m 8S DE GOESSCHE BOERIN. Vrijdag IS Januari 1933 37c Jaargang iar Prijs 85 cent per pond. BuitenlaM. ALLERFIJNSTE ffl E LANGE Gemeenteraad van Goes. VRAAGT UWEN WINKELIER De pittige natuurbotersmaak proeft een ieder onmiddellijk. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG OK«>kwh nom sa «wau»t«wsKa.wMB»; m CALVIJN VAN NABIJ GEZIEN. Onderstaande stond dezer dagen in „Het Vaderland"; wij lasohten tus- scihen haakjes de vertalingen en ver klaringen van 't niet voor alle lezers verstaanbare in. Het is interessant een man als Cal- yijn eens in zijn huisjasje te zien. En welk een man leeren wij dan bennen? Calvijn was de zoon van een kuiper uit Noyon. Hij studeerde rechten en theologie aan de Universiteit van Pa rijs en werd wegens zijn ketterscihe ideeën uit Frankrijk verbannen. Hij vluchtte naar Basel, maar werd door Fare], den Hervormer van Genève, naar deze stad geroepen. Calvijn heeft, hier geleefd en gewerkt v,an 15413 tot 1564. Hij woonde in de rue des Cha- noines, tegenwoordig1 rue de Calvin. Het was een eenvoudig huis in ©en nauwe straat, 'vlak bij de kathedraal St. Pierre, pen huis met een studeer kamer, ontvangkamer, drie slaapka mers en een keuken. E,r was een klein tuintje aan verbonden. De meubilee ring wa,s uiterst sober. Calvijn heeft hier sinds zijn vestiging in Genève ge woond en gewerkt. Hij was gehuwd met Ldelette van Buren, een weduwe met kinderen, een vrouw van Holland sere afkomst. Calvijn werkte hard. Hij ■studeerde voortdurend en had verder voortdurend te preeken, te doceeren, ■college te geven, hoeken Ie schrijven, een uitgebreide correspondentie te voe ren, vele vreemdelingen te ontvangen en telkens de vergaderingen bij te wonen van het „Consistorie" der kerk' en het „Conseil" der Monsieurs (hee- ren van de Stadsregeering). Hij was {zwak van gezondheid. Hij had zich als student reeds overwerkt en leed aan do ziekte der geleerden (slechte stoel gang1). Hij had veel last van maag pijn en migraine (schele hoofdpijn). Baarbij kwamen later nog veel and ore k'walengraveel, longlijden, tuber culose, bloedspuwingen, de „fièVre tierce en fièvre quiarte" (derde- en vierde-dagsche koorts), jicht en aam beien, zoodat zijn doktoren, de bh- Textor en Sarrasin, heel wat te doen hadden om' hem op tie heen te houden. Zij werkten met sc-olupendre en ab sinthe, met citroen, hysope en aunée en schreven voor: een ei, .pen be ker wijn en vele wandelingen in de vrije natuur. Calvijn was hoogst matig. Hij gebruikte dikwijls slechts één maal tijd per dag. Zijn arbeid werd slecht bezoldigd. Hij kreeg 500 florijnen per jaar, d.i. naar de waarde van den tegenwoordiigen tijd ongeveer 5000 francs, verder eenige „bossots de vin" (flesschen wijn), 12 „coupes de fro- ment", (zakken graan: een coupe was 115 pond). Verder had hij het gebruik van huis en meubels, kon 'hij rekenen op een extra Iqooge toelage voor juri dische consulten (rechtskundige raad plegingen), kreeg hij zoo nu en dan een „robe" (mantel of overjas) Van •de stad, en kon hij subsidié krijgen voor het aanstellen van een secreta ris en het voeren der corresponden tie. Hij was buitengewoon gastvrij ©n welwillend. Hij ontving dikwijls zijn vrienden Farel en Viret, had zoo nu en dan pensionnaires (kostleerlingen) in h.uis en was uiterst behulpzaam om een protégé (beschermeling) in de een of andere betrekking geplaatst te krij gen, en heeft zelfs tóeer dan eens als huwelijksmakelaar dienst