So 86 Dinsdag 16 Januari 1923 37e Jaargang Buitenland. BinneMaid. A FEUILLETOM. A Drukkers-Exploitanten ÜOSTERBAAN ft. LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Gom Tel.: Redactie no. IIAdministratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Een schrede vooruit. Toiem op het Congres van het N. V. V. ten vorigen jare een der bezoekers zich beklaagde over het feit, dat de samen werking tusschen S. D. A. P. en N- V. V. niet innig genoeg was, werd deze naieve vrager van af de bestuurstafel vriend schappelijk terecht gewezen met de me- dedeebng, dat dit geen kwestie was van principe, maar van taktiek. Een opmerking, niet minder waar dan openhartig Men wist het immers wel, dat een al te jpenlijkè samenwerking van S. D. A. P. 411 N. V. V. menig idyllisch-aangelegdl arbeider verontrusten zou, die in al te gi'ootc meegaandheid nog altijd gemeend liad, dat voor zijn Christendom ook in het N. V. V. wel plaats was. In het belang van den bloei van het jN. V. V. mocht deze lieflijke idylle niet wreed verstoord. Zeker hoorden beide lichamen bij el kaar, bestonden ze elkaar zeer na, was hun principe één, doch de taktiek eischte hier alle mogelijke behoedzaamheid te be- iXS/Ch tgifi Bij het jubileum der S. I). A. P. werd al weer openlijk verkondigd, van welke niet te onderscliatten beteekenis liet Ne- derlamdsch Verbond van Vakverenigingen was geweest voor de verbreiding der Sociaal-Democratische beginselen. Thans hield de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij hier te lande haar jaar- lijksch congres. Na de openingsrede van den heer Vlie gen was het een historisch moment, toen deze een afvaardiging van het N. V. V. kon welkom heeten, dat voor de eerste maal op een congres der S. D. A. P. offi cieel vertegenwoordigd was. Zoo werd het gordijn weggerukt, dat steeds zooveel geheimzinnigheid ■verborg. Openhartig wordt het nu verklaard, wat men op propagandavergaderingen van bij het N. V. V. aangesloten organisaties steeds poogde te ontkennen, hoe S. D. A. P. en N. V. V. met oiivcrbreekbarö handen aan elkaar zijn verbonden, boe ze in werkelijkheid één zijn. Zoo schreed men voort van de taktiek naar het principe. Wat thans geschiedde achten wij een belangrijke schrede vooruit, een ruiter lijke erkenning van wat in de kringen der- Christelijke organisatie toch steeds als feit werd aangenomen, dat het N. V. V. ■een beteekienend bondgenoot, een waar devolle werfkracht is voor de S. D. A. P. Godsdienst is privaatzaak. Godsdienst is privaatzaak, zoo leert het socialisme. Wat dat zeggen wil? Uit hetgeen men te hooien en Ie zien krijgt" moet het niets anders kunnen be- teeKemen dan dit: dat gij, Christen, zwijgen moet van uw godsdeinst, maar dat de socialist de volle vrijheidheefl uw Christendom te besmeuren telkens wanneer dat hem belieft. Wilt ge het bewijs? Het Zondagsblad van het sociaal-demo cratisch hoofdorgaan achtte zich blijkbaar niet verantwoord, wanneer het Kerstfeest, de blijde feestdag van gansch de Chris tenheid, onopgemerkt voorbij ging. Het stelde den lezers een kruis voor en, aan dat kruis geen Christus, maar een arbeider, gehuld in een aureool van licht, en deze voorstelling werd dan voor- BINNEN IJZEREN MUREN Een verhaal uit den Fransch- Duitschen oorlog. door ANNIE LUCAS. Uitgave Neerbosch' boekhandel. 58.) Ik versta haai" heel goéd en met Nina lhad bSj vanavond een lang, ernstig1 ge sprek in het Engelsch. Nina spreekt die taal heel vloeiend, daar Zij als kind meer malen weken achtereen gelogeerd heeft bij vrienden van haar moeder in Ierland en Londen. Ik ben waarlijk! blijde, dat er iets is, dat haar belang inboezemt. Toen Zij! naar Lili luisterde, stond haar bleek gelaat weder levendig en opgewekt ten niet zoo strak als anders. 