$0 §9 Zaterdag 27 Januari 1923 37e Jaargang "eerste blad. HUWELIJKSFEEST sF\J.A.&L.G.WÏTTE Buitenland. Binnenland. Eerste kwaliteit Wijnen. laagst uogelüken prijs,» Uit nummer bestaat uit twee bladen WenscM op üw tegen den toetrekt dan l)w WIJKEN en LIKEUREN van de e e er 's-Heer HendriksMnderenstraat ROES Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers I f 0.0S P r ij s der Advert entlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Uit 'het Ruhrgebied. Voel nieuws is er ditmaal niet te meidon. Van de Franscjhe plannen Leeft men gisteren onder telegrammen Kunnen lezen, n.l. de algeh'eele schei ding tusscthen het Ruhrgehied en ove rig Dnitschland. De bezettingsautoriteiten te D'ussel- dorf hebben nu ook een poging onder nomen, om zelf het spoorwegbedrijf in exploitatie te nomen. Het Duitsche spoorwegpersoneel, waaronder ook de hoofdleiders zijn van de stations ver wijderd, evenals de telegraaf- en tele- fooriamh ten aren hij de spoorwegen. Het geheele Duitsche verk'eer ligt daar thans volkomen stil'. Fransch personeel tracht nu de goe derentreinen zelf te rijden. Tot nog toe volgens inlichtingen van Diuitschen kani, mot weinig succes. Een goede rentrein is op de lijn Duisburg- Dus- seldorf uit ae rails geloopen, terwijl een locomotief toilet een wagon door een anderen trein in elkaar is gereden, zoodat het verkeer is gestoord. De arrestaties van leidende persoon lijkheden duren in verschillende plaat sen nog voort. Gistermorgen is te Dus- séldorr op het raadhuis de eerste bur gemeester zonder opjgaive van motieven gearresteerd. Door "den voorzitter der centrumsfractie werd onmiddellijk te gen deze arrestatie namens alle frac tie-leiders geprotesteerd. Korfe berichten. ®e Munchen en Neurenberg heeft een inzameling in de hotels voor de arbei ders aan de Roer eenige millioenen mark opgebracht. Engelsche en Amerikaan sche gasten hebben het leeuwendeel geschon ken. President Ebert heeft aan de vetee- niging van Duitschers te Boedapest het volgend, telegram gezonden: Het Duitsche volk cxt zijn regeering zijn eensgezind tot elk offer bereid en vast besloten in dezen moeilijken tijd stand te houden in de vaste overtuiging dat wij niet anders kon den handelen en dat wij recht en vrijheid moeten verkrijgen. De Dusseldorfer Nachrichten, het voornaamste blad van Dusseldorf, is tot 31 dezer door de bezettingsoverheid ver boden. Be auto's, die met zoo goed gevolg dwgrs door den Sahara zijn gereden, van Algiriö naar Tomboektoe, zullen aan het eind Tan de maand langs denzelfden weg de terugreis naar Algerië aanvaarden. la Engeland is verbazende vraag naar steenkolen, waarschijnlijk door de bezetting van het Ruhrgebied. Zuid-Ame- rika, Canada, Amerika, benevens de Eui'o- peesche landen koopen steeds zwaarder. Gemeld wordt dat de driemaandelijksche productie van de Noordoostkust reeds ge heel opgekocht is. De gietkolen zijn opge- loopen met 7J/z, de steenkool met 21/4 sh per ton. Tan 1 Februari af zullen de Spoor wegtarieven in Duitschland weder ver dubbeld worden. De laatste verdubbeling der tarieven was opl 1 Januari in werking getreden. De bolschewistische regeering had reeds sinds lang het godsdienstonderricht en h«t, geven van Bijbelsche geschiedenis op de scholen verboden. Deze wet werd echter zoo ontdoken, dat deze lessen aan huis werden gegeven. Thans is zulks als een uitvloeisel der jongste communisti sche actie ook verboden. Al wie schuldig wordt bevonden aan bet geven van onder richt in den bijbel zal tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld wordjen. De Directie van „Het Volk" boos. Het is een publiek geheim, dat er tal van socialistische ondernemingen zijn o.a. coöperaties, waar de arbeidsvoorwaarden en loonen lang niet schitterend zijn. Hoort men de socialistische sprekers; dan komt er geen eind aan de eischen die men den werkgevers stelt. Maar wanneer het op zèlf-doen aankomt, hapert het wel eens. Nu kunnen we ons best indenken, dat de roode ondernemers óók het belang ran hun zaak in 'toog moeten houden. Maar dan diende men zich ook wat