mmumvtrnm Maandag 15 Januari 11113 Jaargang Binnenland. FEUILLETON. BINNEN IJZEREN MIMEN Iks 88 Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening Mo. 36000. Bijkantoor to Middelburg: Firma F. P. DHUIJ. L. Burg. Tel. no. 259 veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG <»VÏ*<?A<9CriHnP«K>J?-a IKHOClïU!» Geen militairisme. Op liet sociaal-democratisch congres, de vorige week gehouden, heeft een lid den uitgever van Het Volk verweten, dat hij advertenties o.pneemt van militaristische strekking als die in zake den Landstorm. De voorzitter de heer Vliegen heeft hierop geantwoord, dat zijn par tij ge noo ten recht hebben dat hun per advertentie wordt bericht dat bij gebleken schietvaar digheid zij met vier maanden dienen er af kunnen; en zoo besloot hij leeren Schieten is trouwens geen mili tairisme. Het spreekt van zelf dat deze opmerking met „rumoer" begroet werd. Toch is zij juist. Zich gehoorzaam aan 's lands wetten te doen oefenen in landsverdediging, ook met schietgeweer, is geen militairisme. Het heef't er niets mee te maken; integendeel het gaat er tegen in. Het kan in tijd van nood uitnemend dienst doen om het mili tairisme, gesteld het stak den kop weer eens op, gelijk in vorige eeuwen toen de huursoldaten met hun baldadigheden de rustige burgers plaagden, te fnuiken. Militairisme is een woord, dat alleen nog past in den gelukkig voorbijen tijd dei' snorrebaarden en roodneuzig-en. Deze opmerking van wijlen dr Kuyper mag den smaders onzer landsverdediging wel eens worden voorgehouden. A^oorloopig mogen zij zich tevreden stel len met de opmerking van een hunner knapste leiders: Leeren schieten is geen militairisme! Een ongevraagd en nimmer verwacht eereSaluut aan onze dappere jongens van ■den vrijwilligen 'landstorm en de burger wacht. Een aanmoediging voor „Pro Re ge". Om» vooruit. Dit gevleugeld woord van wijlen dr Kuy per, eenmaal in zake Amerika gebruikt, schoot ons te binnen, toen wij het on derstaande in een artikel van een fijner leerlingen lazen: Het is wel merkwaardig zooals ginds in de Nieuwe Wereld de economische toe standen en verhoudingen zich ontwikkeld hebben. In het land waar men het kapita lisme heeft afgeschaft, is de ellende het grootst geweest en komt men daarom al meer van zijn dwaalweg terug. In andere ■Staten, waar men het met socialisatie- of nationali satie -proefnemingen probeerde, -zijn de prijzen geweldig gestegen en tobt men met een werkloosheid als vroeger nimmer gekend werd. Maar in de Veree- nigde Staten, het grootste kapitalistische land ter wereld, waar de socialistische theorieën weinig voet hebben, waren de prijzen tot voor kort het meest normaal en is np nog de leven s standaard het hoogst. Socialisme beteekent stilstand en scbaarschte; kapitalisme, met al zijn ge breken, wetenschappelijke en economische productie. Wil dat zeggen, dat men daarom de verkeerde uitwassen niet moet beteu gelen noch de zwakken beschermen tegen de ongebreidelde heerschappij van geld en industriemagnaten? Dat allerminst. IM,aar in de Unie beseft men althans, dat langs den wijeg van Self-help en organi satie veel maatschappelijk kwaad is te ondervangen, mits er maar zij ruime ar- Jmidsgelegenheid en een .onbegrensd af zetgebied. Een verhaal uit den Fransch- Duitschen oorlog. door ANNIE LUCAS. Uitgave Neerbosch' boekhandel. 