80 Vrijdag 5 Januari 1923 37 e 'Jaargang Buitenland. Uit de Provincie. VRAAGT UWEN WINKELIER TER VERVANGING ALLERFIJNSTE MELANGE üe pittigs natuurbotersmaak proeft een ieder onmiddellijk. ÜBF* Prijs 85 cent per pond. "^8® BmnerJaiJd. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 T. B.C.-BESTRIJD ING. Niet minder dankbaar dan de tegen woordige voorzitter van de „Ver. Sa natorium Zeeland" was voor de be langstelling, door ons getoond in „De Zeeuw" v(an 2 Dec.. j.l., zijn wij voor de thans door hem verstrekte gege vens van reoenten datum. Immers, waar hij op 5 Dec. '22 schreef „De gegevens zijn nog sterker dan die van 't voorjaar", daar schrijft hij op 25 Dec. '22: „het tekort is veel kleiner dan wij eerst dachten". Dit is een eerlijke bekentenis, waar voor wij dankbaar mogen zijn. Iets anders te beweren werd door ons nim mer beoogd. Dankbaar zijn wij, tnaar niet vol daan. Want wij moeten er op wijzen, dat aan de thans verstrekte gegevens nog een en ander ontbreekt en daarmede meteen den indruk wegnemen, dat er in ons land slechts ld sanatoria of daarop gelijkende inrichtin gen zijn. Wie zich overtuigen wil, sla op hij- lage 16 van het Rapport der Staats commissie inzake t. b. c.-bestrijding. Daar telt men reeds alleen aan Sana toria ongeveer een 30-tal. Waar dit getal weergeeft den toestand in 1920, sedert welk jaar er meerdere sanatoria en daarop gelijkende inrichtingen Zijn bijgekomen, mogen we gerust bij wij ze van voorbeeld van een veertigtal spreken. In dit licht gezien, maakt de men tor-toon van den heer Hoorweg, waar deze het wekken van een indruk, alsof •er 40 sanatoria zijn „kwalificeert als een handelwijze, welke niet te pas komt" dan ook een wonderlijken in druk. Liever zouden wij dan ook zien, dat de „Ver. Sanatorium Zeeland" hare conclusion of beweringen baseert op de gegevens van alle sanatoria e. d. inrichtingen. Zagen wij thans het tekort aan plaatsen reeds terugloopen van 128 (betrekking hebbend op 6 sanatoria,) tot 56 (betrekking hebbend op 13 sa.- natoria), daar lijkt de mogelijkheid niet uitgesloten, dat straks, wanneer anet de.plaatsruimte in alle san atoria wordt gerekend, het tekort verandert in een overschot. Met belangstelling zien wij naar die meer juiste gegevens uit. Mocht, hetgeen ons minder waar schijnlijk voorkomt, een sanatorium noodig blijken, dan hopen wij wel eens aandacht te vragen voor de vraag' of ...zulk een Zeeuwsch sanatorium .dan ^neutraal of christelijk behoort te zijn. Enkele vragen en opmerkingen niet ter zake dienende lieten wij buiten beschouwing. De Parijsche conferentie mislukt. De breuk in de Entente is nu wel heel •duidelijk aan het licht gekomen. Stelde men het vroeger voor alsof de Entente conferenties in naam resultaat oplever den, thans is de harde werkelijkheid, dat de conferentie te Parijs vanwege gebrek aan overeenstemming is mislukt en uit eengegaan. De Emgelsche delegatie verlaat hedenmorgen Parijs. De Fransche, Belgi- sche e'n Italiaahsche gedelegeerden bhj- ■ven nog wat napraten, zeker, om te be raadslagen, hoe ze, nu zonder Engeland Duitschland nog wat meer knijpen kunnen. De toestand is dus wel ernstig en het bericht, dat Bonar Law en Pomcaré gis teravond nog vriendschapsbetuigingen wis selden, beschouwt ieder natuurlijk als een comedie. Bona1 Law heeft het nog eens duidelijk gezegd: „Of gij onderpanden neemt met ons of zonder ons, gij zult een slechte politiek bedrijven. Want het wei nige, dat de onderpanden zullen opleve ren, zal nog te zwaar zijn in de komende periode. Gij zult met een mager heden de toekomst ruïneeren. Gij zult eindigen met Uw schuldenaar te verpletteren." Het Britsche kabinet zal nu wel zeer zeer spoedig bijeenkomen, om de geheele politieke situatie ie overzien en te be spreken. Ook in Berlijn beschouwt men den toe stand als zeer ernstig. In politiek en eco nomisch opzicht zullen zeer moeilijke tij den aanbreken. Natuurlijk verwachten de fiaancieele deskundigen een nieuwe aan zienlijke daling van de mark. Men ge looft echter in Berlijnsche bankkringen 11 iet, dat deze een noodlottigen omvang zal aannemen. Donkere tijden, zoowel voor Duitsch- ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers 'f 0.