Leestafel. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Rechtszaken. ffloiip Mipiip, tabesHnp, enz. Financfeële Berichte». Marktberichte». Burgerlijke Stand. hgezoriei Stukken. Allerlei golden alleen oneven getallen. Klassiek waren 3, J 3 1 en 333. Kwam de hooge jurisdictie van het eiland slechte aan Eliwerve toe, de mindere ver grijpen werden door lagere gerechtsinstituten berecht. Rondom Eliwerve groepeerden zich co* viertal lagere rechtbanken, elke met drie heuvels. Trekt men door de hoofdgerechts- plaateen als middelpunt twee kruisende lijnen van noord-west naar Zuid-oost en van noord oost naar zuid-west, dan vond men bij! elk der uiteinden van deze lijnen drie grechts- heuvefs, in het noord-westen hij Sirkelsdorp, in welken naam men weer iets van „Hela" hoort, in 't noord-oosten bij Wemeldinge, in het zuid- oosten bij Vlake en in het zuid-westen bij midden-Zwako. Laatstgenoemde plaats was nu de Voortrap. Het getal' 3 werd ontleed in 1. Vandaar dat telkens twee der drie heuvels naar Eliwerve waren gekeerd, terwijl de dorde in den top van den driehoek lag. Deze derde was de eigenlijke grechtsplaats. Aan, *be Zvvake stak te dier plaatge het huid als een driehoek in het water vooruit; de gorechtslieuvel verhief zich in den top daarvan, dus vlak togen den stroom. De naam Voortrap (voorterp) was voor dezen vooruit springenden heuvel zeker zeer gepast. De rechter uit ouden tijd was, evenals de h'edondaagsche, niet slechts strafrechter, doch behandelde ook „civiele zaken", en in dit opzicht was aan onzen Voortrap een zeer bijzondere taak toebedeeld. Van oudsher kwa men in de Zeeuwscho Stroomen aan- en opslibbingen voor, ook in Zwake. Nu bestond hier do rechtsregel, dat een l.ogon oude gronden liggende aanslibbing den eigenaar van het aangrenzende oude land toe kwam. Een opslibbing, düt was grond, die nog door water van het oude land gescheiden was, behoorde den heer. Deze regel was echter verzacht door de bepaling, dat ook een op slibbing het eigendom van den aangrenzenden bezitter zou worden, als deze de aanwinst „Wijden" bon. Zoodra bij meende, dat dit mogelijk was, deelde bij- den rechter van zijn streek mede, dat hij, het nieuwe 'land „berijden" wilde. Op een bepaalden dag kwamen nu de rechter mot zijn bijzitters, drie, vijf of zeven, in „samoning" op den gerechtsheuvel bijeen. Zij moesten controleeren, of bij de berijding do wettige voorschriften in acht genomen werden. Was dit geschied, dan besliste de rechter over do toewijzing der opslibbing. Dezo merkwaardige voorschriften kwamen in 't. kort neer op het volgende. Dc gegadigde verschijnt met een wagen, geladen met mest en bespannen met drie of vier paarden, die niet dezelfde' kleur mogen hebben. Et' zullen twee menners zijnde eene zit op bet voorste paard, de andere op hot middelste.. De voorste draagt aan den hals een flesch wijn; beiden hebben wittebrood „in hun boozom". Men rijdt het water in. Op drie plaatsen wordt halt gehouden en telkens drinken de. menners uit de flesch, die zij elkander toereiken, en eten van het brood. Is do opslibbing bereikt, dan worden vier wilgen palen, die ook op den wagen zijn meegevoerd, in den nieuwen grond geslagen, waarna een kruis in liggendon vorm diep in eiken paal wordt j>ehakt. (Zulk een kruis werd ook in grensboomen aangebracht). Ver volgens werd de terugtocht aanvaard. Indien do wagen ondanks zijn zwaarte, in het water „driftig" werd, d.w.z. aan het drijven ding was de opslibbing eigendom van den heer. Immers, dan