gedaan. Dou- nïergue (zijn levensbeschrijver) spréékt van zijn „agence matrimoniale" (moe derlijke bemoeiingen). Als Farel hem vraagt, of hij geen aardig meisje weet voor een jong mensch, waarvoor hij zich interesseert, dan is zijn antwoord': „il ne in en Vient auoune a l'esprit qui soit jolie, probe et en même temps dotée. (Er komt er mij geen enkele in de {gedachte, die lief en net is en wie nqg wat te trekken staat)", Calvijn was niet zoo afkeerig van een grapje, als men zich wel eens voorstelt. Hij was in zijn smaken nogal heel gewoon. Naai^ buiten gaan noemde Jiij „rusti- quer" (naar buiten gaan om eens goed te genieten). Hij rustiek! met f arel en Viret in Hennance en Bellevue. Hij is niet de „trono de bois" (houten klaas) geweest, waarvoor men hem wel ©ens houdt. Zijn liefde voor de natuur heeft niets bizonders of ver hevens, maar hij wéét de schoonheid van velden ©n akkers, van wijnbergen en rivieren, van grassprietjes en bloe men, van zon, maan ©n sterren te waardeer en, en hij beroept zich op de Schrift, om zulk een bewondering te verdedigen. Het gaat hem niet spon taan af. De bewondering wordt gefil treerd door de Schrift. Maar hij weet het: „de wijn maakt het hart des men- scjhen vroolijfc en het is de olie die hét. aangezicht doet blinken (Ps. 104: 15). Hij kon zelfs lachen, ,,rire a. plei- ne bo'uche" (luidkeels lachen). Hij waardeerde een geestigheid, zelfs een van bedenkelijken aard, ajs b.v. Viret hem schrijft, dat hij zich niet moet laten ontmoedigen door de „puces" (vlooien), die hem in Tournay gebeten madden, maar ook niet doof de „pu naises" (platluizen), dat zijn de Liber tijnen a, la Garoli, die hem het leven lastig maakten. Hij hanteert de oalem- bours (kwinkslagen) en spreekt van Baron de Bourre (den boterbaron een woordspeling op mr. v. Buren) als hij to doen heeft, toet Moms, de Burc en van la Cour de Malignes (de plaats des valschaards woordspeling voor: plaats (hof) van Mcchelen) in plaats van la Cour de Malines. Hij lacht om de {aardigheid van Viret, die spreekt vjan „Purge-Bourse" (ontlasting van de beurs woordspeling voor „purgatoi- re" (vjagevuur) plaats waar mén zijn zonden „ontlast' purgeert) inplaats v]an „Purgatoire". IIij oordeelt niet al te hlard over de „folies ;de la ieunesse" (onbazonneheden der jeugd) heeft zelfs geen al te groot© bezwaren tegen het uileiater, en doet, van tijd tot lijd een spelletje. Ilij spéélt „au palet" (het par letspeleen geliefkoosd spel in dien tijd: denk' pan Van Alphen's „Cor- nelis had een glas gebroken") in den tuin en „a la clef" (een raadselspel?); in buis. Hij heeft zijn vijanden als Ga- liffe en Bolsec, die hém belasteren mlaar oneindig is de schaar Van zijn vrienden. Zijn spreuk was: „amanti nihil arduuni" (voor dengene die lief heeft is niets bezwaarlijk) (O. Don mor gue spreekt mét geestdrift van zijn hjart en zegt, dat zijn hart even groot is geweest als zijn 'geest. Hel is een nieuwe Calvijn, dien ik in Genève heb gevonden. Het is al weer een bewijs van de waarheid van het woord: „Wer den Dichter will verstehn, Muss in Dichters Lande geh'n". (Wie een 'dichter verstaan wil moet hem in zijn hand opzoeken). Deze spreuk is ontleend aan dien van Augustinus, welke in haar geheel luidt: ,,Ubi amatur non laboratoret si laborator ipse amatur". (Waar bemind wordt, wordt geen moeite gevoeld, en zelfs wanneer er moeite wordt geleden, wordt die moeite zelve be mind. Arbeid en moeite