Kerknieuws. gemengd Nieuws. Financieële Berichten. Openbare Verkoopingen en Ver pachtingen. van ave er schoolgaande hinderen. B. en W. zullen trachten voor Mei met een en ander klaar to zijn. Zonder stemming wordt h< t goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt dhr Cornelias© naar de verordening van het schoonmaken van graan in de kom der gemeente, aan gezien zijn overbuurman op Zaterdag voor Kerstdag graan schoonde, wat veel vuil teweeg bracht aan tegenoverstaande wo ningen. De,secretaris haalt de verordening waaruit blijkt, dat er volgens art. 46 des Zaterdags na 12 uur niet geschoond mag wonden. Dhr Comelisse stelt voor, dit te wijzigen, dat er de geheele dag niet ge schoond mag worden; dit voorstel vindt steun en wordt zonder stemming aange nomen, waarna de voorzitter met dank gebed sluit. Ned. Herv. Kerk. Beroepen be Westzaan G. J. J. Reesink, eaind. te Hoenderloo. Bedajnkt voor Linschoten door W. Zijl- stra te Neerlangbroek. Geref. Kerken. Beroepen fe Maassluis W. M. Ie Cointre te Woubrugge; te Eindhoven J. W. Esselink te Schoonhoven; te Leimui- den .1. H. Sillevis Smitt, cand. te Amster dam;te Emmercompascuum O. Boer- stna te Kouduni. Aangenomen naar Soerabaja door A. Ringnalda te Gramsbergen. Bedankt voor 2c Exloërinond door Cr. Meijer te Mar urn. Koudekerke. Ds F. Postma, van April 1913 predikant bij de Herv. gemeente al hier, zal wegens benoeming tot directeur predikant van het Diaconessenhuis te Haarlem, binnenkort deze gemeente ver laten. Gekozen tot notabele bij de Ned. Herv. gemeente te Koudekerke dhr. M. Verhage Pz. in plaats van dhr. Ver, ihflge, die bedankt had. Jaarboek Gerei Kerken. Bij O os ter baan Le Cointre te Goes is het Jaarboek 1923 ten dienste van de Gerei Kerken in Nederland, onder redactie van Ds G. Djoelces en Ds J. C. Rullmann ver schenen. Bet bevat de natuurlijk met zorg bij gewerkte Statistiek van genoemde Ker ken, waarin men lezen kan wanneer ze geïnstitueerd werden, het getal mondige en onmondige lidmaten, hun predikanten (met geboortedata, standplaatsen, en dienst jaren), hun emeriti-dienaren enz. Deze rubriek wordt door alle KerkelrUadsleden en do andere meelevende lidmaten zoovee] geraadpleegd, dat zij reeds op zichzelve en zooveel malen per week nageslagen en onmisbaar geworden is. Ze vormt 't hoofd bestanddeel van het jaarboek en maakt dit tot een onmisbaren gids. Als steeds volgen dun allerlei gegevens omtrent vereenigingen voor Onderwijs, Barmhartigheid, Evangelisatie; enz. Ds Rullmann zorgde weer voor een Jaaroverzicht 1922. Allerlei aangelegenhe den wprden daarin gememoreerd. Er wordt nogal aandacht gewijd aan de be- teekenis van ds B. v. Schelven, die eme ritaat verkreeg, en aan het reformatorisch werk in Hongarije. Wat de Hongaarsche Geref. Kerken van Tsjecho-Slowakije betreft, is er een aparte bijdrage van ds Alex Csekey, die handelt over den algemeenen toestand dier Key het algemeen karakter van het Kerkelijk leven aldaar en de plannen die er ge koesterd worden. Eea ,,In Memoriami" besluit met bij dragen gewijd aan de nagedachtenis van de predikantenD; Felix, A. v. Wijk, II r- i' Wal, H. Dijkstra, IC. v. d. Wal, Wl. T. Nij'enhuis, G. Noordhof, S. T. Gos- hrtga, en Wi. S. Veldman. Van deze over leden dienstdoende en emeriti-dienaren zijn in een losse bijdrage de portretten bijgevoegd. Öok dit jaarboek zal weer, gelijk al zijn voorgangeren, in duizenden kerken en gezinnen, een welkome vriend en voor- li ebtter zijn. Buiten 't godruisch der