Leestafel. LOOP DER BEVOLKING. GEMEENTE 1 Januari 1922 Geboren Gevestigd f—H O Overleden Vei'trokken 1 Januari 1923 M. V. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. 3 UH M. Vr. Tot M. Vr. Tot. M. Vr. Totaal Vlissingen Kapelle Waarde 11122 11324 22446 235 192 128 819 701 1520 89 104 193 1000 784 1784 11088 11330 22418 1215 1175 2390 35 18 53 43 70 113 16 14 17 31 54 72 126 1225 1174 2399 487 475 962 8 9 17 13 12 25 11 5 4 9 12 15 27 491 477 968 Oudelande 376 367 743 10 14 24 16 17 33 5 3 8 11 13 16 29 386 374 760 's-Heer Abtskeike 191 201 392 7 4 11 o 9 11 3 1 2 3 7 13 20 195 199 394 Ritthern 335 318 653 n i 6 13 18 16 34 7 4 4 8 18 21 39 338 315 653 Oostburg 1214 1343 2557 24 19 43 122 100 222 29 25 17 42 98 87 185 1237 1358 2595 Zaaruslag 1742 1811 3553 47 37 84 61 61 122 23 18 41 72 66 138 1755 1825 3580 Schore 504 472 976 15 9 24 4"2 39 81 9 3 6 9 60 63 123 498 451 949 1 •den grond te stoken. Deze houding van Z. E. weerlegt Dr W.'s insinuatie, als zou ik ,,eene misleidende voorstelling omtrent credietwetten" hebben gegeven. Moest de spoorwet per sé worden uitgevoerd, dan had do tegenwoordige enquête geen zin: en daarom gaat het. Ik zou den Heer W„ nog gaarne antwoorden op zijne nogal onnoozele vraag, met welk recht wij revisie der plannen vragen. Hier zü hem dan geantwoord, dat wy dit doen met hot Techt van vrije Staatsburgers, provinci alen, ingelanden, gemeentenaren, die met be kommernis staren naar de groeiende finantiëele zorgen van hun land, hun provincie en van verschillende Igdmeenten, naar drukkende be lastingen met hooge opcenten, waarvan de invordering met klimmende moeilijkheden ge paard gaat; met het recht van den man, die begrijpt, dat de ingetreden sprongsgewijze daling van het nationale inkomen noodwendig moet voeren tot verhoudingsgewijs nóg scherper daling der middelen-opbrengsten, met als ge volg) weer klimmende budget-tekorten, nóg booger schuldenlast en ten slotte nrunt-deprici- atie, d.w.z. armoede voor iedereen. ,WÜ vragen die revisie met het recht van den man, die do oögen open houdt voor de eco nomische en politieke verschijnselen rondom hem, voor Europa's gebrek aan koopkracht, voerend tot doorziekende ellende in handel, scheepvaart, industrie en vóóral ook in land bouw en veeteelt. Wij ontleenen dat recht aan onze eerlijke overtuiging, dat een milli- oenen-uitgaaf slechts dan ten laste der ge meenschap mag worden gebracht, wanneer volstrekte n o o d z a k e I k hje i d daartoe ■dwingt, eeno noodzakelijkheid, welke tot heden nliet aannemelijk is gemaakt. Ten slotte ontleenen wij1 dat recht aan ouzo over tuiging, dat het isolement van Zuid-Beveland op 1> e t e t e en véél goedkooperc wijze is te verhelpen, dan door een verouderd ver voermiddel, welks kostbare aanleg en exploi tatie eene bespotting schijnen van de zoo dringend noodige bezuiniging op elk gebied. Met dit recht en met deze overtuiging vragen wij', die noch belanghebbenden zijn ïn eenige auto-onderneming, noch voordeelen plukken van spoorweg-aanleg, eeno rustige her-ovevweging van planwen uit een luxe tijdperk. Do door Dr W, in zijn artikel verstrekte -cijfers en becijferingen, zal men in de eerste plaats moeten zien in het licht zijner partijdig heid, zijner verhouding tot de Nederl. Spoor wegen. Ik acht mij voorshands niet in staat, ■ze aan bestaande gegevens te toetsen, omdat deze mij. uit den aard der zaak ontbreken. (Naar ik verwacht, zullen die cijfers binnen kort zakelijk worden bekritiseerd. Waar Dr W. aan het slot van zijn stuk vraagt: „zal de bevolking van Zuid-Beveland mij gelooven, waar ik voortdurend