Bit 4e Protineie. Kerknieuws. Onderwijs. Men kreeg meer bestellingen en kon dus meer werkvolk aannemen. En wat ge beurde nu? W(ij drukken het relaas der firma Wilton hieronder nog eens af: Door ons werd o.a. op Donderdag j.l. aan gevraagd aan de Arbeidsbeurs een 180-tal bikkers en ververs, die ook door do Arbeids beurs zijn opgeroepen, doch waarvan op Vrij dag j.l. tussehen 11 en 12 uur v.m. slechts circa 82 man zijn verschenen. Dezen werk lieden deelden wij mede, dat zij om 2 uur dien middag konden beginnen, doch slechts enkelen wilden hieraan gevolg geven uit eigen beweging, terwijl het grootste deel van hen eerst Zaterdagmorgen of Dinsdag 2 Januari wenschen te beginnen. Na vele dreigementen onzerzijds, dat wij zulks aan de Werkloos heidsverzekering zouden hekend maken, zijn er ten slotte 56 man 's middags begonnen. Van dit aantal hebben nog verscheidene werk lieden getracht door allo mogelijke uitvluchten de mededeeling te krijgen, dat ze niet aan genomen werden, o.a. hebben sommigen zelfs aan een voorman geld aangeboden, teneinde een onlslagbriefjc te krijgen. Ze beweerden liever van den „steun" te trekken. Verder was er een man, die Vrijdag beweerde niet te kunnen komen, omdat hij geen werkgoed had. Nadat hij gestuurd was naar het Maat schappelijk Hulpbetoon, kwam hij Zaterdag morgen zich met een nieuw werkpak aan melden. Hij wensckte echter niet aan het werk te gaan en daar ons bleek, dat hij toch verzot zou plcgpn, hebben wij dezen man weggestuurd. Meer van dergelijke gevallen zouden wjj u kunnen opnoemen, doch wjj veronderstellen, dat wij' kunnen volstaan mot de bewering, dat op onze aanvraag van 180 man geen goed resultaat is verkregen, aangezien de werklieden, welke aan het werk zijn gegaan, op alle mogelijke wijzen lijdelijk verzet plegen door dc opgedragen werkzaamheden zoo lang zaam mogelijk uit te voeren of verkeerd te doen, om zoodoende een ontslagbriefje te kunnen verkrijgen, hetgeen zij onder elkander afspreken. Wij hebben gemeend, u dit te moeten mecla- deelen, opdat u weet, dut wijl op het oogen- blik werk hebben en nog meer werk kunnen krügcn, doch dit niet kunnen uitvoeren of durven acoepteeren doordat wij geen of o n- voldoende werkkrachten kunnen krijgen, aangezien de laatsten het werk zeer duur maken door hun verzet. Wij hebben ons genoodzaakt gezien, ,eenigen dezer mannen Zaterdag te ontslaan, opdat andere werklieden ook niet door dienzelfden geest worden aan getast en zoodoende bedorven zouden worden. Resumeorende is dus het totaal-resultaat Sn cijfers als volgt: Donderdag 180 man aangevraagd, waarvan Vrijdagvoormiddag 82 man zich hebben aangemeld. Hiervan zijn 50 man met dreigementen aan het werk gesteld en de rest niet teruggekomen en nu Zater dag zijn er 11 'man ontslagen. Wij teekenen hierbij aan, dat naar ons ter oore kwam, een dezer „Werkloozen." aan een voorman vijfentwintig gulden heeft aangeboden als hij' hom wilde ont slaan, zoodat hij zich daarop bij' de Ar beidsbeurs kon beroepen. Natuurlijk zullen heeren-werkloozen het relaas der firma "Wilton wel heeten te liegen, maar de firma heeft getuigen bij1 de hand. Dit is nu één voorbeeld, een zéér kras, maar "één enkel. Van een zeer verbreid verschijnsel. De werkloozensteun •zooals die nu is geregeld, bevordert werk loosheid, bevordert arbeidsschuwheid, be lemmert een herleven van onze industrie. Moeten wij, belastingschuldigen, daar voor millioenen blijven betalen? Moeten wij dit gekkenhuis van 's Rijks klaploopers maar steeds help'en bevol ken? Wij hopen, dat de oogen der regeering nu eindelijk eens zullen opengaan na dit Rolterdamsche