So 76 Zaterdag 30 December 1933 37e Jaargang FREEH'S lEHliWIABlETIEH Menlani Pit ie Provincie. EERSTE BLAD. Binnenland. Kerknieuws. Dit nummer bestaat uit drie bladen Gemeenteraad van Vlissingen. tegen Zenuwkoorts, Zenuw in de tanden, zware Zenuwhoofdpijn. tegen Examenvrees, Slapeloosheid, Gejaagdheid. N.U. v.h» SCHÜLTE Co., Drukkera-Exploitainten 0OSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Ab oiln e me ntsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.05 Prijs iter Advertentlën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. A.s. Maandag (Nieuwjaarsdag) zal ons Wad niet verschijnen. Ons geschil met den heer Meulenberg» Uit een ingezonden stuk van den heer Meulenberg In ons blad nemen wij te dezer plaatse, dus op dezelfde plaats waar onzentwege te zijnen aanzien een onjuist gebleken gerucht gelanceerd werd, deze verklaring over: Ik verklaar hier als eerlijk ma®, dat ik rechtstreeks noch zijdelings belanghebbende ben in eenige autobusonder- me min g. Men zie voorts ons onderschrift onder liet ingezonden stuk van den heer M. in dit nommer. Intusschen, nu wij de vaststaand.: waar heid van bovenstaande verklaring aan nemen, volgt hieruit dan ook noodzake lijk ortzterzij'ds de belijdenis, dat wij ons tegenover dhr Meulenberg hebben schul dig igiemaakt aan de zonde telgen het negende 'gebod, naar de uitlegging aan het slot van Zondag 43 van den Heidel- bergscben Catechismus, waarvoor wij' he n onze excuses aanbieden. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Vlissingen onder voorzitterschap van den burgemeester. Bij den aanvang was de heer va;n de Putte afwezig. Bij de mededeeliingen maakte de voor zitter er melding van dat de com missie, welke belast was me.t. het onder zoek naar de juistheid van de beschul digingen in de vorige raadsvergadering door de'n heer Hensel tot den wethouder van openbare werken gericht, tot de con clusie is gekomen, dat deze van allen grond ontbloot zijn en dat de heer Hensel in de vergadering van die commissie zich bereid heeft verklaard ook in openbare raadsvergadering zijn onrecht te erkennen. Spr. geeft den heer Hensel daartoe ge degenheid. Be heer Hensel verklaarde de woorden, die een beschuldiging aan het adres van den heer van NiEtrik inhielden, terug te nemen .De hieer van NiEtrik ver klaarde hiermede genoegen te nemen. Nog kwam ter spi'ake het onderzoek door B. en W. ingesteld naar de juistheid Van het feit, dat de rijwielhandelaar met wien geaccordeerd is inzake de beschik baarstelling van rijwielen voor do politie en de gemeenteboden aan zijn collega's in verband daarmede f 10 heeft gegeven. Dit is juist gebleken. Verschillende' leden keurden dit af en er werd aangedrongen door den heer de Meij te trachten de f 10 te doen teruggeven. Een definitieve beslissing werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Naar aanleiding van een verzoek van „Schnttevaeroim betere verlichting der Engelsche kade deelde de voorzitter mede, dat in de volgende vergadering een voor stel worden gedaan. Burg. en Weth. stelden voor te voldoen aan een verzoek van de voetbalvereeni- v ging Zeeland om het verbod van bespe len van 'het terrein aan den Koudekerk- schen straatweg des Zondags vóór 12 uur in te trekken. De heer Staverman meent dat de Raad niet telkens op een genomen besluit moet terug komen. De heer P. G. Laernoes zegt dat men toch niet alleen met de belangen van de voetballers kan rekening houden. B. en W. zullen nog eens nader onderzoeken of Zeeland niet zonder de Zondagochtend uren kan. Hierna gaat de vergadering over in ieen met gesloten deuren, die zeven kwartier duurde en tijdens Welke de heer van de Putte ter vergadering kwam. Na heropening kwam aan de orde een verzoek van Regenten van het Gasthuis om machtiging voor het oproepen van een vader en moeder op een bezoldiging van f 1500f 1750 benevens emolumen ten, in afwijking van de bestaande be zoldiging van f 1950 en emolumenten. Na eenige bespreking, waarbij verschillende leden meenden deze zaak nog eens nader onder de oogen te willen zien, werd be sloten de beslissing aan te honden tot de volgende vergadering. Eervol ontslag werd verleend aan den heer J. D. H. Reindei's als tijdelijk leeraar aan de Avondschool voor N.ijverheidson- derwijjls; aan dhr. H. C. Tousaint als on derwijzer aan school C; aan het echtpaar ■w».