als „Belang hebbende" ben voorgesteld?", kan het ant woord niet anders luiden dan: „neen, gij zijt in deze niet op Uw woord alleen te gelooven, want ge zijt nu eenmaal in sterke mate persoonlijk belanghebbend bij doorzetting der plannen tot iederen prijs, hetgeen uit Uwe gansche houding duidelijk spreekt". Ben ik nu duidelijk geweest of heb ik weer „verdacht gemaakt"? Ik onderwerp die vraag 'met een gerust geweten aan Uwe lezers en aan U, mijnheer de Hoofd-Redacteur, wien ik wederom dank zeg voor de mij gegeven plaatsruimte. Hoogachtend, P. C. LABRIJN. Goes, 8 Januari 1923. (Wat ons aangaat, meer dan alle mogelijke personaliteiten, spreken tot ons besef de zake lijke vertoogen van enkele inzenders in ons blad ■en die wij, vonden in een hoofdartikel van de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" van 22 Dec., waarin o.a. 't onderstaande voorkomt „P. S'. Dengenen, die ondanks alles, toch nog vreezen, dat de Lokaalspoorweg op Zuid- Beveland een financieele strop zal worden voor gemeenten, waterschappen enz., moge (onderstaand schrijven een hart onder den v riem steken en hen van hun vrees genezen. Aan de Spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland te Goes. Utrecht, 15 November 1922. Naar aanleiding van uwe opmerking, dat er dn de streek een misverstand schijnt te bestaan omtrent, eventueele latere tekorten op de exploitatie van Uwe spoorwegen, be vestigen wij U, dat de S. S. als exploitante de volle risico van de exploitatie zal dragen en dat de ontworpen exploitatie-overeenkomst niet toelaat, eventueele tekorten te verhalen op hen, die voor den aanleg subsidie gaven. De Directie der Nederlandsehe Spoorwegen, w.g. H. VAN MANEN.". Wij vonden het bovenstaande herhaald en bevestigd in „De Maasbode" van Zaterdag. Tenzij dr Jenny W.eyerman, of iemand fenders?, nog wenschen te antwoorden, sluiten wij de discussies over de Spoor- of Auto- quaestie, welke onzen lezers buiten Zuid en Noord-Beveland op zijn allerzachtst gezegd, weinig belang inboezemt. Red.). kwieke Utrechtenaren; een anti-revolutionair weekblad, dat pogen wil het nu eens langer uit te houden dan zijn voorvaderen: Oranjo- vaan, waaraan onder anderen H. J. de Ligt, li. do Wjlde en de Waal Malcfijt tevergeefs hun beste krachten gewijd hebben; Het Sticht; Stichtscl# Dagblad; Stichtsche Courant en hod ,ze 'meier heeten mochten. Een friscb Niouwjaarsartikel van H. Colijn opent do rij ook herleeft de Sociale Briefwisseling tusschen Jan van Holland en Jan van 't Sticht, waar aan de bekwame pen van ds Koffijberg weleer niet vreemd scheen. In de commissie van t'edactiei komeet ioudfe» namen voor: Van Beeck Calkoen, Adriaanse, Van Andel, Van Asch van. Wijk; die het er nog eens op wagen willen. Wij wenschen hun zegen op hun arbeid. Van ouds was Utrecht, do stad dei' zeven kerkhoven, geen geschikle grond voor anti-revolutionair zaad. Er woonden steeds -te veel Christelijke tegenstanderswie de brochure van wijien Hoekstra van 1912 over vóór 25 jaren kent, die herinnert zich namen, waaronder van nog levenden, die do anti-rev. ■actie van ouds of daarna gram waren. Maar de kleyne luyden in stad en sticht kunnen hot doen. Mogen die allien hun roeping ver staan, opdat dit nieuwe weekblad leve 1 Wij ontvingen een proefnummer van >,Utrechtsch( Provinciaal Weekblad", onder redactie van prof. dr II. Visscher en andere 'Ongelukken. Te Nieuw-Weer- dinge is het zoontje van den heer H. door het op hol gaan van het paarden van den wagen gevallen en overreden. 