%o 83 Binnenland. Dinsdag 9 Januari 1923 37e Jaargang FEUILLETON. KINNEN IJZEREN MUREN ve Zeeuw POLITIEKE LASTER. Dezer dagen werd in de vaderland- sclic pers een bericht uit Indië gelan ceerd, doch door „liet Handelsblad" ter stond tegengesproken, als zou de heer Colijn in zijn bezuinigingsrede vooral op bezuiniging op de oorlogsuitgaven heb ben aangedrongen, teneinde daarmede te bewerken, dat de Nederlandscho leening in Amerika onder garantie van de „Ba- taafsche" zou kunnen geplaatst worden. In een artikel met bovenstaand op schrift er boven geeft „He Nederlander" over dit vieze gedoe een stukje critiek ten beste, hetwelk wij' op de plaats van het hoofdartikel overnemen. Er is niets, dat het leven van een volk zoodanig bederft en vergiftigt, als de voortdurende laster omtrent openbare personen en gebeurtenissen. Niet alleen wordt de naam van politiéke mannon daardoor bezwalkt en Wordt het vertrou wen in hun karakter ondermijnd; maar cr ontslaat een algemeen wantrouwen in alles wat verband houdt met den staat kundigen arbeid en met het verkeer tus- schen politieke personen. Indien een Minister, of een ander op- don-voorgrond-tredend politiek persoon, in het openbaar over belangrijke dingen spreekt, dan zijn honderden gereed om te denken: „Ja, dat zegt hij wel zoo eenvoudig, maar er zit natuurlijk heel iets anders achter." Datgene, wat or achter moet zitten, is dan natuurlijk Verre van mooi. En al is het nog zoo onzinnig, het wordt geloofd; natuurlijk, „want alle politiek is knoeierij". Een ergerlijk staaltje van zoodanigen lastèr is liet bericht in het „Nieuws van den Dag van Nederlandsch-Indië" omtrent onze laatste Indische leening, welke lee ning in Amerika geplaatst werd en op zeer aannemelijke voorwaarden Werd over genomen door de Guaranty Trust-com pany of New-York. Wat vertelt nu het Indische blad? Het geeft het navolgend gecompliceerd ver haal. De Amerikaansche Trust zou de In dische leening alleen hebben willen over nemen, als de Koninklijke Petroleum-Mij1. bereid was, zich voor deze leening ga rant te stellen. En de Koninklijke Petro- leum-Maatschappij zou tot het verleencn dezer garantie wel gedwongen zijn ge weest, omdat de Reg'eering' het verleencn dezer garantie als geheime voorwaarde had gesteld bij de overeenkomst met de Bataafsche Petroleum-Maatschapplij in zake de Djambi-terreinen. Men zou zeggen dat de roman al mood genoeg isgeheime voorwaarden bij' twee contracten, die door de Staten-Generaal .zijn goedgekeurd, en een garantie van. een Petroleum-Mij. voor een Indische staatslecningMaar het mooiste imoet nog komen. Do Amerikanen nemten geen bui- tenlandsche leeningon (zoo luidt het ver haal) van landen, waar de oorlogslasten niet verminderd worden. Ook hierop wist de heer Colijn raad. Hij zöu wel vooir die Vermindering der oorlogslasten zorgen. Van daar de straffe bezuinigingsrede van den heer Coljj'n, omtrent de Defensie, hij de Algomeene beschouwingen over •de Staatsbegrooting. Dus de Minister van Koloniën bedriegt •de Staten-Generaal, door het toevoegen en .aanvaarden van geheime voorwaarden bij •een exploitatie-contract en bij' het sluiten cener leening. En de heer Colijn bedriegt de Amerikaansche Trust, door omtrent bezuiniging een belofte te geven, wier vervulling allerminst binnen zijn macht ligt, en hij bedriegt zijne mede burgers door op' bezuiniging aan te drin gen, niet uit beginsel, maar tot dekking van een financieele opëratie. [Het is alles te mal om los te loapen. De bedoelde leening is aan de Amerikaan sche Trust gegund, eenvoudig