wereld. Offlder dit kopje schrijft ds G. A. v. d. Brugghen in „De Nederlander": Mot een oud-gediende had ik een praatje, een 85-tiger, die in Oost- en West- ïndië gediend had, een ietsje doof aan een kaint, maar die terstond opwaakte, toen ik don naam van God in het gesprek had' gebracht. Wat is liet al prettig te merken dat ïemaffld op het hooren van dien naam be langstellend wordt en niet alleen toont dat h(j miet vreemd is aan godsdienst, maar die tón leven lang met God gerekend neeft. Heb je wel eens iets bijzonders on dervonden? Ja, was direkt zijn antwoord. Toert ik eenige jaren geleden in 't grijze mus (bij Putten?) woonde, is daar brand ■ontstaan. Ik was al oud, maar heb ook a°g mee helpen blusschen. Toen dacht ik op eens aan mijn spullen en ging naar boven om mijn kist te halen. Maar de vhunmen sloegen al om me heen en het vel van mijn handen en rug is geroosterd op mijn hulpgeroep hebben ze me er nog uitgehaald. God-dank. Ea op zee? ben je wel in gevaar ge weest? Ja, toen ik uit Indië op een koop vaardijschip (Nicolette Kaptein Bouten) een driemaster, naar Holland terugkeerde is de bagage (we hadden suiker en koffie aan boord) aan 't rollen gegaan door het onweer, en het water was binnen geko men. Zoodat het schip met den kop naar beneden overhelde. Toen vroeg de kap tein of we allemaal helpen wildon, ook in ons eigen belang en toen hebben wij wel voor een millioen waarde over boord geworpen, om het schip zijn - evenwicht terug te geven. Toen het «elukt was, zei de kaptein „epenheuser" 1). Dat wil zoo veel zeggen als „tot. hiertoe heeft de Heer ons geholpen". Want hij was een vroom man. En vloeken was verboden. Toen zei die kaptein, als ik nu te Rotterdam binnenkom, dau ben ik mijn brood kwijt- Ik heb nu zooveel (f 125 per maand?) maar dan zal ik wel drie jaar moeten wachten voordat ik weer word aangeno men, om die schade die we beloopen hebben 1 Wat is de wereld toch onbillijk, zei mijn verteller. Het scheen hem nog laan zijn hart te gaan voor dien man wamt zulk onweer, dat kon onze kaptein toch niet kceren. Ik ben korporaal en fourier geweest en nu al 44 jaar uil den dienst, dat ik alleen leef. En heel zuinig. Ik had f170 pensioen per jaar. Later is er de ouder domsrente bijgekomen. Ik moest f260 per jaar in mijn kosthuis betalen. Waschgoed, olie, steenkolen was nog apart. Maar ik ben er altijd gekomen. Ik ben Hagenaar. Te 's-Hage heb ik beproefd er wat bij te verdienen. De metselaar zag me er op aan en vond dat ik niet sterk genoeg zou zijn. Maar ik verzocht hem om het maar eens te probeereu met •roe. Ik verdiende daar drie stuivers per uur. Maar ik was 't van huis uit ook altijd zuinig gewend geweest. Mijn vader WaS leerlooiers-knecht en verdiende f7 per week, en wij zaten roet elf kinders aan tafel. Ik moest dik wijls boodschappen doen. Moeder was bij twee bakkers. Waarom? dat zal ik u zeggen. Omdat wij dan met Paschcn en St. Niklaas van twee bakkers een kren tenbrood kregen. Als ik soms haastig weg liep en vraagde moeder bij welken bak ker moet ik gaan? zei ze: „bij die er de boter in bakt". En als 't brood een halve, cent was opgeslagen, en ik niet gienoeg bij me bad, deed zij een half centje in eein papiertje en moest ik er weer heen om het te brengen. Zulke dingen vergeet je nooit. Moeder was stipt. En ben je nooit getrouwd geweest? Neen, ik was arm. Maar eens toen ik al 40 jaar was heb ik toch eens mijn oog op een meisje geslagen, dat diende. Zij zeiik moest maai- eens bij