was de nieuwe grond niet be hoorlijk tegen het „oudhoevige" land aange wassen. In liet tegenovergestelde geval ver klaarde do toeziende rechter, dat de berijding naar den eisch was geschied, dat de grond eigendom van den berijder was geworden en deze dus tot bedijking mocht overgaan. Ofschoon de gansche plechtigheid „bij1 klim- mondo zonne" moest geschieden, zoodat alles met den middag afgeloopcn moest zijn, kon ze toch een heelon morgen in beslag nemen. Geen wonder, dat de rechtbank, die toch ook nog tal van andere zaken te behandelen had, bij| zomertijd wel een beschaduwd zitje wonschto. Daarom werden de gerechtsboomen op den heuvel en niet ernaast geplant. Men nam voor dit doel de kleinbladerige linde' (Tilia microphylla) en niet de gewone groot* bladerige (Tilia platiphylla)want de eerste groeit nog gemakkelijk op hooge, vrij droge eu niet diep bewerkte gronden, wat van de andere niet gezegd kan worden. De geringere grootte der bladeren van eerstgenoemde wordt opgewogen door een dichte, omvangrijke kroon'. En nu de vier linden bij' 's Gravenpolder. Grensboomen zijn het in geen geval; het kon den gerechtSboomen geweest zijn. Ofschoon het onzeker is, dat Fortrapa (de terp, geen vaarwater) juist daar ter plaatse lag iets meer westelijk, zou hij beter in den top van den driehoek hebben gelegen wil ik dit voor een oogenblik wel aannemen. De straatweg van Goes naar 's Gravenpolder loopt hier dwars door een dijk. De doorsneden van den dijk zijn schuin afgegraven en onder op die schuine kanten vindt men de linden, aan elke zijde van den straatweg twee. Ze staan dus niet op een terp en kunnen daar nooit op gestaan hebben. Ook zijn het geen klein-, maar grootbladerige linden; een blad rail de eerste heeft een breedte van niM., een van de 's Gravenpoldersche, waarvan eett exemplaar naast me ligt, van 102| mM. Het eerste vermoeden, dat deze vier linden gerechtsboomen zouden geweest zijn, moet dus ook vervallen. Do ouderdom dezer hoornen wordt in gemeld bericht op duizend jaar gesteld. Een groot bladerige linde heeft dikwijls op een leeftijd van zestig en zeker op een van tachtig jaar op borsthoogte reeds een omvang van twee en een kwart A drie meter. Een, die in 1421 geplant werd en dus ruim vijf eeuwen telt, meet 7.35 meter in omtrek. Een andere, wier leeftijd men met groote waarschijnlijkheid op duizend jaar schat, is ruim 10 meter in om vang. De zwaarste der vier linden bij 's Gra venpolder brengt het niet verder dan tot twee en een halven meter. In het jaar 922 stroomde ten Zuiden van den dijk, waarin de vier linden staan, de Zwake. Van een aan- of een opslibbing aldaar was destijds niets te bespeuren. De aanliggen de 's Gravenpolder werd eerst in 1325 bedijkt. Men kon dus in 922 onmogelijk dien dijk door steken en op den voet der taluds linden plan ten, omdat dan al het oude land overstroomd zou zijn. Nu 'wil ik niet al té onbeleefd zijn tegenover den schrijver van meergemeld berichten daarom zal ik niet beweren, dat zijp vier linden hoogstens tachtig jaar oud zijn. De toestand van haar wortelgestel wijst wel op een hoogeren leeftijd. Maar men gaat toch zonder den minsten twijfel wel tot de uiterste grens der inschikkelijkheid, als men aanneemt, dat deze hoornen kunnen geplant zijn in genoemd jaar 1325 en alzoo hoogstens een ouderdom van bijna zeshonderd jaar hebben bereikt. Ik zelf geef ze zeer veel minder. Summa sumimarumhet waren geen grens boomen;' ze werden niet geplant, aan een vaarreepze zijn geen duizend jaar