-'- cwraw»————Mi Mulder-Okkes als binnenvader en -mote'- der in liet Gasthuis, zulks met 1 Juni. Herbenoemd werden tot regentes en regent van het Gasthuis mevrouw C. Voorhoeve-Serton en de heer J. W. Ros- kes, tot lid van het Burg. Arhibest. de heer J. Dommisse, tot regentes van het Bur gerweeshuis mevr. J. H. de Ruijter de Veij Mesdagh; tot lid der commissie voor de Zoemans- en Visschersbeurs de heer 1. Rekkers, tol lid van de commissie van. toezicht op' het M. O. de heer H. C. Wesseling, tot leden van de Com- jnissie van toezicht op1 het L. O. de heeren M .Laernoes, J. A. Slager en D'. E. Praag; tot lid der commissie van toezicht op' het Nijverheidsonderwijs de heer J. A. Gijizcls. Tol. tijdelijk leeraar in het werktuig kundig teekenen aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs werd benoemd de heer J. M. Adriaanse te Middelburg; tot definitief leeraar aan de Handelsschool de heer R. P. Goettsch, thans tijdelijk voor de vakken geschiedenis, staatsinrich ting pn staatshuishoudkunde. Bij de herstemming over het voorstel Staverman om aan de drie muziekgezel schappen te samen f 1000 te geven en piet zooals B. en W. voorstellen f 1000 aan Ons Genoegen en f (50 per concert aan de andere, over welk voorstel do stemmen staakten, werd dit verworpen met 10 tegen 9 stemmen. Op een vraag van den heer v. Oor schot, die de vergadering moet verlaten werd besloten de ziekenhuiskwestie aan te houden en als eerste punt te plaatsen op de agenda van de gewone Januari vergadering. Hierna werd met 12 tegen 6 stemlmen (die der heeren Post, de Meij, Van Hal, Lindeijer, Staverman en Hensel, aange nomen het voorstel om van het gedenk boek dat zal verschijnen bij1 het 25-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin pen luxe exemplaar van f 50 aan te schaffen. Do heer Hensel had vooraf ver klaard een exemplaar van f 10 te willen nemen, uit bezuinigingsoogpunl. Vervolgens kwam ter tafel het voorstel om een marktdag op Woensdag in te stollen. De. heer P. G. Laernoes hield een uitvoerig betoog, Waarin hij zeide, dat men enkele vreemdelingen wil be- voordeelen ten koste van de winkeliers. Als men Vlissingen een goede markt van graan, van eieren of wat ook kon geven, 'zoiu fepr. het toejuichen een markt te stichten. Maar Vlissingen heeft wel een goede ligig'ng voor have iplaats misschien, maar niet voor marktplaats. De heer Lindeijer verdedigt het voor stel. De heer v. d. Putte staat niet sympathiek tegenover het voorstel. De hoer 'Sorel meent, dat de Markt toch geen levensvatbaarheid zou hebben. Wel zou hij er iels voor voelen de Zaterdag- markt vroeger te houden. Het voorstel van B. en W. wordt na verdere discussie verworpen met 11 te gen 7 stemmen; vóór de wethouders en de heeren Post, de Meij, van Hal en Lindeijer. De beer Sorel vraagt inog eens of nu de Zaterdagmarkt niet kan worden ver vroegd van 10 uur tot 4 uur. B. en W. zullen dit nader onder de oogen zien. De niet-genoemde voorstellen wertten aan genomen. Bij de rondvraag brengt de heer Hensel onder .applaus hulde aan den burgemees ter voor zijn werken in het belang van de haven, zoowel in binnen- als buiten land; waar dit reeds meermalen is terkend, mag ook de Baad niet achterblijven. De voorzitter zegt alleen gedaan te hebben wat hij meende dat zijn plicht was. Op een vraag van den heer Hensel zeide de voorzitter dat B. en W. zich reeds met- den minister en den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in verbinding heb ben gesteld om Vlissingsche arbeiders bij het uitvoeren der havenwerken aan het werk te krijgen. De voorzitter wijst er ten slotte op, dat men weer aan het einde van een jaar is gekomen. In dezen tijd van