'Het kind i was 'onmiddellijk dood. In de Molen vaart van den Veld-Maat polder te Haar- sRang is het lijk van den 22-jarigen/ J. v. A. gevonden, die sedert een 5-tal dagen vermist werd. Te Iierzog'en-i rath is door een ijlgoederentrein, een man van middelbaren leeftijd, die opi de rails liep; overreden en gedood. Het drama te Eindhoven. Omtrent dit drama verneemt de Tel. nog het volgende: Donderdagavond half zeven werd dhr. Desmet opgebeld door zekeren .linnenfa- brikant J. K. Met dezen K. stond D. in een eenigszins gespannen verhouding, daar de laatste den heer K. verdacht in nau were relatie te staan tot zijn echtgenoote. K. beweerde, dat hij hem ten onrechte van ontrouw met zijn vrouw verdacht, doch dat hjj wel wist, wie zich daaraan schuldig maakte, ml. een zekere B. uit Helmond. Hij wist, zoo verklaarde K„ de plaats van samenkomst, welke gere geld Domderdagsavonds in de bosschen tusschen Val kens waard en Leende plaats had en bood den heer Desmet aan hem met zijn auto naar die plaats te brengen om zich van een en ander te overtuigen. Er werd toen naar de plaats gereden. Even voorbij Valkenswaard reed. K. een bosch- weg in, ongeveer 2 K.M. voorbij het landgoed „Valkenhof". Daarna stapten zij uit en hadden intusschen reeds mot ge doofde lichten gereden. Zonder dat er iets bijzonders gebeurd was, trok toen plot seling de heer K. zijn revolver en loste een schot op den heer D., dat in zijn hoofd' terecht kwam. De heer D. wildo vluchten, waarop hem een kogel in den rug werd nagezonden. Toen de heer D. zich om- teelde, kreeg hij een kogel in den arm. Er ontstond een worsteling, waarbij de heer K. den heer D. de revolver tegen het hoofd zette en nogmaals aftrok. De revol ver weigerde echter. De heer K. puk te zich los en rende naar den auto, waar mede hij wegvluchtte. De hoer D. strom pelde het bosch uit en heeft nog onge- iveer '2 K.M. moeten loopen voor hij een woning bereikte, waar hij werd opgeno men. Hij baadde in zijn bloed. Onmiddellijk daarna arriveerden dr Dagevos en de ma rechaussee ter plaatse. Dr Dagtevos achtte overbrenging van liet slachtoffer naar het Gasthuis te Eindhoven noodzakelijk, het geen nog dienzelfden avond per auto ge schiedde. In Eindhoven werd hij onmid dellijk onder leiding van den commissaris van politie, dooi' de gemeente-politie in verhoor genomen. Intusschen had de marechaussee van Valkenswaard de Eindhovensche brigade gewaarschuwd ten einde K. te arrestee- ren. K. was niet thuis, maar zijn vader veklaarde, dat hij hem sturen zou. Tegen twaalf uur kwam K. zich inder daad aau de marechaussee-kazerne aan melden, maai' ontkende echter alles. Hij werd in het ziekenhuis met het slacht offer geconfronteerd. De heer D., die hij zijn volle bewustzijn was, verklaarde on middellijk, dat K. de dadel' was. K. bleef ontkennen. De marechaussee vond echter geen termen aanwezig om K. vrij te laten en deze werd dan ook in voorloopige hechtenis gehouden. Niet alleen het ge tuigenis van den getroffene, maar ook van verscheidene aanwezigen zijn zeier bezwarend voor den heer K. De hoed van het slachtoffer is nader hand teruggevonden, terwijl ook het wa pen, een kleine browning, waarmede de 'aanslag is gepleegd, op een berm tus schen Valkenswaard en Eindhoven gevon den is. Men vermoedt, dat de dader dit wapen op weg naai' Eindhoven heeft weg geworpen. Er waren geen patronen meer in. Elect ris c h klokgelui. Zater- fdagavond trok het te Alkmaar de aan dacht dat de klokken van de St. Domini- cus Kerk op de Laat lang en bijzonder forsch geluid werden. De oorzaak was, dat do groote torenklokken voor het eerst electi'is'ch werden geluid. De machines, daarvoor in den toren gemonteerd, zijn de