*o 7® Donderdag 4 Januari Iil3 37e Jaargang Binnenland. BINNEN IJZEREN MUREN Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De conferentie te Parijs. Er dreigt weer een ernstige crisis tus- schen Engeland en Frankrijk. Toen Lloyd George van het tooneel verdween, heeft men in Frankrijk gejubeld, maar Bonar Law, die 'nu als Engelands vertegenwoor diger te Parijs optreedt, wil blijkbaar de zelfde politiek tegenover Duitschland voe ren. Getuige het Engelsche plan der scha devergoeding van Duitschland, waarvan wij gisteren reeds wat publiceerden. Bonar Law wil aan Duitschland een volledig moratorium verleenen voor teen tijdvak vajn vier jaren, of korter als Duitschlands financieele positie dat moge lijk maakt, maar in elk geval dan toch voor twee jaren. Gedurende dien tijd zou van Duitsch land niets worden gevorderd, behalve dan enkele leveringen in natura, waarvan Se waarde echter dan op Duitschlands cre dit zal worden gebracht en bij de latere betalingen zal worden verrekend. Engeland ziet zeer goed in, dat, wil men straks geld van Duitschland los krijgen, e.erst zijn crediet moet worden her steld. En juist dat schijnt men in Fran- sche kringen niet te willen inzien. Al thans de Fransche pers gaat heftig te lceei' tegen dit Engelsche jplam en noemt het een schending van hét verdrag van Versailles. En nu komt ook het bericht, dat het Fransche kabinet met algemeens stemmen de Engelsche voorstellen heeft verworpen. Men blijft dus volharden in de 1 onde onverzoenlijke stemming ,en schijnt verzot op het Ruhrgebied, naar welks bezetting men natuurlijk streeft. De hoofdzaak van het Fransche plan zijn de panden èn in het Havas-telegram over 'het. „Fransche program" wordt hierop dan ook de meeste nadruk gelegd. Frankrijk wil de reeds bekend geworden panden en de Fi'ansche regeering becijfert hier door een bedrag van ongeveer ©en mil liard mark (in goud) per jaar te kunnen; verkrijgen. De Fransche regeering, die wel in een moratorium voor Duitschland zegt te willen toestemmen, zij het dan ook niet langer dan voor twee jaren, doet dus feitelijk niet anders, dan zich bereid verklaren voor een tweetal jaren, de Duit sche betalingsverplichting tot een milliard terug te brengen/Daardoor zou.zeker het voordeel, dat van een moratorium zou mogen worden verwacht, geheel te niet ge daan worden, omdat een financieele last voor Duitschland van een milliard gou den marken, naast de ontzaglijke kosten van het bezettingsleger en naast de leve ringen in natura, die eveneens zouden moeten doorgaan, zoo zwaar is, dat een financieel herstel van Duitschland op deze wijze onmogelijk zou zijn. Men zou dus geen stap verder komen in de goede richting. Integendeel. Gistermiddag kwam de conferentie on der pessimistische voorspellingen (m'en vreesde een spoedig einde) weer bijeen. Hoewel nog geen enkel voorstel is ge daan, dat de mogelijkheid van overeen stemming opent, zijn toch de besprekingen nog niet afgebroken. Poincaré oefende cri- tiek op het Britsche plan. Het zwaartepunt van zijn betoog lag vooral daarin, dat hij wees op den bui tengewoon gunstigen toestand waarin Duitschland zou komen te verkeeren; doordat het met zijn valutapolitiek en het waardeloos maken van de mark er in ge slaagd zou zijn zijn binnenlandsche schuld zoo goed als geheel te niet te doen, tei'- FEUILLETGM. Een verhaal uit den Fransch- Duitschen oorlog. door ANNIE LUCAS. Uitgave Neerbosch' boekhandel. 