Uit de Provincie. Kerknieuws. Leestafel. Weteuschap en Kunst. S. D. A. P. Utr. 8, N.-Br. 4, L. 4, Z. 4, samen 20; Vrij. B. Utr. 6, N.-Br. 2, L. 1, Z. 11, samen 20; Vr. D. Utr. 2, N,-Br. 2, L. 2, Z 3, samen 9. En (jan in Z. nog 2 St. Geref. Thans zijn door deze provincies in de Eerste Kamer gekozen: door Utrecht: 1 /R,_ Kath.j 1 A. Rev.; door N.-Brabant: 6" R. Kath.; door Limburg: 3 R. Kath.; door Zeeland: 1 dir. Hist.; 1 A. Rev Samen dus 10 R. Jvath.2 A. Rev. en 1 Chr. Ilist. Wanneer we nu konden aannemen, dal ook bij de volgende verkiezing samen 1,3 zetels aan deze vier provincies zouden worden toebedeeld, dan zou men dat aan tal moeten deelen op' het totaal aantal Statenleden daarvan, n.l. 192, gedeeld dus door 13 geeft: 14,76 als kiesdeeler. En dezen kiesdeeler op de bovenver melde partij-totalen der gezamenlijke pro vincies gedeeld, geeft bij de eerste toe kenning aan de R. R. 7 zetels, A. Rev. 1, 5. D. A. P. 1, V.B. 1. En van de drio overgeschoten zetels worden er dan nog toegewezen aan de Chr. H. 1, V. D 1, en nog een aan de A. Rev., welke laatste partij er dus in 't geheel twee krijgt (dank zij' hel totaal van 21, tegen over de 20 van de S. D. A. P. en V. B.) Nu moeten hierbij drie dingen opge merkt worden: Ten eerste, dat het heelemaal niet zeker is, dat het aantal E,erste Kamer zetels voor die vier provincies wordl behouden op 13, daar, naar verluidt, dö 50 zetels naar de bevolkingssterkle zul len worden verdeeld; ten tweede: dat tegenover het verlies dat de Kath. hier hebben, weer kan staan een winst in andere districten, waai ze nu niet tot hun recht komen; en dat voor andere partijen hetzelfde óf het omgekeerde kan gelden; ten derde, dat het van de kiezers af 'biangt of de partijverhoudingen in Juli dezelfde zullen zijn. Duitsche arbeiders in Limburg. In de rijksdag-commissie voor huisves tingsaangelegenheden sprak de afgevaar digde Winnefeld over de zoogenaamde „HolLandgangers" in het Akensche grens gebied, meldt de Tel. Volgens spr. over schrijden alleen in het district Aken dage lijks 6000 h 8000 mijnwerkers de grens. Behalve al deze mijnwerkers overschrijden dagelijks groote aantallen arbeiders uit jandere beroepen de grens. De „Aachener Volksfreund stelt het to tale aantal „Holland-gangers" op gemid deld 11.000 per dag. Het ergste voor de Duitsche mijn industrie is, dat al deze arbeiders bijna niet, kunnen worden vervangen, want, al is er in het betreffende mijngebied ook al een groot aantal werkwoningen gebouwd, zoo baat dit toch niets, daar de „Holland- gangers", die in deze woningen zijn ge huisvest, het vertikken hieruit te gaan en het in verband met de in Duitschland bestaande woningwet zeer moeilijk is, hen er uit te zetten. Zoodoende nemen deze Duitschers, die in Holland gemiddeld 10 millioen mark per jaar verdienen, ook nog de woningen van hun minder gelukkige landgenooten in beslag. Daarenboven spreiden zij met hun ge zinnen een zoo groeten welstand ten toon, dat bij de bevolking in het Duitsche grens gebied een groote verbittering tegen hen heeft postgevat. De Nederl. vordering op België. De Msb.