Binnenland. lilt de Provincie. Kerknieuws. Inpzonflen Stukken. en een der meest belangrijke nationale posten in het district Cork veroverd. Te Waterford zijn soldaten van het vrijstaats- leger in een hinderlaag gelokt, waarbij één van hen werd gedood, twee anderen werden gewond. Op de lijn Palace East- Ballymullet is door gewapende mannen een trein tot stilstand gebracht, zijn de passagiers er uit gezet en de wagens in brand gestoken. Ten slotte is door de vrijstaat-autori- teiten te Dublin in Harcourtstreet no. 6 mi's Maud Gonne Mc. Bride gearresteerd. Zij is een onverzoenlijke republikeinsche en anti-Engelsch gezind. Haar man streed destijds aan de zijde der Boeren in Z.- Afrika. en werd gedurende den Ierschen opstand in 1916 ter dood veroordeeld en gefusilleerd. De reden der arrestatie wordt niet opgegeven. Harcourtstreet no/. 6 moet ook, volgens een mededeeling van De Va lera, hel: nieuwe hoofdkwartier der Sinn- Feiners te Dublin zijn. Korte berichten. De Zuid-Slavische regeering heeft besloten krachtige maatregelen te nemen tegen den nood in het Zuid-Westen des lands, in Dalmatië, Montenegro en de Herzegowina. Er zal een groote hoeveel heid graan ten deele tegen den kostenden prijs en ten dcelc kosteloos worden ver deeld. De stad Rosewood in Florida is verwoest en een aantal menschen, volgens sommige berichten 22, zijner gedood, Jen- Igevolge van een botsing tusschen blan ken en negers, die men beschuldigde van een aanval op blanke vrouwen. In het stadje Luetzen bij Leipzig is typhusepidemie uitgebroken, die reeds twee slachtoffers heeft geëischt. De eer ste ziektegevallen zijn 14 dagen geleden opgetreden, waarschijnlijk door de infectie van een bron. Daarna scheen het alsof de ziekte zou verdwijnen, doch juist in de laatste dagen zijn 27 menschen ziek geworden en naar hel ziekenhuis ver voerd. In liet stadje van 4000 inwoners lieerscht groote opgewondenheid. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft het Duilsche ongeveer 200 miljoen mark gezonden ter leniging van den nood onder de Duitsche kinderen. In een metaahvarenfabriek te Sofia heeft een ontploffing van ontvlambare stoffen plaats gehad. Een tiental gebou wen werd verwoest of ernstig beschadigd. Er ,zijn veel dooden en gewonden. Uit de p'uinhoopen zijn reeds twintig lijken le voorschijn gehaald. Nabij1 Brussel is een militair vlieg tuig neergestort. Het kwam eerst in de takken van een boom terecht en viel vervolgens op den grond te pletter. De inzittenden werden in een hetreurens- waardigen toestand onder de wrakstukken uitgehaald. Een adjudant-onderofficier overleed spoedig, een luitenant werd hoogst ernstig gekwetst. Op den Ierschen Zuiderspoorweg heeft een botsing plaats gehad, doordat rebellen de locomotief van 'een goederen trein hadden losgemaakt en deze locomo tief langs de lijn hadden losgelaten, waar zij botste op een passagierstrein. Er wer den wagons ingedrukt, waarbij personen werden gekwetst. De Anfwerpsche havenarbeiders zul len Dinsdag het werk weer hervatten. 'Hamburg schijnt steeds meer een smokkelplaats voor opium te worden. Zoo iwerd nu weer op) het Nederlandscho stoomschip „Garoet" voor 18 millioen ,mark opium in beslag genomen, die zich in het bezit van Chineesche schepelingen bevond en naar het buitenland moest worden gesmokkeld. Enkele Engelsche bladen melden, dat het voornemen bestaat om "de bij; het vredesverdrag door België verworven districten Eupen en Malmedy tot een tiende provincie samen te voegen. De provinciale besturen van Luik en Luxem burg voelen er blijkbaar weinig voor, om den last