m ss Donderdag IS Januari 1923 37e Jaargang Buitenland. Binnenland. Uit de Premie. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Teh: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Het teven te verbeteren? De (heer v. Houten, het bekende oud-Ka merlid en oud-minister, heeft eens gezegd: „Het inzicht in de eenvoudige waarheid, (dat de dood het einde is van het indivi dueel leven, wekt op tot pogingen om dit leven te verbeteren". Te verbeteren. Natuurlijk heeft Mr Van Houten het oog gehad op z e d e 1 ij k e verbetering. Doch de vraag dringt zich laan ons op of bij de ongeloovigen al lengs niet meer gestreefd wórdt naar .s to f f e 1 ij k e verbetering. Intusschen dit kan toch wel worden gezegd, dat van die zedelijke verbetering bitter weinig te bespeuren valt. Onze le zers kunnen zich hiervan telkens weer overtuigen aan de hand van berichten omtrent moorden en moordaanslagen. Een halve eeuw terug was 't Amerika, die den toon aangaf; doch thans, dank zij den oorlog met zijn vertakkingen, wed ijveren alle landen van Europa in vooruit strevendheid op 't gebied van misdaad en gruwel. Ook in ons eigen land spelen zich met schier iedere nieuwe week tooneelen af die de weidenkenden nopen 't aangezicht van schaamte te bedekken. De gruwelijke moordaanslag op een bioscoophouder iu de buurt van Eindho ven, en de tragische dood van een jeug dige moeder met haar beide kinderen te Den Haag zijn twee feiten die boekdoelen 'spreken. Hoe ver moet de zonde van den wellust een man en een vrouw niet ver voerd hebben, dat de eerste den wettigen echtgenoot der vrouw, blijkbaar met mede weten dezer laatste in 't nachtelijk don ker Vfljn een bosch lokt om hem daar af te maken, en vervolgens met de wettige vrouw van zijn slachtoffer per auto huis waarts te keeren. En hoe zeel' moet de 'izonde vian den man diens vrouw tot wanhoop gedreven hebben, dat deze niet alleen zich zelve maar ook haar kinderen ïn den dood stort 1 'Met klimmende bezorgdheid vraagt men zich af, wat er ten slotte worden moet van een maatschappij, waar de gruwelen tend over hand toenemen en met men- scheinlevens wordt gespeeld, als met de meest ordinaire zaken ter wtereld? 1 Wij kunnen best begrijpen, dat wie on- ■geloovig is en van beschaving en onder wijs alles verwacht, met de handen in liet 'baar zit over die treurige verschijn selen. Godsdienst, buigen voor het Woord van God dat alleen kan de maat schappij in stand houden en het leven van den mensch om met Mr Van Hou ten te spreken verbeteren. Alle beschaving, die huiten den gods dienst om gaat, is een valsche be schaving. Zij geeft geen heil, wèl schade. Evenmin is het van meer en beter on derwijs te wachten. Vooral niet van e;en onderwijs, dat Christus niet eert en al- izoo bevorderlijk is aan bet verbreiden van „het inzicht in de eenvoudige waar- beid, dat de dood bet einde is van hiet "individueel leven". ■X De bszelting van het Ruhrgebied. Laten wij beginnen met te zeggen, dat de toestand buitengewoon ernstig is. Waarschijnlijk wordt vandaag een begin gemaakt met de bezetting van bet Ruhr gebied. De Fransche te Mainz gestation- ueerde Rijn flottielje vertrok gisteravond naar Dusseldorf, Ruhrort en Duisburg. Het is een aanzienlijke vloot, bestaande uit geconverteerde tweede klas-Rijnschepen en inaar Britsch model bewapende motor booten. Deze vloot kan zoo noodig bet netwerk van kanalen in het Ruhrdal be varen. Veertig hotels en tallooze scholen zijn te Dusseldorf gerequireerd. De Fran- schen hebben 73 treinen, elk met gemid deld 55 wagens, geëischt. De voorhoede van het leger beweegt zich langs den weg, de rest verplaatst zich