eerste van dit type in Nederland. Het drama te Kerkdriel. De gebr. van V. te Kerkdriel, verdacht van mishandelingen, zwaai' lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, van Verharen te Kerkdriel, zijn na verhoor voor den rech tercommissaris te Tiet in vrijheid gesteld. Gebleken is, dat de moedei' in het water is gesprongen. De toestand van V. is re delijk wel en er bestaat geen Levensgevaar meei'. (Tel.) Een verdwenen gift. Van verschillende zijden was ons ter oore gekomen dat freule M. A. v. Weideren bi'sso Rengers na de voltrekking van haar huwelijk met jhr. Wl. O. Groeninx den burgemeester van Raalte flOOO had ter hand gesteld, bestemd voor het Pro- testantscho en R.-K. Armbestuur. Na in formatie bij do betrokken armbesturen is ons gebleken, dat ze geen van beide een cent hebben ontvangen. De Ned. Herv. predikant, bij! wien w'ijl eveneens inlich tingen vroegen, verzekerde ons pertinent te weten dat er geld w'as -gegeven (hiji noemde f 500) doch dat dit niet door den burgemeester was afgedragen. 'Het huwe lijk is 6 Apiril 1922 voltrokken. De milde geefster heeft zich met haar man naar Mexico begeven. (Volk). Moordaanslag. Te Geervliet is een moordaanslag gepleegd op! den land bouwer A. Piek aldaar. Hij: ontmoette 's avonds op: een weg tusschen zijn wei landen een man, die zich op hem wierpl en hem een slag in het gezicht gaf, waarschijnlijk met een boksbeugel. P. viel op den grond en werd opl het hoofd ge trapt. Daarna trachtte de aanvaller een das over P.'s hals te krijlgen om hem te worgen. Met alle 'kracht trachtte P. zich hiertegen te verzetten, waarop 'hiji dooi den man in een sloot werd geworpen, waarin gelukkig niet veel water was. Daarna Is de onverlaat verdwenen. P. kon zich nog naar huis begeven, waarna de dokter ontboden werd en tevens de politie op de hoogte Werd gesteld. Men vermoedt hier te doen te hebben met een geval van wraak daar van roofzucht niets bleek. In verband met een en ander is aangehouden zekere H. die echter ontkent daar .geweest te zijn. D'e toestand van P. is redelijk wel. Vree se lijk drama. Een droe vig drama heeft zich Vrijdagnacht in Den Hpag afgespeeld. Een moeder heeft zich met h,aai' beide kinderen van het leven beroofd. Toen dien nacht zekere H. thuis kwam in zijn woning, Rembrandtstraat 154, ki'eeg hij twist met zijn. vrouw. Deze liep zoo hoog, dal de vrouw in radei- loozen toestand het huis uit liep, haai' beide kinderen, ©en meisje van vier en een half, een jongen van vijf iön een half jaar medenemend. De huren, die door de ruzie uit hun slaap waren gewekt, zagen de opgewonden vrouw de woning,- veflaten ©p daar zij het ergste vreesden,' gingen zij haar achterna, idoch door de duisternis verloren zij ten slotte vrouw en kinderen uit het oog. Het drietal is niet teruggekeerd, maar Zaterdagochtend werd het dochtertje dood uit den Zuid- Buitensingel opgehaald. Het lag voor d.e hand te vermoeden, dat ook de moeder en het zoontje den dood in het water hadden gevonden en de po litie haastte zich de gracht af te gaan dreggen. Omtrent het drama deelt het Oorr.