van het bestuur der inge lijfde gewesten op' zich te nemen. Verleden laar overleed de bekende iutuier Graham Bell, die vooral op tele- foongebied zooveel had gepresteerd. Thans is ook zijn weduwe overleden, naar men zegt, omdat zij was blijven tobben over den dood van haar man. Mevr. Gra- hem Bell was, toen zij nog een meisje .was, doof geworden, als gevolg van een aanval van roodvonk. Het was op haar aandringen, en in haar belang, dat Gra ham Bell zijn uitvindingen op het ge bied der telefoon deed. Mevr. Graham Bell had zich zeer verdienstelijk gemaakt voor het onderwijs aan doofstommen. Te Manilla is groote consternatie gewekt door het drieste optreden van een bende inlandsche boosdoeners. Bij pogin gen om de misdadigers te vatten werden een piolitie-agent en een rechter doodge schoten. De daders zijn nog niet gevat. Bezuiniging bij het kadaster. In Juli a.s. zullen twaalf der oudsten van het corps landmeters van het kadas ter den dienst met pensioen verlaten. Hun plaatsen zullen niet aangevuld worden. In het afgeloopen jaar zijn reeds vijf der Oudsten op pensioen gesteld, die ook niet vervangen worden. Tevens zullen enkele der oudste ingenieurs-verificateurs van het kadaster wegens het bereiken der leef tijdsgrens eervol ontslag nemen. Thans afgewezen! Naar aanleiding van den brief van den heer Wilton, heeft zich Donderdag middag een groot aantal Rotterdamschc werklooze metaalbewerkers aan de poort van de fabriek van Wilton vervoegd. Zij allen wilden gaarne aan het werk. Door de werkbazen werd echter medegedeeld, dat geen enkele werklooze kon worden aangenomen. De heer W. riep de hulp der politie in, die de arbeiders verspreidde. Ook Vrijdagmorgen vervoegden zich we der vele werkloozen om werk aan de Wilton-fabriek. Geen enkele werd aan genomen. Een afscheid. De Nederlandsche commandant van het Leger des Ileils, de heer Howard, heeft na bijna vierjarigen arbeid hier te lande afscheid genomen. De samenkomst stond ouder leiding van den chef-secretaris, kolonel B. Vlas. Deze opende met gebed en hield een toespraak, waarin hij opmerkte, dat het Leger des Heils, en allen die in zijn arbeid belang stellen, Commandant Howard met ge mengde gevoelens zien heengaan. De Ge neraal heeft hem echter teruggeroepen, omdat de gezondheidstoestand van den Commandant een beletsel was om langer aan 't hoofd van den arbeid in Neder land te staan. De drukkers stakingen. De toestand in Haarlem was Vrijdag en Zaterdag nog gespannen. De werkwilli gen werden door een groote menigte naar huis gebracht en als gevolg daarvan kwa men hier en daar relletjes voor. Maar Zaterdagavond begonnen de stakers er blijkbaar genoeg van te krijgen. De A.N.T'.B.'ers besloten n.l. de staking op te heffen en Maandagmorgen op de nieuwe voorwaarden aan den arbeid te gaan, mits allen weer in dienst werden genomen. Te Zutphen is 't nog lang niet rustig. Een werkwillige magazijnmeester werd ge volgd door een troep stakers en straat publiek en werd door een stukenden ty pograaf mishandeld. Proces-verbaal is op gemaakt. Te Amersfoort hebben vele typografen hedenmorgen het werk op de nieuwe voor waarden hervat. Op enkele drukkerijen is aangeplakt, dat do typografen, welke vandaag nog niet aan den arbeid zijn gegaan als ontslagen zullen worden be schouwd. De telefoonkabel Nederland Engeland. Er verluidde, dat het gebruik van den telefoonkabel NederlandEngeland zoo druk is, dat hij feitelijk al niet meer aan de behoefte voldoet. Om zekerheid in dezen te verkrijgen heeft het „Vad." zich tot Ir. A. E. R. Collettc gewend, die bij de totstandkoming