50.) Victors viool ij ke stem kwam ons ge sprek storen en hij' sprak 0: biet verder over. Kan dit alles waar zlijn? Ik heb er met moeder over gesproken. Wanneer God gezegd heeft-, dat de zaligheid is voor hem, die niet werkt, waarom hebben dan zooveel mannen en vrouwen, zwaire, mocir lijke dingen verricht om haar te verdie nen? Moeder schijnt veel troost te putten uit zijn woorden, hoewel zij1 ze toch niet geheel durft aannemen. Maar ik ben nog verbijsterd. Alles is ook Zoo nieaw en zloo vreemd. 5 November. Victor vraagde Nina en m'ij om met hem naar do opera te gaan en wilde van geen weigering hooren. Het Zou ons wat opvroolijken, beweerde hij, en Nina kniesde Zich dood. Eiöst wei gerde Zij' bepaald, maar daarna gaf zij' toe miet die zekere lijdelijkheid, die ik nu Zoo goed begrijp. wijl de buitenlandsche schuld gereduceerd zou zijn op zoodanige wijze, dat zij nietig mag lieeten bij de indusU'ieele kracht die Duitschland heeft weten te behouden. Poincaré houdt dus Engeland voor, dat het Britsche plan Duitschland de moge lijkheid van een herstel zou aanbieden, veel sneller dan aan Frankrijk en Enge land zulks zou kunnen ten deel vallen, terwijl daaruit zou voortvloeien de vrees, dat hel Duitsche militairisme en de Duit- sche hegemonie opnieuw den kop zullen opsteken. Wat maakt men zich toch bang voor spoken! Nadat de heeren de thee hadden ge bruikt steunde de Belgische minister Theu- nis uit naam der Belgische delegatie, het Fransche standpunt in den geest van Poincaré. Bonar Law verdedigde het Britsche pro gram. De Italiaansche gedelegeerde had geen tijd meer zijn uiteenzetting te geven. Een vloot verloren. De bolschewistische bladen te Moskou brengen het bericht, dat het allen schijn heeft, dat de Russische vloot in het Verre Oosten voor sovjet-Rusland verloren is. De vloot heeft onder bevelhebberschap van admiraal Stark in November Wladi- wostok verlaten, toen deze stad door de roode troepen werd bezet. Door de bolschewisten wordt verklaard, dal de vloot naar de kust van Kamschatka is gezeild met het doel aldaar een anti- bolschewistische vlootbasis te vestigen. Admiraal Stark is vurig imperialist, evenals allo officieren en manschappen van deze vloot. De schepen hebben vol doende voedsel en munitie aan boord. Volgens te Moskou ontvangen berichten beeft de admiraal zijn positie op Kam schatka zoodanig versterkt, dat het voor de rooden moeilijk zal zijn om hem de zen winter aan te vallen. De verloren vloot bestaat waarschijnlijk uit twee kruisers, een zestal kanonneer- booten en verscheidene vrachtbooten, waarop de vrouwen en kinderen dier man schappen, levensmiddelen en munitievooi'- raden zijn ondergebracht. Van Wladiwostok uit is draadloos aan den admiraal geseind, dat wanneer hij zich voor 1 Januari zou overgeven hem en zijn officieren amnestie zou verleend wor den, terwijl zij anders vogelvrij zouden worden verklaard. De kosten van het levensonderhoud in de verschillende landen. Uit de statistische opgaven van het laat ste 'nummer van de „Revue Internatio nale du Travail" blijkt dat de kosten, kan het levensonderhoud en de prijzen van de levensmiddelen in de meeste lan den -op gelijke hoogte blijven. Ofschoon dit voor de. meeste landen gfèldt zegt de Revue, zij'n ei' eenige uitzonderingen. In Oostenrijk bijv. vertonnen de cijfers van de 'kosten van het levensonderhoud in October voor het eerst een daling, verder valt een sterke daling op te merken in Tschecho-Slovakije, een geregelde en ster ke daling in Noorwegen, een stijging van 20 pCt. in Polen sedert September en 40 pCt. sedert Augustus, in Duitschland een stijging van 65 pCt. sedert Septem ber. De groothandelprijzen zijn in de lan den buiten Europa nagenoeg niet veran derd;' wat Europa betreft