geval, dat waarlijk het Rotterdamsche schandaal mag heeten. En dat Minister Aalberse zal inzien dat er, om de willigen van de onwil- ligcn te scheiden nu eindelijk moet wor den ingegrepen. (Hbld.) Allerlei. Met ingang van 1 Januari is een groot aantal ambtenaren en arbeiiders der Ned. Spoorwegen, verdeeld over verschillende Stations, met behoud van vol loom op wachtgeld gesteld. Die termijn, gedurende welken de bij bet publiek nog voorhanden vönsteroim- Blagen in het binnenlandsch verkeer kun nen worden gebeziigd voor de verzending van niet aangeteekende stukken, is ver lengd tot 1 Juli 1923. Spoorwegen op Zuid-Beve land. Naar de „G. Crt'" vemremt, heb ben Ged. Staten thans met het oog op bet belang der zaak, vóór 1 Februari a.s. het oordeel gevraagd der betrokken gemeenteraden en van ingelanden van polders en waterschappen over de be kende kwestie van opschorting of voort zetting van de uitvoering der spoorweg plannen op Zuid-Bieveland. De gemeenteraad van Goes zial ter be spreking hiervan vermoedelijk Donderdag 11 dezer bijeenkomen. De breode watering B. I. zal waar schijnlijk Woensdag 17 dezer vergade ren. Door de ingelanden van den Wilhelmina- polder is in de vergadering van Dinsdag reeds besloten aan te dringen op voort- Betting der werkzaamheden tot uitvoering Ider spoorwegplannen met op 'één na al gemeen® stemmen. Vooruitgang. „Het Handels blad" (de heer Elout) schrijft: De .alfdoende verbetering van onze beloodsing in de Wielingen is nu uit de opgaven der beloodste schepjen te zien. Reeds in November was de verhouding aanmerkelijk verbeterd: 177 Nederland- sche tegen 295 Belgisch. Maar in De cember i s het zelfs nagenoeg geheel gelijk geworden: 255 Nederlandsch tegen 256 Belgisch. Deze gelijkheid is in geen jaren bereikt en ze is temeer opmerkelijk, daai de Nederlandsche lpodsen vooral in do Wielingen zwaar gehandicapt worden door de Belgische practijken. waarop1 we meermalen 'wezen, zooals hot proclamce- ron van een aantal schepen tot vaste lijnbooten. Mooi is ook het resultaat van de Binnenloodsen in December; 198 sche pen werden door Nederlandsche loodsen inaar Antwerpen gebracht, ingerekend de reizen naar Gent en Terneuzen. De cij fers van het Oostgat zijn; over November 239 Nederlandsch en 198 Belgisch; en in October 250 Nederlandsch en 177 Bel gisch. Zoo kan 't nu allengs in de Wielin gen ook worden. H e r ij k Ged. Staten van Zeeland hebben aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat de herijk der maten en ge wichten in 1923 voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de vol gende dagen en nader door den ijker in overleg met het gemeentebestuur vast te stellen uren: Te Goesvoor Goes 27 en 28 Februari, 1, 2, 8, 9, 12, 13 cn 14 Maart; voor Kattendijke 5 Maart; voor Kloetinge 6 Maart en 7 Maart des voormiddags; voor 'sH. Hendrikskinderen en Wissekerke (ge meente 'sll. Arendskerke) 7 Maart des namiddags. Te Wolphuai'tsdijk 19 en 20 Maart. Te Heinkenszandvoor Ileinkenszand 21 Maartvoor 's Heer Arendskerke 22 Maart; voor Nieuwdorp (gemeente 'sH. Arendskerke) 23 Maart. To 'sHeerenhoek 26 Maart. Te Bors- selen 27 Maart. Te Ovezande: voor Ovozando 28 Maart des voormiddags; voor Nisse 28 Maart dos namiddags. Te Eiiewoutsdijkvoor Ellewoutsdijk 29 Maart des voormiddags; voor Drie wegen 29 Maart des namiddags. Te Baarland: voor Baarland 9 April des voormiddagsvoor Oudelandc 9 Aiptril des voormiddags. Te 's Gravenpoldervoor 's Gravenpol der on 's lieer Abtskerke 10 April. Te 'Iloedekenskerke 11 April. Te Kap'elle 12, 13 en 14 April. Te Wemeldinge 16 17 en 18 Ap[ril. Ie Ierseke 19, 20, 23 cn 