van deze verbinding zoo'n groole rol heeft gespeeld en het beheer over den kabel voert. Hij beves tigde hot gerucht. Gemiddeld is er per dag aanvraag van een 80 gesprekken. Het rendement is evenredig aan die be langstelling en tot. dusver is een revenu van het kapitaal gemaakt ten bedrage van 12 percent, wat boven alle verwach ting gaat. Wie de opmerking mocht maliën, dat 80 maal 3 minuten lang geen dag vormen, bedenke, dal Uit den aard der zaak deze kabel slechts op bepaalde daggedeelten drük gebruikt wordt, omdat het wel ge wichtige, commerciëele mededeelingen moeten zijn, waarvoor men f 6 per 3 minuten over heeft. Na zes uur bedraagt het tarief f3.50. Wat het revenu betreft, moet in het oog worden gehouden, dat alleen de op brengst der gesprekken bedoeld wordt. Het zou wel kunnen blijken, dat de telefoni sche verbinding het normale aantal tele grammen heeft verminderd en dan zou natuurlijk zoo'n vermindering ten nadeele van de telefoonopbrengst geboekt moe ten worden. De Duitsche levensver zekeringen. Omtrent den stand van de quaestie der buitenland,sche verzekeringen bij Duit sche maatschappijen wordt vernomen, dat de besprekingen met het Nederlandsche beschermingscomité nog in het eerste sta dium verkeeren. Het gaat daarbij momen teel voornamelijk om de vraag, of de Duitsche regeering bereid zou zijn garantie te geven voor een in termijnen aanzui veren van het bedrag, dat aan de pre mie-reserve te kort komt, en of men in Nederland al dan niet genoegen zou ne men met een regeling op zulk een basis. De Zegelwet. Wie bericht van ontvangst wenscht te geven van geïnde gelden, die mag zich wel goed bedenken over den vorm, waar in hij dat doet. Men zondigt vaak uit onwetendheid. Zoo kwam ons het volgen de geval ter oore. Een illustratrice had van een uitgever per giro een bedrag ontvangen, en schreef dezen een brief kaart, waarop ze voor de zending be dankte; eigenlijk alleen uit beleefdheid, want het bewijs van overschrijving be rustte natuurlijk bij den uitgever en gold als quitantie. Een belastingambtenaar, die de papieren van den uitgever inspecteerde, ontdekte de briefkaart, en de schrijfster ervan werd met f 100 beboet zonder voorafgaande waarschuwing. Men ,zij dus voorzichtig. Een kennis geving eener geldzending (waaronder de wet mede verstaat vreemde muntspeciën, bankpapier, coupons, postwissels, cheques en ander handelspapier) is in elk geval aan een zegelrecht van fO.10 onderwor pen, al wordt het bedrag van de zen ding niet genoemd; dus ook een briefkaart met de mededeeling: „ik heb uwe remise ontvangen", zelfs een visite-kaartje met een paar woorden of letters er op, die het ontvangen van een geldzending beves tigen. De eenige uitzondering op dezen regel betreft ontvangstmelding van be dragen beneden f 10, mits dit bedrag in het stuk uitdrukkelijk wordt genoemd. De mededeeling bijv.„ik heb Uw remise van f8 ontvangen" .is dus vrij. De boete van 1' 100 op overtreding ge steld, is verschuldigd 'door hem, die het stuk heeft onderteekend; in geval van nietonderteekening door den ,,'uitgever" van het geld. Degene, aan wien het niet behoorlijk gezegelde stuk is gezonden moet dat, on der opgaaf van naam en woonplaats van den afzender, binnen één maand aan 's rijks ambtenaar aanbieden, op straffe van aansprakelijkheid voor de boete. (Hand.) Bezuiniging. Met ingang van 1 Januari 1923 wordt aan de verlofsmilitairen (soldijgenieten- clen) geen vergoeding wegens 'gemis van levensmiddelen bij afwezigheid met verlof meer gegeven. Die vergoeding bedroeg voorheen f0.55 per dag, welke vergoeding