zijn ze gedaald in Groot-Brittannië, Noorwegen, Zweden e'n Nederland. In Frankrijk, Italië en Po len zijn de pi'ijzen echter belangrijk ge stegen. Zij stegen in Frankrijk met uit In de laatste veertien dagen zlijn de theaters alle weer geopend geworden. Mij was evenwel de gedachte zeer stuitend om naar eenige openbare vermakelijkheid te .gaan. Wij gingen dan ook alleen om Victor genoegen te doen. Dat uitgaan was een marteling voor mij en nog meer voor Nina. Onder het spelen van een andante uit een sympho nic van Beethoven, die diepen indruk 'maakte op de hoorders, verloer zij haar Zelfbeheersching en greep Victors arm 'met den uitroep: Breng mij weg-' Ik kan het niet uithouden! Wij' gingen dus dade lijk heen. Ik geloof, dat haar zenuwen Sterk gespannen zijn nu het ©inde nadert, waarnaar wij zloo vurig verlangen. Ver scheidene andere menschen, die niet zoo Izlfcnuwachtig waren als zij', warden ook 'door het s cbemerlicht en de aandoenlijke tonen der melodie Van streek gebracht. Victor begreep zelf, dat hij van zijn plan Jcxmi ons naar de Comedia Francaise mee te nemen, moetet afzlien. Zeer stuitte mij de gedachte, dat comediespel en verma kelijkheden, hoe bedaard ook, plaats von den onder hetzelfde dak, waar zooveel lijden en doodsangst werd uitgestaan. Ver scheidene gedeelten toch van het gebouw zijn in ambulances herschapen. zondering van September sedert Februari 1922 evenals in Italië sedert Mei. In Zwit serland zijn de prijzen nadat zij gedurende den zomer op gelijke hoogte bleven, plot seling in October gestegen, het indexcijfer veranderde van 163 in 169. Bescherming Poincaré. Poincaré is tijdens de Londensche con ferentie bewaakt door 100 detectiven, Waarvan 30 Parijsche van de bovenste plank. Zijn eten werd bereid onder politie toezicht. Hij kon geen t''ap-op- of af-gaan of 10 rechercheurs fladderden om hem heen. De chauffeur reed met 80 kilometer snelheid. Waar hij was, hielden 4 schijn- auto's stil, en vlogen naar verschillende richtingen uiteen als hij vertrok. „Als maar" om te misleiden China in nood. De correspondent van de „Chicago Tri bune" te Tokio meldt aan zijn blad: De mogendheden moeten niet verrast zijn, wanneer in de nabije toekomst van Japan voorstellen zullen uitgaan voor een internationaal onderzoek. De politieke en financieele toestand zijn over geheel China uitermate slecht, terwijl er geen vooruit zicht is, dat de situatie spoedig zal ver beteren. Deze toestand bedreigt niet alleen den buiten landschen handel, een vitaal belang voor Japan, maar het drijft de Chineesche bevolking tot wanhoop, legt de kiem voor een nationalen anti-vreemdelingen opstand en geeft het bolsjewisme gunstige kansen» Belangstelling voor zijn leeningen vindt China niet, terwijl het den tegenstand dei' militaire kopstukken niet kan fnuiken en niet in staat is, om leven en eigendom der buitenlanders te beschermen. „In uitgestrekte districten van het bin nenland", vervolgt de correspondent, „dreigt opnieuw de hongersnood, waaraan de centrale en provinciale regeeringen niets kunnen helpen. Duizenden mijlen land worden door bandieten overstroomd, waartegen de militaire hoofden weigeren iets te ondernemen. Het buitenlandsch consortium weigert leeningen, wijl de Chineesche bankiers geen verdere stappen bij de regeering wil len doen, ondanks den interest en het ge vaar, dat de papieren 30 a 40 pet. zullen zakken. De baas spelende militaii'isten in de provincies innen niet alleen de belas tinggelden, maar leggen ook beslag op de inkomsten, welke tot delging der buiten landsche schulden dienen. De hoofdstad Peking