zijn in de oude talen synoniem, zie o.a. Jesaja 4324. Red. Zeeuw). (Slot.) Dhr De Die acht de actie, tegen den spoor gevoerd, er hoofdzakelijk een van belanghchbenden. Spr. treedt daarna in een verdediging der politiek van de S. D. A. P. in d|ei colleges van Bestuur. Zij werkt ook me® pan kapitalistische zaken als de haven van Rotterdam, de electriciteitsvoorzie- ning, enz. Dhr. Labrijn is volgens spr. de spreek trompet geweest van het reactionair ele ment in den lande, dat aan allen voor uitgang den kop wil indrukken. Spr. ge looft niet, dat de tekorten op den locaal- spoorweg groot zullen zijn. Zuid-Beveland is immers een rijk land. Het goederen- Vervoer is noodig, ook en vooral voor den landbouw. Spr. betwist, dat het personen vervoer per auto goedkooper is dan per trein. Per trein kost het vervoer 's-IIeer ArendskerkeGoes f 0.20 (ongeveer 6 K.M.) en van Goes naar Katsche Veer per auto (ook ongeveer 6 K.M.) f 1. De wegen op Zuid-Beveland zijn be trekkelijk smal en het verkeer heeft veelal plaats over dijken. Moeten nu daarover de groote auto's gaan rijden? Hoe slecht het vrachtauto-verkeer voor de wegen is, is wel op het laatste wegencongres geble ken. De slijtage zal ontzettend zijn en het onderhoud zal schatten geld kosten. Zij, die inu reeds in Ovezande, enz. met vracht auto's komen, weten wel, hoe slecht de wegen daarvoor geschikt zijn. En ook is teed s een auto van den heer Krijger op het traject Bergen op ZoomTholen van den dijk gereden. Do voorz. antwoordt den heer Corn standse, dat spr. uit het contract nog niet zien kan of eventueele vermindering van subsidie verplichtend is voorgeschreven, als de aanleg minder kost dan is geraamd. Wel is verhooging uitgesloten. Nog merkt de voorzitter op, dat reeds vele pachten door de Mij. zijn afgekocht van landerijen, waarop nog enkele jaren pacht rustte. Bij stopzetting van den aanleg zou het zeker niet gemakkelijk gaan, dit geld terug te vorderen. Dhr. Constandse wil een schrijven van den heer Duvekot voorlezen dat deze hem ter hand gesteld heeft. Dhr. Vie- nings maakt daar bezwaar tegen. Dhr. Duvekot had dan maar aanwezig moeten TEft WERVAWGING Verkrijgbaar te Goes bij: Wed. HuijsseWed Janse Zonen; Klooster man; J. üssewaarde; M Ossewaarde RemiiuVeenis Verbeem Wessel Co.; te Kloetinga bij Gebr. Straubte Kruiningen bij II C Baareris; te lerseke bijA. .1, v. d. Jagtte Wemelditige bijG. Felius Kriense—Lokker. zijn, als hij' de zaak van zoo groot ge wicht 'achtte Het gaat toch niet aan, als men verhinderd is een ander Raadslid maar een briefje mee te geven. Dhr. de Die acht, dat de C.H. fractie deze zaak had moeten opknappen en een woord voerder voor de minderheid had moeten aanwijzen. Dhr Constandse vraagt dan stemming over zijr. verzoek, om1 den brief voor te mogen lezen. Dhr Goedbloed zegt, dat het hier er over gaat, om den heer Con standse het woord in twoéle instantie to ontnemen De voorzitter betwist dit laatste. Bij stemming wordt hot verzoek yan den heer Constandse toegestaan. Te gen de hoeren Stioger, Oösterbaan, Vie- nings, v. Melle, en de voorz. ALnu leest dhr Ceiistar.dse een gedeelte van het schrijven van den heer Duv'ekot voor, die blijkt tc zijn tegetn het prae-advies van B, en W. Niemand meer het woord) verlangende, wordt gestemd en wordt liet voorstel van B. en W. m*et alg. stemmen aangenomen. t Die Rlaad van Goes verklaart zich dus unaniem vóór v o o- r t- zetting van den spoorwegaan