RHEüMATIEK. No 101 Dinsdag 30 Januari 1023 37e Jaargang Opzienbarende Genezing. Probeer mijn behandeling gratis. Baitealand. Binnenland. OPNIEUW EEN IN VIER WEKEN GENEZEN. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259 Als twee hetzelfde doen... „Het Volk", het hoofdblad der sociaal democraten, valt den minister van arbeid aan, omdat hij zich voegt naar de ver slechterde tijdsomstandigheden en met zijn collega's in het kabinet, wat aangaat stuiting van den duren woningbouw, de vermindering van het werkloozen-traktte- ment en andere voor critiek vatbare uit gaven meegaat. Deze aanval van de zijde van het soc.- dem. orgaan is niet billijk, dewijl het verzuimt te gewagen van de oorzaken dezer bezuinigingspogingen van minister Aalberse. Het blad meet bovendien met twee maten. Immers dezer dagen zijn door den gemeenteraad van Den Haag, na heftige bestrijding door de sociaal-democraten, de schoolgelden voor de handels- en nijver heidsscholen verhoogd, op voorstel van den sociaal-democratischen wethouder Al- tarda, die zich niet liet bepraten, en er bij bleef dat de nood der tijden hem er toe dwong. Tegen dezen „kapitalistiscben" maatregel nu van den sociaal-democra- tischen wethouder is „Het Volk" niet op gekomen. Wat Aalberse als een doodzonde wordt aangerekend, wordt zonder verzet aan Albarda toegestaan. Albarda kan wethouder blijven, terwijl Aalberse als minister moet worden onmo gelijk gemaakt. Het schijnt dat de sociaal-democraten op dit punt er een tweeërlei keursteenj of maatstaf op na houden. Quod licet Jovis, non licet Bovis. Hetgeen vrij vertaald zeggen wil: de een mag een koe stelen, en de ander mag niet eens over het hek kijken. Of in omgekeerden zin: hetgeen den mijnheer als een doodzonde wordt aan gerekend, wordt den man van „Het Volk" gaarne toegestaan. De toestand in het Ruhrgtebied. Het wordt hoe langer hoe moeilijker om berichten te krijgen uit het Ruhrge bied, omdat de Franschen den Rijnland- lcabel doorgesneden hebben, waarmee het Rijnland met het onbezette Duitschland is verbonden. Men rekent er op; dat biiif nenkort het telegrafisch verkeer van uit het Ruhrgebied met het overige g'edeelte van Duitschland gestoord zal warden. Ver der wordt gemeld, dat het stilliggen van het spoorwegverkeer in het oude en nieuw bezette gebied steeds grooter 'om vang neemt. Het geheelé West-Duitsche spoorwegbedrijf moet iin de war zijn. Volgens de bladen is het D'uitsche spoor wegpersoneel er in geslaagd om bijna alle locomotieven en een groot deel der ko- lentransportwagens in het onbezette 'ge- bied te brengen, zoodat de Franschen afgezien van alle andore moeilijk beden, nu ook nag zien moeten, waar vandaan zij locomotieven voor het spoor wegverkeer inmeten krijgen. Een belangrijk bericht komt nog uit Koblenz. Gemeld wordt n.l., dat de staking bij de spoorwegen otp den linker Rijnoever, die tot nog toe partieel was, gisterenmiddag algemeen is geworden Ook wordt gemeld, dat de Franschen met hun loopjongens, de Belgen, voor het nieuw bezette gebied den verscherpten staat van beleg hebben ingesteld. De kran ten, schouwburgen en bioscopen staan tlian s onder censuur. Op overtreding van de uitgevaardigde bevelen zijn zware straf fen gesteld. Verkeer op straat mag van 10 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens Rbsolunt niet plaats hebben. Te Essen en Aken is de toestand zeer gespannen. Te Essen hebben de Fran schen een derde der ziekenhuizen voor bezettingsdoeleinden in beslag genomen, Waaronder ook het paviljoen voor diph- teritis en