*0 84 Maandag SèSfeJanuari 1913 37e Jaargang w de fSDFFfE Buitenland. Binnenland. TACONIS' Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorst straat 68—70, Goes Tel.: Retfactie«io. 11Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentlën: 1—4 regels f 1.20,, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Een ongenoode gast? Een -merkwaardig jgeval van erger lijke ambtenaarszelfoverseliatting, deed /iioh voor in het verschijnen van ze- kieren Mr J. F. Dijkstra, in de Ver- f dering van ingelanden der Breecle atering Bewesten Ierseke, Voor en kele dagen gehouden. Niet alleen was het, wonderbaar, dal, onze Hpagscihe ambtenaar zich een plaatsje wist te veroveren in deze be langrijke samenkomst, maar het meest funeste kan alles was, dat dezie man van elders hel eerst het Woord erlang de en vlan de verkregen gelegenheid een dankbaar gebruik miaalfete, om dq stemming onder de aanwezigen te be ïnvloeden en |zi,jn fanatiék-spoorwleg- Jloindliche denkbeelden te ontwikkelen. En ,het mag Igezegdde heer Dijkstra die de verleende gastvrijheid iz'oo juist wist op 'grijs te stellen, heeft, ziijn doel niet gemist. Voldaankdnhij per trein huiswaarts' k'eeren oan izijn woning wellicht Ver der per trató of Welk gemakkelijk ver voermiddel ook,} te bereiken, in de rust gevende wetenschap, dat zijn poging oimj het achterland van Zuid-Beveland in zijn [historisch isolement te laten, uitnemend was geslaagd. In. de houding va,n inet. Bestuur, in clasu kan den Voorzitter, blijft echter reel vreemds. 't Is ongehoord, dat iemand, die na tuurlijk gaarne [voor zijn superieuren in dén .Haag 'met eeri beziuinigingsJ commissie verschijnt, in een belangrij ke vergadering hét eerst het woord krijgt om| [ziijn standpunt ajs buiten staander aan te geven betreffende een ziaak, die de gemoederen reeds jaren beroert. Of moet ook dit op rekening: der anti-spoonvegmannen gesteld In geheel deze onverkwikkelijke his torie is gelukkig althans 'één lichtpunt! We weten nu, 'dat we in Mr Dijkstra bezitten een braven en Vlijtigen amb tenaar Een, die naar zijn zeggen, niet dooi den Minister gestuurd' 'wordt, maai' die door echten speurzin igedreven zelf den hoer op gaat en speurt naar vette 1qzuinigingskluifjeszij het dan ook dat 'zie tioor hem weieens van de tafel worden meegenomen. A Een noodkreet der industrie. De koene stormloop tegen den vas ten muur van vrijhaidelsdogmia's houdt aan. In Tilburg werd weer een verga,de- ring gehouden van Noord-Brabantsche fabrikanten uit allerlei bedrijven, .waar in op pen noodtoestand van verschil lende industrieën gewezen werd en onverwijld [tijdelijke regeeringsmaatre- gelen werden gevraagd tegen de moor dende valuta-Goncurrenlie. Te Amsterdam vergaderde de Mid denstandsbond en de Nederlandsche Bond van Vereenigingen van den han- deldrijvenden en den industriëelen middenstand, die dezelfde brandende kwestie aan de orde stelden. Het gelukkige verschijnsel mag bij dit alles geconstateerd, dat reeds hier en daar leen afvallige [zich vertoont in de gelederen der tanatiéke vrijhan delsdogmatici, dat [men voor het ge wicht der feiten bezwijkt en het er kennen moet, jhjoe een eenzijdig .vrij handelssysteem! voor ons volk in deze dagen de industriëele dood beteekent. van oppervlakkige eenzijdigheid, van koud dogmatisme wenschen we ons in 'de verkeerspolitiek Verre te houden. Voor alles is nuchterheid noodig, is het vragen naar feiten en omstan digheden gebiedende eisch. Welnu, wie dat verstaat taag niet koelbloedig gedoogen, dat vele takken onzer vaderlandsche industrie worden lamgeslagen, dat breede groepen van arbeiders tot werkeloosheid worden gedoemd, dat de sociale ellende met den dag aangroeit. Het is duidelijk: hier moet iets ge- Cicifcil}:. [Reeds wees het ingediend wetsont- werp-Fleskens een richting aan Docfo wat denkt de regeering te doen? A Arm Duifschlaintf. De Fransche staatsman Clemenceau (de ■Tijger), Duitschlands grootste vijand, had wel gelijk, toen hij den vrede in 1918 inluidde als de „voortzetting van den oorlog met andere middelen". Men kan er dan ook pp, aan dat, indien Ruitsch- land niet