te matigen, als ondernemers van andere kleur in 't zelfde geval verkeeren. Maar eilieve. Nu verwijt een lezer van „Het Volk" aan de Directie van zijn blad, dat zij hare arbeiders een loonsverlaging van f'2.25 lol f3 per week heeft gegeven. En heel scherp zegt deze inzender, dat nu voortaan maar geen berichten van loonsverlaging bij andere patroons meer moeten worden opgenomen, want wie bo ter op z'n hoofd heeft, moet uit do zon blijven. Men zietj deze man slaat §pijkers met koppen. E11 daarom is de Directie van „Het Volk" zeker zoo heel erg boos, want ze wijdt er meer dan een kolom druks aan. En 'tmooiste van 'tgeval is: het feit zelf wordt niet tegengesproken, dus zal 't wel waar zijn. „Het is wéér 't oude liedje," klaagt de Volk-directie. „De inzender deed geen schijn van 'n poging om zich op de hoogte te stellen van de werkelijke toe dracht en de werkelijke beteekenis van de zaak. Hij' hoorde iets ten nadeele van een partij-instelling engelóófde het natuurlijk. Waarom zou je zulke dingen niet voetstoots gelooven?" (We merken op; dat deze ontboezeming woordelijk kan dienen voor tal van be richten, die in „het Volk" over loonsver laging worden opgenomen. Zou de re dactie wel ooit bij één ondernemer in- fonneeren naar de redenen van loons verlaging? Wij gelooven het niet!) De Directie klaagt verder: ,jVast staat lfu eenmaal dit: wij moeten géén drank advertenties, géén gok-advertenties, géén voorschotbank- of afbelalings advertenties, géén landstorm-advertenties, we moeten eigenlijk hcclemaal geen advertenties op nemen; we 'moeten nieuws geven uit het hccle land en op elk gebied; wij moeten zoo spoedig mogelijk eon ochtendblad ge ven; wc moeten, als elk ander de loo- •pen verlaagt, doorgaan met het oude loon te betalen; we moeten als We kans zien tot personeelsinkrimping, toch niemand ontslaanwe moetenten spoedigste de abonnementsprijs verlagen. Doen we dat alles niet, dan hebben we boter op ons hoofd, dan wekken we verbittering, dan schaden we het partijbelang, dan boren we onze krant den grond in, dan passen we kapitalistische praktijken toe." (Zeker, directie, ge hebt volkomen ge lijk. Die criliek "is vaak onbillijk. Maar waarom is uw blad dan toch telkens zoo onbillijk tegenover particuliere werk gevers? Van "hen vragen de sociaal-de mocraten zóóveel, dat des opnoemlens geen einde is. Rn nóg heeten alle patroons uitzuigers, etc. Zie toch uw eigen in consequentie in! Ge merkt nu zelf, hoe onmogelijk het is, aan alle eischen te voldoen!) Verder wordt uiteengezet, dat drukkerij „Vooruitgang", waar het Volk wordt uit gegeven, verplicht was mee te gaan met het besluit van den Patroonsbond. Ter wijl het artikel eindigt met de volgende lieflijke ontboezeming. De toestand is zoo: men eischt van „Vooruitgang" korter arbeidstijd, hooger loon, onbezorgd bij ziekte, vacantie met toeslag, enz., 'en, als men maar denkt dat het niet zoo is, dan kankert men tegen „Vooruitgang" en loopt intusschen naar een auuere drukkerij, die van al die zaken niets moet hebben, omdat die vol gens hun meening goedkooper is dan „Vooruitgang". Wanneer de directeur niet een aantai vrienden in de partij en vakbeweging had, die daar niet zoo over denken, dan zou hij yvenschen, dat het met de drukkerij „Vooruitgang" ging als met die van het „Berliner Tageblatt", (die ingestort is. Red. Z.) Wel interessant, als de roode broe ders elkaar de les eens lezen. En daarbij buitengewoon leerzaam! Het aantal gemeenteraads leden. Van verschillende zijden worden ons berichten gezonden betreffende het te ver groe ten aantal gemeenteraadsleden bij de volgende zittingsperiode. Men gaat daarbij echter niet steeds uit van het juiste standpunt. Zoo meldde men uit Heerlen dat het aantal raadsleden van 15 op 23 zal moeten worden gebracht, omdat de bevolking op 31 December j.l. 34.829 bedroeg. Deze redeneering is onjuist. Het aantal jaadsleden hangt n.l. niet af van het inwonerstal op 31 Deecmber j.l. Uit de commentaar op artikel 3 der gemeentewet blijkt, dat het aantal leden van den raad bij elke verkiezing wordt