17 November. Hoe waar is helt, dat kleine dingen in onze naaste omgeving ons meer bezig houden dan groote ge beurtenissen op een afstand de val van een huis in de naaste straat meer dan een aardbeving in e&n verafgelegen land. Dat is de reden, waarom de Zachte tonen van eep kinderstem1 mijn aandacht meer tot Zich trekken dan de doordrin gende jubelkreten over een pas behaalde zien van het onderschrift: „Van het ge kruisigde proletariaat gaat het licht uit". Op dergelijke gruwe spottaal onthaalt men hen, wier ziel ©erst geheel en al ont- ledigd is door een platvloersche mate rialistische levensbeschouwing zonder hoop voor het hiernamaals. Niet van de kribbe van Betlebem gaat het licht uit, maar van het proletariaat dat van godsdienst beroofd is. Het is niet Gods vriendelijk aangezicht, dat geeft vroolijkheid en licht, maar het is de armzalige en zelfgenoegzame mensch, die zijn licht in zichzelf draagt. Dat, is de privaatzaak, waartoe het so cialisme uw religie verlaagt. Voor ware godsdienst en godsvrucht geen plaats! Maar ruim baan voor alle godsverza king en ongodisterij 1 Uit het Ruhrgebied. Bij de mijnen in het nieuwe bezette gebied is het volgende telegram van den Rijkskolencommissaris ingekomen: „In verband met de besprekingen tusschen de Fransche ingenieurs commissie en de mijneigenaars verbied ik op grond van den Fransch-Belgischen inval in het Ruhr gebied hiermede uitdrukkelijk de levering v|a,n steenkool aan Frankrijk en België, ook tegen voorschot of betaling door deze staten". Naar aanleiding van dit te legram hebben alle mijnen onmiddellijk de levering van kolen aan Frankrijk en België gestaakt. Bij de spoedig daarop gehouden be spreking tusschen de Fransche gevol machtigden en de vertegenwoordigers der mijnen werden de Franschen van Duitsche zijde met het telegram van den Rijks kolencommissaris in kennis gesteld. Daarop werd den aanwezigen Duitschen vertegenwoordigers de vraa_g gesteld, of zij voor de door hen vertegenwoordigde mijnen verantwoordelijk waren. Toen zij deze vraag bevestigend beantwoordden, werd aan ieder hunner een schriftelijk© militaire order overhandigd, waarin hun werd bevolen de levering der herstelkoljen aan Frankrijk en België onverwijld te hervatten. In naam der Duitsche vertegen woordigers verklaarde Fritz Thyssen, dat aan dit bevel geen gevolg kon worden gegeven. „Wij zijn Duitschers en staan op het standpunt, dat wij slechts aan Duit sche wetten onderworpen zijn". Die Fran sche leider der vergadering verklaarde deze daarop voor gesloten. In het district Essen en de overige gedeelten van het bezette gebied werd Zondag ten toeken van protest tegen de Fransche bezetting in alle fabrieken en Injjnen, bij de trams en de openbare be drijven, ook de telefoon en de telegraaf,i een half uur het werk gestaakt. Het be gin en het einde der staking werden te Essen met het luiden der klokken en het loeien der sirenes van Krupp aangekon digd. Voor het hotel Kaiserhof te Essen, dat door de Franschen in beslag is geno men, werd tijdens de staking een be tooging gebonden, waarbij de menigte „leve Duitschland" riep en vaderlandsche liederen zong. Incidenten vielen niet voor. Ook uit andere gedeelten van het be zette gebied komen berichten omtrent be- to'ogingen tegen de Franschen. Bij de be- overwinning, da,n het