per trein. Essen en Mülheim zijn de eerste doelen, daarna komen Bochum en Gelsenkirchen. Duitschland zal tegenover deze bezet ting lang geen passieve houding aanne men. Wat de Duitsche regeering zal doen, leest men onder telegrammen. En het Westfaalsche kolensyndicaat is nu reeds met pak en zak naar Hamburg vertrokken. Daar zit Stinnes achter. Natuurlijk wordt daardoor den Franschen het werk zeer bemoeilijkt. Hoe Amerika over deze dingen denkt, kan men wel opmaken uit het terugtrekken vhft zijn troepen aan den Rijn. Vernomen wordt, dat het transportschip „St.-Migiel" vandaag of morgen uit New York vertrekt om de troepen aan den Rijn terug te brengen, die uit ongeveer 1000 man bestaan. Terechtstelling van moordenaars. Mi's Thompson en mr Bywater hebben, maar de Londensche correspondent van „de Tel." meldt, Dinsdag hun misdaad, de verrmoording van mr Thompson, met den dood geboet. De executie h;ad om negen uur plaats. Mrs Thompson werd opgehan gen in de vrouwengevangenis te Hollo- way, Bvwatei' in de gevangenis te Pen- tonville. De executies werden allieen bij gewoond door de cipiers, die hen had den bewaakt, de onder-cherifs en een ka pelaan, die de veroordeelden bijstond. Voor de poorten der gevangenissen wacht ten eenige duizenden nieuwsgierigen. Het e enige- wat zij van dc terechtstelling be merkten was het luiden van de doodsklok, onmiddellijk na de uitvoering van het von nis, terwijl zij even later zagen, hoe bui ten de poort der gevangenis de gebruike lijke kennisgeving van de executie werd aangeplakt. Overeenkomstig de wet had naderhand in beide gevangenissen de gerechtelijke lijkschouwing plaats, waarbij door de ge- neesheeren werd geconstateerd, dat de dood onmiddellijk was ingetreden. Aan de beide ouders van mrs Thompson werd toegestaan het lijk van hun dochter nog eenmaal t,e zien voordat bet binnen da gevangenismuren werd begraven. Omtrent de laatste oogenblikken dei beide veroordeelden, die nacht en dag door twee cipiers werden bewaakt, mrs Thompson dooi' vrouwelijke bewaarders, werd door de gevangenisautoriteiten niets medegedeeld. Een nieuwsagent verklaar! echter, dat mrs Thompson de laatste da gen zeer terneergeslagen was. Zij verlooi ook meermalen het bewustzijn en moest bij haar gang naar het schavot worden ondersteund. Bywater gedroeg zich man nelijk. Hij liep kalm naar de plaats der terechtstelling toen voor hem het uur was aangebroken. Ook had hij te voren, na zijn galgemaal zonder teeken van uiter lijke ontroering, nog een sigaret gerookt. Afnemende werkloosheid in België. De werkloosheid in België neemt af. Ge- durèinde de maand December kregen er van de 694.924 ingeschreven arbeiders slechts 28.454 werkloozenondersteuning. Voortdurend gaan'nog arbeiders naar Frankrijk. Van April tot Augustus werk ten daar 15.000 Belgische arbeiders, ter wijl er zich in de periode van 23 Sept. tot 23 December van het afgeloopien jaar 4901 Belgische arbeiders in Frankrijk ves tigden. In totaal zijn er reeds meer dan 200.000 Belgen in Frankrijk werkzaam, voor het meerendeiel goede vaklieden. Korte berichten. -Er hebben de laatste dagen in het plaatsje Rosewood, in den staat Florida, ernstige ï'assenonlusten plaats gevonden. Een en twintig blanken en drie negers verloren in vechtpartijen het leven. En thans, heeft een blanke menigte de laat ste .twaalf huizen van negers die nog overeind stonden, door brand vernield. De negerbevolking houdt zich verscho len in de bosschen en moerassen in de buurt. Telegrammen uit Belfast melden de verovering door de Vrijstaters van het Quakers-eiland, gelegen in Loughrea in het graafschap Longford, hetwelk