m 8i Zaterdag 6 Januari S9IS 87e Jaargang EERSTE BLAD. HOOFDPIJN Pit te Provincie. Buitenland. Binnenland. Dit nummer bestaat uit twee bladen Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. li; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 TkZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Ab on n eme ntsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. n iuisyMixMBwewwr-vsmmwammm De toestand. Aller belangstelling is nu gericht op de houding, die de mogendheden der (voor malige?) Entente tegenover Duitschland zullen aannemen na. de mislukking der Parijsche conferentie. Te Parijs ging zoo veel' als een kreet op. „Gelukkig, nu kun nen we eindelijk doen wat we willen". Dat is zoo'in beetje de algemeen® toon. En in Londen hecl't het afbreken van de besprekingen, ofschoon het verwacht werd, toch nog een levendigen schok ver wekt. Engeland en heel Europa staan nu aan den a.anvang van een geheel nieuwe periode. Dat onmiddellijk de militaire be zetting van het Roer-gebied weer op de proppen gekomen is, doet zien, hoeveel waarde de Franschen, ondanks alle te genspraak, daaraan hechten. Dat maakt den toestand voor Engeland dan ook hoogst onzeker. Volgens velen zit er nu niets anders op dan Frankrijk zijn gang te laten gaan en de Brftsche troepen van den Rijn terug te trekken, zoodat Frank rijk de verantwoordelijkheid in vollen om vang alleen draagt. Engeland kan ook zijn troepen aan den Rijn houden en lijdelijk toezien. In Pa rijs denkt men, dat het nu zóó gaan zal: Pomcat'é wil nu zoo gauw mo gelijk door de Commissie van Herstel .doen constateeren, dat ook in de kwestie -der leveranties van steenkolen Duitsch land opzettelijk te kort geschoten is. Als Engeland niet op de vergadering ver schijnt, wordt alleen de procedure ge volgd, welke is voorgeschreven voor hel geval een land verhinderd is zitting te nemen, hetgeen het nemen van geldige besluiten niet verhindert. Dan zal Poincaró volkomen gewapend zijn voor het nemen, niet alleen van waarborgen, maar van Sanct.es. Omtrent de militaire plannen van Poin caró schijnt wel niet veel twijfel le kun nen overblijven. Men neemt aan, dat de dwangmaatregelen, die genomen zullen worden, ongetwijfeld de militaire bezetting van minstens een gedeelte van de Ruhr zullen omvatten. Gaat het dien weg op, da® loopt het natuurlijk met Duitschland op een debacle uit. En wat zal dan het lot van Europa zijn? Oud-president Wilson. Oud president Wilson heeft nu ook zfijn memoires geschreven, voornamelijk ter ver dediging van j!n houding ter vredes conferentie te Versailles. D* „N. R. Ct" geeft reeds teen stuk uit züjn boeit weer. Wilson schrijft o.m.: „Latere critici hebben veelal uit het oog verloren, dat do vrede in een doioir kruitdamp bezwangerde- atmosfete-r en min of meer onder de heerschappij' van den militairen geest is gesloten. Vier jaar lang waren de volken gedwongen geweest, een oorlogspsychose te scheppen, een krijgsbaftigen geest te we:kken, haat als tegengift tegen vrees toe te dienen en do volken -dooi' den hardöi dwang der noodzakelijkheid tot een kunstmatige- o-or- logsgemeenscha.p te brengen. De gevol gen van d-eao psychose waren; 71/2' miljoen dooden, 20 miljoen gewonden, verwoeste steden, mijnon ea fabrieken enlood zware schulden. Men kan moöilijk verlan gden, dat vier mannen of eigenlijk één man dit alles binnen enkteje maanden opknappen. Nadat de militaire leiders Zoolang op permachtig geweest waren, was hef voor hen natuurlijk moeilijk don kring v< Jj hun werkzaamheid to beperken. Zij be geerden niet slechts liet militaire leider schap, maar verlangden ook in .politieke en economische kw©;ties den doorslag te geven. Toon men maarschalk Foch voo sloeg hem voor zijn onderhandelingen met do DuitscheTs in Spa burgerlijke deskun digen mee te geven, wees hij dit voorsel met verontwaardiging af als hom onwaar dig en weigerde de bevelen van zijn re geering uit te voeren, wanneer men hem niet in het volle beMt van zijn machts- bfivoegdheid liet. Clemenceau moest hem feitelijk