oud. Een nieuw instrument. Er moet zijn uitgevonden een soort lusschending lusschen loupe en micros coop. Een loupe vergroot slechts matig, en de sterke loupes hebben dan nog het bezwaar, 'dat men het oog zoio dicht bij hel. voorwerp1 moet houden, w'at geen gemakkelijke houding is. Daartegenover heeft de veel meer vergrootendo micros coop het bezwaar, dat men slechts zeer kleine objecten eronder kan brengen, ter wijl hij bovendien omgekeerde beelden geeft. Men heeft thans een rechtziendo microscoop samen,gesteld, die een ver grooting van 20 ii 30 keer geeft. Hij is samengesteld uit' een objectief van 48 millimeter brandpuntafstand, een systeem van twee prisma's, omj het beeld recht te krijgen (naar het principle van de be kende prismakijkers)', en een oculair. De afstand van voorwerp tot objectief be draagt 60 millimeter. Het gezichtsveld heeft een diameter van 7 of 4 (mjillimeter, de .yergrooting is 16 oif 34 keer, al naar het gebruikte oculair. De microscoop is bevestigd aan een metalen standaard door middel van een mietalen arm, die in ho rizontale richting draaibaar en in verticale verstelbaar is. Men stglt vele toepassin gen van dit instrument in liet vooruit zicht, vooral daar waar de vergroioting van de loupe niet meer voldoende is. (Hand.) De uitgever J. v. d. Wal' te Bruinisse deelt' ons mede, dat bij hem ter perse gaat „Luther onze huisvriend", door Dr Paul Scheurlen. Het werk zal worden uitgegeven in Royal formaat, geheel' in overeenstemming met de 'oïigineele Duitsche uitgave, versierd met een vierkleurendruk van Dr Maarten Luther en verscheidene oliché's. Korte Verklaring van de Kerkenordening. Kampen J. H. Kok. Deze „Korte Verklaring", schoon toch nog 360 bladzijden dik, is van ds Joh. Jansen te IJmuiden. Zij, die de Kerkenorde bezitten, kennen, of althans bij voorkomende gevallen raadplegen, de meelevende leden der Ge reformeerde Kerken en Gemeenten, de Chr. Geref. Kerk envoorzoover noodig geacht de Ned. Herv. Kerk vinden in deze Verklaring velerlei belangrijks. Vooral predikanten en ouderlingen moeten dit boek bezitten. Allicht zal 't de discussies in de niet altijd ani- meerende classisvergaderingen bekorten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Hoofdredaicteur, Hoewel geen belanghebbende bij de spoorwegkwestie, drong de vraag zich bij tne op, bij lezing van h;et verslag; van de vergadering der ingelanden van de Breede Watering bewesten Iersekte, of de b eziui nigi ng sin sp ecteur wel gerechtigd was in zoo'n ver gadering aanwezig te zijn, te meer, 'daar bij volgens eigen zeggen geheel1 uit eigen beweging kwaml. Ik z'.ou in ieder géval (ingeland zijnde) geprotes teerd hebben. Hoogachtend, Uw dw., H. HONDELINK. Krabibendijke, 20 Jan. 1923. Kindertransporten Oostenrijk. Nu het Rott. Prot. Huisvestingsco mité zijn arbeid heeft stopgezet en blij kens ihededeeling aan pleegouders en sub-comité's geen Jldnderen meer uit Oostenrijk zal laten komen, heeft de Afd. Amsterdam 't Gooi, in samen werking met eenige andere sub-comi té's biesloten (mede op dringend ver zoek van tal van ouders en predikan ten uit Oostenrijk) den arbeid van voornoemd comité voort te zetten on der den naam' van Centraal Prot. Co mité voor Oostenrijksche Kinderen en daarvoor inmiddels toestemming der Regeering verkregen. Nu eindelijk ook in de groote Mo- endheden Oostenrijk 'daadwerkelijk te nip zullen komen, achten wij zeer zeker bet «ogenblik nog niet da,ar, om de handen van Oostenrijk terug te trekken. Integendeel. Men jhiaalt