-bur. nog de volgende bizonderheden mee: De mam, die z.g. eigen baas is, is graniet- bewerker en verdient als zoodanig goed geld. De man verbraste evenwel het meeste geld, zoodat voor het huisgezin slechts weinig overbleef. Herhaalde malen gaf dit gedrag van den man aanleiding tot huiselijke twisten, waarbij de man, volgens mededeeling der buren, zich niet ontzag zijn vrouw soms ernstig te mishandelen. Het is dan ook verschillende keeren voorgekomen, dat de 34-jarige vrouw, die van nature erg ze nuwachtig was, de straat opvluchtte en dialn bij buren een onderkomen moest zoe ken. Ook gebeurde het wel, dat de vrouw op 'straat ineenzakte en dan ergens moest worden binnengedragen. Nog dezen zo- mei' is het voorgekomen dat zes agenten den man uit de woning hebben moeten hjalen, en hem daarna beschermen tegen het woedende publiek, dat steeds diep medelijden met de arme vrouw had. Soms kwam de man dagenlang niet thuis, zijn vrouw en kinderen maar aan hun lot overlatend. Dit was nu ook we der het geval geweest. Nadat de man eenige nachten was weggebleven, kwam liij Vrijdagavond om 10 uur even tliuis,. Rok zijn goede kleeren aan fin vertrok weer. Dit alles had de vrouw in hoogst overspannen toestand gebracht en blijk- bhar in een vlaag van waanzin is zij om viel' uur van haar bed opgestaan, heeft blaar beide kinderen gegrepen en is luid gillend in haar nachtklceding de straat opgevlucht in de richting van den Zuid- Buitensingel. Zaterdagmiddag omstreeks 1.30 uur'is ook het lijk van de vrouw opgedi'egd. Een kogel in het hoofd ge drongen. De Justitie te Tiel stelt een onderzoek, in naar een ernstig ongeval j.l. Zondag het vijfjarig zoontje van den hakkel' K. 'te Zoelen overkomen. Een kogel uit de revolver van den gemeente veldwachter aldaar is het kind naast den neus het hoofd binnengedrongen en in het achterhoofd blijven zitten, zooals bij het onderzoifek met Röntgenstralen is gebleken. Men vreest of voor het verlies van het leven of voor dat van de verstan delijke vermogens van den kleine. Gevecht tusschen politie en jongens. In de grensplaats Bor- ken had gisteren een ernstig gevecht plaats tusschen 30 jongens en twee po litiemannen. De laatsten moesten om zich te verdedigen hun revolvers gebrui ken. Daarbij werden drie jongens ernstig getroffen en doodelijk gewond naar het ziekenhuis gebracht. Zes jongens werden licht gewond. Het dorpje Berken ligt nabij Winterswijk, even over de Dfuitschegrens. (Tel.) Een handige opdichtster. Bij de Arnhemsche politie werd in den loopi dor vorige maand eenige malen aangifte gedaan door winkeliers dat zij waren opgelicht voor bedragen aan geld door een hun onbekend meisjie. Het is der Arnhemsche politie thans gelukt, ï^eldt de „N. Arnh. Crt.", haar op het spoor te komen. D'e oplichtster is een meisje van 19 jaar, uit Huizen afkomstig, die daar als dienstbode in betrekking was. Zijl ging als volgt te werkWanneer zij in de stad iemand, waarvan zij wist dat hij te Huizen woonde, een winkel zag binnengaan, onthield hij1 dit adres van den winkel en vereerde den winkelier eenigen tijd later met een bezoek, vertelde dan, dat zij de dienstbode was van die en die uit Huizen, dat zij voor haar patroon verschillende boodschappen in de stad moest doen, maar nu vergeten had geld mee te nemen! En daarop volgde het ver zoek haar een f40 te leenen, waaraan meestal door den winkelier werd vol daan, Maar het geld zag men nooit terug. De jeugdige oplichtster is dezer dagen door de politie aangehouden. E e it a a r ts -oplichter. Ter be schikking van de justitie is gesteld A. B., een jongmensch, dat ten huize van zijn ouders te Alphen is aangehouden. Toen de politie daar navraag naar deed, bleek hij .zich in een buffetkast verstopt te hebben. Hij wordt ervan verdacht, een Rotterdammer voor verschillende bedra gen aan geld te hebben opgelicht. Hij had met diens dochter kennis gemaakt en maakte met haar reisjes naar Den Haag, Alphen, enz. Telkens wist hij dan geld los te krijgen en ook werd hem geld verstrekt na het schrijven van verschillen de brieven, waarin hij voorgaf een zaak te z'ullen beginnen. Then