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. j$3SP K ÏB üi-Ci. vJaJi' AO jsiia. sacw JXA. £Ï.JE\ na -- i*- - -• v •=c?' land als voor geheel Europa, zijn dus op handen. Wie denkt niet met huivering aan hetgeen te' komen staat? Korte berichten. Dit Riga wordt gemeld, dat vol gens bericht uit Moskou een nieuwe ernstige crisis ontstaan is in de ge zondheid van Lenin. Ruitenlandsche specialisten zijn ontboden. Te Leipzig heeft de hond van huurders uit protest tegen de ingrij pende verhooging van de huishuren, die met 1 Jan. is ingegaan, besloten tot staking van huurbetaling. In den bond zijn alle politieke partijen ver tegenwoordigd. De onderhandelingen omtrent de looneischen der Duitsche mijnwerkers en in verband daarmee de verhooging der kolenprijzen, die tusschen vertegenwoor digers der mijnwerkers, mijneigenaars en de1' Duitsche regeering werden gevoerd, zijn V'oorloopig afgebroken, daar geen over eenstemming kon worden bereikt. De toe stand wordt vrij ernstig geacht. De staking dei' havenarbeiders te Antwerpen breidt zich nog steeds uit. Zoo hebben weer 7000 arbeiders den arbeid neergelegd. De stakingen in de drkkerij e n. T'e Groningen bedraagt het aantal sta kende typografen 346. De stakers trach ten bij het publiek de meening ingang- te doen vinden, dat in Holland op het oude contract wordt gewerkt. Het „Noor delijk Dagblad", de gemeenschappelijke uitgave van vijf bladen, verschijnt eiken avond op tijd. Te Nijmegen heeft de afdeeling van den A. N. T. B. besloten, uit tactisch oogpunt, onder de voorwaarden van de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst te blijven werken. Bij de drukkerij Bosch te Utrecht, waar werd gestaakt, hebben alle gezellen het werk op de nieuwe voorwaarden willen hervatten. De firma overweegt, wie van de gezellen zij terug zal nemen. Hetzelfde is het geval bij de drukkerijen v. d. Heijden te Rotterdam en Dorsman te Vlaardingen. T'e Haarlem is de toestand meer ge spannen. De firma Joh. Enschedé Zn. heeft hare werkplaatsen gesloten wegens de om standigheden, waaronder het bedrijf ge drukt gaat en door de staking en den emstigen overlast dien het nog werkwil lige personeel ondervindt b-ij het verlaten en ,zich begeven naar de werkplaats. Ge durende de eerste 14 dagen zal het volle loon worden uitbetaald, aan diegenen, die aa.n het werk zijn gebleven, terwijl na dien voor hen een wachtgeldregeling zal worden getroffen. Ook de firma's Boom en Ruygrok en Kleijnenberg sluiten even eens. Het is daar in verband met de ty- pografenstaldng verre van rustig. Den ge- hee-len dag door trekken troepjes stakers door de stad en op het uur, dat de ar beid in de verschillende drukkerijen be hoort te eindigen, verzamelen zich bij de voornaamste drukkerijen, waar de ar beid is neergelegd, groote menigten, die eventueele werkwilligen opwachten. De sa menscholingen bestaan echter niet alleen Uit typografen. Bij elk groepje sluit zich een groot aantal nieuwsgierigen en werk- loozen aan benevens de op relletjes be luste belhamels van 15 tot 20 jaar. Ver schillende malen zijn werkwilligen gemo lesteerd. Enkelen, die per auto werden thuis gebracht, werden achtervolgd, terwijl de portieren van de auto werden open getrokken. Gemeld wordt, dat de Minister van Arbeid besloten heefl, dat aan drukkerijen die zulks tengevolge van de zeer bij zondere omstandigheden, waarin het be drijf tengevolge van het huidige conflict verkeert, noodig hebben, overwerk-vergun-i ningen kunnen worden geg;even. nl ver band met deze aangelegenheid had