de re bellen in een fort hadden veranderd dat bijkans onneembaar scheen. De aanval had plaats dooi' middel van pantserboo ten, gesteund dooi' vliegtuigen, welke de verdedigers bombardeerden. Vier man werden'gedood, waarop de bezetting zich overgaf. Toen Dinsdag twee jongelui een Duitsche mijn, welke op de Iersche kust nabij Ballydonnegal was aangespoeld wil den onderzoeken, ontplofte deze eens klaps. De beide jonge mannen werden op slag gedood. Een derde persoon, die zich op eenigen afstand bevond, werd licht gewond. De ontploffing werd tot op 20 K.M. afstand gehoord. Te Lausanne is groote opschudding verwekt door een poging van den reus Said Hamid, voorzitter van het comité der onderdrukte volkeren van het Oosten, om Mahomed Famy, lid der Egyptische delegatie, wegens een politiek meenings- verschil te wurgen in de hall van het Pa- Ia cehotel. De legerplaats vain Zeist. De geheele inventaris van de leger plaats bij Zeist zal Donderdag 25 dezer in het -openbaar worden verkocht. De barakken echter zuilen intact blijven. Eveneens zullen worden verkocht groo te partijen schoenen en klompen en niet minder dan 86.000 zandzakken. De omvang der werkloosheid. In een vraagstuk deelde de heer F. van de Walle, een der secretarissen van het N. V. V., aan het „Volk" mee, dat het officieele werkloozencijfer van 30 Decem ber 1921 73.765 -aanwees; voor 30 De cember 1922 stond volgens de officieele gegevens 106.528 genoteerd. De -officieele cijfers van het regeeringsbureau bewe gen zich echter om de gemeenten met een zielental van meer dan 5000, maar er is een groot aantal plaatsen in ons land met een lager bevolkingscijfer waar ook wei'kloozen wonen. Uit onze cijfers blijkt dan ook, dat het officieele cijfer met minstens 20.000 over schreden moet worden, en dat er dus op het oogenblik 125 a 130.000 wei'kl-ooze arbeiders in ons land zijn. Dat is hef grootste aantal, tot nog toe in ons land genoteerd. Gemeente contra wanbetalers. De gemeente-ontvanger van Leiden is in 'ho-ogex beroep gegaan tegen het vonnis van de Rechtbank, waarbij werd beslist, dat de navorderingsbelasting dienst 1919- 1920 was verjaard en mitsdien ten 'On rechte tot executie was overgegaan. De Rechtbank was van oordeel, dat de verjaringstermijn (drie jaar) ingegaan was op 1 Mei 1919, zijnde den eersten dagj van bet belastingjaar. Welbekende schrij vers over de Gemeentewet, zooals van Loen-en en Oppenheim, deelen deze mee ning niet, doch zijn van oordeel, dat bo venbedoelde termijn begint te loopen op het oogenblik, dat het kohier door Ged. Staten is goedgekeurd en mitsdien kracht van executie krijgt. In dat geval zou de belasting niet verjaard zijn. Het Gerechts hof zal nu arrest moeten wijzen. Daarna staat v-oor beide partijen nog het middel van cassatie open. Bez uiniging op smokkelaars. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de commissarissen der Konin gin medegedeeld, dat in verband met de gewijzigde omstandigheden wordt inge trokken d-e regeling, volgens welke de kosten van transport, verpleging en evien- tueel begrafenis van smokkelaars, die door de "grenswacht worden aangescho ten, ten laste van het Departement van Bi-nnenlandsche Zaken kunnen worden ge bracht, en verzocht daarvan aan de bur gemeesters mededeeling te doen. D-1 o „Zeeland". Op de vragen van dsn heer Dresselhuys inzake d-e Maatschappij „Zeeland", ant woordde de Minister van Waterstaat: Het bedoelde contract was een natuurlijk ge volg van den vtroegereu toestand, toen tusschen de beide Neierlandsche Spoor weg-Maatschappijen concurrentie bestond en d-eze elk afzonderlijk behoefte- hadden ban -e-en