hij' plotseling het meisje in den steek liet en niets meer van ,zich deed hooren, kwamen zijn i bedoelingen aan het licht. Door aanranders in den Rijn geworpen. Te Emmerik werd Vrijdag middag een ingezetene uit Hamm in de wachtkamer van het station door twee rtiedewachlienden tot een korte wandeling uitgenoodigd. De invitatie werd aangeno men. Aan den Rijn gekomen, werd de rei ziger plotseling door beide personen ge grepen, van alles beroofd, van zijn jas ontdaan en vervolgens in den Rijn gewor pen. De man wist zich zwemmende te redden. De daders, die -onbekend zijn ge bleven, wisten te ontkomen. T y p h u s. In Kethel lieerscht de typhus-ziekte. 20 Dcc. j.l. werd het eerste geval ge constateerd, dat spoedig tot 22 gevallen over 1'2 gezinnen opliep. Dertien patiën ten werden in de ziekenhuizen te Delft j en Rotterdam opgenomen, waar zij op i rekening der gemeente Kethel worden ver pleegd; de overige genieten thuis hun verpleging. Van deze zijn reeds eenige weer hersteld, een jongetje van 11 jaar is overleden. De toestand fdier patiënten kaïn over 't algemeen vrij gunstig worden genoemd. Moord en zelfmoord. In de gemeente Brunssum, nabij den Heksenberg heeft een 18-jarige jongen zijn meisje van het leven beroofd en daarna zelfmoord gepleegd. Omtrent de oorzaak van dit drama verneemt de „Tel." het volgende: Ee'n 21-jarige 'Onderwijzeres-, te Amster dam woonachtig en daar op een der scho len werkzaam, was met de Kerstvacantie op bezoek bij haar broer in Brunssum. Deze laatste was gehuwd met een Duit- sche weduwe, die een zoon had van 18 jaren, P. genaamd. Tusschen de on derwijzeres en dien jongen was een lief desbetrekking ontstaan, die door de ouders niet goedgekeurd werd. Het meisje zou Donderdagmiddag weder naar Amsterdam vertrekken. Haai: broer, die in Heerlen werkzaam is, zou daar aan den trein afscheid van haar nemen. De broer zag echter zijn zuster niet aan den trein en j begaf zich, denkende dat zij te laat ge- j komen was, naar Brunssum, waar hij, j een door het meisje geschreven brief vond, die op zelfmoord wees. Ook de jongen had eenige regels geschreven, waarin hij: te kennen gaf, eveneens te willen sterven. Onmiddellijk werd de politie te Brussum gewaarschuwd. Zaterdagmiddag ontdekte de broer, die al zoekende nabij den Hek senberg gekomen was het lijk van zijn zuster en daarnaast dat van zijn stiefzoon. Het meisje bleek met een revolverschot in het linkeroor gedood te zijn door den joegen, die vervolgens en eveneens met een schot in het oor zich zelf van het leven beroofd had. Beiden moeten, zooals uit de ligging der lijken valt op te maken, onmiddellijk dood geweest zijn. Smokkelen en de Malaise. Hoe welig de smokkel tiert aan onze Zuid-Oostelijke grens en vooral in de mijn streek, meldt men aan de Maasbode uit Kerkrade Wat hier dag in dag uit, door groot en klein van beiderlei geslacht, meeren- deels van Duitsche nationaliteit, langs de huizen aangeboden wordt, hiervan kan zich een bewoner uit het Noorden van ons land jnoeilijk een begrip maken. Er is hoegenaamd geen artikel, waarmede niet gevent wordt. Levensmiddelen als eieren komen wekelijks alleen in Kerkrade bij1 de honderdduizend over do grens en boter bij duizenden ponden, cognac en andere 'likeuren eveneens in groote hoeveelheden, verder odeurs en andere coiffeursbenoo- digdheden, huishoudgerei, galanterieën, papierwaren en speelgoed enz. Vleesch, tabak, medicamenten, te veel om op te noemen. Dat in de mijnstreek de zaken zoo slecht gaan en zoo menige nei'ingdo-ende ■Leldort, valt derhalve niet te verwonderen. Tevens ligt het voor de hand dat