No 97 Donderdag 25 «Januari 19^3 37e Jaargang Buitenland. Gemeenteraad van Middelburg. Drukkers-Exploitanten: 009TERBAAN LE COINTRE GOES Bure«aux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. DE STATENVERKIEZING. Djit jaar zullen de kiezers, zoo mannen als vrouwen, tot twtee malen toe, ter slem bus worden opgeroepen, en wel iti de maanden April en Mei, zulks ter vernieu wing van onze Staten- en Gemcenleraads- colleges. Vroeger traden om de drie jaar van de Provinciale Staten slechts de helft van het aantal leden af, en van de Ge meenteraden om bet andere jaar een derde. ,Doch thans treden alle leden tegelijk af, hetgeen een belangrijke besparing in pa pier- en druk- en zittingskosten geeft voor de gemeenten, en de uitgaven voor de propaganda onzer kiesvercenigingen aan- merkelijk doet inkrimpen. Dit is de lichtzijde van de nieuwe kies rechtregeling. Ons volk is reeds sedert lang er van op de hoogte dat het ook bij deze verkie zingen voor Staten en Gemeenteraad, wel ke in April en Mei van dit jaar gehouden zullen worden in de eerste plaats om de beginselen gaat; om de politieke begin selen. Er mogen hier en daar nog wel enkele kiezers schuilen, die een heel andere lijst stemmen, dan men op grond hunner be lijdenis zou mogen verwachten; doch dit geslacht sterft allengs uit. Trouwens wat ■vroeger nog mogelijk was, dat men als (antirevolutionair een deskundig liberaal, en als Chr.-historisch een hoogst be kwaam antirevolutionair naar den ge meenteraad afvaardigde, gaat nu niet meer xoo gemakkelijk, omdat wie dezen eene» stemmen zou, met hem alle an deren, op de lijst van dien eenen voorko mende, zou helpen afvaardigen. Dat is de schaduwkant van het lijsten- stelsel. Die kiezers stemmen nu geen personen meer, maar lijsten. ■Wie 'zijn stem wenscht te geven aan den bekwaamste onder de aftredenden, stemt daarmee ook de overigen. Men is derhalve wel genoodzaakt zijn stem uit te brengen op no. 1 van de lijst 'zijlner eigen partij'. Geen liberaal die doordenkt zal dan ook meer zijn stem geven aan een man van de rochtschc lijst, en geen man van rechts zal meer stemlmen op een eer lijke», trouwhartigen liberaal, tenzij1 hij ■in een provinciaal of gemeentelijk bestuur, waarin „rechts" de meerderheid heeft geen heil meer ziet. Bjj de Kamerverkiezingen van het vo rige jaar hebben vele liberale of liberaal- gezinde menschen hun stemi op1 de Chr. historische candidaten uitgebracht, de meesten, naar wij gerust mogen aanne men, welbewust, dewijlzij de rust des lands en de volks vrij heden het best verze kerd achten bij de partijen van rechts. Wij hopen en verwachten, dat straks bij de stemming voor de Provinciale Staten door deze menschen een zelfde of derge lijke politieke gedragslijn zal worden ge volgd. Aangezien wij evenwel hiermee niet te maken hebben, gaan wij hierop niet ver- de!- in, en bepalen wij ons tot een op wekkend woord tot onze geestverwanten in eogeren zin, onze antirevolutionaire broederen en zusteren; vooral tot deze laatste». Toe» 'wij in 1886 onze taak, de voorlich ting der kiezers, begonnen hebben wij zoo krachtig mogelijk, behalve door ons blad, ook in openbare en besloten verga deringen het tegen de taktiek der liberalen opgenomen, om het politieke karakter der Statenverkiezingen te verdonkeremanen. De liberalen waren destijds in Tweede en Kerste Kamer in de meerderheid, doch het vertrouwen der natie hadden zijl met «neer. Hun kiezerscorps slonk met iedere vol gende verkiezing weg. In de Tweede Ka- met werden zij allengs zwakker; doch m de Eerste Kamer behielden zijl hun (Overgroote meerderheid, dank zij de be paling m de Grondwet, dat de Eerste Kamer gekozen wordt door de leden der Provinciale Staten, en de meerderheid in genoemde Staten