eerst dringend soebatten. Niemand streed vuriger dan president Wilson voor beperking van don oorlog, voor het beteugelen van den militairen geest en het herstellen van normale func ties en burgerlijke verhoudingen. De Franschen wildon een strengen har den vrede en al hadden Zij: ook verschrik kelijk door de militaire macht geleden, zij hielden zich toch met alle kracht a<nn haar vast. Zij hadden slechts nog tengst voor Duitschland. Zij wilden groo-te legerg voor mogelijk gebruik' tegen Duitschland en Rusland onder de wape nen houden. Het was duidelijk, dat ho-ö levendiger mteta dit oorlogsgevoel hield, hoc harder men ook de vredesvoorwaar den kon maken. Wilson herinnert er dan aan, dat maar schalk Foch gedurende de gehoelo con ferentie onvermoeid streed voor- de verst gaande Fransche e-ische.i. Ware het ge gaan gelijk hij' wilde, dan had hij' zieke» geheel Europa in een nieuwen oorlog gestold: niet alleen in nieuwe oorlogen van het ©ogenblik, maar ook in de nog verschrikkelijker oorlogen der toekomst. Niettemin meende hij, dat hij' volstrekt in züjn recht was. Eiken morgen boog hij, gelijk -zijn gewoonte was, bij de rmis zijn knie voor God, en smeekte om -den zegen Godes voor Zijn werk. Zijn tegenstand was Zoo onbuigzaam, dat men tenslotte heï verdrag sloot zonder hem ook maar te veroorloven een ko-pi-e van de vredes voorwaarden in te zien, voordat zij aan de zesde volledig© zitting voorgelegd wa ren. Korte berichten. Op den Tsjecho-Slowaakschen mi nister van financiën is een aanslag ge pleegd door een 21-jarigen kantoorbe diende. Toen hij in zijn auto stapte 'wer den twee schoten op hem gelost. De won den zijn eres-tig. De dader is gevat. Zoodra de mislukking der Parijsche conferentie le Mainz hekend werd, heeft liet hoofdkwartier bevolen de troepen ge consigneerd en op alle mogelijkheden voor bereid te houden. Alle verlofgangers zijn teruggeroepen. Uit Moskou wordt gemeld, dat Trots ky ee'n legerorder heeft uitgevaardigd, waarin den officieren van de legerafdee- lingen uit het Wolga-gebied verboden wordt gedurende den diensttijd sterken drank te gebruiken. Voorts wordt daarin bepaald, dat het den officieren verboden is ruw tegen de manschappen op te tre den of dezen te slaan. Het feit, dat zulk een legerorder noodig was, geeft geen overmatig goeden dunk van de toestan den in het Roode leger. De directeur van de Engelscbe bur gerlijke luchtvaart beweerde, dat het ver voer van goud naar Indië door de lucht in een week een jaaHijksche besparing pan rente van 100.000 p. st. zou betee- kenen. D-e Daily News meldt uit gezagheb bende bron, dat de prins van Wales zich binnen een paar maanden zal ver loven met de dochter van een Schot- schen graaf. Cword! spoedig verdreven door enkele niJMHARDT'5 W HOOFDPIJM-TABLETTEHM IQM Pen koker SO ct. reSv Bij Apofh. en Drogisten. Vraagt vooral MUNHARDTIS wanldilzljn de echte Tegenspraak. De Kamer van Koophandel te Rotter dam doet in enkele bladen een uitvoerige tegenspraak plaatsen van de beweringen des heeren Wilton inzake het niet willen werken door werkloozen. JDe Alg. Ned. Metaalbewei'kersb-oind komt daarin tot de volgende conclusie dat de feiten door den heer W. genoemd, gedeeltelijk onjuist en overdreven zijn voorgesteld; dat er geen sprake van kan zijn, dat de heer W. geen of onvoldoende werk krachten kan krijgen, hetwelk blijkt uit de aanmelding op Vrijdagmorgen, doch Vooral uit het feit dat de menschen, die door den heer W. voor Dinsdagmorgen waren aangenomen, zonder aan hel werk gesteld te worden, werden weg gezonden. Dit kan tevens blijken uit het feit dat -ook Woensdagmorgen weer een groot aantal menschen zich kwamen aan melden, maar werden weggezonden, ter wijl reeds Woensdagavond weer een deel van de tewerk gestelden hun ontslag kregen dat de heer W. over zooveel bonafide werklieden, ook bikkers en vervérs, de beschikking lean krijgen als hij maar heb ben wil, mits hij' dan maar voor de laatste goepen een eenigszins dragelijken toe stand zou willen scheppen, door ze niet 3 maal in de week