leg. (Reeds in een gedeelte der vorige 'oplaag geplaatst.) Het voorstel tot aankoop van eenige stukjes grond ten behoeve van d^n aan leg van den Rijksverkeersweg wordt aan genomen. De behandeling der reclames schoolgeld wordt aangehouden. Daarna heeft de benoeming plaats van de leden ein plv. leden der stembureaux. Al de door B. en W. aanbevolen personen door ons reeds gepubliceerd worden met alg. st. benoemd. Daarna rondvraag. Dhr. Goedbloed zegt, dat de schoolgelden vroeger bij dubbeltjes en kwartjes gelijk, bij de schoolhoofden konden worden voldaan. Door de nieuwe regeling moet men soms op korten termijn vrij groote bedragen voldoen, wat voor sommigen bezwaarlijk is. De voorzitter zegt, dat er een wijziging der schoolgeld- verordening op handen is. Dan zal ook hieraan aandacht geschonken worden. Spr. geeft toe, dat de kohieren ditmaal wat laat klaar waren. Dhr. Constandse beveelt bij voorbaat een iadres aan, dat bij B. en \V. zal inko men, betreffende het scheppen van een goede gelegenheid voor het geven vlan muziek in de nieuwe zaal van het Schut tershof. Verder zegt spr., dat er velen zijn, die meenen, dat de nieuwe zaal niet veel groober zal zijn dan de oude. Spr. wil echter zeggen en de voorz. beves tigt dit later dat de nieuwe zaal 3.20 iM- langer en 2.20 M. breeder dan de oude zal zijn. Nog merkt de voorz. op, dat alle requestem met de daarvoor be staande raadscommissie zullen worden behandeld. Dhr. de Die vraagt een lantaarn in de L. P. v,., d. Spiegelstraat (bij de school op den Dam) te doen plaatsen. Dhr. Vie- nings zegt, dat die lantaarn reeds in pro jectie is en men met plaatsing wachtte, tot de weg was verlegd. Dhr. de Die vipagt of de lijst voor werk- loozen afgesloten is. De voorz. meent, dat er zich nog geregeld aanmelden. Die aan melding moet echter nu plaats hebben bij den directeur van Gemeente-werken. Dhr. Vienings klaagt over de modderige toegangspaden bij den dam door den Westsingel. Ze zijn zelfs gevaarlijk in de avonduren. Dhr. de Die merkt op, dat aan 'het schoonmaken van de wagen wielen de hand niet wordt gehouden. Ten slotte beantwoordt dhr. v. Melle als oudste aanwezig raadslid de goede wenschen van den voorzitter aan het be gin der vergadering en wenscht wieder- keerig den voorz. Gods zegen toe en uit ook den wensch, dat de burgemeester spoedig hersteld moge zijn. (Applaus.) Daarna sluiting. De officieele bezetting van Essen. De officieele bezetting van Essen door de Fransche troepen heeft ten slotte gister middag om '2 uur plaats gehad. Men had eerst niet verwacht, dat de Franschen het zouden wagen, in de eenigszins opge wonden stad binnen te komen. Zij brok ken met een regiment cavalerie de stad binnen tot aan het marktplein, stelden zicli daar in parade op en presenteerden de sabels, terwijl daarna eenige hoorn signalen werden gegeven. Vervolgens be gaf zich de commandeerende generaal naar het raadhuis en vroeg naar den eersten burgemeester Lulher. Burgemeester Schil fer deelde mede, dat de heer Luther niet aanwezig was. Daarop stelde de generaal door middel van zijn adjudant den eisch, dat dan burgemeester Schafer naar bene den zou komen om den commandeeren den generaal te ontvangen. Burgemeester Schilfer weigerde dit echter. Daarna kwam na eenig beraad van den Franschen generaal de mededeeling, dat deze bereid was naar boven te gaan, zoo idat daarna een kort onderhoud plaats had tusschen den commandeerenden gene