haar ouders komen. Ik droeg een gewone 'p'et. Later hoorde ik dat iemand die geen hoed had eigenlijk niet in aanmerking kon komen. Toen heb ik mijn pet laten veranderen, met een grooten platten bol zooals de Duitsche soldaten dragen. Dat zag er deftiger uit. Toen ik mij daarmee vertoonde aan 'thuis waar zij diende zei ze: wat nu! Maar ik was al onverschillig geworden en zei, de p>et. uitzwaaiende: daar zit de liefde in van alle meisjes Heb je me niet gezegd, dat je in de Roomschc kerk gebaren bent? Jawel, maar ik ben veranderd. Voor de familie heb ik dat steeds verzwegen, zoolang mijn ouders leefden, ooi ze niet te kwetsen. Ik ben altijd een denkend mensch geweest. Ik heb veel gepeinsd voor me zelf. De woorden van Jezus, die hielden me bezig. Toen ik bij' de kolonialen te Harderwijk Was, (moesten we allemaal nog naai' de kerk, en daar heb ik den pastoor eens hooren zeggen: al Wat niet Roomscli is, is verdoemd, w'ant zij! (de Protestan ten) hebben de middelen niet omi ','t ko ninkrijk Gods in te gaan. Maar wij hebben Christus. En zij hebben de middelen niet. Ik heb 't nooit kunnen aannemen dat een Wereldsch mensch (de pastoor) de macht zou hebben om een ander zijn zanden te vergeven. Zoo lief heeft Gad de Wereld gehad, dat Hij zijn eeniggeboren Zoan ge geven heeft, opdat een iegelijk die in Hem gelooft, niet vorderve, enz. En „Waar twee of drie vergaderd zijn, in mijn naam1, daar ben Ik in 't midden." De soldaten lachten me uit, als ik 500 iets zei. Doch ik zweeg maar. Toen ik hem vertelde, dat ik den vol genden Zondag te X. wóu preeken aver „de storm op1 zee," en de discipelen Jezus, die lag te slapen, opwekten met: „Heer behoed ons. wij' vergaan", was hij! er di rect bij en zeide het antwoord van Je zus: „wat zij't gij vreesachtig! hoe hebt gij geen geloof!" Ik vond 't zc'o merk waardig dat de wtoorden van Jezus hem zooveel stof tot nadenken hadden ge geven. Nog een woord noemde hij' uit het Oude Test.„eer zij roepen, zal Ik ant woorden", dat was hem lang duister ge weest. Ik kan 't helaas niet zoo eenvoudig Weergeven als Jiij 't vertelde. Het was zoo gansch ongekunsteld en natuurlijk. Men voelde zijn ernst bij alles. En dat hij prijs stelde op' zijn bezit. Als men deze dingen kent, is het een pieizier om er over te sp'reken met een an der, zei hij. En zoo ongeveer namen wij afscheid. Wat werkt God toch stillekens ook onder de eenvoudigsten en gerings ten dei- wereld en onderhoudt- Hij hen, terwijl ze door Oost en West zwerven, en ge durende zulk een lang leven (85 j.) de geestelijke gemeenschap miet Hem, in Christus. Ik bewonder zulk een Christendom ik heb zulk een mensch lief, zoo natuur lijk, zoo bescheiden, zoo echt. God ze- gene deze bejaarde, wakkere ziel. Dit heeft nn niets, voegt ds. v. d. B. er zoo veelzeggend aan lae, „met voetbal wedstrijden, jaarbeurzen en arbeidersver- eenigingen te doen"; maar heeft 'tniet oneindig meer tot ons te zeggen? 1) De man bedoelde Eben Haezer. Handwerk© n. De minister van onderwijs brengt ter kennis, dat de examens voor de nuttige handwer ken zullen aanvangen op 13 Febr. Aanmelding moet geschieden voor L Febr. aan de voorzitter(s) der com mission; te: Eindhoven J. F. ('lercx, inspecteur van liet L. O. in de in spectie Eindhoven te Eindhoven. Rotterdam A. Riensk', hoofdinspec teur Van liet L. O. in de tweede hoofd inspectie te 's-Gravenhage, Prins Hen drikstraat 17. En voor de fraaie handwerken te Amsterdam mr. P. W. H. Truijen, hoofdinspecteur van het L. O. in