wekelijks bij het gaan met permissie op Zondag aan honderden werd uitbetaald. Deze maatregel is gisteren voor 't eerst toegepast. Men schat de daardoor te be reiken bezuiniging op rond f 1000 per week. i Als ge jgeen eetlust hebt, ge u humeu rig en terneergeslagen voelt, dient gij' Foster's Maagpallen te gebruiken. Dit ge neesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsver tering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagp'illen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in apotheken en drogistzaken. (10) Bouwvakstaking in Z. Vlaanderen. Door de patroons iu. Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is een loonsverlaging van 20 pet. ingevoerd. De bouwarbeiders van Terneuzen hebben deze verlaging niet aanvaard en hebben Dinsdagmorgen het werk niet hervat. De stakers, ongeveer 50 man, zijn bijna allen lid van den modernen Bouwarbeidershond. Het uitzicht bestaat, dat de besturen der samenwerkende organisaties in onderhan deling zullen treden met de gewestelijke- patroonsorganisaties. (Volk.) Een goed voorbeeld. Naar wij uit goede bron vernemen, beeft de di rectie van de maatschappij „De Wilhel- minapolder" aan al het bij haar in dienst zijnde personeel de beide Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag het volle dagloon uit gekeerd. Daar er tegenwoordig (en niet ten onrechte) veel gesproken wordt over het te weinig-inkomen in vele behoeftige landarbeidersgezinnen, zoo mogen wij dit goede voorbeeld, dat voorzeker aller na volging verdient, niet verzuimen te ver melden. In de lijst van de in 1922 op de verschillende Nederlandsche werven te water gelaten schepen, Heffen wij voor Zeeland aan: Van de werf ,,'s Lands Wel varen" te Vlaardingen de motorvrachtboot Anna Maria voor den heer van Waarde te Goes; van de werf „'t Huis de Mier wede" te Papendi'echt de sleepboot „Zee hond" voor den heer L. Noels te Hans- weert; van de werf „de Vooruitgang" te Alphen a. d. Rijn motorbooten voor de hoeren W. Roest en L. de Meijer, beiden te Breskens; van Putten, Hoofdplaat; A. v. d. Linde, Sas van Gent; 'Gehr. dte Rijke, Zonnemaii'e; J. v. d. Vliet, Sint Philipslajnd; J. M. Koole, Sas van Gent; van de werf „Vooruit" te Enkhuizen een motor-mosselaak voor den heer C. Ram- meloo-de Zutter, Philippine; van de werf van Prins te Arnhem een Gastransport- vaai'tuig voor de Kon. Nedei'l. Marine te Vlissingen. in aanbouw waren op 31 December op de werf v.h. J. Smit Czn. te Alblasser- dam: een motorvrachtboot voor de firma A. M. Kuijper Co. te Middelburg; op de werf „-do Dageraad" te Woubrugge een motorboot voor den heer P. C. Soetensi te Tholen. Vlan de werf van de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen werden te water ge laten in 1922: de mailboot Mecklenburg voor de Zeeland; het vrachtstoomschip „Kerfosoro" voor den Rotter dam schen Lloyd te Rotterdam; de onderzeebooten K. VIII en K. IX voor de Kon. Ned.i Marine. In aanbouw zijn nog op deze werf: het passagiers- en vrachtstoomschip „Slamat'' voor den Rotterdamschen Lloyd te Rot terdam; de kruiser „Java" eu de onder zeebooten IC. X en O. 9 voor de ICon. Ned. Marine. Van de werf Zeeland te Hansweert werd te water gelaten het vrachtstoomschip Leonoi'a voor Jensen Neptunhaus te Ham burg. Goes. S t U k k e n Gemeenteraad. Inzake de kwestie der Spoorwegen in Zuid-Beveland schrijven B. en W. aan den Raad: Gedep. Staten wenschen na eerst het advies van B. en W. te hebben inge wonnen omtrent het al of niet wensche- lijke van opschorting der plannen van de spoorwegen in Zuid-Beveland, ook nog de meening dienaangaande