werd gememoreerd de ontslag-aanvi'age van de wijkverpleegster zuster van Melle, en de benoeming van haar opvolgster, zuster S. M. van Melle te Koudum. De rekening en verantwoording van den penning meester werd goedgekeurd voor het Groene Kruis in ontvang op f 2061,181/31 ein in uitgaaf op f 1847,74i/2> alzoo tot een goed slot van f 213,44, en die van di£ Ï.B.C. in ontvang qp f 1166,38 en in uit gaaf op f 1172,80, mitsdien tot een na- deelig slot van f 6,42. Het aantal leden bleef stationair op 511. De ingediende en goedgekeurde begrooting bedroeg voor het Gr. Kruis f 1963,71i/2 en voor de T.B.C. f 840,42. Als leden van het bestuur wer den herbenoemd de heeren C. Dieleman, B. J. van Oost eTi C. M. Quakkelaar. Bij de sluiting bracht de voorzitter voorname lijk dank aan de wijkzuster voor al het geen zij in het belang der lijdenden in de gemeente had verricht, terwijl haar in haar toekomstigen nieuwen staat des levens alles goeds werd toegewenscht. Huist. Het collectief ontslag van de Linksche Raadsfractie verwekt heel Wat agitatie. Dinsdag was de Commissaris der Koningin hier ter stede, ten einde een onderzoek te doen naar aanleiding: van de aanklacht, gedaan door den notaris van Dalsum en betreffende beweerde knoeierijen met den aankoop door de gemeente Hulst van een groot perceel bouwterrein. Het gewone onderzoek ter secretarie, wat anders eerst dezen zomer zo'Ui geschieden, werd nn ook reeds ge houden. De leden van de rechtsche raads fractie op één uitzondering na - de autoriteiten, rechtstreeks of zijdelings be trokken hij den scholenbouw en de sub sidie-aanvragen, maakten van deze gele genheid gebruik om bfiji den commissaris der Koningin ter audiëntie te gaan. Nu den middag ontving de Commissaris het Raadslid Poppe, den notaris Van Dal sum en den regent van het R. K. Lief dehuis, Wilking. Inmiddels ligt het in de bedoeling van do uitgetreden Raadsleden, 'in apenbare vergaderingen, enz., de inge zetenen tot in bijzonderheden bekend te maken mot hetgeen er gebeurd is. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ilonlenisse (toez.): J. W. Maas te Gapingoto Wanneperveen (toez.)L. J. Wesseldijk, O.-I. predikant, met verlof to Hilversum; te BleiswijkJ. II. Gunning E.Bzn te Lage Vuursche. Bedankt voor Wilnis door \V. Deur te Zegveld. Geref. Kerken. Beroepen te SauwerdD. v. d. Mculen te Rcitsum. Bedankt voor Sliedrecht door J. A. Verhoog to Willemstad. Geref. Gemeenten. Beroepen te LisseII. A. Miuderman te Dirksland. De toestand van dr D. II. Th. Vollen hoven is iets gunstiger. Do koorts, die sinds ccnigo dagen den toestand verergerde, is thans geweken, meldt de „Stand.". KOUDEKERKE. Hot afscheid van Ds Post- 111a is bepaald op Zondag 25 Febr. des nam. 2 uur. Prediking e n grondtekst. In do „Bazuin" wijst Prof. Hoekstra er op, jjat do Statenvertaling, niettegenstaande haar ge breken, voor de leden der Gemeente een groote v schat is. De predikant heeft echter aan deze vertaling niet genoeg, wanneer hij de Schrift aan de Gemeente moot verklaren. Hij gaat terug naar don grondtekst, om den eigenlijken zin en de nauwkeurige bedoeling der woorden te weten, waarin de Heilige Geest de ge dachten Gods heeft uitgedrukt. Juist omdat we Gods Woord moeten ken nen en in de prediking hot Woord Gods ver klaard en toegepast moet worden, kan de dienaar des Woords met een vertaling niet tevreden zijn, maar moet hij- de H. Schrift in] den grondtekst kunnen lezen, om don juisten zin aan de Gemeente te vertolken. Om dat te kunnen, is een wetenschappelijke opleiding noodig, en het aanleeren van do talen, waarin de Heilige Schrift geschreven is, voreischt. Ieder, die naar Art. VIII K. O. predikant geworden is, voelt hot steeds meer als een leemte, dal. hij geen Grieksch en Ilebreeuwsch kont. De predikant daarentegen, die in de jaren zijner opleiding zijn talen goed geleerd heeft en ze in de pastorie onderhoudt, kan de Gemeente den rijkdom van Gods Woord verklaren en haar op de fijne nuanceeringen der Schriftgedachten attent maken. Bij de verklaring van den tekst moet goed uitkomen, wat do bedoeling van don grondtekst is. Het gaat om Gods Woord en dat Woord Gods moot de Gemeente leeren kennen. Evenwel, in de wijze, waarop het beroep op den grondtekst geschiedt, moet de noodige wijsheid betracht worden. De Gemeente kan zich niet met evenveel vertrouwen aan do vertaling van den jeugdigen predikant of van den proponent overgeven als aan de Statenvertaling. Het is hier een vertrouwenskwestie. Do Gemeente mist alle controle. Kan niet be- oordeelen of de vertaling van den dienaar des Woords juist is of niet. Moet volstrekt gelooven op zijn gezag. Een predikant, die jaren lang een Gemeente heeft gediend en haar vertrouwen heeft, kan wel een nieuwe vertaling geven, zonder dat er één lid aanstoot aan neemt. Maar iemand die vertrouwen nog moet winnen, wage de Gemeente en zichzelf niet aan een dergelijk expériment. Waarbij nog komt, dat iemand, die Grieksch en Ilebreeuwsch kent, nog niet, door die kennis alleen, in staat is een goede vertaling van de Heilige Scrift te geven. Ilietoe is noodig een groote kennis van het geheele hoek, waaruit de tekst genomen is, ja van heel de Schrift. Hiertoe is veroischt veel ervaring op het gebied van vertaling. En. vooral, een gerijpt geloof, dat in de Schrift- gedachten inleeft. Want inleven is nood zakelijke voorwaarde voor rechte vertolking. Hot door ons uit de N. R. C. over genomen bericht, dat bij de stemming voor eon lid in de commissie van be roep, namens het Geref. Schoolverband (vac.-prof. dr. A. Noordtzij) op dr. J. C. de Moor te Utrecht 97 en op mr. J. A. de Wilde te 's-Gravenhage 76 stemmen zijn uitgebracht, zoodat een herstemming tusschen deze personen moet plaats heb ben, is onjuist. Het geldt de stemming vjain. één lid der commissie van beroep, van den schoolraad voor de Scholen met den Bijbel en behalve genoemde heeren; ontvingen ds. B. Batelaan te Zeist, ds. G. H. Kersten te lerseke en ds. J. L. Pie^son te Groningen ieder één stem, zoodat uit deze groslijst gekozen moet worden. Geslaagd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het candidaats-examen Ned. Letteren H. A. Höweler, geb. te Am sterdam, wonende te Hilversum. Dit is het eerste candidaatsexamen Ned. Letteren laan de Vrije Universiteit afgelegd. Die goeie, ouwe t ij dl? In een Engelsch nieuwsblad van 1822 werd me degedeeld, dat een portier aan een school had nagegaan, hoe een onderwijzer in zijn lesuren 911.500 stokslagen had uitge deeld, 124 zweepslagen en 360 tikken met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2