zit zoodanig in de intriges verstrikt, dat vele onderdeden der regeeri'ngsmachine practisch niet function- neeren. Buitenlandsche hulp alleen zal het Chineesche volk kunnen redden. Korte berichten. Volgens de laatste opgave zijn tij dens en na den oorlog in Deensche wa teren niet minder dan 10.000 mijnen aan gespoeld, de laatste op den eersten Kerst dag van 1922. Bij het opruimen en on schadelijk maken hebben tien menschen het .leven gelaten en is een volkomen invaliede geworden. Eenige jaren geleden heeft Murphy, de bevelhebber der Vrijstaat-troepen in Kerry, besloten de voltrekking van het doodvonnis van 'eenige Iersche rebellen op te schorten, op voorwaarde, dat de rust in het graafschap bewaard bleef. Daar er nu echter opnieuw ongeregeldhe den plaats hadden, zijn Dinsdag vier ver oordeelden gefusilleerd. Naai' verluidt worden er maatrege len genomen voor de spoedige instelling HOOFDSTUK XVII. Een nieuwe werkkring. Vandaag weder dezelfde hopeloosheid jen smart. Onzie hooggespannen verwach tingen zijn wederom vernietigd. De Prui sische kanselier weigert een wapenstil stand te sluiten, tenzij op voorwaarden, die Frankrijk niet kan aannemen. Ik heb geen lust om naar nadere bijzonderheden te vragen. D'e teleurstelling is uitermate bitter. Karei Erhardt is voor ons verloren. 'Vandaag beging hij de onvoorzichtigheid de straat op te gaan met drie Diuitsch© officieren, die evenals hij, gevangenen op e,erewoord zijn. Zij gingen ©en café bin- hen op een van de boulevards, waar men hun beleedigende woorden toevoegde. Daarop ontstond ©en heftige woordenwis seling en bracht m'en de vier officieren naai' La Roquette in veiligheid. Oom Lou is en Victor zlijn verontwaardigd* want zij beschouwen de Fransche eer geschonden door dit voorval. Wij missen Kareis op geruimd gelaat en onderhoudende ge sprekken zeer. Wij hadden hem werkelijk lief gekregen. Maai' oom Louis zegt, dat hij' nu waarschijnlijk eerder in vrijheid Saai .gesteld worden, daar er eerstdaags uitlevering van gevangenen Zal plaats vinden. Wij zijn van avond allen bezwaard van van een treinpostdienst Harwich-Zeebrug- ge. De dienst zal worden onderhouden dooi' drie booten, die in 1917 voor de Britsche regeerimg werden gebouwd. Iin de Moskousche sovjet heeft zich een commissie gevormd ter beraadslaging over de teruggave der particuliere wo ningen, welke indertijd in eigendom der gemeente zijn overgegaan. Dezer dagen zal een lijst worden gepubliceerd van de huizen, welke aan de vroegere eigenaars zullen worden teruggegeven. -Aardbevingen hebben plaats gehad in Thessalië (Griekenland). - Zeer onverwacht is gisteren in de Antvverpsche haven onder de dokwerkers een belangrijke staking uitgebroken, welke (haar oorzaak vindt in het feit, dat de pa troons een loonsverhooging weigeren. Als vaststaand wordt aangenomen, dat het Belgische kabinet ontslag zal ne men, zoodra minister Theunis uit Parijs zal zijn teruggekeerd. De oorzaak is ge legen in de kwestie der Vlaamsche hooge- school. Het Engelsche ministerie van ver keerswezen is bezig werk te vinden voor duizenden werkloozen door den aanleg en het herstel van wegen over het ,ge- heele land. Het heeft reeds 300 wegenplan- men goedgekeurd, waarvan het de halve kosten, betaalt. Er zijn tal van plannen bij, die tienduizenden ponden kosten. Welkom, vreemdeling. Men schrijft uit Amsterdam aan het „Vaderland" In de op 22 December gehouden verga dering van de Tweede Kamer heeft de lieer Abr. Staalman Minister Westerveld Vragen gesteld betreffende die in Nede|r- lancïschen dienst zijnde Oostenrijk-Hon- gaarsche officieren