ontwapend ware, we op' het oogenblik weer midden in den oorlog zouden zitten. Maar dit gemis noopt Duitschland het op een andere manier te doen, en wel langs den Weg van 1 ij del ij' k verzet tegen de Fransche tirannen en hun Belgische meeloopers., Dioch dit is een slecht wapen. Het treft die 't hanteeren en brengt de oplossing der quaestie, die beide partijen tot ber stens toe irriteert, niet nader aan de oplossing. iW.at de Duitsche rcg;cering met haal verzet, waartoe zij den steun harer amb tenaren eri burgers inriep, bedoelt, is duidelijk. Zii vacant de economische crisis er door te verhaasten en te verscherpen, en zoo de tusschenkomst te bereiken van Engeland en Amerika, die imlmers juist om cte rypocffottige economische gevolgen, cue ze van cte onderneming in pet Kuhr- Cebied vreesden, zich tegen de Fransche voornemens uitspraken, en nu„ hun be langen door deze verscherpte crisis be dreigd ziende, Frankrijk wel een halt zul len toeroepen. Doch deze waan is een ijdele. Immers Frankrijk beschikt nu eenmaal over de militaire macht om zijn politiek cup het continent dooir te zetten. En geep dei- geallieerden ofl 'geassocieerden uit den wereldoorlog kan Frankrijk dit metter daad beletten of zou hiertoe geneigd „zijn. Neen, de beterschapi zal van de zijde der Fransche natie zelve moeten komen. Zij', door haar betere pers voorgelicht, kan de Fransche regeering en krijgsmacht tot verandering van koers nopen. Zeker, Duitschland heeft gelijk, Wan neer het beweert dat Frankrijk met de bezetting der mijngebieden onrecht pleegt en dat het hem niet oml de verzekering van de betaling der vergoeding in de eerste plaats te doen is, Maar de rechts politiek der regeeringen, zelfs de beste, is een andere. Zij vraagt naar de politieke gevolgen van haar daad. En hier komt nog bij, dat nu het verzet der mijheige- naren en hun arbeiders de Franschen tot doorzetten prikkelt, nu wordt door zetten voor Frankrijk een eerezaak. Ook voor het Fransche volk, dat misluk king beschouwen zal als een nederlaag van het overwinnende Frankrijk tegenover den eens verslagen vijand. Een mentali teit (geestesgesteldheid) die niet bevorder lijk is voor een bevredigende, laat staan verzoenende oplossing. Een Nederlandsch gezaghebbend blad (Het Handelsblad), schrijft dan ook onzes inziens terecht: „De thans begonnen economische strijd in Duitschland, waarbij Frankrijk het voor deel heeft van zijn militaire kracht, is nu geworden tot een machtsstrijd. En als een conflict dat karakter heeft aangeno men, is bemiddeling vrijwel hopeloos. De zen Fransch-Duitschen oorlog, moet de wereld helaas aanzien zonder tusschen- beiden te kunnen komen. Ze kan slechts hopen, dat de beide strijdende 'partijen tot bezinning zullen komen, eer het hen giaat als de Vermaarde vechtende hon den ,die slechts hun staarten op het slag veld achterlieten." [Verscherping en meer organi satie van het 1 ij del ij k verzet. Alle berichten uit het Ruhrgebied wij- wijizen er op, dat het lijdelijk verzet zoo wel bij de werkgevers als biji do ar beiders meer eu meer georganiseerd wordt en sterker tot uiting 'komt. Overal stui ten de Fransche maatregelen op de vast beraden houding 'der Ruhrbevolking', die niet alleen als één man weigert de be zetting te gehoorzamen, m'aar ook dwang maatregelen met een bedreiging tot staken beantwoordt. In verschillende staats mijnen hebben de Franschen in ver band met de standvastige houding der mijnwerkers hun troepen reeds terugge trokken; door een dergelijk succes neemt natuurlijk het vertrouwen der overige be volking toe. Zoo hebben thans de be ambten en bedrijfsraden van alle mijhen in een motie verklaard, dat zijl bij1 eenige bestraffing van een arbeider of beambte het werk zullen neerleggen, wat de neer legging van het werk door de arbeiders van het geheele district ten gevolge zou hebben. Ook de bedrijfsraad van het district Bochum heeft verklaard, dat de mijnwerkers in staking zullen gaan als de Franschen de mijnen bezetten. In Sterk- rade zijn de mijnwerkers in staking ge gaan, omdat Belgische troepen naar de mijn opmarcheerden. De arbeiders ver klaarden