een conferentie plaats tusschen den Minister van Arbeid en vertegenwoordigers van de werkgevers in het boekdrukkersbedrijf *s i'ravenhage. v~l i R ij- k s k 1 a pi 1 o o pl e r s Naar aanleiding van het artikel over „Rijksklaploopers" in liet avondblad van Woensdag schrijft een lezer aan het Hbl. Dezer dagen Waren bij mijn firma voor het verrichten van sjouwerswerkzaamhe den eenige losse krachten noodig. Van een aantal werkloozen, hiermede in ken nis gesteld, waren er verschillenden niet bereid aan het werk te gaan, indien hun niet een minimum aantal werkdagen gega randeerd kon worden. Dit vond zijn oor zaak in het feit, dat het door hen te genieten loon in mindering zou worden gebracht van de werkloozenondersteuning zoodat zij; b.v. drie dagen in een week werkende, per saldo hetzelfde zouden krij gen als met een geheele week niets doen. - Dat zoo iets het verrichten van spoed- werkzaamheden, Welke in sommige indu strieën veelvuldig voorkomen kunnen, ernstig belemmert, laat geen twijfel. De Land- en tuinbouwongeval- 1 e n w e t Nadat men eerst gemeend had (len da- tu;m van inwerkingtreding van art'. 2 van de Land- en tuinbouwongevallenwet van 1 Januari tot 1 Maart e.k. te moeten verschuiven, verwacht men aan het be trokken departement thans dat het wel 1 April, misschien zelfs wel 1 Mei e.k. zal worden, alvorens de wet definitief in werking treedt. (Tel.) Een ondergro ndsch e spoor te Amster'dam. De burgemeester van Amsterdam .heeft aan de hoofdingenieurs W. A. de Graag en W. C. Kohier opgedragen een ontwerp met kostenraming te maken voor een on- dergrondschen spoorweg door de stad. Dat plan. ,zal vóór het aan B. en W. wordt aan geboden, in de Verkeersoommissie worden gebracht, die. de meening van verschillen de autoriteiten zal inwinnen. Op z'n vroegst in het laatst van het jaar, zal het onderzoek in dat stadium zijn geko men. Waar voor dep aanleg slechts de keuze blijft tusschen straat- of gracht- ondergrond zal, volgens het „Hbld.", aan den aanleg onder de stadsgrachten de voorkeur worden gegeven. De z omer tij d. „De Standaard" is van meening, dat er alle reden is om aan den z.g. „Zomertijd" thans een einde te maken Er is, materieel gedacht, zeer weinig voor te zeggen en er is, met het oog op de volkspsychologie, zeer veel tegen. Men herinnert zich den matroos, die zich een been liet afzetten, zonder, wat het volk noemt „weggemaakt" te zijn. Hij had dat geduldig verdragen, zonder uiting te geven aan het gevoel van pijn. Toen hem, een paar dagen later, een speld be gon te prikken, schreeuwde hij het uit. En op de vraag, waarom hij op die spel- deprik zoo reageerde, terwijl hij de zware •operatie geduldig verdragen had, kwam het prompte antwoord: de operatie kon ik niet ontgaan, maar de speldeprik voelde ik als overbodig. Men passé dit toe op den zomertijd, in verband met den toestand waarin onze land- en tuinbouwende bevolking ver keert en men komt vanzelf tot de conclu sie, dat die speldeprik van den „zomer tijd" beier achterwege blijve. De bouwvakken in Friesland. Het nieuwe collectieve contract van de Federatie Friesland der timmer- patroons is in werking getreden. Het weekloon is 6 pet. lager en voor Chr. feestdagen wordt geen Joon uitbetaald. Hoewel inzake den arbeidsduur tusschen de organisaties nog geen overeenstem ming is verkregen de werkgevers wil len gemiddeld 8,5 uur per dag zijn de 'werknemers onder de nieuwe bepa lingen aan het werk gegaan en is nergens gestaakt. De onderhandelingen worden voortgezet. Allerlei. De gemeenteraad van Loosduinen heeft zich met 7 tegen 6 stemmen uitgespro ken voor de samensmelting van de ge meenten 'sGravenhage en Loosduinen, Voor stemden de leden van den Vrijheids bond, de S. D. A. P. en de Chr. Histo rische Unie en een lid van de Anti revolutionaire Partij; degen de vijf katho lieken en de anti-revolutionaire wethou