24 Aptil. Te Hansweert: voor Hansw'eerl l Mei des voormiddags en 2 Mei; voor Schore 1 Mei des namiddags. Te Kruiningen 3 en 4 Mei. Te Waarde 7 Mei. Te Krabbcndijke 8 on 9 Mei. Te Rilland-Bath 11 en 12 Mei. Te Rreskens 14, 15 en 16 Mei. Te Groode 21 en 25 Mei. Te NieuwMiet '28 Mei. Te Cadzand 29 Mei. Te Zuidzande 30 Mei. Te Retran- chement 31 Mei. Te Sluis 4, 5 ',én 6 Jjnni. Te Aardenburg: voor Eedo 11 Juni des voormiddagsvoor St. Kruis 11 Juni des namiddags; voor Aardenburg 12 en 13 Juni. Te Oostburg 14 en 15 Juni en 16 Juni des voormiddags. Te Schoondijke 18 en 19 Juni. Te IJzendijke: voor IJzendijke en Waterlandkerkje 20 en 21 Juni. Te Hoofdplaat 22 Juni. te Biervliet 25 en '26 Juni. Te Sas van Gent: voor Phi lippine 3 Juli; voor Sas van Gent 4 en 5 Juli. Te Westdorpe 6 Juli. Tc Axel: voor Axel 9 Juli des na middags 10 en 12 Juli, 16 Juli des na middags en 17 Juli. Te Koewacht 11 Juli. Te Zuiddorpe: voor Zuiddorpte en Overslag 13 Juli. Te Zaamslag 23 Juli des namiddags en 24 Juli. Tc Rapenburgvoor Hengstdijk 25 Juli des voormiddags; voor Boschkapelle 25 Juli des namiddags; voor Stoppeldijk 26 Juli. Te Kloosterzandevoor Hontenisse en Osscnisso 27 Juli, 30 Juli des namid dags en 3 1 Juli. Te Graauw en Langen- dam 1 Augustus. Te Hulst: voor Hulst 13 Augustus des namiddags, 14 en 15 Augustus; voor St. Jansteen 16 Augustus; voor Clinge 17 Augustus en 18 Augustus des voormid dags. Te Neuzen: voor Neuzen 20 Augustus des namiddags, 21, !22, 23 en 24 Augustus 27 Augustus des namiddags en 28 Au gustus. Te Sluiskil 5 September. Te Hoek 4 September. De vice-president van den Raad van State, voorzitter der afdeeling voor de geschillen van bestuur, roept in de St. ct. op de onbekende belanghebbenden in zake van le. het beroep; ingesteld door: le. P. J. Roozen, hoofd der R.K. School te Eede; 2e. het bestuur der R.K. school te Eede; 3e. het bestuur van de Boerenleenbank te Eede, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland van 13 October 1922, no. 28, 1ste afdeeling A, waarbij; aan P. J. Roozen voornoemd is geweigerd de vrij stelling, bedoeld in art. 97, 2de lid, sub b., der Lager onderwijswet 1920, voor de waarneming der betrekking van kassier der Boerenleenbank te Eede. 2e. het beroep; ingesteld door: le. W. H. Zinkstok, hoofd der Chr. school te Ovezande; 2e het bestuur van de Boe renleenbank te Ovezande, tegen het be sluit van Ged. Staten van Zeeland van 6 October 1922, no. 9, le afdeeling A, waarbij aan W. H. Zinkstok voornoemd is geweigerd de vrijstelling, bedoeld in art. 97, 2de lid, sub b, der Lager-onder- wijsw'et 1920, voor de waarneming der betrekking van kassier der Boerenleen bank te Ovezande. Afdamming Eendracht. De kwestie afdamming van de Eendracht bij Tholen of overbrugging is nog niet opge lost, al is men in de stad Tholen sterk voor het laatste, daar men in het stadje vreest voor sterken achteruitgang van visscherij en scheepvaart. Wel eigenaardig dat reeds in 1555 do Heerschappten van het naburige Vossemeer besloten de Een dracht af te dammen, om daardoor do nog onbedijkte schorren droog te leggen en dat het ook de bewoners der stad Tholen waren die bezwaren maakten te gen afdamming. Deze zaak werd zelfs behandeld door den Secreten Rade van Brussel en de lleerschapplen, hoewel door hun handvesten, naar zij meenden, ge rechtigd moesten afzien van de bedijking van 3600 Blooische gemeten korenlanden, terwijl zoowel het Eiland Tholen en het land van Steenbergen daardoor zouden gewaarborgd zijn geweest tegen tal van latere overstroomingen. (Hbl.) Middelburg. De stijging van het aantal inwoners van Middelburg