DE ZEEUW Uit de Pers. Uil de Provincie. Fmancieële Berichten. TWEEDE BLAD. A FEUILLETON. BINNEN IJZEREN MUREN A VAN WOENSDAG 27 DEC. 1922. No. 73. Een politieke bloedraad. Sinds de oprichting van het Genoot schap voor zedelijke volkspolitiek werd weinig omtrent den arbeid van dit nieuwe lichaam vernomen. Wie echter wanen mocht, dat dit eer biedige stilzwijgen reeds tieeken was van ee'n naderend einde, vergist zich ben ©enenmale. Gedachtig aan de veel beteekenende woorden „De bergen waren in barensnood en een nietig muisje werd geboren", nam het Genootschap zich voor in alle be scheidenheid zijn arbeid aan te vangen, om dan plotseling zijn denkbeelden om trent. politieke reformatie in vasten vorm den volke aan te bieden. Thans werd hiervoor de tijd rijp ge oordeeld. In een schrijven aan de grootste po litieke partijen in ons vaderland wordt er aan herinnerd hoe menigeen zich op volksvergadering en in de pers ten koste van de tegenpartij te buiten gaat ten onge motiveerde beschuldigingen uit, waardoor vele kiezers verkeerd worden voorgelicht. Dit ware te voorkomen door instelling van een permanenten politieken Eereraad, waarin elke „partij, die minstens drie afge vaardigden naar de Tweede Kamer zendt, één lid benoemt, welke Eereraad oordeelt over klachten en valsche politieke be schuldigingen, die men indient. Langs dezen weg zal Nederland allengs worden een politiek paradijs, waar de tegenstander op staatkundig terrein gteen onheusche bejegening of valsche beoor deeling ervaart, doch men, dank zij den allerzedelijksten arbeid van het Genoot schap, den tegenstander gaat resptecteeren em in stee van hem te bestrijden, hem straks wellicht aanbeveelt. Deze alleszins eerbiedwaardige poging om in het politieke leven de moraal te verheffen verdient zeer zeker de aandacht. Maar het meest moet erkend, hoe men hier blijk geeft van echten historischen zin. Het zalaan het bestuur van het Ge nootschap zijn opgevallen hoe de Bloed raad, eens. in de jaren van onzen grootten vrijheidskrijg een gevreesd instituut, in den loop der tijden veel van haar afschrik wekkendheid heeft ingeboet, daar bij zoo talloozen niet veel meer dan de herinne ring aan den naam levendig bleef. Welnu, het zal ten allen tijde blijven de onmiskenbare verdienste van het Ge nootschap voor Zedelijke Volkspolitiek deze instelling van enkele eeuwen terug in overeenstemming te hebben gebracht met de eischen van den nieuwen tijd en ons staatkundig leven te hebben ver rijkt met een nieuw instituut: de politieke bloedraad. Betreurenswaardige teruggang. Zal men kunnen komen tot organisatie van het bedrijf, dan dient in het oog ge houden, hoe de grondslag hiervoor moet gezocht in de collectieve arbeidsovereen- komst en naar uitbouw van dit contract dient gestreefd le worden. Te betreuren is het daarom, dat iti de cijfers, die den stand van het aantal col lectieve arbeidsovereenkomsten aange- veu, merkbare teruggang waar te nemen valt. Vergelijkt men het aantal op 1.Januari 1922 met dat van denzelfden datum in 1920, dan liep het cijfer met niet minder dan 28 pet. terug. Nu hoede men .zich voor onjuiste con clusies. Zoo boude men rekening met het feit, dat tal van contracten werden samenge smolten, wat geen verlies beduidt. Maar het juiste licht valt pas op deze zaak als men nagaat hoe het aantal werk nemers, dat bij een collectief arbeidscon tract, betrokken is, met 6 pet. (ongeveer 16000) verminderde. Dit beduidt achteruitgang van beteeke- nis. Een verhaal uit den Fransch- Duitschen oorlog. door ANNIE LUCAS. Uitgave Neerbosch' boekhandel. 