oorlogsgsdruiseh, of dan de strijd tusschen hoop en vrees en de klachten van twintig huisgezinnen, die ik vanmorgen bezocht. In de stad heerscht groote opgewondenheid. Op de boulevards en op do hoéken der straten staan mannen en vrouwen levendig met elkander to praten. De overwinningen, die wij reeds behaald hebben, en de uit val van de dappere verdedigers van Pa rijs, die, vereenigd met de vrienden daar buiten den onbeschaamdén en overmoe- digen vijand geheel verdrijven Zullen, mjaken het onderwerp uit van alle ge sprekken. D© bevrijding is dus nabij.. Maar ten koste van hoeveel menschen- levens! Misschien is het, omdat ik voor deze pijnlijke vragen terugdeins, dat ik met te grooter genoegen over Lili schrijf en de woorden van geloof en hoop her denk, die zoo eenvoudig en natuurlijk! van haar lippen vloeien, als het blijde gezang van een vogeltje in het bosch. Gisterenavond spraken móéder en ik veel .over Leo, toen wij allen te zamen in haar kleedkamer zaten. Brandstoffen worden Zoo duur en schaarsch, dat wij besloten hebben de groote zitkamer voor- loopig niet meer te gebruiken. Moeder en ik spraken, terwijl Arnold, Nina en Lili luisterden. Toen ik vandaag met Lili alleen was, terwijl moeder sliep, kwam Ik er nog eens op terug en herinnerde haar welk ©en grooten dienst zij mti zetting van Buer wierpen jongelui met steen en naar de binnenrukkende troepen. De Fransche soldaten hebben daarop van hun officieren order gekregen in .geval van herhaling van de wapens gebruik te maken. De weigering der industrieelen om de onderhandelingen (met de ingenieurscom missie) voort te zetten, ten gevolge van het verbod der regceriing tot het Levern viajn kolen, heeft tot een uitbreiding der bezetting in de richting van Dortmund geleid. In politieke kringen verwacht men, dat Dortmund vandaag zal worden bezet. De opmarschbeweging is gistermiddag over het aigekneen op de linie der 50 K.M.-zone tot stilstand gekomen. Uit Es sen wordt gemeld, dat daar met stellig heid verluidt, dat de grenslijn van het nieuwbezette gebied tusschen Lünen en Schwerte zal loopen, waarmee het geheele Rijmsch-Westfaalsche industriegebied door de Fransche troepen zal zijn bezet. Uit Ierland. De Iersche ong'eregtelde troepen hebben een nieuwen vorm van terrorisme toege past, n.l. het plegen van atnslagjen op medici. Gedurende de week-end Zijn over vallen gedaan in de woningjen van vijf doktoren in Diublin. Eien geneesheer werd gevangen genomen, doch ontvluchtte, ter wijl de andere vier niet thuis whren,. wPar- opi de gewapende indringers hun meubelen naar willekeur vernielden. Zij verklaarden terug te zullen keeren totdat zijl hun slachtoffers thuis zouden treffen. Op de spoorwegen zijn nieuwe vergrijpien ge pleegd. De dienst DublinCork is tijdelijk geschorst. Republikeinsche gevangenen in de ge vangenis van Galway hebben een poging tot ontvluchten gedaan. Zij: waren er bijfaa in geslaagd een tunnel, die ziji hadden gegraven, te voltooien, toen hun poging bij toeval werd ontdekt. De gevangenen hadden twee oude bajonetten en een ge broken spade weten - te bemachtigen en hadden daarmede den vloer in hun cel opgebroken en reeds tot buiten de gevan genismuren een tunnel gegraven. Tot zij ■op een rotsblok stietten. Zij waren niet in staat, het blok te verwijderen, of er onder door te graven. De gravers besloten toen de tunnel over het rotsblok te leiden. Zij kwamen daardoor echter te dicht bij de aardopipërvlakte, met het gevolg dal een schildwacht, den kolf van zijn geweer, dat hij- neerzette, door den dunnen aard korst heenstiet. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de tunnel met groote des kundigheid was gegraven. Na Konstantijn's dood. Het lijk van ex-koning Konstantijn is op een affuit overgebracht naar de Italia, welke het naar Napels zal voeren. De kist, voorzien van de koningskroon, was gedekt door de Grieksche vlag. Een af- deeling gemeentepolitie, een peleton in fanterie en Grieksche geestelijken open den den stoet, dan volgde de kist en daarachter de leden van de koninklijke familie van Griekenland, de hertogin van Aosta, vrienden van den doode, overheids personen en leden van adellijke families. De ex-koningin en haar kinderen en de hertogin van Aosta gaan mee naar Na pels. Een peleton karabiniers in groot tenue.zal de ©erewacht bij het lijk betrek ken tijdens den overtocht. Men heeft besloten, dat do Grieksche bladen zich van alle geschrijf naar aan leiding van Konstantijn's dood zullen ont houden, ten einde een herhaling van wan- eens bewéz'en had, door mij mijn kost baren brief .terug te brengen. Daarop liet ik haar rijn laatsten brief zién. Zij las hem langzaam en aandachtig en toen Zij hem uit had, verborg zij haar hoofd in mijn schoot en barstte in tranen uit. Op mijn angstige vragen naar de reden van haar droefheid, hief zlij teirstond het ■hoofd weer op. O, lieve juffrouw Renéé, ik ben Zoo blij, o Zoo blij, dat mijnheer Leo den Reere Jeizus ook kient. Dat weet ik niet, Lili, zieiide ik. Hij was wel altijd heel goed, maar ge weet, dat wij niet in alles denlceln, zooals gij Pro testanten. Protestanten I antwoordde zij en zag mij ■verwonderd aan. Maar spoedig klaarde haar gezichtje op en vervolgde zij: Ik weet niet veel van dat verschil. Ik weet 'alleen, dat de Héere Jezus alle arme, hulpelooZe zondaren lietf heeft, of zij Pro- testantsch, of Roamsch, of Heidenen zijn. Hij is voor allen gestorven en strekt nu Zijn handen naar allen uit. Hij is op Zijn hoogen troon gezeten en noodigt allen uit om tot hem te kamen om gered te woi'den. Nooit zendt Hij iemand weg, wanneer zij eindelijk tot Hem komen. Mijnheer Leo heeft Zijn stem1 gehoord en heeft geloofd wat die stemi tot hem zeide, ja, daar ben ik zieker van. Wat er dus ook miet hem gebeurd moge Zijn, Jezus is nu miet hem, of misschien is hij' bij ordelijkheden te vermijden. Uit Napels wordt gemeld: De Italia heeft het lijk van ex-koning Konstantijn hier aangebracht. Prins Nicolaas van Grie kenland (de broer van den overledene), de hertog van Apnlië (de oudste zoon van den hertog van Aosta) en de burger lijke en militaire overheidspersonen be gaven zich dadelijk aan boord. Bij de aankomst van het lijk van ex- koning Konstantijn heeft de Italiaansche regeering de troepen de militaire eerbewij zen laten brengen. Volgens den correspondent van de Ti mes te Athene verzet de Grieksche mi nisterraad zich tegen de overbrenging van het stoffelijk overschot van Konstantijn naar Griekenland, aangezien dit nieuw® onlusten verwekken en het werk der toe nadering in gevaar zou kunnen brengen. Korte berichten. Uit Moskou wordt vernomen, dat bij het opmaken van de kas der communis tische internationale een tekort geconsta teerd zou zijn van 6.75.0000 goudroebels. Men weet niet, voor welk doel ze zijn uitgegeven. Verscheidene personen zou den voor dit slechte beheer verantwoor delijk worden gesteld, o.a. verschillende leiders der Fransche communisten. Te Rowington (Engeland) leidde een 77-jarige boerenarbeider een stier pver het veld. Plotseling werd het dier door een soort razernij