malaise mag Vlissingen niet ontevreden zijn. Wel heeft taien 6 April vrij stil moeten herden ken, maar er is hard gewerkt in 1922 en spr. vertrouwt d,at men later zal kun nen getuigen dat in dit jaar de zon wedter voor Vlissingen is opgegaan. Behouden werden de Zeeland en de Hoogere Han delsschool, aan de R. H. B. S. zal worden begonnen evenals aan de marechaussee kazerne, en ook de kans voor het complex woningen van „Goed Wonen" is toegeno men. Maar bovenal is de verbetering van de haven verzekerd en zal daaraan in een goed tempo worden voortgewerkt, alle factoren die goeden moed geven voor de toekomst. Spr. hoopt dat hij de a.s. ver kiezingen niet veel der tegenwoordige le den uit den raad zullen verdwijnen. Spr. eindigt met de beste wenschen voor den bloei van Vlissingen en wenscht de leden met hun huisgezinnen een goed nieuwjaar toe en herinnert aan de woorden in het Militair'Tehuis„Tandem bona causa tri umphal". (Eindelijk overwint de goede zaak). De heer van de Putte dankt als oudste raadslid voor de goede wenschen en brengt B. en W. in hun geheel dank voor alles wat zij doen in het welzijn van Vlissingen. Hierna werd de vergadering te kwart over zes gesloten. iiwuswA»!r,*rrtzx"-«.-v»wwoni rwmiurw cw Korte berichten. Bij de Jersche spoorwegen duurt de acute crisis ivoort. De onderhan delingen tusschen werkgevers on werknemers zijn mislukt. De regeennjg is nu voornemens een toeslag 'te ge ven. Er is een chaotische toestand ontstaan aan de Clyde (Engeland)',, waai' de huurders weigeren om (maan den achterstallige huur te betalen, teneinde het onlangs ontdekte teveel aan betaalde huur weg te werkein. Alleen in Glasgow doen 20.000 huur ders aan de beweging mede. De hiiis- heeren weigeren op hun beurt aan de gemeente grondbelasting te betalen. Gister werd Wilson 66 jaar. Het plan was, dat dien dag een deputatie van de Woodrow Wilson-s lichting hem' te zijnen huize zou bezoeken. Men wildé voor die stichting een totaal va,n 1 (miljoen dollar hijeen brengen. Van dat bedrag z:ijn al 800.000 dol lar toegezegd. Een groote troep in de wouden rondzwervende wolven heeft in Ca.- nada blijkens de gevonden over blijfselen drie Indianen en een (blan ken jager verslonden. Zestien geraam ten van wolven werden op de plek der ramp aangetroffen. Te New-York hebben dieven uit een brandkast in het 'kantoor der Edi son Cy. 40.000 dollar gestolen, na den bewaker een gat in bet 'hoofd te heb ben geslagen en hem toen te hebben gekneveld' en een prop in den mond te hebben geduwd. In de buurt van Toulon zijn (met goed gevolg proeven genomen met het vervoeren per vliegtuig van ge kwetsten of zieken. In tegenwoordig heid van tal van geneeskundigen zijn opstijgingen en dalingen gedaan, ook met watervliegtuigen. In de laatste maanden zijn in de sowjet-republiek 92 officieren van justitie .en 375 substi tuut-officieren Van justitie benoemd. Van dit aantal be hoort 85 percent tot de communisti sche partij. Te Dublin is een 'zware ontplof fing voorgekomen die naar men ge looft, veroorzaakt werd door een land mijn. Zij vernielde een winkel in Daw son Street, een der voornaamste stra ten in de stad, welfe Winkel bewoond werd door een als senaatslid voorge dragen man. In den omtrek sprongen honderden ruiten. De wij z iging der Huurwetten. De gemeenteraad van Enschedé, van oordeel, idiat het wetsontwerp! inzake de wijziging der Huurcommissie- en Huurop1- Zeggjingswet, hetewlk blijkbaar een over gang naar den normalen toestand beoogt, niet aan de verwachting zal beantwoor den, en hoewel betreurende, dat thans nog crisiswetlen worden gjehandhaafd, die de persoonlijke vrijheid aan banden leg gen, heeft besloten zich tot de Tweede Kamer te wenden, teneinde de Kamer in overweging te geven het wetsontwerp zooals het thans luidt, niet aan to ne men, omdat de toepassing van een wet volgens het ontwerp', nu er nog groote woningnood heerscht, bedenkelijk moet worden geacht. Zoo niettemin tot wijzi ging mocht worden besloten, verzoekt de raad .rekening te