44.) 21 October. Ik ben vandaag naar de Centraal ambulance geweest en heb Karl Erhardt gezien. Ik zag ook nog ander© dingen, tooneelen, die mij koud en akelig om het hart maakten. Het was mijn eorste bezoek aan een ambulance, (dat zou het niet geweest zijn, zoo ik moeder maar had kunnen verlaten, want ik ben gezond en sterk) ten de bleske, verminkte, verbonden mannen, die ik zoo zwak en pijnlijk, lang zaam over trappen en gangen zag loop en, de holle oogen, die mij van uit lange rijen bedden aanstaarden, de vermagerde, ver vallen, pijnlijk vertrokken gezichten, waxen wezenlij k al genoeg. Maar er .was m eer dan dat. Er had een gevecht plaats gevonden te Malmaison en de gewonden werden juist ingebracht. Toen wij binnon kwamen wor den bloedende, kermende, doodsbleek© ge wonden uit d© ambulance-wagen getild; lie vestibule was vol van gewonden, de breede trappen waren rood geverfd van bloed, en een kamer was geheel en al be- Doch daar is grooter nadeel in de toekomst. Nu er alom stemmen opgingen, om de verschillende kringen in het maatschappij leven krachtig aandeel te doen nemen in de uitvoering der sociale wetgeving, mag als eerste eisch gesteld worden, dat het volk door krachtige organisatie blijk geve voor die taak rijp te zijn. Dan zal evenwel voor verlies weer winst moeten komen. Bezuiniging. De Res.-bode schrijft Dat ondanks allerlei bezuinigingsmaatrege len Sint Bureaucratius bij het Departement van Oorlog nog schier oppermachtig regeert, blijkt wel uit het volgende ,dat zich dezer dagen nog heeft afgespeeld, toen een leger corps M. druppolkatoen noodig had. De aanvrage voor een artikel, waarvan de totale waarde 30 ct. is, moest den volgenden weg afleggen Het betrokken 'corps doet aanvraag aan het departement van oorlog. Het departement zendt aanvraag aan do afd. Aanschaffing en Verstrekking. Deze zendt aanvrage alles op folio-formaat papierdoor aan directie Hembrug en deze stuurt het door aan den adjunct-directeur Constructiewerkplaatsen te Delft. De adjunct-directeur zendt aanvrage door naar een 'magazijnmeester en deze meldt recht streeks aan de afd. Aanschaffing, dlat tyet aangevraagde niet voorradig is. Dit bureau schrijft nu twee bonnen voor aankoop en een bediende te Delft gaat de 5 M. koopen en deponeert het katoen met bon aan het Ontvangbureau, Dit zendt een ontvangstbewijs aan den ambtenaar, belast met de keuring, en draagt zorg, dat de 5 M. katoen bij den betrokken officier komt, die de katoen keurt en daarna de keuringsorde teekent. Op deze orde wordt met een groenen bon de 5 M. katoen ingeleverd in het betrokken magazijn. Dit magazijn pakt de Satoen in en zendt ze naar de expeditie, die eindelijk de 5 M. opzendt naar het corps hetwelk do aanvrage heeft gedaan en reeds enkele weken op de 5 M. katoen zit te wachten. Dan, volgens denzelfden vyêg als de aan vrage aan de constructiowie'rkplaatsen is in gekomen, wordt aan hel departement van oorlog mededeieling gedaan, dat de 5 M. druppelkatoen behouden is aangekomen. Dan moet het bureau Boekhouding nog zorgen voor boeking en kassier, zoodat de administratie van idsZe iM. katoen ten minste 26 maal het bedrag kost als de katoen waarde heeft lerseke. In de Vrijdag gehouden ver gadering van den gemeenteraad waren af wezig met kennisgeving dhrn C. Hartoog en A. Kooiman. Van vele ingezetenen, plm. 600, is een adres ingekomen om steun tel verzoeken tot oprichting van oen bewaarschool. Naar aanleiding hiervan heeft B. em VV. een onderzoek ingesteld bij naburige gemeen ten wat oprichting en instandhouding van ©en