omdat deze, van de gegadigden, de voordeeligste con ditiën stelde. De toenmaals bestaande aanbiedingen zijn op: de Departementen van Koloniën en Financiën met den meesten ernst onderzocht. En het ver baal van eenig „verband tusschcn deze gunning en de Djambi-overcenkomst 0.13 van eenige bemoeiing' met die lee rling van de Koninklijke Petroleum-Mij'. is louter fantasie. Maar infcusschen is het kwaad geschied, de laster dringt door, het vergif doet zijn werking. Er is weder een nieuwe bijdrage geleverd voor de lastercampagne tegen den lieer Colijn en voor het ondermijnen van het vertrouwen in Regeering en Volksvertegenwoordiging. StJ'aks wordt het verhaal als feit ge worpen in het debat op een kiezersver gadering. De roman is veel te mooi en er zit te veel muziek in, om hem zoo maar op den vuilnishoop te werpen, waar hij thuis behoort. Dergelijke politieke laster kan niet diep genoeg veroordeeld worden. Het kwaad dat hij doet aan den volksgeest en aan het verkeer onder de volken, is grooter dan men het zich zou voorstellen." Gaan tie Fransehen naar het Ruhrgebied? Omtrent de toebereidselen tot do be weging in het Roergebied bew'aart men te Parijs het stilzwijgen. .Het Journal meldt, dat daarbij vooral veel materiaal zal te werk gestold wtorden, gelijk tanks, auto-mitrailleurs, gepantserde wagens en vliegtuigen. Overigens worden uit het bezette gebied groote Fransche troepen-bewegingen ge meld, imet name in don staat van Urdïn- gen. Men brengt dit in verband met voorbereidingen voor een optmarsch in het Roergebied. De Fransche militaire autori teiten hebben in het verkeer tusschen de rechter en linker Rijnoever een scherpe post, telegraaf en telefoon-censuur inge voerd. De mijnwerkers in het Ruhrgebied hiel den Zondag reeds over de dreigende be zetting tal van drukbezochte vergaderin gen, waar sterke protesten werden geuit. Georg Bernhard schrijft in de „Voss. Ztg."„Het Duitsche volk kan Poincarè niet verhinderen, onderpanden te nemen, maar 'hij zal zich dan met die onder panden tevreden moeten stellen, want in Duitschland wordt Frankrijk's optreden be schouwd als een schending van het vre desverdrag, die met het ophouden van allo leveringen en betalingen beantwoord zal worden. In en om Turkije. De Engelsehe bladen melden uit Kon- stantinopel, dat de Grieksche elfde divi sie Karagatsj in de neutrale zone binnen rukte. Die Fransche commandant protes-i Drukkers-Exploi (anten: QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsistraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Een verhaal uit den Fransch- Duitschen oorlog. door ANNIE - LUCAS. Uitgave Neerbosch' boekhandel. 53.) Zij aag mij even aan en barstte toen in tranen uit. Ik sloeg mijn arm om haar heen en bracht haar in del gang. Geluk kig kwamen wij niemand tog©.!, ik liet haar ongestoord uitschreien. Nu ei dan sprak ik eenige troostende woorden, ter wijl ik haar aan mijn hart drukte en liefkoosde. Spoedig werd zlij wedör kalm en haar eerste woorden waren: Ik moet naar moe der gaan, o moeder! En toen begon zlij weer opnieuw te schreien. Langzamerhand kwam ik te weten, dat haar moeder ziek, zeer ziek was, en dat reeds geruime® tijd. Verder verbelde, zij mij, dat zlij geen vrienden in Parijs had den, dat de hoog© prijzen der levens middelen gedurende het beleg in korten tijd haar geringe geldmiddelen hadden uit geput, en dat ziiji nu letterlijk honger en gebrek leden, want, daar zlij vreemdelin gen waren, zag niemand naar haar om. Tot nu toe hadden zlij- geleefd van de opbrengst van haar moeders juwealen, maar