RHEUMATIEK. 73 Woensdag 37 December 1933 37e Jaorgan Opzienbarende Genezing. Probeer mijn behandeling gratis. Buitenland. Binnenland. tr flit minsmer bestaat uit twee bladen WEDER EEN IN VIER WEKEN GENEZEN. Alles vreeselijk pijnlijk en lichaam totaal verslapt. Druk'ksrs-Exploitainten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie ho. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259 4 rAXMWiCWt'»' '^EERSTE BLAD. HET Z.-B. LOCAALSPOOR. In ons nummer van 25 October 1.1. hebben wij gemeend te moeten waarschu wen tegen de pogingen, die destijds wer den in het werk gesteld dooi' den heer J. C. Pilaar van Kapelle en eenige ande ren om de spoorwegplannen op Zuid- Bevelaind te verijdelen. Dat deze heeren nog doorgaan met hun actie, is althans naar buiten niet gebleken. Van een deel hunner meenen wij zelfs met zekerheid reeds te weten dat zij zich van verdere bemoeiingen onthouden om redenen, die lien eeren. Maar thans wordt, met grooter felheid nog, weder strijd gevoerd tegen die spoor wegen door de heeren Labrijn van Goes «n Meulenberg van Everingen. En ook nu meenen wij onze $em te moeten doen hoeren, om ernstig to waarschuwen. Want nu zijn, naar moet worden gevreesd, groo ter belangen nog in gevaar. Hardnekkig gaat het gerucht dat de heer Meulenberg voornoemd geldelijk be langhebbende is bij de gesubsidieerde autobusdiensten, die hij ingevoerd wil zien in plaats van den spoorwegbouw. Nu is het belang der bevolking wel groot' bij het tot stand komen der sporen op Zuid-Bevetand, maar veel grooter nog is voor geheel Nederland het belang der pu blieke moraliteit, die vordert dat niet per sonen zich aandienen hij Regeoring en Volk als strijdende voor het landsbelang, {terwijl zij in werkelijkheid als niet eerlijk vooraf bekend gemaakt gevolg van hun agitatie voor zich zelveo geldelijke voor deden wenschcn te bereiken. Er zal op dit punt klaarheid moeten komen en als onverhoopt het geval zoo ligt, zal elk verzoek van den heer Meulen berg door de autoriteiten ter zijde gelegd dienen te worden. Het doet ons zeer leed dat de heer La brijn het oorbaar heeft geoordeeld en het bevreemdt ons ook in hooge matte dat hij het meent noodig te hebben ter bereiking van zijn doel, om een aantal in heel het Zuid-Bevela.ndsc,he land als achtenswaardig bekend staande mannen bij voorbaat reeds verdacht te maken bij de autoriteiten en bij het publiek, voor het geval zij zouden mede werken tot een •advies, dat niet met zijn inzichten strookt. Dit gaat te ver en legt, naar wij meenen, op de autoriteiten ,en op allen, die zijn •woorden boeren, den plicht om ernstig te onderzoeken wat toch aan de felle ■campagne van den heer Labrijn tegten de spoorwegen ten grondslag ligt; uit welke oorzaak dergelijke onbehoorlijke verdacht makingen voortkomen. Door Gedeputeerde Staten is aan de Dagelijksche Besturen de.r gemeenten fin aan de polderbesturen' gevraagd wat hun meening is over de wenschelijkheid der opschorting van de spoorwegwerken, met het oog op de tijdsomstandigheden en •de mogelijke instelling va,n autobusdien sten. Naar aanleiding dezer circulaire zij urn de eerste plaats opgemerkt dat door den heer Labrijn, volgens zijn ingezonden stuk in ons blad van 20 December, iets anders aan den Minister is gevraagd. Ge noemde heer vroeg alleen opschorting zoo lang een nader onderzoek zou duren. De vraag van Gedeputeerde Staten gaat veel verder. Of voor een nader onderzoek termen aanwezig zijn, blijve ter beslissing aan de daartoe aangewezen autoriteiten. Wij kun nen ons echter zeer wel voorstellen dat die autoriteiten niet tot hernieuwd onder zoek zullen willen overgaan. De wetten •en besluiten, welke op de Zuid-Beveland- sche spoorwegen betrekking hebben, zijn na rijp beraad tot stand gekomen. Het laatste pas in Maart van dit jaar, toen de Regeering de financieele positie van ons land, waarop de heer Labrijn