steeds aan hun kant «r'i Hoe dit m°gelijk was? Wel, eenvoudig hierdoor ,dat de leiders der liberale partij bij' verkiezingen steeds den kiezers wijs maakten, dat 'tbii de Vfn Ieden der Provinciale Sta ten Biet aankwam op de piolitieke richting der candidaten; dat een antirevolutionair °P llbf afe candidaten kon stem- ',nea' d de vergaderingen dier Staten toch altijd maar alleen eins pm polderzaken. Dat de leden der Provin ciaJe Staten ook de leden der Eerste Ka mer kiezen, werd stelselmatig verzwegen Op die wijs behielden de liberalen de Staten van Zeeland jaren lang 1 meerderheid. Toch mag er ter eere van Zeewwsche antirevolutionaire kiezers uei ■vorige eeuw onzerzijds wel aan toege voegd, dat zij althans spoedig er achter •ware», en successievelijk alle liberale tflRWViPD naar hnin t in hun de der Sta- t i J nireiaie Dia- xien naar buis zonden. Immers reeds in 1893 ging voor Zeeland de eerste Antirevolutionair naar de Eerste Kamer, en in 1896 de tweede. In 1904 bij de ontbinding der Eerste Kamer, ging deze om. Deze historische toelichting meenden wij aan ons opwekkend woord, inzonder heid tot onze vrouwen-kiezers, te moeten doen voorafgaan. Het zou toch kunnen zijn dat men, om de vrouwen te winnen, haar zou willen wijs maken dat het bij' de verkiezing voor de Provinciale Staten alleen maar gaat om de gewestelijke be langen, om polders en wegen en steigers en sluizen en waterschappen, om land bouw- en veeteeltzaken in de provincie, en heelemaal niet omi de beginselen. En dit nu zou een opzettelijke onjuistheid zijn; want, nagenoeg iedereen weet dat de Provinciale Staten kiescolleges voor de Eerste Kamer zijn. Hier komt. ,nog iets bij1: In de Provinciale Wet komt een aparte ('tweede) afdeeling voor, waarhaven staat: k,van de Macht der Provinciale Staten". Én dan volgt, in de artikelen 103 tot 174 de opsomming van de verschillende jmachts- en gezagsfuncties dier Provinciale Staten. Hiertoe behoort ook de keuze uit huu midden van leden der Gedeputeer de Staten, belast o.a. met: het toezicht op de gemeentebesturen, de uitvoering 'pan wetten en algemeene bestuursmaatre gelen; het schorsen of vernietigen van besluiten van gemeenteraden, enz. Die Gedeputeerde Staten hebben werke lijk een uitgebreide macht; en dewijl die nu dooi- de leden der Provinciale Staten gekozen worden, zal 't wel niet onver schillig zijn, wie deze laatsten hiervoor aanwijzen. Of de meerderheid bestaat uit hen, die belijden dat de Overheid regeert bij de gratie Gods, of uit hen die het be ginsel van de volkssouvereiniteit huldi gen. En juist op dat punt spreekt de antithese (tegenstelling) Rechts of Links duidelijk. Die tegenstelling kan zich eveneens doen gelden bij verschillende beslissin gen, ook in zake den bouw en de ver grooting van bijzondere scholen, en ook hierbij kan 't wel verschil maken of de beslissing ligt in handen van een linksch dan wel een rechtsch college van gede puteerden. 'Ook de quaestie der Zondagsrust, de vacantiekolonies, de subsidieering van stichtingen kan het beginselverschil de richting bepalen. Alles te zaam genom'en, zal 't derhalve nu onzen vrouwen en dochters wel dui delijk zijn dat ook bij de aanstaande ver kiezingen in de eerste plaats de anti revolutionaire beginselen hare stem moe ten beïnvloeden. Intusschen mogen onze Kiesvereenigin- gen wel eens hare gedachten laten gaan ever de vraag «?f 't geen tijd wordt, op eten antirev. gemeenteprograro en een antirev. statenprogram aan te dringen. I* de jongste vergadering (die van .jl. Zaterdag) der A.