-redacteur te Brussel meldt: Dc ïegeering heeft bij wijze van amendement een bedrag van 5.200.000 francs aange vraagd, om op verzoek van de Nederland- Sche regeering de uitgaven te betalen, welke Nederland voor de interneering der Belgische soldaten heeft gedaan. De re- geering was van oordeel, dat er aanleiding bestond, om het verzoek van Nederland in te willigen en verklaarde genoegen te nemen met de som van 2.113.367 gulden, welk bedrag in hoofdsom en een interest van 6 pet. per jaar tot 1 Januari 1922 met dat van de uitgaven in kwestie over eenstemt. De interest moet worden gere kend tot den dag der afbetaling. Volgens den huldigen boers van den gulden zou de aldus te betalen som op 1 Januari 1923 ongeveer 13.500.000 francs bedragen. Er zijn thans besprekingen aangeknoopt, om een voordeeliger koers te verkrijgen en dit is de reden waarom ten eerste het Aangevraagde crediet is bepaald op 5.200.000 francs en ten tweede, waarom het wenschelijk is, dat het crediet niet limitatief worde toegestaan. Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeermiddel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur wor den door Foster's Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apbtheken en drogist- zaten. (11) Koninklijk goedgekeurd rijn de sta tuten der vereeniging voor Chr. Onderwijs te Sluiskil (gemeente Ter Neuzen). Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Poortvliet dhr G, J. de Graaff ter vervanging van dhr N. A. Bruijnzeel, die ©verleden is. Een geschenk van Z.-V la an der e nMet dankbaarheid wordt door de bewoners van verwoest Vlaanderen de toezending tegemoet gezien van 150 geiten, als een geschenk van Zeeuwsch- Vlaanderen aan de geteisterde bevolking van België. (Msb.) D r ij v e n d e belastingbiljet ten. „Een Zeeuw" schrijft aan de N. R. C.: Er is bekend gemaakt dat er een commissie is ingesteld, welke de al- of niet noodzakelijkheid van diverse uitgaven voor Rijksvaartuigen in de verschillende provinciën zal hebben te onderzoeben. De samenstelling van deze commissie 'le den ervan zijn hoofdzakelijk rijksambtena ren kan mij niet bekoren. O.a. heeft daarin zitting de districts commandant der rijksveldwacht te Middel burg, een ambtenaar dus, die zelf eenige dezer vaartuigen tot zijn beschikking heeft en die dus uit den aard der zaak niet spoe dig zal overgaan tot het veroordeelen van den toestand, die tot heden bestond, en dien hij dus steeds als den juisten er kende. Men spreekt hier steeds van het „jacht vfcm den ingenieur" als men dit vaartuig met als escorte de motorboot des zomers (met gasten) op „inspectiereis" ziet gaan... want 's winters zijn deze vaartuigen meestal „in ruste". Ik vraag: zijn er voor bedoelde ambtenaren dan geen treinen, trams, motorbussen, enz. in onze provin cie, om daarvan gebruik te maken. Daarom het beleefd verzoek aan be doelde commissie {voor datgene wat onze omgeving betreft) eens te willen onder zoeken of het werkelijk gemotiveerd is, onder anderen: le. een groot stoomschip ten dienste van den Waterstaat te Hansweert; 2e. een salon-motorboot te Terneuzen; 3e. een zeilschip-motorboot en Domeinvaartuig te' Middelburg; 4e. twee rijksmotorbooten te Veere en het befaamde ss. „Sphinx" te Zierikzee om het marine-inspectievaartuig „Voorwaarts" nog niet mede te rekenen, „in de vaart te hebben" en daarmede nog langer de la<Éen der belastingbetalers te verzwaren. Is het heusch niet mogelijk dat een of twee vaartuigjes voor die ge zamenlijke diensten worden bestemd? Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot isi ecretaris van de Ge zondheidscommissie, z^el Gces, voor den tijd van vijf jaren, dhr Mr J. H. M. Stieger to Goes. Arnold Spoel. Zaterdagavond trad in de Prins van Oranje to Goes onze nationale zanger Arnold Spoel andermaal cup1 voor 't be kende doel zijn levensdoel: de ver heffing van den volkszang. De belang stelling was minder groot dan dc vorige maal, en dat niettegenstaande bekend was dat ook mejuffrouw Dissel weer zou optreden. Opi de gewone hem eigene wijze hield de heer Spoel zijn voordracht, welke be gon en eindigde met het laten zinge*. van het Wilhelmus. In plaats van mej. Dissel, die onverwacht dien dag naar Duitschland vertrekken moest, teneinde te München haar studiën voort te zetten, trad mevrouw Kuyper, uit Den Haag, op die als soliste ongemeen voldeed. Een Duet uit de Zanber-flöteSpoel (baryton) en mevr .Kuyper (sopraan) word schit terend gezongen en werd dan ook opi aller dringend verzoek herhaald. Rijzonder be koorde de sopraan-soliste in een oud wiegeliedje, componist onbekend: „Het Zandmannetje". Aan het publiek werd ge leerd „De Schrijfmachine", componist Ar nold Spoel; dit werd bijzonder vrijmoedig, lief ein welluidend gezongen door mej. Koos Rothuizen, waarop de componist baar een exemplaar van zijn muziekstuk offreerde. Middelburg. Het bouwen van ©en wo ning bij de Boaizij'brug" te Wemieddipgie, behoorende tot de werken van het kanaal dooi' Zuid-Beveland, is gegund aan dhr H. Kosten Cz. te Wemelding© voor de som van f5318. Het vernieuwen en het onderhouden van verf-, behang-, en glaswörk van kunst werken, aanlegplaatsen, gebouwen en ver dere inrichtingen, behooi'ende tot het kanaal door Walcheren is gegund aan dhr M. J. van IJzerloo te Ki'uiningsn en wel perceel 1 voor f4425 en perceel 2 voor f2088, beiden per jaar. De levering van spoorstaven met bij komend ijzerwerk voor sporenaanleg langs ©en der fcanaalhavens te Tor Neuzen is opgedragen aan de N.V. H. E. Ovitig jris Ijzer- en Staalhandel te Rotterdam en 'het leggen van die sporen aan dhr G. J. Bialkenstein te Terneuzen. Door het bestuur der Prov. Zeeuw- sche vereeniging tot bestrijding der t.b.c. is benoemd tot districtshuishezoekster voor Zeeland, tweede Provinciale huisbe zoekster, mevr. wed. J. VerburgDakman te Dordrecht. De leden van de afdeeling van den Alg. Ned. Typografenbond te Middel burg, aan wie tegen 15 Januari ontslag was gegeven, zijn do°r de verschillende werkgevers in hun tegenwoordige dienst betrekking gehandhaafd met toepassing van de bepalingen van het nieuwe collec tieve arbeidscontract. De zangvereen. „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg geeft op 27 Maart a.s. een uitvoering van de Mat- thaeus-Passion. Gistermorgen reed een inwoner van Vlissingen met zijn 16-jarige dochter door de Winterstraat alhier per rijwiel, toen laatstgenoemde getroffen werd door een hard voorwerp-, weggeschoten uit een windbuks. Zij bekwam een lichte verwon ding vlak boven het oog. De politie heeft den onvoorziehtigen schutter opgespoord, buks in beslag genomen, en zal proces verbaal opmaken. In verband met de oprichting van een tweeden autobusdienst op Veere, ka men de bussen van beide ondernemingen een paar maal per dag op hetzelfde uu,r aan het station. Daar de bestuurders der nieuwe onderneming de plaats wilden innemen van de bussen der N.V. Wal cheren, heeft de commissaris van politie op grond van art. 41 sub 3 der alg. politieverordening een andere plaats aan gewezen. Daar niet aan dit bevel werd voldaan is tegen een der bestuurders pro cesverbaal opgemaakt. Bedoeld sub 3 van art. 41 luidt, dat hij het statiort de eerste aankomende zijn plaats kiest, maar dat men zich steeds volgens de aanwijztffgen van de politie moet gedragen. Op grond van dit laatste is nu verbaal opgemaakt. Hansweert. Het met steenkolen geladen sleepschip V. F. 