zich be roept, toch reeds volkomen overzag. Wij hebben genoeg vertrouwen in het voor zichtig beleid onzer Regeering en kunnen haar slechts dankbaar volgen, als zij ook ïn deze tijden een uitgave voor het wel zijn van Zuid-Beveland nog gerechtvaar digd acht. Als alle na rijp beraad geno men beslissingen telkens opnieuw herzien zouden moeten worden, wanneer eenige particulieren dit vragen, wordt het be sturen van stad en land eenvoudig on mogelijk. Met betrekking tot de vraag van Gede puteerde Staten gevoelen wij ons nog tot een andere waarschuwing verplicht. Wie op die vraag bevestigend antwoordt, bedenke wel dat gevraagd wordt een oor deel over opschorting sine die, dat wil zeggen voor onbepaalden tijd. Zoodanige opschorting evenwel staat gelijk met de finitieve verwerping. Al dadelijk vervalt de wet van 2 April 1921 (S. 655) opf 6 April a.s. of hoogstens De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG A b o n n e m e n f s p r ij s Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. zes maanden later. Dit is de wet., bij welke de onteigening der voor den spoorweg benoodigde gronden is geregeld. Wat de landere wetten betreft, in zake de door het Rijk voor den aanleg te verstrekken gelden, de Regeering zal ze moeten in trekken. Want geen Regcering mag de wetten onuitgevoerd laten liggen. Uit an dere streken, die nu moeten wachten om dat Zuid-Beveland eindelijk eens voor ging, zal de drang tot die intrekking ook spoedig genoeg komen, met de vraag te vens om nu voor hen te besteden wat Zuid-Beveland heeft verworpen in kort zichtigheid. Voor Zuid-Beveland zal de kans dan voor langen, langen tijd zijn verkeken. Want het is toch wel zeer onwaarschijn lijk te achten dat de Nederlandsche spoor wegen, die thans nog bereid zijn, dat Regeering en Volksvertegenwoordiging, die nu nog krachtige hulp aan Zuid-Beveland willen bieden, ook nu nog in dezen be narden tijd wij herzeggen niet te kun nen gelooven, dat allen, wier toegestoken hand wordt geweigerd, wien integendeel het verwijt wordt toegeslingerd dat zij 's lands gelden in Zuid-Beveland willen vermorsen, nogmaals van meet af zullen willen aanvangen als Zuid-Beveland het weer zou willen. Met de kans altijd weer om dan nog eens hetzelfde te beleven, dat eenige mannen trachten de bevolking in een paniekstemming te brengen en onberaden 'besluiten door te drijven. Misschien' zal men zeggen dat onze waarschuwing te laat komt. Gedeputeerde Staten hebben slechts een week tijd ge geven voor het antwoord. Gelegenheid tot beraad, tot onderling overleg was er niet. Mocht evenwel eenig bestuur de verre strekking der vraag van Gedeputeerde Staten aanvankelijk niet hebben gepeild en alsnog nader van zijn meenmg willen doen blijken, dan sitaat hun dit nog altijd vrij. Gedeputeerde Staten zullen de ver klaringen dat slechts opschorting wordt gewenscht voor zoover daardoor de zaak zelve in geenerlei opzicht wordt in ge vaar gebracht, zeker nog wel aanvaarden en ter kennis van den Minister brengen. Nog een vraag in het algemeen ten slotte. De heer Labrijn en een dertigtal, als wij goed zijn ingelicht, anderen, heb ben aan den Minister opschorting en nader onderzoek gevraagd. Maar daar tegenover staat de vraag om zonder ver traging verder te gaan, van de zeter velen, die inog slechts enkele weken geleden, toen de bouw door de actie van den heer Pilaar c. s. in gevaar scheen, de verzoekschriften hebben gfiteekend .om toch vooral dooi' te gaan met het werk. Om welke reden was "het noodig de stem ming der bevolking nog eeris te onder zoeken? Men wake toch tegen verkeerden schijn! Geen bestuur kan dien op zich laden zonder in te boeten aan gfezag en eerbiedwaardigheid Vlaamsch en Franscfi. De taalstrijd in België zal wel niet luwen, nu het wetsontwerp Van Cauwe- laert derwijs verfonfaaid en geplukhaard werd, dat er van pen recht doen aan de