aangegrepen. Het keerde zich tegen zijn begeleider, wierp hem in de hoogte en bracht hem zulke ernstige steekwonden toe, dat de man aan de ge volgen daarvan overleed. Twee mannen, die dein ongelukkige te hulp kwamen, lie pen insgelijks verwondingen op. De stier moest worden afgemaakt. Men meldt uit Sas van Gent: Even over de Nederlandsche grens is de Moervaart van Moorbéke tot Stekene en Exaerde avet de dijken gestroomd en de uitgestrekte polders lijken een zee. Over vele kilometers zijn de velden overstroomd. Mr. Zinimertoan te Weenen. Van den vroegen morgen tot den laten avond is, aldus lezten wij in de „Msbd.", imr. Zimtaerman, de com missaris-generaal voor Oostenrijk', met zijn kleinen staf medewerkers aan den arbeid om de grondslagen voor zijn moeilijke taak te leggen. 'Mr. Zimmer man Heeft eenige zalen in het gebouw van het vroegere ministerie van Fi nanciën tot zijn ©beschikking gekre gen. Het aantal zijner medewerkers is be scheiden. liet zijn de secretaris der Fi- nanciëele delegatie van den volken bond, de heer de Bordes en de vroe gere attaché birj het Nederlandsc'h ge zantschap te Weenen van denzelfden naam en voorts de heer Pelt, eveneens Nederlander. Van den kant der Oos- tenrijksche regeering1 werden Mr. Zim merman voor de belangrijke finanoi- eele en bestuurskwesties twee voor aanstaande beambten toegewezen. Mr. Zimmerman heeft de eerste weken van zijn werkzaamheid besteed aan het houden van besprekingen met alle in aanmerking komende personen om volkomen op de hoogte te geraken van alle kwesties. Zeer dikwijls heeft hij met den Bondskanselier dr Seipl, Jezus, en dan heeft hij moeder ook al gezien. Heeft dat onschuldige kind gelijk? O, kon ik ook maar Zoo denken. Een oogenblik later vraagde zij mij: Hoeft juffrouw Nina den Héere Jezus lief? Lieve kind, antwoordde ik, zlij weet nog Boo weinig van Hem', geen van on3 allen eigenlijk, behalve moeder. Maar Lili, juffrouw Nina is erg bedroefd; wilt gij probeeren haar te troosten? Ja, dat wil ik wel, antwoordde Zij' met haar eigenaardig verstandigéa blik. Jezus kan in groote droefheid trooster, evenals Hij .groote Zondaren behouden kan. Toch ben ik 'ear hcél zelker van, dat Nina nooit over de oorzaak van haar smlart gesproken heeft, maar even ZekeP is het, dat Lili er de oorzaak van gera den heeft. Zij weet ook, wat August deert. Uit eenige woorden, die Zij laatst sprak, maak ik 'het op, dat hij onwillekeurig zijn ongeloof aan haar beleden heeft. Zult gij voor hem1 bidden, Lili? vraagde ik. i O, jia,en ik weet, dat Jézbs hem' zal vrijmaken. Hp 'is sterker dan de duivel en mijnheer August is vermoeid van den zwaren last, dien de duivel hem te dragen heeft gegeven. Voor Lili heeft het gebod een Zeer eenvoudige beteekenis, eenvoudig 'deze: dit of dat aan JeZus zeggen. Zij: spreekt VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG A b o in n e m e n t s p r ij s Per 3 maanden, franco oer post, f 3. Losae nummers f 0.05 Prijs der Advertentlën: 1—4 regels f 1.20,, elke regel meer 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. den Minister van Buitenlandsche Za kten, dr. Gründberger en het meest met den Minister van Financiën dr. Klonböck besprekingen gevoerd. Hij is ook in overleg getreden met den be zuinigingsminister en vooraanstaande bankiers. Bijna alle leden v,an het corps di plomatique hebben mr. Zimmerman hun opwachting gemaakt. Zij hebben evenals dr. Seipel en de Minisert van Buitenlandsche Zaken, dr. Gründber ger, te zijner eere dinées gegeven. Mr. Zimmerman heeft zich door