de eerste hoofdinspectie te Roermond. Geslaagd aan de universiteit te Leiden voor het candidaatsexamen rechten mej. W. F. v. d. Voort van Zijp; en voor het doctoraal examen rechten *de heer J. Erasmus. Volkspsychologie. We lezen in het Chr. Schoolblad „Onze Vacatures" het volgende, meegedeeld door P. C. .T. te R. Een onderwijzer, die van kosthuis wemschtc te veranderen, plaatste in den jare 1917 een advertentie in het veel gelezen Chr. dagblad „De Rotterdammer" vim den volgenden inhoud ONDERWIJZER vraagt zit-slaapkamer niet volle dig pension. Br. onder no.,... Bur. van dit blad. Tot driemaal toe werd de advertentie geplaatst, zonder dat een enkele aanbie ding kwam. Met de gedachte dat „De Rotterdam mer" een krant van niets was, probeerde hij zijn geluk in het „Nieuwsblad". Re sultaat nihil. Een tweede annonce had evenmin succes. Een ojid collega, wien hij het geval vertelde, vroeg hem aanstonds: „Heb je wel eens wat aan psychologie gedaan?" De aangesprokene, die zijn hoofdakte kort geleden gehaald had met schitterende punten, voelde zich eenigszins gepiqueerd door die vraag, vooral waai zij gedaan werd door iemand ,die alleen de hulpaktc had. Met trots noemde hij de namen der zielkundige grootheden, wier werken hij bestudeerd had. De oude collega mOesi bekennen, <jat hij niet zooveel gelezen had in de boeken. Hem had daartoe da tijd ontbroken. Vanaf zijn slagen voor de onderwijsakte had hij, behalve zijn school werk, zooveel bijbaantjes moeten aanne men, dat er van studeeren niets had kun nen komen. Doch door jarenlangen om- glaUg met de menschen in zijn vele kwa liteiten in de avonduren had hij een blik geslagen in de ziel van het volk. Hij wist, hoe hoog de menschen een onderwijzer taxeerden, hij ervoer het nog dagelijks, dat de opvoeder der jeugd in hun schat ting niet zooveel hoven een putjesschepper stond. Daarom gaf hij zijn pensiouzoeken- den collega den raad dezelide advertentie nog eens in „de Rotterdammer" te plaat sen, maar het opschrift Onderwijzer te vervangen door Heer. Dit. werd gedaan, en tot groote verbazing en blijdschap van den onderwijzer had liij binnen 2 dagen 63 aanbiedingen ont vangen, waaronder er waren, die een maandelijkschen pensionprijs vroegen tien gulden lager dan zijn schatting was. Ongelukken. Door kammiezen is op den smokkelaar A. te Barger-Ooster- terveld, die zich, toen hem gelast werd halt te houden, uit de voeten wilde ma ken, geschoten. Hij' kreeg daarbij een schot in de borst. Zijn toestand is niet zonder gevaar. I11 een onbewaakt oogenblik viel een driejarig jongetje te Katwijk aan Zee in een emmer kokend water. Het kind is aan de 'bekomen; brandwonden bezweken. In Blerik in zijn kosthuis, is een' sergeant, V. gc- heeten, ernstig gewjond door het ontplof fen van een handgranaat, welke hij' van het exercitieveld had meegenomen. Hij' had willen onderzoeken, waarom deze granaat hij het werpen had geweigerd. Do sergeant was gewond aan het hoofd en het onderlijf, terwijl de vingers van zijn linkerhand werden vernield. In ernstigen toestand werd hij in het militair hospitaal opgenomen. Het 2,5-jarig kind van A. te Roosendaal is in een pat heet water gevallen en aan de bekomen brandwon den overleden. De cadet K., uit Rot terdam, is gistermiddag van het dak van een gebouw te Alkmaar naar beneden gestort. De ongelukkige, die onmiddellijk naar het St. Elisabethgesticht werd ver voerd, bleek bijl aankomst aldaar reeds overleden. Zichzelf steun verstrekt. Op het