bewaarschool zal kosten. B. en W. zijn hier niet geheel mee klaar en stellen diensvolgens voor om dit adres (met toe lichting) in handen van den gemeenteraad to stellen en met beslissing te wachten tot op een volgende vergadering. Zulks wordt goedgevonden met algemeane stem men. Gedep. Staten van Zeeland hebben een besluit om bij1 benoeming van burgemees ters imiet ingang van 1 April 1923 dri jaarwedden met 15 pet te verminderen aan de Kroon ter goedkeuring opgezon den. Die nieuwe regeling vooir lerseke zal zijn een aanvangsalaris van 2550 gulden. Bovendien vragen ze advies aan den raad om de salarissen van burge meesters met ingang van 1 Jan. 1924 met 15 pet te verminderen, zulks als offer aan de tijdsomstandigheden. B. en W. stellen voor om zulks aan te nemen, waarmede del raad zich wel kan vereenigen. Dhr Willemsen merkt verder op, dat nu burgemeesters moeten bloeden zet met rijen van beweginglooze, verstijfde gedaanten, bedekt met jassen en dekens. Oom geleidde mij haastig verder, en voordat ik mij herstellen kon van den ge weldigen schok, bevond ik mij van aan gezicht tot aangezicht met Leo's vriend. Ik dacht op het ©ogenblik aan niets anders dan aan die verhouding. Ik dacht niet aan hem als Duitscher en vijand, alleen als aan ieen, dien Leo liefhad en die hem we der keerig niet innige vriendschap aanhing. In bet begin kon ik bijna niets onderschei den en toen do jonge Duitscher mijn hem zwijgend aangeboden hand drukte en zeide; Het is heel vriendelijk van u, dat u eens naar mij komt kijken, maad ik vrees, dat het te veel vooir u is, kon ik mij niet lan ger bedwingen en bastte in tranen uit. Oom gaf mij een stoel en praatte met luitenant Erhardt, terwijl ik weder tot bedaren trachtte te komen. Oom was vriendelijk en beleefd, zooals een Fransch edelman altijd is, en daar wij met vooringenomenheid don jongen krijgs man beschouwden, kostte het hem niet veel moeite onze harten voor zich ta winnen. Hij zag zeer bleek en zijn gelaat droielg de sporen van lijden, maar zijn donkera, schitterende oogen waren vroolijk en le venslustig, zijn wijze van" spreken opge wekt en innemend. Ons voorstel, om zijn intrek bij ons te nemen, zoodra hij de am bulance mocht verlaten, werd met de groot ste dankbaarheid en blijdschap door hem aangenomen. Hij hoopte zijn vrijheid door onder de tijdsomstandigheden, z.i. ook avet de gehoele linie moet worden bezuinigd, m.a.w. ook secretarissen moeten vermin deren. Hij1 raadt aan zulks Ged. Staten te melden als opinie van den raad. Ook B. en W. en Hubreehtse zijn van detóei meening. Eenige verzoeken afschrijving ©n ver mindering schoolgelden. Aangenomen. Begrootingen vlocschkeuringsdien 11922 en 1923. Benige leden maakten opmer kingen over het hoogo salaris v*an den chef der keuringsdienst. Dhr Bom] merkt op, dat zulke opmerkingen aan Ged, Sta ten moeten gericht worden. Dihr Willem sen raadt den raad aan, voor tot zulke opmerkingen over te gaan, eerst eens goed te onderzoeken, wat voor werkzaamheden die chef van den vlceschkeuringsdienst verricht. Het gaat toch moeilijk aan, zon der kennis van zaken te protestecren. D'e voorz. onderschrijft de bezwaren van dhr Willemsen en meent, dat het hoofd meer werk verricht, dan wel gemeend wordt. Dhr Hubreehtse stelt voor om hij1 God. Staten tegen het te hoog© salaris te pro testeeren. Dit voorstel wordt met 7 tegen 2 voor verworpen. Voor: Hubreehtse en Poley. Waarna de begrootingen met de zelfde stemmcncijfers in omgekeerde orde aangenomen wordt. B. en W. stellen voor in medewerking der gascomtorissie, de prijs