nu ook het laatste stukje huisraad verkocht was, had het arme kind voor het 'eerst delzen morgen besloten om aan de cantine hulp en voeisel te gaan vra gen. De gedachte aan haar zwakke, uit geteerde mo&der had haar kracht gege ven. Er was dan ook trouwens gcei andere weg open. Maar men had haar le lig weg gezonden, omdat zij oen vreemdelinge, e-en buitenlandsche was. Reeds bij de eer ste weigering had Zij zich latöa afschrik ken, anders zou mon haar zekér, al was het ook tegen de regels, geholpen hebben; want haar bleek on uitgehongerd gelaat Zou het medelijden hebben opgewekt. Ver schrikt en bevend, wanhopend en niet wetende, bij wi©n hulp te Zoeken, was zij op den drempel neergezegen. Doch sprak Zij toen herinnerdd ik mij, dat de Heer© Joaus gezegd heeft: Ik zal u niet verlaten e i zal u niet be geven. Ik riep dus tot Hem en vraagde Hem om hulp. En ik hoorde Hem fluis teren: Vreeb niet, Ik ben miet u, Ik Zal u helpen. O, ik wist, dat Hij het doen ziou. Toen ik het hoofd ophief, aag Ik u staan. Dat was haar eenvoudig verhaal. Tra nen beletten haar dikwijis voort te gaan en het kostte mij eenige moeite haar ge broken Fransch te verstaan. D'iö laatste woorden werden echter heel duidelijk en langzaam uitgesproken en brachten mij de woorden van Karei Erhardt voor den geest. Een gevoel van heiligen ernst maak te Zich van mij meester ©n ik antwoordde teerde, maar de Grieksche commandant weigerde de troepen terug te -trekken, welke thans aan den westelijken oever der Maritza tegenover Adrianopel staan. De „Temps" meldt uit Konslautinop'el dat de Britsche 'troepen zich gereed hou den om zoo spoedig mogelijk te ver trekken. De levensmiddelen en archieven zijn aan boord van de schepen geplaatst of reeds naar Gallipoli vervoerd, waar de Britsche contingenten zich schijnen te ooncentreeren. De civiele leden der Britsche kolonie hebben order gekregen zich gereed te houden om zich op hot eerste sein binnen twee uur in te schepen. Do „Chicago Tribune" verneemt uit KonstantinopelEen niet-bevesligd bericht uit Turksche bron méldt, dat Arabische opstandelingen de Britsche strijdkrachten uit Mosoel hebben verdreven en het vilajet hebben bezet. De Engelschen zou den 'zich uit Bagdad opl Hindijri terug trekken, waar zij stellingen op'vverpten. Uit Ierland. Tusschen Dublin en Howith heeft op nieuw een aanslag op een trein plaats gehad. Rebellen maakten zich moester van een goederentrein en lieten dien mol volle kracht tegen een passagjerstrein inloopen .De goederentrein derailleerde in een bocht, zoodat de passagierstrein er -op botste en verongelukte. Een afgrij selijk tooneel volgde. De passagiers, vree- zend, dat een overval zou plaats hebben, waagden het in den beginne niet eens hun gekwetste medereizigers te helpen. Acht personen zijn ernstig gewond. ■Gisteren is te C-ork de regeerings- beambte Robert Tofoin, toen hij met zijn echtgenoote op straat wandelde, in een hoofdstraten doodgeschoten. Er hebben hevige gevechten plaats g'ehad in Mill- street, ..een dor belangrijkste punten "in het graafschap Cork, dat door de nationale troepen is bezet. Zeven opstandelingen werden gedood en 19 gewond. De natioi nale troepen hadden één doode en ver schillende gewonden. De conferentie te Lausanne. De correspondent van de „Daily Mail" te L-ausanne seint, dat de situatie aldaar niet erg hoopYol is. Er Wordt gevreesd, dat de extremisten van de Turksche nationale vergadering te Angora 'feitelijk de over winning 'behaald hebben en dat de Tur ken zullen voortgaan met een politiek, welke zal