bepaald naar den uitslag der laatst vooraf gaande volkstelling. Een vermeerdering van het zielental eener gemeente, gecon stateerd anders dan bij gelegenheid eener volkstelling, oefent dus geen invloed uit op de bepaling van het aantal leden van den raad. Aan de hand van het resultaat der volkstelling in 1920 (31 Dec, 1920) moet 0» O er 53 a X -I dus het aantal raadsleden berekend wor den. Dit blijft dan ongewijzigd tot 1930, ongeacht de tusschcnlijdsche toename der bevolking. (Msb.) Steenkolen in Limburg gekocht. Naar de Tel. verneemt is van Duitsche fdjde bij verschillende Limburgsche steen kolenmijnen oen contract afgesloten voor de levering van kolen naar het onbezette gebied. 100!) ton werden reeds gisteren verzonden. JU bevoegde kringen verwacht men, dat de steenlcolenprijzen van de Limburgsche mijnen zullen stijgen. Classificatie van de ge meenten. De commissie tot herziening van de classificatie van de gemeenten heeft Don derdag vergaderd tot het uitbrengen van haar advies. Besloten is dat een sub commissie aan de hand van het verza melde materiaal een schema van indee ling zal Samenstellen. (flet verkeer tusschen Nederland en België. In den laatsten tijd hebben in de dag bladen mededeelingen gestaan met betrek king tot het verkeer tusschen Nederland en België volgens welke vanaf 1 Febr. a.s. de wederzijdsche onderdanen geen paspoort meer zouden behoeven om zich naar het andere land te kunnen bege ven. Naar men aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken mededeelde, is in derdaad een regeling betreffende de ver vanging van het paspoort door een een voudig legitimatiepapier tusschen Neder land en België getroffen, doch zal deze regeling niet vóór 15 Februari a.s. in werking treden. Het veer taan de Abeele. De beer A. Melis te Souburg schrijft ons naar aanleiding Van het raadsver- slag van 23 Januari j.l. over de op heffing pontveer over (het, tonaal door Walcheren te Abeele. Blijkens door den Rijkswaterstaat gehouden aan toeken ingen over de ja ren 19191921 zoo schrijft de Mi nister van Waterstaat, schijnt aan het veer zeer weinig behoefte te besta,an- terwijl te dezien aanzien gehouden aan- teekening valt af te leiden, dat slechts ten hoogste een drietal personen .aan het veer een blijvende behoefte heb ben. Nu de kosten aan onderhoud en be diening jaarlijks f5000 of f6000 zijn, ligt het in het voornemen het veer met ingang van 1 Maart a.s. op te heffen. Het Dagelijksch Bestuur meen de echter maar niet direct hiermede accoord te Betonnen gaan, mlaax te trach ten te behouden zooveel men kon. In overleg met het D'. B. der ge meente Koudekerke, welker gemeente er eveneens belang bij beeft, dat niet alles wordt opgeheven, werd besloten aan den raad van O.- en W.-Souburg- Koudefcerke de gevoelens van de Dag. besturen mede te deelen, n.l. dat, wij de opvatting van Minister van Water staat niet ten volle deelen, daar door het graven van bet kanaal de verbin dingswegen voor verschillende deelen van beide gemeenten zijn verbroken, en is toen de noodzakelijkheid ge bleken om de minder belangrijke ver bindingen te vervangen door overzet- veeren. Evenwel tttoende men voor de be langen van die menschen, die behoef te aan 't veer hebben, te moeten op komen; en meende daarom te moeten voorstellen, het daarheen te leiden, dat het overzetveer per roeiboot blijft bestaan, terwijl door dezen dienst in te richten op voordeeliger manier dan thans, er pl.m. f5000 kunnen wor den bespaard. Zoodot (het (Dp B. aan den Raad voor stelde om te adviseeren de roeiboot to blijven behouden en de bediening te laten verrichten door een veerman- met een jaarlijksche' toelage van pl.m,. f 1000 als Imlaximiuim, hetgeen dan door Waterstaat zal -worden uitgekeerd, ter wijl de woning gratis door den veer man zou kunnen worden bewoond. En het bootmiateriëel kon worden behou den, overtocht des Zondags op 10 cent per persoon ctn 5 cent voor een rijwiel. Daar het vrijwel ziektor is, dat de koek bij Waterstaat al gesneden ligt, mieende het D. B. deze uiterste poging nog te moeten aanwenden, en is door mij de heeren er duidelijk' op gewezen er' aan te moeten denken, beter een half ei, dan een leege dop. Met 6 te gen 4 stemmen is net voorstel aan genomen. Prov. Statenverkiezin gen. Het moet in het voornemen van God. Staten liggen oan de stemming voor de verkiezing Van leden der Prov. Staten te doen plaats hebben op Woensdag! 