met 494 in 1922 brengt dit op 1 Januari j.l. weder boven do 19000, cn dit geeft ons aanleiding een yorgelijking tc geven van het be volkingscijfer over de laatste 20 jaar. Op 1 Januari 1903 bedroeg het 19002, in'1904 19208, 1905 19191; 1906 19324; in 1907 19183, in 1908 19445, in 1909 werd het hoogste aantal bereikt, namelijk 19570, in 1910 was het 19564, in 1911 19436, in 1912 19229, maar daarna daaldo het onder de 19000 cn werd in 1913 18923, in 1914 18784, in 1915 18827, in 1916 18694; in 1917 18509; in 1918 18433, in 1919 18468, in 1920 18494; in 1921 18600, in 1922 18688 en nu op 1 Jan. 1.1. 19182. Goes. Er heeft zich Maandagavond naar de „N. Z. Ort" meldt, bij1 de familie J. v. Zw. in Bouwplan II een vergiftigingsge- val voorgedaan, dat gelukkig goed is afgcloopen. Toen de familie Maandag avond op een partijtje was, welrden man ten vrouw ongesteld. Kort daarop gevoel den ook d-e vadeir ©n moedei' hevige pijnen De geheel© familie van 7 personen is den gehcelen Dinsdag ziele geweest. Ver nomen wordt, dat de vergil'tigiugs-ier- sehijnselen vermceiJelijk voortgekomen zijn dooi" het eten van aardappelen, die ©enigen tijd \ln een nieuwen gegalvani- seerden emmer hadden gestaan. Vlissingen. Alhier had heden de offi- cicele ingebruikneming plaats van dc nieuwe 11. K. Ijagere school in de daartoe verbouwde voormalige Centrale keuken in de Paul Krugerstraat. Nadat de school eerst door den deken van Middelburg, den pastoor van der Aa te Vlissingen, was ingewijd, had de opening plaats in tegenwoordigheid van verschillende kerke lijke, burgerlijke en onderwijlsautoriteiten cn andere genoodigden, waarbij verschil lende personen het woord voerden. Wegens een defect aan de vervoe rende motorboot kan de opening dpi' Reizende Hygiëne-tentoonstelling morgen niet doorgaan. Souburg. Hedenmorgen is men begon nen met de straten op te breken voor het leggen van een ondergrondsche tele foonkabel naar het postkantoor, hetgeen binnenkort wordt gecombineerd imet het telefoonkantoor. Hieraan zijn een aantal werkloozen te werk gesteld. Dinsdag 23 Jan. zal hier worden gehouden een lichtbeeldenavond door den heer v. Willenswaard uit Apeldoorn met medewerking der meisjesvereeniging „Wees een Zegen". St. Philipsiand. De levering van steen kolen voor de gemeente is gegund aan H. L. Plantsoen, voor anthraciet, en aan G. B. den Braber voor eierkolen, terwijl het te verrichten karremanswerk aan W. v. d .Dussen is gegund. Geref. Kerken. Bei'oepen te Kooten J. IJ. Tiemersma te Tzummaium; te Jutrijp-Hommerts W. Moene, cand. te Leiden. Bedankt voor Raard door G. A. Lang- hout te Gaasimeer. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Driebergen door K. Groen te Zwijndrecht. Kinderen onder den predik- d i e n s t. Wanneer de Gemeente is te za- men gekomen in het bedehuis, ontbreken de kinderen natuurlijk met. Zij zijn even goed leden dei' Kerk als de volwassenen e'n daarom evenzeer belanghebbenden hij de bediening des Wooi'ds en der Sacra menten als eerstgenoemden. Zoodat er met hen en met hun behoeften moet gerekend worden, zoowel in het gebed als in de prediking. Nooit mogen onze kinderen den indruk hebben, dat zij er maar „voor spek en boonen" bij zitten, zooals het in den volksmond heet. Zeker, de dominéé spreekt tot zijn „Geliefde broeders en zus ters in onzen Heere Jezus Christus", doch het is ©r mee als in het huisgezin, ook de kleine broertjes én zusjes, tot het al lerkleinste incluis, behooren er toe. Er ligt soms zooveel in die kinderoogen, die den prediker aanzien, als hij beginnen zal met zijn werk, aldus schrijft ds D. van dei' Meuten