van gas voor industrie te bepalen als volgt: Tot 1000 kub. M. gewone prijs. Bij, 1000 tot 2000 kub. M. V2 cent reductie perl kub. M., 2000 tet 3000 1 Va; 3000 tot 4000 3; 4000 tot 5000 4l/a; 5000 tot 6000 6 cent reduktio per kub. M. met algemeene stemmen aangenomen, na uitvoerige toe lichtingen van J. A. van Sprundelen, den voorzitter en wathouders. Af- en overschrijving begrooting 1922 met algemeene stemmen goedgekeurd. Herbenoemd tot lid van het Burg. Armb. Ühr A. v. d. Burght miat 7 Van de 9 st. 2 st. waren uitgebracht op dhr G. Daane. Tot leden dar gascommissie werden her benoemd dhrn J. A. van Sprundel, P. do Koeyer en P. J. Foley. Tot gemachtigden voor de vergadering van aandeelhouders in do N. V. Water leidingsmij1 de aftrsdende hrn Bugemees- meester en wethouders. B. en W. hebben een conferentie gehad 14 dagen geleden met dhrn Kosters en Veraart en mej. Zimmerman over bet nij verheidsonderwijs ten verstel- en naai cursus. Deze qulreds zou 2 maal in de week in een lokaal van school II gehouden worden en kosten a.an salarissen f1250 reis- en verblijfkosten f800, enz. totaal f3035. Opbrengst van dezen cursus aan schoolgelden f400; verkoop werkstukken f 300, het Biijk zou 70 pet en de gemeente 30 pet in het nadeelig saldo bijdragen. Dit zou dan volgens bovenstaande begroe ting aan onze 'gemeente kosten I700.50J het rijk zou bijbetalen f 1634.50. Dhr Willemsen bespreekt uitvoerig deze begrooting en vindt, dat daar het „Nut" verleden jaar zoo netjes dezen cursus be gon, hij nu vindt, dat ze daar maar mee moest doorgaan, wat moet daar de raad nu aan beginnen? Spr vindt, dat het wen- schelijk is, dat de raad hier buiten blijft, laat het particuliere initiatief hier maar verder aanpakken. Dhr Poley merkt op, dat van de 11 raadsleden 10 eeia vrouw hebben met Zeeuwsch© kleederdracht en daar zullen toch geen doeken en beuken en hemdrokken maken geleerd worden; hij Vindt, dat deze cursus wel voor do burgers maar niet voor de Ij oenen vtr ou wen deugt. Dhr Bom wil met enkele wij zigingen wel een subsidie! van omstreeks f400 beschikbaar stellen en wijst op het nut v,an zoo'n cursus, dat beslist niet denkbeeldig is. Dhr Willemsen erkent ook wel het nut maar wil geen illusies maken van 80 leerlingen; de vorige ghaal konden ze er bijna geen 60 krijgen. Hij acht, dat het Nut dat maar verder moet aanpakken. Van Sprundelen merkt op, dat do wer kende stand beslist geen deel kan nemen aan zoo'n cursus, daar de meeste meisjes (tot 6 uur half zeven werken moeten. Bom bestrijdt de 'laatste sprekers. Hubreehtse onder-steunt het voorstel van dhr Bom' era bestrijdt uitvoerig dhrn Willemsen en Po- leij. Dhr Scheele wil bij goedkoop© lessen wel subsidie-eren. Die voorzitter acht het eten ze-er moei- uitwissrling te zullen verkrijgen. Een van zijn ooms bekleedde een lrooge betrekking in het leger van den Kroonprins on zou zonder twijfel die uitwisseling trachtten te bewerken, zoodra hij zijn gevangenschap vernam. Hij achtte het zeer waarschijnlijk, nat zuil Kameraden hem voor dood hielden, omdat hij diep doorgedrongen was tot in do Fransche linie. Mijn betrekkingen ten ■vrienden treuren dus over mij, zooals gij en uwe familie treurt over Leo, aaide hij, terwijl zijn oogen door tranen beneveld werden. Van dat oogenblik' waren wij geen vreemden meer voor elkander. Hij sprak op hartelijken toon en met do mieeste achting over Leo, maar, helaas, ik zie wel, dat hij de mogelijkheid van ont komen te zijn aan het moordend vuur op het slagveld te Sedan niet zeter groot rekent. Hij weet, dat Leo's regiment tot