57.) Arm kind, haar hoop en haar gedachten schijnen inderdaad boven te zijn, bij al haar geliefde dooden. Haar moeder, vader en twee broertjes zijn allen binnen een jaar weggerukt. Haar moeder stamde af Van een der oudste Engelsche geslach ten. Zij verloor haar moeder, toen zij nog zeer jong was. Haar vader hertrouwde en kreeg nog meer kinderen, maar het def tige huis, wel verre van ©en gelukkig tehuis voor haar te zijn, zag haar slechts eenzaam en verlaten binnen zijn muren ronddwalen. Toen het arme, veronacht zaamde meisje eindelijk iemand ontmoette* aan wien haar jeugdig hart zich hechten kon met een innigheid en liefde, zooals slechts mogelijk is bij zulk een aan zich zelf overgelaten hart, kwam haar vader tusschenbeiden. Hij was een zeer trotsch man en weigerde op gestrengen toon zijn toestemming tot het huwelijk, omdat haar geliefde arm was en in geboorte beneden haar stond. In een zwak oogenblik liet zij Biitenlawl. De toestand in Duitschtand. Zaterdag heoft de zitting van den Duit- schcn rijksdag plaats gehad, die bedoeld was als protest tegen de Fransche be zetting van het Rhurgebied. Na een waar dig openingswoord van den voorzitter, die een beroep deed o.p het rechtsgevoel van het Franscbe volk en vooral de bevolking van het bezette gebied aanspoorde om zich flink doch kalm te gedragen, kwam de rijkskanselier Cuno aan het woord. Hij. schetste onder uitroeden van afkeu ring der meerderheid hot gewapend bin nenrukken der F'ransche ©n Belgisch© le gers in het Rhurgebied. Deze gewapende inval wordt ondernomen, aldus spr„ in een land, dat zijn ontwapening heeft uit gevoerd, vrcedzamten arbeid verricht en er niet aan denkt tegenover de aanval lers ook miaar een man in het ve-ld te zenden. Het Duitsche vólk heeft eerlijk getocht tot de grenzen van zijn vermogen het vredesverdrag uit te Voeren. Dio kan selier stolt tegenover de ganscho wereld de vi'aag, of ooit een volk meer heeft gepresteerd of heeft kunnen .prpsteeren, dat vier jaar lang door afsluiting van hot wereldverkeer en den oodog is ontze nuwd on verzwakt. Hoe kan dan Roincaré in zijn rede in do Kameir verklaren, niet meer op do valscli© beloften van D-uitsch- land te kunnen roktenen? Voor ©en tokort bij d© levering van hout onderneemt Roincaré ©en militaire 'actie, die geweldige, kosten mot zich brengt. Die Duitsche regteering verklaart, tegen het geweld, dat eem weerloos volk wordt aangedaan, voor de gansche wereld plech tig te protesteeren (totej.). Zij kon zich tegen dit gowöld niet ver weren, doch zij is niet bereid, zich neer te leggen, bij het verbreken van den vrede, of zelfs, ziooials haar werd aangobodten, mede te werken bij' de uitvoering der Franscbe plannen. (Toej.) Spr. doet geen btero-ep op de andere volken, want hij weet, dat mteter dan ooit belangenkw ostites het lot der volken beheersehten. Het jongste optreden der Fransche regeering betreft geen schade vergoeding, miaar do doer Lodewijk XTV begonnen en door zijn rtepublibelnsche op volgers voortgezette expansie-politiek, die het Rijnland blijvend van D'uitschland wil afscheiden. Ten slotte richtte dte rijkskanselier tot alle landgenooton dte dringende en na drukkelijke aansporing om vol te houden en de bezinning te bewaren, waarna hij eindigde met de woorden: „Wij gevoelen ons als de dragers van het reuht, dat niet wankelt. Onrecht, nood tei ontbering zijn thans ons deel, recht, vrijheid en vrede zijn ons doel, eenheid is onze weg. (Stormachtige bijval.) Na deze rede, die zeker in binnen- en buitenland indruk maken moet, nam de Rijksdag met 283 tegen 12 stemmen en 16 onthoudingen eon nelsolutie aan, waar in tegen do schending va.n het recht en het vredesverdrag door de