de hoofdkliniek, waar uitsluitend besmettelijke ziekten ondergebracht wor den. De zieken moesten het paviljoen ver laten. Ook de paviljoenen voor roodvonk, mazelen en typhus moeten afgestaan wor den. De doctoren stellen zich voor de gevolgen niet aansprakelijk. In Aken patroeljeeren de bezettingstroe pen met machinegeweren. Groote biljetten zijn overal aangeplakt, waarbij bekend wordt gemaakt, dat de stedelijke regeering is afgezet en de burgerij de bevelen van de Belgische en Fransche troepen moet opvolgen; anders zal van de wapens ge bruik worden gemaakt. Onder voorbehoud wordt uit Keulen ®a.n de „Vingtième Siècle" geseind, dat zich ernstige incidenten in de omgeving van Coblenz hebben voorgedaan. Bij de arrestatie van den opper-burgemeester van Coblenz zouden de Fransche gendar men, die den qpper-burgemeester naar hun hoofdkwartier leidden, door een groep Duitsche nationalisten zijn aangevallen. Daarop zou een Fransche mitrailleuse in actie zijn gekomen met het gevolg, dat 20 Duitschers werden gedood. De Engelsche labours hebben Bonar Law verzocht het lagerhuis zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen. De meubelen v,an Lanidru. Gelijk' .aangekondigd, beeft Zaterdag in jde gerecfhtelijke verkoophaal te Ver sailles >de veiling plaats igeblad van voorwerpen, toebehoord hebbende pan den blauwbaard Landru en in diens villa te Gambois ,als overtuiging'sstuk- ken in beslag genomen. Er was een ongezonde belangstelling voor dezen luguberen verkoop, die aanvankelijk niet dreigde door te gaan, omdat van verschillende zijden reeds fabelachti ge bedragen voor de Werktuigen der misdaad waren geboden. De beruchte kachel, waarin Desiré Landru de lij ken izijner slachtoffers moet hebben verbrand, Werd voor 4200 francs ver kocht laan den eigenaar van een rei zend imuseum. De zaag, waarmee de vrouwenmoordenaar de lijken der elf verloofden aan stukken hééft 'gezaagd, bracht |200 francs op, terwijl twee toet. bloed bevlekte tolatrassen voor (vier honderd francs van de hand gingen. Korte berichten. De nacht-snel treinen Kopenhagen Duitschland v.v. zijn Voor ombepaal den tijd gestaakt, daar het. Duitsche spoorwegbestuur het Deensdbe heeft verwittigd wegens 'k'olemgebrek tot staking van dézen dienst te «toeten overgaan. De Iersche rebellen hebben gister nacht Vier treinen opgehouden op de Dublin-South Ëasternlijn in het graaf schap Wexford. Zij besprenkelden die treinen met benzine, staken ze in brand en brachten ze aan den gang, zoodat, zij brandend tegen elkaar hot sten. De schade wordt op 40.000 pcl.st. geschat. In de streek vain Saint-Rémy en des Baux heeft, een hevige stormwind gewoed. Een lijkwagen, die een brug over de Rhone passeerde, werd dooi den storm omvergeworpen. De lijkkist en de zwarte drapeering van deh wa gen kwamen in den .stroom terecht. Eien inwoner van Marseille had een hoeveelheid buskruit bij een ka chel te drogen gezet. 'Plotseling1 deed zich een geweldige ontploffing: voor. Heel bet muis, waarin de explosie plaats had, daverde op zijn grondves ten en het meubilair werd aan splin ters geslagen. Vijf personen Werden min of toeer zwaar gewond. D'e „Am'sterdammeir". Naar wij1 vernemen, is het zoogezegde „comité Zijp", dat Zich gevormd heeft uit gedupeerde obligatiehouders van het ge failleerde Christ. D'agblad „De Amster dammer", en dat zich ten doel had ge steld een nieuw Christ. Volksdagblad, waarvan reeds een proefnummer versche nen is, uit te geven, uiteengevallen. Een aantal leden van het comité n.l. heeft zich uitgesproken voor