Zuid-Nederlandsche (Vlaamsche) taal niet veel meer te bespeuren viel. Ofschoon de voorsteller op schier alle punten de veste aan de Walen had prijs gegeven, kwam zijn verminkte en ontze nuwde voorstel eT slechts met een paar stemmen meerderheid door. De overgroote meerderheid der Walen stemde tegen, en het handjevol frontmannen, als de eenige eigenlijke voorstanders van volkomen rechtsherstel voor het Vlaamsche volk en zijn taal in het land bekend, sloot zich' bij hen aan, omdat het gesloten „compro mis" al te zeer den Walen in 't gevlei kwam. Immers door den eisch van twee taligheid o.a. bij examens werd het de creet: „Aan de hoogeschool te Gent wordt het onderwijs in het Vlaamsch gegeven" te niet gedaan. Het schijnt onder deze omstandigheden onzeker wat de Senaat met het ontwerp doen zal. Doch wat hij doen moge, be vrediging brengt hij niet, kan hij niet brengen. Het is derhalve te verwachten dat de Vlamingen, die 't hun door de Franskil jons en de Walen aangedane onrecht al meer beginnen te voelen, hun strijd tegen de verfransching van het Vlaamsche volk met ongebroken kracht zullen hervatten en met grooter verbittering zullen voe ren; en niet zullen rusten, alvorens de leus van Koning Willem I: elk der 'beide landsdeelen zijn hoogeschool, door hem in een daad omgezet (naast de Fransche hoogeschool te Luik de zuiver Vlaam sche hoogeschool te Leuven), doch in den loop der jaten te niet gedaan, op nieuw te 'doen leven en voor immer te verwerkelijken. Winsl. Nu hel ontwerp gewijzigde schoolwet door de Tweede Kamer is aangenomen, brengen wij dank aan de rechtsche Ka merleden, inzonderheid den antirevolutio- (niairen, voor den steun, aan het minis terieel ontwerp geboden, en inzonderheid laan mr Rutgers voor de waakzaamheid bij de aanbieding en verdediging van wij zigingsvoorstellen in 't belang der meer dere vrijheid van het hijzonder onderwijs laan den dag gelegd, waardoor wij een paar mooie uitkomsten hebben te boe ken, namelijk de schrapping van het ver bod voor de bijzondere school om hooger schoolgeld te heffen dan dal: der openbare school, en de schrapping van het artikel waarin -overleg met den inspecteur bij de voordracht en voor de benoeming van ouderwijzer(s) aan een bijzondere school verplichtend werd gesteld. Ook aan den minister komt een woord van hulde toe voor de uitnemende wijze waarop hij zijn ontwerp verdedigde, en voor de welwillende houding, waai'van hij telkens blijk gaf jegens amendementen die herstel van oude vrijheden bij 't bijzonder onderwijs beoogden, en voor zijn krachtige vertooigen, waarmede hij iedere verkorting of laaintasitling van rechten door de be kende „Bevrediging" gewaarborgd terug wees of verhinderde. Een hulde, die tot zekere hoogte ook aan den geachten woordvoerder der Vrij zinnig democraten den beer Ketelaar toe komt. Over 't algemeen mogen wij voor 't verkregen resultaat dankbaar zijn. Dat ten slotte ook de rechtervleugel en 't centrum dei' liberalen met 't ont werp mee gingen, bewijst d.at ook ter lin kerzijde der Kamer tevredenheid tegen over niet al te groote teleurstelling den doorslag gaf. Cijfers en Feiten. Deze „gids voor het politieke en so ciale leven" is zijn derden jaargang al ingetreden; Re derde aflevering (Decem ber no.) verscheen nog juist in tijds, om nog voor het eind dezer maand te worden aangekondigd. Het belangwekkendste en meest pak kende uit de politieke en sociale littera tuur, meest dagbladen, wordt in elke af levering, ook in deze bijeen gezameld zoo krijgen telkens Sociaal gebied, Gods dienst en Wetenschap, Onderwijs, het Ka binet, de politieke Partijen, Varia, ten Wat de voormannen zeggen een goede beurt. Onze kiesvereenigingen en alle belang stellenden buiten haar behóoren zich op dezen goedkoopen Gids met zijn kostelij- ken inhoud te abonneeren. 