11 April. (Zei.) De Minister van Arbeid heeft foed gevonden, dajt Vroeger toegekende ijdragen voor woningbouw .zullen worden uitgekeerd aan de gemeenten voor Breskens ide Ver. „Breskens Voor uit" (gedeeltelijk) f3133. O os (burg voor P. Daansén, f1060. G<>es. Gisteravond (had in tegenwoor digheid van vele genoodigden in het Slot Oostende de opening der R.-K. lectuiu'-tentoonstelling plaats. De voorzitter, de heer T. Ei. M. J. Mudde, wees op don langen moeite vollen arbeid, die laan deze tentoon stelling voorafging!. In 't bijzonder werd het welkom toegeroepen aan den ZeerEierw. heer Pastoor, den eere-voor- zitter, aan den WelEierw. Heer Kape laan, adviseur, dien spr. de ziel der tentoonstelling noemde, verder aan den weihouder Stieger en den heer J. W. Vienings (eerelid). Spr. zette daarna uiteen, dat het doel dezer ex positie is, bestrijding van onzedelijke en slechte lectuur. Men wil hier den menschen de hoeken laten z i e n. Maar de club mieende bare actie ook verder te moeten uitstrekken en legde een schat van apologetische weiken, die in den laatsten tijd zoozeer gevraagd en gezocht worden, neer. Mocht men van de tentoonstelling grootsche ver wachtingen gehad hebben, dan ver zocht spr. wel te bedenken, dat men om de financiën moest denken. De bescheiden geldmiddelen lieten een grootscben opzet niet toe. Spr. hoopte, dat de tentoonstelling zich in veler bezoek mocht verheugen. Hierna opende de ZeerEerw. Heer Pastoor L'. Dolle met een kort woord de tentoonstelling en bracht hulde aan de organisators hiervan. Z.Eerw. wees er op, dat de drang, tot lezen, die den mensch in het bloed zit, meestal niet in de goede richting drijft. Daarom is nu een collectie lec tuur geëxposeerd, die den geest ver rijkt en (het hart niet besmet. Met de bede, dat de goede God het onderno men werk' zial zegenen, eindigde Spr. en verklaarde de tentoonstelling .voor geopend. Wemeldinge. D on derdagavond hield de vereeniging van gediplomeerde oud leerlingen van land- en tuinbouwcur- sussen en -scholen alhier, haar eerste jaarvergadering, in de z'aal van dhr. M. Korstanje. De voorzitter, dhr. T. de Groene,' opende deze vergadering met een korte rede, waarin hij zijn blijd schap uitspreekt over 'het medeleven in de belangen der vereeniging door de leden en over de allerwege onder vonden sympathie door de landbou wers in deze gemeente. De secretaris, dhr. G. Burger Fz;., bracht, na de notulen der vorige vergadering;, verslagl over 1922 uit, waarin het vermeldens waardige zeker de aandacht zal trek ken. Dezie nog jeugdige vereeniging telt thans 16 leden', heeft naast (baar biblio theek nog een circuleerende leesporte feuille met vakkundige werken. Eenige lezingen werden er gehouden door dhr. C. Stevens te Goes e.a. en heeft onder leiding van dhr. C. de Koeijer een cursus in landbouwboekhouden georganiseerd. De penningmeester, dhr. A. de Bourgraax Johz., leverde financiëel verslag hetwelk met een ba tig saldo sloot. De bestuursverkiezing bracht een enkele verandering, in- plaats van dhr. M. C. Lindenbergib werd Alb. Walrave gekozen en de hee ren C. Burger en EL v. d. Hamer her kozen. Tot bode werd benoemd dhr. C. Hamelink'. De bespreking over het aanleggen van proefvelden bracht tot resultaat, dat een proefveld zelve in exploitatie zal worden genomen. Een commissie tot regeling en toezicht werd gevormd en 'een der leden nam» de uitvoering op zich. Proeven zullen worden genomen met mangels op een gedeelte grond, kosteloos afgestaan door M. 0. Lindenbergh. Daarna hield de voorzitter een inleiding over: „Ei schen waaraan pootgoed móet vol doen". Spreker begint met te zeggen, dat Zeeland ver ,acht staat met zijn aardappelcultuur dan andere provin ciën, b.v. Friesland en Zuid-Iialland. Aan veredeling is echter nog te weinig gedaan. Hij behandelt achtereenvol gens de voornaamste ziekten, die voor al met pootgoed overgaan. De meeste ziekten zijn niet te herkennen, behalve de Phizoetonia Salani, 'die kenbaar "is aan de eolerotiën (kleine zwarte korst jes) op de knollen. 