van den Raad te vernemen. De totstandkoming dor verschillende wetten en besluiten van openbare colle ges op dezen spoorwegaanleg betrekking hebbende heeft waarlijk niet in een over ijlde stemming of zonder behoorlijke voor bereiding plaats gehad. Integendeel was hiermede gemoeid een tijdvak van onge veer twintig jaren. Thans nu alles gereed is, aankoop van gronden reeds in belang rijke mate heelt plaats gehad en de noo- dige grond- en andere werken spoedig zullen aanvangen, achten enkele personen zich geroepen een actie te gaan voeren, om, gelijk zij beweren, opschorting te ver krijgen. Leest men de .verschillende daar- lover in de bladen opgenomen ingezonden stukken, dan komt men tot de conclusie, dat door verschillende inzenders, voorzoo- veel ze bij opschorting der plannen geen particulier belang hebben, een spoorweg wordt beschouwd als een weelde-artikel, waarbij slechts belang hebben enkelen wier beroep het medebrengt, dat zij' zich dikwijls verplaatsen. In bedoelde stuk ken toch wordt steeds beweerd, dat auto- mobielomnibussen evengoed, ja zelfs be ter in de behoefte kunnen voorzien. Deze inzenders verliezen geheel Uit het oog, dat bij alle spoorwegen (zeer enkele uit gezonderd) juist het personenvervoer bij zaak, doch integendeel het goederenver voer hoofdzaak is. Dat evenwel ook op een belangrijk personenvervoer gerekend mag worden, bewijzen wel de overladen motorbussen, die meermalen, vooral in de richting Iloedekenskerke vertrekken, en waarin men vaak een half uur te voren plaats neemt om slechts dc zekerheid te bezitten medegenomen te zullen wor den. Goederenvervoer door middel van geregelde vrachtautomobieldiensten zou dermate ruïneus zijn voor de bestaande wegen, dat de voor het onderhoud daar van ten beste de kosten o.i. verre het bedrag zouden overtreffen, hetwelk thans als jaarlijksclie bijdrage aan de lokaal- spoorwegmaatschappij moet worden uitge geven en hetwelk men door stopzetting der plannen denkt uit te sparen. Het is dan ook opmerkelijk en van hun stand punt bezien, zeer begrijpelijk, dat door de tegenstanders van den spoorweg van goe derenvervoer niet of althans nagenoeg niet gerept wordt. Uitgaande van een eenmaal o.i. ver keerdelijk ingenomen standpunt, wordt de thans heersehende malaise aangewend als een argument lot stopzetting der plannen, doch men verliest uit het oog, dat juist een allerbelangrijkste factor van weder opbloei is gelegen in snelle en goede middelen van vrachtvervoer. Dat deze stel ling verre van een theoretische is, doch geheel haar steun vindt in de werkelijk heid, bewijst wel de sterke opbloei van de vroeger geheel geïsoleerd liggende stre ken in het oosten van ons land. Waar in die streken van heide en veen dc spoorwegen zulk een belangrijke verhef fing van het oeconomisch en beschavings peil der ingezetenen hebben teweeg ge bracht, daar mag met alle reden wor den verwacht, dat zulks nog in veel groo- tere mate het geval zal zijn in Zuid- Bevel and met zijn rijken bodem. Tenslotte nog dit: mocht het onver hoopt aan de verschillende agitators ge lukken om de spoorwegplannen te doen opschorten, dan is het verkrijgen van spoorwegen heslist voor lange jaren voor de bevolking van Zuid-Beveland uilgeslo ten en zullen de daarvoor op de staats- begrooting uitgetrokken gelden ongetwij feld spoedig worden aangewend voor spoorwegaanleg in andere streken waar men minder kortzichtig is en het nieuwe vervoermiddel met open armen zal ont vangen. De dooi' de bewoners van Zuid- Beveland in den vorm van Rijksbelasting opgebrachte gelden zullen dan worden