hervatting van de onderhandelingen met „De Standaard", welk blad onder den naam van „De N.V. Die Chr. Pers,, „De Amsterdammer" uit den faillieten boedel heeft overgenomen en thans exploiteert, en wel op de basis van hot laatstelijk door „Die Standaard" aan het comité-Zijp ge.dane voorstel, dat n.l. de exploitatiewinst op „De Amsterdam- mier" van de eerstvolgende 10 jaar ten bate van de gezamenlijke obligatiehouders van „De (oude) Amsterdammer" zal wor- lden afgestaan. Zelfs is reeds aan het denkbeeld tot hervatting van de onder handelingen met „De Standaard" uit voering gegeven, en hebben deze onder handelingen groote kans van slagen. Een en ondier zou zeer waarschijnlijk ten ge volge hebben, dat van de stichting van een nieuwe Amsterdammer" niets zou komen. („Tel.") Bedoeld comité deelt echter later aan de Tel. mede, dat het comité niet is uit eengevallen. Slechts één lid is om andere redenen uitgetreden. Over het nieuwe blad is nog in geen enkel opzicht beslist. Classificatie der gemeenten. De uit de classificatie-commissie ge vormde sub-commissie ter bestudeering der indeel ing der gemeenten in verband met den standplaatsaftrek bestaat volgens het „Hbld" uit de heeren jhr. W. de Jonge, secretaris-generaal aan het Mi nisterie van Financiën, voorzitter; E. C. jWi. v. Dijk .vertegenwoordiger voor de (Re- geering; C. H. B. de Korver, secretaris der Centrale van Hoogere Rijksambte naren; J. G. van der Jagt, voorzitter van het Comité van Neutraal Overheids personeel voor de Rijksambtenaren; P. Moltmaker, voorzitter van de Neder- landsche vereeniging van Spoorwegper soneel voor de Spoorwegambtenaren. hebben en die indruischt tegén de begin selen der gerechtigheid en Christelijke liefde. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 P r ij s der A d v e r t e vi t i n 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De arbeiders b ij Wi i11 o n Die heer J. Gerritsz, directeur van den Ned. Wcrklooshcidsraad en secretaris dei- commissie van advies voor de werkloos heidsverzekering, heeft te Rotterdam een onderzoek ingesteld naar de mededee- lingen der firma Wilton aldaar in haar schrijven aan de Kamer van Koophandel te Rotterdam betreffende het niet aan vaarden van arbeid aan die scheepswerf door daartoe opgeroepen werkloozen. Uit dit onderzoek, waarvan de resulta ten gepubliceerd worden in het jongste nummer van het tijdschrift van deni Ned. Werkloosheidsraad, blijkt, dat door de Arbeidsbeurs te Rotterdam ingevolge de aanvraag van „Wilton" op Donderdag 28 Dec. met de laatste post verzonden wa ren 124 (niet 180) oproepingskaartcn. Op deze oproepingskaarlen hadden zich Vrij dagmorgen 29 Dec. te 10 uur ongeveer 40 man aan de werf aangemeld, In den loopl van dien dag en Zaterdag 's morgens waai dit aantal tot 100 gestegen. Van de 24, die niet verschenen, waren 14 aan, i"t wierk, (waren 4 niet bekend bij1 de administratie der werkloosheidsverzekering der steun regeling en van het Maatschappelijk Hulp betoon, en hadden 6 hun oproepings- kaart niet ontvangen. Van deze 6 ont vingen slechts 2 steun (geen uitkeering1) en de 4 overige geen enkele hulp'. Van de 100 die zich aanmeldden wer den 58 geplaatst, werd aan 33 aange zegd den volgenden dag (Zaterdag) terug te komen, hadden 5 reeds werk, wterd 1 ziek en werden 3 afgew'ezen. Van de 33, die niet aangenomen werden, zijn c,ij 17 den volgenden morgen zander resultaat teruggekomen, hadden 6 reeds werk ge vonden, hadden 8 geen steun of uitkee ring en hebben 2 geweigerd den arbeid als passend te aanvaarden. Van deze