toch ook een drenkeling niet op den wal en laat hem! daar dan verder liggen? Oostenrijk en vooral de kinderbe- volking heeft in de afgeloopen jaren t e veel geleden, dan 'dat wij hen tbansi Ran bun lot zouden overlaten. Ons Comité heeft daarom besloten eind Jan. of begin Febr. een trans port naar Holland te laten komen. De aanvragen kwamen tot beden zeer langzaam binnen en toch is onze hulp. daarginds nog zoo dringend noodig, nu misschien meer dan ooit. Hebt gij, vriendelijke lezeres eenig vermoeden welk een jheilzamen invloed het verblijf der kinderen hier te lande voor hen 'heeft, niet alleen lichamelijk maar ook, en bovenal geestelijk? Wij hebben daarvan zulke heerlijke voor beelden, dat wij wel ieder zouden wil len toeroepen: „Neem" toch zoo'n klei ne in uw gezin op". En wanneer gij dit doet verheug u «dan niet alleen over de enkele kilogrammen, die uw pleeg- kindje in lichaamsgewicht toeneemt, maar draag de overtuiging met u, om, dat uwe hulp grootere draagwijdte heeft en denk er aan, dat gij misschien voor biet kind (en haar ouders) niet. slechts lichamelijk maar bovenal gees telijk een tzegen kunt zijn. Wij zou den zoo gaarne zien, dat de men- schen daarvan wat meer doordrongen waren. Meerdere malen scihrijft men ons: ,,Wij hebben reeds maanden lang bet voornemen gehad een 'kind aan te vragen doch zijn er nimmer toe gekomen". Vriendelijke lezeres, Iaat het niet bij goede voornemens blijven en laat ji niet weerhouden door al lerlei jeremiades over slechte tijden. Een Hóllander klaagt nu eenmaal gaar ne, zoodra (hij het oo'k maar iets minder heeft dan waaraan hij gewoon was. Zeker, er beerscht malaise en de handel gaat minder goed als in de vette 0. W.-jaren, maar nochtans, .laat men ons in Europa één land wijzen, dat méér bevoorrecht is dan bet kleine Holland. Holland, dat steeds maar geeft, geeft, naar rechts en links, na,a,r D'uitschland, naar Rusland, naar Oos tenrijk, naar Armenië, ja. waar al niet been. Denk aan al die Liebesgaben, die bijna iedere maand bij wagonladin gen óns land verlaten, 'bijeengebracht door de liefde en opofferingsgezind heid van een klein volk! Als we daaraan denken gevoelen wij ons trots Hollander te zijn, maar mógen we tlevens we) vragen, wat onderscheidt ons dat Wij tot al deze daden van naastenliefde in staat wor den gesteld? We mojgen dit zieker a,ls e enbevorrecihting beschouwen, doch. tevens 'legt het ons een verplichting! op, om steeds te b 1 ij ven en onszelf te geven tot heil van hen, die ver langend naar ,onz© hulp uitzien. Hel pen we daarom zoolang we kunnen en zoolang tons daartoe de krachten, worden gegeven. Zend nog heden uw aanvraag aan een der onderstaande adressen of aan ons Secretariaat 1ST.-JANSLAAN 57, BUSSUM. Ons Gironummer is P 296 Gemeente Giro Amsterdam. Postgiro no. 13500 P'. 296. Centraal Prot. Comité voor Oostenrijksche Kinderen, Mevr. I. Ei. PONT—LECHNER, Wil- lemslaan 28 Bussum. Mevr. B. J. SCHNEJJD'ER BURGERHOUT, St.-Janslaan *57, Bussum1. Mej. A. VAN DER' HEIDE, Graaf Florislaan 7, Bussum. Mevr. J. C. JANSEN— SCHOONEBOOM, v. Eeghenstr. 153, Amsterdam. Mevr. ,\V J. M. POLMAN BLlEKKJNK, Kerkstraat 342, Amsterdam. H. P. 