aan te nemen en te ontslaan en voor een dagloon van f 4.08, resp. f 4.80, liun heele hebben en hou den aan kle-eren laat bederven; dat de oproeping en aanneming van deze bikkers en ververs een in elkaar gezette vertooning is geweest. Wij raden ieder, die een onderzoek wil instellen aan, zichzelf eens op de hoogte te stellen van het groot aantal menschen, dal zich voor de poorten van de fabrie ken verdringt als ze maar de lucht er vfeun hebben, dat er volk wordt aangeno men. Bij honderdtallen ijzerwerkers, construc tiewerkers, vormers, bankwerkers, alle vaklieden, verder de werkl-ooze hulparbei- ders uit onze industrie, bieden zich voor elk werk aan. De dru kker s s tak ingen. Veel nieuws is er omtrent deze stakin gen niet to melden. Het getal stakers on dergaat in. totaal niet veel wijziging. Te Apeldoorn kan de Nieuwe Apeldoorn- sche Courant volledig verschijnen; ^jj wordt nu gezet door nieuw aangesteld katholiek personeel. Bij het IJttechtsch Dagblad hebben zich alle stakers aangemeld. Na bespreking met de directie zijn eenige weer aangenomen, andere niet. Uit enkele plaatsen als Den Haag ten Haarlem komen berichten van hinderlijk volgen der werkwilligen. ïe Rotterdam zijn door de firma's Moo- nen en van Pelt en de Boer en Co. de stakers '26 man ontslagen. Bij de firma "Morel zijn de zeven stakers gister morgen weder aan hel: werk g'egaan, zoo- dat er officieel en practisch geen staking meer is. De directie van de Zaanlandsche Stoom drukkerij v.h. E. N. Smit Ezn, te Koog pan de Zaan heeft met twee groote druk kerijen in het Zuiden een overeenkomst getroffen, waarbij de laatste zich bereid hebben verklaard, de groote drukorders voor de firma Smit uit te voeren. Het weekblad D-e ZaanLander is tijdelijk elders ondergebracht en het weekblad Handelsbelangen voor goed in het Zuiden. Donderdagavond is de Zutphensche Cou rant niet verschenen. Bij het naar huis huis brengen van werkwilligen door sta kers zijn, naar men verneemt, klappen gevallen. Een werkwillige is mishandeld. Voordeelige afbraak! Drie barakken, die bij- den bouw f80 a f 100.000 zouden gekost hebben, heeft, naar de „Tel." mededeelt, het Dept. van Oorlog voor afbraak verkocht voor f2200. Hoeveel meer deze barakken waard zijn kan blijken uit het feit, dat zij in eenigo weken tijds reeds driemaal van eigenaar zijn. verwisseld en telkens met goede winst zijn verkocht. Men vraagt zich vergeefs waarom do barakken thans door particulieren voor zichtig gesloopt, niet evenzoo door do genie afgebroken konden worden en elders in legerplaatsen een barakkenkamp opge bouwd, waai' duizenden voor onderhoud aan houten gebouwen enz. worden uit gegeven. Allerlei. Tegen 1 Februari en 1 April is aan het postkantoor te Rotterdam 53 hulpbe stellers ontslag aangezegd. Dit ontslag is geen gevolg van inkrimping van per soneel, maar is het gevolg van het feit, dat elders overcompleet vast personeel naar Rotterdam wordt overgeplaatst. De Oentdale van dfitt Vrijheidsbond in den Kieskring Hulst plaatst© op de cïmdidatenlijst voor de Statenverkiezing do heerön B. G. E. Nolson faftr.) te Ter- neuzien, Ph. J. van Ddxhoorn (aftr.) te Axel, L. Stolk te Zaamslag, L. J. Geel hoed! te TGrnteuz'e®, J. van der .Peijl to Terneuzien ein A. Marquinie te Sas van Gent. Besmettelijk© ziekten. Het aantal gevall-en van besmettelijke ziekten over de wcelk van 24 tot en miet 30 Dec. 1922, in de Prov. Zeeland bedroeg: D'ip- theritis: Goes 1, Vlissingen 1, Wetoel- dinge 1. G O es. Maandagavond half acht komt de A.-R. Kiesvereeniging alhier in ledenver gadering bijeen. Behalve enkele huishou delijke zaken vermeldt de agenda het op maken van een groslijst van candidaten voor de Prov. Staten. Dat de leden zoo veel mogelijk opkomen! Do verkiezingen voor de Prov. Staten zijn reeds dicht bij 1 Volgende maand is het reeds candidaat- stelling Donderdag middag twee 'uur vergadert de Gemeenteraad. Punten van behande ling zijn: Ingekomen stukken. Verzoeken om afschrijving van belasting. Verzoek van de N.V. „La Vitesse" om te be ëindigen de erfpacht van een gedeelte water der Westvest. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing eencr be lasting op vermakelijkheden. Verzoek van Gedep. Staten om advies betreffende het al of niet wenschelijke van opschorting van den aanleg van spoorwegen in Zuid- Beveland. Voorstel tot aankoop van eenige stukjes grond ten behoeve van den aan leg van d.en Rijksverkeersweg. Reclames schoolgeld. Oudelande. In de vergadering van den gemteenteiraad alhier op Woensdag j.l. wa ren de heeren D'. Meulenberg wegens zliek- tte en A. J. Mol afwezig. Van Ged. Sta ten was een schrijven, ontvangen waarin dit college bericht, dat het hei'keurings- loon v'-an uit nood geslachte dieren d'ent te worden herziie'n. Hetzelfde college heelt ook den aanslag van dhr M. Tak van Poortvliet over do ©arste vier maanden Va® het jaar vernietigd; daartegen zal worde ngeprotcstoerd, wijl in het veniie- tigingsbesluit besliste onjuistheden voor komen. In de Bank' van Ned. Gemeenten zlullon geen aamteslen worden vernomen. Met de nieuw© salaris-regeling voor Biui'- gemieesteiis werd niet medegaga,an; ver laging van salaris vindt de raad uitste kend, miaair dan voor allen. Wat de spoor wegplannen betitelt, volhardt de raad met alg. stemmen bij' zlij'n in e©n der vorige vergaderingen genomen besluit; het schrij ven, dezle gewichtige zaak betreffende, door het college van B. ©n W. reeds aan Ged. Staten ver'zlonde.i, droeg algemeene goedkeuring weg. („G. Ct.") Rilland-Bath. Gistermorgen vergaderde de gemeenteraad voltallig:. Die Voorzitter opende de vergadering met gebed en hield daarna een Nieuwjaarsrede, waaraan wij het volgende ontleenen: Het heen,gegleden jaar heeft mijn nogal hoopvol gestemde verwachtingen, bij den aanvang van 1922 uitgesproken, niet te leurgesteld. Zelfs mag het in financieel op'zicht worden aangemerkt als een bij zonder gunstig jaar. Kon van het aanzien lijk overschot op' ,clen dienst 1921 een belangrijk deel worden aangew'end tot buitengewone delging van schuld, nu reeds is te* voorzien, dat de geldelijke uitkomsten 'over 1922 zeker niet minder gunstig zullen zijn. Mot voldoening mag worden terugge zien op; hetgeen in het afgeloopten jaar tot stand kwam. Bij de plaatselijke in komstenbelasting werd sterke progressie ingevoerd, terwijl de bedragen van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhond voor gehuwden en ongehuwden wijder uit een gingenaan de salarissen van het gemeentepersoneel, die enkele jaren terug het gestadig stijgend prijzennivcau slechts zeer uit de verte gevolgd waren, werd niet dadelijk getornd; de groote waarde van het Nijverheidsonderwijs Werd erkend door het verleenen eener aanzienlijke sub sidie voor meisjescursussen in vakon derwijs; door een tapiverbod en andere maatregelen werd het drankmisbruik be streden; dank zij het voteeren van gelden voor den bouw eener school met den JBij- bcl zal een deel der Burgerij! de gele genheid ontvangen zijn kinderen overeen komstig zijn beginsel te doen opvoeden. Het grondgebied der gemeente vermeer derde door bedijking van een paar hon derd bunder, welke arbeid voor vele han den werk opleverde. Evenzeer mogen we de toekomst be moedigd tegengaan, hoe onzeker ze moge zijn. De algemeene depressie doet zich zeer zeker ook in een eenzijdig-landbou- wende gemeente als de onze gevoelen. Edoch, de financieele positie der gemeente is sterk, de schuldenlast verminderde snel. Het cijfer der plaatselijke inkom stenbelasting bereikte reeds weer onge veer de helft van het bedrag der ernstige crisisjaren en zal nog verder dalen. En het is nipt al te gewaagd te voorspellen dat in nauw verband hiermee de belasting voor het aanstaande dienstjaar tot bijna de helft zal kunnen worden verlaagd. Vervolgens deelt de voorz. mede, dat Ged. Staten L .van "Raaien ongegrond heeft verklaard in zijn beroep tegen zijn aanslag in den Moofdelijken Omslag. Geen bezwaar bestaat tegen do afschaf fing der veemarkten te Middelburg en Womcldinge. Besloten werd geen aandee- len tc nemen in de Bank voor