Franschen en Belgen wordt geprotesteerd en aan de Duitsche regeering ondersteuning wordt toegezegd. Gisteren was het in geheel onbezet Duitschland rouwdag. De Franschen had den in hun bezettingszone betoogingen van rouw over de bezetting van het Roergebied verboden. zich overhalen tot een onberaden stap. De jonge bruid verliet het huis haars vaders zonder zijn toestemming en zonder zijn zegen en van dien dag af wilde haar vader haar aangezicht niet meer zien waarschijnlijk ook door den invloed van zijn vrouw, die haar stiefdochter nooit eenige liefde had toegedragen. Al de zor gen en moeiten, die mevrouw Grey in haai' huwelijksleven had ondervonden, schi'eef zij aan dezen grooten misstap toe. Het was een onafgebroken strijd met geldzorgen; maar de onderlinge liefde en het gelukkig huiselijk leven verzachtten den arbeid. Slechts de gedachte, dat dit geluk door ongehoorzaamheid verkregen was, wierp een schaduw op haar leven. Ongeveer een jaar geleden stierf Lili's vader plotseling aan een hevige ziekte die haar twee broertjes ook wegrukte en bleef zij met haar moeder zonder midde- lefl achter. Zij moesten hun huisje ver laten, de vriendelijke pastorie, waarin Lili geboren was, en ook, wat haar zeer zwaar viel, de drie grafheuvels op het landelijke kerkhof. Zij gingen naar Londen, waar mevrouw Grey voor zichzelve en voor haar kind genoeg hoopte te zullen kun nen verdienen met het geven van mu ziek- en teekenlessen. Een brief van haar vader, waarin de weduwe nogmaals zijn vergiffenis afsmeekte en zijn hulp inriep tot leniging van haar bitteren nood, bleef onbeantwoord. Toen ontmoette zij een dame, eten vriendin uit vroeger jaren, die Van alle regeeringsgebouwen w'oei do -vlag halfstok. En dat ,het onder de Duit sche bevolking begint te gisten en te broeien is ook gisteren weer gebleken. Talrijke maatregelen moesten worden ge nomen, naar de Crt. meldt, om het Fransche gezantschap en de Entente-com missies te beschermen. Er waren daarom veel militairen en politie op de been. Voor het rijksdaggebouw spraken niet minder dan 18 redenaars de volksmenigte toe. Er werd een resolutie aangenomen, waarin protest wordt aangeteekend tegen •de Fransche bezetting van hot Roergebied en waarin voorts- gezegd wordt, dat het Duitsche volle weigert „slaven-arbeid" te verrichten. Daarop speelde een muziek corps weer „Deutschland, Deutschland über alles". Dit lied werd door de me nigte meegezongen; vervolgens nogmaals „Die Wacht am Rhein" en „Ein fester Burg ist unser Gott". Zeer uitdagend traden de volksmassa's op' ,die na het eindigen der betooging( door alle deelen van de stad trokken onder het zingen van „D'ie Wiacht am Rhein" en onder het aanheffen van hoofdzakelijk tegen Frankrijk gerichte kreten. Tegen den avond verzamelden tal van betoogers zich voor onderscheidene ho tels, waarin leden van de Entente-com missie hun kwartier hebben en hieven uitroepen aan, ais „Holt die Hunde doch 'heraus!" en meer dergelijke kreten. Toch was de organisatie van de troepenmacht zoo voortreffelijk, dat ernstige incidenten konden worden voorkomen. Gisteravond protesteerden de Berlijn- sche socialisten in niet minder dan 15 vergaderingen tegen de bezetting van het Ruhrgebied. Jammer, dat voor al deze drukte de Zondag werd gekozen. Het besef, dat de Zondag ook geheiligd dient te worden, schijnt in de meeste 'landen niet meer te bestaan. Nu inog een en ander, wat de bezetting zelve betreft. Naar aan de Berlijnsche bladen uit Essen wordt gemeld, is het naaste doel der