twee genoot één reglementaire uitkeering en de andere steun volgens een crisisregeling. Zij weigerden het aangeboden werk om principiëele redenen. De heer Gerritsz concludeert a.m. dat door de N.V, Wilton in haar schrijven is overdreven, dat over het algemeen de werklooze opgeroepenen zich hebben aangemeld, en dat wel niet bij alle werk loozen de lust bestaat zich vrijwillig aan' te melden, miaar dat, gezien de voor waarden w'aaronder gewerkt moest wor den, de vraag rijst, of, indien er geen steup in wolken vorm ook zou worden verstrekt, alle werkloozen wtel grooter lust zouden toornen dan thans. Verzekering ouderdomsrente. Zooals reeds gemeld is, zal de gewij zigde Ouderdomswet op j. Februari a.s. in werking treden. Dit beteekent, dat van dien datum af de gelegenheid zal zijn opengesteld voor een ieder, onafhankelijk van zijn inkomen, zich bij den Staat vrij willig te verzekeren vooi' een ouderdoms rente tot een maximum van f 20 per week. De algemeene maatregel van bestuur ter uitvoering van de wet zal over eenige weken verschijnen. De verjaardag van d e n e x-k e i z te r Herhaaldelijk hebben in den laatsten tijd de Amerikaansche bladen berichten ge bracht over een minder aangename ver standhouding tusschen den ex-keizer en zijn gemalin, die zelfs tot een verwijde ring zou hebben aanleiding gegeven. In verband hiermede deelt men aan het „Hbld." uit Doorn mede, dat beide echt- genooten met het twaalfjarig dochtertje uit het eerste huwelijk van laatstgenoem de aanzaten aan de feestdiners, welke Vrij dag en Zaterdag op t Huis Doom ter eere van den ex-keizer gegeven zijn. De gewezen kroonprins en prins Heinrich zaten mede beide dagen aan. Vrijdag wa ren bovendien de voornaamste personen uit de dagelijksche omgeving van den gewezen keizer aan den disch genoodigd. Zaterdag was het de aristocratie uit Doom en omgeving, voor zoover die met Huis Doom converseert. Het trok de aandacht, dat op de felici- tatieregisters minder druk is geteekend, dan vroeger. Bloemen en telegrammen kwamen ook in mindere mate binnen. De bezetting van het Ruhr gebied. Het „Hbld." verneemt, dat van Duit sche zijde het voornemen bestaat, het overgroote deel der inzameling, die bet Duitsche volk op het oogenblik houdt, in guldens te beleggen en te bestemmen voor den aankoop van Nederlandsche le vensmiddelen voor het Ruhrgebied. Reeds zijn in de afgeloopen week groote hoe veelheden Nederlandsche levensmiddelen door Duitschland opgekocht en naar het Ruhrgebied gezonden. Het Bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond heeft ook een resolutie aangenomen tegen Frankrijks geweldpoli- tiek, die de noodlottigste gevolgen kan Mr. of Dr.? Het bestuur der Nederlandsche Advo- caten-Vereeniging heeft besloten omtrent de vraag van liet praedicaat Mr. of Dr., tien leden der balie te adviseeren zich Meester te blijven noemen, ook al be zitten zij den doctors-graad. Het is de traditie, die het bestuur met dit advies volgt. Een traditie, volgens welke zoo wel hier te lande als b.v. in Frankrijk de advocaten speciaal zich Meester noem den en zelfs veelal, vooral in laatstge noemd land, met dien titel werden aan gesproken of aangeduid. Treindienst. Met ingang van gisteren is, naar het Hbld. meldt, het eerste lid van art. 15 van het Algemeen Reglement op het ver voer der spoorwegen vervallen verklaard. Dientengevolge wordt het vertrek der trei nen op de voornaamste stations voor de belangrijkste aansluitingen niet meer door het luiden van een bel en afroepen in de wachtkamer aan de reizigers