'Rhederei 46, is op do Wiesterschelde, door een onbekende zee- boot aangevaren, waardoor een groot gat in het voorruim ontstond en dit vol water liep. Het schip bleef op zijn water dichte schotten drijven, en is naar Ant werpen opgesleept. Het zeilschip Berlha, schip'per Die penveen, geladen met cement, van België naar 's Hage, kreeg door den harden wind verlies van zeilen, en verloor een zwaard. Door de sleepboot „Telegraaf 2" is hel hier binnengesleept. 's-Gravenpolder. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad voltallig. Onder verschillen de ingekomen stukken was er een van Ged. Staten om opheldering waarom! de ambtenaren 2,5 pet, toeslag krijgen op weduwen- ,en weezenpiensioen. Idem van dhr De Koster dat hij zijn benoeming als lid van het B. A. aanneemt. Daarna komt aan do orde punt 2: schoolbouw. Bi. en W. stellen voor op dit bestek, dat ter tafel is, in te gaan, en aan de ver eeniging voor Geref. onderwijs te 's Gra venpolder schoolruimte aan te bieden. De voorzitter deelt mede, dat ingevolge een vorig raadsbesluit B. en W. een onderhoud hadden met Ds Gerretsen, Ned. Herv. predikant," maar dat 'het toen gebleken was, dat er van samenwerking niets zou komen. Wcth. Joziasse zegt: Het komt natuurlijk op het printje aan: Gereformeerd onderwijs volgens de drie formulieren. Men is .algemeen van oordeel dat een lang bespreken hierover nutteloos is; er is de vorige maal reeds genoeg over gesproken. Het voorstel van B. en Wi. komt daarop in stemming en wordt aangenomen met 5 stemmen voor en 2 tegen. Vóór: De 'Koster, Vernme, Felius, Joziasse, Verhulst. Tegen: Schouten en Lokcrse. Daarna komt spoorwegplan. B. ©n W. stellen voor om te verzoeken spoedig tot aanleg over te gaan. Dhr Vermuews het hiermee eens, hij gelooft aan de behoefte van een spoorweg. Dhr Schouten vindt het te duur. Het voorstel komt in stemlm-ing en wordt aangenomen met 4 voor en '2 tegen. Vóór: Vermue, Felius, Joziasse, Verhulst. Tegen: De Kos ter en Lokerse, terwijl dhr Schouten bui- ton stemming bleef. Do circulaire hande lende over de jaarwedden van de burge meesters wordt behandeld. 13. en W. stellen voor, te schrijven als hun oor deel, indien er verlaging moet plaats heb ben, dan over de geheele linie, doch niet enkel de burgemeesters. Dit voorstel wordt bestreden door enkele leden. In stemming gebracht wordt de circulaire om enkel de burgemeesters te treffen met 15 pet. ver mindering, goedgekeurd niet 5 voor, tegen wcth. Verhulst. Weth. Joziasse onthield zich. Een kleine wijziging in de gemeente- begrooting '23 heeft plaats. Bij de rond vraag informeert dhr Schouten naar het bouwen van een houten schuurtje en hij dringt aan op handhaving der verordening. lerseke. Het Groene Kruis alhier heeft voor 1922 een gift van f 5 ontvangen van den ambachtsheer van lerseke. Dit is zeker een bijzonderheid, want het is de eerste maal, dat het gebeurd is. De am bachtsheer woont te Parij's. Hij' heeft het recht van collatie en 't recht van 't veer (op Gorishoek) wat wil zeggen, dat hij er jaarlijks f 10 van geniet. Deze f 10 worden geregeld weggeschonken. Baarland. Zaterdag vergaderde de A.R. Kiesvereen. Slechts 6 van de 13 leden waren aanwezig. De vergadering werd geopend op de gebruikelijke wijze, daarna verslag penningmeester, wiens ontvang sten f44.10 en uitgaven f38.46V2 be droegen. Het bestuurslid A. Moerdijk werd herkozen. Tot afgevaardigde naar de Centr. Kiesv. werd gekozen J. Traas Cz„ tot secundus W. Dommisse. In de plaats van Ds R. Brouwer die naar Herwijnen vertrok werd als bestuurslid J. de Rijk gekozen. De groslijst voor de a.s. Staten verkiezingen werd na bespreking opge steld. De voorzitter H. Schout, sloot met dankgebed. Ovezand. Zaterdag had alhier de jaarl. alg. vergadering