in „Friesch Kerkblad". Zulke vragende oogen kunnen het zijn, als mees ier of de juffrouw pas heeft verteld van de liefde des Heilands tot de kleinen, van de zorg des Goeden Herders voor de lammeren en er bij gezegd, dat ze daarom in de kei'k maar goed moeten luisteren, want dat de dominéé des Heilands dienaar is, die in Zijn Naam ook voor de kinderen spreekt. Geef dan, bid ik lu, liet kind, wat des kinds is. Een kinderhand is klein en kan geen greote omvangrijke dingen vasthou den. Het kind is gezind ais een kind en overlegt als een kind en kan daarom niet volgen uw keurige en juiste uiteenzetting van de twee Verbonden of van het ver schil tussehen Rcchlvaardigmaking en Heiligmaking. Maai' het weet wel van personen en gebeurtenissen uit de H. Schrift en ver staat ook heel goed wat „vergeving" be- teekent. Dan denkt kleine Geert aan moe ders vergiffenis, toen hij gister door eigen schuld met 'n nat pak thuis kwam, en de tienjarige Marietje, hoe vader eergister 't haar jergeven heeft, dat ze met zijn pijp heeft gespeeld en die gebroken hoeft. Het kind kan nog niet goed hegrijpen wat de dominéé met het wezen en wel wezen van het geloof bedoelt, maai' wel wat hij vertelt van ontferming en barm hartigheid. Dan denkt Jitske aan broer tjes dauwworm, die ze zoo vies vindt en waarmede moeder zoo liefdevol te werk gaat en Johan aan grootvaders neusbloe ding, die grootmoeder met haar eigen zak doek stelpte, zonder dat ze zich er om bekommerde, dat het een schoone wa3. En als ze dan van den Zaligmaker hoo- ren, dat Hij een barmhartig en mede lijdend Hoogepriester is, die ook voor de kinderen 'is gekomen, ook voor kinderen heeft geleden en ook dc kinderen tot zich roept, .gaat dit niet over hen heen, maar kan verstaan worden en gegrepen door het kinderverstand. Waarlijk, maar al te veel zitten de kin deren in het kerkgebouw, zonder te besef fen, dat hun geestelijk voedsel geboden woi'dt. Wanneer er eens een enquête kon gehouden worden onder hen, in zake 't doel en de vrucht van hun mee-naar-de-kerk gaan, zou het resultaat bedroevend zijn, lUaar ik vrees. Vele kinderen, weten niet beter, of liet behoort zoo, dat ze mee naai' de kerk gaan. Daarvoor is 't immers Zondag; ei' wordt geen school gehouden en ze mogen niet thuis blijven. Zie weten ook, dat ze stil moeten zitten, maar te vens, dat het achter 'n pilaar of in 'n verborgen hoekje niet gezien wordt, wat ze doen. Ze hebben drie pepermuntjes, meegekregen: één voor 't mid denzin gen, één om te dienen in den lusschentijdi van middenzingen tot het voorlaatste, en één voor 't laatste bedrijf. Al zuigend zien ze eens rond door het kerkgebouw, knik ken tegen kennissen of fluisteren met 'n kameraadje, dat vlak bij zit van tijd tot tijd met 'in stomp of 'n schop door va- dei' of moeder herinnerd aan hun plicht om te luisteren. Dan kijken ze 'li oogen- blik naai' den dominéé, - - vooral als hij 'n slokje water ueemt -willen ook even luisteren en hooren dan, dat we ons be- keeren moeten, doch dwalen al schielijk af met hun gedachten naai' de peper muntjes voornoemd of naar 'n barst, die ze ontdekken in het psalmbord. Is dat nu alleen de schuld van hun leeftijd? Hebben die paedagogen gelijk, die zeggen, dat men het kind moet thuis- laten tot het twaalfde jaar? Dan zouden de palstaanders voor de neutrale school on gedacht gelijk krijgen! Ligt liet aan de ouders, omdat die nooit eens zullen vragen aan hun kind wat hot onthouden heeft van de preek? Ik geef toe, dat zulk vragen do aandacht bevor dert. Maar in de meeste gevallen geldt het dan tekst en verdeeling plus de ge zongen psalmverzen. Meer vraagt men niet en wil men niet vPa.gen. 