willen houden met het feit, dat, als gevolg van den heerschen- den woningnood, e"en hoogst onge- wenschte toesland zal worden geschapen, die bovendien de werkzaamheden van de Huurcommissie, ingevolge de Hunropzeg- gingswet zal doen toenemen. Kerstfeest te Doorn. Ook te Doorn, in den familiekring van dein ex-Keizer, heeft men Kerstfeest ge vierd. Uit Wieringen was de ex-Kroon prins, vergezeld van burgemeester Kolff, naar het keizerlijk slot vertrokken. Even eens vertoefden deze dagen ex-Kroon prinses Cecilie met haar kinderen op het kasteel. In de groote zaal van het huis te Doorn stond een kerstboom, en in de eet zaal, voor het personeel, was er leen op gericht. De hoornen waren door den ex- Keizer zelf geveld. De kinderen van de tweede vrouw van den ex-Keizer ontvingen diens portret, waarop de ex-Keizer als veldmaarschalk gefotografeerd was. Snel lossen. Als een voorbeeld, hoe snel in de mei de modernste middelen toegeruste Rot» terdamsche haven kau worden gelost, Ideelt men aan de N. R. C. mede, dat hel stoomschip Edmund Hugo Stinnes 4, uil Hamburg gisternacht in enkele uren tijds een lading van 3000 ton steenkolen heeft gelost. Met lossen werd begonnen des avonds om 'half elf en 's nachts half drie was reeds de geheele lading met behulp van de electriscbe laadbi'uggen van Thorn- sen's Havenbedrijf over boord gezet. Sc handel ij k! Over loten spreken we niet. Voor een Christen staat dit vast: hij doet het niet, schrijft de Amst. Wat de Christen dan wèl doet? Pi'otesteerein tegen den gruwel, die een Broekhuys aandurft, ten eerste om zijn zaak „Het gooiden Kalf" te noemen, ver volgens, in nog veel sterker mate tegen liet misbruik, dat hij maakt van Gods Woord. 1 Thans schrijft hij in zijn advertentie: „Tweeërlei weegschaal is den Heere een igruwel." En dat met groote, vette letters. Daar moet, door wat de knie nog buigt voor den Almachtige, tegen geprotesteerd worden. Is hier geen werk voor den Nedertand- 'schen Bond tegen het vloeken? (Wij zouden hier nog aan toe willen voegen, dat wij het even schandelijk noemen, dat enkele Roomsche bladen als de Maasbode en het Centrum deze prp- faneerende annonce plaatsen. Wij verkeer den altijd nog in de meening, dat onze R.-K. perszusters niet met de II. Schrift helen spotten. Wat nu gebeurd is, valt ons bitter tegen. Van socialisten en libe ralen hadden we niet anders verwacht, maar wel van Roomsch-Katholieken. Red. Zeeuw). Allerlei. De Unie van Chr. Onderwijzers scheid de zich af van het Chr. Nat. Vakverbond. Als eenige reden werd opgegeven: de financiën. De Bond van Ned. Onderwijzers ver wierp een voorstel tot toelating van hoof den als lid met 144 tegen 120 stemmen. Gisteren had in. de verschillende ge meenten des lands de openbare afkondi ging plaats van de wijziging der Grondwet. Goes. Op Vrijdag 12 Januari a.s. hoopt voor de Vereen, voor Chr. Winterlezin- gen op te treden dr J. R. Callenbach van Rotterdam met een lezing over den be kenden dichter Jacobus Revius. Wie vroeger zijn lezingen over Guido Gezelle en Jacob Cats hebben bijgewoond, zullen terecht hooge verwachtingen koes teren van de behandeling van „Rievius" door dezen predikant-letterkundige. Het is ons een genoeglen te kunnen mededeelen, dat het bestuur er na veel geschrijf in geslaagd is een vierden spre ker t e vinden, en wel piet een onderwerp1, dat als een welkome afwisseling zal ge waardeerd worden. Ger. Le Cointre te Js Gravenhage werd bereid 'gevonden op Maart voor dé' Vereeniging op te tre den met het onderwerp: „Bach en Beet hoven". Muzikale demonstratie zal de •aantrekkelijkheid nog, verhoogen. Vlissingen. Gisterenmiddag werd ten kantore der Kon. Mij „de Scltelde" door directie, booMairribtenaren en (hiet bestuur der bazen-vereeniging officieel afscheid genomen van 3 bazen, die heden den dienst der Mij. met pen sioen verlaten, n.l. de heeren A. Kor- teweg, werkmeester der mkchinefa,- briek, J. A. de Hondt, baas der schil derswerkplaats en B. Leeuwenburg!, onderbiaas der a,Meeling scheepsbouw. Alle