'SCHNEJJDER, Secretaris. Verstrooidheid. De graote Fransche geleerde Pasteur, van wien pas de heele wereld heeft herdacht, dat hij' voor 100 .jaar gebaren werd, nam zelf de grootste zorg om de zoo zeer door hem bestreden microben huiten zijn li chaam te houden; vruchten te eten zon der ze te wasschen, dat w'as een onvoor zichtigheid waaraan Pasteur den oorlog verklaard had. Men zegt, vertelt de Tel., dat Pasteur bij' een bezoek aan zijn schoonzoon deze zorg bij het schoonmaken van druiven zóó ver doorvoerde, dat zijn kinderen zich niet konden weerhouden te lachen, „Jullie lacht nu, kinderen," zei hij', „je weet dus niet, dat iedere vrucht onzuiverheden kan bevatten. Kijk nu eens in dit glas waarin ik de druiven ge- wasschen heb daarin zijn millioenen microben. Doe als ik, beschut u daarte gen". Terwijl hij dit zei verviel de jjroote chemicus in zijn overpeinzingen en dronk het glas water in,één teug leeg. Oplichting. De Rotterdamsche politie heeft een koopman in arrest ge steld, die iemand uit de Van Revnstraat door middel van een valsche notarieele acte heeft opgelicht voor f675 en een juffrouw uit de Oudaenstraat voor f359. De koopman vertoonde aan deze menschen die hij kende, een stuk, dat volgens zijn zeggen opgemaakt was door een notaris en waaruit zou blijken dat hij nog f2800 moest ontvangen van een inwoner van 's-Gravezande. Toen de twee Rotterdam mers er achter kwamen, dat ze waren op gelicht, waarschuwden zij de politie, die (de aanhouding van den oplichter ver zocht. In Utrecht werd hij toen gearres teerd. Een woonwagenpark. Inge volge de woonwagenwet heeft de gemeen teraad van Epe besloten om te Ernst een omheind woonwagenpark te stichten, waar alle in de gemeente aankomende woon wagen s zullen worden gestationneerd. In vrijheid gesteld. De scheepskapitein te Delfzijl, die onlangs terzake van smokkelarij door de Duitsche justitie was veroordeeld tot 2 jaren ge vangenisstraf, is op aandrang van onze regeering in vrijheid gesteld en in zijn woonplaats teruggekeerd. Hij was op Ne- derlaudsch gebied door het Duitsche po- litievaartuig Noske naar Emden opge bracht. - Ineens uit de schuld. Do Duit sche stad Pulsnitz wilde vorig jaar een electriSche centrale oprichten en kocht daartoe een stoomturbine en twee ke tels. Daar de kosten evenwel te hoog werden, gaf men het plan op en verkocht de machines weer, waarbij 95 millioen mark winst werd gemaakt. Daarmee heeft de stad meteen al haar schulden afgelost. Hetzelfde heeft, de stad Brilon, in West- faien, gedaan, die voor 185 millioen mark hout heeft verkocht. Een Hagenaar, die in den trein lus schen Haarlem en Leiden gelegenheid gaf tot publiek hazardspel, is te Leiden ge- la.rrest.eerd. .Een reiziger uit Rotterdam, die zich mede aan dit spel waagde, heeft f 200 aan hem verloren. Te Schevéningen is een 1.3-jarige knaap uit Delft aangehouden, die den les- semaar van zijn vader had opengebroken en. daaruit f150 ontvreemd. Een groot deel van het gestolen .geld had de deug niet reeds zoek gemaakt. De oude truc. Eenige dagen ge leden vervoegde zich te Wassenaar ten huize van een weduwe een ongeveer 45- jarig persoon om een huwelijksaanzoek te doen. Al spoedig maakte hij een' zeer goeden indruk bij de boerin, zoodat zij er wel ooren naar had. Na nog gcruimen tijd gepraat te hebben en hij eindelijk op punt stond te vertrekken, zeide hij op dat oogenblik in een kleine moeilijkheid te zijn, want hij moest een gekocht paard betalen van f 700 en hij kwam tot de ontdekking, dat hij slechts f 600 bij zich' had. Hij vroeg of zij hem dit bedrag even wilde leenen, wat zij deed. Na dien heeft zij echter niets meer van hem vernomen, zoodat zij er de politie van in kennis heeft gesteld, die nu een onderzoek instelt. t Bezuiniging.... De wethouders va.o Schoten kunnen eigenlijk heel wei nig tijd aan hun ambt geven, omdat