niet onder den druk der bajonetten te willen werken. De op winding onder de mijnwerkers is overal onbeschrijfelijk. De inbeslagneming van de kolenschepen op den Rijn neemt steeds groateren omi- vang aan. De bemanningen der Rijnsche pen worden met geweld gedwongen op! den linker oever, dus op bezet gebied te landen. De Franschen zijn voornemens 30/p/iüHS PIJP TABAK een zeer omvangrijk controle-systeem! over de kolenmijnen in te voeren. Op alle stations van het Ruhrgebied worden con trole-groepen van een officier, een tech nisch beambte en een aantal soldaten op|- gesteld, wier taak het is de goederen treinen aan tc houden en de kolenwagans er uit te halen. .Een bedrijfsraden vergadering te Essen van het spoorweg!plersoneel in het ge heele Ruhrgebied heeft met algemteene stemm'en besloten, slechts de bevelen van den rijksminister van spoorwegen te ge hoorzamen en niet die van de Franschen. Toenemend verzet; reeds een d o o d e De Berlijnsche hotelhouders hebben be sloten, geen Fransche en Belgische gasten meer in hun hotels op te nemen, geen Frainsche en Belgische kranten meer ter lezing te leggen en geen Fransche of Belgische wijnen, likeuren enz, meer te koopen of te verkoopen. Den leveranciers wordt dringend verzocht, in geen geval meer Fransche of Belgische artikelen te leveren. Alle banken en bankfilialen in Essen besloten, hun kantoren gesloten te hou,- den, zoolang de rijksbank ander militair toezicht staat. Toen de beambten der rijksbank Zaterdagochtend in hun bureaux verschenen, vonden zij1 daar een wacht van 25 iman. Zij verklaarden, dat zijl niet onder vreemde bajonetten wilden werken. Ook te Bochum zjjn de filialen der rijks bank door de Fransche troepten bezet. Te Berlijn is een ziekenverpleger door een Fransche wachtpost doodgeschoten. Men beschouwt te Berlijn de benoeming van generaal W;eygand tot opvolger van generaal Dtegoutte als bevelhebber van do Franschen in het Ruhrgebied als een verscherping van het militair karakter van de bezetting in het Ruhrgebied. Gene raal Weygand, die als chef van den generalen staf en op!p|er-inslructeur van het Poolsche leger te Warschau werkzaam was, is daar om zijn scherpen tooin tegenover Duitschland bekend geworden. Intusschen schijnt hij al die (toenemen de) stakingen toch geen kolennood te vreezen in het niet-bezette gebied ,wijl de toestand in het Midden-Duilsche bruin kool-gebied uitstekend is. De arbeiders in Midden-Duitschland hebben zich be reid verklaard, in deze tijden van nood alles te doen wat zij' kunnen om de productie der bruinkolen zoo hoog mo gelijk op te voeren. Hiertegenover slaat, dat de Franschen trachten verdeeldheid en verwarring te zaaien in het bezette gebied. Immers Zaterdagavond hadden de communisten in het Ruhrgebied een groote vergade ring die, in tegenstelling met andere bij eenkomsten, die werden verboden, dooi de Fransche bezettingsautoriteiten was toegestaan. Zaterdagochtend waren eenige heeren uit den particulieren mijnbouw door gene raal Fournier op het raadhuis te Essen- Bredeney tot een bespreking uitgenoor digd. Dfó heeren zijn niet meer terugge keerd. Het waren de heeren Fritz Thijssen en vier anderen. Zij werden in Fran sche auto's onder militair geleide naar Mainz vervoerd, om voor een Franschen krijgsraad terecht te staan, waartegen de Duitsche regeeringspresident heeft gepro testeerd, onder herinnering dat generaal Degöutte nadrukkelijk heeft verklaard, dat de Duitsche Wetten in het nieuw bezette gebied van kracht zouden blijven, terwijl toch de gevangenen niets anders deden dan de Wetten van hun land gehoorzamen. Het protest werd gesteund door 15 leden van bedrijfsraden der fabrieken van Thyssen, die persoonlijk den Franschen generaal te Dusseldorf zijn gaan dreigen met de onmiddellijke stopzetting der ge zamenlijke fabrieken van Thyssen ingeval Fritz Thyssen niet onverwijld op vrije voeten wordt gesteld. Een nieuwe Fransche munt voor 'tRijnland en Ruhrgebied. De „Intransigeant" deelt mede dat er tot de invoering is beslaten van een nieu we munt, voor het Rijnland en Ruhrge bied bestemd,, welke don len Februari in omloop