-R. Centrale in den Kieskring Goes was het de heer P. A. Schwartz, burgemeester van Rilland-Bath, die op welsprekende wijze een voorstel in dien geest verdedigde. D|e vergadering vereenigde zich er mee; en aan een 2-tal afgevaardigden, de heeren Schwartz en Oosterbaan, werd het maken van een concept-program pipgedragen, terwijl ook in een volgende vergadering een concept- program voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten aan de orde zal komen. Indien wij zulk een program -nu reeds hadden gehad, zou in de jongste zitting pnzer Staten, zoo merkte de heer Schwartz terecht opl, het niet mogelijk igeweest zijn dat een als antirevolutionair gekozen Statenlid zich zou verklaren te gen Christelijk, doch door hem gescholden sectarisch, landbouwonderwijs. In de gisteren gehouden raadsvergade ring waren de heeren Adriaanse en van der Harst beiden wegens ongesteldheid afwezig. Bij het adres- van mej. de Haan deelde de voorzitter mede, dat een voorstel aan gaande haar jaarwedde naar de oommissie van financiën is verzonden. De heer van der Weel vroeg hoe het staat met het adres van den heer Ragut. De voorzitter zeide dat ook hieromtrent een voorstel zal komen. Tot tijdelijk leeraar in vakteekenen en projectieteekenen aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs werd met al gemeene stemmen benoemd de heer J. Heuseveldt. Bij het voorstel van B. en W. om van inwoners van Middelburg slechts 75 pet. te heffen van het marktgeld, dat vreem delingen moeten betalen, zeide de lieer Comelisse, dat hij had gehoopt, dat nog iets verder zou zijn gegaan. Spr. wijst er op, dat hij vooral ook den prijs te hoog vindt voor hen, die bijv. met fruittentjes op de Markt staan buiten den Donderdag en hoopt dat daarvoor geen f 1 per dag meer zal worden gevraagd, maar dat een reductie van 50 pet. zal worden toege past voor deze kramen. De voorzitter zegt, dat B. en W. dit ernstig zullen overwegen, maar de markt- fruitbentjes doen groole concurrentie aan de winkeliers in fruit, die voor groote kosten zitten. De heer Boasson acht de opmerking van den heer Comelisse ten deele wel juist) maar meent bovendien, dat de gemeente geen schade behoeft te hebben van het mindere marktgeld voor inwoners, men kan het op de kooplieden van buiten verhalen, die er toch niet om wieg blijven. Spr. voelt er voor de inwoners- 50 pct< via,n het marktgeld te doen betalen en hot marktgeld voor personen van buiten te verhoogen. De voorzitter zegt dat als men dat gaat overwegen, het nog weer langer duurt. Men heeft nu kans, dat de kroon de ver ordening goedkeurt evenals die van Goes, rrifiar anders vreest spr. daarvoor. De heer Comelisse dringt nog eens aan op lager tarief buiten den Donderdag. De heer de Veer was oorspronkelijk tegen de reductie, doch legde zich er bij neer. Maar nu begint men weer te willen terugkomen vain 20 op 10 cent; men vergete echter niet,, dat het geld ook min der Waard is. Spr. heeft, juist wel gehoord jd|at het fruit iin de tentjes vrij duur is. De 'heer Boasson zegt niet de bedoeling te hebben een bepaald voorstel te doen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s" aangenomen. Bij heit voorstel tot het. geven van een andere bestemming aan sommige lokalen vrtn het raadhuis, vraagt de heer van; Schouwen of bij de begrooting van kos ten ook gerekend is op meubileering van de vroegere burgemeesterskamer. De voorzitter zegt. dat dit niet geschied is, mam* er zijn nog enkele meubels aan wezig, bijv. goede stoelen, en het is geens zins de bedoeling de kamer luxueus in te richten. Wellicht zou zij ook voor lees kamer voor de leden kunnen worden be stemd. Het voorstel wordt z. h. s. aan genomen. Bij het voorstel tot uitgifte van grond in huur aan den Nieuwen Vlissingschen weg aan de Vereeniging voor Volkstuinen „Kweeklust", wijst de voorzitter er op, dat blijkt, zeker mede tot genoegen van den, raad, dat van de volkstuinen veel gebruik wordt gemaakt. Het voorstel