27 Februari is 't. candidaatstelling voor de Prov. Staten. Dit is ook een reden. Korte berichten. Uit Liau saime is weinig nieuws te natelden. De Turken toonden wat meer tegemoetkoming]. Men Verwachtte daarom Zaterdag nog de onderteeke- ning v,an de Izeestratenregelingi, behal ve door de Russen. Dinsdag ziijn ook de Syriërs, Armeniërs en Bulgaren ge arriveerd. Op Eersten Kerstdag is in Nieuw- Zeeland een langdurige aardschok waargenomen. De -passagierstrein Keulen-Co- blenzi is op (het station ,van Keulen door een rangeerlocomotief laangere den. (Er z'ijn 2 dooden en 14 gewonden. Gemeld wordt, dat in Boekarest een voorstel is ontvangen tot het slui ten van een vrede tusschen Rusland en Roemenië. Rusland zou bereid zijn, de annexatie van Bessarabië door Roe menie te erkennen mits laatstgenoemd land de sovjetregeering erkent en de Roemeensche goudreserve, die in 1916 naar Moskou is overgebracht, aan Rusland afstaat. In geheel Dalmatië hebben ver schrikkelijke sneeuwstormen gewoed. Hier en claar bereikte de sneeuw een hoogte vian wel 5 Meter. Het aantal vermiste personen bedraagt meer dan 100. Verschillende personen o.a. herders met hun kudden sneeuw den in en werden later dood gevonden. Het aantal werkloozen in Berlijn is van 24.000 tot 42.000 gestegen.' Volgehouden wordt, "dat de Ita- liaanscbe premier Mussolini z;elf naar de Parijsche conferentie (van 2 Januari zial gaan en daar nieuwe voorstellen zial indienen. Bij de spoorwegen in Duitschland zullen 20.000 beambten en 5000 ar beiders worden ontslagen. Vierduizend hunner zullen hij de belastingen werk vinden. Bij Jativa (Spanje) zijn twee trei nen tegen elkaar gebotst. Er zijn 12 dooden en 90 gekwetsten uit de wrak- hoopen te voorschijn gehaald. De groothertogin van Luxemburg is Vrijdag van oen dochter bevallen, die Elizabeth gedoopt is. Moeder en kind waren wel. Een aansporing tot moord op Burgemeester Zimmerman. Vrijdag is in deft' Rotterdamschen ge meenteraad bij wijze van interruptie aan den heer Van Ravesteijn de vraag gesteld of in de „Tribune" een oproep had ge staan. om Burgemeester Zimmerman te Weenen een kopje kleiner te makten. De heer Vaft Ravesteijn wilde dit niet erken nen, maar merkte op, dat de „Tribune" een publiek orgaan is, dat ieder kan le zen. In de „Tribune" van jl. Woensdag troffen we het artikel aan, waarin de ge ïncrimineerde woorden voorkomen en waarvan wij hieronder enkele gedeelten laten volgen. Het stuk is van de hand van een vasten medewerker van het blad Vtr (Vanter) en draagt hef, „sprekend" op schrift De Rotterdamse he Burgemebs-> ter te Weenen. De landvoogd, en de blanke kaf f e r s. Hierna wordt het volgende revolutio naire gif toegediend (de met interlinies pangegeven gedeelten bevatten een for- meele aansporing tot moord): „De burgervader van Rotterdam heteft in Weenen zijn functie aanvaard. Hij heeft, zooals fcekend is, Rotterdam tijde lijk overgelaten aan het bestuur van an deren om in Weenen het commando op zich te nemen -over de blanke slaven van den Volkenbond. Den man van het oude regenten-tvpe Zimmerman past zoo'n Gessler-waardig- heid, den landvoogd te spelen ovter deze Europeesche kaffers Maar men is toch blij, dat Zim merman komt, de sterke man, de com missaris-generaal, die de hongerigte massa in toom zal weten te houden. Wij, Hollandsche communisten, wij wen- schen den heer Zimmerman van harte vele moeilijkheden toe Dat de massa in revolutie al haar vijan den moge vertrappen! Én als dat niet gebeurtDan is het waarachtig niet moeilijk te voorspellen' wat er naar menschelijke berekening ge- bennen zal. Dan zal „de wereld" worden „opgeschrikt" door een gebeurtenis, waar van de historie honderden voorbeelden kent. Want één man zal er dan toch nog wel overgebleven zijn, die naar voren zal tre den, één jonge kerel, die genoeg proleta risch fanatisme in zich zal hebben om het voorbeeld te volgen van Friedrich Adler, toen hij nog een man was en Stürgh, den