zal Worden gebracht. Omi te begin nen zal voor een equivalent van een milliard francs Worden uitgegeven. De munt zal bekostigd worden uit een re serve, Welke wordt gemaakt uit de op>- brengst van den verkoop van de Rubr- kolen. Opdat de nieuwe munt niet de aangegeven grenzen overschrijdt, zal men deze moeten afbakenen en het Rijnland en het Ruhrgebied grondig moeten sluiten. Daaraan werkt men op het oogenblik ijverig aan de ministeries van financiën en buitenlandsche zaken. L1o y d G e o r g e over hot Fran sche optreden. In zijn zevende artikel, dat de „D. Allg. Zlg." hedenochtend publiceert, keurt Lloyd George scherp het Fransche optre den in het Ruhrgebied af. In het ont wapende en door het verdrag van Ver sailles geknevelde Duitschland zijn. de Franschen verder binnengedrongen, en de hulpelooze reus moet zich ook dit laten welgevallen, zoo betuigt hij. Maar welk nut verwachten de Franschen van deze actie? vraagt de oud-premier zich dan af. De grootere leveringen van ko len en hout, Waartoe Duitschland gedwon gen kan worden, zullen de onmiddellijke kosten van het binnenhalen daarvan nau welijks dekken, en al zou Duitschland de grootere kosten dragen, dan zouden deze toch weer de gelden voor de schadever goeding verslinden. Met kracht bestrijdt Lloyd George dan de imeening ,dat Duitschland mlet opzet zich aan zijn verplichtingen van het vredesverdrag zou trachten te onttrekken, f Wat het tot nu toe aan uitgaven voor de bezettingslegers in het Rijnland en voor schade verg qedingsbetalingeii heeft opgebracht, is reedis meer, ook indien m!en de w'aarde van de afgestane Duitsche koloniën niet meerekent, dan het drievou dige van de Fransche oorlogsvergoeding van 1871. Men moest toch ,qok in Frankrijk inzien, oordeelt hij, dat men van een bankroet Duitschland niets verwachten, kan. Het eenige middel om spoedige betalin gen in geld voor vergoedingsdoeleinden te verkrijgen bestaat hierin, dat men Duitsch land dwingt zijn financiën te regelen ei? het daarvoor een voldoend moratoriüml geeft. Groot-Britannië heeft dit voorge steld, maar de Fransche staatslieden heb ben deze mogelijkheid bewust prijsgegeven Lloyd George vraagt zich af, of deze politici werkelijk schadevergoeding wen schen en of ze niet veeleer andere doel einden nastreven, die met de verkrij ging van betalingen niet te vereenigen zijn. Lloyd George verw'acht, dat de Ruhr- bezetting zeer ernstige gevolgen zal heb ben. Duitschlands kolenproductie, reeds verminderd door het verlies van Opp'er- Silezië en het Saargebied, zal nog meer achteruitgaan en Duitschland zal gedwon gen zijn, aanzienlijke hoeveelheden kolen in het buitenland te koopen (dit geschiedt al; zie boven. Red. Z.), Waardoor zijn financieele moeilijkheden weer zullen toe nemen. Maar dat is niet alles. De Fran schen hopen, dat Duitschland ten gevolge van de Ruhrbezetting uiteen zal vallen. Het is niet uitgesloten dat dit zal gebeu ren, maai- niets kan de Duitsche rs voorgoed gescheiden houden. Op het geschilde oogenblik zullen zij zich onder gunstiger voorwaarden opnieuw! vereenigen. Niemand Weet overigens Wat er gebeuren zal, w'anneer het Duitsche volk de volkomen vernietiging voor zich ziet. Of het zich naar links of rechts zal wenden, zal van vragen van persoon lijke leiding afhangen. Een communistisch Duitschland zou Europa vergiftigen. Zou een reactionair, wraak-eischend Duitsch land veel beter zijn? Lloyd George zegt ten slofte: Toen de Fransche troepen naar Essen opmarcheer den, begonnen zij een beweging van de meest vérstrekkende en w'ellicht vreese- lijkste gevolgen, die Europa sedert vele eeuwen heeft beleefd. En dat doen de lieden, die de wereld in 1918 de dwaas heid van het vredesverdrag van 1871 .wil den bewijzen. Inmiddels vermenigvuldigen zich de stakingen en de gevangennemingen. Korte berichten. In China blijft het broeien. Wei Poo Ping is gekozen tot bevelhebber van de Kantoneesche troepen tot de aankomst van Soen Yat Sen uit Sjanghai. De con- stitutionalistische troepen ontwapenen Soen's bestraffing siegers en benoemen hoofden van de departementen der regee ring te Kanton. De