benut in streken, waarmede ons eiland in geen enkele relatie staat. Mitsdien meenen B. en W. den Raad ernstig in overweging te moeten geven aan te dringen op een zoo spoedig moge lijk verdei uitvoeren der bestaande plan nen. Ten behoeve van den aanleg van den nieuwen Rijksverkeersw'eg op Zuid-Beve land zullen nog door de gemeente moeien worden aangekocht een drietal stukjes grond, te zamen groot 0.08.80 H.A. De twee eerste behooren aan het Burg. Armbestuur alhier, terwijl het derde eigen- clom is van de erven Wed. Molijn de Fouw. De eigenaren zijn genegen den grond aan de g'emeente over te doen tegen de bereids door drie deskundigen ge taxeerde waarde van f 1.35 pier centiare, zoodat de totale koopsom zal bedragen f1188, waarvan 80 pet. of f 950.40 komt ten laste van het Rijk en derhalve voor rekening der gemeente blijft f237.60. Ged. Staten geven in overweging om het daarheen te leiden, dat de belasting op vermakelijkheden zich niet enkel tot de openbare zal uitstrekken, doch ook tot de niet-openbare, waartoe de Wet thans de bevoegdheid geeft. /Blijkens de toelichting tot het betrekkelijk wetsont werp is het Woord „opienbare" uit de wet geschrapt om een bron van ontdui king weg te nemen. B. en W. stellen voor overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten 'te handelen. De N.V. Fabriek voor Houtbewerking „La Vitesse" verzoekt te beëindigen de erfpacht van een gedeelte water der Westvest. Zij heeft thans 2985 c.A. water in erfpacht, tegen een jaarlijkschen canon van f85. Het uit de erfpacht te nemen gedeelte is groot 1523 c.A., zoodat pl.m. 1450 c.A. in gebruik blijven, waardoor de canon zou verminderen tot f 41.30 per jaar. In dien geest stellen B. en W. voor. Aangezien de boomen in het vestwater een weinig fraai aspect ople veren, is het, vsooral nu het verkeer veel meer dan vroeger daarlangs zal voeren, een gemeentebelang, dat hun aan tal zooveel mogelijk wordt verminderd. Het liefst zagen B. en W. ze geheel verdwijnen, doch zulks is niet mogelijk daar de erfpacht looplt tot 31 Juli 1932. Hansweert. Benoemd tot kerkelijk ont vanger bij de Ned. Herv. Kerk, dhr. H. Markusse. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aalburg: D. Bax te Noorden; te OosterwierumJ. W. Dippel, cand. te Groningen; te Heino: J. C. Salverda te Lemele. Chr. Geref.. Kerk. Bedankt voor Sliedrecht door L. H. v. d. Meiden te Dordrecht. WEMELDINGE. Vrijdagavond 6,30 u. hoopt Ds'J. Vreugdenhil van Borsseïe voor de Geref. Gemeente alhier op te treden. GOES. Donderdagavond 6 uur hoopt voor de Gereformeerde Gemeente (tusschen 2 poorten) op te treden Ds J. Vreugdenhil van Borssele. ARNEMUIDEN. Voor de armen der Ned. Herv. Kerk is door de visschers (uit de z.g. busjes) een bedrag bijeengebracht van f 470.30. De collecte aan do huizen voor voor noemde armen bracht f240.50 op. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie, Een enkel wederwoord, tevens slot woord mijnerzijds. Vooreerst een verbetering van ©en zet fout. Ik onder toekende voor de Ver. de zetter maakte er van voorz. Ik hen geen voorzitter, slechts belangstellend be stuurslid. Eu dan een paar vragen aan mijn ge- achten bestrijder, die nog niet overtuigd is, dat hij Verkeerd deed door met zijn getal 40 een onjuiste meening omtrent het aantal sanatoria te doen post vatten. Hij komt met de lijst uit 'het R(appor| der Staatscommissie. Heeft hij werkelijk geen opgave van „meer recenlen datum"? Kent hij niet de circulaire 154 van 7 December 1922 van den Verzekeringsraad betreffende sanatoria? Weet hij niet, dat daarin de 11 sanatoria genoemd worden, die volgens de Inspectie dei' T.b.c.