Ned. Ge meenten. Met algemeene stemmen wordt besloten niot in te gaan op het voorstel van de Mabeg om de gasfabriek in eigen boboer te nemen. In verband met de cir culaire betreffende Burgemeesters-'jaar- wodden handhaafde de Raad zijn in de vorige vergadering ingenomen standpunt, dat de oude regeling wil behouden, terwijl de aftrek bij cumulatie onbillijk geacht wordt. De heer Butijn w'enscht aantee- kening, dat hij zich buiten deze zaak houdt. Als lid van het Burg. Armbestuur wordt herkozen J. v. d. Sande met zes stemmen, tegen lppf K. Saman. Naar de vergaderingen der Waterleidingmaat schappij en der Commissie van Toezicht op de Gasfabriek werden de aftredenden afgevaardigd, de burgemeester en wet houder Boot. Daarop komt in behandeling een voor- Stel van B. en W!. om' da gdmeiente- eigendommen, steeds verzekerd bij! ver schillende maatschappijen, bij de vereeni- ging van Ned. Gemeenten over te bren gen. De voorzitter licht toe, hoe dit een besparing van circa f 40 zal geven.Het voorstel wordt aangenomen met 5 tegen' 2 stemmen (Bulijn en Bruijhzeel). In ver band met dit voorstel merkt dhr. v. 4. Werff op, of het geen aanbeveling zou verdienen een brandkast aan te koopen. Deze zaak wordt naar Bi. en W'. verwezen. Door het Dag'el. Bestuur der Z, L. M." wordt een subsidie gevraagd van f518.25 voor een in de gemeente te houden' landbouwhuishoudcursus. De voorz. be veelt deze zaak namens B. en W. warm aan. De subsidie is op het eerste oog nogal hoog; doch dezle kan tot f 14.25 worden teruggebracht, wanneer de ge meente een geregeld verwarmd, verlicht -en scboongeiiouden lokaal beschikbaar stelt. Reeds in 1911 werd een soort gelijke cursus ingesteld. En thans gaven zich al 20 deelneemsters op. D'hr. v. d. Werff schrok eerst van het hooge bedrag, maar is na de toelichting van den voorz. gerustgesteld en er sterk voor. Hij kali van zeer nabij oordeelen over de resul taten en vindt die prachtig. Dhr. Butijn acht het een schande dat de rijke Z. L. M, waar de boeren schatten hebben verdiend, bij een arme gemeente aanklopt. De toe stand der gemeente is zeer ernstig. De minderen kunnen er niet aan meedoen. Wette Boot wijst erop, dat dergelijke cur sussen juist zuinigheid beoogen. Door huishoudkennis aan te brengen zal men met f 6 kunnen doen waarvoor men an ders f 10 noodig heeft. Dhr. Bulijnjullie willen naam maken. Dhr. Boot" ziet van verdere discussie met den heer Butijn af. D© voorz. zegt reeds eerder aangetoond te hebben hoe hij de financieele positie dor gemeente anders inziet dan dhr. Bu tijn. Het vorige jaar was B,. even zwart gallig in zijn oordeel, doch het afgeloo- pen jaar weerlegde zijn meening en stelde den voorz. in het gelijk. Dhr. B. moet voorts niet den minderen man ten too- neele voeren, want juist zij nemen deel aan de cursussen vakonderwijs en ook daartegen stemde de heer Butijn. Trou wens de heer B. was vroeger nooit voor een behoorlijke aftrek te vinden en hand haafde een onbeteekenende progressie, zoodat dit College met voorstellen moest komen. Het verwijt van naam maken kan teerder den heer B-. treffen. Deze opjpbsitie zal den voorz. en de leden, die zich daarbij aansluiten, niet weerhouden die sociale maatregelen te bevorderen, welke deze tijd eischt. Weth. Reijnhout sluit Bich hierbij geheel aan. Het voor stel van B'. en W-. wordt aangenomen Mjejt 4 tojgjein 3 sfemjinen (voor deH.H. van der Werff, Blok en de Wethouders, tegen Butijn, Braijnzeel en Deurloo). Een ander voorstel van B. en W. be doelt. den volontair ter Secretarie een gratificatie van f150 toe te kennen als waardeering voor zijn arbeid in het af- geloopen jaar. De voorz. en de wethou ders zijn over het gepresteerde zeer vol daan en wenschen daarvan blijk te geven door hun voorstel, waarbij' op het voet spoor van vorige jaren ook aan den nieuwen volontair een gratificatie wordt toegekend. Zonder discussie wordt het voorstel verworpen met 5 tegen 2 stem men (voor alleen de wethouders). Daar na "sluiting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1