kantoor van den Christelijken Fabrieks- en Transportarbeidersbond aan de Groote Draaibrug te Rotterdam kwami Zaterdag een lid dier organisatie steun vragen. Toen hem die geweigerd werd uitte hij allerlei bedreigingen en greep uit een bakje met gold 24 bankbiljetten van f 10. Met deze buit holde hij' de trappen af, achterna gezet door de bestuurders van den Bond. De vluchteling wierp in zijn angst een aantal bankbiljetten weg, 22 werden er opgeraapt, 's Avonds werd hij in zijn woning aan den Goudschen Rijweg aangehouden, maar de nog ontbrekende f 20 bevonden zich niet in zijn bezit. Hondsdolheid. In de geheele provincie Drenthe moeten de honden ge muilkorfd zijn. De politie treedt streng op en elke ongemuilkorfde hond, die op weg of straat wordt aangetroffen, wordt onmid dellijk neergeschoten. In de gemeente Bei- len, liet brandpunt van de besmetting, t sterven nog telkens honden onder ver dachte verschijnselen. Het schijnt, dat vele honden hesmet zijn, hij wie vroeg of Iaat de ziekte weer uitbreekt en die op hun beurt weer andere honden besmetten. De bestrijding van deze voor mensch endier zoo gevreesde ziekte is zeer moeilijk. Vandaar het streng optreden der politie mannen, die dagelijks met de karabijn gewapend op de hondenjaeht gaan. Gesnapt. Toen do kleermaker P. C. de G. te Rotterdam 's avonds thuis kwam. 'bemerkte hij iemand in z'n woning. B^jj onderzoek liep hij een man tegen het lijf, dien hij onmiddellijk vastgreep en on schadelijk wist te maken tot de ter hulp geroepen p'olitie den insluiper kan over nemen, die zich met een valschen sleutel toegang hart verschaft. Gelukkig Blokker. In den Raad van liet Noord-Hallandsche dorpje Blokker is bekend gemaakt, dat do totale gemeenteschuld nog slechts f2600 be draagt, Weldra zal ook deze ingelost, zijn. De gemeentebelasting wordt van f32.000 op f21.000 teruggebracht, dus met 30 pet. verminderd. Onder deze omstandighe den durft men het wiel aan een nieuw raadhuis te gaan bouwen, dat erg 1100- dig "is. Zich zelve aangemeld. Bij de marechaussee te Zevenbergen vervoeg de zich een vrouw uit de gemeente Klun- dert, die zeide de groote landbouwschuur van zekeren den Hollander, welke twee jaren geleden aan den Buitendijk te Klun- dert is afgebrand, te hebben aangesto ken. Voordat zij zich kwam aanmelden had zij tijdens de afwezigheid van haar man, alles wat eenige waarde had, in de kachel verbrand, de schoenen en klee- ding van haar en haar man, rijwielbanden gouden en zilveren voorwerpen en be novens een bedrag van ongeveer f2000. Wijl haar verhaal op' waarheid bleek te be rusten Werd zij aangehouden en naar Bre da overgebracht. Armbezoeker en werk 1 000e. Een armbezoeker te Rotterdam merkte dezer dagen, dat een door Maatschappe lijk Hulpbetoon gesteunde wcrklooze zich in beschonken toestand op straat bevond. Hij ging op onderzoek uit en hoewel de werklooze en zijn vrouw beweerden, dat de man zijn steungeld steeds voor zijn gezin lafdroeg en de dronken bui ver oorzaakt was door do tractatio van een vriend) beweerde de armbezoeker, dat zijn inlichtingen er op wezen, dat het geld van Maatschappelijk Hulpbetoon in de kroeg verteerd werd. Zelfs ging hij zoo ver do bron, waaruit hij1 de inlichtingen' had, to noemen: een kennis van den werk looze, die ook aan de braspartij had mee gedaan. Gevolg: heftige ruzie tusschen de twee werkloozen, die echter, nadat ze uit getwist waren, elkaar vonden in een wraakgevoel tegen den armbezoeker. Toen nu Donderdag do vrienden