bekend ge maakt. Een luchtdienst op Keulen. Nu het spoorwegverkeer tusschen Ne derland en het Rijngebied geheel ontred derd is, heeft, naar „Aneta" verneemt, de IC. L. M. een luchtdienst op Keulen ge organiseerd, welke onmiddellijk in wer king zal gaan, zoodra de bezettingsauto riteiten, die zich daarover met hun regee ringen moeten verstaan, de vereischte toe stemming zullen hebben gegeven. Passa giers, post en goederen zullen worden vervoerd. Werkloosheid aan de grens plaatsen. Aan de meeste arbeiders uit Glanerbrug, Losser en Overdinkel, die de textielfabrie ken in Duitschland bezoeken, is het werk opgezegd. Daardoor komen vele gezinnen en ook de gemeentebesturen aan de grens in groote moeilijkheid. In de laatste 25 jaar is het aantal arbeiders, dat over de grens werk zoekt, enorm toegenomen. Glanerbrug, voor een kwart eeuw nog een dorpje met enkele honderden inwo ners, heeft zich ontwikkeld tot een flinke plaats. In Overdinkel ging het zielental in even snel tempo vooruit; LosSer -iets minder, doch ook hier een groot aantal textielarbeiders, zonder dat in die plaat sen zelve fabrieken werden gevonden. Sedert het uitbreken van den oorlog werd het minder rooskleurig wegens ge- heele of gedeeltelijke werkloosheid. Het Nationaal Steuncomité moest zich groote offers getroosten, terwijl Rijk en gtemeen- ten eveneens bijsprongen. Na den oorlog kwam de valuta-kwestie. Het loon werd in marken uitbetaald en hoe meer de mark in waarde daalde, hoe minder de arbeiders daarvoor aan deze zijde der grens konden knopen. Het Rijk moest weldra bijspringen en sedert dien is het voortdurend klagen geweest, dat de ar beiders er niet konden komen met hun geld. De Gronausche fabrikanten, om hun arbeiders te behouden, .deden het hunne: de Hollandsche arbeiders kregen een toe slag op hun loon; de Nederlandsche Re geering paste bij, doch ging niet verder dan een maximum-weekloon van f21. Nu hebben de fabrikanten hun toe slag f 7f 8 per week opgezegd. Tegelijkertijd is de Regeeringsbijdrage verminderd tot f 5f 11, al naar de grootte Van het gezin, en daar het markenlo on niet meer bedraagt dan pl. m. f 1.50 per week, is het loon nu gedaald tot f6.50 f 12.50. Lang zal dit niet duren, want de fabrikanten hebben de Hollandsche arbei ders nu ook het werk opgezegd. Door dit besluit zal de werkloosheid in de ge noemde grensplaatsen nog toenemen. Don kere tijden staan te wachten. „Verk wi sting". Onder dezen naam schrijft een inztender uit Zeist in „De Nederlander" reeds vroeger deed 't oude1' een ander kopje een inzender uit Rotterdam in de N. R. C. dat zij hadden ontvangen van den in specteur der directe belastingen in hun woonplaats een groot couvert, waarin een verbazend groot stuk op zwaar papier meer dan 23 c.M. breed en meer dan 36 c.M. hoog, waarop aan den voorkant niet landers gedrukt staat dan Rijksinkomstenbelasting Inspectie der Cirecte Belastingen Zeist. mijn adres. Voorts de uitnoodiging om binnen 14 dagen een door mij onderteekende opgave te verstrekten van de in mijn dienst zijnde personen. De Inspecteur. Onderaan nog de mededeeling, dat ge vangenisstraf bij opzettelijk valsche op gaaf, of bij niet volledige voldoening aan verplichte opgaaf geldboete volgt. Vier maanden aan het bed gekluis terd. Kon niets meer doen. Onmachtig te loopen. Een zoogenaamd hopeloos geval door mij Zou men zich een ernstiger geval kun- ken voorstellen dan dat van Mej. G. SIN- GERLING, Gehard Douptein 181, Amster dam? Zoei- lang leed zij aan Ischias eau Zemiw-rbeumatiek. De vier laatste maan