eigen Engelsche relatie. De inlichtingen, welke tevoren waren verstrekt, moesten -doen aannemen, dat oen belangengemeenschap in den omvang, tils bedoeld in d-e rede van 30 Nov. 1922, reeds haar beslag had verkregen. Sedert ontvangen inlichtingen hebben echter doen zien, dat de zaak Zoover nog nieï was gevorderd. Inmiddels wordt omtrent vracht- on passagierstarieven bereids zooveel moge lijk overleg gepleegd. De m&atschappij „Zeeland" en de Great Eastern Spoorweg-Maatschappij onderhiel den beide een nachtdienst. Die kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam vestigde bij schrijven v'an 6 Sept. 1921 de aandacht op de wenschelijikhoid om in plaats van twee nachtdiensten één nacht dienst -en één dagdienst in te voeren. Het aantal reizigers van den dagdienst blijkt ^grooter te zijn, dan dat van den vroegeren nachtdienst. Ook het zeer be langrijke vl-eeschvervoer van de „Zeeland" is met den dagdienst gehaat. De uitkomst heeft a-lzoo geleerd, dat do Maatschappij „Zeeland", alta te zamen genomen, juist heeft gezien, door haar nachtdienst in ©en dagdienst te ver anderen. Ben luxe-trein NederlandBerlijn, aan sluitende op een dagdienst Engeland Vlissingen, rijdende dus in den nacht Va-n Vlissingen naar Berlijn of onbe keerd, zou begi'ijpelij'kerwijze geen Zin hebben. De luxe-trein, waarvan de helft der kosten op hot Nederlan-dsch traject door do Gr-eat Eastern Spoorweg-Maat schappij wordt gedragen, is ingelegd- om een tegenwicht te vormen tegen de steeds sterker wordende pogingen van Fransche en Belgische routes om het betrokken verkeer |te leiden buiten Nederland om. Die inlegging is dan ook allerminst tegen de Maatschappij- „Zeeland" gericht. Dat de reclame voor de route via Vlissingen niet gelijk zou zijh aan die voor de Hoek van Holland-lijn, is minder juist. Bij de tusschentijdsche inlegging van den luxe- trein mioest daarvoor natuurlijk een af zonderlijk aanplakbiljet vervaardigd wor den. Herinnerd zij tevens, dat op de voorzijde van den offici-eelan reisgids en laan den binnenkant van de achterzijde de beide routes in ©en en dezelfde reclame op volkomen gelijke, wijze ziijn vermeld. Loodsenverplaatsing. De heai' Hugenholtz beeft aan den mi nister van Marine gevraagd: Is het waar, dat aan >eon aantal binnen loodsen te Antwerpen en te Vlissingen is aangezegd, dat zij Zullen worden over geplaatst naai" Neuzen? Kan de minister mcd-edcelen, welk dienstbelang tot dia overplaatsing heeft geleid? Is het waar, dat een aantal van de over te plaatsen loodsen in Antwerpen ©an eigen huis be wonen? Kond-en de pas in Vlissingen aan gestelde loodsen, die thans dreigen te worden overgeplaatst, vermoeden, dat, toen hun uitdrukkelijk goweaen is op den tijdclijken aard van hun vestiging in Vlissingen, die tijdelijkheid ook zou kun nen worden bepaald door een dienstbe lang, als thans tot hun overplaatsing schijnt te nopen. Is het niet mogelijk, 'het bed-oelde dienstbelang te behartigen anders dan door overplaatsing van lood- ise'n, die zelf tot dezen maatregel geen aanleiding hebben gegeven? Indien do vorige vraag ontkennend meet worden beantwoord, is de minister dan bereid de te lijden schade te vergoeden? Welke zijn do kosten aan den voorgenomen miaatregel voor het rijk verbonden? A1 Ier le i. In verschillende B'ankkringe.i lo-opt het gerucht, dat de 6 procent Staatsleening van 100 miljoen gulden, waarvan een vierde in ons land is geplaatst, geslaagd is. Lokaals poor o pi Zuid-Beve- 11 a n dNii een uitvoerig betoog van den voorzitter besloot de raad der ge-t meente 's Heerenhoek met algemeeno stemmen tot aanneming van de navol gende motie De raad der