voor het verrichten van hydrografische waarnemingen. In verband hiermede, heeft de Hoefijzer-correspondent van het Handelsblad de aandacht geves tigd op het feit, dat een Duitsche vlieger van de K. L. M. bestuurder was bij het verrichten van opnemingen door ©ten wa terstaatingenieur. Dit alles schijnt ons toe van weinig be lang te zijn, bij hetgeen ons heden is me degedeeld. ïn 1920 reeds heeft de gewezen Duit sche vlieger le luitenant Kurt Vogel, in opdracht van de Nederlandsche regeering, fotografische opnamen gemaakt van onze kustverdediging. Er zijn vier vluchten ge maakt. De eerste had plaats op 28 Mei 1920 met een D B. 9 machine GE A G X; de tocht ging van Amsterdam naar LeidenDen Haag en Maldrift. Er is 1 uur 15 min. gevlogen. De tweede vlucht had plaats op 10 Juni 1920 met een D H 9-machine G.—E. A. P. U. va'n Amsterdam naar Maldrift, Helder ©n Soesterberg. Er is 4 uur ge vlogen. De derde tocht dateert van 17 Juni 1920 niet eenzelfde machine langs de kust van Za'ndvoort naar Hoek van Holland. Een vlucht vain 2 uur. De vierde, laatste vlucht, is die van 19 Juli 1920 met een D. H. 9-machine G.E. A. Q. N. van Maldrift naar Helder, Hoek van Holland en terug. De vlucht duurde 2 -uur 50 min. De machines waren door de K. L. M. pan de regeering verhuurd en het was halt en Victor gaat ons overmorgen weer verlaten. Ik geloof, dat wij ons gevoelen als gevangen n, in wier donkere, benauw de cel een enkele zonnestraal, een enkele stroom van versebe lucht en bloemengeur is toegelaten, en daarna weer is buiten gesloten en ons het gemis er van nog dieper doen gevoelen. Want na dien straal van hoop schijnt de lucht nog zwaarder en drukkender dan vroeger te zlijn. Niets blijft ons nu miser over, zegt men, dan strijd tot het uiterste. God moge ons en Frankrijk helpen. Het is bijna onmogelijk niet bitter gestemd te zlijn jegens den wreeden en onbarmhai'tigem vijand, wiens ijzeren vuist ons vaderland zoo vast om kneld houdt. 7 November. Dit was Victors laatste dag thuis. Morgenochtend vroeg moet hij Izlij'n post buiten de stad gaan betrekken. Zijn wond is nog volstrekt niet geheeld; maar nu alle uitzichten op een wapenstil stand vervlogen zijn, verlangt hij' maar weder aan het hoofd te staan van zlijn dapperen. Men maakt toebereidselen tot ©en grooten uitval. Het leger is gei'eorga- ganiseerd en de verwachting is hoog ge spannen. Het wordt mij zoo bang om het hart, wanneer ik mij' voorstel, wat dié gevechten ons zlouden kunnen brengen. Nog meer verspilling van menschenlevens en bloed, nog meer angst en nog meer graven. Zelfs Victor, onzle vroolijke, lucht VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Adverfentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. mogelijk, dat op last van de Nederlandsche regeering een gewezen officier van het Duitsche leger honderden fotografische op nemingen kon maken van onze verdedi ging van uit een Engelsche vliegmachine bestuurd door een Engelschen vlieger, ter wijl gevlogen werd op 6000 voet hoogte. Die stakingen in het drukkers- bedrij f. De toestand is vrijwel onveranderd. De (moderne) A.N.T.B. blijft hetzelfde beeld van verwarring vertoon en. In do ©ene plaats staken z'jjh leden, in de andere werken zlij op nieuwe voorwaarden. Van stakingsleiding is geen sprake. Alles is aan de plaatselijke afdeelingen overgelaten. Inmiddels roepen de drukkerijen waal" ge staakt wordt, per advertentie vast perso neel op. Gezien de Werkloosheid in do typografie, is het ni.it onmogelijk, dat ze daarin slagen. In Groningen verscheen weder inplaats van vijf bladen, één gemeenschappelijk