zij het daarbuiten te 'druk hebben. Er is zelfs geen' tijd voor een memorie van antwoord op de afdeeüngsverslagen ge weest, zegt de 0. II. Crt. Toch is hun' „vergoeding" verd ubbeld E e n d o o d g e w a a n cl e ter u g. De heer W„ te Hoensbpoek, een staats mijnambtenaar, is eenigen tijd geleden in het huwelijk getreden met een Duitsche vrouw, een weduwe, naar het heette. Thans is evenwel plotseling de eerste man van de vrouw, die in den oorlog geweest is en daarna als krijgsgevangene in Si berië verbleven heeft, teruggekeerd. In dé Zaterdag gehouden raadsver gadering van Weststeliingwerf werd eerst na twee stemmingen en loting tot wet houder gekozen de heer Zweiers (aftr.). Genoemde heer bedankte evenwel. Niet minder dan 15 van de 17 leden hadden blanco gestemd. Bij den ex-kroonprins. Eer- gistermicidag is te Oosterland op Wierin- gen, tijdens afwezigheid van den ex- kroonprins, brand ontstaan in een der vertrekken van de pastorie, die bij hem in gebruik zijn. De brand is ontstaan, door dat een gordijn, dat in de nabijheid van een gloeiende kachelpijp hing, vlam had gevat. De zoldering van het vertrek is ernstig beschadigd. Ook eenige andere ka mers hebben nogal van het vuur te lijden gehad. De brand was overigens spoedig gebluscht. Ernstige fabrieksbrand te Eindhoven. Gisternacht ontstond door onbekende oorzaak een geweldige brand iin de sigarenfabriek van de firma G. H. de Jongh en Co. In minder dan geen tijd ■stond het gansche dak in lichte laaie* zoodat een rosse vuurgloed in het mid dernachtelijk uur ver in den omtrek zicht baar was. De brandweer was terstond ter plaatse. Het was echter een hopeloos werk, daar de gansche fabriek reeds één vuurzee geleek en aan blusschen niet te denken viel. Met groote moeite slaagde men er echter in het kantoor te behouden; ook het daaraan grenzende pakhuis-kamp Vjan de firma Philips kon men met veel moeite behouden. Óm ongeveer drie uur wa,s men den brand meester. Inmiddels was echter de geheele fabriek een prooi der vlammen geworden. De schade wordt geschat op ongeveer 3 ton. Alles is echter op beurspolis verzekerd. (De Crt.) LONDEN. V. D. De correspondent van de Daily Mail seinde Zondagavond uit Essen, dat de toestand in 't Ruhrgebied zeer ernstig is tengevolge van de drei gende stakingen als gevolg van de arres taties. De stemming der bevolking is op gewonden. Er zijn partieele stakingen op de lijnen en verschillende stations uitge broken. De treinenloop geschiedt zeer on regelmatig. Sedert Donderdag zijn 23 mijn eigenaren, bankdirecteuren, enz. gearres teerd. Verwacht wordt, dat bij het uit breken van een algemeene staking de Framschen het bezette gebied geheel van overig Duitschland zullen afslpiten door een douane-grens. Fransche machinisten, douane-beambten en technische arbeiders zijn in allerijl naar Dusseldorf en Essen vertrokken. PARIJS. V. D. De Petit Journal meldt, dat de alg. bond van vakvereenigiage» jn het Ruhrgebied besloten heeft tot de algemeene staking voor de spoorwegen, metaal-industrie en posterijen en telegrafie. STOCKHOLM. V. D. Koning Gustanf zal in begin Maart aan Koningin Wilhelmina in Den Haag een bezoek brengen. De zaak tegen A. Bh, gewezen rijks klerk, waarnemend ontvanger dor directe belastingen te Kortgene, thans gedetineerd, beklaagd, van verduistering in dienstbetrek king, is naar de terechtzitting verwezen met bevel lot gevangenhouding. Naar het Huis van Bewaring te Mid delburg is overgebracht A. v. d. L., land- houwer te Goes, ter zake van