drie kunnen op een langdurigen diensttijd bij de Mij. terugzien, n.l. resp. 45, 42 en 47 jaren. (Tot werk meester in de Machinefabriek is met ingang van 1 Januari aangesteld de heer C. M. Kok, thans onderbaas in de Bankwerkerij en tot b'aas der schil derswerkplaats de heer J. B. K. Vroon. Grijp skerks. Er is op ons dorpje, wat dfa kennis onzer Antirevolutionaire be ginselen betreft, ritseling "van nieuw leven te bespeuren. Reeds enkele maan den geleden werd opgericht een Anti-rev. Prop. Club, welke thans haar arbeid voor dezen Winter heeft aangevangen. Op de j.l. Vrijdag gehouden vergadering, onder de bezielende leiding van haren voor zitter, dhr. Diouma, Werd een aanvang per poeder 8 cent, Per doos a 25 stuks f 1.70. per koker 60 cent, Verkrijgbaar voor engross MIDDELBURG. gemaakt met de artikelsgewijze behande ling van „Ons Program" waarvan art. 2 0|i' verdienstelijke wijze door vr. A. J. Huijsman werd ingeleid. Daarna vergastte ons dhr Douma op een gloedvolle schets van ICeuchenius' veelbewogen staatkundige loopbaan. Een aangename gedachtenwisseling was het. welverdiende loon voor beide inleiders- De club hoopt in dezen winter nog drie maal een dergelijke vergadering te hou den. Moge onder Gods zegen dat pogea dienstbaar worden gemaakt tot verbree ding en verdieping van de kennis onzer beginselen Groede. Alhier is een Chr. Hist. Kies vereniging opgericht met een 20-tal leden Het bestuur bestaat uit de navolgende personen. J. Goethals, voorz., H. Brak man, seer., J. H. de Bliek, penningm. J. Brakman en S. v. Strien, leden. Terneuzen. Door den Koning van Bel gië zijn benoemd tot ridder in de kroonorde de heeren J. J. Grosjohan, in specteur en J. J. S. Clepkens, stations chef, beiden te Terneuzeh, in dienst de Spoorwegmaatschappij' Mechelen Terneuzen. Aan de Tern. Courant Werd vertoond een alhier de vorige week door de marechaussee in beslag genomen valsch bankbiljet van f25. Het, is weer van de serie BX, doch thans is het nummer 022206, en als da tum van uitgifte is er op gedrukt 13 Februari 1918. Het biljet is zóó nagemaakt, dat iedeïl die piet dagelijks met die biljetten om< gaat er gemakkelijk in kan loopen, docK bij .eenige oplettendheid, is het gemakke lijk alls Wervalscht kenbaar, omdat het papier van een geheel andere, vastere kwaliteit is en aan de achterzijde gesati neerd. Voorts is het watermerk duidelijker dan -bij de echte biljetten, en bestaat uit druk (blok)-Ietters. In de strafbepaling staat „inveeren". Het biljet lijkt ook aan de voorzijde hel derder getint vermoedelijk een gevolg van het gladde papier waarop het is ver vaardigd. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Mijnsheerenland door J. P. E. C. Eerhard, cand. te Den Haag; voor Ooster-Nijkerk door J. C. Wolthers te Kamper veen; voor Zeist door P. van Toorn te Rotterdam. Aangenomen naar Vlissingen door W. A. B. ten Kate te Horsten. Beroepen te Kootwijk: (W. Deur te Zegveld. Geref. Kerken. Beroepen te AlblasserdamP. Deddens te Brielle. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te ZaamslagG. Jongeleen te Maarssen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Opheusden: R. J. van Oordt -te Ridderkerk. Kerstfeest op „Vrederust" g (Wat ligt ze daar rustig en stil, onze stichting, in hare wintersche eenzaamheid. Kaal zijn de linden langs de breede oprijlaan, blader loos de kastanjes, verlaten de tuinen achter de paviljoenen. Daarbinnen echter gaat alles zoo zijn gewonen gang. De eene dag gelijkt den anderen. Slechts een enkelen kreet van een min-rustigen patiënt klinkt tot ons door naar buiten. Ook rond de in aanbouw zijnde kerk, een flink gebouw met rustige, strakke lünen, is het stil. Het buitenwerk is klaar, en eenige werklieden zijn nog bezig aan de inwendige afwerking. Het is 28 December en het gaat tegen vier uur in den middag. Van uit de houten hulpkerk, die nu weldra als zoodanig buiten dienst zal kunnen worden gesteld, straalt reeds een vriendelijk, gedempt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1