gemeente 's Heerenhoek kennis genomen hebbende van de aan gewende pogingen door enkele plersonen uit Zuid-Beveland, -om ter elfder ure den aanleg van de lokaalspoor opi dit eiland te verhinderen; in hooge mate betreu rende deze wijze van handelen; overwe gende, dat de totstandkoming van de lokaalspoor op Zuid-Beveland een zeei groot belang is voor landbouw,' industrie en handel en deze en omliggende ge meenten uit haar isolement zullen worden verlost; besluit: met algemeene stemmen er ter bevoegder plaatse o-pl aan te drin gen, om zoo spoedig' mogelijk over te gaan tot den aanleg van de locaalsp.ooi op Zuid-Beveland; gaat over tort de orde van den dag. Bij Kon. besluit is de zilveren eere penning voor monschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan aan P. den Dekker, brigadier van politie te 's Gravenhage wegerfe het tot staan brengen van een hollend paard. Middelburg. Gistermorgen is bij de ijs baan hij fiot rooien van hoornen een dezer Ojp! de draden van de electrische tram gevallen. Hierdoor is storing ontstaan in den dienst van de electrische tram. Gerekend met ingang van 1 Jan. .jl. is benoemd tot hoofdagent van politie alhier de heer J. Cornelisse, thans waar nemend. Uit de Vlissingsche watergang is heden opgehaald het lijk van een inwoner van Vlissingen. Goes. Dinsdag is, zoo meldt de N. Z. Crt. opi de Oude Singel bij J. v. H. een schoorsteenbrand uitgebroken. Dikke rookmassa's en geroep brand brachten onmiddellijk veel volk opi de been. Men zag kans de brand, die ernstig had kunnen worden, met zout en emlm|ers w'ater te blusschen. Naar deze gemeente is g-etransporl teerd zekere S. V. uit Antwerpen, die op 24 Deo- bij C|. v. S-trien in de Voorstad een heeren en een damesrijwiel heeft gehuurd en deze heeft verkwanseld. Op verschillende plaatsen heeft deze V. rij wielen verduisterd. Dinsdag zijn op het plein van Ver- beem in de Voorstad vier konijlnen in be slag genomen, die in den nacht van Maandag opi Dinsdag te Kruiningen waren ontvreemd ten nadeele van zekere Kole. De verdachte, B. II. B. te Kruiningen is alhier aangehouden met behulp- der 2 gemeenteveldwachters te Kruiningen en ter beschikking van den burgemeester aldaar gesteld. (G. Ct.) Woensdag vergaderde alhier de af- deeling Zeeland Noord van den Band van Ambtenaren bij: 's Rijks belastingen op Chr. grondslag. Door den voorzitter werd een onderwerp ingeleid over Christendom en kapitalisme. Hij1 schetste de gevolgen die voortvloeien uit de verkeerde inzich ten welke omtrent kapitalisme bestaan. Verder hoe de Christen het kapitalisme VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentlën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. ziet in het licht van Gods Woord, daar bij aanhalende de profetie, voorkomende in de eerste verzen van Jacobus 5 en opmerkende dat wij de vervulling van die profetie tegemoet gaan. Verder werd uit een gezet welke houding de Christenamb tenaar tegenover het kapitalisme heeft aan te nemen, daarbij: alle ambtenaren opwekkende in alle levensuitingen vast te houden aan het Woord van onzen God. Woensdagavond had voor ongeveer een driehondertal belangstellenden in da geref. kerk alhier een orgelbespeling plaats, welke ten doel had de leden dei kerk in de gelegenheid te stellen de re sultaten te beoordeelen van de restauratie van 'torgel, welke als vrucht hunner bijdragen had plaats gevonden. Er waren namelijk, dank zjj' den arbeid op de or- geltabriek der firma A. S. J. Dekker, eenige nieuwe stemmen bij gekomen, na melijk een bourdon qpi 't pedaaleen prestant op het tweede manuaal, en een quintadeen op het eerste manuaal. De