raal en dr Luther. Bij dit onderhoud ver klaarde de generaal, de stad te moeten bezetten en beslag gelegd te hebben op telefoon, telegraaf en andere openbare ge bouwen. Hij deelde verder mee, dat de troepen, uitgezonderd een klein garnizoen onder een kolonel, niet in de stad Essen zullen blijven; waarop burgemeester Lu ther zijnerzijds mededeelde, officieel te gen deze dwangmaatregelen te moeten protesteeren. De commandeerende gene raal antwoordde daarop, dat hij deze me dedeeling voor kennisgeving had aange nomen. In de stad is, tegen alle verwachting in, nog geen verzet van de bevolking te be merken geweest. In de straten is het zeer druk; op verschillende plaatsen zijn Fransche militaire posten geplaatst; o.a. voor het telegraafkantoor, terwijl ook <jp verschillende kruispunten machincgeweren zijn opgesteld, zoo deelt het Hbld. mede. De commandeerende generaal van het Rijinleger heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarbij de staat van beleg over Es sen is afgekondigd. Verder hebben de bezettingsautoriteiten het volgende verordend: De achturendag blijft bestaan. De politie blijft dienst doen; ook in de bewapening wordt voorioopig geen wijziging gebracht. De autoriteiten werken als tot dusver, echter onder con trole. Het vrije verkeer blijft bij dag en nacht gehandhaafd. De bladen kunnen on gehinderd blijven verschijnen, behalve wanneer zij aanvallen doen op de bezet tingstroepen. Verder heeft de politie order gekregen, binnen twee uren haar kazer nes te ontruimen. Het testalment van ex-keizer Karei. Naar de bladen melden, werd het tes tament van ex-keizer Karl Dinsdag in het bureau van den opperhofmaarschalk op de koningsburcht te Boedapest geopend. Het testament is gedateerd op 5 October 1921 en bevat bepalingen, welke betrek king hebben op de voogdij over de kin deren van den ex-keizer. Het testament van den ex-keizer js, volgens nadere berichten, kort van in houd en bevat enkel de bepaling, dat koningin Zuta tol voogdes van den troon opvolger en tot regentes gedurende diens minderjarigheid benoemd wordt; indien zij mocht overlijden zal aartshertog Max in haar plaats treden. De troonopvolger bekomt alle rechten van hoofd der familie Hamsburg. Indien hij vóór zijn meerder jarigheid mocht over lijden, zijn betreffende de voogdijschap en regentschap de bepalingen der pragma tieke sanctie van kracht. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentlën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zelfs vrouwen klagen. 'Wij leven in een drukkenden tijd. Zelfs vrouwen klagen somwijlen. Het is een feit, dat velen op een ci isisp'unt zijn aanbeland, waarop of hun gezondheid moet lijden of zij hun werk moeten opgeven. Duizelig heid en pijn in don rug zijn waarschu wingen van opkomende nierkwalen Laat uw werk dan een poos ruslen; gij hebt gebiedend rust, ontspanning en frissche lucht ineer levenszonneschijn noodig. Overwerking strijdt met onze levens- oischen; al te vaak is zij de oorzaak van nieraandoeningen bij vrouwen Foster's Rugpijn Nieren Pillen voldoen aan lalle eischen. 