wordt z. h. s. pan gen omen. Het volgende voorstel was dat om de belooning v,an de hulpkeurmeesters van den vee- en vleeschkeuringsdienst in den kring Middelburg te bepalen op f 2000— f:2600, terwijl de commissie van finan cien voorstelde f1536 tot f 2400. De voor zitter zegt dat uit het rapport van het hoofd Van den dienst blijkt, dat er voor de betrokkenen werkelijk veel moer werk is dan vroeger. Vroeger moest alleen na het slachten worden gekeurd, nu een keer voor en een keer na het slachten. In De cember 1921 bijv. werden 363 dieren ge keurd, in Dec. 1922 432 of 864 keuringen. De eene keurmeester doet dienst in Mid delburg zelf, de andere in de kringge meenten en vooral dit laatste geeft veel werk. De keurmeesters werken dan ook 10 tot J2 uur per week meer dan de verordening aangeeft. De keuring loopt nu magnifiek en de boeren raken er aan ge wend. De heer Vertregt acht de vergelij king niet juist, daar nu toch het geslacht ingevoerd vleesch niet meer wordt ge keurd. De voorzitter zegt, dat dit juist is, maar dat er plannen zijn de verordening te dien opzichte te wijzigen en verplicht te stellen dat cfe bodes met ingevoerd vleesch naar het lokaal in de Eigenhaard- stroat moeten komen. De heer van Schouwen zegt, dat de mededeeling in het antwoord van B. en W. aan de commissie van financien, dat de gemeentelijke keurmeesters voor de invoering der vleeschkeurtngswet al vol op hun dagelijksche bezigheden hadden en de mededeeling, dat nu een het in de stad af jcau, niet met elkaar kloppen. Het keuren van levend vee neemt meestal al heel Weinig tijd in beslag en dan is 9 of 10 stuks per dag toch niet te veel. Spr. begrijpt niet dat de taak zooveel omvang rijker is geworden. De voorzitter blijft wijzen op het rap port van het hoofd van dienst, die aan toont, dat er veel werk is. De heer van der Weel vraagt of ook ham, rookvleesch, enz. er onder vallen. De voorzitter zegt dat dit niet het geval is; dergelijke waren vallen onder de warenwet, dus onder den keuringsdiehst te Goes. De heer van Schouwen meent dat het nog eens keuren van ingevoerd vleesch niet meer noodig is, nu overal gekeurd wordt. Wel moet er op worden aangedrongen dat men te Middelburg zooveel mogelijk naar de cen trale slachtplaats komt. De voorzitter zegt dat er hij het ingevoerd vleesch dikwijls veel tijd verloopt tusschen de keuring: en den invoer te Middelburg. De heer van Schouwen zegt dat er van wege de belastingen toch een geleidebiljet bij het vleesch moet zijn en dit mag niet ouder zijn dan 5 dagen. De voorzitter vraagt of de lieer Ton niet kan zeggen of het juist is dat men dieren, die den nek omgedraaid worden, gaarne geslacht naar Middelburg ver koopt. De heer Ton zegt, dat dit juist is voor wat betreft de boeren die rond de stad wonen, omdat de vereeniging te St. Laurens met vele leden besloten heeft, het vleesch van dieren der leden naar de stad te brengen. Men vergete echter niet dat ook bij noodslachtingen gekeurd wordt. Dn voorzitter zegt, dat hij meer bedoelde des nachts clandestien ingevoerd vleesch. De heer Ton zegt daarvan niets te weten. Den heer Paul bevreemdt, het, dat de commissie van financien zich nu beroept op het rijksbezoldigingsbesluit; had zij dit ook gedaan voor de andere ambtenaren, Idam waren die er wel wat beter afgeko men. Spr. wijst op den staat van beloonin gen in andere plaatsen, die B. en W. overlegden; daaruitblijkt, dat alleen Be verwijk minder, 3 andere ongeveer even veel betalen als nu hier wordt voorge steld: de overige genoemde plaatsen alle meer. Spr. stelt voor, alle dienstjaren imede te doen tellen, dit als amendement op het voorstel van B. en W. De voorzitter zegt, dat men bij de be spreking met de kringgemeenten heeft be paald den heer .Tongspier 3 verhoogingen te geven; dan gaat hij toch goed vooruit. Het geldt hier geen gemeenteambtenaren, de keurmeesters zijn in dienst van een kring van gemeenten. De heer Ton meent, dat het werk niet meer is da®. vroeger; alleen moet men zich wat meer verplaatsen. Ili.j meent, dat een man het wel zou af kunnen. De voorzitter leest nu het gteheele rap port van den heer de WaaXdt nog e'ensi voor. Hierna wordt het eerst in stemming gebracht het voorstel van de commissie van financien, waarin de wensch van den heer Paul reeds is opgenomen. Het wordt aangenomen me{t 8 Legejn 7 stemmen. Vóór de heeren Boudewijnse, Boasson, van Schouwen, Maljaars, van der Kuip, Ton, Streefkerk en Vertregt. Tegen: mevrouw Corné-Maljaars en de heeren Onderdjjk, de Veer, Kuipers, van der Weel, Come lisse en Paul. Het voorstel-B. en W. en het amende- ment-Paul zijn hiermede vervallen. Bij1 het voorstel tot afwijzing van het verzoek van den ambtenaar bij de arbeids beurs, den heer D. Kruze, om verhooging zijner wedde, vraagt de heer v. d. Kuip of het niet de bedoeling is bij 't aanstellen van een nieuwen ambtenaar de regeling der adjunct-commiezen ter secretarie toe te .passen. Die voorzitter herinnert er aan bij de begrooting aan den heer van Schou wen geantwoord te hebben, dat bij aan stelling van een nieuwen ambtenaar een nieuwe .salarisregeling zal worden voor gesteld. Het afwijzend voorstel wordt 2. h.s. aangenomen. Na een korte toelichting van den voor zitter wordt het voorstel tot het verleenen van een nieuw crediet van f5000 voor steun aan werkloozen, niet behoorende tot de werkleoze, vroegere wterknemers der N.V. „The Vitrite 'Works", der firma Boddaert en Co. en der Pianafabriek A. Mes, z.h.s. aangenomen. Bij het voor stel tot verleenen van f3090 crediet vocm steun aan vroegere werknemers der drie genoemde zaken, deelt de heer Qnderdijk mede, dat onderhandelingen gevoerd wor den met den minister van financiën, die er toe kunnen leiden, dat een deel dezer kosten op het rijk warden afge wenteld. De heer Boudewijnse zegt, dat de com missie van financiën, die geen schriftelijk rapport meer kon uitbrengen, zich met het voorstel vereenigt. Spr. had gaarne gezien een toelichting en opgave van het aantal ondersteunden. Die heer On derdjjk zegt, dat dit nu niet erg- groot is. men heeft dan ook van het crediet voor 1922 iets overgehouden, maar kon dit niet naar 1923 overbrengen. Het geldt hier een voorzorgsmaatregel mede om geld van het rijk te kunnen krijgen. Een deel der betrokkenen is bij de werkver schaffing aan den arbeid. Er worden nu een 20-tal ondersteund. Het voorstel wordt ook z.h.s. aangenomen. Rondvraag. Die heer Comelisse vraagt inlichtingen over de zaak van den ontslagen ambtenaar Lamibertz. De voorzitter zegt, dat de ambtenaar door den ontvanger wordt benoemd en ont slagen onder goedkeuring van B-. en W. De geldelijke verantwoording, berust ech ter bij den ontvanger, die borg moet stellen. Sedert jaren hebben B. en W. den ambtenaar niet vertrouwd en d© I vorige ontvanger is er door spreker en ook van buitenaf meermlalen voor gewaarschuwd, maar hij stelde vol ver trouwen in Lambertz. Ook do nieuwe ontvanger is met het wantrouwen in ken nis gesteld. Deze meende niet direct te scherp te moeten aan de touwtjes trekken, want dan zou L. Wel eens bijzondei hebben kunnen opp'assen. Nu heeft hjj plotseling afles nagegaan en bleken de fraudes. De in de pers genoemde f1200 betreffen alleen 1922. Door de justitie zijn echter ook enkele steekproeven ge houden in vorige jaren en is toen geble ken, dat er ook toen door L. fraude Werd gepleegd. De heer Comelisse vraagt waar om B. en W:. niet beter hebben toegezien. Die voorzitter zeide, dat dit voor rekening van den ontvanger was. De heer Paul wil dezen ambtenaar niet mleer door de* ontvanger doen benoemen, maar door B-. en W. Dje heer De Veer zegt, dat er een nieuwe instructie is ontworpen, die dit inhoudt, en die ook den ambtenaar verantwoordelijk zal stellen. Die heer Boasson vraagt of nog niet is nagegaan, hoe groot het verduisterde bedrag is. DÓ voorzitter zegt, dat de tegenwoordige ont vanger bijna direct door een ernstige* aanval van ischias werd getroffen en eerst sinds Maandag weer op het kantoon is. 