'Dit kan worden ontsmet door een sublimaat-oplossing, dit is meestal afdoende. De andere de- genaratieziekten kan men bestrijden door selectie op het veld. Er werd ook gedemonstreerd hoe groote aard appelen moeten worden gesneden voor het poten, mede om verschrompeling van de kiemen, uitdroging en zooveel mogelijk rotting te voorkomen. Ten slotte wekte spr. op) door veldexcursies te houden, 'dezie ziekten en hare behan deling na te gaan en te trachten de ziekten onschadelijk te maken. Daarna' leverde de secretaris een korte schets over het paard. Het paard, oorspron kelijk in Azië en Europa in het wild levend, onderscheidde zich al vroeg door zijn bouw en uithoudingsvermo gen, geschikt den mensch van dienst te kunnen zijn. Spreker schetste hoe door het klimaat, voeding, gesteldheid van den bodem en leefwijze en andere factoren, de verschillende vossen en variëteiten zijn ontstaan dankt, komen de tot het tegenwoordige Zeeuwsch- Belgisch trekpaard, bespreekt hij de verkeerde gewoonte, dat nog Zoo wei nigen aan paardenfokkerij doen. Men let te veel op het deklgeld dan wel op; e.en goeden hengst. Hij wekte allen op, om mede te propageeren de zen stelregel. Het meerdere dekgeld van ©en goeden hengst wordt zeker door de meerdere kwaliteit van het veulen met rente vergoed: te propa geeren Wanneer men met overleg te werk gaat, krijgt men goede paarden wat zeker het bedrijf meer rendabel zal maken, zoodat haar kwaliteit van zelf reclame maakt. Kloetinge. Gisteravond vierde de Chr. Jongelingsvereeniging „Immanuël" haar 39ste jaarfeest. Als gewoonlijk droeg deze jaarvergadering een propagandistisch ka rakter. Na de opening door den voor zitter, was de leiding aan den eere-voor- zitter, ds. G. E. Meloen, die een toespraak hield met Psalm 103:1 als Uitgangspunt. Voorts voerden het woord ds. J. J. Hom burg, voorzitter van de Prov. Commissie, die de schoonheid en de gevaren van het jonge leven en het voorrecht Van een leven met God schetste; de heer C. B. Koolhaas als ringagent, die de Vereeni ging gelukwenschte met haar jubileum en haar een hart onder den riem stak en B. C. S., die een opwekkend woord sprak over het goede boek in 't algemeen en de bibliotheek der C. J. V. in 't bij zonder. Voordrachten, samenspraken en versla gen boden goede afwisseling, terwijl mu ziek en zang als opluistering zeer ge waardeerd werden. J. P. 0. en B. C. S. musiceerden, terwijl eenige leden een fluit- ensemble gevormd hadden. Ds. Homburg sloot de samenkomst met een speech over „Feestvieren" en ging daarna voor in dankgebed. De zaal was eivol; velen moesten zich een staanplaats getroosten. Wolfaartsdijk. In de gisteren gehouden vergadering van ingelanden van den Wes- terlandpolder verklaarden 5 stemmen zich voor spoedigen aanleg en verder afbou wen der geprojecteerde spoorweglijnen, terwijl 3 stemmen zich verklaarden voor opschorting dier plannen. In de gisteren gehouden vergadering van ingelanden van den Westkerkepolder verklaarden alle stemmen zich voor op schorting der plannen tot aanleg van de» locaalspoorweg in Zuid-Beveland. Borssele. Vrijdagmiddag vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig dhr. v. d. Velde. Aan de orde was de spoorwegkwestie. De raad besloot met alg. stem men aan Gedep. Staten te advi seeren, dat krachtig voort gang worde gezet met den aan leg der spoorweg. Van Gedep. Star ten was bericht ingekomen, dat dit col lege niet goedkeurt, dat grond aan de gemeente behoorende wordt verkocht aan de Spoorwegmaatschappij; wel wordt toe gestemd, dat over gemeentegrond rails worden gelegd. De voorzitter deelt mede, dat de Spoorwegmaatschappij niet accoord gaat met Ged. Staten aangaande dea koop

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1