plaats van de Landbouw- vereen. „Help U Zeiven" welke door 38 leden, werd bijgewoond. Door den sfeer, penningm. dhr. D. v. d. Dries, werd rekening en verantwoording gedaan ovei het afgeloopen dienstjaar 1922 en een verslag qmtrent den toestand der vereen, uitgebracht. Uit het eeu en ander bleek, dat het ledental met 8 was vermeerderd en thans 251 bedraagt, dat vier aankoopen van verschillende soorten meststoffen wa ren gedaan ter gezamenlijke grootte van 912.700 K.G. tot een gezamenlijk bedrag van f85.657,34 en dat de rekening sloot piet een batig saldo van f 26.31V2- Dhr. v. d. Slikke, die aan de beurt van aftre ding was werd met groote meerderheid van stemmen tot bestuurslid der ver eeniging herkozen. Ook herdacht dhr v. den Dries het feit, dat hij dertig jaar gele den tot Secretaris-Penningmeester der ver eeniging is benoemd geworden. Westkapelle. Zondagmiddag omstreeks half vier is al kruisende d© Belgische loodsboot vastgoloopen tan zuiden van het kleine kustlicht op den dijk ei ongeveer 200 a 300 M. uit den wal. Daar zij er niet met hoog water was vastgeloopen, is na enkele uren de loodsboot weer opge- stoomd. Domburg. Vrijdagavond hield het zie kenfonds „.Onderlinge Hulp" alhi©-' ©en algemeen© ledenvergadering, die door ruim 40 leden wjrd bijgewoond. Het fonds telt thans 131 leden. Wegens' vertrek naar elders en door is terigeval hebben 6 leden opgehouden lid te zijn. D© vereeniging beeft 12 begunstigers. De ontvangsten bedroegen f969.04, d© uitgaven f812.53 alzoo een batig slot van f 156.49. De af tredende commissarissen de heeron S. de Pagter Iz., W. de Pagter en A. Baard, werden als zoodanig herkozen. Daarna hield men oen bespreking om vrouwen als lid der vereeniging toe te laten. Hot bestuur zal een onderzoek instellen naar de mogelijkheid hiervan. Nog werd met algemeen© stemmen be sloten om, wanneer leden op medisch advies in een ziekenhuis moeten worden opgenomen, do steau met één gulden Idaags te verhoogen, zulks als tegemoet koming der groote kosten, dit echter val leen in de gevallen, waarin de Rijksver zekering niet voorziet. Arnemuiden. Onder veel belangstelling vergaderde Vrijdagavond de Raad dezer gemeente. Afwezig de heer I. Boone we gens ziekte. De voorzitter opende de ver gadering en wcnschte de leden een ge lukkig Nieuwjaar toe, waarbij hij de voor naamste gebeurtenissen van het afgeloo pen jaar memoreerde. Dhr. Fransse dankte voor deze woorden en wenscht© hem we- derkeerig een gelukkig jaar toe, tevens hopende, dat de burgemeester spoedig in onze gemeente woonachtig moge zijn. Be richt was ontvangen van den Minister dat hel schrijven naar aanleiding van melkomderzoek op onjuiste klachten be rustte. In zake een verzoek van Ged. Staten om advies betreffende de" salaris regeling van den burgemeester werd zon der eenige discussie besloten daartegen thans geen bedenkingen meel" te maken en ten aanzien van de cumulatie van be trekkingen, het vroeger ingenomen stand punt te handhaven. Een verzoek van L. van de Ketterij om gemeentegrond in erf pacht werd op voorstel van B. en W. in gewilligd, evenals diens verzoek om een bijdrage in de kosten van rioleering ©ener sloot, op voorwaarde dat door hem drie buizen worden gelegd met los dekstuk. Dhr. Pouwer vraagt of van de Ketterij al vergunning heeft gekregen. Spreker vindt dat B. en W. wel wat voorbarig geweest zijn met de vergunning, daar het stukje grond van J. Schroevers hierdoor be- 'schadigd wordt. Dn voorzitter zegt, dat van de Ketterij, behoudens toestemming' van den Raad, permissie heeft