zijn warme belangstelling en zlijn oprechte sympathie voor Oostenrijk, evenals door zijn innemende persoonlijkheid, in alle kringen, met wielke hij in aan merking komt, de grootste waardee ring en sympathie gevonden. Men is hem1 in het hijzonder dankboor voor het feit, dat 'hij in Oostenrijk niet, zooals van vele zijden gevreesd werd, als een dictator optreedt,, doch als een man, met het waarachtige gevoel als welwillende vriend te hielpen. D|e heer van S tap el e pios t- man af. De h:eer B- J- van Stapel©, oud-lid der Tweede Kamer, aan wiens werk- zaamstelling als buitengewoon geëm ployeerde bij het hoofdbestuur der P. en T. in som'mige vakkringen zoo veel aanstoot werd genomen, heeft als zoodanig ontslag genomen en heeft de betrekking aanvaard van bezoldigd bestuurder van den Centralen Nederl. Am btenaar sb ond De S. Di. A. P. en d e 'wethouder s- z'etels. In het Zondag gehouden ciongïes van de S. D'. A. P. is inzakte het be zetten van wetbouderszetels de vol gende resolutie aangenomen: Het congres, het beginsel handha vende van de in het congres Van 1.919, aangenomen resolutie, stelt vast, dat wethouderszetels alleen daar moeten worden aanvaard, waar voldoende ze kerheid bestaat, dat mede daardoor de verwezenlijking van belangrijke punten van ons gemeenteprogram wordt verzekerd of een reactionnaire gemeentepolitiek wordt tegengegaan is evenwel van meening, dat de er varing met burgerlijke partijen geslo ten overeenkomsten op grondslag van een gemeenschappelijk promam, niet aanspoort oml alleen langs dezen wieg die verwezenlijking te trachten te be reiken f is van oordeel, dat de vraag of in een bepaalde gemeente wethouders- zetels zullen worden aanvaard, in eer ste instantie door de plaatselijke jaf- deelingen of federaties wordt beslist. Een besluit van een afdeeling of federatie, strekkend om in een gemeen te een of meer wethouderszetels te aanvaarden, behoeft de goedkeuring van het Partijbestuur." In ©en uitvoerige toelichting over de wethouders en de gemeentepolitiek had de heer Wibaut o.a. gezegd: Voor wat de salarissen van ambte naren en gemeentewerklieden betreft, zegt spr., dat deze niet onaantastbaar zijn. In een oceaan van dalende loo- nen kian voor ambtenaren geen eiland je zijn voor salaris behoud. Verlaging kan echter slechts worden ingevoerd na overleg met de organisaties en re- ktening houdend met het nieuwe le vari God als van een trouwen vriend, die baar teedér liefheeft en altijd nabij' fe om haar te antwoorden; oen vriend, die zelf lastert en haar antwoordt. Het is mij Zoo onbegrijpelijk en toch héb ik: vertrouwen in haar eenvoudig geloof. Ik vind het een liefelijke gedachte, dat haar kinderlijke gebeden iederen dag worden opgezonden voor Victor, voor oomi Louis, voor moeder, voor ons lallen en voor onzen dierbaren verloten Leo. Het is een liefelijk ongeloof -dit ontkennen van een vagevuur. Zij ként die voorstelling "niet, en ik wil volstirekt géén schaduw werpen op haar geloof, dat haar zoo gé lukkig maakt, als Zouden haar geliefdon nu reeds en voor altijd mét Jezus zijn. HOOFDSTUK XIX. Rust voor de vermoeide. 18 November. Vanavond kwam oom Louis thuis met een Zwaré gevatte köu. Zijn bataljon staat op een voorpost, en hij heeft veel geleden door het gure weder. Hij nam de geneesmiddelen, die dokter Vaud voorschreef en ging vroeg paar bed, in de hoop, zoodoende erger dingen te voorkomen én beter te zlijn, wanneer da groote uitval, die ieders hoofd vervult, plaats zal grijpen. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1