bczetlingstroep-en Herne. Na Gelsen- kirchen-IIafen is thans ook Gelsenkirchen- Bismarck bezet, terwijl in Gelsenkirchen zelf tallooze escadrons cavalerie zijn aan gekomen. Alleen het station in Gelsen kirchen is nog niet bezet. In Bochurn is gistermorgen de voorhoede van Fran sche formaties aangekomen, die zich in de buitenwijken der stad ophouden. Het sta tion is echter nog niet bezet. Te Stehle is het tusschen de bevolking en de bezet tingstroepen reeds tot een botsing geko men. Men verneemt, dat Bochum vandaag zal bezet worden. Over de kolenleving wordt nog druk onderhandeld. Reeds verluidt, dat in een Zaterdag gehouden conferentie de Duit- schers toegestemd hebben in de hervat ting van de steenkoolleveringen volgens regelingen, die gecontroleerd zullen war den door een Fransch-Duitsche com missie. haar overhaalde om zich in Parijs te vestigen, waar zijzelve ook woonde. Een poosje ging alles goed; toen brak de oor log uit en verlieten vele familiën de stad. De vriendin van mevrouw Grey ontvlucht te Parijs, door een panischen schrik ge troffen en vergat baar arme vriendin ge heel en al, die bij alles wat zij reeds te dragen had ook nog door een ziekte werd iaangetast. Evenals vele anderen had zij haar vertrek zoolang uitgesteld, totdat het te laat was. Meer behoef ik niet te zeg gen. Een geknakte gezondheid, geen werk en geen verdienste al het andere volgde geleidelijk. Lili verhaalde mij dit met een mengeling van kinderlijken eenvoud en vrouwelijk verstand, zoo opmerkelijk in al haar woorden en manieren. 15 November. Vandaag hoorden wij een blijde tijding. De Pruis 3n Zijn uit Orle ans verdreven met groot verlies van man schappen -en wapenen en de onzen ver volgden ben nog steeds. De fabelachtige overwinning van Hautes-Bruvère-s ligt mij nog versch in het -geheugen; maar dit bericht schijnt nu toch werkelijk waar te Izijn. Oom1 Louis is vol vertrouwen. Vijf dagen geleden werd Orleans genomen, 'Zoo-dat de Loire-armiee nu waarschijnlijk die Pruisische achterhoede wel bereikt Izial hebben. Men beschouwt het 'als teen goed voor teeken, dat de overwinning vanuit Orle ans begint, Orleans, do stad van dte held haftige Jeanne d'Arc. Het volk is be- Ongekende sneeuwval in Zuid-Afrika. Niet in Europa, vooral niet in ons va derland, maar in Zuid-Afrika is op het einde van bet vorig jaar een daar onge kende massa sneeuw gevallen. In Zoeloe- land bereikte de sneeuw ©en voet hoogte. De inboorlingen die nog nooit eenige sneeuw gezien hadden, meenden eerst, dat het witte suiker was, anderen hielden het voor zput. De toovenaars, die zich licht weten te redden, losten het raadsel op en verklaarden, dat het „witte ding" een nieuwe spijze wps, door God van zijn tafel aan zijn goede Zoeloes gezonden. Nu begon het volk de witte Godsspijze te eten, ketels en bussien daarmee te vullen en deze aan spijkers in zijn hutten op te hangen. Het volk wilde die kostbare spijs bewaren voor de toekomst. Doch spoedig werd men de nadeelige ge volgen van de koude sneeuw gewaar. De zwarten, die veel sneeuw gegeten hadden, kregen pijnen in liet lijf en koude rillin gen en daar het 's nachts zeer koud was, stierven velen aan de koorts. De toovenaars raadden nu aan, de witte Gods-spijze zooals ander voedsel op het vuur te koken en ze dan warm te gebrui ken. Toen nu de -onwetende luidjes hun potten met sneeuw gevuld op bet vuur hingen en zagen, dat het „witte ding" tot water wegsmolt, kwamen eenige van hen naar den zendings-post, om te informeer-en. „Wat is toch dat witte, koude ding, waar vandaan komt het en waarvoor dient het?" De Europeanen trachtten de m-enschen wijzer te maken, door hen te zeggen, dat de sneeuw uit .