op een tiende versmolten was in een van de laatste wanhopige charges, en hoewtel het overschot naar Duitschland vertrok, waren er geen officieren bij. Als hij zijn invrijheidstelling verkrijgt, zal hij al het mdgelijke beproevten om zekerheid te krij gen. Hij1 dankte ons hartelijk voor onze vriendelijkheid, toen oom, na van dten dok ter vernomen te hebben, dat hij- binnen twee of drie dagen genoegzaam1 hersteld zou wezen om ontslagen te worden, be loofde hem een inkwartieringsbiljet bijl ons te zullen bezorgen. Ik kwam thuis, meer dan vroeger ge neigd, om den oorlog te individualiseeren. lijke zaak. Hij viudt den prijs van 20 cent per lesuur voor den werkenden stand nog te hoog. Na een langdurige bespreking wordt met 6 tegen ©n 3 voor de zaak ver worpen. Voor: dhrn Hubreehtse, Schctele en Bom. Dhr De Koeyer merkt op, dat dei Ach terweg zeer slecht is en vraagt de aan dacht daarvoor van B. en W. De voorzitter zegt dit toe. De rommel aan dte vuilnis hoop zou De Koeyer ook gaarne opge ruimd zien. Be voorz. zou beslist opruimen maar weet niet waarheetn. Poley merkt op, dat de brandput aan de Oude Torcnstraat daar wel geschikt voor js; hij geeft B. en W. in overweging die maai" te dempen, dan kan daar teven puin enz. ingeworpen worden. Dhr Van Sprundelen maakt B. en W. opmerkzaam op de slechte toestand van Schuttershof- en een gedeelte van de Juli- amastraat, daar zij geweldige gaten. Schip pers, die 's nachts passeeren moeten goed oppassen of ze word >n nat. Dhr Poley gc-eft B. en W. in overweging 15 a 20 M. kademuur aan de "Zluidkjant der haven te zetten, daar in de "bieten campagne geen beurtschippers kunne© lossen. Met de buste wensclien voor 1923 sluit de voorzitter de vergadering. Vlissingen. Vrijdagavond heelt een bin nenbrand gewoed in het café-Gooijen aan de Joost de Moorstraat, die begonnen is in het plafond der gelagkamer. De po- litio^bluschte met behulp van burgers den brand. Bij de gedurende de Kerstdagen gehouden kanarietentoonstelling werden de volgende prijzen behaald: Klasse I, 4 vogels eigen teelt 1922, 1ste prijs J. van Ham, Tilburg; 2e F. A. Schoep, Tilburg; 3de F. van Raak, Til burg; 4de C. A. J. Ilervvijnen, Middelburg. Klasse II, 2 vogels eigen teelt 1922, 1ste J. van Ham; 2de A. Swart, Vlissingen; 3de J. de Jonge, Vlissingen. Klasse 111, een vogel eigen teelt 1922, lste J. C. Janse, Middelburg; 2de F. A. Schoep; 3de L. van Velzen, Souburg. Klasse IV, 4 vogels open klasse, lste A. Roos, Vlissingen; 2de J. de Jonge; 3de A. Kuipers, Vlissingen. Klasse V, 2 vogels open klasse, lste J. Gabriëlse, Middelburg (na loting); 2de F. Mommers, Tilburg; 3de J. Tromp, Vlissin gen. Klasse VI, een vogel open klasse, lste J. van Damme, Middelburg; 2de G. Jans- sens, Tilburg (na loting); 3de J. Haaijmari, Middelburg. Klasse VII, poppen eigen teelt 1922, lste J. Tromp, 2de J. de Jonge. Klasse VII, poppen open klasse, lste J. de Nooijer, Vlissingen, 2de F. de Nooijer, Vlissingen. Wissemkerke. Exploitanten van het Elec- triciteitsbedrijf alhier besloten in hun ver gadering van Vrijdag j.l. tot het aan- schalfcn van een draaistroomgenterator en het aanbrengen van meters in de huislei dingen. De wcnsch der ingezetenen, om naai" do geleverde 'hoeveelheid electrici- teit te betalen, zal dus binnen afzie-nbaren tijd worden vervuld. Door het aanschaffen der nieuwe machine hoopt mei ook tq bereiken, dat het licht nog zal verbeteren. Ter betaling der geldlteeining, welke voor die verbetering zal moeten worden aange gaan, zullen worden aangewend de baten, welke het bedrijf thans heeft