'Zij herstellen de onge makken en onrust, veroorzaakt door nier verschijnselen, als urinairo kwalen, rug pijn, waterzuchtige zwellingen, rheuma- tiseho pijnen en zenuwoverspanning Zelfs gevorderde nierstoarnissen als nierzand, nier- en blaasontsteking, spit, rhoumatiek, nierwaterzucht en ischias worden met succes bestreden door Fos ter's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken "ti fl.75 per doos. (29) Ontploffing te Liverpool. Dinsdagmorgen heeft de bevolking van Liverpool een verschrikkelijken ochtend beleefd. Als door een regen van groote marinegranaten werd de stad overvallen. De oorzaak van de geweldige ontploffing was het in brand geraken van een vracht auto, welke op een werf met acetyleen en carbid gevulde cylinders stond gela den. Twee auto's waren geladen, toen in een daarvan op onbekende wijze brand uitbrak. De andere automobiel kon nog bijtijds verwijderd worden. Een poging om de cylinders van het brandende voertuig af te laden, moest als te gevaarlijk wor den opgegeven. Hevige ontploffingen volg den weldra, waarbij de zware cylinders tot 20 a 30 voet in de lucht werden ge slingerd, waarna zij als granaten over dé Idaken der huizen rondschoven en mét geweldig geraas uiteenbarstten. Spoedig w|h.s de auto tot een aschmassa ver schrompeld. Dan vatte een nabijgelegen petroleumtank vlam, die eveneens ge heel uitbrandde. Geruimen tijd was de lucht door de glassen vergiftigd, terwijl de brandweer lieden er als negers uitzagen. Na drie uren doofde het vuur bij gebrek aan voed sel, vanzelf uit. Te verwonderen valt, dat niemand door de cylinderseherven is gö- troffen, waax toch de meeste bewoners van de huizen, die rondom de werf wa ren gebouwd, naar buiten waren gesneld. De deuren en vensters der huizen heb ben echter aanzienlijk van den brand én de watermassa's der brandspuiten geleden. Ex-koning Konstantijn van Griekenland overleden. Ex-koning Konstantijn van Griekenland is gistermorgen om) elf uur plotseling; overleden, ilij leed aan vierharding van den slagaderwand en nieronlsteking, doch niets deed vermoeden dat zijn laatste uur zoio nabij was. Hij) zou hedenavond met .zijn .familie naar Napels vertrekken.. Gistermorgen kreeg hij echter een bloed uitstorting in de hersenen en verloor het bewustzijn. Hij overleed in weerwil van onmiddellijk verleende krachtige hulp. (Konstantijn, in 1868 geboren, volgde in Maart 1913, na den moord op zijn va der te Saloniki, koning George I, als koning van Griekenland op1. Men herinnert zich de rol, die de koning tijdens den we reldoorlog speelde, toen hij tegenover Ve- nizelos en de buitenlandsche invloeden de neutraliteit van zijn land wenschte te bewaren. In den strijd met Venizelos moest Konstantijn het ten slotte afleggen. In 1917 (11 Juni) werd hij door de geallieerden tot aftreden gedwongen. Kon stantijn verliet Griekenland, waar hij1 ech ter in 1920 weder terugkeerde, na het overlijden van zijn tweeden zoon, die bij de gratie van Venizelos en de geallieerden den troon had beklommen. Konstantijn plaatste zich weder op! den troon, maar de oorlog in Klein-Azië en de geweldige nederlaag daar eindelijk het Grieksche leger toegebracht, werd hem noodlottig. Ten tweeden male werd hij onttroond, ten tweeden .male ging hij in ballingschap waarin hSj dan nuden dood heeft ge vonden.) Korte berichten. De eerste ministers van dé Duitsche bondstaten zijn tegen hedenmiddag naar Berlijn genoodigd om den toestand met de rijksregeering te bes pre leen. Een draadloos telegram uit Koblentz zegt dat de Amerikaansche bezettings troepen in den put zitten over het be sluit van Washington om hen terug te trekken. De gewone soldaten hadden met hun drie millioen mark gage per maand een leven als eén prins.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1