-bestrij ding voldoen aan de eiscben, die aan een sanatorium gesteld moeten worden? Nog 3 kleinere inrichtingen zijn er, die als vol doende mogen worden aangemerkt; van de ander© inrichtingen mag slechts in ge val van nood gebruik gemaakt worden. Slechts 14 inrichtingen kunnen dus volgens de deskundigen als sanatoria worden beschouwd. Van 13 van die 14 hebben wij onze in lichtingen gehad. Wij hebben dus recht te blijven zeggen: le. Er is plaatsgebrek. "2e. Fr is behoefte aan een sanatorium, in 't bizonder in Zeeland. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Uw dw., HOORWEG. Middelburg, 6 Jan. '23. Mijnheer de Hoofd-Redacteur, Ik had gehoopt, dat hot steeds meer per soonlijk wordende geschrijf over de spoorweg plannen een eind zou hebben genomen. Hef. brengt do zaak niet verder, dwingt tot ver weer, overtuigt noch voor- noch tegenstander. De Heer Dr Jenny Weyerman denkt daar (anders over. Als inleiding tot eenige cijlcrs Stort bij een lawine van persoonlijke hatelijk heden, verdachtmakingen, verkeerde voorstol lingen, uit hun verband genikte citaten over ben uit, die het durven onderstaan, aan zijn ooilam te raken. Met eene vaardigheid, een betore zaak waardig, puurt hij uit onschuldig bedoelde beeldspraak en 'scherts boosaardige bedoelingen tegenover bepaalde personen. Ik wensch al deze insinuation niet te weerleggen; wie in iederen zin een boosaardige bedoeling 'wil zoeken, vindt licht iets. Slechts enkele punten bracht ik gaarne voor het voetlicht. Vooree.st Dr W.'s houding zelve. Zoolang hij zich niet rechtstreeks mengde in den strijd 'pro en contra opschorting, beeft zeker niemand dat voor „zwakte" aangezien, doch voor do natuurlijke kieschheid van een fatsoenlijk man, die gevoelt, dat hij als piersoonlijk sterk-ge- jjnteresseerdo bij de uitvoering behoort te zwijgen. Dan Ss er die andlere kieschheid, door Dr W'. zelf in zijn arlikel aangeroerd, het ambtelijk zwijgen over zaken, omtrent welke hij ambtelijk le adviseeren heeft. Nu de Heer W. met deze kieschheden blijkbaar grondig) heeft afgenekend, wensch ik even te conslateercn, dat hij, strijdend voor eene doorzetting tot iederen prijs van de spoorweg plannen, van een hooger tot een lager niveau is gedaald en zeker door geen onbevooroordeeld toeschouwer als een belangeloos strijder kan worden geëerd, dus ook niet als een betrouwbaar, onbevangen voorlichter der open bare meening, een en ander voor zoover de spoorwegplannen [betreft. Slechts een enkele opmerking, in antwoord op diverse aantijgingen aan mijn adres. De Heer W. hoeft geschreven, dat ik niet weldenkend noemde, wie vóór den spoorweg is. Dit is onjuist, gevolg van onvolledig cilee- ren. Voor wie mijn artikel van 2G December j.l'. onbevangen overleest, begrijpt, dat ik den- gene niet weldenkend noem, die ,,een zoo eerlijk.' mogelijk advies van hen, die de !spoorwegsubsidiën verleenden" tracht te ver hinderen. Ik stel er prijs op, hier nadrukkelijk te verklaren, dat ik zonder voorbehoud den belangeloozen voorstander van den spoorweg eerbiedigmaar niet hen, die uit eigenbelang wenschen, dat eene meerderheid van naast belanghebbenden liet zwijgen wordt opgelegd. Het standpunt dezer laatsten kan ik niet fraai vinden; ik zie daarin een poging om hun in zicht op te dringen aan eene meerderheid, welke m o g e lü k anders oordeelt. De Minister van Waterstaat neemt blijkbaar een ruimer stand punt in, en vraagt het advies van voor- en tegenstanders, alvorens de eerste spade in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2