verduiste ring in zijn faillissement. WISSENKERKE. Door not. Markusse werd alhier ten verzoeke van A. Dieleman verkocht: lo. een woonhuis en erf, 122 c.A.2o. een boveniering, 325 c.A. samen aan J. Koeman voor f 1715.een huis en erf, 40 c.A., aan C. de Kam Jz„ voor f1055.een perc. dijk lusschen Heer Jans- en Camperland- poildefr, 1 H.A., aan E. 1. He 'Regt voor f6601. Het maken en inhangen van een paar houten buitenvloeddeuren voor do Westsluis te Hanswoert en de Kleine sluis te Wemei- dinge, met bijkomende werken, is gegund aan don hoor A. v. d. Straaten te Hansweert, voor f 16,800. Wisselkoersen. Amsterdam, 22 Jan., 1.45 uur. Berlijn 1.101.15 per 10.000. Birassel 14.501.4.60. Parijs 16.15—16.20. Londen 11.771/4—11.77»,4. Dollar 2.523/x—2j53. Woenen 0.35'/2—0.36i/2'. Rotterdam, 22 Jan. 1923. Graanmarkt. Tarwe ruim! aanbod. In de puike soorten onveranderd, overi gens flauw 'gestemd. Verkocht vooir f 11.40 f 11.80, uitgezochte partijen daarboven betaald, afwijkende weinig getoond f 10.50 f 11. Rogge £10f 10.40; gerst (chevallier) f10f 10.75; haver mat ruim aanbod la ger verkocht f10—£11; erwten (kleine groene), kalm, onverandei'd, £18£22; extra grove iets daarboven. Veemarkt. Aanvoer413 vette run deren, 180 vette kalveren, 323 schapen en lammeren, 1290 varkens. Prij'zen per halve K.G.koeien 32,5, 50, 62,565; vette kalveren 60, 72,5, 95 97,5; schaplen 45, 50; lammeren f27f38 pl. st.varkens 46, 48; explort 48, 50. Aanvoer runderen goed, handel redelijk, prij'zen voor goede soorten iets vaster. Vette kalveren aanvoer tamelijk, handel traag, prijizen vQor le soort iets hooger. Voor een puik-best kalf iets boven notee ring. Men 'koopt voor Engeland. Schaplen en lammeren aanvoer klein, handel kalm, prij'zen onveranderd. Varkens aanvoer groot, handel langzaam, prijzen lager. Af- loopende markt. Vaor export prijizen on veranderd. Zaden. Bruin mosterd f 44—f 46, geel mosterd f35—f38, blauw maanzaad f65 —f68, karw'ijizaad f77—f79, lijnzaad (blauwi) f 1 gf 20, lijnzaad (wit) f 24— 129, kanariezaad f 15f 17. Vlas. 14750 K.G. blauw f 1.25f 1.85, 11.200 wit Zeeuwsch f 1.20—f 1.40, 6650 Roll, geel f 1.35—f 1.85, 15000 Gro- ningsch f 1.35—f 1.75, 3900 Drentsch f 1.25—f 1.40. Aardappelen. Brielsche eigenh'. f 1.80f2.10, Zeeuwsche eigenh. £1.50 f 1.75; blauwe eigenh. f 1.70£2; Zeeuw sche bonte f2.50—f2.90, id. blauwe f2.50 —f2.80, poters fl.20£1.50, Red Star f 1.50f 1.80, Bravo's £2.10f2.50. Eieren f9f 11. MIDDELBURG. Gehuwd: A. Spruijt, oud 22 j. en J. I. Wolf, oud 21 j.P. den Hollander, oud 24 j. en N. de Hamer, oud 24 j.A. P. Tres, oud 25 j. en E. M. Demeijer, oud 21 j. Bevallen: N. Tjaarda, geb. de Keijzer, d. GOES. Huw.-afk.20, Martinus Franciscus Moens, 25 j. jm. te Goes, en Anna Klazina Schouwenaar, 24 j. jd. te Wiemeldinge, on langs te Goes. Geboren: 19, Hendrik, z.v. Johannis Weeze- poel en Anna Maria Coletta Tkeresia de Koning; 19, Maria Lena, d.v. Anthonie de Roo en Eva Maria van der Peijl22, Klazina, d.v. Cornelis Marinus Fokker en Louisa Jo hanna Josephina van den Hemel; 21, Rudolf Gerardus Anthonie, z.v. Anthonie Kool en Aagje Naaktgeboren. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 22 Januari. Medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 776.3 te Valentia, laagste 732.1 te Stensele. Verwachting tot den avond van 23 Januari: Zwakke tot matige noordwestelijke tot zuidwestelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuitjes, zelfde temperatuur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3