ongerustheid te Kan ton is groot. Mr. Zimmerman heeft verklaard, dat er van den waarborg voor het Oosten- rijksche krediet reeds 80 percent is toe gezegd. België en Spanje hebben even eens verklaard aan het internationale werk van Oostenrijk's herstel mee te werken. De Derde Internationale publiceert een manifest, waarin de Fransche arbei ders en soldaten worden uitgenoodigd zich tegen de politiek vran Poincaré en de an dere onderdrukkers van het Duitsche volk te verzetten. N.V. M.A.BOKMA DE BOER A°1GOI LEEUWARDEN. Bij de bezetting der Rijksbank e.a. banken te Dusseldorf hebben de Franschen pile vreemde deviezen in beslag geno men. Uit een auto der Duitsche bank haal de men den ganschen inhoud, 450 mil- lioen aan buitenlandsche deviezen, zonder dat eenige quitantie werd gegeven. Er zijn cle laatste dagen in groeten! getale Italianen op de Duitsche spoorwte- gen naar het Ruhrgebied vervoerd. Welke opdracht zouden deze Italianen hebben? Harvey, de Amerikaansche gezant té Londen, en Baldwin, de Britsche commis saris voor de schulden, zijn uit New-York naar Engeland vertrokken. Uit Hongarije worden zware sneeuw stormen gemeld. Het spoorwegverkeer ia bijkans stopgezet, terwijl ook het telefoon- en telegraafverkeer is gestoord. De vraag uit Duitschland naar Yorkshire-kolen duurt voort. Groote con tracten worden afgesloten. De Engtelsche uitvoerders verlangen dat het geld in pon den sterling in Londensche of Nederland sche banken zal worden gedeponeerd. ITet Fransche communistische Ka merlid Marcel Cachin is tléans in hech tenis genomen. De naar Hongarije gezonden in ter geallieerde militaire enquête-commissie heeft vastgesteld, dat er geen sprak© is van Ilongaarsche troepenconcentraties aan de Roemeensche grtens. In Ierland blijft 't oremus. Een af- deoling Vrijstaatsche troepen is op den terugweg naar Tipperary door rebellen' aangevallen doch bleef na een gevecht van een uur overwinnaar. Zij had. geen verliezen. De rebellen hadden twee doo- den en vele gewonden. Een commandant viain de Dublin Guards, die door de re bellen onlangs was gevangen genomen, wist tijdens het gevecht te ontsnappen. Hughes, de Australische minister president, is afgetreden en door Bruce vervangen. Zaterdag heeft te Brussel de plech tige herdenking van den honderdsten ge boortedag van Pasteur plaats gehad. De koning en de koningin van België waren aanwezig; enkele ministers voerden het woord. De Grieksche regeering heeft de be zittingen van den ex-koning Konstantijn' verbeurd verklaard. Allerlei. Het Kamerlid Boon heeft in vragenvorm geprotesteerd bij den minister van justitie tegen de benoeming van een commissaris van politie te Maassluis buiten het per soneel van 't politiecorps aldaar om, ter wijl de inspecteur aldaar door vele auto riteiten aldaar begeerd en aanbevolen was. Hij merkt op dat deze benoeming niet bevorderlijk zal blijken aan den goeden' geest onder het hooger politiepersoneel hier te lande. (Wij vinden dergelijke indirecte aanspo ringen tot lijdelijkheid of erger in dte'n boezem van ambtenaren hoogst ongepast, vooral van een lid van den Vrijheidsbond, welke nog steeds wenscht gerekend te worden tot de partijen van het gezag. Tevens merken wij op, dat wel eens be noemingen buiten het corps bij de politie hebben plaats gehad, die later bleken zeer juist te zjjn geweest. Zoo onder anderen; onder 't ministerschap van mr Modder man, die van den heer Van Schermbeek tot hoofdcommissaris van politie te Den Haag). De Iiaarlemsche R.-K. Kiesvereniging nam een motie aan van den heer van Cranenburgh, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken dat een in alle op zichten onpartijdige oommissie benoemd worde, samengesteld uit de verschillen de klassen der kiezers, om te onderzoeken of, en zoo ja, welke wijzigingen in de or ganisatie wenschelijk' zijn, om tot ver hoogde actieve deelneming, betere samen werking en meer onderling vertrouwen te geraken. Prof. H. Th. Obbink (Utrecht) en prof. Thierry (Leiden) zullen begin Februari een studiereis ondernemen naar Egypte en Palestina.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1