't Is immers 'n kind, wat kan zoo'n schaap nog meer onthouden? Of ligt het aan den prediker, die zich terdeeg heeft voorbereid en homiletisch en exegetisch en didactisch en dogmatisch en wat voor „ischen" er meer zijn, een kunstwerk heeft gemaakt, doch vergat, dat niet slechts de schapen, maar ook de lammeren moeien geweid? De lammeren, met, hun klein aanpassingsvermogen, die door den goeden Herder in de armen wor den gedragen, omdat Ilij weet, dat ze nog klein zijn en teel', gemakkelijk ten prooi vallend van reeuw en beer? Och, laten we het maar niet onder stoe len en banken steken, wij denken te wei nig, veel te weinig aan hen. Ze zien ons anders zoo trouwhartig aan op huisbezoek e'n zijn zoo vriendelijk jegens hun do minéé op sti'aai! En we hebben ze te weiden, in dezelfde weide als de andere kudde, die ons toevertrouwd is, in Gods Woord. Maar zóó, dal wij ze geven 'wat des kind is. Men heeft in de z.g. „kinderkerken" getracht hieraan tegemoet l® komen. Aparte diensten voor kinderen, waarin dan zoo eenvoudig mogelijk het' ééne Noodige gepredikt werd. Met alle waardeering voor het doel geloof ik niet, dat we dien weg op moeten. Veel beter is het, in de ge wone samenkomsten der Gemeente ook aan de kinderen te denken. Wanneer dit geschiedt, b.v. op de wijze, zooals boven is aangestipt, wordt aan de ouders een goed hulpmiddel geboden om ie conlte- lceren, of er goed geluisterd is. Men heeft dan tevens het niet te versmaden voor deel verkregen, dat de kinderen hoe lan ger hoe meer beseffen, dat ook zij in de prediking bedoeld zijn en dat ons van Cluistuswege ook tot hen de bede ge bracht wordt: „Laat u met God ver zoenen". Nog veel zou hierover te zeggen zijn. Ook ovei' de verkeerde gewoonte, om oudere kinderen bij elkaar te laten zit ten, ergens in 'n achterbank of boven op de gaanderij. Ouders, wier kinderen daarbij zijn, mogen zich verzekerd hou den,^ dat hun kroost geen oogenblik eer biedig luisteren zal, ze zullen met elkaar en onder elkaar fluisteren ©n drukte ma ken, terwijl vader en moeder aandachtig de prediking volgen. Wie in de nabijheid der jeugdige levenmakers zit, heeft zijn stichting al weg, vóór de dienst nog be gonnen is. En toch wordt dit kwaad jaar uit ©n jaar in op sommige plaatsen geto lereerd. Zij, die hun kinderen daaraan mee laten doen, bieden de lammeren der Ge meente, om zoo te zeggen den duivel als prijs aan. Zonder gevoel van eerbied en betamelijkheid groeit liet kroost op. Het geeft den zotten slachtoffer (Prediker 4 ves 17) zonder tc weten, dat het kwaad doet. liet veriuaan der If. Schrift: „Be waar uwen voet, als gij ten huize Gods ingaat", is ook van toepassing op de kin deren, zoodat dc ouders ook in dezen een roeping hebben te vervullen. We lezen, dat de kinderen ook „Ho sanna" riepen in den tempel, toen de Ifeere Jezus Zijn intocht te Jeruzalem1 gehouden had. En dat dit Ifeni welbehaag lijk was. Even welbehaaglijk is het in Zijn oogen, als in de samenkomsten der Gemeente ook het zaad des Verbonds Zijn lof vertelt. Evenals bij de volwassenen ge schiedt dit in den middellijken weg. Ho© zullen zij in Ilem gelooven, indien ©i' nie mand is, die hun predikt? Let wel, die zoo predikt, dat zij het ontvangen kun nen. Het kind heeft dezelfde noodien en behoeften, dezelfde schuld en hetzelfde oordeel als do volwassenen, doch niet dezelfde rijpheid der vermogens. Het moet voor Christus gewonnen worden, anders neemt de satan het mee. De zonde is bij bet kind ook wat anders, hot aanbod dei- zaligheid moet ook in eigen vorm en naar eigen behoefte gebracht. Dat is een schoon werk, maar niet ge makkelijk. 