den zoo ernstig, dat zij noch bed noch stoel kon verlaten en alle hoop had op gegeven ooit weer te kunnen loopen. Allo mogelijke behandeling ondergaan; niets mocht haar baten En nu? Is zij weder zoo goed en ge zond lals do baste; kan haar huishouding weder waarnemen, precies alsof er niets gebeuird) wlasLeies hetgeen zift mij schrijft: „Mijn verontschuldiging niet eerder- ge schreven te hebben. Vier maanden ben ik van den vloer geweest, absoluut niets kun nen doen, of naar mijn gezin omzien. Na oen week' reeds was ik iets beter en kon ik weder iets uitvoeren. Nu geheet (liorstcld en alles weder aanpakken. Na de vreeselijkste pijnen te hebben geledén ten vergeefs door twee dokters behandeld, niet in bad overeind kon komen, niezen of hoestan mij radbraakte, mijn heupzenuw vreeselijk pijn veroorzaakte, zoodat iK hulpeloos moest blijven liggen, geheel door „Duo-Formula," in 30 dagen genezen. Ik geaf u dan ook het recht dit aan alle ljjöers kenbaar te maken". MIJN GRATIS AANBOD. Laat ieder lijder, die dit leest, om een gratis 10 dagen voorraad dezer merk waardige behandeling schrijven. Het ge- Val van Mej. Singarling bewijst dat er geen te ernstig is om door dezd behan deling genezen te worden. D© heer Arthur Richards, in wiens privé-laboratorium. eg gevonden werd, zegt: „Ik zal niet rusten alvorens ik ieder lijder aan Rheumatiek, Ischias, Jicht, Knobbeljicht of eenige an dere Urinezuur-ziekte de gelegenheid ge geven heb mijn behandeling gedurende 10 dagen op mijn kosten te beproeven". HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. Zend noch geld, noch postzegels. Zond eenvoudig uw naam en adres met da woor den: „Gratis voorraad'", per 12l/2 cents :briefkaart, waarna de 10 dagen Gratis Behandeling te zamen met verklarende Brochure en de beschrijving van meerdere wonderlijke genezingen, n ptelr keerende post franco zal bereiken. Adresseer: Mr Arthur Richards, Room 870, Cromwell House, High Holboto, Lon den, W. C. 1, Engeland. Porto naar Engeland: Briefkaarten I2V2 cent. Brieven 20 cent. Aan de binnenzijde staan alleen mtet verbazend dikte letters 31/2 regel gedrukt, die mededeeten, dat aandeelen winst ia een bedrijf voor 't personeel als salaris worden beschouwd. Een los vel geeft 8 geperforeerde strookjes voor invulling van 't gevraagde. De helft van 't groote vtel is geheel flanco. Naar aanleiding hiervan schrijft eten' huisvader ons: Ook ik ben in 't bezit van een derge lijk stuk papier met enveloppe, van den inspecteur te X ontvangen. Natuurlijk ligt de fout der „verkwisting" hier niet bij de inspecteurs, maar elders; misschien wel bij een ambtenaar bij het departement van financien, die maar raak bedacht el besteld heeft; wanneer dit dure papier zal verbruikt zijn, laat ons hopen dat als dan met de klachten dezer inzenders zal worden gerekend. Ik voor mij meen tot deze opmerking gerechtigd te zijn, dewijl ik tot de slachtoffers van de „bezuini ging" behoor; u moet weten: mijn zoon, die voor zijn nommer in militairen dienst' moest en in Augustus des vorigen jaara terugkeerde, in de verwachting zijn plaats op een der Rijkskantoren, waar hij vijf jaren was werkzaam geweest, wter te kunnen innemen, ontving namens het mi nisterie van financien bericht dat hij ont slagen was, natuurlijk wegens de bezuini ging. Hiertegen valt natuurlijk niets te zeggen, al is het hard. Maar mij bekruipt wel eens de gedachte, zou de bezuiniging op de traktementen der hoogere ambte naren wel overal er aan evenredig zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1