{le lucht neervalt en zoo veel is als bevroren óf hard geworden nevel, en dat in Europa ieder jaar geheele landstreken met sneeuw bedekt worden. En het antwoord der Zoeloe's was: „Dan moet Europa wel een. slecht land zijn, als God het ieder jaar met zulk koud kleed bedekt. Zoeloeland is het gelukkigste land der aarde. Korte berichten. - De Commissie vap Herstel heeft den vervaltijd van 15 Januari voor de beta ling der Duitsche schadevergoedingen voorloopig tot 31 Januari verlengd. De Ha ad van het Engelsche Vak- vereenigingscongres, het bestuur en de parlementaire fractie der Arbeiderspartij hebben gezamenlijk hun afkeuring uitge sproken over de bezetting van het Ruhr gebied. - Naar uit Memel gemeld wordt, hebbten de Litausche opstandelingen Zaterdag morgen een aanval op de stad gedaan met auto's ©n machinegeweren. Zij werden door de Fransche bezetting met verliezen teruggeworpen. Er zijin 75 personen gedood bij een mijn-ontploffing in 't Manbhoem-district (Br. Indië). De dreigende dokwerktersstaking te Dublin is afgewend. De arbeiders hebben de loonsverlaging van een shilling per dag aanvaard. Melding wordt gemaakt van samen scholingen te München, daar men de ho tels enz. wilde doorzoeken -of daar ook vreemdelingen verto-efden. Dank zij de ge troffen voorzorgsmaatregelen, is het niet tot incidenten gekomen. Een politieafdee- ling belette, dat de menigte betoogde voor het hotel, waar d-e Entente-officieren ge huisvest zijn. Hernieuwde actie der rebellen in den omtrek v.an Dublin heeft wijd en zijd Elield met het vurigste vertrouwen. Er loopt een gerucht, dat Amiens ook ge nomen hou zijd, dat het leger van Ké- ratry Zich aangesloten heeft bij' de Loire- larm'ée -en dat sommigen reeds- met het oor op den grond den donder van het verwijderd geschut konden hoo~en. Is dat piles waar? Of zou men het gelooven, omdat men het Zoo vurig wenscht? Wij zlijn reeds zoo dikwijls bedrogen. Nu evenwel gelooft August bet ook. Het wordt .ook tijd; want de ellond© is zlaer groot en bet hart krimpt ineen, wanneer men 'er de bijzonderheden van hoort. Onge veer honderdduizend vluchtelingen uit do omliggende dorpen zlijn binnen de stad. A-r-mie menschen! Hoe zullen zij' hun woon steden terug vinden? Ik had waarlijk ge- Idacht, dat ik geen hoop meter koester-en kon op uitkomst; en zie, vandaag is zij- weer frisch -en veerkrachtig hterie-efd, Men kan ook niet aan de wanhoop toegeven wanneer iedereen vol blijde verwachting is. Wat Hou Victor wel zeggen, wanneer hij thuis was? 16 November. Ik Wan nu de vraag be antwoorden, waarmede ik gisteren ein digde. Vandaag verraste Victor -ons met teen van zlijln korte bezoekjes, waartoe hij nn en dan tijd weet te vinden. Hij scheen volkomien in dö olgemeene hoop te deelten, en toen ik de ge-legenheid waarnam om hem even fluisterend te vra gen: Victor, is het waar? Gelooft gij: het ook? antwoordde hij glimlachend: Ja, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 P r ij s der Advertentie n: t—4 regels f 1.20, plke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korfing. c-c». w, n«—-.«ocwv-uvt,--*. w^—.yr-fntéiJwx'-iKxm^r.