't Gemakkelijkst nog voor hein', die liet meest zelf veranderd is en ge worden als een kindeke! Bij koninklijk besluit zijn be noemd: tot leerares aan de II. H. B. S. te Goes tijdelijk mej. Li. Warnsinck te Amersfoort; lot leeraar aan de R. H. B. S. te Warffum' G. J. v. d. Linde th ins opvoedend ambtenaar aan het Rijksopvoedingsgesticht voor jon gens te Doetinchem. En is mej. G. Veldman te Goes op haar verzoek eervol ontslag verleend als'leerares bij het 1 a ndb ou whui shou dond er w ij s Goes. In tegenwoordigheid van Be stuur, eenige ouders van schoolgaande kinderen en leden der schoolvereeni- ging, alsmede van personeel en leer lingen der Lag. school, 'had gister middag de installatie plaats van dhr. A. A. Nederhand, het nieuw benoemde hoofd der Chr. school voor L. O., Wijngaardstraat alhier. Mede waren aanwezig de heeren Pattist, inspecteur en Brandsma, schoolopziener bij het L. O. Bericht van verhindering was ingekomen van de heeren ds. Steinz, J. Donner Sr. en J. Jongepier. Na opening op de gebruikelijke wij: ze voerde de voorzitter der vereeni- ging, dhr. P. Oosterbaan, het woord, uie wees op het belangrijk feit. der splitsing van de school in een afd. L. O. en U. L. O. en op den houw der nieuwe scholen, die binnen enkele maanden gereed zullen zijn. Spr. bracht dank aan het schooltoezicht Voor zijn aanwezigheid en de steeds ondervonden medewerking, memo reerde den zoo zeer op prijs gestelden arbeid van den heer v. Oosten als hoofd en de heeren v. Hekken, Thijs en Blom als onderwijzers aan de school, die nu allen van het L. O. afscheid nemen. Spr. gewaagde van de eenstemtoigr heid, waarmede dhr. Nederhand tot hoofd der school is benoemd en van de schoone en heerlijke taak, waartoe dhr. N. nu wordt geroepen. Spr. hoopt dat dhr. N. toet het personeel in goe de harmonie zal samenwerken en het belang der school langs dien weg on der Gods zegen wordt bevorderd. Met een woord tot de kinderen en de ouders eindigde spr. zijn toe spraak en verklaarde den heer Ne derhand geïnstalleerd. De kinderen zongen dezen daarna Ps. 1343 toe. Vervolgens wenschte dhr. Pattist, inspecteur van het L. O. den benoem de en het bestuur geluk met dezen dag en wees op de hoogc roeping, die voor den onderwijzer is weggelegd. Spr .hoopt, dat dhr. Nederhand zijn geheele mensch-zijn in zijn onderwijs zal leggen en zegt niet de leer te huldigen, dat het. hoofd alleen admini stratief werk heeft te verrichten. Dhr. Brandsma, schoolopziener, sprak o.m. den wensch uit, dat hij nu. de splitsing is tot stand gekomen en weldra de nieuwe gebouwen Worden betrokken, straks met genoegen het onderwijs zal inspecteeren. Spr. hoopt, dat dhr. Nederhand als vriend met zijn personeel zal omigaan en dat hij do kinderen bovenal zal wijzen op Jezus Christus. Dhr. v. Oosten sprak ook nog een hartelijk woord tot den heer Neder hand, stelde voor en prees het Be stuur, het personeel, de leerlingen en het rijksschooltoezicht, waarna spr. met vol vertrouwen een deel van zijn taak aan den heer Nederhand over droeg. De oudste onderwijzer, dhr. Vree ken, richtte een woord van afscheid tot den heer v. Oosten en van welkom tot den heer Nederhand, waarna de leerlingen den heer v. Oosten Ps. 121 vers 4 toezongen. Ook dhr. W. 't Hooft, hoofd der Herv. school, richtte tevens namens Bestuur en personeel dier school een hartelijk woord tot het nieuwe hoofd, terwijl dhr. v. Wijk uit Wolf aartsdijk hieraan nog een enkel woord toevoegde, na mens de vereeniging' van Chr. onder wijzers. I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 2