'De zaak zal nu Vrijdag in de verga dering van B:. en W|. met hem! worde» besproken. De heer Paul vraagt wie finan cieel verantwoordelijk is. De voorzitter zegt ,dat dit de vorige ontvanger is. Do heer v. d. Weel weet van personen, die een geheel voldaan belastingbiljet heb ben en nu toch weer vervolgd warden. De voorzitter zegt, dat eeft kwitantie natuurlijk voldoende is olm van verdere betaling vrij: te zijh. De heer Boasson vraagt hqe het staat met de aanstelling van een onderwijs kracht in de gymnastiek aan school G. De voorzitter zegt, dat na 'de mislukte pogingen iemand te krijgen aan het hoofd dor school is gevraagd te trachten hier iemand te vinden, die de lessen zou willern geven. Thans heeft zijl bericht, dat wellicht de heer de Graaf, leeraar aan de R. II. B. S. bereid is. Ér moeten echter nog enkele regelingen getroffen worden. De heer v. Schouwen wijist op den slechten toestand van de plaadjes in het plantsoen op1 den Dam en vraagt af de aannemer, die de Singels zoo mooi be- walst, hierin geen verbetering! kan bren gen. De heer Onderdij'k zegt, dat de grond aan een deskundig bureau is op gezonden, en gebleken is dat hij; weinig zout bevat. Nu zal het plantsoentje op nieuw worden bijgeplant en dan zullen ook de paden worden verbeterd. De heer v. Schouwen vraagt nog goede zorg voor de jong geplante boolmen op de DWars- kade enz. Hierna wordt de vergadering tegen 4 uur gesloten. Aanvankelijk was vergaderd zonder dat de Noordstraat was afgesloten, ook tot ons genoegen werd op voorstel van den heer de Veer door den voorzitter gelast later den afsluitboom weer te plaatsen, toen bleek ons hoe dit hejpt om de sprekers goed te kunnen volgen. De toestand in het Ruhrgebied. Gisteren is het de procesdag geweest tegen de gearresteerde tmijneigeriaren. De verdediger hield een krachtig pleidooi. Zij hebben, aldus deze advocaat, niet anders gedaan, dan zich aan de Duitsche wetten gehouden, waartoe zij' des te meer het recht hadden, daar generaal Degoutte in zijn eerste proclamatie te Essen heeft verklaard, dat do Duitsche wetten ten volle van kracht zullen blijven. Waarom heeft men juist hen uitgekozen? Men heeft hen slechts door middel van het toeval uit een groot aantal industrieelen aange wezen. Mijne heeren, zoo ging de verde diger voort, gij zijt officieren. De oogen der heele wereld zijn op het oogenblik op U gericht. Wat zult ge doen? Zult ge er rekening mee houden, dat deze heeren niet de eersten do besten zijn, maar personen van aanzien, die den trots en de waardigheid van ons land ver tegenwoordigen. Ik doe een beroep op uw geweten. Blijkbaar had men toch den moed. niet, om hen tot gevangenisstraf te veroordee- len. Ze kregen geldboeten, variëerend van 6200 tot 500.000 franc. Van den toestand zelf is overigens weinig nieuws te melden. Er gaan geruch ten, dat er een kategorisch en zorg vuldig bestudeerd ultimatum aan Duitsch- land zal gesteld worden. Wanneer Duitschland na drie dagen volhardt bf zijn houding va"n verzet, dan zal het Roer-bekken geheel van het overige Duitschland worden afgescheiden. In die richting stuurt men reeds, want te Dusseldorf zijn talrijke Fransche dou anebeambten aangekomen, die over het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1