-y z.vm N.V..M.A.BOKMA DE BOER A°1COI LEEUWARDEN. ontsteltenis gewekt. Deze actie wordt toe geschreven aan het afbreken van do vre desonderhandelingen wegens de weigering der regeeriug om De Valera te erkennen als hoofd der „republikeinsche regee ring". lersche rebellen hebben het mooie bij Rathfar-nham gelegen landhuis van pre sident Cosgi'a,ve in brand gestoken, dat afbrandde. Zij baanden zich met geweld toegang tot het huis en besprenkelden' de meubelen met petroleum. Het huis was niet bewoond. De brandweer deed vier uren lang blusschingspogingen. Zij slaag de er slechts in, de verblijven van hefi dienstpersoneel en -een kleine hoeveelheid meubelen te redden. De halve cent. f Was het bij de administratie der Di recte Belastingen enz. reeds van April 1906 af voorschrift olm bij alle bereke ningen, betreffende de directe belastingen en accijnzen breuken van een cent te ver- waarloozen indien zij 50/100 pf minder bedroegen en tot een heelen cent op te voeren indien zij meer dan 50/100 belie pen, thans is beplaald, dat deze bepaling zal gelden voor alle berekeningen, bohalve voor die, welke betrekking hebben op invoerrecht en statistiekrecht. Tevens is bepaald, dat vorderingen op het rijk van p-ersonen of lichamen, staande buiten de administratie, ook al kolmt in het eindbedrag daarvan de halve cent voor, gearresteerd of goedgekeurd moeten worden tot een bedrag in volle centen. Ook voor do bij de ontvangers de» directe belastingen verkrijgbare formulie ren van belastingbedragen, die tolnutoo tegen een halven cent pier stuk geleverd werden, zal voortaan een heele cent in rekening w-orden gebracht. Het kiesrecht voor de Eerste Kamer. Zooals wij reeds meldden, is het wets ontwerp inzake invoering van het evens redig kiesrecht voor de samenstelling den Eerst© Kamer door de Staten der vet. schillende provinciën, thans om advies bij den Raad van State. In het ontwerp Wordt het land in vier kieskringen, als volgt verdeeld: I. Zuid- Holland, II. Noord-Holland en Friesland, III. Groningen, Drenthe, Overijsel en Gel derland; IV. Utrecht, Noord-Brabant, Lim burg en Zeeland. We hebben naar aanleiding van dit bericht de samenstelling der Plrov. Sta ten van laatstgenoemde groep samenge teld, schrijft de Midd. Crt., en kregen dezen uitslag: R. Kath. Utr. 12, N,-Br. 51', L. 37 en Z. 8, samen 108; A.-Rev. Utr. 8, N.-Br. 3, L. 0, Z. 10, samen 21; Chr. Hist. Utr. 5, N.-Br. 2, L. 1, Z. 4, samen 12; maar niet onvoorwaardelijk. Toen hij dat laeid-e, trok eten schaduw over zijn gelaat. Zij trok wel spoedig voorbij, even als een wolkje op Iregenachtig-en voor jaarsdag, maar de indruk is mij bijge bleven. i -Hij' was, evenals wij! allen, diep ge troffen op het Kien van onz© kleine Lili. Niet, -dat Hij- bepaald mood is, want haan gelaat heeft niet die klassieke trekken, waardoor haar moeder zich kenmterkte. Haar trekken zlijn onregelmatig en, hoe wel haar mond zloo vriendelijk ön vol uitdrukking is, is hij' toch naar even redigheid te groot. Haar schoonheid be staat in den goud-en glans van haar blon de lokben, in de doorzichtige fijnheid- van haar blanke gelaatskleur ei in de diepe, donkerblauwe kleur van haar pein zende oogen. Toch is ter nog iets anders,, dat ons onweerstaanbaar aantrekt, iets- dieper -en steirkeir dan dit alles iets, dat men voelt, maar niet btegrjjipt. D-aar Izlij nog zulk gebroken Fransch spreekt, is Hij te veriegieln om veel met vreemden te spreken .of aioh 'in ©an gesprok te mengen. Maar zij vergeet haar verlegen heid, Zoodra i-ets haar belangstelling op- weRt. n-ex is niet altijd even gemakkelijk blaar te volgen, wanneelr men niet ©en weinig Engelsóh verstaat, want onwille keurig vermengt Hij de twee talen. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1