het voor Hollandsche grossiers doelloos is voor zaken de mijhstreek te bezoeken. Wanneer xn dezen de regeering geen straffere maatregelen neemt, zal het niet uitbleven of de Nederlandsehe schatkist zal hiervan eveneens nadeeligo gevolgen ondervinden. Het mes. Ia een logement aan de Amiminitiehaven in Den Haag is Vrijdag avond een "48-jarige koopman door een logeergast met een' mes zeer ernstig in den rug gestoken. Die dader is gevlucht;' hij is nog niet aangehouden. Een museum dief. De Dres- densche piolitie heeft de hand gelegd opi een jongen man, die uit het museum der stad enkele kostbaarheden had ge stolen, waaronder de trouwringen van den dichter O'tto Ludwig en diens vrouwi De zaalwachter, die verdenking tegen hem had opgevat, zag; hem op! het plein voor het museum in gesprek met een po litieagent; hij liep er heen en beschuldigde den man van den diefstal. Deze, een 24-jarig tooneelspeler uit Konigsberg, Schrenk geheeten, bekende terstond. Ver moedelijk is hiji ook de dief van de kost bare Perzische kunstvoorwerpen, die on langs uit het Kaiser Wilhelm-Museum werden ontvreemd, van den zilveren be ker en een met zilver gemonteerde kokos noot uit het museum te Hamburg, van schilderijen en een zeldzaam antiek hor logo uit het museum te Erfurt. O'ok wordt hij van inbraak verdacht in het Staatsmuseum te Weimar, waarbij de trouwringen van Goethe en Christian© alsmede Goethe's gouden hoiloge ver loren gingen, want de piersoonsbeschrij- ving van den 'Weimarschen dief piast volkomen op- Schrenk. Die man werd in verzekerde bewaring genomen. Rotterdam, 8 Jan. 1923. Gr a a o mar kt. Tarwe met ruim aan bod, lager verkocht f 11.40f 11.75. Uit gezochte partijtjes daarboven betaald. Af wijkende f 10.75-f 11. Rogge f 10.25-10.50, Gerst (chevallier) f 10.'25f 10.75. Haver ruim getoomd, lager verkocht f 10f 11.35. Kleine -groene erwten flauwer gestemd f 18 f 22.75, extra grove kwaliteit iets boo ger. Bruine boonen weinig ter markt, on veranderd geste'md. DEN HAAG. V.Dl. Die Hooge Raad heeft verworp'en het beroep) ingesteld door M. Emmer, wegens moord door de Arn hemsche rechtbank tot 15 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Het vonnis is dus bevestigd. D'EN HAAG. V.Dl. Het Djep. van Buï- tenlandsche Zaken meldt, dat gisteren te Athene op 41-jarigen leeftijd ten ge volge van longontsteking is overleden oinze gezant Jhr. mr dr H. If. de Beaufort. EINDHOVEN. Het Volk meldt, dat ook mevrouw Desmet is gearresteerd. Men meent te weten, dat zij na den moordaan slag op haar man is ingestapt in de auto, toen K. daarmee vóór kwam. AMSTERDAM. Van werkgeverszijde wordt medegedeeld, dat in Leeuwarden, Bergum, Deventer, en Leiden de sta king in die typografie volkomen is ge ëindigd. De stakers hebben zich bij de patroons gemeld en zijn onder de nieuwe voorwaarden aan het werk gegaan, voor zoover zij aangenomen zijln. In Amster dam zijn nu nog een 40-tal stakers. AMSTERDAM. V.D. In den afgeloopen nacht heeft in een perceel in de Anje liersstraat een brand gewoed. De brand weer haalde twee kinderen bewusteloos van de derde etage. Ze werden door een dokter weer tot bewustzijn gebracht. De brand is door een petroleumlampje ont staan. De ouders waren niet thuis. De toestand dgr kinderen, die beiden brand wonden bekwamen, is nog ernstig. LEIDEN. V.D-, .Hedenmorgen is hier overleden de 84-jarige prof. dr. H. G. v. d. Sande-Bakhuijzen. PARIJS. V. D. De bladen melden, dat 40 mijningenieurs naar Essen zullen ver trekken om het bestuur van de mijnen in het Ruhrgebied over te nemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 3