leiden tot een sp'oedig afbreken van de conferentie. Men begint te ge- looven, dat hot nutteloos zal zijn verder voort te gaan. Berichten zijn te 'Londen binnengeko men, welke aantoonon, dat de Grieken toe bereidselen maken voor een nieuwe actie, in geval de conferentie zou falen. Er wordt gesproken van een nieuwe Griek sche Campagne tegen de Turken om ook tegelijk Thracië terug te winnen. Tschitscherin heeft aan de conferentie een nota gericht, waarin geprotesteerd wordt tegen het feit, dat de sovjet-dele gatie uitgeschakeld werd bij de bespre kingen over de redactie van de conventie inzake de Zee-engten. Een gevaarlijke kostwinning. Den laatsten tijd is alles wat metaal is, in Duitschland niet meer veilig. Stand beelden, pijpleidingen, metalen stoepen, enz., enz., vallen ten prooi aan de „Metall- sücher", die overal rondwaren. Een van ,hun terreinen van exploitatie is het groote Uw gebed is verhoord geworden, lief kind. God hoeft mij gezond© i om u te helpen. Ik zal alles .doen wat ik kan. Eenst moet ik soep voor uw moelar vra gen; daarna zal ik haar komen bezoeken, als gij mij uw naam en woonplaats wilt Zeggen. Natuurlijk .verlangt gij hu naar huis terug te gaan. Ik moet nog even blijven. 0, ik dank u, ze'ide zij. ïk ben reads zóo lang weg geweest. Ik heb zeker wei twee jrren gewacht, voordat ik binnen kon Komen. Nu noemde zij mij haar naam, Lili Grey, ze zoide mij waar z© woonde en ging toen haastig heen. Die straat was niet ver van ons huis; zoovele weken was zlij' dus in mijn buurt geweest eln ik heb het eerst heden mogen hooren. Zou het mogelijk zijn, dat God mij wil gebruiken als Zijn werktuig om haar ge bed te verhoeren? Die gedachte is liefelijk en ernstig. Lili twijfelt 0r niet aan en zij' weet het toch beter dan ik. Hoezeer wensch ik God te kennen zooals zij Hem kent. Ik heb pas de helft verteld van alles wat er gebeurd is. Het medelijden was niet heal groot bij de dames, toen ik haar over Lili sprak en Zooveel mogelijk haar eigen woorden gebruikte, behalve het laatste gedeelte, dat wilde ik niet herhalen Zulke gevallen waren er meer, Zeiden zij en ach, zlij1 komen elk©! dag voor. En natuurlijk gevoelden zij zich niet zoo sterk tot het zachtaardige Engelsehe meisje aan- schietterrein van de infanterie en artil lerie, waar vele kogels en projectielen in den grond zitten, die heel wat waarde voor hen hebben. Maar aangezien er ook vele nog niet ontplofte projectielen bij zijh is het ontginningswerk vrij gevaarlijk. Her haaldelijk vallen er dan ook dooiden en gewonden. Onlangs hebben de militaire autoriteiten het schictterrcin Kummers- dorf hij Zossen verpacht aan een parti culiere firma. Aangezien thans elk toe zicht ontbreekt, neemt het aantal slacht offers zeer toe. In de laatste dagen heb ben 'niet. minder dan 12 personen hot leven verloren. De aanslag der rebellen op een personen trein. De „Evening Standard" geeft nadere bijzonderheden omtrent den reeds ver molden aanslag van Iersche rebellen opi oen personentrein, waarbij' acht personen ernstig gewond werden. Een goederentrein vei'txok tusschen zes en zeven uur Zater dagmorgen uit Dublin en bereikte zonder incidenten Killester. Daar werd de trein tegengehouden door een roiode vlag, welke op' de spoorbaan was geplaatst. Onmid dellijk nadat de trein stilstond, richtten gewapende mannen hun revolvers op1 don machinist en den stoker en gelastten hun de machine te verlaten. Toen dit bevel was opgevolgd, koppelden de aanvallers de locomotief af en zetten haar in be weging. Op eenigen afstand ontspoorde do