en de vrouw van een hunner den armbezoeker in de Lange Leynstraat zagen, moest er ver haal .op gehaald worden. Dl© armbezoeker kreeg ©en hevigen slag op het hoofd, maar trok zijn gummistok de man is vroeger agent geweest en daarna zijn revolver. De Lange Leyenstraat en omgeving ston den daarop natuurlijk overeind. Toen de armbezoeker zich eindelijk aan de herrie onttrokken had, deed hij bij de politie aangifte van de aanranding. Kwaadwilligheid. Donderdag is te Ooltgensplaat do hofstede van P'. v. d. H. afgebrand.. Thans wordt nader daarover gemeld, dat de schade wordt geschat op f50 a 60.000. Behalve alle paarden en vee ging de geheele inventa ris Verloren. Bjj onderzoek naar de oor zaak bleek, dat den nacht vóór den brand ook al door een bewoner een begin van briand was ontdekt. Er werd toen op den dorschvloer brandend stroo gevonden, dat onmiddellijk gebluscht werd. Daarom ver Woedt men, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Het r a a d s 1 i d-w r k 1 o 0 z e te Huizen ,dat tewerk gesteld bij de ge meentelijke. werverschaffing, aldus zijn eigen patroon was, heeft, daar een raads lid niet van de gemeentekas mag profi- tcoren, Van deze tewerkstelling moeten afzien. Achterstallig© -huur. De Emmer woningbouw te Emmen werkt met schade. Ongeveer f35.000 aan achterstal lige huur is er te boeken. De onmachtige bewoners worden „er uitgezet" en omdat de huren zoo hoog zijn, blijven de woningen ledig staan. Treinontsporing. Zaterdag morgen ontspoorde de personentrein 1567, die te 6.36 uuir uit Roermond vertrekt, tusschen Swalmen en Reuver. Het ver keer is geheel gestremd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De rei zigers werden met den bagagewagen cn locomotief naar Venlo overgebracht. Te Venlo werd een nieuwe trein voor de richting Nijmegen samengesteld. Die mate rieel© schade is vrij belangrijk. Menschen en beestenspel. Het is misschien niet algemeen bekend, dat iu het eind der 18o eeuw te Wieenen een speciaal theater voor dierengevech ten heeft bestaan en geregeld door de voornaamste en meest beschaafde Wee- ners uit allerlei (ook hof-) werd bezocht. Men zag er beren, stieren, buffels en herten, vossen, Wolven, everzwijnen, 75 honden, alsmede een leeuw, een tijger, ,en nog andere dieren vechten, of hetziji door handen, hetzij door menschen dood martelen. Slechts was het verboden bloed- en vuurhonden, paarden en ezels te laten aanvallen, omdat men vreesde dat de honden dan ook op straat de nuttige trekdieren zouden bespringenmaar overi- 1 gens waren de wreedste en meest wan smakelijke tooneelen niet alleen toegela ten, doch werden zij zelfs hoogelijk be wonderd door het p'ubliefc, dat zich dpi alle rangen verdrong en blijkbaar veel liever dieren martelen dan komediespelen zag. Althans do tooneel directeuren beklaag den er zich over, dat zij tegen de concur rentie van den dierenm'ishandclaar niet op konden en de ondernemer van het zoogenaamde „Iletz-theater" miaest daar om jaarlijks een zeker bedrag afstaan, dat aan de benadeelde schouwburg-directeu ren werd betaald: Opi de allergemeenste mlanier worde»; reeds afgebeulde dieren langzaam doodge marteld, levend door de handen ver scheurd, met brandend vuurwerk op1 den kop door de arena gejaagd, enz. enz. Deze afgrijselijke martelingen brachten in verrukking hetzelfde publiek, dat in de K. Schouwburg de eerste opvoeringen van Mozart's op'era's ging bijwonen, dat anct, genot stukken zag spelen van Lessing, Schiller, Goethe, Shakespeare, Iffland, Kotzebue