blad. Het ochtendblad van het „Va Ier land" verscheen gisteren niet en het Avondblad slechts in verkleind formaat. Die „Nieuwe Courant" kan niet verschij nen. Ook te Haarlem blijven de moeilijk heden dezelfde. Daar hebben zelfs eenige relletjes plaats gehad, toen de werkwil ligen naar huis gingen. De „Oprechte Haarlemmer" en „Haariemsch Dagblad" kunnen niet verschijnen. Te Rotterdam is gistereh ook op drie (kleine) drukkerijen de arbeid neergelegd. Ook te Dien Helder ligt bijna alles stil. Bij de drukkerij „Voortvaren" te Den Haag', - waar de „Nieuwe Haagsche Grt" wordt gedrukt, werden advertenties voor de „Avondpost" ter zetting aangeboden. Het bij dezio drukkerij werkzame moderne personeel vervoegde zich bij' het afdoe- lingsbestuur, dat adviseerde om te wei geren do advertenties te zetten. Een der gelijk advies word ook gegeven aan het personeel van de drukkerij waar „De Ne derlander" wordt gedrukt en waar ad vertenties van het „Vaderland" werden' aangeboden. 1 Uit Utrecht meldt men, dat, nadat het personeel bij' de firma L. E. Bosch en Zoon, drukkerij van het „Utrechtsch Prov. en Sted. Dagblad", de middag-editie van dit dagblad had gereed gemaakt, het, op enkele uitzonderingen na, den arbeid heeft neergelegd. Rijksklap looiers. Toen wij, vóór de behandeling van He interpellatie-Van den Tempel, schreven over de werkloosheid, hebben wij' gewe* zen op de onverbiddelijke noodzak©* lijkheid om de uitkeeringen zo<o laag mo gelijk te houden. Deed men dat niet, dan bewaarde men een te kleinen afstand tusschen werkloon en werkloozenuitkee- ring ,dan zou, zoo waarschuwden wij, bij de nii! eenmaal ingevreten arbeids- schuwheid in vele gevallen de iets lagere uitlceeriug \yorden gekozen boven het iets hoogere loon en de overheid zou dus de werkloosheid bevorderen met het geld van de belastingschuldigen. Sedert dien hebben wij uit verschillen de deelen des lands reeds berichten gekre gen, die er op wezen, dat niet weinig werkloozen inderdaad vrijwillig werk loos zijn en liever voor een paar gulden, minder klaploopen op de zakken der belastingschuldigen dan voor een paar gulden meer hun handen vuil te maken. Zoo was dezer dagen aan Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf, een groote Rotterdamsche onderneming, eeni ge opleving uit de malaise gekomen. hartige Victor, met zlijn hartstochtelijke liefde voor .Frankrijk en Zijn onwankel bare hoop op een goeden uitslag, wan hoopt aan de zegepraal, nu de Strijd bij den dag meer ongelijk wordt. Ja, hij' wanhoopt er aan. Hij gebruikte dat woord niet, maar hij gevoelt het. En hij' niet alleen, maar de meesten van onze dap perste, verstandigste en meest geoefende officieren. Toen ik -Zeidc, dat Victor zoo opge ruimd was en dat zijn blijmoedigheid zon neschijn in ons stil huis verspreidde, sprak ik de waarheid. Zeer zwaar en langdurig Elan inderdaad de druk moeten zijn, die de opwellende hron van vrooHjkbeid in Zlijn hart zou kunnen stoppen. Toch zag ik somtijds op zijn jeugdig gelaat een uitdrukking van ernst en onrust, zlooals ik daar vroeger niet op had waargeno men, een schaduw, die niet veroorzaakt wordt door de pijn van zijn wond, noch door droefheid over den dood van zijn heldhaftigen jongen vriend, noch door de onzekerheid, waarin wij omtrent Leo's lot verkeeren. Het is eigenlijk' geen droef heid, veeleer bezorgdheid. Toen ik van avond, nadat de anderen heengegaan wa ren, nog ©en poosje met hem in de huis kamer bleef praten, ontdekte ik de oorzaak zijh van ongewone gedruktheid. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1923 | | pagina 1