opgeleverd en die, welke in de toekomst to verwach ten zijn, ook door toenam© van hot aantal aansluitingen. St. Annaland. In cle Vrijdag gehouden voltallige zitting van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van een ingeko men schrijven van N. Bruijnzeel en J. Boogaard tot aanneming hunner herbe noeming als lid van het Weezen Arm bestuur. Van Ged. Staten was een schrij ven ontvangen ter begeleiding van een missive van den minister van binnenl. zaken tot verduidelijking der circulaire inzake de bezuiniging in de gemeente- financiën. Tegen afschaffing van diverse jaar- en veemarkten is geen bezwaar. De hegrooting voor 1923 is door Ged, Sta ten goedgekeurd. In de Rank der vereeni- giog van Ned. Gemeenten zullen geen' aandeelen genomen worden. Ten behoeve van een gegarandeerd salaris aan dr Le- D'eae jonge man, zoo warm van hart, zoo edel van geest, zoo welgezind, is een van degenen, die wij met den naam van Prui sen bestempelen, tot welkte nationaliteit zij ook behooren mogen; en hij, van wien Loo in zijn laatsten brief sprak, behooTde tot hetzelfde volk. En die menschen ncte- m'en wij Gothen, Vandalen, Hunnen, Pan doeren, wilden, barbaren. De massa ge- lijfkri er zeikei:" niet veel op, indien een Ifiendei van hetgeen wij1 van de Pruisen, en nog officieren hooren, waai is. 22 October. Heden gebeurde er niets bijzonders. Victor kwam even thuis en vindt, dat wij goed handelen, met betrek king tot den jongen Erhardt. Hij was van plan hem en August even' in het voorbij gaan te gaan bezoeken, alvorens naar zijn post Neuilly terug te k-eoren. Die lieve Victor, wij krijgen zijn vroolijk'jong ge zicht slechts zeer zelden, en dan nog maar heel kort te zien. De uitval te Malmaison leidde als gewoonlijk tot niets, behalve tot datgene, wat ik te zien kreeg, 0.1 dat is helaas, ook al als gewoonlijk. Victor kan den naam van Ducrot niet al te best hooren noemen. Zijn brief aan Generaal Trochu, waarin hij1 zijn ontvluch ten te Pont k Mousson rechtvaardigt, vol deed hem niet. Ik geloot, dat geen enkel waarlijk edel mensch en vrede mee kan hebben. Indien de verplichting, verbonden aan het bezit van een vrijgeleide, niet meer bestond, door het afgeven van dat stuk en het verstreken zijn van den be man te Bergen op Zoom h 2 cent pcr inwoner zal geen subsidie verleend wor den. Op het verzoek van het bestuur voor bijzonder onderwijs tot het geven van een andere richting aan de ijzeren scheidingslijn van het speelterrein dei beide scholen dan in het oorspronkelijk plan is aangegeven en door den inspec teur is goedgekeurd, werd eenparig, afwij zend beschikt. Op het verzoek van een viertal inwoners tot verstrekking van bui zen voor de rioleering van een door hen zelve te dempen sloot, werd gunstig be schikt; de kosten dier buizen zullen f52.50 bedragen. Een door den heer Goedegebuure ge uite wensch om in de administratie de* koaigeld-heffing een wijziging te brengen door het verschuldigd bedrag te bereke nen per 100 K.G. in plaats van per II.L. of per mud, werd door de vergadering niet gedeeld, omdat de kwantiteit tot 100 K.G. kan herleid worden en een verorde ning-wijziging een te langen weg moet afleggen, waardoor men evenveel bereikt als door de eenvoudige herleiding. Tegen het houden eener collecte bij ge legenheid van hel nieuwe jaar, bestond geen bezwaar. De Zeeuwsche Ilypolheebank gaat over tot de uitgifte van f 1.000.000 51/2 pet. Pandbrieven in stukken van f 1000 en f 500 legen den koers van 99% pet. De Pandbrieven loten uit in 25 jaar A pari, jaarlijks minstens 4 pet. Deze uitloting