machine op' een punt, waar de rails waren opgebroken en kwam dw'ars over de spoorlijn uit Howth te staan, zoodat de weg versperd werd. Een conducteui, die het gevaar besefte voor den binnen komenden personentrein, snelde onmiddel lijk met een rood licht naar de locomo tief van den goederentrein, maar er werd op' hem gescholen, zoadat hij zijin inensch- lievend voornemen moest opgeven. Er was geenerlei licht op1 de locomotief om haar aanwezigheid aan te duiden, terwijl het gevaar nog vergroot werd, doordat ter plaatse juist een bocht 'was. Te on geveer half acht kwam de trein uit Ilowth aanrijden en botste met oorver- doovend lawaai tegen de locomotief aan. Zoo hevig was de slag, dat velen dachten dat er een mij® ontploft was. Dit geloof werd nog vergroot door do omstandig heid, dat de zoldering van tal van cou- p'é's op de ontstelde reizigers viel. Rij tuigen werden ineeng'edrukt, vrouwen en kinderen gilden, tal van reizigers waren een bezwijming nabij. Een klein meisje kreeg twee diepe sneden over het gelaat. Zieken- en particuliere auto's brachten acht personen naar het ziekenhuis. Men verbaast zich er over, dat de trein niet ontspoord is na de botsing. Drie rijtui gen werden schier geheel vernield. Korte berichten. De Rijnlandoommissie heeft de ver tooning van de film, die aanschouwelijk voorstelt welke hoeveelheden steenkool Duitschland aan Frankrijk moet afstaan, in het bezette gebied verboden. Hetzelfde lot heeft een Duitsche brochure over de verantwoordelijkheid van den oorlog ondergaan. Te Halle zijn vijf communisten aan gehouden, verdacht van de dynamiet- aanslagen, die daar op nieuwjaarsavond zijn gepleegd. Xe Londen zijn de onderhandelingen voor de instelling van een exprestrein- gotrokken als ik reeds bij onze eerst© ontmoeting. Men denkt niet gunstig over haar volk. Engeland, onze vriend in voor spoed, bespot ons, nu alles ons tegenloopt en beult met onzer wreeden, overmoedi ge® vijand. Zoo spreekt het volk. Ik weet niet of het waai' is. Nadat ik 'aan mevrouw Ricordier ver slag had gegeven van mijn armenbezoek en door een alge.nleene inteekening oenige eerste benoodigdheden voor de zlieke En gelsehe dam© had gekregen, haastte ik mij naar het huis, waarin zlij woonde. Do oude .portierster schudde onheilspellend het hoofd, toen ik haar vraagde, waar ik 'de Engelsehe dam© vinden kon. Zij bracht mij tot boven aan de stee ion trap en duidde mij toen verder aan, hoe ik gaan moest onder een stroom van woorden, zooals lieden van haar klasse wel meer eigen is. Ik was blijde toen zij mij alleen liet, en, haar aanwijzingen volgend, ging ik .de steile houten trap op naar den zol der en klopte aan de eerste deur links. Moet dat het verblijf zijn voor een be schaafde vrouw! Want het was onmoge lijk te twijfelen aan haar recht op dien naam, wanneer men de beleefde, inne mende manieren van haar dochtertje had gezien. Ik tikte zachtjes aan de deur, waarop Lili ze opendeed en mij met een glimlach ontving. Stil, fluisterde zij, mama slaapt. Ik vond haar straks zoo. Het zal haar zoo goed doen; want door het hoesten heeft zij de laatste nachten volstrekt niet kun- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. veerdienst tusschen Harwich en Zeebrugg© nu ten einde gebracht. Men hoopt met het constructiewerk binnen zes maanden gereed te zijn en den dienst tegen Augus tus te kunnen beginnen. Er zijn drie trcinveerbooten aangeschaft, die elk in .staat zijn, een trein met een gewicht aan waggons van 54 ton over te 'brengen. Vooreerst zullen alleen goederen vervoerd worden. Het