gekregen om de sloot te dempen. Dhr. Pouwer zegt dat hij toch ai op den grond van den; pachter Schroevers bezig is met het plaat sen van een heining. Dhr. Fransse zegt dat hij dit dan gedaan heeft zonder ver gunning van R. en W. Een verzoek van den heer B. Marteijn om gemeentegrond in. erfpacht werd ingewilligd op de ge wone voorwaarden, doch met recht der gemeente om de erfpacht ten alle tijde te doem eindigen als de gemeente den grond wenscht te bestemmen voor bouw terrein. Een verzoek van M. Vader 'tot rioleering eener sloot werd eveneens in gewilligd. Herbenoemd werden tot leden der schattingscommissie Rijksinkomsten- belasting de heeren I. Boone, D. Kousema ker, A. Marteijm en C. Fransse. Benoemd werd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim dhr. G. v. d. Louw wegens ontslag nemen van den heer J. J. C. v. d. Graaff. Op voorstel van B. en W. werd besloten niet in te gaan op heb verzoek van den heer J. v. d. Bosse om vermindering van de koopsom der mest vaalt. Naar aanleiding van een verzoek van den heer A. Dekker werd op voorstel van B. en W. besloten tot het in onderhoud nemen van het voetpad, dat loopt vanaf den grintweg naar diens woning, mits voor behoorlijken aanleg door belang hebbende wordt gezorgd en verder alle onderhoud ten gevolge van stuk rijden of stuk ioopen door vee voor zijn reke ning blijft. Dhr. Schuit is van oordeel dat B. en W. wel wat meer toegeeflijk had den kunnen zijn. Dhr. Fransse vreest dat er dan meer zullen komen opdagen. Dhr. 'v. d. Bijl zag gaarne, dat B. en W. eens een kijkje gingen nemen naar de oude haven, daar de dijk daar afgezet is met punt- draad, hetwelk gevaar mede brengt in donker. Een verzoek van den Chr. Zee- liedenbond om gebruik van een school lokaal voor het nitkeeren aan werkloozen werd ingewilligd op de bekende voor waarden. Besloten werd adhaesie te be tuigen op een adres van den Raad. der gemeente Lisse in zake afschaffing zo mertijd. Besloten werd om de vaststelling eener verordening op de brandweer aan te houden. Een voor.stel van B. en W. om het personeel van de brandweer het welk werkzaam is geweest bij den brand bij Scheele, een vergoeding toe te staan van f2.50 met vermindering van de ge noten ververschingen, kon geen meerder heid verwerven. Een voorstel Schuit om f2.50 uit te keeren zonder aftrek, werd aangenomen; tegen stemde dhr. Fransse- Verder vroeg de voorzitter machtiging om f92 nit te keeren aan het personeel van Nieuw en Sint Joosland voor de verleende hulp bij dien brand. Aldus besloten. Goed gevonden werd om een drietal boomen, ■staande hij de woning van de Nooijer en de voormalige gamalenpellerij, op stam te verkoopen bij inschrijving. Bij de rondvraag vroeg dhr. Pouwer om verbetering van het voetpad langs den Van Cittersweg. Dhr. v. d. Bijl zag gaarne spoedig de schutting in de Koestraat bij de qpbouwing van do woning van Scheele opgeruimd. De voorzitter zegt, dat zoolang de opbouw niet voltooid is, deze niet kan worden opgeruimd. Dim. Schuit ves tigde de aandacht van B. en \V. op het toegangspaadje naar het Schorretje, daar dit m slechten staat is. De voorzitter zegt dat reeds door B. en W. besloten is om daar verbetering aan te brengen. Ook' vroeg dhr. Schuit waarom de grond op He kaai nog niet opgeruimd wordt. Dhr. Fransse zegt dat van de Ketterij gevraagd heeft den grond te mogen weghalen voor het dempen van een sloot. Dan kost het de gemeente geen loon. Ook vroeg dhr. Schuit 'mar verbetering van meerpalen. De voorzitter zegt, dat dit zal geschieden. Verder sprak Schuit om verbetering