predikant der kerk, ds v. d. Veen, sprak een kort openingswoord en verzocht heeren organisten zich te willen belasten met de illustreering van het ou.de en 't nieuwe werk, waaraan voldaan word Gezongen werd daarna door de vergade ring J?s. 33: 2, een vers dat zich op treffelijke wijze leende tot 'tdoen uitka men der tegenstelling tusschen de oude en de nieuwe wijze van begeleiding. Hierna brachten de organisten de hee ren ,De Mey en Smit eenige muziekstuk ken ten gchoore; de heer de Mey speelde: Fantasie. Op. 15, Compl Emiil Sjogren; een Fantasie over „Een vaste Burg ia onze God", cornp'. Jan Zwart; en ala toegift Fugiertes Nachspiel, van C. H. Rink; de heer L. Smit speelde: Fantasie O, .Sanctissima, van v. Herwaarden; Or- gelfaintasie, van Stromberg en (als toe* gift) Largo, van Handel. Tusschen door werden door een kwartet een vijftal stukjes gezongen, te weten j Gebed, va'n F. Abt; Koraal van J. S. Bach'; Gebed van G. F. Handel; Koraal van Bach; Avondlied, van Vijigeboam. Zoowel zang als Muziek werd voortreffelijk voor gedragen. De pastor loci was dan ook aller tolk, toen hij: aller pirestaties preea en .hen dankte voor het aan de hoorders verschafte genot. Ook de firma A. S. J. Dekker werd bedankt voor haar uitstekend verrichten arbeid aan do restauratie en de gemeente voor hare bijdragen. Ten slotte werd dool' de gansche ver. gadering met begeleiding van 'tzoo- zeer verbeterde orgel gezongen Ps. 150:2 en sloot de leeraar de samenkomst met dank zegging. Dinsdag is alhier in den ouderdom, van 73 jaar overleden de heer Job Snoept, vroeger onderwijzer aan de Chr. school Wijngaardstraat alhier, en later o.a. direc teur der school van Talitha Kuani te Zetten. Een uitvoerig bericht hopen wij1 morgen op te nemen. Kloetinge. Gisteren vergaderde de ge meenteraad. Afwezig wegens ziekte weth. Trimpe. De voorzitter opent de vergade" ring en spreekt een Nieuwjaarsrede uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Het zij mij vergund voor wij' onze werkzaamheden aanvangen, u allen be nevens uwe betrekkingen alle goeds toe te wenschen voor den tijdkring, die wij zoo juist zijn ingetreden. Ik hoop dat dit jaar voor allen in bedrijf of beroep zeer voordeolig zij'. Diit wensch ik ook wethou der Trimpe, wegens ongesteldheid afwe zig, hopende hem geheel hersteld, een vol gende vergadering in ons midden te zien. Met dankbaarheid kunnen wij constatee- ren, dat onze gemeente het verloqpen jaar gespaard bleef voor groote rampen en onheilen. Toch kan, daar onze bevol king landbouwend is over het algemeen niet gesproken worden van financieele voordeelen. Een kleine reserve van vorige jaren zal zeker van plas komen. Geme moreerd werden daarna de verwisselingen onder de gemeenteambtenaren. Het be volkingscijfer steeg van 1774 tot 1779. Het financieele resultaat der gemeente is zeer bevredigend te noemen. Laat ons trachten onder Gods zogen eendrachtelijk samen te werken tot den bloei der Ge meente Kloetinge en het heil harer inwo ners. (Applaus.) Daarna deelde de voorz. medeDe ver huring der gemeente-herberg is door Ged. Staten goedgekeurd. De goedkeuring door dit college van de gemeentebegrooting is itot 1 April verdaagd. Overgelegd wordt de begroorting van den keuringsdienst van waren met hege leidend schrijven. De voorzitter merkt op', dat hij hierop posten heeft aangetroffen, die verbazend hoog zijn. Voor salarissen is f40.000 uitgetrokken, voor transport middelen moer dan Ï4100, voor reis- en verblijfkosten meer dan f 7O0Ö. Kas en boeken van den gemeenteont vanger zijn. onderzocht en in arde bevon-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1