tyran, zijn loon gaf. Zimmerman hoopt roem en eer te oog sten op het proletariërs-kerkhof, dat Oos tenrijk heet. Een lugubere begeerte, een vertegenwoordiger der kapitalistische klas se volkomen waardig. Zimmerman zit hoog op den troon, hij is Acht jaxr aan Beeü of Stoel gsltetesd. QnmacSaiig te loopen. Een 2rooge- naaanci hopeloos geval floor mij Zou men zich een ernstiger geval kun nen voorstellen dan dat van don Heet.' B. J. BRANDTS, Marlen van Rossumstraat 56, Arnhem? Zestien jaar leed hij aan Ischias en Zenuw-rheumatiek. Die acht laat ste jaren zoo ernstig, dat hij noch bed,, noch stoel kon verlaten, en alle hoop had •opgegeven ooit weder te kunnen loopen. Acht maanden in ©en ziekenhuis doorge bracht, alle mogelijke behandelingen onder gaan, niets mocht hem baten En nu? Is hij het onderwerp van elk gesprek in Arnhem. De geheele stad is er vol van. Hij, die zich niet vorroeremi kon, dien de, mlenschen reeds sedert acht jaar niet meer hadden gezien, loopt weer zoo goed door de stad alsof hij nooit iets gemankeerd hadLeets hetgeen hij o.m. schrijft: „Na uw behandeling gedurende een maand te hebben toegepast, ben ik vol komen genezen. Ik kan weer goed loopen, hetgeen ik in geen acht jaar heib gekund. Alle hoop had ik opgegeven; het scheen ongelooflijk ooit weder zoo vsr te kunnen komen. En nu is het werkelijkheid. Van mijn groot kruis, na zoo lange jaren en zoo vree&elijkc pijnen te bobben geleden, ben ik nu, dank zij „D;uo Formula" ver lost". MIJN GRATIS AANBOD. Laat ieder lijder, die dit leefet, omi een gratis 10 dagen voorraad dezer merk waardige behandeling schrijven. Het ge val van den heer Brandts bewijst, dat er geen te ernstig is om door deze behan deling genezen te worden. De heer Arthur Richards, in wiens privé-laboratorium «J gevonden werd, zegt: „Ik zal niet rusteln alvorens ik ieder lijder aan Rheumatiök, Ischias, Jicht, Knobbeljicht of eenige an dere Urinezuur-aiekte de gelegenheid ge geven heb mijn behandeling gedurende' 10 dagen op mijn kosten te beproeven". HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. Zend noch geld, noch postzegels. Zend eenvoudig uw naam en adres met del woor den: „Gratis voorraad'", per 12V2 cents :briefkaart, waarna de 10 dagen Gratis Behandeling te zamen met verklarende Brochure en de beschrijving van meerdere wonderlijke genezingen, u per keerende post franco zal bereiken. Adresseer; Mr Arthur Richards, Room 764, Cromwell Housè', High Holborn, Lon den, W. C. 1, Engeland. Porto naar Engeland: Briefkaarten 12Va? cent. Brieven 20 cent. koning in Hongerland, hij is de onbeperkte heerscher in Oostenrijk. Wij hopen d.at zijn heerschappij van korten duur moge zijn. Wij hopen vurig dat Zimmerman-Gessler zijn Teil moge ontmoeten in de gelederen der in opstand gekomen massa van het Oostenrijksche proletariaat." (Rott.) Meer Bond dan Vrijheid? De heer Van. Gijn heeft, bij de wijzi ging der L. O.-wet, gestemd tegen het amendement van den Vrijheidsbond, waar door het Fransch op de Lagere School zou worden hersteld. Hij had dat amende ment mede onderteekend, maar door de discussie bekeerd, stemde hij er tegen. Ziooals een man van eigen inzicht, die geen partijmachine wil zijn, betaamt. Waar toe dient anders discussieen waartoe dienen iemands eigen hersens? Nu steekt er in de Raagsche afdeeling van den Vrijheidsbond een stormpje op tegen den heer Van Gijn, omdat, door zfjn afwijken van de houding der frac tie, het amendement werd verworpen. De heer Van Gijn moet nu „ter verantwoor ding worden geroepen". Het is te hopen, dat de afdeeling meer vrijheidszin toont dan deze paRij-slaaf- sche leden, al heeft het bondsorgaan maar slapjes over het geval geschreven. Het ware toch een bar staaltje van politieke slavernij, als een lid van een fractie niet meer vrij zou wezen om over een zoo

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1922 | | pagina 1