van het stukje weg huiten het hek bij het station. De voorzitter zegt hem toe te zullen onderzoeken of dit door de gfe- meente moet worden gfedaan. Nog werd besloten eenig spitwerk der gemeente door werkloozen, hoofden van gezinnen welke geen uitkeeringen genieten, te laten uit voeren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te ZvvammerdamL. Boer to Nieuw-Weerdingete Tienlioven: J. C. H. Romijn te Parrega. Bedankt voor Delft door P. Kuylman te Houten. Aangenomen naar Blokzijl door J. C. Ko ningsberger te Bergentheim. Geref. Kerken. Bedankt voor Maassluis B door R. Hamming te Doornvoor Alblasscrdam door P. Dcddens te Brielle. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te BiezelingeA. Gruppen te Steen- wijk en J. JV. Polman te Almelo. Tweetal te Vlissingen: D. J. Barth te "Wer kendam en K. Groen te Zwijndrecht. Ds L. J. Allaart deed gisteren zijn intrede te Rozenburg met. een prediking over Jeremia 1:9c: „Zie Ik geef mijn woorden in uw mond". Naar men ons meedeelt, is hij de Uit geversfirma La Rivière Voorhoeve in voorbereiding een goedkoop© volksuitgaaf in de Afrikaansche taal van het bekend© werk „Homoeopathic in de Praktijk" door dr Med. J. Voorhoeve. Dit populaire boek werk zal naar de Zuid-Afrikaansche toe standen, in meer beknopten vorm, wor den gewijzigd en uitgegeven. In Neder land werden van dr Voorhoeve's boek niet minder dan om en bij de 30.000 exempla ren geplaatst. Het monument te Den Briel. Joh. H. Been schrijft in „Eigen Haard": „Wat kunnen wij, Nederlanders, bij al do grootheid waarvan onze geschiedenis getuigt, toch echt zielig zijn. Meer dun eens heb ik me afgevraagd, wat er zon der de wijsheid der Oranjes in deze van ons volk terecht zou zijn gakom'ein. Nu moet men toch eens hooxen! Driehonderd-en-vijftig jaar heeift het geduurd, eer er ©en simpel monumentje (een samengestelde steenhoop met inscrip tie slechts) werd opgericht, om' de plaats aan te wijzen waar do Watergeuzen de wereldvermaarde Noordpoort rameiden in den avond van den Ion April 1572. Heli is best mogelijk, dat wanneer H. M. (la Koningin Wilhelmina op 1 April j.l. niet naar Den Briel ware gekomen, men nog wol eens drie-<en-een-halve eeuw had moe ten wachten eer daar ter plaatse eon aan wijzing zou aangebracht zijn. Goed, het is er dan. Maar o, enge benauwdheid! Dat berin- neringsteeken 'aan 't begin van ons vrij en zelfstandig volksbestaan, bfevindt zich op Militair terrein. Precies als bij het bezoeken van ©en dierentuin of wildebees- tenspel, miag men achter prikkeldraad en door de traliën van een hek op veiligen afstand er een klein stukje van onder kennen. D'at werd op den duur zelfs vo»r de flegmatieke Nederlanders te bar. Een geschrijf en gewrijf tusschen het departement van oorlog en het gemeente bestuur van Den Briel, om prikkeldraad en hek wat achteruit tfe brengen, zoodat het gedenkteefcen aan het: „In naam van Oranje, doet open de poort;" voor dia afsluiting kwam te staan. Een uitkomst dus: het bleek, dat da wereldvrede er niet door in gevaar zou worden gebracht. Goed alweer Maar nu kwam er iets anders. Wie zou die verplaatsing betalen, zoe te 'lieve Gerritje? Waschvrouwe'n en ras-echte Nederlan ders spreken in zoo'n geval van centen. Hoeveel? Houd u nu even aan de taM vast om niet neer tel storten, wanneer ik v»or u die som in guldens omzet. Het zou circa 225 gulden weggegooid geld zijn! Dat verkoos de anders nogal stielvige Bruin van oorlog niet te trokken, en het miagere Bruintje van Dein Briel dnrfdfe

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2