der. Apotheken: A.s. Zondag zijn de volgende apotheken geopend: te Goes, die van G. v. d. Hoek; te Middelburg die van Nonhebei, en te Vlissiugen die van A. J. v. Ockenbui'g. De a.s. verkiezingen. In verband met do candidaatstelling voor Pi'ov. Staten en Gemeenteraden is door het gewestelijk Verband van Patrimonium aan de Centrale C.H. en A.R. Kiesver- eenigingen het volgend schrijven gezon den Nu wij weder in dit jaar voor de perio dieke verkiezingen staan voor Staten en Raden, achten wij het noodzakelijk het volgende u mede te deelen. Zooals u bekend, wordt, en terecht, in de kringen der Chr. Sociale en Vakbewe ging groote w_aarde toegekend aan deze colleges, zoodat hieruit vanzelve voort vloeit, dat met belangstelling wordt nage- gaan welke personen tot het bekleeden van een functie worden naar voren ge bracht door de Rechlsche Partijen. Welis waar oefenen de aangesloten leden hun invloed uit, doch, w'aar ten slotte de jmeer- derheid zal hebben uit te maken wie op de candidatenlijst zal worden geplaatst, is het altijcl in partijen geformeerd als de Rechtschc, waarin geen enkele stand ontbreekt, een vraagstuk om de lijsten zoodanig in te kleeden, en de candidaten zoodanig te plaatsen, om, zonder de rech ten der groepen te schenden, die mannen te candideeren, welke voor de Partij, en voor ons Land en Volk het meest geschikt en gewenscht zijn. Het verdient o.i. overweging bij Se Rchtsche Partijen om te zórgen dat het geheele Volk in al zijn geledingen in de Colleges vertegenwoordigd zij:, en Wel voornamelijk om deze reden, n.l. dat men ons nooit mag kunnen toevoegen dat met zekere groepen geen, of minder re kening wordt gehouden. Al is het juist dat onze partijen geen z.g. arbeiders- candidaten stellen, of stellen mogen, men behoort toch rekening te houden met het grootste deel van de kiezers, hunne stem dient ook te worden gehoord, ook met de practijk van het leven dient kennis te worden gemaakt, wat juist door candidaten uit deze groepen uitnemend kan worden gedaan. Hierbij komt dat juist uit de Chr. Sociale en Vakbeweging uit nemende krachten naar voren komen, welke met menige zaak op de hoogte zijn, en daardoor de te bezetten plaatsen met eere zullen innemen. Uit overweging van een en ander kwam het ons dan ook gewenscht voor gevolg te geven aan een bij' ons ingekomen voorstel, en bij u aan te dringen reke ning te willen houden met de mannen Welke reeds op de kiesvereenigingen zijn genoemd, en uw invloed aan te Wenden om, door het geven aan zoodanige can didaten van een goede plaats op de can didatenlijst, eenigermate hunne verkiezing te verzekeren. Wij achten zulks noodzake lijk doch ook gewenscht. In onzen tijd, waarin ook de partijen almeer versplinteren, is het noodzakelijk dat de eenheid onder ons gehandhaafd blijve, want „Tweedracht breekt kracht" en kracht hebben wij juist als Christelijke Partijen noodig in dezen tijd. Bovendien niu in dezen tijd van malaise en crisis menige maatregel zal moeten worden getroffen, welke verhand houdt met het werk der arbeidersbeweging is het zeer gewenscht, dat de betrokkenen medespre ker. kunnen. De Minister van Arbeid heeft goed gevonden dat vroeger toegekende bijdra gen voor woningbouw, zullen worden uit gekeerd aan de gemeenten: Dtreischor, voor M. P. Padmos, f400; Nieuwerkerk, voor M. C. Boogert, f1080; Oud-Vosse- meer, voor M. v. Poortvliet, f 600Sas van Gent voor G. C. J. de Smet f 1125. Zelfonderzoek. Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug? Hebt gij' donkere zwellingen onder de oogen? Zijn de enkels en han den gezwollen? Is de urine bewolkt, zan derig of brandend? Geschiedt de loozing te vaak of te weinig? Zijn uw' ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij ruw en vochtig weer? Doet uw rug zeer, als gij bukt of opstaat? Hoedt u bijtijds; Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een nierziekte voorkomen; spoedige behandeling is het eenige be trouwbare voorbehoedmiddel. Verwaarloozing kweekt al te dikwijls blaasontsteking, waterzucht, rheumatiek, steenvorming en urinezuur-vergifliging. Hoewel Foster's' Pillen zelfs bij' deze latere verwikkelingen baten, is het ver standiger om dit speciaal niergeneesmid del tot voorkoming van nierziekte te gebruiken. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per doos. (25) In de St.ct. maakt de Minister van Financiën o.a. bekend, dat zijn opge legd aan Abraham Remijnse, te Wissekerke, een aanslag tot navordering van inkomsten belasting over 1920—1921, ten bedrage van f 75 Elias Charl Capp'on, te Middelburg, al# voren voor f 1921—'22, ten bedrage van f 100.05; Jacobus Joost Adrianus Smits, te Mid delburg, als voren over 1920'21, tot een bedrag van f 124.70; Gerard Willem den Boer, te Middel burg, aanslagen tot navordering van in komstenbelasting en verdedigingsbelas ting II over 1920'21, resp. ten bedrage van f 765.60 en f156; Eduard Boasson te Middelburg, een aanslag tot navordering van oorlogswinst belasting, over 1918, ten bedrage van f2070; Jacques Boasson, te Middelburg, als voren, ten bedrage van f2190; Charles Boasson, te Middelburg, als voren, ten bedrage van f2190. y Benoemd met ingang van 16 dezer tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Yerseke K. R. Klaasesz, thans commies-titulair bij de p. en t. Woensdag is overleden de heer H. J. van Ebhenhorst Tengbergen, 69 jaar oud, vroeger Rijksontvanger te Goes, daar na ontvanger van de invoerrechten en ac cijns op de suiker te Amsterdam. Goes. Loop der bevolking gedurendel de 2e helft der maand Dec. 1922. Ingekomen: J. Zandee, landbouwer, van 's-H. Arendskerke, Westerstraat 3; J. Snoodijk, rijksklerk dir. belast., van 's-H. Arendskerke, Wijngaardstraat 52; K. D. Zandee, zonder beroep, van 's-Gravenhage, Oostsingel 58; C. W. Ileule, techn. ambt. R. W. „S., van Kruiningen, Rimmeland- s'U'aat 7; F. A. de Coninck, leurder, van Vlissiugen, Gajizepoortstraat 12; J. J. van der Loo, spoorwegarbeider, van Rilland- Bath, Poel weg I no 1; A. Nederhand, schoolhoofd, van 's-Gravendeel, Koning straat 6; J. S. Bedet, klerk Raad van Ar beid, van Amsterdam, Spiegelstraat 5; J. H. van Dijke, klerk registratie, van Haar lem, Lange Vorststraat 60,; G. K. van Weele, zpnder beroep, van Leiden, 's-H. Hendrik skinderenstraat 31. Vertrokken: J. D. Stadtman, ver pleegster, -naar den Helder; J. C. Sinke, kastelein, naai' Zierikzee; H. H. M. Wit kam, cand.-notaris, naar Rotterdam; L. van Wallenburg, onderwijzer, naar Veere; J. Timmerinan, modiste, naar Steenwijker- wold; A. Potjewijd, zonder beroep, naar" 's-Gravenhage; J. 0. Voois, metselaar, naar Bogggerhout (B.)A. C. E. M. van Ber- ckel, bankier, naar Rotterdam; Joh. van de Meer, boerenknecht, naar 's-H. Arends kerke; J. Duvekot, koopman, naar Capelle (B.)J. J. van Hilten, onderwijzer, naar Nieuwer Amstel; J. Glerum, electricien, naar Amsterdam; J. C. Scheele, zonder beroep, naar Rotterdam; J. C. Padmos, telegrafist, naar Delft. Middelburg. In degisterenavond gehou den vergadering van de afdeeling Middel burg van den Vrijz. Dem. Bond werd mededeeling gedaan, dat de heeren .T. R. Domenie en P. van Sorge bedankt heb ben als bestuurslid. Als zoodanig werden gekozen de heeren A. 'Heijboer en Th. van Sorge, terwijl het bestuur uit zijn midden tot penningmeester koos in plaats van 4en heer Dlomenie, dhr. I. Willemsen. Bij de bespreking van de verkiezing van leden van den gemeenteraad, deelde de heer mr J. Adriaanse mede, dat hij om persoonlijke redenen zich niet opnieuw meer beschikbaar kan stellen. Gisterenavond is een druk bezochte Nieuwjaarsreceptie gehouden ten huize van den Commissaris der Koningin. Op den hoek van de Balans en de Wagenaarstraat had gisteravond een aan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1