en andere meesters, dat Les sing bij zijn bezoek aan We enen juichend ontving en werden toegelaten door den verlichten. Keizer Jozef II, die in het tooneel een zoo krachtig beschavingsmid del zag! „Dierenbescherming." Ernstige toestand in het Ruhrgebied. DOET1NCHEM. V. D. In verband mot de gebeurtenissen in het R,hur gebied is de sinds eenige jaren buiten gebruik 'zijnde Maurits-kazerne te Doesburg weer in gereedheid gebracht tot het onderbren gen van cavalerie. Tevens hebben alle eigenaren van particuliere stallen aldaar 'aanzegging ontvangen hun stallen ter be schikking te houden voer legerpaarden. DEN HAAG. V. D. Naai* aanleiding'van loopend® .geruchten, als zouden bij het leger die verloven zijn ingetrokken en troepenverplaatsingen zijn geschied; heb ben wij ons gewend tot hot D-'pfartement van oorlog en vernamen wij, dat hie 1 van geen sprake is of geweest is. ESSEN. V. D. De toestand in het Rhuir- gobied is op het gevaarlijk punt gekomen, daar de onderhandelingen met de Fran- 'sche autoriteiten over de invrijheidstelling der mijn- en fabrieks-directeuren geen be vredigend verloop hebben gehad. Men verwacht nu het Uitbreken der algemeen© staking. Door do houding der arbeiders hebben de Franschen echter reeds tweo hooggeplaatste spoorwegambtenaren en twee postdirecteuren in vrijheid moeten stellen. BERLIJN. Y. D. De tegenstelling in liet geheele Rulii-gcbicd' is zeer verschérpt De vertegenwoordigers der vakvereenigin gen van mijnwerkers en spoorwegarb ei ders besloten tot onmiddellijke staking bij uitvoering der Fransche bedreigingen. De Engelsche bevelhebber verbood uitwijzing en arrestatie van Duitsche beambten in het dooi' do Eng'elschen bezette gebied. 'BERLIJN. V. L\ Die Duitsche regeering heeft ©en protest doen overhandigen bij' de regeeringen te Parijs, Brussel, Lon den en Rome en aan de inter-geallieerd© Rijnland-commissie tegen do rechtsbreuk door de Franschen ©n Belgen, door het afkondigen eencr verordening, waarbij on der ernstige bedreigingen, de onafhan kelijkheid van Duitschland in Dienst van de militaire actie wordt gesteld. 'BERLIJN. V. D. Die Italiaansche regee ring zet haar bemiddelingspogingen voort. Iu politieke kringen alhier wordt de grootste terughoudendheid in acht geno men. Ook loopen er geruchten, die ech ter nog niet bevestigd zijn, van bemidde lingspogingen door het Vaticaan. UTRECHT. V.D. Aan de Ilooge Randen bijl Utrecht kregen gisteren een 19-jarige cn een 15-jarige jongen ruzie, die zoo hoog liep, dat de jongste den oudgte met een klomp bewerkte, zoodat de laatste bewusteloos ineenzakte. Een geneesheer achtte overbrenging naar een kliniek noodzakelijk. Hedennacht is het slachtoffer reeds overleden. Onderstaande berichten zijn reeds in een gedeelte onzer vorige oplaag opge nomen. BAARLAND. Het Waterschap Baarland heeft in zijn vergadering van heden met 34 tegen 6 stemmen besloten de regeering te verzoeken met de uitvoering der trein- plannen terstond voort te varen. Jan. 24 Oostkapelle, houtwaren, Rosier en Yervaat. 24 Koudekerke, huis en. tuin, v. d. Harst. 24 Middelburg, manufacturen, Rosier en Vervaat. 25 Middelburg, manufacturen, Rosier en Vervaat. 26 Ierseke, twee huizen, bouwland en inboedel, v. Dissel. Wisselkoersen. Amsterdam, 23 Jan. 1.45 uur. Berlijn 1.25.130 per 10.000 Brussel 14.6014.70 Parijs 16.40—16.50 Londen 11.77V211.78y2 Dollar 2.521/2—2.53 Wèenen O.351/2—0.36i/2

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3