passagiersverkecr komt pas in de toekomst in aanmerking. Bij een brand in een woonhuis te iDublin zijn gisteravond vijf menschen omgekomen. De oorzaak van den brand was onvoorzichtigheid. In de omgeving van Plava (Italië) is een munitiedepot in de lucht gevlogen. Twee .personen werden gedood en vijf gewond. Voor de eerste maal sedert 1870 heb ben de Raliaansche Koning en de Paus in het openbaar samengewerkt, door res pectievelijk een zilveren tafelservies en een gouden medaille beschikbaar te stel len, om verkocht te worden ten bate van: de „anti-godslasterlijke" campagne te Verona. Gisterochtend zijn vijf soldaten, die deserteurs U;it het nationale 'leger waren, te iD'ublin terechtgesteld. De beklaagden hadden gevochten aan de zijde van de ongeregelden. Volgens het ;,8 Uhr Abendblatt" heeft Techow een der medeplichtigen aan den moord op Rathenau tezamen met een voormalig vliogerofficier, Schauer ge naamd, een poging gedaan om de straf gevangenis dennenburg te ontvluchten, welke poging op het laatste ooigenhlik werd verijdeld, doordat andere gevange nen, aan wie Techowl mededeeling van zijn plan had gedaan, dit verrieden. Gustave Bouvet, die in Juli een aanslag deed tegen den Franschcn pre sident, is tot 5 jaar dwangarbeid ver oordeeld. Te Praag is gisteren het proces wegens spionnag'e begonnen, dat ingespan nen .is tegen den afgevaardigde Baeran; die zich indertijd schuldig heeft gemaakt aan het werpen van stinkbommen in het parlement en nu beklaagd wordt van spionnago ten günste van Hongarije. De conferentie der Britsche en Amerikaansche commissies voor het fun- deeren der schulden is hedenmorgen be gonnen. Zij zal waarschijnlijk een beslis sing nemen in de grootste financieel© aangelegenheden, in de wcreldgeschiedei nis bekend. Vergadering Vafc een tralen. inzake werkloosheidsverze- k e r i n g. Gisteren kwa'men de Besturen van de vijf Vafcoentralen bijeen ter bespre king van de moeilijkheden,waarin de bij de Vafcoentralen aangesloten weik- loosheidsklassen zijn geraakt, als ge volg van de door de Regeering toege paste Maatregelen. Versanillenae plan nen werden besproken, welke nader aan het oordeel van de Besturen der Vafcoentralen zullen worden voorge legd en waarop op zeer korten termijn, een beslissing moet genomen worden. nen slapen. Zie maar, hoe rustig zij slaapt! Ik naderde het bed, het eenig over gebleven stuk huisraad in het kamertje en boog mij over het bleeke ingevallen gelaat. Ja, zij sliep rustig en kalm; want het was die slaap, waaruit men op aarde niet, meer ontwaakt. En dat moest ik nu aan de kleine weeze zeggen 1 Met moeite bedwong ik een luiden angst kreet en boog mij dieper over de sla pende om mijn ontroering te kunnen ver bergen voor het eenzaam achtergebleven kind. Doch toen ik eindelijk mijn hoofd ophief en Lili aanzag, begreep zij ter stond de waarheid. Hoewel een kind in jaren, is zij door zorg en ontbering al vroeg gerijpt. Zij behoefde slechts een. enkelen blik te slaan op mijn ontroerd gelaat om te begrijpen, dat de onbeweeg lijke gedaante op het bed niet sliep, maar dat haar moeder heengegaan was. Toen weerklonk in die kleine zolderkamer een zeeT bittere, smartelijke kreet, ©en kreet, die tot in den hoog sten hemel doordrong, ja zelfs tot voor den troon van God, daar ben ik zeker van. Er zijn sommige din gen, waarover men niet kan schrijven, waarvoor de menschelijke taal geen woor den heeft. Ik frad het r©eds vroeger ge voeld, maar nooit zoo sterk als vandaag. (Wordt vervolgd.) 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1