is aldus geregeld, dat van elke f25.000 jaarlijks f 1000 uitloot, zoodat afnemers van f25.000 zekerheid hebben, dat zij jaarlijks 4 pet. of f1000 te'"ug ontvangen. Op 15 November 1922 stond uit aan pandbrieven pl. m. f 10.130.000. Deze pand brieven waren gedekt door de uitstaande hypotheken, ten bedrage van pl. m. f 10.300.000, door het door aandeelhou ders nog te storten kapilaal van f 1.069.200 en door de Reserve ten bedrage van f 152.192. De Zeeuwsche Hypotheekbank is ge plaatst op de lijst van hypotheekbanken» wier pandbrieven in aanmerking komen voor belegging van gelden dei' Rijkspost spaarbank. De pandbrieven der Zeeuwsche Hypo theekbank komen voor pp de lijst van fondsen, welke in aanmerking komen voor belegging der gelden van de Rijksverze keringsbank en welke in pand kunnen ge geven worden door werkgevers, die het risico der Ongevallenwet zelf dragen, of vennootschappen en vereenigingen, welke die risico's overnemen. De Bank koopt voor zoover mogelijk ten allen tijde van bona fide beleggers de pandbrieven in. De bepalingen omtrent de uitgifte der 51/2 pet. piandbrieven, afgedrukt op de achterzijde van den pandbrief, zijn de volgende De serie is groot f 1.000.000 en ver deeld in stukken van f 1000 en f 500. De serie is genummerd 11000 onder bij voeging van de letter A of B voor de stukken van f 500. De serie wordt ge acht onderverdeeld te zijn in 40 onder seriën elk .groot f25.000, en wel met dien verstande, dat de nummers 125 de eerste onder-serie vormen, de num mers 5175 de derde en zoo vervolgens. Elke oinder-serie heeft eenzelfde dagteeke- mng, aan de uitgifte voorafgaande. De Bank verbindt zich jaarlijks, en wel telkenmale op den eersten Jnni, voor het eerst op den eersten Juni van het tweede jaar volgende op dat der dagteektening van de onder-serie door middel van uit- lteting minstens 4 percent van het no minaal bedrag dezer onder-serie a paxi aflosbaar te stellen. Voor zoover ten tijde der uitloting de geheele onder-serie nog -niet mocht zijn geplaatst, loten ook dé nog niet uitgege ven nummers mee en worden de hiervan door lofing aangegeven nummers inge trokken en van de uitgifte uitgesloten. De uitloting zal geschieden ten minste een maand voor den datum van aflosbaar stelling ten overstaan van ©en door de Bank aan te wijzen notaris. paalden tijd, dan bleef toch stellig nog een zedelijke verplichting over. Dat is geloof ik ook wel algemeen gevoelen. Hij heeft bij het meerendeel der officieren zijne baan niet kunnen schoonvegen. HOOFDSTUK XV. Vriendschap. 23 October. Karei Erhardt komt eerst hedenavond bij ons, opdat het volk hem geen overlast zou aandoen. De gevolgen van het beleg worden bij den dag meer zichtbaar en droeviger. Do armsten wor den nu op rantsoen gesteld en zijn cr misschien niet minder goed aan toe dan anders; maar de knappe burgerstand lijdt wel het meest. Allerlei bedrijven staan stil "en menige bron van inkomen is ge heel verdroogd. Het is een troost, dat de "winter in aantocht is. Hij moet vrede brengen, zeggen allen. Och, mocht cle vrede konten zonder verder bloedvergie ten I f 24 October. De jonge Erhardt is gis terenavond gekomen. Het schokken van de vigilante had hem zeer vermoeid, zoo dat hij dadelijk naar zijn kamer ging. Vandaag kon moeder de hare niet verla ten, omdat zij zware hoofdpijn had; waar door ik weinig van onzen gast heb gezien. Nina en hij schijnen reeds goede vrien den te zijn. Ik ben dankbaar voor alles, dat haar uit hare sombere en diepe me lancholie kan opwekken. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 5